III Olympic Football Tournament (Antwerpen 1920)

(From 28-08-1920 to 5-09-1920)

Olympic Poster
Olympic Poster

 

PARTICIPANTS (15)

· Host nation: Belgium.

· Fourteen invited nations: Czechoslovakia, Denmark, Egypt, France, Great Britain, Greece, Italy, Luxembourg, Netherlands, Norway, Spain, Sweden, Switzerland (withdrew before the competition), Yugoslavia.

 

COMPETITION SYSTEM

· The fifteen participating teams are paired in a first knock-out round (host Belgium is bye). The winners advance to a second knock-out round and further semifinals. The two surviving teams after this last round qualify for the final.

· All the losers of the elimination rounds enter a Consolation Series for places 3-15.

 

 

FIRST ROUND

(28-08-1920)

Yugoslavia - Czechoslovakia

0-7

Antwerpen

Denmark - Spain

0-1

Bruxelles

Italy - Egypt

2-1

Gent

Great Britain - Norway

1-3

Antwerpen

Netherlands - Luxembourg

3-0

Bruxelles

Sweden - Greece

9-0

Antwerpen

France - Switzerland

2-0 (w.o.)

BYE: Belgium.

 

 

SECOND ROUND

(29-08-1920)

Netherlands - Sweden

5-4 (a.e.t.)

Antwerpen

Czechoslovakia - Norway

4-0

Bruxelles

France - Italy

3-1

Antwerpen

Belgium - Spain

3-1

Antwerpen

 

 

1/2 FINALS

(31-08-1920)

France - Czechoslovakia

1-4

Antwerpen

Belgium - Netherlands

3-0

Antwerpen

 

 

FINAL

STADIUM: Olympisch Stadion (Antwerpen)

DATE: 2-09-1920 (17:30 h)

ATTENDANCE: 35.000

REFEREE: John Lewis (ENG)

GOALS: 1-0 (Coppée [p.] 6’); 2-0 (Larnoe 30’)

[Incidents: In minute 39, Steiner was sent off and the Czech players abandoned the pitch in protest for what they considered a biased refereeing. After this, Czechoslovakia was disqualified and the original Consolation Series for the bronze medal was upgraded to decide places 2 and 3.]

België
Belgium BEL - Czechoslovakia CZE
2-0 [ABANDONED]
Československo

Belgium (coach: William Maxwell)

Jan de Bie

-----------------------------------------------------------------------------

Armand Swartenbroeks

Oscar Verbeeck

-----------------------------------------------------------------------------

Joseph Musch

Émile Hanse (c)

André Fierens

-----------------------------------------------------------------------------

Louis van Hege

Robert Coppée

Mathieu Bragard

Henri Larnoe

Désiré Bastin

Czechoslovakia (coach: John Madden)

Rudolf Klapka

-----------------------------------------------------------------------------

Antonín Hojer

Karel Steiner

-----------------------------------------------------------------------------

František Kolenatý

Káďa Pešek (c)

Emil Seifert

-----------------------------------------------------------------------------

Josef Sedláček

Antonín Janda

Václav Pilát

Jan Vaník

Otto Mazal

 

 

CONSOLATION SERIES

 

FIRST ROUND

(30-08-1920)

Yugoslavia - Egypt

2-4 (*)

Antwerpen

BYES: Sweden, Norway, Italy, Spain (the remaining losers after the first and second round—Denmark, Great Britain, Luxembourg and Greece—refused to participate in the Consolation Series).

* Egypt refused to play more games and withdrew from the competition.

 

 

SECOND ROUND

(31-08-1920)

Italy - Norway

2-1 (a.e.t.)

Antwerpen

Spain - Sweden

2-1 (*)

Antwerpen

BYES: France, Netherlands.

* Game played on 1-09-1920.

 

 

1/2 FINALS

(2-09-1920)

Italy - Spain

0-2

Antwerpen

Netherlands - France

(w.o.) (*)

Antwerpen

* France did not show for this game as most of its players had already left Belgium.

 

 

FINAL

(5-09-1920)

Netherlands - Spain

1-3 (*)

Antwerpen

* After the disqualification of Czechoslovakia in the gold medal match and the withdrawal of France (losing semifinalist together with the Netherlands), the organizers established that the Consolation Final would decide places 2 and 3 (silver and bronze medals).

 

 

 

FINAL STANDING

1.

Belgium BEL

2.

Spain SPA

3.

Netherlands NED

4.

France FRA

5.

Sweden SWE

6.

Italy ITA

7.

Norway NOR

8.

Egypt EGY

9.

Yugoslavia YUG

10.

Denmark DEN

11.

Great Britain GBR

12.

Luxembourg LUX

13.

Greece GRE

14.

Czechoslovakia CZE (disqualified)

 

 

CHAMPIONSHIP SQUAD

Ricardo Zamora (SPA)

Antonín Hojer (CZE)

Oscar Verbeeck (BEL)

Káďa Pešek (CZE)

André Fierens (BEL)

Félix Sesúmaga (SPA)

Robert Coppée (BEL)

Antonín Janda (CZE)

Herbert Carlsson (SWE)

Ber Groosjohan (NED)

Jan Vaník (CZE)

 

 

TOP SCORER: Herbert Carlsson (SWE) - 7 goals

 

BEST PLAYER: Ricardo Zamora (SPA)

   

 

::::: GAME DETAILS :::::

 

::::: NATIONAL SQUADS :::::

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco