Euroleague 2010-11

(From 21-09-2010 to 8-05-2011)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          38 teams (selected by invitation from ULEB among the most important European leagues, based on a combination of competition results, TV revenues and ratings, arena seating capacities and attendance figures) are eligible to participate in the competition. A Qualifying Tournament is played first in order to reduce the number of entrants to 24. The losers of this qualifying round will access the Regular Season of Eurocup 2010-11.

·          The 24 teams qualified for the Regular Season are divided into four groups of six teams each playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats. In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final classification: 1) number of wins in one-to-one games between the teams; 2) basket average between the teams; 3) general basket average within the group.

·          The top four teams from each group after the Regular Season qualify for the Top 16 stage, comprising four groups of four teams each playing a round-robin.

·          The group winners and runners-up after the Top 16 stage qualify for a 1/4 Final Playoff (X-pairings, best of 5 games).

·          The four winners of the 1/4 Final Playoff qualify for the Final Stage (Final Four), played at a predetermined venue.

 

 

QUALIFYING TOURNAMENT

(The losers of this round will enter Eurocup 2010-11)

 

First Round

(21-09-2010 / 24-09-2010)

Chorale Roanne Basket (FRA) - Alba Berlin BT (GER)

86-79 (46-43)

95-82 (48-44)

Hapoel Gilboa/Galil BC [Gan Ner] (ISR) - KK Hemofarm [Vršac] (SER)

84-97 (45-47)

77-86 (39-51)

GasTerra Flames [Groningen] (NED) - BK UNIKS [Kazan’] (RUS)

72-84 (45-48)

78-63 (31-30)

Spirou BC [Charleroi] (BEL) - ČEZ Basketball Nymburk (CZR)

79-68 (37-35)

73-71 (41-38)

KK Budućnost [Podgorica] (MON) - ASVEL Basket [Villeurbanne] (FRA)

69-64 (41-35)

85-76 (33-25) (b)

Banvit BK [Bandırma] (TUR) - Le Mans Sarthe Basket (FRA)

72-78 (33-38)

78-66 (38-33)

SC Pepsi Juventus Caserta (ITA) - BK Khimki [Moskva] (RUS)

74-77 (38-34)

85-66 (47-32)

BK Budivel’nik [Kyïv] (UKR) - Maroússi BC (GRE)

20-0 (a)

 

Second Round

(28-09-2010 / 1-10-2010)

Alba Berlin BT - KK Hemofarm

73-67 (43-33)

78-73 (37-40)

Spirou BC - BK UNIKS

75-69 (39-27)

75-71 (35-26)

Le Mans Sarthe Basket - ASVEL Basket

85-75 (40-38)

71-63 (30-22)

BK Budivel’nik - BK Khimki

58-87 (28-39)

74-67 (35-39)

Third Round

(5-10-2010 / 8-10-2010)

Spirou BC - Alba Berlin BT

81-77 (35-37)

70-70 (34-29) (c)

Le Mans Sarthe Basket - BK Khimki

56-70 (30-32)

87-66 (36-35)

(a) Maroússi’s license to participate in the present edition of Euroleague was revoked on 16-09-2010 because the Greek club didn’t send the required registration documents before the deadline. Therefore, Budivel’nik received a w.o. into the next round.

(b) The score in the second leg at the end of regulation was 70-65, so it was necessary to play an extra-time to decide the winner of this match.

(c) Game played on 10-10-2010.

 

 

REGULAR SEASON

 

GROUP A

Competition Day 1 (21-10-2010) / Competition Day 6 (25-11-2010)

BK Khimki - KK Asseco Prokom [Gdynia] (POL)

82-76 (37-35) (*)

71-67 (32-36) (*)

Caja Laboral Baskonia [Vitoria] (SPA) - Maccabi Electra SC [Tel-Aviv] (ISR)

94-78 (57-32)

81-70 (38-32)

BC Žalgiris [Kaunas] (LIT) - KK Partizan [Beograd] (SER)

73-62 (43-29)

68-62 (44-29)

Competition Day 2 (28-10-2010) / Competition Day 7 (2-12-2010)

KK Partizan - BK Khimki

72-68 (36-37) (*)

92-65 (50-37) (*)

Maccabi Electra SC - BC Žalgiris

86-70 (47-27)

68-71 (34-35)

KK Asseco Prokom - Caja Laboral Baskonia

73-80 (38-41) (*)

75-81 (39-34) (*)

Competition Day 3 (4-11-2010) / Competition Day 8 (9-12-2010)

BK Khimki - Caja Laboral Baskonia

64-60 (29-31) (*)

89-81 (47-37)

BC Žalgiris - KK Asseco Prokom

74-68 (41-30) (a*)

69-72 (34-33)

KK Partizan - Maccabi Electra SC

54-67 (22-31)

76-62 (42-24)

Competition Day 4 (11-11-2010) / Competition Day 9 (16-12-2010)

BK Khimki - Maccabi Electra SC

76-78 (31-42)

80-76 (30-37)

KK Asseco Prokom - KK Partizan

62-69 (36-39) (*)

61-59 (27-26) (*)

Caja Laboral Baskonia - BC Žalgiris

88-92 (41-43) (*)

89-95 (33-52) (b*)

Competition Day 5 (18-11-2010) / Competition Day 10 (23-12-2010)

BC Žalgiris - BK Khimki

73-65 (38-33)

93-89 (42-48) (c)

KK Partizan - Caja Laboral Baskonia

74-71 (42-38) (*)

87-71 (41-30)

Maccabi Electra SC - KK Asseco Prokom

99-58 (48-31)

72-83 (29-52)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (61-61).

(b) Overtime at the end of regulation (80-80).

(c) Overtime at the end of regulation (81-81).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Maccabi Electra SC

10

9

1

799

700

19

2. Caja Laboral Baskonia

10

5

5

809

784

15

3. BC Žalgiris

10

5

5

762

765

15

4. KK Partizan

10

5

5

658

717

15

5. BK Khimki

10

4

6

764

753

14

6. KK Asseco Prokom

10

2

8

689

762

12

 

GROUP B

Competition Day 1 (21-10-2010) / Competition Day 6 (25-11-2010)

Olympiakós BC [Peiraiás] (GRE) - Real Madrid CF (SPA)

82-66 (36-35) (a)

82-68 (42-34)

CB Unicaja Málaga (SPA) - Spirou BC

84-73 (42-44)

79-74 (41-35)

Pallacanestro Virtus Roma (ITA) - Brose Baskets [Bamberg] (GER)

83-65 (39-36) (*)

67-68 (30-31)

Competition Day 2 (28-10-2010) / Competition Day 7 (2-12-2010)

Brose Baskets - Olympiakós BC

73-61 (34-28) (*)

86-69 (48-34)

Spirou BC - Lottomatica Virtus Roma

55-64 (31-30) (*)

95-83 (41-45)

Real Madrid CF - CB Unicaja Málaga

68-56 (34-32)

75-71 (33-39)

Competition Day 3 (4-11-2010) / Competition Day 8 (9-12-2010)

Olympiakós BC - CB Unicaja Málaga

93-66 (47-25) (*)

76-74 (42-37)

Lottomatica Virtus Roma - Real Madrid CF

56-74 (21-39)

72-50 (30-22)

Brose Baskets - Spirou BC

79-69 (38-38) (*)

75-61 (35-39) (*)

Competition Day 4 (11-11-2010) / Competition Day 9 (16-12-2010)

Olympiakós BC - Spirou BC

86-78 (42-33) (*)

67-80 (34-42) (c)

Real Madrid CF - Brose Baskets

83-81 (37-36) (b)

82-75 (37-31) (*)

CB Unicaja Málaga - Lottomatica Virtus Roma

104-83 (43-25) (*)

81-75 (42-40) (*)

Competition Day 5 (18-11-2010) / Competition Day 10 (23-12-2010)

Lottomatica Virtus Roma - Olympiakós BC

71-86 (40-53) (*)

89-82 (45-39)

Brose Baskets - CB Unicaja Málaga

65-69 (37-33)

70-72 (40-32)

Spirou BC - Real Madrid CF

67-49 (33-25) (*)

94-45 (46-29)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Opening Euroleague game, played on 18-10-2010.

(b) Overtime at the end of regulation (73-73).

(c) Game played on 13-12-2010.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Olympiakós BC

10

7

3

805

730

17

2. Real Madrid CF

10

6

4

734

664

16

3. CB Unicaja Málaga

10

5

5

749

759

15

4. Lottomatica Virtus Roma

10

5

5

735

770

15

5. Brose Baskets

10

4

6

714

739

14

6. Spirou BC

10

3

7

691

766

13

 

GROUP C

Competition Day 1 (21-10-2010) / Competition Day 6 (25-11-2010)

Regal FC Barcelona (SPA) - KK Cibona [Zagreb] (CRO)

80-66 (35-20)

75-94 (36-44)

Fenerbahçe Ülker SK [İstanbul] (TUR) - KK Lietuvos Rytas [Vilnius] (LIT)

86-69 (40-27) (*)

75-81 (36-40) (*)

Montepaschi Mens Sana Basket [Siena] (ITA) - Cholet Basket (FRA)

76-44 (33-28)

61-70 (35-33) (*)

Competition Day 2 (28-10-2010) / Competition Day 7 (2-12-2010)

Cholet Basket - Regal FC Barcelona

77-84 (29-38) (*)

76-62 (44-28)

KK Lietuvos Rytas - Montepaschi Mens Sana Basket

75-79 (39-39) (*)

90-72 (48-33) (*)

KK Cibona - Fenerbahçe Ülker SK

68-73 (40-42)

100-70 (49-29) (*)

Competition Day 3 (4-11-2010) / Competition Day 8 (9-12-2010)

Regal FC Barcelona - Fenerbahçe Ülker SK

61-69 (28-32)

69-75 (28-40)

Montepaschi Mens Sana Basket - KK Cibona

80-57 (40-35) (*)

66-82 (26-38) (*)

Cholet Basket - KK Lietuvos Rytas

73-69 (37-33)

92-80 (50-41)

Competition Day 4 (11-11-2010) / Competition Day 9 (16-12-2010)

Regal FC Barcelona - KK Lietuvos Rytas

69-55 (34-25)

88-87 (40-34)

KK Cibona - Cholet Basket

71-84 (40-46)

81-65 (38-33) (*)

Fenerbahçe Ülker SK - Montepaschi Mens Sana Basket

81-68 (40-34) (*)

94-65 (49-30)

Competition Day 5 (18-11-2010) / Competition Day 10 (23-12-2010)

Montepaschi Mens Sana Basket - Regal FC Barcelona

76-67 (43-40) (*)

73-72 (31-37)

Cholet Basket - Fenerbahçe Ülker SK

82-78 (41-34) (*)

93-61 (38-30)

KK Lietuvos Rytas - KK Cibona

90-62 (38-29) (*)

77-94 (37-44)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Montepaschi Mens Sana Basket

10

8

2

787

661

18

2. Fenerbahçe Ülker SK

10

7

3

795

723

17

3. Regal FC Barcelona

10

7

3

766

709

17

4. KK Lietuvos Rytas

10

4

6

779

784

14

5. Cholet Basket

10

4

6

705

774

14

6. KK Cibona

10

0

10

677

858

10

 

GROUP D

Competition Day 1 (21-10-2010) / Competition Day 6 (25-11-2010)

Power Electronics Valencia BC (SPA) - Panathinaïkós BC [Athína] (GRE)

56-72 (27-42)

69-73 (39-37)

BK CSKA [Moskva] (RUS) - Armani Jeans Olimpia Milano (ITA)

73-88 (29-52)

71-65 (31-28) (*)

KK Union Olimpija [Ljubljana] (SVN) - Efes Pilsen SK [İstanbul] (TUR)

95-90 (30-29) (a*)

84-78 (36-35)

Competition Day 2 (28-10-2010) / Competition Day 7 (2-12-2010)

Efes Pilsen SK - Power Electronics Valencia BC

79-63 (34-29) (*)

62-56 (24-28)

Armani Jeans Olimpia Milano - KK Union Olimpija

72-76 (40-32)

82-75 (42-32)

Panathinaïkós BC - BK CSKA

74-60 (31-31)

68-72 (35-41) (*)

Competition Day 3 (4-11-2010) / Competition Day 8 (9-12-2010)

Power Electronics Valencia BC - BK CSKA

82-57 (42-29) (*)

73-63 (34-30) (*)

KK Union Olimpija - Panathinaïkós BC

85-84 (39-28) (b)

95-88 (37-33) (c)

Efes Pilsen SK - Armani Jeans Olimpia Milano

82-74 (43-33) (*)

84-70 (37-33) (*)

Competition Day 4 (11-11-2010) / Competition Day 9 (16-12-2010)

Power Electronics Valencia BC - Armani Jeans Olimpia Milano

69-80 (28-44)

60-75 (27-32)

Panathinaïkós BC - Efes Pilsen SK

84-61 (41-29)

79-78 (42-24) (*)

BK CSKA - KK Union Olimpija

65-55 (34-19) (*)

81-72 (45-32) (*)

Competition Day 5 (18-11-2010) / Competition Day 10 (23-12-2010)

KK Union Olimpija - Power Electronics Valencia BC

72-68 (35-32) (*)

78-77 (36-38) (*)

Efes Pilsen SK - BK CSKA

86-72 (48-35)

78-69 (37-25) (*)

Armani Jeans Olimpia Milano - Panathinaïkós BC

71-81 (34-46)

93-62 (46-32) (*)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Two overtimes at the end of regulation (71-71 and 79-79).

(b) Overtime at the end of regulation (72-72).

(c) Overtime at the end of regulation (79-79).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Panathinaïkós BC

10

7

3

802

703

17

2. KK Union Olimpija

10

6

4

789

783

16

3. Efes Pilsen SK

10

5

5

756

768

15

4. Power Electronics Valencia BC

10

5

5

689

695

15

5. Armani Jeans Olimpia Milano

10

4

6

737

766

14

6. BK CSKA

10

3

7

683

741

13

 

 

TOP 16

 

GROUP E

Competition Day 1 (20-01-2011)

CB Unicaja Málaga - Caja Laboral Baskonia

71-76 (35-41)

KK Lietuvos Rytas - Panathinaïkós BC

59-80 (33-29) (*)

Competition Day 2 (27-01-2011)

Caja Laboral Baskonia - KK Lietuvos Rytas

86-89 (40-37) (*)

Panathinaïkós BC - CB Unicaja Málaga

82-56 (45-25)

Competition Day 3 (3-02-2011)

CB Unicaja Málaga - KK Lietuvos Rytas

98-91 (45-52)

Caja Laboral Baskonia - Panathinaïkós BC

77-70 (36-33)

Competition Day 4 (17-02-2011)

Panathinaïkós BC - Caja Laboral Baskonia

76-74 (40-39)

KK Lietuvos Rytas - CB Unicaja Málaga

70-65 (39-35)

Competition Day 5 (24-02-2011)

Panathinaïkós BC - KK Lietuvos Rytas

67-68 (39-34) (*)

Caja Laboral Baskonia - CB Unicaja Málaga

78-63 (40-31)

Competition Day 6 (3-03-2011)

KK Lietuvos Rytas - Caja Laboral Baskonia

68-77 (39-40)

CB Unicaja Málaga - Panathinaïkós BC

61-77 (33-38)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Caja Laboral Baskonia

6

4

2

468

437

10

2. Panathinaïkós BC

6

4

2

452

395

10

3. KK Lietuvos Rytas

6

3

3

445

473

9

4. CB Unicaja Málaga

6

1

5

414

474

7

 

GROUP F

Competition Day 1 (20-01-2011)

Lottomatica Virtus Roma - KK Union Olimpija

63-64 (35-33)

Regal FC Barcelona - Maccabi Electra SC

81-71 (41-37)

Competition Day 2 (27-01-2011)

KK Union Olimpija - Regal FC Barcelona

67-68 (26-36)

Maccabi Electra SC - Lottomatica Virtus Roma

99-58 (57-31)

Competition Day 3 (3-02-2011)

Maccabi Electra SC - KK Union Olimpija

104-67 (49-26)

Regal FC Barcelona - Lottomatica Virtus Roma

80-56 (45-36)

Competition Day 4 (17-02-2011)

Lottomatica Virtus Roma - Regal FC Barcelona

65-74 (27-25)

KK Union Olimpija - Maccabi Electra SC

65-83 (41-33)

Competition Day 5 (24-02-2011)

Maccabi Electra SC - Regal FC Barcelona

85-92 (39-30) (a)

KK Union Olimpija - Lottomatica Virtus Roma

76-87 (41-37) (*)

Competition Day 6 (3-03-2011)

Regal FC Barcelona - KK Union Olimpija

76-58 (35-31)

Lottomatica Virtus Roma - Maccabi Electra SC

82-69 (42-42)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (73-73).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Regal FC Barcelona

6

6

0

471

402

12

2. Maccabi Electra SC

6

3

3

511

442

9

3. Lottomatica Virtus Roma

6

2

4

411

462

8

4. KK Union Olimpija

6

1

5

394

481

7

 

GROUP G

Competition Day 1 (20-01-2011)

Real Madrid CF - KK Partizan

78-58 (43-27) (*)

Efes Pilsen SK - Montepaschi Mens Sana Basket

60-58 (29-27) (*)

Competition Day 2 (27-01-2011)

KK Partizan - Efes Pilsen SK

76-79 (34-40) (*)

Montepaschi Mens Sana Basket - Real Madrid CF

68-78 (40-28) (*)

Competition Day 3 (3-02-2011)

Real Madrid CF - Efes Pilsen SK

89-86 (40-46) (a)

KK Partizan - Montepaschi Mens Sana Basket

58-66 (26-31)

Competition Day 4 (17-02-2011)

Efes Pilsen SK - Real Madrid CF

60-77 (24-35)

Montepaschi Mens Sana Basket - KK Partizan

77-74 (38-37) (*)

Competition Day 5 (24-02-2011)

Montepaschi Mens Sana Basket - Efes Pilsen SK

88-76 (49-47)

KK Partizan - Real Madrid CF

56-61 (18-33)

Competition Day 6 (3-03-2011)

Efes Pilsen SK - KK Partizan

65-67 (34-37)

Real Madrid CF - Montepaschi Mens Sana Basket

77-95 (32-55)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (79-79).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Real Madrid CF

6

5

1

460

423

11

2. Montepaschi Mens Sana Basket

6

4

2

452

423

10

3. Efes Pilsen SK

6

2

4

426

455

8

4. KK Partizan

6

1

5

389

426

7

 

GROUP H

Competition Day 1 (20-01-2011)

Olympiakós BC - Fenerbahçe Ülker SK

70-84 (33-33)

Power Electronics Valencia BC - BC Žalgiris

73-59 (39-31) (*)

Competition Day 2 (27-01-2011)

BC Žalgiris - Olympiakós BC

64-71 (22-40) (*)

Fenerbahçe Ülker SK - Power Electronics Valencia BC

75-73 (37-33)

Competition Day 3 (3-02-2011)

Olympiakós BC - Power Electronics Valencia BC

77-62 (38-24) (*)

Fenerbahçe Ülker SK - BC Žalgiris

80-72 (41-41) (*)

Competition Day 4 (17-02-2011)

Power Electronics Valencia BC - Olympiakós BC

79-85 (37-37)

BC Žalgiris - Fenerbahçe Ülker SK

85-84 (30-31) (a*)

Competition Day 5 (24-02-2011)

Fenerbahçe Ülker SK - Olympiakós BC

65-80 (36-34)

BC Žalgiris - Power Electronics Valencia BC

74-80 (37-35)

Competition Day 6 (3-03-2011)

Power Electronics Valencia BC - Fenerbahçe Ülker SK

82-68 (39-32)

Olympiakós BC - BC Žalgiris

78-64 (41-34)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (69-69).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Olympiakós BC

6

5

1

461

418

11

2. Power Electronics Valencia BC

6

3

3

449

438

9

3. Fenerbahçe Ülker SK

6

3

3

456

462

9

4. BC Žalgiris

6

1

5

418

466

7

 

 

1/4 FINAL

(best of 5 games: 22-03-2011 / 24-03-2011 / 29-03-2011 / 31-03-2011 / 7-04-2011; same color means same home court)

1E-2F (1): Caja Laboral Baskonia - Maccabi Electra SC

76-70 (46-32)

81-83 (46-38)

81-60 (41-30)

99-77 (51-52)

 

1F-2E (2): Regal FC Barcelona - Panathinaïkós BC

83-82 (37-35)

71-75 (38-28)

76-74 (33-29)

78-67 (34-33)

 

1G-2H (3): Real Madrid CF - Power E. Valencia BC

71-65 (33-32)

75-81 (38-35)

66-75 (34-31)

81-72 (40-38)

66-58 (40-42)

1H-2G (4): Olympiakós BC - Montepaschi M.S. Basket

89-41 (47-9)

65-82 (31-39)

81-72 (39-37)

88-76 (50-36)

 

 

 

FINAL STAGE (Barcelona, Spain)

 

1/2 FINAL

(6-05-2011)

1-3: Maccabi Electra SC - Real Madrid CF

82-63 (32-29)

2-4: Panathinaïkós BC - Montepaschi Mens Sana Basket

77-69 (40-36)

 

PLACES 3-4

(8-05-2011)

Real Madrid CF - Montepaschi Mens Sana Basket

62-80 (32-36)

 

 

FINAL

VENUE: Palau Sant Jordi (Barcelona)

DATE: 8-05-2011 (16:30 h)

ATTENDANCE: 15.768

REFEREES: Juan Carlos Mitjana (SPA), Luigi Lamonica (ITA), Robert Lottermoser (GER)

FOULED OUT: Pnini (40’)

SCORING BY QUARTER: 22-15 / 11-15 / 21-13 / 24-27

TOP SCORER: Mike Batiste (18)

MVP: Dimitris Diamantidis

[Incidents: The originally intended tip-off time (21:00 h) was advanced to the afternoon after Euroleague accepted the request of Maccabi Electra, who had expressed their impossibility to play on May 8 after 7:30 pm, since the Israeli law does not allow nationals to participate in any sporting event in the evening of Yom Hazikaron (Israeli Fallen Soldiers and Victims of Terrorism Remembrance Day).]

Panathinaïkós BC - Maccabi Electra SC

78-70 (33-30)

Panathinaïkós BC (coach: Željko Obradović)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Dimitris Diamantidis

5

3

5

1

8

7

1

-

-

2

4

9

3

33

16

# Nick Calathes

2

2

1

-

-

-

-

-

-

2

1

6

-

22

4

# Romain Sato

4

1

5

3

2

2

-

1

1

-

2

1

4

28

13

# Antonis Fotsis

2

2

2

-

3

1

6

2

2

-

-

1

2

33

5

# Ian Vougioukas

3

2

-

-

-

-

-

-

1

-

2

-

3

5

4

Milenko Tepić

-

-

-

-

-

-

2

-

-

-

-

-

-

1

-

Aleks Marić

3

1

-

-

-

-

3

1

1

-

2

-

1

9

2

Stratos Perperoglou

2

1

1

-

2

-

4

1

-

-

-

-

2

9

2

Mike Batiste

10

7

-

-

7

4

5

2

1

-

2

1

3

23

18

Drew Nicholas

6

4

5

2

2

-

-

-

-

1

1

1

4

28

14

Kostas Tsartsaris

-

-

-

-

-

-

5

1

-

1

-

-

2

8

-

Kostas Kaimakoglou

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

TOTAL

37

23

19

6

24

14

26

8

6

6

14

19

24

200

78

 

Maccabi Electra SC (coach: David Blatt)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Jeremy Pargo

6

4

3

-

6

4

3

2

-

2

6

9

4

40

12

# Chuck Eidson

7

3

5

2

6

5

6

1

-

-

-

1

4

33

17

# Guy Pnini

3

1

6

2

-

-

3

2

-

2

-

1

5

34

8

# Lior Eliyahu

11

5

1

-

3

2

2

3

-

2

1

-

1

12

12

# Sofoklis Schortsanitis

5

2

-

-

-

-

-

-

-

1

2

3

4

14

4

Richard Hendrix

2

-

-

-

-

-

-

1

-

-

1

-

3

8

-

Derrick Sharp

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

1

-

David Blu

5

1

6

3

3

3

2

-

-

-

-

1

2

37

14

Tal Burstein

2

-

1

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

8

-

Milan Mačvan

2

1

-

-

2

1

2

2

1

1

-

1

2

13

3

TOTAL

43

17

22

7

20

15

18

11

1

8

11

16

26

200

70

RESUMEN (SUMMARY)

El Panathinaïkós, gran dominador del baloncesto europeo durante los últimos años, conquistó su cuarta Euroliga en otras tantas finales —títulos a los que hay que sumar las dos Euroligas FIBA logradas en 1996 y 2000— tras una nueva exhibición de los más puros valores del baloncesto europeo: defensa de libro, circulación de balón automatizada y un perfecto balance interior-exterior. Uno de los grandes responsables del éxito del equipo griego es sin duda Željko Obradović. El serbio, un auténtico genio de los banquillos, se convirtió en el entrenador europeo más laureado, con ocho títulos de la máxima competición europea. Su alter ego en la pista, Dimitris Diamantidis (nombrado MVP de la final), fue el encargado de plasmar la visión de juego de Obradović. A su lado, hombres como Batiste (en el juego interior) y Nicholas (en el perímetro) resultaron fundamentales para elevar de nuevo al Panathinaïkós al Olimpo del baloncesto continental. Frente a esta exhibición de baloncesto total, el Maccabi apenas pudo oponer argumentos. Los israelíes fueron siempre a remolque y nunca dieron la impresión de poner en verdaderos apuros a los griegos, pese a que en los minutos finales los hombres de David Blatt se acercaron peligrosamente en el marcador (más por errores y nervios del Panathinaïkós que por la dinámica en sí del partido).

 

El conjunto de Atenas tomó las riendas del encuentro desde el salto inicial, con un inconfundible estilo Obradović (circulación de balón de manual y jugadas perfectamente estudiadas) que se imponía a las individualidades y el baloncesto alegre del Maccabi. El sempiterno campeón israelí, con unos paupérrimos porcentajes en el tiro de dos (4/21 al descanso), lograba sobrevivir al ritmo de juego de sus rivales gracias a los lanzamientos triples (6/13) y el rebote ofensivo. Los griegos, muy superiores en el juego interior y dirigidos magistralmente por Diamantidis, llegaron al final del primer cuarto con ventaja de siete puntos (22-15). Durante el segundo parcial, el Maccabi continuó haciendo la goma, y gracias a la aportación de un Chuck Eidson tan genial como intermitente logró retirarse al descanso con una mínima desventaja (33-30), renta que se antojaba corta para los merecimientos de uno y otro. El conjunto macabeo, mal que bien, continuaba dentro del partido, aunque se intuía que la goma israelí se podía romper en cualquier momento, ya que el acierto desde los 6,25 no es un argumento lo suficientemente sólido como para frenar a la máquina verde de Obradović.

 

En efecto: en el tercer cuarto, pese a que el Maccabi logró ponerse por delante tras una canasta de Schortsanitis (desaparecido en combate durante todo el partido), el ritmo constante del Panathinaïkós comenzó a romper el encuentro. La circulación de balón del cuadro griego fue metódica y paciente, y permitió a Sato lograr dos triples consecutivos que abrían una brecha importante a estas alturas del partido (43-36, min. 26). Diamantidis controlaba perfectamente el tempo del partido y Batiste era el brazo ejecutor que anotaba de forma segura y regular. En el Maccabi, la contribución intermitente de Eidson y Blu y la nulidad total de “Big Sofo” dieron pocas esperanzas de victoria a los aficionados macabeos que teñían de amarillo las gradas del Palau Sant Jordi, y que vieron cómo su equipo cerraba el tercer periodo once puntos por debajo (54-43).

 

En el último cuarto, Drew Nicholas se unió a la fiesta del Panathinaïkós con un triple en contraataque y una suspensión de media distancia que minaron la moral del Maccabi (59-47, min, 33). Pese a los intentos del conjunto hebreo, con un 2+1 de Eliyahu que pareció resucitar el enjambre amarillo que poblaba las gradas (63-56, min. 36), la excelsa dirección de juego de Diamantidis, la seguridad interior de Batiste y los lanzamientos exteriores de Nicholas acabaron con las pocas esperanzas de victoria del Maccabi. La presión final a toda pista de los hombres de Blatt sirvió para dar cierta emoción a los instantes finales (74-70 dentro ya del último minuto), pero los hombres de Obradović habían hecho ya su trabajo durante todo el encuentro y supieron controlar el balón hasta el final para alzarse con un nuevo título europeo en su corta pero exitosa participación continental.

 

 

ROSTERS (FINAL FOUR)

(Numbers in blue indicate the 12 players registered for the Final Four)

Panathinaïkós BC (Παναθηναϊκός BC)

Maccabi Electra SC (מכ מכבי אלקטרה)

5. Milenko Tepić (G) SER

6. Aleks Marić (C) AUS

7. Stratos Perperoglou (Στράτος Περπέρογλου) (F) GRE

8. Mike Batiste (PF) USA

9. Antonis Fotsis (Αντώνης Φώτσης) (PF) GRE

10. Romain Sato (G) CAR

11. Drew Nicholas (G) USA

12. Kostas Tsartsaris (Κώστας Τσαρτσαρής) (PF) GRE

13. Dimitris Diamantidis (Δημήτρης Διαμαντίδης) (PG) GRE

14. Ian Vougioukas (Ίαν Βουγιούκας) (C) GRE

15. Nick Calathes (Νίκ Καλάθης) (PG) GRE

16. Giannis Karamalegos (Γιάννης Καραμαλέγκος) (G) GRE

17. Georgios Bogris (Γιώργος Μπόγρης) (PF) GRE

18. Kostas Kaimakoglou (Κώστας Καϊμακόγλου) (PF) GRE

19. Fotis Zoubos (Φώτης Ζούμπος) (G) GRE

Paris Maragos (Πάρης Μαραγκός) (F) GRE

Giannis Dimakopoulos (Γιάννης Δημακόπουλος) (C) GRE

COACH: Željko Obradović SER

4. Jeremy Pargo (PG) USA

5. Richard Hendrix (PF) USA

6. Derrick Sharp (דריק שארפ) (G) ISR

7. David Blu (דיוויד בלו) (F) ISR

8. Lior Eliyahu (ליאור אליהו) (PF) ISR

9. Yaniv Green (יניב גרין) (PF) ISR

10. Guy Pnini (גיא פניני) (F) ISR

11. Tal Burstein (טל בורשטיין) (G) ISR

12. Sean Labanowski (שון לבנובסקי) (F) ISR

12. Elishay Kadir (אלישי כדיר) (PF) ISR

13. Chuck Eidson (F) USA

14. Milan Mačvan (PF) SER

14. Jeff Foote (C) USA

15. Doron Perkins (PG) USA

21. Sofoklis Schortsanitis (Σοφοκλής Σχορτσανίτης) (C) GRE

COACH: David Blatt USA

Montepaschi Mens Sana Basket

Real Madrid CF

4. Lester “Bo” McCalebb (PG) USA

6. Nikos Zisis (Νίκος Ζήσης) (PG) GRE

7. Malik Hairston (F) USA

9. Marco Carraretto (F) ITA

11. Milovan Raković (PF) SER

12. Kšyštof Lavrinovič (PF) LIT

13. Rimantas Kaukėnas (G) LIT

14. Tomas Ress (C) ITA

15. Andrea Michelori (PF) ITA (x)

18. Jeleel Akindele (C) NIG (x)

18. Tommaso Ingrosso (F) ITA

18. Diego Monaldi (PG) ITA

18. Giovanni Severini (G) ITA

19. Marko Jarić (G) SER

20. Shaun Stonerook (PF) USA (x)

21. Pietro Aradori (G) ITA (x)

34. David Moss (F) USA

Mattia Udom (F) ITA

Francesco Ramenghi (C) ITA

Cristiano Spina (F) ITA

Lorenzo Barbucci (G) ITA

COACH: Simone Pianigiani ITA

(x) Akindele and Stonerook, registered for the semifinal, were replaced in the consolation final for Michelori and Aradori.

4. Ante Tomić (C) (17-02-1987) CRO

5. Pablo Prigioni (PG) (17-05-1977) ARG

8. Carlos Suárez García-Osorio (F) (23-05-1986) SPA

9. Felipe Reyes Cabanas (C) (16-03-1980) SPA

11. Joshua Lee “Josh” Fisher (G) (24-10-1980)* USA

12. Nikola Mirotić (PF) (11-02-1991) SPA

13. Sergio Rodríguez Gómez (PG) (12-06-1986) SPA

14. Novica Veličković (PF) (5-10-1986) SER

15. Jorge Joaquín Garbajosa Chaparro (PF) (19-12-1977) SPA

16. Mirza Begić (C) (9-07-1985)** SVN

16. Jefferson Froehlich Socas (PG) (12-01-1991) BRA

20. Sergi Vidal Plana (F) (9-04-1981) SPA

21. D’or Fischer (PF) (12-10-1981) USA

22. Víctor Jesús Arteaga González (PF) (7-07-1992) SPA

23. Sergio Llull Melià (PG) (15-11-1987) SPA

24. Clay Javen Tucker (G) (14-06-1980) USA

COACH: Ettore Messina (30-09-1959) ITA ==> Emanuele Molin (12-02-1960)*** ITA

* Fisher was signed on 20-10-2010 with a temporary three-month contract to replace Prigioni during the latter’s injury period.

** Begić was signed on 18-01-2011.

*** Messina resigned on 4-03-2011 and was replaced by his assistant coach, Emanuele Molin.

 

EUROLEAGUE MVP: Dimitris Diamantidis (PAN)

 

ALL-EUROLEAGUE TEAM

Dimitris Diamantidis (PAN)

Juan Carlos Navarro (BAR)

Fernando San Emeterio (BAS)

Mike Batiste (PAN)

Sofoklis Schortsanitis (MAC)

 

 

::::: GAME DETAILS (FINAL STAGE) :::::

 

::::: GAME DETAILS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: ROSTERS (ALL CLUBS) :::::

 

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco