Eurocup 2015-16

(From 14-10-2015 to 27-04-2016)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          36 teams (selected by invitation from ULEB among its registered members, based on their domestic and international results over the previous years) enter a Regular Season, divided into six groups of six teams each playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats. In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final classification: 1) number of wins in one-to-one games between the teams; 2) basket average between the teams; 3) general basket average within the group.

·          The top four teams in each group after the Regular Season, together with 8 eliminated teams after the Regular Season of Euroleague (in red), qualify for the Last 32 stage, comprising eight groups of four teams each playing a round-robin.

·          The group winners and runners-up after the Last 32 stage qualify for an 1/8 Final Playoff (X-pairings, home and away games) and later 1/4 Final and 1/2 Final Playoff.

·          The two winners of the 1/2 Final Playoff qualify for the Final, played on a home and away basis. The winner gets a wild card to participate in Euroleague 2016-17.

 

 

REGULAR SEASON

 

GROUP A

Competition Day 1 (14-10-2015) / Competition Day 6 (18-11-2015)

CD Dominion Bilbao Basket (SPA) - JSF Nanterre (FRA)

73-76 (26-36)

52-83 (29-44) (*)

KK Union Olimpija [Ljubljana] (SVN) - Aquila Basket Trento (ITA)

98-97 (48-52)

90-77 (34-44)

Telekom Baskets Bonn (GER) - EWE Baskets [Oldenburg] (GER)

88-77 (43-38)

77-70 (39-34)

Competition Day 2 (21-10-2015) / Competition Day 7 (25-11-2015)

Telekom Baskets Bonn - CD Dominion Bilbao Basket

81-90 (33-49) (*)

95-80 (46-34)

JSF Nanterre - KK Union Olimpija

85-72 (49-42)

78-65 (35-37) (*)

Aquila Basket Trento - EWE Baskets

80-69 (52-32)

80-93 (35-42)

Competition Day 3 (28-10-2015) / Competition Day 8 (2-12-2015)

KK Union Olimpija - Telekom Baskets Bonn

77-82 (31-42)

88-93 (40-46)

EWE Baskets - CD Dominion Bilbao Basket

60-94 (29-45) (*)

73-68 (37-40)

Aquila Basket Trento - JSF Nanterre

70-55 (36-31)

79-85 (33-37) (a*)

Competition Day 4 (4-11-2015) / Competition Day 9 (9-12-2015)

CD Dominion Bilbao Basket - KK Union Olimpija

80-83 (41-45)

63-84 (37-48)

EWE Baskets - JSF Nanterre

84-81 (40-43)

83-92 (39-40) (*)

Telekom Baskets Bonn - Aquila Basket Trento

89-96 (42-50)

98-96 (42-42) (b)

Competition Day 5 (11-11-2015) / Competition Day 10 (16-12-2015)

KK Union Olimpija - EWE Baskets

81-82 (36-43)

75-77 (30-45)

JSF Nanterre - Telekom Baskets Bonn

101-78 (43-37) (*)

86-95 (38-48)

Aquila Basket Trento - CD Dominion Bilbao Basket

75-80 (36-46)

104-91 (58-36)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (74-74).

(b) Overtime at the end of regulation (87-87).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. CD Dominion Bilbao Basket

10

8

2

856

729

18

2. Aquila Basket Trento

10

7

3

875

827

17

3. KK Union Olimpija

10

5

5

799

828

15

4. EWE Baskets

10

4

6

764

820

14

5. JSF Nanterre

10

4

6

772

801

14

6. Telekom Baskets Bonn

10

2

8

838

899

12

 

GROUP B

Competition Day 1 (14-10-2015) / Competition Day 6 (18-11-2015)

Le Mans Sarthe Basket (FRA) - CB Herbalife Gran Canaria [L.P.] (SPA)

74-79 (38-43) (*)

77-62 (29-32) (*)

MHP Riesen Ludwigsburg (GER) - Alba Berlin BT (GER)

79-60 (36-24)

79-90 (29-54) (*)

Pallacanestro Reggiana [R.E.] (ITA) - Enel New Basket Brindisi (ITA)

82-79 (37-39)

87-81 (40-41)

Competition Day 2 (21-10-2015) / Competition Day 7 (25-11-2015)

Enel New Basket Brindisi - Le Mans Sarthe Basket

65-72 (26-41)

66-45 (29-28)

Alba Berlin BT - Pallacanestro Reggiana

82-76 (40-45) (*)

74-71 (29-38)

CB Herbalife Gran Canaria - MHP Riesen Ludwigsburg

95-75 (43-35)

92-89 (44-36) (c*)

Competition Day 3 (28-10-2015) / Competition Day 8 (2-12-2015)

CB Herbalife Gran Canaria - Enel New Basket Brindisi

103-76 (50-35) (*)

71-88 (33-46)

MHP Riesen Ludwigsburg - Pallacanestro Reggiana

65-76 (33-40)

69-68 (28-29)

Le Mans Sarthe Basket - Alba Berlin BT

84-88 (36-34) (a)

80-86 (31-36)

Competition Day 4 (4-11-2015) / Competition Day 9 (9-12-2015)

MHP Riesen Ludwigsburg - Enel New Basket Brindisi

84-80 (44-36) (*)

60-87 (32-43)

Alba Berlin BT - CB Herbalife Gran Canaria

84-71 (35-47)

83-78 (39-38)

Pallacanestro Reggiana - Le Mans Sarthe Basket

93-82 (46-41) (*)

71-87 (31-38)

Competition Day 5 (11-11-2015) / Competition Day 10 (16-12-2015)

Enel New Basket Brindisi - Alba Berlin BT

68-72 (32-39)

80-79 (42-41)

Le Mans Sarthe Basket - MHP Riesen Ludwigsburg

75-81 (31-28) (b*)

90-49 (46-22)

CB Herbalife Gran Canaria - Pallacanestro Reggiana

76-67 (36-36) (*)

73-78 (35-30)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (72-72).

(b) Overtime at the end of regulation (66-66).

(c) Overtime at the end of regulation (81-81).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. CB Herbalife Gran Canaria

10

8

2

839

752

18

2. MHP Riesen Ludwigsburg

10

7

3

811

732

17

3. Pallacanestro Reggiana

10

6

4

778

759

16

4. Alba Berlin BT

10

5

5

774

790

15

5. Le Mans Sarthe Basket

10

3

7

721

785

13

6. Enel New Basket Brindisi

10

1

9

710

815

11

 

GROUP C

Competition Day 1 (14-10-2015) / Competition Day 6 (18-11-2015)

CAI Zaragoza (SPA) - Proximus Spirou BC [Charleroi] (BEL)

80-70 (37-32)

80-69 (44-34)

SLUC Nancy Basket (FRA) - Valencia BC (SPA)

71-74 (33-36) (*)

77-65 (30-35)

SSV Ratiopharm Ulm (GER) - SS Umana Reyer Venezia (ITA)

87-68 (45-28)

90-78 (46-41)

Competition Day 2 (21-10-2015) / Competition Day 7 (25-11-2015)

Valencia BC - CAI Zaragoza

87-68 (48-31) (*)

76-84 (40-50) (*)

SS Umana Reyer Venezia - SLUC Nancy Basket

70-67 (24-31)

62-71 (35-40)

Proximus Spirou BC - SSV Ratiopharm Ulm

80-86 (45-33) (a)

76-77 (36-44)

Competition Day 3 (28-10-2015) / Competition Day 8 (2-12-2015)

SLUC Nancy Basket - CAI Zaragoza

76-78 (39-38)

75-71 (39-42)

SSV Ratiopharm Ulm - Valencia BC

79-82 (52-37) (*)

93-88 (45-43)

SS Umana Reyer Venezia - Proximus Spirou BC

73-69 (31-33)

86-83 (40-49)

Competition Day 4 (4-11-2015) / Competition Day 9 (9-12-2015)

CAI Zaragoza - SSV Ratiopharm Ulm

69-59 (37-36)

81-84 (48-50)

SLUC Nancy Basket - Proximus Spirou BC

67-63 (31-33)

81-86 (41-43) (*)

Valencia BC - SS Umana Reyer Venezia

88-59 (40-32) (*)

58-62 (26-33)

Competition Day 5 (11-11-2015) / Competition Day 10 (16-12-2015)

SS Umana Reyer Venezia - CAI Zaragoza

77-79 (32-39)

82-72 (36-35)

Proximus Spirou BC - Valencia BC

49-65 (28-33)

97-76 (46-46)

SSV Ratiopharm Ulm - SLUC Nancy Basket

90-73 (38-31)

76-80 (36-39) (*)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (78-78).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Valencia BC

10

10

0

809

689

20

2. CAI Zaragoza

10

7

3

760

757

17

3. SSV Ratiopharm Ulm

10

4

6

804

792

14

4. SS Umana Reyer Venezia

10

4

6

721

760

14

5. Proximus Spirou BC

10

3

7

731

782

13

6. SLUC Nancy Basket

10

2

8

714

759

12

 

GROUP D

Competition Day 1 (14-10-2015) / Competition Day 6 (18-11-2015)

KK Budućnost [Podgorica] (MON) - Banvit BK [Bandırma] (TUR)

83-70 (40-29)

76-68 (45-26)

Trabzonspor BK (TUR) - Áris BC [Thessaloníkê] (GRE)

74-71 (37-31)

78-70 (40-36)

BK UNIKS [Kazan’] (RUS) - CSA Steaua Bucureşti (ROM)

94-68 (54-27)

71-88 (38-48)

Competition Day 2 (21-10-2015) / Competition Day 7 (25-11-2015)

Áris BC - KK Budućnost

75-57 (44-30)

75-56 (48-21)

Banvit BK - BK UNIKS

79-85 (33-43)

78-69 (40-25)

CSA Steaua Bucureşti - Trabzonspor BK

76-71 (43-39)

82-67 (42-28)

Competition Day 3 (28-10-2015) / Competition Day 8 (2-12-2015)

Trabzonspor BK - KK Budućnost

75-71 (33-36)

79-82 (36-41)

CSA Steaua Bucureşti - Banvit BK

64-78 (27-41)

90-60 (45-33)

BK UNIKS - Áris BC

73-74 (31-31) (a)

76-70 (32-34)

Competition Day 4 (4-11-2015) / Competition Day 9 (9-12-2015)

Áris BC - CSA Steaua Bucureşti

70-66 (42-25)

67-77 (29-39)

KK Budućnost - BK UNIKS

73-63 (37-32)

91-77 (46-38)

Trabzonspor BK - Banvit BK

96-88 (42-48)

71-67 (35-35)

Competition Day 5 (11-11-2015) / Competition Day 10 (16-12-2015)

BK UNIKS - Trabzonspor BK

78-64 (35-32)

73-80 (40-34)

Banvit BK - Áris BC

96-84 (39-33)

72-53 (33-29) (*)

CSA Steaua Bucureşti - KK Budućnost

81-75 (43-29)

89-56 (45-26)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (64-64).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Áris BC

10

7

3

731

701

17

2. BK UNIKS

10

7

3

800

722

17

3. Trabzonspor BK

10

5

5

754

759

15

4. Banvit BK

10

5

5

770

757

15

5. KK Budućnost

10

4

6

747

725

14

6. CSA Steaua Bucureşti

10

2

8

676

814

12

 

GROUP E

Competition Day 1 (14-10-2015) / Competition Day 6 (18-11-2015)

KK Lietuvos Rytas [Vilnius] (LIT) - Beşiktaş JK [İstanbul] (TUR)

87-91 (30-49)

92-103 (52-49)

PAOK BC [Thessaloníkê] (GRE) - Szolnoki Olaj KK (HUN)

72-69 (37-32)

78-69 (24-36)

BK Avtodor [Saratov] (RUS) - BK Zenit [Sankt-Peterburg] (RUS)

85-90 (38-35)

81-88 (39-47)

Competition Day 2 (21-10-2015) / Competition Day 7 (25-11-2015)

Beşiktaş JK - BK Avtodor

79-103 (34-56)

93-83 (42-41)

BK Zenit - PAOK BC

76-66 (32-29)

70-89 (44-50)

Szolnoki Olaj KK - KK Lietuvos Rytas

65-89 (28-46) (*)

98-99 (45-54)

Competition Day 3 (28-10-2015) / Competition Day 8 (2-12-2015)

KK Lietuvos Rytas - BK Avtodor

81-97 (46-50)

109-92 (52-35)

PAOK BC - Beşiktaş JK

80-100 (28-55)

73-75 (34-20) (a)

Szolnoki Olaj KK - BK Zenit

75-84 (31-37)

89-64 (45-31)

Competition Day 4 (4-11-2015) / Competition Day 9 (9-12-2015)

KK Lietuvos Rytas - BK Zenit

65-70 (23-45)

92-84 (39-44)

Beşiktaş JK - Szolnoki Olaj KK

76-67 (48-39)

85-67 (48-37)

BK Avtodor - PAOK BC

90-68 (41-38)

104-99 (49-44)

Competition Day 5 (11-11-2015) / Competition Day 10 (16-12-2015)

BK Zenit - Beşiktaş JK

82-58 (44-29)

91-67 (56-31)

Szolnoki Olaj KK - BK Avtodor

83-79 (44-36)

104-78 (47-38)

PAOK BC - KK Lietuvos Rytas

81-76 (40-33)

81-88 (50-45)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (62-62).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Zenit

10

8

2

820

746

18

2. BK Avtodor

10

7

3

947

839

17

3. PAOK BC

10

5

5

773

831

15

4. Szolnoki Olaj KK

10

4

6

763

827

14

5. Beşiktaş JK

10

4

6

810

842

14

6. KK Lietuvos Rytas

10

2

8

856

884

12

 

GROUP F

Competition Day 1 (14-10-2015) / Competition Day 6 (18-11-2015)

AEK BC [Athína] (GRE) - BK Krasnyj Oktjabr’ [Volgograd] (RUS)

94-96 (37-43) (a)

78-82 (33-34) (c)

KK Neptūnas [Klaipėda] (LIT) - Galatasaray SK [İstanbul] (TUR)

90-94 (37-38)

76-82 (45-42)

BK Nizhnij Novgorod (RUS) - Hapoel Jerusalem BC (ISR)

92-71 (41-38)

70-74 (36-43)

Competition Day 2 (21-10-2015) / Competition Day 7 (25-11-2015)

Galatasaray SK - AEK BC

89-65 (48-27)

73-86 (37-46)

Hapoel Jerusalem BC - KK Neptūnas

74-59 (36-30)

87-85 (51-37) (*)

BK Krasnyj Oktjabr’ - BK Nizhnij Novgorod

73-78 (36-47)

82-74 (45-32)

Competition Day 3 (28-10-2015) / Competition Day 8 (2-12-2015)

AEK BC - BK Nizhnij Novgorod

87-70 (47-46)

86-79 (44-52) (*)

KK Neptūnas - BK Krasnyj Oktjabr’

99-90 (43-42) (b)

74-97 (29-43)

Galatasaray SK - Hapoel Jerusalem BC

87-79 (45-39)

86-82 (43-43) (*)

Competition Day 4 (4-11-2015) / Competition Day 9 (9-12-2015)

BK Nizhnij Novgorod - KK Neptūnas

78-82 (38-33)

82-75 (43-37)

AEK BC - Hapoel Jerusalem BC

75-74 (28-45)

82-78 (43-37)

BK Krasnyj Oktjabr’ - Galatasaray SK

72-88 (37-43)

103-76 (52-41)

Competition Day 5 (11-11-2015) / Competition Day 10 (16-12-2015)

Hapoel Jerusalem BC - BK Krasnyj Oktjabr’

92-90 (51-44)

74-95 (36-51)

Galatasaray SK - BK Nizhnij Novgorod

87-85 (46-49) (*)

81-75 (35-39)

KK Neptūnas - AEK BC

80-86 (43-41)

75-71 (33-34)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (86-86).

(b) Overtime at the end of regulation (81-81).

(c) Overtime at the end of regulation (70-70).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Galatasaray SK

10

7

3

867

789

17

2. KK Neptūnas

10

6

4

829

807

16

3. BK Nizhnij Novgorod

10

6

4

801

780

16

4. Hapoel Jerusalem BC

10

5

5

808

798

15

5. AEK BC

10

5

5

794

812

15

6. BK Krasnyj Oktjabr’

10

1

9

797

910

11

 

 

LAST 32

 

GROUP G

Competition Day 1 (6-01-2016) / Competition Day 5 (3-02-2016)

Banvit BK - FC Bayern München (GER)

83-85 (37-47)

77-62 (41-35)

SSV Ratiopharm Ulm - CD Dominion Bilbao Basket

75-93 (41-44)

83-65 (43-29)

Competition Day 2 (13-01-2016) / Competition Day 6 (10-02-2016)

CD Dominion Bilbao Basket - Banvit BK

76-85 (44-36)

73-65 (34-27)

FC Bayern München - SSV Ratiopharm Ulm

83-69 (48-36)

74-65 (44-26)

Competition Day 3 (20-01-2016) / Competition Day 4 (27-01-2016)

CD Dominion Bilbao Basket - FC Bayern München

76-78 (40-41)

88-90 (41-40)

SSV Ratiopharm Ulm - Banvit BK

80-92 (38-36)

92-72 (53-36)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. FC Bayern München

6

4

2

476

454

10

2. Banvit BK

6

4

2

487

455

10

3. CD Dominion Bilbao Basket

6

3

3

483

464

9

4. SSV Ratiopharm Ulm

6

1

5

435

508

7

 

GROUP H

Competition Day 1 (6-01-2016) / Competition Day 5 (3-02-2016)

BK Avtodor - Hapoel Jerusalem BC

105-96 (57-51)

94-103 (48-60)

CB Herbalife Gran Canaria - SIG Basket [Strasbourg] (FRA)

76-85 (38-43)

68-79 (36-40)

Competition Day 2 (13-01-2016) / Competition Day 6 (10-02-2016)

Hapoel Jerusalem BC - CB Herbalife Gran Canaria

64-75 (29-46)

108-61 (58-25)

SIG Basket - BK Avtodor

77-74 (40-31)

87-80 (36-35)

Competition Day 3 (20-01-2016) / Competition Day 4 (27-01-2016)

CB Herbalife Gran Canaria - BK Avtodor

101-77 (50-44)

85-92 (35-44)

SIG Basket - Hapoel Jerusalem BC

75-71 (31-37)

69-79 (34-40)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. CB Herbalife Gran Canaria

6

5

1

531

440

11

2. SIG Basket

6

4

2

464

456

10

3. BK Avtodor

6

3

3

531

540

9

4. Hapoel Jerusalem BC

6

0

6

455

545

6

 

GROUP I

Competition Day 1 (6-01-2016) / Competition Day 5 (3-02-2016)

Limoges CSP (FRA) - EWE Baskets

78-87 (50-38) (*)

92-88 (41-41)

Valencia BC - PAOK BC

78-62 (34-29)

75-72 (39-33)

Competition Day 2 (13-01-2016) / Competition Day 6 (10-02-2016)

EWE Baskets - Valencia BC

89-108 (46-54)

77-62 (40-35)

PAOK BC - Limoges CSP

88-75 (47-36) (*)

79-61 (39-25)

Competition Day 3 (20-01-2016) / Competition Day 4 (27-01-2016)

Valencia BC - Limoges CSP

72-92 (44-44) (*)

82-67 (39-32) (*)

PAOK BC - EWE Baskets

68-81 (28-43) (*)

83-71 (48-39) (*)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. EWE Baskets

6

4

2

494

490

10

2. Limoges CSP

6

3

3

494

467

9

3. Valencia BC

6

3

3

474

462

9

4. PAOK BC

6

2

4

425

468

8

 

GROUP J

Competition Day 1 (6-01-2016) / Competition Day 5 (3-02-2016)

Áris BC - KK Neptūnas

84-58 (46-22)

72-68 (43-41)

Alba Berlin BT - Emporio Armani Olimpia Milano (ITA)

83-67 (41-40)

91-78 (47-45)

Competition Day 2 (13-01-2016) / Competition Day 6 (10-02-2016)

KK Neptūnas - Alba Berlin BT

73-65 (38-29)

76-62 (41-21) (*)

Emporio Armani Olimpia Milano - Áris BC

95-54 (57-27) (*)

83-68 (46-47)

Competition Day 3 (20-01-2016) / Competition Day 4 (27-01-2016)

Alba Berlin BT - Áris BC

82-67 (38-37) (*)

73-63 (42-34)

Emporio Armani Olimpia Milano - KK Neptūnas

79-71 (41-32) (*)

73-74 (26-36) (*)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. EA Olimpia Milano

6

4

2

474

442

10

2. Alba Berlin BT

6

3

3

447

433

9

3. Áris BC

6

3

3

429

438

9

4. KK Neptūnas

6

2

4

409

446

8

 

GROUP K

Competition Day 1 (6-01-2016) / Competition Day 5 (3-02-2016)

Pınar Karşıyaka SK [İzmir] (TUR) - Trabzonspor BK

81-68 (47-33)

43-76 (21-36) (*)

Aquila Basket Trento - Pallacanestro Reggiana

82-63 (37-28)

72-84 (39-46)

Competition Day 2 (13-01-2016) / Competition Day 6 (10-02-2016)

Pallacanestro Reggiana - Pınar Karşıyaka SK

88-81 (46-42)

109-66 (52-35)

Trabzonspor BK - Aquila Basket Trento

92-70 (45-31)

73-89 (37-36)

Competition Day 3 (20-01-2016) / Competition Day 4 (27-01-2016)

Pınar Karşıyaka SK - Aquila Basket Trento

79-85 (38-36)

76-72 (44-32)

Trabzonspor BK - Pallacanestro Reggiana

82-76 (39-48)

89-76 (49-35)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Aquila Basket Trento

6

4

2

470

467

10

2. Pınar Karşıyaka SK

6

3

3

498

426

9

3. Trabzonspor BK

6

3

3

450

465

9

4. Pallacanestro Reggiana

6

2

4

454

514

8

 

GROUP L

Competition Day 1 (6-01-2016) / Competition Day 5 (3-02-2016)

MHP Riesen Ludwigsburg - KS Stelmet Zielona Góra (POL)

73-82 (41-38) (*)

76-81 (42-44)

SS Umana Reyer Venezia - BK Zenit

84-86 (38-41)

79-72 (44-39)

Competition Day 2 (13-01-2016) / Competition Day 6 (10-02-2016)

BK Zenit - MHP Riesen Ludwigsburg

83-80 (46-41)

85-72 (45-37)

KS Stelmet Zielona Góra - SS Umana Reyer Venezia

83-92 (46-39)

58-68 (33-34)

Competition Day 3 (20-01-2016) / Competition Day 4 (27-01-2016)

KS Stelmet Zielona Góra - BK Zenit

76-90 (24-43)

69-73 (33-33)

MHP Riesen Ludwigsburg - SS Umana Reyer Venezia

94-84 (44-45)

71-64 (36-28)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Zenit

6

4

2

479

470

10

2. KS Stelmet Zielona Góra

6

3

3

458

463

9

3. MHP Riesen Ludwigsburg

6

3

3

477

468

9

4. SS Umana Reyer Venezia

6

2

4

461

474

8

 

GROUP M

Competition Day 1 (6-01-2016) / Competition Day 5 (3-02-2016)

BK UNIKS - BK Nizhnij Novgorod

84-74 (46-31)

78-80 (51-53)

Maccabi Fox SC [Tel-Aviv] (ISR) - KK Union Olimpija

82-73 (40-35)

73-66 (45-38)

Competition Day 2 (13-01-2016) / Competition Day 6 (10-02-2016)

KK Union Olimpija - BK UNIKS

83-89 (36-41)

72-64 (37-33)

BK Nizhnij Novgorod - Maccabi Fox SC

83-87 (43-45)

84-95 (41-47) (a)

Competition Day 3 (20-01-2016) / Competition Day 4 (27-01-2016)

KK Union Olimpija - BK Nizhnij Novgorod

73-79 (35-48)

81-74 (45-38) (*)

Maccabi Fox SC - BK UNIKS

82-92 (49-48)

78-68 (43-32)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (81-81).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK UNIKS

6

6

0

495

449

12

2. BK Nizhnij Novgorod

6

3

3

490

482

9

3. Maccabi Fox SC

6

2

4

469

494

8

4. KK Union Olimpija

6

1

5

440

469

7

 

GROUP N

Competition Day 1 (6-01-2016) / Competition Day 5 (3-02-2016)

Szolnoki Olaj KK - Dinamo Basket Sassari (ITA)

86-75 (41-30) (*)

90-74 (42-36)

Galatasaray SK - CAI Zaragoza

103-68 (52-33)

85-68 (42-39)

Competition Day 2 (13-01-2016) / Competition Day 6 (10-02-2016)

CAI Zaragoza - Szolnoki Olaj KK

88-60 (53-27)

70-80 (37-37)

Dinamo Basket Sassari - Galatasaray SK

79-74 (37-37)

87-69 (36-33)

Competition Day 3 (20-01-2016) / Competition Day 4 (27-01-2016)

CAI Zaragoza - Dinamo Basket Sassari

87-75 (50-36)

75-72 (44-28)

Galatasaray SK - Szolnoki Olaj KK

87-59 (48-34)

54-74 (32-35)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Galatasaray SK

6

4

2

493

414

10

2. CAI Zaragoza

6

4

2

480

451

10

3. Dinamo Basket Sassari

6

3

3

463

480

9

4. Szolnoki Olaj KK

6

1

5

403

494

7

 

 

1/8 FINAL

(24-02-2016 / 2-03-2016)

J2-G1 (A): Alba Berlin BT - FC Bayern München

82-82 (47-41)

84-75 (44-34) (a)

I2-H1 (B): Limoges CSP - CB Herbalife Gran Canaria

65-82 (29-37)

77-78 (42-42)

H2-I1 (C): SIG Basket - EWE Baskets

76-78 (41-46)

64-93 (35-48) (a)

G2-J1 (D): Banvit BK - Emporio Armani Olimpia Milano

69-72 (38-30)

79-76 (41-47)

N2-K1 (E): CAI Zaragoza - Aquila Basket Trento

85-83 (44-45)

79-65 (33-33) (a)

M2-L1 (F): BK Nizhnij Novgorod - BK Zenit

102-76 (56-34)

89-74 (41-43)

L2-M1 (G): KS Stelmet Zielona Góra - BK UNIKS

68-72 (35-30)

54-71 (33-29)

K2-N1 (H): Pınar Karşıyaka SK - Galatasaray SK

67-64 (38-27)

93-65 (43-32) (a)

(a) Games played on 1-03-2016.

 

 

1/4 FINAL

(16-03-2016 / 23-03-2016)

A-H (1): FC Bayern München - Galatasaray SK

99-89 (50-44) (a)

72-59 (43-25) (b)

G-B (2): KS Stelmet Zielona Góra - CB Herbalife Gran Canaria

82-93 (49-44)

83-86 (45-39)

F-C (3): BK Nizhnij Novgorod - SIG Basket

85-94 (48-50)

91-91 (32-45) (c)

E-D (4): Aquila Basket Trento - Emporio Armani Olimpia Milano

83-73 (45-41) (a)

79-92 (43-48)

(a) Games played on 15-03-2016.

(b) Game played on 22-03-2016.

(c) Two overtimes at the end of regulation (65-74 and 77-86).

 

 

1/2 FINAL

(30-03-2016 / 6-04-2016)

1-2: Galatasaray SK - CB Herbalife Gran Canaria

89-75 (49-42)

94-81 (48-44) (b)

3-4: SIG Basket - Aquila Basket Trento

68-74 (37-40) (a)

78-86 (35-36)

(a) Game played on 29-03-2016.

(b) Overtime at the end of regulation (90-76).

 

 

FINAL (FIRST LEG)

VENUE: Rhénus Sport (Strasbourg)

DATE: 22-04-2016 (21:00 h)

ATTENDANCE: 6.166

REFEREES: Fernando Rocha (POR), Saša Pukl (SVN), Emilio Pérez Pizarro (SPA)

FOULED OUT: Beaubois (40’) / Davis (39’)

SCORING BY QUARTER: 7-8 / 16-16 / 20-21 / 23-17

TOP SCORER: Vladimir Micov (17)

SIG Basket - Galatasaray SK

66-62 (23-24)

SIG Basket (coach: Vincent Collet)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Louis Campbell

4

2

7

3

4

3

8

-

-

2

1

6

1

38

16

# Rodrigue Beaubois

4

1

2

1

-

-

1

-

-

-

4

1

5

24

5

# Mardy Collins

6

4

6

-

-

-

5

-

1

1

1

4

2

23

8

# Kyle Weems

8

3

2

1

-

-

5

-

1

2

-

2

4

33

9

# Bangaly Fofana

3

2

-

-

2

2

2

2

2

-

4

-

2

19

6

Paul Lacombe

3

-

1

-

-

-

1

2

-

1

2

1

2

16

-

Jérémy Leloup

-

-

5

3

2

2

2

-

-

1

-

-

3

18

11

Romain Duport

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

4

-

Matt Howard

7

4

-

-

4

3

-

3

-

-

3

-

2

25

11

TOTAL

37

16

23

8

12

10

24

7

4

7

15

14

21

200

66

 

Galatasaray SK (coach: Ergin Ataman)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Errick McCollum

7

2

4

1

2

1

3

-

-

2

3

3

3

20

8

# Sinan Güler

3

1

5

-

-

-

2

-

-

-

2

1

1

31

2

# Blake Schilb

3

2

6

2

3

2

8

-

-

1

-

2

1

37

12

# Vladimir Micov

8

6

-

-

6

5

2

3

-

1

1

1

2

38

17

# Stéphane Lasme

4

2

-

-

3

3

6

2

3

2

3

-

4

32

7

Caleb Green

1

-

-

-

2

1

-

-

-

-

1

-

1

4

1

Curtis Jerrells

3

2

3

-

-

-

2

-

-

-

1

2

2

16

4

Göksenin Köksal

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

-

1

2

-

Chuck Davis

6

4

-

-

4

3

-

1

-

2

3

-

5

20

11

TOTAL

35

19

18

3

20

15

24

6

3

8

14

9

20

200

62

RESUMEN (SUMMARY)

En el encuentro de ida de la final de la Eurocopa ULEB, el Estrasburgo logró una corta aunque significativa victoria (66-62) frente al Galatasaray, tras remontar en el último cuarto un partido en el que el conjunto turco había dominado en el juego y en el marcador con anterioridad. Dirigidos por un gran Louis Campbell (16 puntos, 8 rebotes y 6 asistencias), los jugadores de Vincent Collet fueron capaces de imponer su gran defensa frente a un Galatasaray que demostró en Estrasburgo su condición de favorito en la competición. El cuadro turco dirigido por Ergin Ataman, que venía de eliminar al Gran Canaria en una dramática semifinal, tuvo en el serbio Vladimir Micov (17 puntos y 5 rebotes) a su mejor hombre.

 

Ambos conjuntos notaron la tensión de la final desde el comienzo. Las fuertes defensas, los fallos en el lanzamiento, los movimientos ofensivos predecibles y los balones perdidos fueron la tónica de un primer cuarto paupérrimo (7-8). En el segundo periodo, el Galatasaray fue el primero en traducir su fuerte defensa en puntos al otro lado de la pista (12-19), aunque una reacción del conjunto local volvió a igualar el partido (21-21, min. 18). El cuadro turco se aprovechó de una fase de relajación del conjunto local al comienzo del tercer cuarto para lograr la mayor ventaja de todo el encuentro (29-38), aunque dos triples consecutivos de Campbell y Leloup volvieron a estrechar las diferencias. En el último cuarto, el Estrasburgo, de la mano de un omnipresente Campbell (anotando y asistiendo), tomó la iniciativa en el marcador tras un parcial de 11-4, aprovechando el bloqueo ofensivo del Galatasaray (que sólo pudo anotar desde la línea de personal), y ya no perdió su ventaja hasta el final. Aunque el cuadro turco logró ponerse a un único punto (58-57) tras un triple de McCollum, un nuevo parcial de 8-1 a favor del conjunto local estableció una diferencia definitiva para la suerte del partido (66-58 a falta de 1’20’’). No obstante, sendas canastas de Blake Schilb y Vladimir Micov en el último minuto redujeron la diferencia final y dejaron las espadas en todo lo alto para el encuentro de vuelta en Estambul.

 

FINAL (SECOND LEG)

VENUE: Abdi İpekçi (İstanbul)

DATE: 27-04-2016 (20:00 h)

ATTENDANCE: 11.400

REFEREES: Christos Christodoulou (GRE), Carmelo Paternicò (ITA), Piotr Pastusiak (POL)

FOULED OUT: -

SCORING BY QUARTER: 27-16 / 16-19 / 18-19 / 17-13

TOP SCORER: Errick McCollum (16), Stéphane Lasme (16), Mardy Collins (16)

FINAL MVP: Stéphane Lasme

Galatasaray SK - SIG Basket

78-67 (43-35)

Galatasaray SK (coach: Ergin Ataman)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Göksenin Köksal

-

-

5

2

2

2

2

1

-

2

-

-

2

20

8

# Sinan Güler

4

3

5

2

3

2

6

2

-

3

2

6

3

37

14

# Blake Schilb

7

4

3

1

-

-

5

-

1

-

3

2

3

38

11

# Vladimir Micov

5

2

5

1

-

-

-

3

-

2

1

5

3

34

7

# Stéphane Lasme

13

7

-

-

2

2

7

3

2

-

3

-

3

34

16

Errick McCollum

5

3

5

2

4

4

5

-

1

2

1

2

-

19

16

Curtis Jerrells

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

4

-

Chuck Davis

4

2

-

-

2

2

2

-

-

-

-

-

2

14

6

TOTAL

38

21

23

8

13

12

27

9

4

9

10

15

17

200

78

 

SIG Basket (coach: Vincent Collet)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Louis Campbell

5

3

4

1

2

1

1

2

-

1

3

2

2

30

10

# Rodrigue Beaubois

7

1

3

1

-

-

-

-

-

1

-

2

2

18

5

# Mardy Collins

11

4

5

2

3

2

4

-

-

-

3

5

2

30

16

# Kyle Weems

4

2

1

-

3

3

4

2

-

1

1

1

1

29

7

# Bangaly Fofana

6

4

-

-

1

1

1

4

3

1

-

2

2

23

9

Paul Lacombe

1

1

2

1

-

-

2

-

-

-

-

3

3

16

5

Jérémy Leloup

-

-

3

-

-

-

5

-

-

1

1

-

3

25

-

Romain Duport

4

1

5

2

-

-

1

2

-

-

1

-

-

14

8

Matt Howard

2

2

-

-

4

3

-

-

-

-

2

1

4

15

7

TOTAL

40

18

23

7

13

10

18

10

3

5

11

16

19

200

67

RESUMEN (SUMMARY)

El Galatasaray se ha proclamado campeón de la Eurocopa ULEB ―el primer galardón internacional en los 105 años de historia de este equipo turco― tras derrotar por 78 a 67 al Estrasburgo en el partido de vuelta de la final, remontando de esta forma la desventaja de cuatro puntos que se traía de tierras francesas. Liderado por el base estadounidense Errick McCollum (16 puntos) y el ala-pívot gabonés Stéphane Lasme (16 puntos, 10 rebotes y 2 tapones), el conjunto turco logró imponer su mayor regularidad ante un cuadro francés que, tanto en la ida como en la vuelta, demostró su peligro únicamente a ráfagas. El título de la Eurocopa significa un premio doble para el Galatasaray, que se garantiza además un puesto en la próxima edición de la Euroliga.

 

Los hombres de Ergin Ataman demostraron su superioridad desde el comienzo, con un contundente parcial de 15-2 (min. 4) que sentó las bases de lo que sería posteriormente el partido, que el Galatasaray supo manejar con gran oficio. Tras un intercambio de canastas, se llegó al final del primer cuarto con ventaja clara del equipo local (27-16). En el segundo periodo, un triple de Beaubois y una posterior bandeja de Campbell redujeron la renta del Galatasaray a tan sólo tres puntos (37-34, min. 17), lo que otorgaba al Estrasburgo una momentánea ventaja en el marcador global de la final (99-100). Sin embargo, un nuevo parcial de 6-1 devolvía la tranquilidad a las abarrotadas gradas del Abdi İpekçi al descanso (43-35).

 

El tercer cuarto supuso un nuevo intercambio de canastas que no resolvió nada (61-54). La igualdad continuó al comienzo del último periodo, hasta que un triple de McCollum a falta de 4’20’’ permitió al Galatasaray lograr una ventaja de trece puntos (73-60) que, a estas alturas del partido, se antojaba decisiva. No obstante, un triple de Mardy Collins dio inicio a un parcial de 0-7 para el Estrasburgo que garantizaba emoción en los últimos minutos (73-67 a falta de 2’54’’ y +2 en el global de la eliminatoria para el Galatasaray). Los nervios hicieron mella en ambos equipos, y durante los siguientes dos minutos el marcador no se movió. A falta de 44 segundos, dos tiros libres de McCollum situaban un 75-67 que Romain Duport no pudo reducir tras fallar un triple que literalmente se salió del aro. El capitán Sinan Güler certificó la victoria del Galatasaray con un tiro libre, un robo de balón y una bandeja, ante el delirio de los aficionados locales.

 

 

ROSTERS (FINALISTS)

(Numbers in blue indicate the 12 players registered for the final)

Galatasaray SK

SIG Basket

0. Bernard James (C) USA

1. Blake Schilb (F) USA

2. Kutay Akpulat (G) TUR

3. Errick McCollum (PG) USA

5. Vladimir Micov (F) SER

8. Şafak Edge (PG) TUR

11. Ege Arar (PF) TUR

13. Stéphane Lasme (PF) GAB

16. Duşan Çantekin (C) TUR

25. Doğukan Şanlı (G) TUR

30. Caleb Green (PF) USA

32. Sinan Güler (G) TUR

55. Curtis Jerrells (PG) USA

61. Göksenin Köksal (G) TUR

63. Charles Edward “Chuck” Davis (PF) AZE

COACH: Ergin Ataman TUR

1. Mardy Collins (G) USA

3. Rodrigue Beaubois (G) FRA

6. Paul Lacombe (G) FRA

9. Jérémy Leloup (F) FRA

13. Louis Campbell (PG) USA

14. Quentin Goulmy (PF) FRA

16. Olivier Cortale (PF) FRA

17. Frank Ntilikina (PG) FRA

18. Kostja Mushidi (G) GER

21. Bangaly Fofana (C) FRA

34. Kyle Weems (F) USA

49. Romain Duport (C) FRA

54. Matt Howard (PF) USA

COACH: Vincent Collet FRA

 

EUROCUP MVP: Errick McCollum (GAL)

 

ALL-EUROCUP TEAM

Errick McCollum (GAL)

Mardy Collins (SIG)

Vladimir Micov (GAL)

Davide Pascolo (TRE)

Alen Omić (GRC)

 

::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: ROSTERS (ALL CLUBS) :::::

 

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco