Europa League 2013-14

(From 2-07-2013 to 14-05-2014)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          194 teams (best qualified clubs in domestic leagues, domestic Cup winners, title holder, and extra participants) play four qualifying rounds on a home and away basis. The access of participants in these rounds depends on how their country is ranked in UCR (direct berths) or other factors (extra berths). The aggregate score of both games decides the winner. Ties are resolved with: 1) the “away goals double value” rule; 2) a 30 minutes extra-time after regulation; 3) a penalty shoot-out (pk).

·          The 48 surviving teams after the previous knock-out rounds participate in a Group Stage, divided in 12 groups of 4 teams each playing a round robin (3 points per victory, 1 point per draw). The group winners and runners-up qualify for a Round of 32, with winners advancing further to a Round of 16, Quarterfinals and Semifinals. The criteria to determine the final classification within the groups are (in this order): 1) total points earned; 2) goal average; 3) away goals; 4) UEFA Country Ranking at the beginning of the season.

·          A final game is played at a predetermined venue.

PARTICIPANTS AND BERTH ASSIGNMENT

158 entrants as a result of UEFA Country Ranking (UCR) for the period 2008-2012 and 36 more entrants depending on different factors. The berth assignment is as follows:

 

Direct berths (158): 3 countries (places 7-9 in UCR) with 4 teams; 47 countries (places 1-6 and 10-53 in UCR, except Liechtenstein, Andorra, and San Marino) with 3 teams; 3 countries (Liechtenstein, Andorra, and San Marino) with 1 team.

 

Extra berths (36): 3 teams qualified via Fair Play (ranking of countries whose teams receive points based on criteria such as fewest yellow/red cards, positive play, respect for the opponent, respect for the referee, behavior of the team officials and behavior of the fans). 33 teams qualified via Champions League 2013-14 (15 losers from Third Qualifying Round, 10 losers from the Qualification Playoff and 8 third-placed teams after the League Stage).

 

 

FIRST QUALIFYING ROUND

76 TEAMS. 19 Cup champions from countries ranked 35-53 in UCR 2008-2012 (in green); 25 runners-up from countries ranked 28-53 in this UCR (except Liechtenstein); 29 third-placed teams from countries ranked 22-51 in this UCR (except Liechtenstein); 3 teams qualified via Fair Play (in pink).

Víkingur (FAR) - FC Inter (FIN)

1-1 (a)

1-0

 

FK Žalgiris (Vilnius) (LIT) - St. Patrick’s Athletic FC (IRL)

2-2

2-1

 

Airbus UK Broughton FC (WAL) - FK Ventspils (LAT)

1-1 (b)

0-0

 

JK Trans (EST) - Gefle IF (SWE)

0-3 (c)

1-5 (r)

 

KR (Reykjavík) (ICE) - Glentoran FC (NIR)

0-0

3-0

 

SK Chikhura (GEO) - FC Vaduz (LIE)

0-0 (d)

1-1

 

FC Milsami (MOL) - F91 Dudelange (LUX)

1-0

0-0

 

FK Metalurg (MAC) - Qarabağ FK (AZE)

0-1

0-1 (s)

 

Videoton FC (HUN) - FK Mladost (MON)

2-1

0-1

 

FC Flora (EST) - FK Kukësi (ALB)

1-1

0-0 (t)

 

FK Teteks (MAC) - FA Pjunik (ARM)

1-1 (e)

0-1

 

KS Teuta (ALB) - FC Dacia (MOL)

3-1

0-2

 

FK Sarajevo (BOS) - SP Libertas (SMR)

1-0

2-1 (u)

 

Sliema Wanderers FC (MAL) - Xəzər Lənkəran FK (AZE)

1-1 (f)

0-1

 

FK Levski (BUL) - FK Irtysh (KAZ)

0-0

0-2

 

Hibernians FC (MAL) - FK Vojvodina (SER)

1-4 (g)

2-3

 

FK Astana (KAZ) - FK Botev (Plovdiv) (BUL)

0-1

0-5 (v)

 

UE Santa Coloma (AND) - HŠK Zrinjski (BOS)

1-3 (h)

0-1

 

NK Domžale (SVN) - FC Astra (ROM)

0-1

0-2 (w)

 

FK Rudar (MON) - FA Mika (ARM)

1-0 (i)

1-1

 

Breiðablik (ICE) - FC Santa Coloma (AND)

4-0

0-0 (x)

 

Drogheda United FC (IRL) - Malmö FF (SWE)

0-0 (j)

0-2

 

İnter Bakı PİK (AZE) - IFK Mariehamn (FIN)

1-1

2-0

 

ÍF Fuglafjørður (FAR) - Linfield FC (NIR)

0-2 (k)

0-3

 

Prestatyn Town FC (WAL) - FK Liepājas Metalurgs (LAT)

1-2 (l)

2-1

pk:4-3

Tromsø IL (NOR) - NK Celje (SVN)

1-2

2-0

 

FC Tiraspol (MOL) - FK Skonto (LAT)

0-1

1-0

pk:2-4

Crusaders FC (NIR) - Rosenborg BK (NOR)

1-2

2-7

 

ÍBV (Vestmannaeyjar) (ICE) - HB (Tórshavn) (FAR)

1-1

1-0

 

AS La Jeunesse d’Esch (LUX) - TPS (Turku) (FIN)

2-0

1-2

 

Bala Town FC (WAL) - FC Levadia (EST)

1-0 (m)

1-3

 

FK Kruoja (LIT) - FK Dynamo (Minsk) (BLR)

0-3 (n)

0-5

 

SP La Fiorita (SMR) - Valletta FC (MAL)

0-3 (o)

0-1 (y)

 

KF Laçi (ALB) - FC Differdange 03 (LUX)

0-1 (p)

1-2

 

FA Gandzasar (ARM) - FK Aktobe (KAZ)

1-2 (q)

1-2

 

FK Čelik (MON) - Budapest Honvéd FC (HUN)

1-4

0-9

 

SK Torpedo (GEO) - MŠK Žilina (SVK)

0-3

3-3

 

FK Sūduva (LIT) - FK Turnovo (MAC)

2-2

2-2 (z)

pk:4-5

(a) Played in Toftír.     (b) Played in Wrexham.     (c) Played in Tallinn.     (d) Played in Tbilisi.     (e) Played in Skopje.     (f) Played in Ta'Qali.     (g) Played in Ta'Qali.     (h) Played in Andorra la Vella.     (i) Played in Podgorica.     (j) Played in Dublin.     (k) Played in Tórshavn.     (l) Played in Rhyl.     (m) Played in Rhyl.     (n) Played in Šiauliai.     (o) Played in Serravalle.     (p) Played in Korçë.     (q) Played in Erevan.     (r) Played in Sundsvall.     (s) Played in Baku.     (t) Played in Tiranë.     (u) Played in Serravalle.     (v) Played in Burgas.     (w) Played in Bucureşti.     (x) Played in Andorra la Vella.     (y) Played in Ta'Qali.     (z) Played in Skopje.

 

 

SECOND QUALIFYING ROUND

80 TEAMS. 38 winners from First Qualifying Round; 15 Cup champions from countries ranked 20-34 in UCR 2008-2012 (in green); 12 runners-up from countries ranked 16-27 in this UCR; 6 third-placed teams from countries ranked 16-21 in this UCR; 6 fourth-placed teams from countries ranked 10-15 in this UCR; 3 fifth-placed teams from countries ranked 7-9 in this UCR.

AC Sparta Praha (CZE) - BK Häcken (SWE)

2-2

0-1

 

FK Kukësi - FK Sarajevo

3-2 (a)

0-0

 

FC Thun (SWI) - SK Chikhura

2-0

3-1 (j)

 

Škoda Xánthi AO (GRE) - Linfield FC

0-1

2-1

 

IL Hødd (NOR) - FK Aktobe

1-0

0-2

 

SK Dila (GEO) - AaB (Ålborg) (DEN)

3-0 (b)

0-0

 

Maccabi Haifa MK (ISR) - Xəzər Lənkəran FK

2-0

8-0

 

HNK Hajduk (CRO) - FK Turnovo

2-1

1-1 (k)

 

FK Ventspils - AS La Jeunesse d’Esch

1-0

4-1

 

FC Astra - AS Omónia Levkosías (CYP)

1-1 (c)

2-1

 

FK Skonto - FC Slovan Liberec (CZE)

2-1

0-1

 

FC Levadia - CS Pandurii (ROM)

0-0

0-4

 

WKS Śląsk Wrocław (POL) - FK Rudar

4-0

2-2 (l)

 

Malmö FF - Hibernian FC (SCO)

2-0

7-0

 

FK Jagodina (SER) - FK Rubin (RUS)

2-3

0-1

 

Strømsgodset IF (NOR) - Debreceni Vasutas SC (HUN)

2-2

3-0 (m)

 

FC Petrolul Ploieşti (ROM) - Víkingur

3-0

4-0 (n)

 

HNK Rijeka (CRO) - Prestatyn Town FC

5-0

3-0 (o)

 

FK Žalgiris (Vilnius) - FA Pjunik

2-0

1-1

 

FK Beroe (BUL) - Hapoel Tel-Aviv MK (ISR)

1-4

2-2

 

FC Honka (FIN) - KKS Lech Poznań (POL)

1-3 (d)

1-2

 

FK Crvena Zvezda (SER) - ÍBV (Vestmannaeyjar)

2-0

0-0

 

FK Shakhtjor (BLR) - FC Milsami

1-1

1-1

pk:2-4

FK Vojvodina - Budapest Honvéd FC

2-0

3-1

 

NK Olimpija (SVN) - MŠK Žilina

3-1

0-2

 

Tromsø IL - İnter Bakı PİK

2-0

0-1

 

FK Chornomorets’ (UKR) - FC Dacia

2-0

1-2

 

IFK Göteborg (SWE) - FK AS Trenčín (SVK)

0-0 (e)

1-2 (p)

 

FK Dynamo (Minsk) - NK Lokomotiva (CRO)

1-2

3-2

 

KR (Reykjavík) - Royal Standard Club de Liège (BEL)

1-3

1-3

 

HŠK Zrinjski - FK Botev (Plovdiv)

1-1

0-2 (q)

 

Qarabağ FK - GKS Piast (POL)

2-1 (f)

2-2

 

Rosenborg BK - St. Johnstone FC (SCO)

0-1

1-1

 

Trabzonspor Kulübü (TUR) - Derry City FC (IRL)

4-2

3-0

 

Valletta FC - FK Minsk (BLR)

1-1 (g)

0-2 (r)

 

FK Mladost - FK Senica (SVK)

2-2

1-0

 

AS Anórthosis (CYP) - Gefle IF

3-0 (h)

0-4 (s)

 

Breiðablik - SK Sturm (AUT)

0-0

1-0

 

FK Irtysh - NK Široki Brijeg (BOS)

3-2

0-2

 

FC Differdange 03 - FC Utrecht (NED)

2-1 (i)

3-3

 

(a) Played in Tiranë.     (b) Played in Tbilisi.     (c) Played in Bucureşti.     (d) Played in Vantaa.     (e) Played in Helsingborg.     (f) Played in Baku.     (g) Played in Ta'Qali.     (h) Played in Lárnax.     (i) Played in Luxembourg.     (j) Played in Tbilisi.     (k) Played in Skopje.     (l) Played in Podgorica.     (m) Played in Nyíregyháza.     (n) Played in Toftír.     (o) Played in Rhyl.     (p) Played in Dubnica nad Váhom.     (q) Played in Burgas.     (r) Played in Zhodino.     (s) Played in Sundsvall.

 

 

THIRD QUALIFYING ROUND

58 TEAMS. 40 winners from Second Qualifying Round; 3 Cup champions from countries ranked 17-19 in UCR 2008-2012 (in green); 6 third-placed teams from countries ranked 10-15 in this UCR; 3 fourth-placed teams from countries ranked 7-9 in this UCR; 3 fifth-placed teams from countries ranked 4-6 in this UCR; 3 sixth-placed teams from countries ranked 1-3 in this UCR.

FK Chornomorets’ - FK Crvena Zvezda

3-1

0-0

 

Swansea City AFC (ENG) - Malmö FF

4-0

0-0

 

Sevilla FC (SPA) - FK Mladost

3-0

6-1

 

AS Saint-Étienne (FRA) - FC Milsami

3-0

3-0 (j)

 

NK Široki Brijeg - Udinese Calcio (ITA)

1-3 (a)

0-4 (k)

 

FC Petrolul Ploieşti - SBV Vitesse (NED)

1-1

2-1

 

HNK Hajduk - SK Dila

0-1

0-1 (l)

 

FK Baumit Jablonec (CZE) - Strømsgodset IF

2-1

3-1

 

FK Ventspils - Maccabi Haifa MK

0-0 (b)

0-3

 

FC Slovan Liberec - FC Zürich (SWI)

2-1

2-1

 

FK Kukësi - FK Metallurg (Donetsk) (UKR)

2-0 (c)

0-1

 

Qarabağ FK - Gefle IF

1-0 (d)

2-0 (m)

 

FK Dynamo (Minsk) - Trabzonspor Kulübü

0-1 (e)

0-0

 

FK Aktobe - Breiðablik

1-0

0-1 (n)

pk:2-1

CS Pandurii - Hapoel Tel-Aviv MK

1-1 (f)

2-1

 

HNK Rijeka - MŠK Žilina

2-1

1-1

 

WKS Śląsk Wrocław - Club Brugge KV (BEL)

1-0

3-3

 

Randers FC (DEN) - FK Rubin

1-2

0-2

 

Tromsø IL - FC Differdange 03

1-0

0-1

pk:4-3

PAE Astéras Trípolis (GRE) - SK Rapid (AUT)

1-1

1-3

 

FK AS Trenčín - FC Astra

1-3 (g)

2-2 (o)

 

FK Žalgiris (Vilnius) - KKS Lech Poznań

1-0

1-2

 

Motherwell FC (SCO) - FK Kuban’ (RUS)

0-2

0-1

 

FK Botev (Plovdiv) - VfB Stuttgart (GER)

1-1 (h)

0-0 (p)

 

GD Estoril Praia (POR) - Hapoel Ramat-Gan MK (ISR)

0-0

1-0

 

FK Vojvodina - Bursaspor Kulübü (TUR)

2-2

3-0

 

Škoda Xánthi AO - Royal Standard Club de Liège

1-2

1-2

 

BK Häcken - FC Thun

1-2

0-1

 

FK Minsk - St. Johnstone FC

0-1 (i)

1-0

pk:3-2

(a) Played in Zenica.     (b) Played in Rīga.     (c) Played in Tiranë.     (d) Played in Baku.     (e) Played in Brest.     (f) Played in Cluj-Napoca.     (g) Played in Dubnica nad Váhom.     (h) Played in Burgas.     (i) Played in Grodno.     (j) Played in Chişinău.     (k) Played in Trieste.     (l) Played in Tbilisi.     (m) Played in Sundsvall.     (n) Played in Reykjavík.     (o) Played in Bucureşti.     (p) Played in Aspach.

 

 

QUALIFICATION PLAY-OFF

62 TEAMS. 29 winners from Third Qualifying Round; 9 Cup champions from countries ranked 8-16 in UCR 2008-2012 (in green); 3 third-placed teams from countries ranked 7-9 in this UCR; 3 fourth-placed teams from countries ranked 4-6 in this UCR; 3 fifth-placed teams from countries ranked 1-3 in this UCR; 15 losers from Third Qualifying Round of Champions League 2013-14 (in red).

BYES. 10 losers from the Qualification Playoff of Champions League 2013-14.

FK Kuban’ - SC Feyenoord (NED)

1-0

2-1

 

SV Zulte Waregem (BEL) - APOEL (Levkosía) (CYP)

1-1 (a)

2-1

(*)

SK Rapid - SK Dila

1-0

3-0 (i)

 

Tromsø IL - Beşiktaş JK (TUR)

2-1

0-2

(*) 

CS Pandurii - SC Braga (POR)

0-1 (b)

2-0

 

Apóllon FC (CYP) - OGC Nice (FRA)

2-0 (c)

0-1

 

FK Aktobe - FK Dynamo (Kyïv) (UKR)

2-3

1-5

 

Swansea City AFC - FC Petrolul Ploieşti

5-1

1-2

 

PAE Atrómitos Athinón (GRE) - AZ (Alkmaar) (NED)

1-3

2-0

 

FH (Hafnarfjörður) (ICE) - KRC Genk (BEL)

0-2

2-5

 

IF Elfsborg (SWE) - FC Nordsjælland (DEN)

1-1

1-0

 

Sevilla FC - WKS Śląsk Wrocław

4-1

5-0

 

FC Salzburg (AUT) - FK Žalgiris (Vilnius)

5-0

2-0

 

Qarabağ FK - Eintracht Frankfurt (GER)

0-2 (d)

1-2

 

FK Minsk - Royal Standard Club de Liège

0-2 (e)

1-3

 

FK Baumit Jablonec - Real Betis Balompié (SPA)

1-2

0-6

 

HNK Rijeka - VfB Stuttgart

2-1

2-2

 

FK Chornomorets’ - KF Skënderbeu Korçë (ALB)

1-0

0-1 (j)

pk:7-6

Maccabi Tel-Aviv MK (ISR) - PAOK (Thessaloníkê) (GRE)

(**)

 

 

FC St. Gallen (SWI) - FK Spartak (Moskva) (RUS)

1-1

4-2 (k)

 

Molde FK (NOR) - FK Rubin

0-2

0-3

 

FK Vojvodina - FC Sheriff (MOL)

1-1

1-2

 

FK Kukësi - Trabzonspor Kulübü

0-2 (f)

1-3

 

Esbjerg fB (DEN) - AS Saint-Étienne

4-3

1-0

 

Grasshopper-Club (SWI) - ACF Fiorentina (ITA)

1-2

1-0

 

Maccabi Haifa MK - FC Astra

2-0

1-1 (l)

 

Udinese Calcio - FC Slovan Liberec

1-3 (g)

1-1

 

SK Dinamo (Tbilisi) (GEO) - Tottenham Hotspur FC (ENG)

0-5

0-3

 

GD Estoril Praia - FC Pasching (AUT)

2-0

2-1 (m)

 

JK Nõmme Kalju (EST) - FK Dnipro (UKR)

1-3 (h)

0-2

 

FK Partizan (SER) - FC Thun

1-0

0-3

 

BYES

LOSERS OF CHAMPIONS LEAGUE QUALIFICATION PLAYOFF: GNK Dinamo (CRO), FK Ludogorets (BUL), NK Maribor (SVN), FK Shakhtjor (KAZ), Legia Warszawa (POL), Olympique Lyonnais (FRA), PAOK (Thessaloníkê) (GRE), FC Paços de Ferreira (POR), PSV (Eindhoven) (NED), Fenerbahçe SK (TUR).

CUP CHAMPIONS FROM COUNTRIES RANKED 1-7 IN UCR 2008-12: Wigan Athletic FC (ENG), Valencia CF (SPA), SC Freiburg (GER), SS Lazio (ITA), Vitória SC (POR), FC Girondins de Bordeaux (FRA), FK Anzhi (RUS).

* The Turkish clubs Fenerbahçe SK and Beşiktaş JK were ruled out of the competition after CAS rejected their appeal against exclusion by UEFA for their implication in a domestic match-fixing scandal. The Cypriot team APOEL was drawn from all the teams eliminated in the Qualification Play-Off to replace Fenerbahçe, whereas Tromsø IL advanced instead of Beşiktaş.
** After the disqualification in Champions League of Ukrainian FK Metallist for match-fixing, its rival PAOK was declared winner and qualified for the next round of this competition. Consequently, the Greek club, who should have continued their European participation in Europa League, was scratched from this tournament and Maccabi Tel-Aviv received a bye.

(a) Played in Bruxelles.     (b) Played in Cluj-Napoca.     (c) Played in Levkosía.     (d) Played in Baku.     (e) Played in Grodno.     (f) Played in Tiranë.     (g) Played in Trieste.     (h) Played in Tallinn.     (i) Played in Tbilisi.     (j) Played in Tiranë.     (k) Played in Khimki.     (l) Played in Piatra-Neamţ.     (m) Played in Linz.

 

 

GROUP STAGE

 

GROUP A

 

GROUP B

Competition Day 1

Competition Day 1

Valencia CF - Swansea City AFC

0-3

GNK Dinamo - FK Chornomorets’

1-2

FC St. Gallen - FK Kuban’

2-0

PSV - FK Ludogorets

0-2

Competition Day 2

Competition Day 2

FK Kuban’ - Valencia CF

0-2

FK Ludogorets - GNK Dinamo

3-0 (a)

Swansea City AFC - FC St. Gallen

1-0

FK Chornomorets’ - PSV

0-2

Competition Day 3

Competition Day 3

Swansea City AFC - FK Kuban’

1-1

FK Chornomorets’ - FK Ludogorets

0-1

Valencia CF - FC St. Gallen

5-1

GNK Dinamo - PSV

0-0

Competition Day 4

Competition Day 4

FK Kuban’ - Swansea City AFC

1-1

FK Ludogorets - FK Chornomorets’

1-1 (a)

FC St. Gallen - Valencia CF

2-3

PSV - GNK Dinamo

2-0

Competition Day 5

Competition Day 5

FK Kuban’ - FC St. Gallen

4-0

FK Chornomorets’ - GNK Dinamo

2-1

Swansea City AFC - Valencia CF

0-1

FK Ludogorets - PSV

2-0 (a)

Competition Day 6

Competition Day 6

Valencia CF - FK Kuban’

1-1

GNK Dinamo - FK Ludogorets

1-2

FC St. Gallen - Swansea City AFC

1-0

PSV - FK Chornomorets’

0-1

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Valencia CF

6

4

1

1

12

7

13

2. Swansea City AFC

6

2

2

2

6

4

8

3. FK Kuban’

6

1

3

2

7

7

6

4. FC St. Gallen

6

2

0

4

6

13

6

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. FK Ludogorets

6

5

1

0

11

2

16

2. FK Chornomorets’

6

3

1

2

6

6

10

3. PSV

6

2

1

3

4

5

7

4. GNK Dinamo

6

0

1

5

3

11

1

(a) Played in Sofija.

 

GROUP C

 

GROUP D

Competition Day 1

Competition Day 1

FC Salzburg - IF Elfsborg

4-0

SV Zulte Waregem - Wigan Athletic FC

0-0 (a)

Standard de Liège - Esbjerg fB

1-2

NK Maribor - FK Rubin

2-5

Competition Day 2

Competition Day 2

Esbjerg fB - FC Salzburg

1-2

FK Rubin - SV Zulte Waregem

4-0

IF Elfsborg - Standard de Liège

1-1

Wigan Athletic FC - NK Maribor

3-1

Competition Day 3

Competition Day 3

IF Elfsborg - Esbjerg fB

1-2

Wigan Athletic FC - FK Rubin

1-1

FC Salzburg - Standard de Liège

2-1

SV Zulte Waregem - NK Maribor

1-3 (a)

Competition Day 4

Competition Day 4

Esbjerg fB - IF Elfsborg

1-0

FK Rubin - Wigan Athletic FC

1-0

Standard de Liège - FC Salzburg

1-3

NK Maribor - SV Zulte Waregem

0-1

Competition Day 5

Competition Day 5

IF Elfsborg - FC Salzburg

0-1

FK Rubin - NK Maribor

1-1

Esbjerg fB - Standard de Liège

2-1

Wigan Athletic FC - SV Zulte Waregem

1-2

Competition Day 6

Competition Day 6

FC Salzburg - Esbjerg fB

3-0

SV Zulte Waregem - FK Rubin

0-2 (a)

Standard de Liège - IF Elfsborg

1-3

NK Maribor - Wigan Athletic FC

2-1

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. FC Salzburg

6

6

0

0

15

3

18

2. Esbjerg fB

6

4

0

2

8

8

12

3. IF Elfsborg

6

1

1

4

5

10

4

4. Royal Standard de Liège

6

0

1

5

6

13

1

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. FK Rubin

6

4

2

0

14

4

14

2. NK Maribor

6

2

1

3

9

12

7

3. SV Zulte Waregem

6

2

1

3

4

10

7

4. Wigan Athletic FC

6

1

2

3

6

7

5

(a) Played in Brugge.

 

GROUP E

 

GROUP F

Competition Day 1

Competition Day 1

ACF Fiorentina - FC Paços de Ferreira

3-0

Eintracht Frankfurt - Girondins Bord.

3-0

CS Pandurii - FK Dnipro

0-1 (a)

Maccabi Tel-Aviv - APOEL

0-0

Competition Day 2

Competition Day 2

FK Dnipro - ACF Fiorentina

1-2

APOEL - Eintracht Frankfurt

0-3

FC Paços de Ferreira - CS Pandurii

1-1 (b)

Girondins de Bordeaux - Maccabi T.A.

1-2

Competition Day 3

Competition Day 3

FC Paços de Ferreira - FK Dnipro

0-2 (b)

Girondins de Bordeaux - APOEL

2-1

ACF Fiorentina - CS Pandurii

3-0

Eintracht Frankfurt - Maccabi Tel-Aviv

2-0

Competition Day 4

Competition Day 4

FK Dnipro - FC Paços de Ferreira

2-0

APOEL - Girondins de Bordeaux

2-1

CS Pandurii - ACF Fiorentina

1-2 (a)

Maccabi Tel-Aviv - Eintracht Frankfurt

4-2

Competition Day 5

Competition Day 5

FK Dnipro - CS Pandurii

4-1

Girondins de Bordeaux - Eintracht F.

0-1

FC Paços de Ferreira - ACF Fiorentina

0-0 (b)

APOEL - Maccabi Tel-Aviv

0-0

Competition Day 6

Competition Day 6

ACF Fiorentina - FK Dnipro

2-1

Eintracht Frankfurt - APOEL

2-0

CS Pandurii - FC Paços de Ferreira

0-0 (a)

Maccabi Tel-Aviv - Girondins Bordeaux

1-0

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. ACF Fiorentina

6

5

1

0

12

3

16

2. FK Dnipro

6

4

0

2

11

5

12

3. FC Paços de Ferreira

6

0

3

3

1

8

3

4. CS Pandurii

6

0

2

4

3

11

2

(a) Played in Cluj-Napoca.     (b) Played in Guimarães.

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Eintracht Frankfurt

6

5

0

1

13

4

15

2. Maccabi Tel-Aviv

6

3

2

1

7

5

11

3. APOEL

6

1

2

3

3

8

5

4. Girondins de Bordeaux

6

1

0

5

4

10

3

 

GROUP G

 

GROUP H

Competition Day 1

Competition Day 1

FK Dynamo - KRC Genk

0-1

SC Freiburg - FC Slovan Liberec

2-2

FC Thun - SK Rapid

1-0

GD Estoril Praia - Sevilla FC

1-2

Competition Day 2

Competition Day 2

SK Rapid - FK Dynamo

2-2

Sevilla FC - SC Freiburg

2-0

KRC Genk - FC Thun

2-1

FC Slovan Liberec - GD Estoril Praia

2-1

Competition Day 3

Competition Day 3

KRC Genk - SK Rapid

1-1

FC Slovan Liberec - Sevilla FC

1-1

FK Dynamo - FC Thun

3-0

SC Freiburg - GD Estoril Praia

1-1

Competition Day 4

Competition Day 4

SK Rapid - KRC Genk

2-2

Sevilla FC - FC Slovan Liberec

1-1

FC Thun - FK Dynamo

0-2

GD Estoril Praia - SC Freiburg

0-0

Competition Day 5

Competition Day 5

KRC Genk - FK Dynamo

3-1

FC Slovan Liberec - SC Freiburg

1-2

SK Rapid - FC Thun

2-1

Sevilla FC - GD Estoril Praia

1-1

Competition Day 6

Competition Day 6

FK Dynamo - SK Rapid

3-1

SC Freiburg - Sevilla FC

0-2

FC Thun - KRC Genk

0-1

GD Estoril Praia - FC Slovan Liberec

1-2

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. KRC Genk

6

4

2

0

10

5

14

2. FK Dynamo

6

3

1

2

11

7

10

3. SK Rapid

6

1

3

2

8

10

6

4. FC Thun

6

1

0

5

3

10

3

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Sevilla FC

6

3

3

0

9

4

12

2. FC Slovan Liberec

6

2

3

1

9

8

9

3. SC Freiburg

6

1

3

2

5

8

6

4. GD Estoril Praia

6

0

3

3

5

8

3

 

GROUP I

 

GROUP J

Competition Day 1

Competition Day 1

Real Betis - Olympique Lyonnais

0-0

Apóllon FC - Trabzonspor Kulübü

1-2 (a)

Vitória SC - HNK Rijeka

4-0

SS Lazio - Legia Warszawa

1-0

Competition Day 2

Competition Day 2

HNK Rijeka - Real Betis

1-1

Legia Warszawa - Apóllon FC

0-1

Olympique Lyonnais - Vitória SC

1-1

Trabzonspor Kulübü - SS Lazio

3-3

Competition Day 3

Competition Day 3

Olympique Lyonnais - HNK Rijeka

1-0

Trabzonspor Kulübü - Legia Warszawa

2-0

Real Betis - Vitória SC

1-0

Apóllon FC - SS Lazio

0-0 (a)

Competition Day 4

Competition Day 4

HNK Rijeka - Olympique Lyonnais

1-1

Legia Warszawa - Trabzonspor Kulübü

0-2

Vitória SC - Real Betis

0-1

SS Lazio - Apóllon FC

2-1

Competition Day 5

Competition Day 5

Olympique Lyonnais - Real Betis

1-0

Trabzonspor Kulübü - Apóllon FC

4-2

HNK Rijeka - Vitória SC

0-0

Legia Warszawa - SS Lazio

0-2

Competition Day 6

Competition Day 6

Real Betis - HNK Rijeka

0-0

Apóllon FC - Legia Warszawa

0-2 (a)

Vitória SC - Olympique Lyonnais

1-2

SS Lazio - Trabzonspor Kulübü

0-0

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Olympique Lyonnais

6

3

3

0

6

3

12

2. Real Betis Balompié

6

2

3

1

3

2

9

3. Vitória SC

6

1

2

3

6

5

5

4. HNK Rijeka

6

0

4

2

2

7

4

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Trabzonspor Kulübü

6

4

2

0

13

6

14

2. SS Lazio

6

3

3

0

8

4

12

3. Apóllon FC

6

1

1

4

5

10

4

4. Legia Warszawa

6

1

0

5

2

8

3

(a) Played in Levkosía.

 

GROUP K

 

GROUP L

Competition Day 1

Competition Day 1

FC Sheriff - FK Anzhi

0-0

PAOK - FK Shakhtjor

2-1

Tottenham Hotspur FC - Tromsø IL

3-0

Maccabi Haifa - AZ

0-1

Competition Day 2

Competition Day 2

FK Anzhi - Tottenham Hotspur FC

0-2 (a)

FK Shakhtjor - Maccabi Haifa

2-2 (a)

Tromsø IL - FC Sheriff

1-1

AZ - PAOK

1-1

Competition Day 3

Competition Day 3

FK Anzhi - Tromsø IL

1-0 (a)

FK Shakhtjor - AZ

1-1 (a)

FC Sheriff - Tottenham Hotspur FC

0-2

PAOK - Maccabi Haifa

3-2

Competition Day 4

Competition Day 4

Tromsø IL - FK Anzhi

0-1

AZ - FK Shakhtjor

1-0

Tottenham Hotspur FC - FC Sheriff

2-1

Maccabi Haifa - PAOK

0-0

Competition Day 5

Competition Day 5

FK Anzhi - FC Sheriff

1-1 (a)

FK Shakhtjor - PAOK

0-2 (a)

Tromsø IL - Tottenham Hotspur FC

0-2

AZ - Maccabi Haifa

2-0

Competition Day 6

Competition Day 6

FC Sheriff - Tromsø IL

2-0

PAOK - AZ

2-2

Tottenham Hotspur FC - FK Anzhi

4-1

Maccabi Haifa - FK Shakhtjor

2-1

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Tottenham Hotspur

6

6

0

0

15

2

18

2. FK Anzhi

6

2

2

2

4

7

8

3. FC Sheriff

6

1

3

2

5

6

6

4. Tromsø IL

6

0

1

5

1

10

1

(a) Played in Ramenskoje.

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. AZ

6

3

3

0

8

4

12

2. PAOK

6

3

3

0

10

6

12

3. Maccabi Haifa MK

6

1

2

3

6

9

5

4. FK Shakhtjor

6

0

2

4

5

10

2

(a) Played in Astana.

 

 

ROUND OF 32

32 TEAMS. 24 qualified teams after Group Stage; 8 third-placed teams after the League Stage of Champions League 2013-14 (in red).

FK Dnipro - Tottenham Hotspur FC

1-0

1-3

 

Real Betis Balompié - FK Rubin

1-1

2-0

 

Swansea City AFC - SSC Napoli (ITA)

0-0

1-3

 

Juventus FC (ITA) - Trabzonspor Kulübü

2-0

2-0

 

NK Maribor - Sevilla FC

2-2

1-2

 

FC Viktoria Plzeň (CZE) - FK Shakhtar (UKR)

1-1

2-1

 

FK Chornomorets’ - Olympique Lyonnais

0-0

0-1

 

SS Lazio - FK Ludogorets

0-1

3-3 (c)

 

Esbjerg fB - ACF Fiorentina

1-3

1-1

 

AFC Ajax (NED) - FC Salzburg

0-3

1-3

 

Maccabi Tel-Aviv MK - FC Basel (SWI)

0-0

0-3

 

FC Porto (POR) - Eintracht Frankfurt

2-2

3-3

 

FK Anzhi - KRC Genk

0-0 (a)

2-0

 

FK Dynamo (Kyïv) - Valencia CF

0-2 (b)

0-0

 

PAOK (Thessaloníkê) - SL Benfica (POR)

0-1

0-3

 

FC Slovan Liberec - AZ (Alkmaar)

0-1

1-1

 

(a) Played in Ramenskoje.     (b) Played in Levkosía (Cyprus).     (c) Played in Sofija.

 

 

ROUND OF 16

AZ (Alkmaar) - FK Anzhi

1-0

0-0 (b)

 

FK Ludogorets - Valencia CF

0-3 (a)

0-1

 

FC Porto - SSC Napoli

1-0

2-2

 

Olympique Lyonnais - FC Viktoria Plzeň

4-1

1-2

 

Sevilla FC - Real Betis Balompié

0-2

2-0

pk:4-3

Tottenham Hotspur FC - SL Benfica

1-3

2-2

 

FC Basel - FC Salzburg

0-0

2-1

 

Juventus FC - ACF Fiorentina

1-1

1-0

 

(a) Played in Sofija.     (b) Played in Ramenskoje.

 

 

1/4 FINALS

AZ (Alkmaar) - SL Benfica

0-1

0-2

 

Olympique Lyonnais - Juventus FC

0-1

1-2

 

FC Basel - Valencia CF

3-0

0-5

 

FC Porto - Sevilla FC

1-0

1-4

 

 

 

1/2 FINALS

Sevilla FC - Valencia CF

2-0

1-3

 

SL Benfica - Juventus FC

2-1

0-0

 

 

 

 

FINAL

STADIUM: Juventus Stadium (Torino)

DATE: 14-05-2014 (20:45 h)

Attendance: 33.120

Referee: Felix Brych (GER)

Goals: -

BOOKED: Fazio (11’), Alberto Moreno (13’), Coke (98’) / Siqueira (30’), André Almeida (100’)

MAN OF THE MATCH: Ivan Rakitić

PK: 0-1 (Lima); 1-1 (Bacca) / 1-1 (Cardozo [saved]); 2-1 (M’Bia) / 2-1 (Rodrigo [saved]); 3-1 (Coke) / 3-2 (Luis鉶); 4-2 (Gameiro)

Sevilla FC - SL Benfica
0-0 (0-0;0-0) (pk:4-2)

Sevilla FC (coach: Unai Emery)

António Alberto Bastos “Beto”

-----------------------------------------------------------------------------

Jorge Andújar “Coke”

Nico Pareja

Federico Fazio

Alberto Moreno

-----------------------------------------------------------------------------

José Antonio Reyes (Marko Marin 78’ (Kévin Gameiro 104’))

Stéphane M’Bia

Ivan Rakitić (c)

Daniel Carriço

Víctor Machín “Vitolo” (Diogo Figueiras 110’)

-----------------------------------------------------------------------------

Carlos Bacca

SL Benfica (coach: Jorge Jesus)

Jan Oblak

-----------------------------------------------------------------------------

Maxi Pereira

Ânderson Luís da Silva “Luisão” (c)

Ezequiel Garay

Guilherme Siqueira (Óscar Cardozo 99’)

-----------------------------------------------------------------------------

Miralem Sulejmani (André Almeida 25’)

André Gomes

Rúben Amorim

Nicolás Gaitán (Ivan Cavaleiro 119’)

-----------------------------------------------------------------------------

Rodrigo Moreno

Rodrigo Lima

 

TOP SCORER: Jonathan Soriano (SAL) - 8 goals*

*3 additional goals scored in the Qualification Play-Off not computed.

 

 

ROSTERS (FINALISTS)

Sevilla FC

SL Benfica

Goalkeepers

1. Javier “Javi” Varas Herrera (10-09-1982) SPA

13. António Alberto Bastos Pimparel “Beto” (1-05-1982) POR

25. Julián Cuesta Díaz (28-03-1991) SPA (a)

29. Sergio Rico González (1-09-1993) SPA

Defenders

2. Federico Julián Fazio (17-03-1987) ARG

3. Fernando Navarro Corbacho (25-06-1982) SPA

4. Juan Torres Ruiz “Cala” (26-11-1989) SPA (b)

5. Diogo José Rosário Gomes Figueiras (1-07-1991) POR

6. Daniel Filipe Martins Carriço (4-08-1988) POR

16. Alberto Moreno Pérez (5-07-1992) SPA

21. Nicolás Martín “Nico” Pareja (19-01-1984) ARG

23. Jorge Andújar Moreno “Coke” (26-04-1987) SPA

26. Modesto Acosta de la Rosa “Mode” (14-06-1994) SPA

28. Moisés Delgado López “Moi” (18-04-1994) SPA

30. Israel Puerto Pineda (15-06-1993) SPA

31. Luis Miguel Sánchez Benítez “Luismi” (5-05-1992) SPA

35. Carlos Garrido Serrano (2-04-1994) SPA

42. Alex Sandro Mendonça dos Santos “Cicinho” (4-8-86) BRA

Midfielders

7. Marko Marin (13-03-1989) GER

8. Gary Alexis Medel Soto (3-08-1987) CHI (c)

8. Sebastián Carlos Cristóforo Pepe (23-08-1993) URU (c)

10. Diego Perotti (26-07-1988) ARG (d)

11. Ivan Rakitić (10-03-1988) CRO

12. Vicente Iborra de la Fuente (16-01-1988) SPA

12. Hedwiges Martínez Maduro (13-02-1985) NED (e)

14. Bryan Martín Rabello Mella (16-05-1994) CHI (f)

15. Piotr Trochowski (22-03-1984) GER

17. Jairo Samperio Bustara (11-07-1993) SPA

17. Tiberio Guarente (1-11-1985) ITA (g)

22. Geoffrey Kondogbia (15-02-1993) FRA (h)

27. Antonio Jesús “Toño” Cotán Pérez (19-09-1995) SPA

40. Stéphane M’Bia (20-05-1986) CAM

41. Denis Cheryshev (Денис Черышев) (26-12-1990) SPA

Forwards

9. Carlos Arturo Bacca Ahumada (8-09-1986) COL

18. Kévin Gameiro (9-05-1987) FRA

19. José Antonio Reyes Calderón (1-09-1983) SPA

20. Víctor Machín Pérez “Vitolo” (2-11-1989) SPA

24. Raul Andrei Rusescu (9-07-1988) ROM (i)

33. Carlos Fernández Luna (22-05-1996) SPA

COACH: Unai Emery Etxegoien (3-11-1971) SPA

(a) Julián was loaned to UD Almería on 21-01-2014.

(b) Cala was transferred to Cardiff City FC on 7-02-2014.

(c) Medel was transferred to Cardiff City FC on 11-08-2013, and on the same day Cristóforo was signed by Sevilla FC, taking over his shirt number.

(d) Perotti was loaned to CA Boca Juniors on 5-02-2014.

(e) Maduro was transferred to PAOK on 2-01-2014.

(f) Rabello was loaned to RC Deportivo de La Coruña on 24-01-2014.

(g) Guarente was loaned to AC Chievo Verona on 31-01-2014.

(h) Kondogbia was transferred to AS Monaco FC on 31-08-2013.

(i) Rusescu was loaned to SC Braga on 26-12-2013.

Goalkeepers

1. Artur Guilherme Moraes Gusmão (25-01-1981) BRA

13. Paulo Jorge Pedro Lopes (29-06-1978) POR

41. Jan Oblak (7-01-1993) SVN

52. Bruno Miguel Semedo Varela (4-11-1994) POR

Defenders

3. Steven de Sousa Vitória (11-01-1987) POR

4. Ânderson Luís da Silva “Luisão” (13-02-1981) BRA

12. Bruno Cortês Barbosa “Cortez” (11-03-1987) BRA (a)

14. Victorio Maximiliano “Maxi” Pereira Páez (8-06-84) URU

16. Guilherme Madalena Siqueira (28-04-1986) BRA

22. Stefan Mitrović (22-05-1990) SER (b)

24. Ezequiel Marcelo Garay (10-10-1986) ARG

28. Sílvio Manuel Azevedo Ferreira Sá Pereira (28-09-87) POR

33. Jardel Nivaldo Vieira (29-03-1986) BRA

65. Fábio Rafael Rodrigues Cardoso (19-04-1994) POR

70. João Pedro Cavaco Cancelo (27-05-1994) POR

76. Bruno Miguel Boialvo Gaspar (21-04-1993) POR

92. Victor Nilsson Lindelöf (17-07-1994) SWE

Midfielders

5. Ljubomir Fejsa (14-08-1988) SER

6. Rúben Filipe Marques Amorim (27-01-1985) POR

10. Filip Đuričić (30-01-1992) SER

20. Osvaldo Nicolás Fabián Gaitán (23-02-1988) ARG

21. Nemanja Matić (1-08-1988) SER (c)

23. Jonathan Matías Urretaviscaya da Luz “Urreta” (19-3-90) URU

30. André Filipe Tavares Gomes (30-07-1993) POR

34. André Gomes Magalhães de Almeida (10-09-1990) POR

35. Enzo Nicolás Pérez (22-02-1986) ARG

50. Lazar Marković (2-03-1994) SER

56. Manuel Coronado Plá “Lolo” (7-04-1993) SPA

77. Rúben Rafael Melo Silva Pinto (24-04-1992) POR

94. Bernardo Mota Veiga de Carvalho e Silva (10-08-94) POR

97. João Rafael Brito Teixeira (6-02-1994) POR

Forwards

7. Óscar René Cardozo Marín (20-05-1983) PAR

8. Miralem Sulejmani (5-12-1988) SER

9. Rogelio Gabriel Funes Mori (5-03-1991) ARG

11. Rodrigo José Lima dos Santos (11-08-1983) BRA

15. Ola John (19-05-1992) NED (d)

18. Eduardo Antonio Salvio (13-07-1990) ARG

19. Rodrigo Moreno Machado (6-03-1991) SPA

25. Lorenzo Antonio Melgarejo Sanabria (10-08-1990) PAR (e)

67. Hélder Wander Sousa Azevedo Costa (12-01-1994) POR

74. Sancidino Malam da Silva (5-03-1994) POR

80. Harramiz Quieta Ferreira Soares (3-08-1990) STO

90. Ivan Ricardo Neves Abreu Cavaleiro (18-10-1993) POR

COACH: Jorge Fernando Pinheiro de Jesus (24-07-1954) POR

(a) Cortez, on loan from São Paulo FC, returned to the Brazilian club on 11-01-2014.

(b) Mitrović was loaned to Real Valladolid CF on 22-01-2014.

(c) Matić was transferred to Chelsea FC on 15-01-2014.

(d) John was loaned to Hamburger SV on 17-01-2014.

(e) Melgarejo was transferred to FK Kuban’ on 2-09-2013.

 

 

RESUMEN DEL PARTIDO (GAME SUMMARY)

 

Y la “maldición de Guttmann” continúa… Cincuenta y dos años después de que el entrenador húngaro Béla Guttmann lanzara su terrible maldición sobre el Benfica tras ser despedido de mala manera por el conjunto portugués, al que acababa de guiar a su segunda Copa de Europa, las “águilas rojas” volvieron a perder una final europea en la que, por juego, dominio y ocasiones, merecieron mucho más. Desde su último éxito europeo en 1962, el Benfica ha perdido las ocho finales europeas que ha disputado: cinco de Copa de Europa/Liga de Campeones (1963, 1965, 1968, 1988 y 1990) y tres de Copa de la UEFA/Europa League (1983, 2013 y 2014), una racha negativa única en la historia del fútbol europeo. El Sevilla, por su parte, supo capear el temporal durante los ciento veinte minutos que duró la final gracias a una gran labor de equipo y sobre todo la excepcional actuación del guardameta portugués Beto, que realizó notables intervenciones durante el partido y, ya en la lotería de los penaltis, fue el héroe sevillista al detener los lanzamientos de Cardozo y Rodrigo. De esta forma, el Sevilla entra en el selecto grupo de equipos (junto con Barcelona, Juventus, Inter, Liverpool y Valencia) que han conquistado la Copa de la UEFA/Europa League en tres ocasiones. Frente a la tremenda racha negativa del Benfica en finales europeas, el Sevilla representa precisamente el polo opuesto: tres títulos europeos en las tres finales disputadas. El capitán del conjunto hispalense, Ivan Rakitić, fue elegido el Jugador Más Valioso de la final gracias a su creatividad y control en el centro del campo.

 

En un final igualada y de dominio alterno, el Sevilla asumió la posesión del balón en los compases iniciales. El colombiano Carlos Bacca pudo abrir el marcador en el minuto 9, tras un contragolpe sevillista magistralmente conducido por Rakitić, pero se hallaba en fuera de juego tras recibir el centro final de José Antonio Reyes. En el minuto 14, el Benfica anunció sus intenciones atacantes mediante una volea de Ezequiel Garay que obligó a Beto a despejar el balón y a Nico Pareja a evitar, casi bajo palos, el rechace. Tras una entrada de Alberto Moreno, el extremo derecho del Benfica Miralem Sulejmani se vio obligado a retirarse con molestias en su clavícula. A medida que el centro del campo de ambos equipos tomaba el control del juego, Sevilla y Benfica acumularon imprecisiones en el pase, y sus respectivos atacantes, Bacca y la pareja Rodrigo-Lima, comenzaban a desesperarse. Hubo que esperar hasta el minuto 37 para ver el primer disparo a puerta con verdadera intención: un pase desde la derecha de Reyes fue recogido por Alberto Moreno, y el disparo del lateral izquierdo sevillista, con mucha rosca, no encontró la colocación suficiente para sorprender a Jan Oblak. Sin embargo, fue el Benfica el que acabó dominando los últimos compases de la primera mitad, y pudo haberse retirado con ventaja a los vestuarios de haber aprovechado sus jugadores alguna de las tres claras ocasiones que tuvieron en tiempo de prolongación: primero en un remate a bocajarro de Maxi Pereira que Beto salvó instintivamente, posteriormente en un disparo envenenado de Rodrigo al que el portero sevillista respondió con una gran intervención, y finalmente en un intento de remate de Gaitán frustrado por Fazio al límite del penalti.

 

Tras el paso por vestuarios, el Benfica continuó llevando el peso del partido ante un Sevilla que se vio obligado a replegarse. En el minuto 49, el conjunto portugués tuvo una clarísima doble ocasión para haber inaugurado el marcador, pero sendos remates a bocajarro de Rodrigo y Lima fueron taponados milagrosamente por la zaga sevillista. Poco después, los hombres de Unai Emery avisaron de sus intenciones atacantes cuando Reyes recibió un preciso pase entre líneas de Rakitić y el extremo derecho sevillista culminó la jugada con un disparo cruzado que desvió Luisão. Tras nuevas ocasiones en las botas de Reyes y de Gaitán, el partido se abrió definitivamente, aunque seguía siendo el Benfica el que llevaba el mayor peso del encuentro. A medida que se aproximaba el final del tiempo reglamentario, las fuerzas comenzaron a flaquear en ambos conjuntos y las imprecisiones aumentaron, por lo que un gol en este tramo final iba a resultar casi definitivo. Fue el Benfica el que estuvo a punto de conseguirlo en tres mágnificas oportunidades dentro de los últimos diez minutos: en el minuto 80, Fazio despejó un disparo de Rodrigo; cuatro minutos más tarde, Beto respondió con una gran parada a un potente lanzamiento de Lima y, sin apenas solución de continuidad, un cabezazo de Garay en el segundo palo se marchó rozando el larguero. Ya en tiempo de descuento, una acrobática volea del propio defensa argentino del Benfica pudo suponer el gol de la victoria para su equipo, pero no fue así, y el partido se marchó a la prórroga.

 

En el tiempo de prolongación, fue el Benfica el conjunto que se mostró más enteró físicamente, aunque el Sevilla continuó llevando peligro en rápidos contragolpes. En uno de ellos, en el minuto 101, Bacca tuvo la mejor oportunidad para adelantar a su equipo cuando se plantó solo ante Oblak tras recibir un excelente pase en profundidad de Rakitić, pero su disparo con el exterior se marchó fuera por poco. La segunda parte de la prórroga, con ambos conjuntos muy tocados, fue prácticamente un trámite en espera de la tanda de penaltis. En la suerte decisiva, Lima y Bacca se mostraron seguros en sus lanzamientos antes de que Beto realizara una gran estirada para desviar el disparo de un Cardozo excesivamente dubitativo. Tras convertir M’Bia su penalti, una nueva parada de Beto a disparo de Rodrigo y el acierto de Coke dejaban al Sevilla a las puertas de su tercera Europa League. Pese a que el capitán benfiquista Luisão convirtió su lanzamiento, el delantero francés Kévin Gameiro fue el encargado de certificar la victoria de su equipo e iniciar las celebraciones sevillistas en el Juventus Stadium.

 

 

::::: GAME DETAILS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: GAME DETAILS (OTHERS) :::::

 

::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::

 

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco