Korac Cup 1994-95

Korać Cup 1994-95

(From 7-09-1994 to 15-03-1995)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          95 teams (best qualified clubs in domestic leagues) play knock-out rounds on a home and away basis. The aggregate score of both games decides the winner.

·          The sixteen teams qualified after the 1/16 Final round enter an 1/8 Final stage, divided into four groups of four playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats. In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final standing: 1) one-to-one games between the teams; 2) basket average; 3) individual wins and defeats.

·          The group winners and runners-up after the 1/8 Final stage qualify for a 1/4 Final knock-out round (X-pairings, home and away games). The four winners advance further to a 1/2 Final round (home and away games).

·          The final is played on a home and away basis.

 

 

FIRST ROUND

(7-09-1994 / 14-09-1994)

KK Helios Domžale (SVN) - USK Praha (CZR)

77-100 (36-50)

106-75 (55-33)

KK Neca [Kaunas] (LIT) - BK Ozeta Trenčín (SVK)

72-57 (35-33)

83-65 (37-23)

BC Floare [Bender] (MOL) - CSU Forest Sibiu (ROM)

94-97 (45-53)

70-64 (41-37)

MKS Polonia Przemyśl (POL) - BK Baník Handlová (SVK)

82-69 (48-41)

75-100 (33-50)

BK Stroitel’ [Samara] (RUS) - Lahden NMKY [Lahti] (FIN)

112-101 (62-43)

81-93 (46-44)

RBC Go Pass Verviers-Pepinster (BEL) - Århus BK [Brøndby] (DEN)

86-54 (61-18)

88-98 (53-49)

CA Queluz (POR) - BG Bramsche (GER)

88-91 (39-47)

97-89 (50-43)

BK Shakhtar [Donetsk] (UKR) - PTT SK [Ankara] (TUR)

73-89 (38-41)

81-74 (43-38)

BK Sparkasse Aflenz (AUT) - Genève Basket Pâquis-Seujet (SWI)

88-79 (59-40)

85-78 (41-41)

BBC Sparta Bertrange (LUX) - JDA Dijon (FRA)

58-102 (28-44)

102-67 (51-29)

BK Nová Huť Ostrava (CZR) - Zalaegerszegi TE KK (HUN)

61-55 (23-24)

69-62 (33-34)

Plannja Basket [Luleå] (SWE) - KK Lavera [Kaunas] (LIT)

71-87 (34-45)

90-80 (45-18) (c)

CS ELBA Universitatea Timişoara (ROM) - Albacomp NB [Székes.] (HUN)

87-103 (40-47)

104-84 (46-41)

KK Franck Dona [Zagreb] (CRO) - BK Tonak Nový Jičín (CZR)

73-70 (37-37)

102-101 (45-43) (d)

KK Makedonija [Strumica] (MAC) - KK Kalev [Tallinn] (EST)

0-20

20-0 (e)

KS Dinamo Tiranë (ALB) - KK Slovenica Koper (SVN)

64-92 (33-51)

94-91 (45-37)

AE Achilléas Kaïmaklíou [Levkosía] (CYP) - Hapoel Galil Elyon [K.S.] (ISR)

76-89 (27-37)

88-70 (43-32) (c)

BV Den Braven Goba [Gorinchem] (NED) - TVG Trier (GER)

100-69 (42-31)

70-65 (26-39)

Volksbank Swans Gmunden (AUT) - SC Beira-Mar [Aveiro] (POR)

79-114 (46-52)

109-80 (50-44)

SK Tbilisi (GEO) - KK Statyba [Vilnius] (LIT)

85-110 (33-51) (a)

94-92 (47-40)

KK Česko [Sarajevo] (BOS) - MKS Mazowszanka [Pruszków] (POL)

81-101 (35-51)

20-0 (f)

SK Kaktus [Tbilisi] (GEO) - CSK VVS Samara (RUS)

81-62 (41-31)

116-89 (50-37)

MOL Szolnoki Olajbányász (HUN) - BK Kompakt [Dimitrovgrad] (BUL)

78-75 (40-43)

94-94 (44-46) (g)

KK Vardar [Skopje] (MAC) - Soproni Ászok KC (HUN)

74-90 (34-39)

77-79 (30-44)

SK Merani [Tbilisi] (GEO) - MBK Bipa-Moda Odessa (UKR)

73-100 (37-45) (b)

94-76 (53-46)

Union Neuchâtel (SWI) - BC Sunair Oostende (BEL)

62-104 (29-45)

81-66 (43-35)

BBC Goodyear-Belgacom Aalst (BEL) - BC Sparta Praha (CZR)

91-75 (51-41)

68-60 (43-30)

KK TAM Bus Maribor (SVN) - BK VŠDS Žilina (SVK)

85-83 (44-41)

74-88 (42-47)

HKS Stal Bobrek [Bytom] (POL) - KK Policijos Akademija [Vilnius] (LIT)

81-82 (37-44)

91-79 (45-34)

VEF Metropole-Adazhi Rīga (LAT) - BK CSK-Mercury Kyïv (UKR)

87-85 (48-38)

73-69 (36-35)

UMFG [Grindavík] (ICE) - Borås BK (SWE)

96-108 (46-50) (a)

97-105 (55-55) (h)

KK Nemetali Strumica (MAC) - Tofaş SK [Bursa] (TUR)

66-95 (28-42)

93-54 (42-33)

Sangalhos DC (POR) - Manchester Giants (ENG)

81-77 (45-37)

101-84 (45-41)

(a) Games played on 6-09-1994.

(b) Game played on 8-09-1994.

(c) Games played on 13-09-1994.

(d) The score in the second leg at the end of regulation was 91-88, so it was necessary to play an extra-time to decide the winner of this match.

(e) KK Makedonija withdrew before the first leg and KK Kalev received a forfeit (20-0) in both games.

(f) KK Česko didn’t play the second leg and MKS Mazowszanka received a forfeit (20-0) in this game.

(g) The score in the second leg at the end of regulation was 85-82, so it was necessary to play an extra-time to decide the winner of this match.

(h) Game played on 10-09-1994.

 

 

1/32 FINAL

(28-09-1994 / 5-10-1994)

USK Praha - Bnei Herzliya SC (ISR)

95-82 (58-45)

93-81 (59-42)

BK Ozeta Trenčín - Filodoro Fortitudo Bologna (ITA)

60-94 (26-42)

84-58 (45-32)

CSU Forest Sibiu - MBK Dynamo [Moskva] (RUS)

68-91 (38-52)

118-59 (61-31)

MKS Polonia Przemyśl - Áris BC [Thessaloníkê] (GRE)

75-81 (38-45)

88-90 (52-41)

BK Stroitel’ - SSV Ulm (GER)

92-88 (48-50)

97-77 (45-32)

RBC Go Pass Verviers-Pepinster - CB Caja San Fernando [Sevilla] (SPA)

71-78 (43-39)

86-74 (46-34)

BG Bramsche - PTT SK

0-20

20-0 (b)

BK Sparkasse Aflenz - Pitch Cholet Basket (FRA)

89-119 (53-70)

87-54 (38-38)

KK Zrinjevac [Zagreb] (CRO) - JDA Dijon

85-85 (39-37)

91-76 (55-50)

Zalaegerszegi TE KK - Alba Berlin BT (GER)

60-76 (29-38)

79-59 (36-11)

KK Lavera - Galatasaray SK [İstanbul] (TUR)

42-49 (25-23)

64-70 (37-39)

Albacomp NB - TDK Bàsquet Manresa (SPA)

78-80 (46-48)

104-73 (56-36)

KK Franck Dona - KK Kalev

88-80 (44-41)

114-81 (55-45)

KK Slovenica Koper - Hapoel Galil Elyon BC

81-89 (45-41)

110-87 (55-36) (c)

BV Den Braven Goba - Cáceres CB (SPA)

80-80 (43-37)

100-85 (49-41)

SC Beira-Mar - Paris Basket Racing (FRA)

58-77 (32-44)

102-65 (44-38)

Spirou BC [Charleroi] (BEL) - Ülker Gençlik SK [İstanbul] (TUR)

71-54 (31-30) (a)

91-68 (51-42) (d)

KK Croatia Line Rijeka (CRO) - KK Statyba

84-69 (43-30)

80-73 (39-37)

MKS Mazowszanka - Birex Scaligera Verona (ITA)

70-75 (36-39)

98-73 (58-36)

MBK Korabel’ Nikolaev (UKR) - CSK VVS Samara

78-80 (27-41)

86-79 (41-42)

MOL Szolnoki Olajbányász - GS Nikas Peristéri [Athína] (GRE)

85-92 (43-54)

74-55 (35-29)

Soproni Ászok KC - MBK Bipa-Moda Odessa

100-101 (51-38)

97-72 (49-38)

BC Sunair Oostende - Hapoel Eilat BC (ISR)

66-69 (37-42)

73-65 (44-33)

KK Kočani Delikates (MAC) - BK Spartak [Moskva] (RUS)

74-71 (40-42)

89-71 (52-36)

BBC Goodyear-Belgacom Aalst - Illycaffè Pallacanestro Trieste (ITA)

80-89 (36-45) (a)

90-87 (43-46)

KK TAM Bus Maribor - Maccabi Rishon Le’Ziyon BC (ISR)

91-85 (44-44)

95-73 (44-41)

KK Policijos Akademija - Paniónios BC [Athína] (GRE)

69-72 (31-28)

101-59 (52-26) (d)

BK CSK-Mercury Kyïv - KK Šibenka [Šibenik] (CRO)

70-77 (32-34)

99-88 (54-41)

Borås BK - Tofaş SK

76-81 (42-32)

74-68 (34-44)

Manchester Giants - CB Estudiantes [Madrid] (SPA)

75-80 (42-43)

63-53 (30-30)

BYES: Stefanel Olimpia Milano (ITA), EB Pau-Orthez (FRA).

(a) Games played on 27-09-1994.

(b) BG Bramsche withdrew before the first leg and PTT SK received a forfeit (20-0) in both games.

(c) Game played on 6-10-1994.

(d) Games played on 4-10-1994.

 

 

1/16 FINAL

(26-10-1994 / 2-11-1994)

USK Praha - Filodoro Fortitudo Bologna

69-69 (32-35)

82-80 (35-34)

MBK Dynamo - Áris BC

99-94 (45-45)

89-86 (51-50)

SSV Ulm - CB Caja San Fernando

70-84 (36-45)

91-83 (53-36)

PTT SK - Pitch Cholet Basket

89-96 (44-55)

79-72 (44-33)

JDA Dijon - Alba Berlin BT

72-81 (35-43)

106-88 (54-44)

Galatasaray SK - TDK Bàsquet Manresa

80-84 (38-39)

86-79 (36-32)

KK Kalev - Stefanel Olimpia Milano

68-89 (36-45)

77-72 (34-30)

Hapoel Galil Elyon BC - Cáceres CB

102-83 (58-42)

89-47 (40-18)

Paris Basket Racing - Ülker Gençlik SK

84-96 (45-42)

93-75 (44-34)

KK Croatia Line Rijeka - Birex Scaligera Verona

73-73 (35-33)

77-75 (43-33)

CSK VVS Samara - GS Nikas Peristéri

103-91 (46-47)

94-72 (38-31) (a)

MBK Bipa-Moda Odessa - Hapoel Eilat BC

54-78 (25-47)

80-94 (38-40)

BK Spartak - Illycaffè Pallacanestro Trieste

78-80 (39-35)

84-71 (42-35)

Maccabi Rishon Le’Ziyon BC - Paniónios BC

72-84 (23-42)

104-65 (49-22) (b)

KK Šibenka - EB Pau-Orthez

62-90 (30-47)

78-69 (41-24)

Tofaş SK - CB Estudiantes

101-91 (54-42)

105-72 (50-38)

(a) The score in the second leg at the end of regulation was 78-66, so it was necessary to play an extra-time to decide the winner of this match.

(b) Game played on 1-11-1994.

 

 

1/8 FINAL GROUP STAGE

 

GROUP A

Competition Day 1 (23-11-1994) / Competition Day 4 (14-12-1994)

Ülker Gençlik SK - Pitch Cholet Basket

75-57 (40-36)

63-59 (36-26)

TDK Bàsquet Manresa - Filodoro Fortitudo Bologna

72-76 (36-30)

89-81 (41-39)

Competition Day 2 (30-11-1994) / Competition Day 5 (4-01-1995)

Pitch Cholet Basket - Filodoro Fortitudo Bologna

83-79 (43-45)

82-70 (42-34)

Ülker Gençlik SK - TDK Bàsquet Manresa

81-75 (50-39)

80-92 (38-41)

Competition Day 3 (7-12-1994) / Competition Day 6 (11-01-1995)

TDK Bàsquet Manresa - Pitch Cholet Basket

83-75 (38-37)

84-93 (53-45)

Filodoro Fortitudo Bologna - Ülker Gençlik SK

82-75 (28-43)

72-68 (36-37)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Filodoro Fortitudo Bologna

6

4

2

476

453

10

2. Ülker Gençlik SK

6

4

2

454

425

10

3. TDK Bàsquet Manresa

6

2

4

484

497

8

4. Pitch Cholet Basket

6

2

4

432

471

8

 

GROUP B

Competition Day 1 (23-11-1994) / Competition Day 4 (14-12-1994)

Alba Berlin BT - EB Pau-Orthez

82-101 (41-47)

78-80 (47-43)

Birex Scaligera Verona - CB Estudiantes

81-77 (38-30)

87-74 (47-33)

Competition Day 2 (30-11-1994) / Competition Day 5 (4-01-1995)

EB Pau-Orthez - CB Estudiantes

86-77 (39-33)

79-80 (39-48)

Alba Berlin BT - Birex Scaligera Verona

76-66 (40-27)

87-74 (45-35)

Competition Day 3 (7-12-1994) / Competition Day 6 (11-01-1995)

Birex Scaligera Verona - EB Pau-Orthez

86-91 (44-45)

62-56 (33-35)

CB Estudiantes - Alba Berlin BT

65-63 (36-30)

107-80 (47-41)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. EB Pau-Orthez

6

5

1

498

460

11

2. Alba Berlin BT

6

3

3

482

477

9

3. CB Estudiantes

6

2

4

465

491

8

4. Birex Scaligera Verona

6

2

4

450

467

8

 

GROUP C

Competition Day 1 (23-11-1994) / Competition Day 4 (14-12-1994)

MBK Dynamo - Illycaffè Pallacanestro Trieste

89-71 (47-38)

95-91 (44-45) (a)

CB Caja San Fernando - Paniónios BC

73-76 (33-40)

85-59 (32-39) (*)

Competition Day 2 (30-11-1994) / Competition Day 5 (4-01-1995)

Illycaffè Pallacanestro Trieste - Paniónios BC

72-71 (39-43)

90-73 (47-41) (*)

MBK Dynamo - CB Caja San Fernando

65-83 (36-44) (*)

108-78 (50-37)

Competition Day 3 (7-12-1994) / Competition Day 6 (11-01-1995)

CB Caja San Fernando - Illycaffè Pallacanestro Trieste

83-85 (43-42)

100-91 (45-47) (b)

Paniónios BC - MBK Dynamo

94-81 (43-44) (*)

87-96 (47-51)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (82-82).

(b) Overtime at the end of regulation (86-86).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Paniónios BC

6

5

1

513

444

11

2. Illycaffè Palla. Trieste

6

4

2

496

515

10

3. CB Caja San Fernando

6

2

4

496

489

8

4. MBK Dynamo

6

1

5

490

547

7

 

GROUP D

Competition Day 1 (23-11-1994) / Competition Day 4 (14-12-1994)

Hapoel Eilat BC - GS Nikas Peristéri

82-87 (41-40)

76-88 (36-41)

Cáceres CB - Stefanel Olimpia Milano

70-67 (38-37)

86-93 (38-47) (*)

Competition Day 2 (30-11-1994) / Competition Day 5 (4-01-1995)

GS Nikas Peristéri - Stefanel Olimpia Milano

91-90 (41-37) (a)

98-52 (46-24)

Hapoel Eilat BC - Cáceres CB

90-80 (34-37) (b)

91-75 (50-39)

Competition Day 3 (7-12-1994) / Competition Day 6 (11-01-1995)

Cáceres CB - GS Nikas Peristéri

71-70 (37-39)

86-91 (45-42)

Stefanel Olimpia Milano - Hapoel Eilat BC

80-71 (41-30)

74-82 (31-36)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (81-81).

(b) Overtime at the end of regulation (76-76).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Cáceres CB

6

5

1

496

474

11

2. Stefanel Olimpia Milano

6

3

3

503

451

9

3. Hapoel Eilat BC

6

2

4

480

496

8

4. GS Nikas Peristéri

6

2

4

462

520

8

 

 

1/4 FINAL

(25-01-1995 / 1-02-1995)

2A-1B (1): Ülker Gençlik SK - EB Pau-Orthez

72-65 (40-27)

88-73 (52-35)

2B-1A (2): Alba Berlin BT - Filodoro Fortitudo Bologna

77-73 (43-35)

80-80 (42-32)

2C-1D (3): Illycaffè Pallacanestro Trieste - Cáceres CB

93-82 (53-52)

118-96 (55-34)

2D-1C (4): Stefanel Olimpia Milano - Paniónios BC

73-59 (42-30)

73-82 (31-37)

 

 

1/2 FINAL

(15-02-1995 / 22-02-1995)

1-4: EB Pau-Orthez - Stefanel Olimpia Milano

76-82 (38-38)

90-85 (42-29) (a)

2-3: Alba Berlin BT - Cáceres CB

93-70 (49-32)

72-74 (30-33)

(a) Game played on 21-02-1995.

 

 

FINAL (FIRST LEG)

VENUE: Forum di Milanofiori (Assago)

DATE: 8-03-1995 (20:30 h)

ATTENDANCE: 3.500

REFEREES: Miguel Ángel Betancor (SPA), Armand de Keyser (BEL)

FOULED OUT: Gentile, De Pol, Sconochini, Pessina / Behnke (23’), Rödl, Okulaja, Öztürk

TOP SCORER: Saša Obradović (34)

Stefanel Olimpia Milano - Alba Berlin BT

87-87 (45-42)

Stefanel Olimpia Milano (coach: Bogdan Tanjević)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Nando Gentile

4

-

5

3

8

7

3

2

-

2

1

1

5

32

16

# Dejan Bodiroga

7

4

3

-

10

9

-

-

-

2

3

1

2

37

17

# Davide Pessina

2

1

-

-

6

5

2

1

-

1

5

-

5

25

7

# Gregor Fučka

8

3

-

-

2

1

5

1

-

2

2

-

4

29

7

# Paolo Alberti

1

1

-

-

-

-

2

-

-

-

2

-

4

8

2

Flavio Portaluppi

-

-

6

3

2

2

-

-

-

1

-

1

1

19

11

Alessandro de Pol

2

2

1

1

-

-

2

3

-

1

2

1

5

16

7

Hugo Sconochini

4

1

3

2

2

2

5

-

-

-

-

-

5

17

10

Davide Cantarello

5

4

-

-

4

2

1

3

-

1

2

-

4

17

10

TOTAL

33

16

18

9

34

28

20

10

-

10

17

4

35

200

87

 

Alba Berlin BT (coach: Svetislav Pešić)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Saša Obradović

7

5

11

3

16

15

5

1

-

5

2

1

3

35

34

# Ingo Freyer

2

2

2

-

2

-

-

1

-

1

1

-

3

23

4

# Henrik Rödl

7

4

1

-

-

-

2

1

-

2

3

-

5

36

8

# Teoman Alibegović

9

6

3

1

10

6

3

3

-

1

1

1

2

30

21

# Günther Behnke

1

-

-

-

-

-

4

-

-

-

1

-

5

9

-

Sebastian Machowski

-

-

2

1

2

2

-

-

-

-

1

-

-

17

5

Ademola Okulaja

3

1

1

-

4

3

-

2

-

1

-

-

5

21

5

Teoman Öztürk

5

2

-

-

8

6

6

2

-

2

2

-

5

29

10

TOTAL

34

20

20

5

42

32

20

10

-

12

11

2

28

200

87

RESUMEN (SUMMARY)

El Stefanel de Milán no supo aprovechar la ventaja de jugar en su cancha el primer partido de la final de la Copa Korać ante un muy inspirado Alba de Berlín, que arrancó un prometedor empate a 87. Los alemanes, liderados por el imparable base serbio Saša Obradović (34 puntos), controlaron el encuentro en sus compases iniciales y lograron abrir una pequeña brecha en el marcador (20-25), pero los locales, con un parcial de 12-0, recuperaron la iniciativa y llegaron al descanso con una ventaja de tres puntos (45-42). En la segunda mitad, coincidiendo con la temprana eliminación del gigante Behnke, el Stefanel adquirió una máxima diferencia de diez puntos (55-45, min. 25), aunque a costa de que sus jugadores se cargaran de fa!tas personales. En los últimos minutos, Obradović logró dos triples consecutivos que dieron ventaja al Alba, aunque otro lanzamiento de tres puntos de Portaluppi en el último ataque evitó la derrota de los milanistas.

 

FINAL (SECOND LEG)

VENUE: Deutschlandhalle (Berlin)

DATE: 15-03-1995 (20:00 h)

ATTENDANCE: 9.000

REFEREES: Alan Richardson (ENG), Kostas Koromilas (GRE)

FOULED OUT: Pessina, Fučka

TOP SCORER: Teoman Alibegović (34)

Alba Berlin BT - Stefanel Olimpia Milano

85-79 (47-48)

Alba Berlin BT (coach: Svetislav Pešić)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Saša Obradović

8

4

3

-

6

4

2

-

-

1

2

5

4

35

12

# Ingo Freyer

1

1

1

-

2

2

1

-

-

-

1

1

2

19

4

# Henrik Rödl

9

6

-

-

6

4

1

-

-

1

1

6

4

36

16

# Teoman Alibegović

14

11

3

3

6

3

9

2

-

1

2

1

3

38

34

# Günther Behnke

2

2

-

-

12

6

3

3

-

3

1

2

3

35

10

Ademola Okulaja

2

2

-

-

2

-

3

-

-

1

1

1

2

19

4

Teoman Öztürk

3

1

-

-

-

-

-

1

-

-

-

1

2

7

2

Stephan Baeck

2

-

2

1

2

-

1

1

-

-

1

-

2

11

3

TOTAL

41

27

9

4

36

19

20

7

-

7

9

17

22

200

85

 

Stefanel Olimpia Milano (coach: Bogdan Tanjević)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Nando Gentile

7

5

10

4

7

7

-

1

-

-

3

1

4

38

29

# Dejan Bodiroga

11

5

3

-

4

3

-

1

-

-

-

2

3

35

13

# Alessandro de Pol

6

4

1

1

7

5

6

4

-

3

1

1

4

31

16

# Davide Pessina

6

4

1

-

-

-

3

1

-

2

-

2

5

27

8

# Paolo Alberti

1

-

-

-

-

-

1

1

-

-

1

2

4

16

-

Flavio Portaluppi

-

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

7

-

Gregor Fučka

4

3

-

-

4

-

4

1

-

-

2

1

5

22

6

Hugo Sconochini

6

2

-

-

4

3

1

-

-

1

1

2

2

20

7

Davide Cantarello

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

-

1

4

-

TOTAL

41

23

17

5

26

18

16

9

-

6

8

11

28

200

79

RESUMEN (SUMMARY)

El Alba de Berlín se ha convertido en el primer equipo alemán en conquistar un título europeo a nivel de clubes tras derrotar en el encuentro de vuelta de la final de la Copa Korać al Stefanel de Milán (85-79), con lo que hizo bueno el empate logrado en el partido de ida en tierras italianas. El héroe local fue el ala-pívot esloveno Teoman Alibegović, que lideró el triunfo berlinés con 34 puntos, logrados mediante magníficos porcentajes de lanzamiento (11 de 14 en tiros de dos, 3 de 3 en triples y 3 de 6 en tiros libres), además de atrapar 11 rebotes.

 

Sin Fučka y Cantarello (lesionados) en el cinco inicial, el Stefanel tuvo unos inicios de partido prometedores, y gracias al acierto de Gentile y Pessina pudo mantener el equilibrio hasta mediada la primera mitad (19-19, min. 10), pese a los intentos de despegue del Alba, con Alibegović como principal baza atacante. La entrada en pista de Fučka y Sconochini proporcionó nuevas soluciones ofensivas al conjunto italiano, que adquirió una pequeña ventaja de cinco puntos (40-45, min. 17) antes de que los locales recortaran diferencias al descanso (47-48), con un inconmensurable Alibegović que ya había logrado la mitad de los puntos de su equipo (24).

 

La segunda mitad comenzó con un nuevo intento de fuga del Stefanel (49-54), pero un parcial de 12-2 a favor del Alba, coincidiendo con la temprana eliminación de Pessina, sirvió para darle la vuelta a la situación (61-56, min. 29). Aunque el Stefanel pudo mantenerse en el encuentro gracias a la aportación de Gentile y logró acercarse a tan sólo un punto de sus rivales, no pudo volver a recuperar la iniciativa en el marcador. El encuentro se mantuvo abierto hasta los últimos dos minutos, cuando varios lanzamientos arriesgados de los milanistas sirvieron para que el Alba se alzara con la victoria y el título.

 

 

ROSTERS (FINALISTS)

(Numbers in blue indicate the 10 players registered for the final)

Alba Berlin BT

Stefanel Olimpia Milano

4. Henrik Rödl (G) GER

5. Ingo Freyer (G) GER

6. Sebastian Machowski (F) GER

7. Teoman Alibegović (PF) SVN

8. Ademola Okulaja (F) GER

9. Teoman Öztürk (C) GER

10. Saša Obradović (PG) YUG

11. Stephan Baeck (G) GER

13. Oliver Braun (C) GER

14. Günther Behnke (C) GER

15. Patrick Falk (F) GER

Dražan Tomić (G) GER

Jörg Lütcke (F) GER

Alexander Frisch (PF) GER

COACH: Svetislav Pešić YUG

4. Dejan Bodiroga (F) YUG

5. Ferdinando “Nando” Gentile (PG) ITA

6. Flavio Portaluppi (G) ITA

7. Gregor Fučka (PF) ITA

9. Alessandro de Pol (F) ITA

10. Hugo Ariel Sconochini (G) ARG

10. Matteo Maggioni (G) ITA

11. Paolo Alberti (C) ITA

12. Francesco Veneri (F) ITA

12. Alec Kessler (C) USA

13. Davide Pessina (PF) ITA

14. Davide Cantarello (C) ITA

14. Carlo Maurovic (C) ITA

15. Fulvio Fantetti (C) ITA

Enrico Salvador (PF) ITA

Wladimir Brioschi (PF) ITA

Walter Palmer (C) USA

Ed Stokes (C) USA

Stefano Sala (XX) ITA

COACH: Bogdan Tanjević YUG

 

 

::::: GAME DETAILS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::

 

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco