Euroleague 2015-16

(From 15-10-2015 to 15-05-2016)

 

 

COMPETITION SYSTEM

· 24 teams (selected by invitation from ULEB among the most important European leagues, based on a combination of competition results, TV revenues and ratings, arena seating capacities and attendance figures) enter a Regular Season, divided into four groups of six teams each playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats. In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final classification: 1) number of wins in one-to-one games between the teams; 2) basket average between the teams; 3) general basket average within the group.

· The top four teams from each group after the Regular Season qualify for the Top 16 stage, divided into two groups of eight teams each playing a round-robin. The teams eliminated after the Regular Season will access the Last 32 stage of Eurocup 2015-16.

· The top four teams from each group after the Top 16 stage qualify for a 1/4 Final Playoff (X-pairings, best of 5 games).

· The four winners of the 1/4 Final Playoff qualify for the Final Stage (Final Four), played at a predetermined venue.

 

 

REGULAR SEASON

(The teams eliminated after this round will enter Eurocup 2015-16)

 

GROUP A

Competition Day 1 (16-10-2015) / Competition Day 6 (20-11-2015)

BK Khimki [Moskva] (RUS) - Real Madrid CF (SPA)

84-70 (43-32)

82-85 (42-44) (a)

KK Crvena Zvezda [Beograd] (SER) - SIG Basket [Strasbourg] (FRA)

81-59 (43-32) (*)

78-75 (34-52) (*)

Fenerbahçe Ülker SK [İstanbul] (TUR) - FC Bayern München (GER)

74-67 (30-39)

67-84 (30-50) (*)

Competition Day 2 (23-10-2015) / Competition Day 7 (27-11-2015)

FC Bayern München - BK Khimki

69-60 (45-31) (*)

70-81 (30-42) (*)

SIG Basket - Fenerbahçe Ülker SK

91-70 (49-41)

81-64 (40-34) (*)

Real Madrid CF - KK Crvena Zvezda

98-71 (56-20) (*)

94-88 (46-43)

Competition Day 3 (30-10-2015) / Competition Day 8 (4-12-2015)

BK Khimki - KK Crvena Zvezda

91-53 (51-30)

96-91 (50-53)

Fenerbahçe Ülker SK - Real Madrid CF

77-66 (39-32)

80-73 (36-45) (*)

FC Bayern München - SIG Basket

76-61 (31-29)

69-82 (29-48)

Competition Day 4 (6-11-2015) / Competition Day 9 (11-12-2015)

BK Khimki - SIG Basket

88-62 (39-26) (*)

69-78 (43-45)

Real Madrid CF - FC Bayern München

101-99 (51-51) (*)

67-86 (38-36)

KK Crvena Zvezda - Fenerbahçe Ülker SK

60-74 (31-45)

79-61 (39-37)

Competition Day 5 (13-11-2015) / Competition Day 10 (18-12-2015)

Fenerbahçe Ülker SK - BK Khimki

88-83 (49-41)

68-70 (39-39) (*)

FC Bayern München - KK Crvena Zvezda

79-90 (43-38) (*)

85-76 (44-40)

SIG Basket - Real Madrid CF

93-86 (51-44)

97-65 (52-37) (*)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Game played on 18-11-2015.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Fenerbahçe Ülker SK

10

8

2

770

707

18

2. BK Khimki

10

5

5

798

740

15

3. KK Crvena Zvezda

10

5

5

766

813

15

4. Real Madrid CF

10

5

5

854

808

15

5. FC Bayern München

10

4

6

763

780

14

6. SIG Basket

10

3

7

711

814

13

 

GROUP B

Competition Day 1 (16-10-2015) / Competition Day 6 (20-11-2015)

EA Olimpia Milano (ITA) - Laboral Kutxa Baskonia [Vitoria] (SPA)

78-76 (38-36)

94-82 (52-37) (*)

Olympiakós BC [Peiraiás] (GRE) - KK Cedevita [Zagreb] (CRO)

76-61 (38-35) (*)

70-83 (40-41) (*)

Limoges CSP (FRA) - Anadolu Efes SK [İstanbul] (TUR)

77-89 (37-47)

92-74 (51-35)

Competition Day 2 (23-10-2015) / Competition Day 7 (27-11-2015)

Anadolu Efes SK - Emporio Armani Olimpia Milano

89-73 (43-42) (*)

88-84 (44-46) (*)

KK Cedevita - Limoges CSP

80-84 (32-44) (*)

69-78 (39-48) (*)

Laboral Kutxa Baskonia - Olympiakós BC

96-89 (48-39) (a)

59-52 (36-22) (*)

Competition Day 3 (30-10-2015) / Competition Day 8 (4-12-2015)

Emporio Armani Olimpia Milano - Olympiakós BC

66-71 (37-39)

73-63 (25-29) (*)

Limoges CSP - Laboral Kutxa Baskonia

71-107 (34-60) (*)

92-56 (54-29) (*)

Anadolu Efes SK - KK Cedevita

75-81 (41-36) (*)

75-81 (39-42) (*)

Competition Day 4 (6-11-2015) / Competition Day 9 (11-12-2015)

Emporio Armani Olimpia Milano - KK Cedevita

68-77 (30-35) (*)

82-85 (31-45)

Laboral Kutxa Baskonia - Anadolu Efes SK

92-90 (28-33) (*b)

95-86 (41-46) (*)

Olympiakós BC - Limoges CSP

75-49 (28-29) (*)

67-76 (36-46) (*)

Competition Day 5 (13-11-2015) / Competition Day 10 (18-12-2015)

Limoges CSP - Emporio Armani Olimpia Milano

74-65 (39-30) (*)

69-77 (41-48)

Anadolu Efes SK - Olympiakós BC

87-91 (30-36) (*c)

68-81 (29-40)

KK Cedevita - Laboral Kutxa Baskonia

76-67 (31-37)

92-70 (45-29) (*)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (80-80).

(b) Overtime at the end of regulation (81-81).

(c) Overtime at the end of regulation (76-76).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Olympiakós BC

10

8

2

761

692

18

2. Anadolu Efes SK

10

6

4

863

805

16

3. Laboral Kutxa Baskonia

10

6

4

854

766

16

4. KK Cedevita

10

4

6

750

780

14

5. Limoges CSP

10

3

7

698

823

13

6. Emporio Armani Olimpia Milano

10

3

7

737

797

13

 

GROUP C

Competition Day 1 (16-10-2015) / Competition Day 6 (20-11-2015)

KS Stelmet Zielona Góra (POL) - BC Žalgiris [Kaunas] (LIT)

62-66 (35-34)

67-56 (36-29) (*)

BK Lokomotiv-Kuban’ [Krasn.] (RUS) - Panathinaïkós BC [Ath.] (GRE)

81-70 (45-41)

71-77 (29-33)

Pınar Karşıyaka SK [İzmir] (TUR) - FC Barcelona Lassa (SPA)

71-62 (29-27) (*)

107-79 (48-37) (*)

Competition Day 2 (23-10-2015) / Competition Day 7 (27-11-2015)

FC Barcelona Lassa - KS Stelmet Zielona Góra

78-72 (43-37)

64-93 (35-44) (*)

Panathinaïkós BC - Pınar Karşıyaka SK

85-73 (47-34) (*)

66-69 (23-36)

BC Žalgiris - BK Lokomotiv-Kuban’

74-76 (40-43)

80-50 (53-17)

Competition Day 3 (30-10-2015) / Competition Day 8 (4-12-2015)

KS Stelmet Zielona Góra - BK Lokomotiv-Kuban’

75-83 (38-40)

51-66 (27-40)

Pınar Karşıyaka SK - BC Žalgiris

66-68 (33-38) (*)

74-52 (40-25) (a)

FC Barcelona Lassa - Panathinaïkós BC

77-52 (42-28) (*)

93-86 (45-35)

Competition Day 4 (6-11-2015) / Competition Day 9 (11-12-2015)

KS Stelmet Zielona Góra - Panathinaïkós BC

71-68 (40-33)

82-51 (47-33)

BC Žalgiris - FC Barcelona Lassa

78-85 (39-45)

88-92 (38-45) (*)

BK Lokomotiv-Kuban’ - Pınar Karşıyaka SK

72-53 (30-35)

78-88 (43-50) (*)

Competition Day 5 (13-11-2015) / Competition Day 10 (18-12-2015)

Pınar Karşıyaka SK - KS Stelmet Zielona Góra

77-66 (36-28)

81-83 (36-49)

FC Barcelona Lassa - BK Lokomotiv-Kuban’

72-68 (37-31) (*)

78-74 (29-35)

Panathinaïkós BC - BC Žalgiris

91-56 (44-25)

72-75 (36-34) (*)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Game played on 2-12-2015.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Lokomotiv-Kuban’

10

8

2

754

683

18

2. FC Barcelona Lassa

10

6

4

822

747

16

3. Panathinaïkós BC

10

6

4

756

710

16

4. BC Žalgiris

10

5

5

697

731

15

5. Pınar Karşıyaka SK

10

3

7

698

772

13

6. KS Stelmet Zielona Góra

10

2

8

664

748

12

 

GROUP D

Competition Day 1 (16-10-2015) / Competition Day 6 (20-11-2015)

CB Unicaja Málaga (SPA) - Brose Baskets [Bamberg] (GER)

76-71 (36-34) (*)

73-53 (40-29)

Darüşşafaka Doğuş SK [İstanbul] (TUR) - Dinamo Basket Sassari (ITA)

83-74 (32-31) (a*)

60-68 (30-37)

BK CSKA [Moskva] (RUS) - Maccabi Fox SC [Tel-Aviv] (ISR)

100-69 (44-29) (*)

82-88 (37-38) (*)

Competition Day 2 (23-10-2015) / Competition Day 7 (27-11-2015)

Maccabi Fox SC - CB Unicaja Málaga

82-93 (47-47) (*)

82-68 (48-31) (*)

Dinamo Basket Sassari - BK CSKA

78-107 (41-60)

93-87 (50-45)

Brose Baskets - Darüşşafaka Doğuş SK

86-76 (36-27)

54-65 (29-32)

Competition Day 3 (30-10-2015) / Competition Day 8 (4-12-2015)

CB Unicaja Málaga - Darüşşafaka Doğuş SK

81-69 (44-37)

63-57 (30-28)

BK CSKA - Brose Baskets

83-77 (37-28) (*)

88-100 (47-51) (*)

Maccabi Fox SC - Dinamo Basket Sassari

79-63 (35-33) (*)

74-76 (33-40) (*)

Competition Day 4 (6-11-2015) / Competition Day 9 (11-12-2015)

CB Unicaja Málaga - Dinamo Basket Sassari

80-62 (36-37)

65-77 (39-48) (*)

Brose Baskets - Maccabi Fox SC

77-66 (42-35) (*)

85-65 (41-28) (*)

Darüşşafaka Doğuş SK - BK CSKA

75-80 (43-48) (*)

94-66 (51-41)

Competition Day 5 (13-11-2015) / Competition Day 10 (18-12-2015)

BK CSKA - CB Unicaja Málaga

78-86 (43-42)

76-88 (46-42)

Maccabi Fox SC - Darüşşafaka Doğuş SK

73-84 (39-37) (*)

66-70 (35-38) (*)

Dinamo Basket Sassari - Brose Baskets

73-90 (34-36)

86-54 (49-33) (*)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (66-66).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK CSKA

10

9

1

911

784

19

2. CB Unicaja Málaga

10

7

3

761

719

17

3. Brose Baskets

10

6

4

778

720

16

4. Darüşşafaka Doğuş SK

10

4

6

704

740

14

5. Maccabi Fox SC

10

4

6

750

792

14

6. Dinamo Basket Sassari

10

0

10

690

839

10

 

 

TOP 16

 

GROUP E

Competition Day 1 (30-12-2015) / Competition Day 8 (26-02-2016)

CB Unicaja Málaga - Darüşşafaka Doğuş SK

70-62 (29-32) (*)

78-55 (37-28) (*)

Anadolu Efes SK - KK Crvena Zvezda

85-84 (44-54)

91-82 (38-46)

KK Cedevita - BK Lokomotiv-Kuban’

75-89 (41-50)

87-63 (44-33) (*)

Fenerbahçe Ülker SK - Panathinaïkós BC

82-75 (46-43)

76-71 (36-36) (*)

Competition Day 2 (8-01-2016) / Competition Day 9 (4-03-2016)

Darüşşafaka Doğuş SK - KK Cedevita

72-79 (39-40) (*)

77-83 (38-43) (*)

Panathinaïkós BC - CB Unicaja Málaga

68-66 (37-33)

58-76 (27-42) (*)

KK Crvena Zvezda - Fenerbahçe Ülker SK

65-88 (28-41)

72-65 (25-34)

BK Lokomotiv-Kuban’ - Anadolu Efes SK

78-77 (37-43)

61-76 (28-38) (*)

Competition Day 3 (15-01-2016) / Competition Day 10 (11-03-2016)

Anadolu Efes SK - Darüşşafaka Doğuş SK

84-71 (36-27)

68-72 (26-34)

CB Unicaja Málaga - KK Cedevita

90-67 (52-31) (*)

78-91 (42-48) (*)

Panathinaïkós BC - KK Crvena Zvezda

63-74 (34-38) (*)

69-67 (28-31)

Fenerbahçe Ülker SK - BK Lokomotiv-Kuban’

85-79 (37-45) (*)

52-55 (25-30) (*)

Competition Day 4 (22-01-2016) / Competition Day 11 (18-03-2016)

KK Cedevita - Anadolu Efes SK

84-80 (47-47) (*)

80-76 (34-36)

Darüşşafaka Doğuş SK - Fenerbahçe Ülker SK

100-106 (51-62)

77-69 (45-39) (*)

KK Crvena Zvezda - CB Unicaja Málaga

87-73 (41-31)

72-78 (43-27)

BK Lokomotiv-Kuban’ - Panathinaïkós BC

76-67 (38-39) (*)

84-79 (36-41) (*)

Competition Day 5 (29-01-2016) / Competition Day 12 (25-03-2016)

CB Unicaja Málaga - Anadolu Efes SK

75-85 (47-46)

87-67 (49-30)

Panathinaïkós BC - Darüşşafaka Doğuş SK

82-79 (42-38)

84-86 (42-40) (*)

KK Crvena Zvezda - BK Lokomotiv-Kuban’

80-66 (50-37)

86-62 (45-35) (*)

Fenerbahçe Ülker SK - KK Cedevita

86-73 (40-33) (*)

89-59 (44-30)

Competition Day 6 (5-02-2016) / Competition Day 13 (1-04-2016)

KK Cedevita - Panathinaïkós BC

60-78 (22-39) (*)

76-60 (42-19)

Darüşşafaka Doğuş SK - KK Crvena Zvezda

69-66 (41-37) (*)

61-80 (34-35) (*)

Anadolu Efes SK - Fenerbahçe Ülker SK

73-77 (41-35)

90-86 (37-34)

CB Unicaja Málaga - BK Lokomotiv-Kuban’

64-82 (32-34) (*)

81-60 (39-35) (*)

Competition Day 7 (12-02-2016) / Competition Day 14 (8-04-2016)

Panathinaïkós BC - Anadolu Efes SK

83-78 (36-35)

91-86 (43-52) (*)

KK Crvena Zvezda - KK Cedevita

94-74 (43-32) (*)

83-62 (52-31)

BK Lokomotiv-Kuban’ - Darüşşafaka Doğuş SK

82-58 (44-28)

87-86 (38-47)

Fenerbahçe Ülker SK - CB Unicaja Málaga

80-59 (41-28) (*)

71-67 (39-28)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Fenerbahçe Ülker SK

14

11

3

1095

1032

25

2. BK Lokomotiv-Kuban’

14

9

5

1099

978

23

3. Panathinaïkós BC

14

9

5

1067

1027

23

4. KK Crvena Zvezda

14

7

7

1038

1060

21

5. Anadolu Efes SK

14

7

7

1121

1106

21

6. Darüşşafaka Doğuş SK

14

5

9

1060

1083

19

7. CB Unicaja Málaga

14

4

10

971

1076

18

8. KK Cedevita

14

4

10

1038

1127

18

 

GROUP F

Competition Day 1 (30-12-2015) / Competition Day 8 (26-02-2016)

BK Khimki - BK CSKA

91-89 (41-51) (*)

108-98 (53-46) (*)

Olympiakós BC - FC Barcelona Lassa

74-62 (39-26) (*)

82-66 (45-31)

BC Žalgiris - Laboral Kutxa Baskonia

68-89 (40-55)

71-65 (32-32) (*)

Real Madrid CF - Brose Baskets

82-79 (30-40)

86-90 (45-46) (*)

Competition Day 2 (8-01-2016) / Competition Day 9 (4-03-2016)

Brose Baskets - BC Žalgiris

96-63 (49-29)

75-73 (41-38)

FC Barcelona Lassa - BK Khimki

87-70 (49-29) (*)

75-61 (48-29) (*)

Laboral Kutxa Baskonia - Olympiakós BC

76-82 (34-43) (*)

82-68 (44-30)

BK CSKA - Real Madrid CF

95-81 (50-41) (*)

87-96 (37-42) (b)

Competition Day 3 (15-01-2016) / Competition Day 10 (11-03-2016)

BK CSKA - FC Barcelona Lassa

93-82 (54-46) (*)

100-98 (47-38) (c)

BK Khimki - Laboral Kutxa Baskonia

76-68 (39-39)

98-83 (45-46) (*)

Real Madrid CF - BC Žalgiris

92-86 (45-42)

75-90 (41-39)

Olympiakós BC - Brose Baskets

72-77 (26-39)

72-71 (38-37) (*)

Competition Day 4 (22-01-2016) / Competition Day 11 (18-03-2016)

BK Khimki - Brose Baskets

78-61 (30-28)

84-79 (40-40) (*)

Real Madrid CF - FC Barcelona Lassa

86-87 (48-37) (*)

72-65 (40-28) (*)

Laboral Kutxa Baskonia - BK CSKA

81-71 (34-34) (*)

90-78 (40-26) (*)

BC Žalgiris - Olympiakós BC

75-55 (33-27)

74-59 (39-30)

Competition Day 5 (29-01-2016) / Competition Day 12 (25-03-2016)

FC Barcelona Lassa - Laboral Kutxa Baskonia

78-81 (29-31) (a)

75-71 (40-33) (d)

BK CSKA - Brose Baskets

91-70 (55-34) (*)

91-83 (43-39) (*)

BK Khimki - BC Žalgiris

111-80 (52-38)

71-76 (37-35)

Real Madrid CF - Olympiakós BC

84-72 (41-35) (*)

99-84 (53-33)

Competition Day 6 (5-02-2016) / Competition Day 13 (1-04-2016)

Brose Baskets - FC Barcelona Lassa

74-70 (35-32) (*)

75-57 (43-23) (*)

Real Madrid CF - Laboral Kutxa Baskonia

68-77 (37-41)

89-88 (36-46)

Olympiakós BC - BK Khimki

89-77 (38-43)

98-66 (48-36) (*)

BC Žalgiris - BK CSKA

59-94 (29-44)

100-86 (47-48)

Competition Day 7 (12-02-2016) / Competition Day 14 (8-04-2016)

FC Barcelona Lassa - BC Žalgiris

92-86 (38-31)

59-66 (34-28) (*)

Laboral Kutxa Baskonia - Brose Baskets

90-64 (49-30) (*)

89-69 (45-28) (*)

BK CSKA - Olympiakós BC

92-85 (41-33)

96-99 (45-50)

BK Khimki - Real Madrid CF

82-93 (50-43) (*)

83-70 (54-49) (*)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (70-70).

(b) Game played on 2-03-2016.

(c) Overtime at the end of regulation (85-85).

(d) Game played on 23-03-2016.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK CSKA

14

10

4

1299

1185

24

2. Laboral Kutxa Baskonia

14

9

5

1110

1075

23

3. FC Barcelona Lassa

14

8

6

1085

1059

22

4. Real Madrid CF

14

7

7

1173

1165

21

5. BK Khimki

14

7

7

1164

1138

21

6. Brose Baskets

14

7

7

1073

1088

21

7. Olympiakós BC

14

6

8

1083

1105

20

8. BC Žalgiris

14

2

12

1007

1179

16

 

 

1/4 FINAL

(best of 5 games: 12-04-2016 / 14-04-2016 / 18-04-2016 / 20-04-2016 / 26-04-2016; same color means same home court)

E1-F4 (1): Fenerbahçe Ülker SK - Real Madrid CF

75-69 (41-29)

100-78 (54-29)

63-75 (27-30) (*)

 

 

F1-E4 (2): BK CSKA - KK Crvena Zvezda

84-74 (44-40)

77-76 (44-48)

71-78 (35-36)

 

 

E2-F3 (3): BK Lokomotiv-Kuban’ - FC Barcelona Lassa

66-61 (27-33) (*)

66-92 (31-48) (*)

82-70 (42-36) (*)

80-92 (35-40) (*b)

81-67 (50-39)

F2-E3 (4): Laboral K. Baskonia - Panathinaïkós BC

84-68 (39-28) (*)

82-78 (38-36) (*a)

75-84 (37-42) (*)

 

 

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (73-73).

(b) Overtime at the end of regulation (76-76).

 

 

FINAL STAGE (Berlin, Germany)

 

1/2 FINAL

(13-05-2016)

1-4: Fenerbahçe Ülker SK - Laboral Kutxa Baskonia

88-77 (41-40) (a)

2-3: BK CSKA - BK Lokomotiv-Kuban’

88-81 (47-37)

(a) Overtime at the end of regulation (72-72).

 

PLACES 3-4

(15-05-2016)

Laboral Kutxa Baskonia - BK Lokomotiv-Kuban’

75-85 (42-40)

 

FINAL

VENUE: Mercedes-Benz Arena (Berlin)

DATE: 15-05-2016 (20:00 h)

ATTENDANCE: 12.250

REFEREES: Luigi Lamonica (ITA), Robert Lottermoser (GER), Damir Javor (SVN)

FOULED OUT: Vorontsevich (35’) / Kalinić (45’), Datome (45’)

SCORING BY QUARTER: 22-20 / 28-10 / 19-23 / 14-30 // OT: 18-13

TOP SCORER: Nando de Colo (22)

MVP: Nando de Colo

BK CSKA - Fenerbahçe Ülker SK

101-96 (50-30;83-83)

BK CSKA (coach: Dimitris Itoudis)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Nando de Colo

12

5

3

1

10

9

2

-

-

3

3

7

4

28

22

# Cory Higgins

3

2

4

2

2

2

1

-

1

1

1

3

2

29

12

# Nikita Kurbanov

2

1

-

-

2

2

1

2

-

-

-

-

2

21

4

# Andrej Vorontsevich

4

2

6

1

4

4

3

-

2

1

2

-

5

23

11

# Kyle Hines

7

6

-

-

3

3

3

1

-

-

3

2

4

32

15

Dmitrij Kulagin

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

1

-

Miloš Teodosić

1

1

6

3

9

8

5

-

-

2

2

7

4

35

19

Vitalij Fridzon

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

6

-

Demetris Nichols

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

-

-

1

-

Aaron Jackson

3

3

2

-

2

2

1

-

-

-

1

1

2

17

8

Pavel Korobkov

1

-

-

-

-

-

1

1

-

1

-

1

4

8

-

Viktor Khrjapa

3

2

4

2

-

-

4

1

2

-

-

1

3

24

10

TOTAL

36

22

25

9

32

30

22

5

5

8

12

22

33

225

101

 

Fenerbahçe Ülker SK (coach: Željko Obradović)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Kostas Sloukas

5

2

3

1

3

3

2

-

-

1

2

-

4

31

10

# Bogdan Bogdanović

5

3

6

-

-

-

1

2

-

-

1

3

4

30

6

# Nikola Kalinić

3

-

3

1

-

-

3

-

-

2

1

2

5

21

3

# Luigi Datome

3

2

6

3

3

3

4

1

-

1

-

3

5

37

16

# Jan Veselý

5

3

-

-

10

1

3

2

-

-

4

1

2

18

7

Ricky Hickman

2

1

-

-

3

3

-

-

-

-

-

-

-

3

5

Ekpe Udoh

14

5

-

-

8

6

5

6

4

1

2

3

3

36

16

Melih Mahmutoğlu

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

Pero Antić

2

1

2

1

12

11

-

1

-

-

1

-

2

18

16

Bobby Dixon

1

1

9

5

-

-

1

1

-

1

1

4

3

29

17

TOTAL

40

18

30

11

39

27

19

13

4

6

12

16

28

225

96

RESUMEN (SUMMARY)

Ocho años después de su último título de Euroliga, el CSKA de Moscú conquistó su séptima Copa de Europa al imponerse 101-96 al Fenerbahçe Ülker de Estambul en un partido que reunió todos los ingredientes de emoción y buen juego que el aficionado espera de una final. Tras un encuentro que controló en su mayor parte y que al descanso parecía poco menos que sentenciado, con una ventaja de veinte puntos (50-30), el conjunto moscovita se relajó en exceso y vio cómo el Fenerbahçe no sólo recortó las diferencias, sino que incluso se puso por delante en los instantes finales. En el último segundo, una canasta tras rebote ofensivo de Khrjapa permitió al CSKA forzar una prórroga inverosímil al descanso del partido y evitó lo que hubiera sido una remontada histórica en las finales continentales. Ya en el tiempo extra, el conjunto dirigido por Dimitris Itoudis supo capear el fuerte inicio del cuadro turco, y con Nando de Colo cómo líder (el base francés fue nombrado MVP de la Fase Final) se erigió como nuevo campeón de Europa.

El partido arrancó con la tensión propia de una final, pero también con acciones de calidad de uno y otro equipo que hacían presagiar un choque espectacular. El CSKA mandó en el marcador durante los primeros minutos gracias a su acierto exterior, con cuatro triples anotados, aunque Gigi Datome, autor de ocho puntos, mantuvo al conjunto turco en la pomada (22-20 al final del primer cuarto). En el segundo periodo, la defensa rusa volvió a desplegar todo su arsenal, con cambios automáticos en cada bloqueo, y ahogó el ataque del Fenerbahçe, que tan sólo fue capaz de anotar una canasta de campo (un triple de Bobby Dixon). El trío exterior de lujo del CSKA, formado por Nando de Colo, Cory Higgins y Miloš Teodosić, lideró el ataque moscovita e hizo circular el balón con mucho criterio. Tras un espectacular parcial de 28-10, los hombres de Dimitris Itoudis se retiraron al vestuario con una cómoda ventaja de veinte puntos (50-30).

Pero cualquiera que conoza a los equipos dirigidos por el serbio Željko Obradović sabe que llevan el gen ganador en la sangre y que ninguna ventaja es definitiva. La puesta en escena de la escuadra turca tras el descanso fue totalmente distinta, con mayor dureza en defensa y una presión a toda pista que puso en problemas al CSKA y forzó varias pérdidas de balón. Sin embargo, este sobreesfuerzo defensivo no se tradujo en el marcador por el desacierto ofensivo del Fenerbahçe, y una vez que el conjunto ruso pudo superar la presión de sus rivales encontró la manera de volver a jugar con las ideas claras en el 5 contra 5. De esta forma, el tercer periodo concluyó con un claro 69-53.

El conjunto de Željko Obradović siguió creyendo en sus posibilidades al inicio del último cuarto, y gracias a su prodigiosa capacidad en el rebote ofensivo (con un Ekpe Udoh colosal en esta faceta) pudo finalmente reducir su desventaja por debajo de la barrera psicológica de los diez puntos (74-66, min. 35). La eliminación de Andrej Vorontsevich y la sobrecarga de personales de varios jugadores clave supusieron un nuevo motivo de intranquilidad para el CSKA a la hora de encarar la recta final del encuentro. Ocho puntos consecutivos de Bobby Dixon empataron el choque a 81 con 40 segundos por jugar. Tras un robo de balón, Kostas Sloukas adelantó al conjunto turco con dos tiros libres a falta de 21 segundos y los seguidores del Fenerbahçe comenzaron a creer que su equipo iba a protagonizar una remontada histórica en finales continentales. A falta de tres segundos, Nando de Colo falló en su intento por anotar el triple ganador, pero Viktor Khrjapa atrapó el rebote y anotó para forzar la prórroga. En el periodo extra, el CSKA no se descompuso pese al fuerte inicio del conjunto turco, y de la mano de De Colo, que mostró su carácter de líder y su sangre fría en varias jugadas decisivas, volvió a conquistar la Euroliga.

 

 

ROSTERS (FINAL FOUR)

(Numbers in blue indicate the 12 players registered for the Final Four)

BK CSKA (BK ЦСКА)

Fenerbahçe Ülker SK

1. Nando de Colo (PG) FRA

2. Anton Astapkovich (Антон Астапкович) (F) RUS

3. Dmitrij Kulagin (Дмитрий Кулагин) (G) RUS (a)

4. Miloš Teodosić (PG) SER

7. Vitalij Fridzon (Виталий Фридзон) (G) RUS

8. Demetris Nichols (F) USA

9. Aaron Jackson (PG) USA

12. Pavel Korobkov (Павел Коробков) (PF) RUS

13. Ivan Lazarev (Иван Лазарев) (C) RUS

19. Joel Freeland (PF) ENG

20. Andrej Vorontsevich (Андрей Воронцевич) (PF) RUS

22. Cory Higgins (G) USA

30. Mikhail Kulagin (Михаил Кулагин) (PG) RUS (a)

31. Viktor Khrjapa (Виктор Хряпа) (F) RUS

41. Nikita Kurbanov (Никита Курбанов) (F) RUS

42. Kyle Hines (PF) USA

COACH: Dimitris Itoudis (Δημήτρης Ιτούδης) GRE

(a) Mikhail Kulagin, registered for the semifinal, was replaced by older brother Dmitrij Kulagin in the final.

3. Ricky Hickman (PG) USA

5. Barış Hersek (PF) TUR

8. Ekpe Udoh (C) USA

10. Melih Mahmutoğlu (G) TUR

12. Pero Antić (PF) MAC

13. Bogdan Bogdanović (G) SER

14. Ömer Faruk Yurtseven (C) TUR

16. Kostas Sloukas (Κώστας Σλούκας) (PG) GRE

18. Egehan Arna (F) TUR

22. Ercan Bayrak (PF) TUR

23. Berk İbrahim Uğurlu (PG) TUR

24. Jan Veselý (PF) CZR

33. Nikola Kalinić (F) SER

35. Bobby Dixon (PG) USA

70. Luigi Datome (F) ITA

COACH: Željko Obradović SER

BK Lokomotiv-Kuban’ (БК Локомотив-Кубань)

Laboral Kutxa Baskonia

0. Malcolm Delaney (G) USA

1. Chris Singleton (PF) USA

3. Anthony Randolph (PF) USA

4. Dontaye Draper (PG) CRO

5. Igor’ Kanygin (Игорь Каныгин) (C) RUS

9. Víctor Claver Arocas (F) SPA

10. Sergej Bykov (Сергей Быков) (PG) RUS

12. Matt Janning (G) USA

15. Maksim Koljushkin (Максим Колюшкин) (G) RUS

17. Nikita Balashov (Никита Балашов) (PF) RUS

18. Evgenij Voronov (Евгений Воронов) (G) RUS

20. Andrej Zubkov (Андрей Зубков) (F) RUS

21. Grigorij Shukhovtsov (Григорий Шуховцов) (C) RUS

22. Roman Grushchenko (Роман Грущенко) (F) RUS

45. Ryan Broekhoff (F) AUS

COACH: Georgios Bartzokas (Γιώργος Μπαρτζώκας) GRE

3. Michael Perry “Mike” James (PG) (18-08-1990) USA

4. Mamadou Diop Gaye (PF) (14-02-1993) SPA

5. Fabien Causeur (G) (16-06-1987) FRA

6. Darko Planinić (C) (22-11-1990) CRO

7. Tornike Shengelia (თორნიკე შენგელია) (F) (5-10-91) GEO

8. Ádám Hanga (F) (12-04-1989) HUN

9. Giannis Bourousis (Γιάννης Μπουρούσης) (C) (17-11-83)GRE

11. Jaka Blažič (G) (30-06-1990) SVN

12. Ilimane Diop Gaye (C) (4-04-1995) SPA

14. Kim Tillie (PF) (15-07-1988) FRA

15. Rinalds Mālmanis (F) (12-04-1996) LAT (a)

15. Kristjan Kangur (F) (23-10-1982) EST (b)

20. Darius Anthony Adams (PG) (17-04-1989) USA

21. Oderah O.D.” Anosike (PF) (3-01-1991) USA (c)

33. Alberto Corbacho de la Cruz (F) (1-10-1984) SPA

42. Dāvis Bertāns (F) (12-11-1992) LAT

COACH: Velimir Perasović (9-02-1965) CRO

(a) Mālmanis was loaned to Sáez Horeca Araberri on 11-09-2015.

(b) Kangur was signed with a temporary two-month contract on 11-10-2015 to replace Shengelia during the latter’s injury period.

(c) Anosike, signed in the summer of 2015, parted ways with Laboral Kutxa Baskonia on 4-10-2015 after the arrival of Greek center Bourousis.

 

EUROLEAGUE MVP: Nando de Colo (CSKA)

 

ALL-EUROLEAGUE TEAM

Nando de Colo (CSKA)

Miloš Teodosić (CSKA)

Malcolm Delaney (LOK)

Jan Veselý (FEN)

Giannis Bourousis (BAS)

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco