IX WORLD CUP (MEXICO 1970)

(From 31-05-1970 to 21-06-1970)

WC Logo
WC Mascot (Juanito)

 

COMPETITION SYSTEM

· 71 national teams enter a Qualifying Stage (host Mexico and title holder England are exempt from this round), divided in 14 geographic groups. The group winners qualify for the Final Stage in Mexico.

· The 16 teams qualified for the Final Stage are divided in 4 groups of 4 teams each playing a round robin. In case that two or more teams finish level on points, their position is decided by general goal difference.

· The group winners and runners-up advance to a quarterfinal knock-out round, played as an X-pairing. The four winners move to the semifinals, and the two surviving teams at the end of these knock-out rounds qualify for the final.

 

 

::::: QUALIFYING STAGE :::::

 

 

GROUP STAGE

(No seeding applied)

 

GROUP 1

 

GROUP 2

Competition Day 1 (31-05-1970)

Competition Day 1 (2-06-1970)

México D.F.

Soviet Union - Mexico

0-0

Puebla

Uruguay - Israel

2-0

México D.F.

Belgium - El Salvador

3-0 (x)

Toluca

Italy - Sweden

1-0 (x)

Competition Day 2 (6-06-1970)

Competition Day 2 (6-06-1970)

México D.F.

Soviet Union - Belgium

4-1

Puebla

Italy - Uruguay

0-0

México D.F.

Mexico - El Salvador

4-0 (y)

Toluca

Sweden - Israel

1-1 (y)

Competition Day 3 (10-06-1970)

Competition Day 3 (10-06-1970)

México D.F.

Soviet Union - El Salvador

2-0

Puebla

Sweden - Uruguay

1-0

México D.F.

Mexico - Belgium

1-0 (z)

Toluca

Italy - Israel

0-0 (z)

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Soviet Union*

3

2

1

0

6

1

5

2. Mexico*

3

2

1

0

5

0

5

3. Belgium

3

1

0

2

4

5

2

4. El Salvador

3

0

0

3

0

9

0

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Italy

3

1

2

0

1

0

4

2. Uruguay

3

1

1

1

2

1

3

3. Sweden

3

1

1

1

2

2

3

4. Israel

3

0

2

1

1

3

2

(x) Games played on 3-06-1970.     (y) Games played on 7-06-1970.     (z) Games played on 11-06-1970.

* With the same goal difference (+5), The Soviet Union was awarded the first place ahead of Mexico by the drawing of lots.

 

GROUP 3

 

GROUP 4

Competition Day 1 (2-06-1970)

Competition Day 1 (2-06-1970)

Guadalajara

England - Romania

1-0

León

Peru - Bulgaria

3-2

Guadalajara

Brazil - Czechoslovakia

4-1 (x)

León

FRG - Morocco

2-1 (x)

Competition Day 2 (6-06-1970)

Competition Day 2 (6-06-1970)

Guadalajara

Romania - Czechoslovakia

2-1

León

Peru - Morocco

3-0

Guadalajara

Brazil - England

1-0 (y)

León

FRG - Bulgaria

5-2 (y)

Competition Day 3 (10-06-1970)

Competition Day 3 (10-06-1970)

Guadalajara

Brazil - Romania

3-2

León

FRG - Peru

3-1

Guadalajara

England - Czechoslovakia

1-0 (z)

León

Bulgaria - Morocco

1-1 (z)

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Brazil

3

3

0

0

8

3

6

2. England

3

2

0

1

2

1

4

3. Romania

3

1

0

2

4

5

2

4. Czechoslovakia

3

0

0

3

2

7

0

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. FRG

3

3

0

0

10

4

6

2. Peru

3

2

0

1

7

5

4

3. Bulgaria

3

0

1

2

5

9

1

4. Morocco

3

0

1

2

2

6

1

(x) Games played on 3-06-1970.     (y) Games played on 7-06-1970.     (z) Games played on 11-06-1970.

 

 

1/4 FINALS

(14-06-1970)

1.1-2.2 (A): Soviet Union - Uruguay

0-1 (a.e.t.)

México D.F.

2.1-1.2 (B): Italy - Mexico

4-1

Toluca

3.1-4.2 (C): Brazil - Peru

4-2

Guadalajara

4.1-3.2 (D): FRG - England

3-2 (a.e.t.)

León

 

 

1/2 FINALS

(17-06-1970)

C-A: Brazil - Uruguay

3-1

Guadalajara

B-D: Italy - FRG

4-3 (a.e.t.)

México D.F.

 

 

PLACES 3 & 4

(20-06-1970)

FRG - Uruguay

1-0

México D.F.

 

 

 

FINAL

STADIUM: Estadio Azteca (México D.F.)

DATE: 21-06-1970 (12:00 h)

ATTENDANCE: 107.412

REFEREE: Rudolf Glöckner (GDR)

GOALS: 1-0 (Pelé 18’); 1-1 (Boninsegna 37’); 2-1 (Gérson 66’); 3-1 (Jairzinho 71’); 4-1 (Carlos Alberto 86’)

BOOKED: Rivelino (33') / Burgnich (27')

Brasil
Brazil BRA - Italy ITA
4-1 (1-1)
Italia

Brazil (coach: Mário Zagallo)

Félix Miéli

-----------------------------------------------------------------------------

Carlos Alberto Torres (c)

Hércules Brito

Wilson Piazza

Everaldo Marques

-----------------------------------------------------------------------------

Clodoaldo Tavares

Gérson de Oliveira

Roberto Rivelino

-----------------------------------------------------------------------------

Jair Ventura “Jairzinho”

Édson Arantes “Pelé”

Eduardo Gonçalves “Tostão”

Italy (coach: Ferruccio Valcareggi)

Enrico Albertosi

-----------------------------------------------------------------------------

Tarcisio Burgnich

Roberto Rosato

Pierluigi Cera

Giacinto Facchetti (c)

-----------------------------------------------------------------------------

Mario Bertini (Antonio Juliano 74’)

Sandro Mazzola

Giancarlo de Sisti

-----------------------------------------------------------------------------

Angelo Domenghini

Roberto Boninsegna (Gianni Rivera 84’)

Luigi Riva

 

 

FINAL STANDING

1.

Brazil BRA

2.

Italy ITA

3.

FRG FRG

4.

Uruguay URU

5.

Soviet Union USSR

6.

Mexico MEX

7.

Peru ITA

8.

England ENG

9.

Sweden SWE

10.

Belgium BEL

11.

Romania ROM

12.

Israel ISR

13.

Bulgaria BUL

14.

Morocco MOR

15.

Czechoslovakia CZE

16.

El Salvador SLV

 

 

CHAMPIONSHIP SQUAD

Ladislao Mazurkiewicz (URU)

Carlos Alberto Torres (BRA)

Pierluigi Cera (ITA)

Bobby Moore (ENG)

Giacinto Facchetti (ITA)

Franz Beckenbauer (FRG)

Bobby Charlon (ENG)

Roberto Rivelino (BRA)

Jair Ventura “Jairzinho” (BRA)

Édson Arantes “Pelé” (BRA)

Gerd Müller (FRG)

 

 

TOP SCORER: Gerd Müller (FRG) - 10 goals

 

BEST PLAYER: Édson Arantes “Pelé” (BRA)

   

 

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco