Korac Cup 1983-84

Korać Cup 1983-84

(From 28-09-1983 to 15-03-1984)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          34 teams (best qualified clubs in domestic leagues) playing knock-out rounds on a home and away basis. The aggregate score of both games decides the winner.

·          The sixteen teams qualified after the knock-out rounds enter a 1/4 Final stage, divided into four groups of four playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats. In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final standing: 1) one-to-one games between the teams; 2) basket average; 3) individual wins and defeats.

·          The group winners after the 1/4 Final stage qualify for a 1/2 Final knock-out round (X-pairings, home and away games).

·          The final is played at a predetermined venue.

 

 

FIRST ROUND

(28-09-1983 / 5-10-1983)

BC Giants Osnabrück (FRG) - GS Iraklís [Thessaloníkê] (GRE)

90-63 (47-33)

95-87 (52-47)

AEK [Athína] (GRE) - AS Soleuvre (LUX)

114-72 (60-32)

81-106 (38-57)

Csepel SC [Budapest] (HUN) - Eczacıbaşı SK [İstanbul] (TUR)

90-95 (42-42)

99-77 (52-40)

BK Spartak [Pleven] (BUL) - Beşiktaş JK [İstanbul] (TUR)

99-80 (46-38)

78-65 (39-26)

SC Indesit Juventus Caserta (ITA) - Sonex Team Falkirk [Edinburgh] (SCO)

138-62 (71-38)

80-107 (37-52)

 

 

SECOND ROUND

(26-10-1983 / 2-11-1983)

BC Giants Osnabrück - Sutton & Crystal Palace BC (ENG)

76-101 (34-48)

58-60 (32-26)

AEK - EB Orthez (FRA)

83-77 (28-34)

81-61 (38-31)

Eczacıbaşı SK - KK Partizan [Beograd] (YUG)

93-72 (49-30)

79-62 (42-30)

RUS Assubel Mariembourg (BEL) - Olympique d’Antibes Basket (FRA)

82-83 (34-38)

76-69 (36-26)

BK Spartak - Bic Pallacanestro Trieste (ITA)

71-74 (37-40)

83-65 (42-27)

RBC Binet Verviers-Pepinster (BEL) - KK Crvena Zvezda [Beograd] (YUG)

89-95 (38-53)

89-73 (53-37)

İstanbul Teknik Üniversitesi SK (TUR) - Tours BC (FRA)

0-2

2-0 (a)

Olympiakós SFP [Peiraiás] (GRE) - CB CAI Zaragoza (SPA)

0-2

2-0 (a)

KK Zadar (YUG) - Standard BC Liège (BEL)

104-81 (44-42)

78-95 (37-47)

BBC Toptours Aarschot (BEL) - PAOK [Thessaloníkê] (GRE)

87-74 (40-38)

113-97 (63-44)

Hapoel Ramat-Gan BC (ISR) - SC Indesit Juventus Caserta

103-72 (52-46)

108-66 (48-31)

CS Rapid Bucureşti (ROM) - Maccabi Ramat-Gan BC (ISR)

71-79 (33-41)

92-74 (52-30)

GSS Keravnós [Levkosía] (CYP) - SS Carrera Reyer Venezia (ITA)

48-108 (24-57)

106-63 (55-27)

BYES: KK Šibenka [Šibenik] (YUG), Star Pallacanestro Varese (ITA), SC Moderne [Le Mans] (FRA).

(a) İTÜ SK and Olympiakós SFP withdrew before the first leg, and their rivals (Tours BC and CB CAI Zaragoza) received a forfeit (2-0) in both games.

 

 

1/4 FINAL GROUP STAGE

 

GROUP A

Competition Day 1 (7-12-1983) / Competition Day 4 (18-01-1984)

Olympique d’Antibes Basket - Sutton & Crystal Palace BC

78-70 (37-33)

66-75 (31-41)

Maccabi Ramat-Gan BC - SS Carrera Reyer Venezia

98-81 (42-42)

103-77 (59-35)

Competition Day 2 (14-12-1983) / Competition Day 5 (25-01-1984)

Maccabi Ramat-Gan BC - Sutton & Crystal Palace BC

75-73 (39-41)

77-78 (37-42)

Olympique d’Antibes Basket - SS Carrera Reyer Venezia

77-71 (41-34)

71-72 (33-38)

Competition Day 3 (11-01-1984) / Competition Day 6 (1-02-1984)

SS Carrera Reyer Venezia - Sutton & Crystal Palace BC

86-74 (46-39)

84-85 (39-41)

Maccabi Ramat-Gan BC - Olympique d’Antibes Basket

95-84 (50-37)

80-79 (37-44)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Olympique d’Antibes Basket

6

5

1

466

452

11

2. Maccabi Ramat-Gan BC

6

4

2

502

498

10

3. SS Carrera Reyer Venezia

6

3

3

497

482

9

4. Sutton & Crystal Palace BC

6

0

6

444

477

6

 

GROUP B

Competition Day 1 (7-12-1983) / Competition Day 4 (18-01-1984)

CB CAI Zaragoza - Tours BC

102-84 (44-42)

87-88 (44-46)

Bic Pallacanestro Trieste - KK Šibenka

79-62 (35-31)

94-78 (46-36)

Competition Day 2 (14-12-1983) / Competition Day 5 (25-01-1984)

Tours BC - KK Šibenka

99-93 (45-40)

83-93 (39-43)

CB CAI Zaragoza - Bic Pallacanestro Trieste

90-62 (44-38)

80-86 (40-40)

Competition Day 3 (11-01-1984) / Competition Day 6 (1-02-1984)

Bic Pallacanestro Trieste - Tours BC

73-60 (27-36)

81-72 (37-37)

KK Šibenka - CB CAI Zaragoza

101-102 (53-43)

106-60 (56-26)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. CB CAI Zaragoza

6

6

0

574

474

12

2. Tours BC

6

3

3

504

511

9

3. Bic Pallacanestro Trieste

6

2

4

444

473

8

4. KK Šibenka

6

1

5

493

557

7

 

GROUP C

Competition Day 1 (7-12-1983) / Competition Day 4 (18-01-1984)

Star Pallacanestro Varese - EB Orthez

75-77 (34-42)

92-82 (37-36)

KK Zadar - PAOK

89-80 (46-42)

67-72 (32-29)

Competition Day 2 (14-12-1983) / Competition Day 5 (25-01-1984)

Star Pallacanestro Varese - PAOK

93-80 (50-42)

81-80 (38-38) (a)

EB Orthez - KK Zadar

90-77 (53-38)

106-93 (44-40)

Competition Day 3 (11-01-1984) / Competition Day 6 (1-02-1984)

KK Zadar - Star Pallacanestro Varese

97-83 (42-40)

111-100 (54-37)

PAOK - EB Orthez

83-78 (49-47)

73-58 (28-28)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (73-73).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. EB Orthez

6

4

2

503

481

10

2. KK Zadar

6

4

2

541

524

10

3. Star Pallacanestro Varese

6

2

4

524

527

8

4. PAOK

6

2

4

449

485

8

 

GROUP D

Competition Day 1 (7-12-1983) / Competition Day 4 (18-01-1984)

SC Moderne - KK Crvena Zvezda

79-82 (37-44)

93-84 (46-37)

Eczacıbaşı SK - SC Indesit Juventus Caserta

85-72 (40-38)

94-82 (47-46)

Competition Day 2 (14-12-1983) / Competition Day 5 (25-01-1984)

KK Crvena Zvezda - SC Indesit Juventus Caserta

99-89 (46-40)

97-83 (42-30)

Eczacıbaşı SK - SC Moderne

99-80 (45-42)

104-86 (48-44)

Competition Day 3 (11-01-1984) / Competition Day 6 (1-02-1984)

Eczacıbaşı SK - KK Crvena Zvezda

84-92 (41-42)

104-94 (37-51)

SC Indesit Juventus Caserta - SC Moderne

86-87 (51-52)

96-86 (47-45)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. KK Crvena Zvezda

6

5

1

553

527

11

2. SC Moderne

6

3

3

530

532

9

3. Eczacıbaşı SK

6

2

4

530

546

8

4. SC Indesit Juventus Caserta

6

2

4

524

532

8

 

 

1/2 FINAL

(15-02-1984 / 22-02-1984)

1C-1A: EB Orthez - Olympique d’Antibes Basket

75-68 (40-39)

71-69 (36-39)

1D-1B: KK Crvena Zvezda - CB CAI Zaragoza

130-100 (64-49)

108-87 (52-47)

 

 

FINAL

VENUE: Palais des Sports “Pierre de Coubertin” (Paris)

DATE: 15-03-1984 (21:00 h)

ATTENDANCE: 5.000

REFEREES: Peter van der Willige (NED), Vittorio Fiorito (ITA)

FOULED OUT: -

TOP SCORER: John McCullough (29)

[Incidents: Trieste was originally appointed by FIBA to host the Korać Cup final in 1984, but this city waived its right after the early elimination of all four Italian clubs in the group stage (amongst them the local club Bic Pallacanestro Trieste).]

EB Orthez - KK Crvena Zvezda

97-73 (49-34)

EB Orthez (coach: George Fischer)

 

2P

FT

Rbds

Balls

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Christian Ortéga

3

2

4

4

-

-

2

1

4

14

8

# Benkali Kaba

19

9

7

2

5

1

4

3

1

37

20

# John McCullough

23

12

6

5

4

-

1

3

2

37

29

# Paul Henderson

15

7

6

6

4

3

2

5

3

39

20

# Mathieu Bisséni

5

2

-

-

7

3

1

6

3

33

4

Pascal Laperche

-

-

-

-

-

-

1

-

-

1

-

Didier Gadou

2

-

-

-

1

-

-

-

-

1

-

Philippe Laperche

6

4

-

-

1

-

-

-

2

12

8

Freddy Hufnagel

5

3

2

2

1

-

1

3

3

25

8

Alain Gadou

1

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

TOTAL

79

39

25

19

23

7

12

21

18

200

97

 

KK Crvena Zvezda (coach: Ranko Žeravica)

 

2P

FT

Rbds

Balls

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Stevan Karadžić

5

3

5

4

-

-

4

5

1

17

10

# Slobodan Janković

5

1

2

2

2

-

1

4

4

20

4

# Branko Kovačević

5

-

-

-

1

-

1

3

3

9

-

# Ivo Petović

4

3

-

-

2

-

2

1

3

25

6

# Rajko Žižić

4

-

-

-

3

-

1

2

4

34

-

Slobodan Nikolić

20

10

2

2

-

-

1

2

2

23

22

Predrag Bogosavljev

8

5

7

7

2

-

-

-

2

28

17

Zoran Radović

11

5

5

2

1

1

4

6

3

32

12

Zufer Avdija

4

1

-

-

1

-

-

-

-

12

2

TOTAL

66

28

21

17

12

1

14

23

22

200

73

RESUMEN (SUMMARY)

Tras una salida en tromba del Orthez (13-8, min. 7), de la mano de un infalible McCullough (3/3), el Estrella Roja decidió refugiarse en una defensa en zona para intentar frenar el ritmo anotador de los franceses, pero la entrada en pista de Freddy Hufnagel posibilitó un nuevo estirón francés (32-20). Al descanso se llegó con una clara ventaja de quince puntos para el Orthez (49-34), gracias en gran parte a la eficacia anotadora de McCullough (19 puntos en esta primera parte con un 80% de acierto).

 

Tras el descanso, los yugoslavos salieron dispuestos a igualar el partido y, gracias a una fuerte presión en toda la pista, lograron recortar diferencias (49-40). Pero un nuevo estirón de los franceses situó el marcador en 64-48 en el minuto 27, y a partir de ese momento el partido entró en una fase de claro dominio del Orthez que, a falta de seis minutos, logró la máxima diferencia de todo el encuentro (83-58) y pudo vivir un final relajado.

 

 

ROSTERS (FINALISTS)

(Numbers in blue indicate the 10 players registered for the final)

EB Orthez

KK Crvena Zvezda

4. Pascal Laperche (PG) FRA

5. Didier Gadou (F) FRA

6. Christian Ortéga (G) FRA

8. Philippe Laperche (PF) FRA

9. Frédéric “Freddy” Hufnagel (PG) FRA

10. Lindsay Hairston (C)* FRA

11. Benkali Kaba (F) FRA

12. Alain Gadou (F) FRA

13. John McCullough (F) USA

14. Paul Henderson (PF) USA

15. Mathieu Bisséni (C) FRA

COACH: George Fischer FRA

* The American-born center Hairston was not eligible for the Korać Cup due to his condition as naturalized French player within less than three years.

4. R. Milosavljević (F) YUG

5. xxx Stefanović (PG) YUG

6. Slobodan Nikolić (PG) YUG

7. Aleksandar Milivojša (C) YUG

8. Slobodan Janković (F) YUG

9. Stevan Karadžić (PG) YUG

10. Predrag Bogosavljev (PF) YUG

11. Zoran Radović (PG) YUG

12. Ivo Petović (C) YUG

13. Rajko Žižić (C) YUG

14. Branko Kovačević (F) YUG

15. Zufer Avdija (F) YUG

Aleksandar Aleksić (F) YUG

Mirko Miličević (C) YUG

COACH: Ranko Žeravica YUG

 

 

::::: GAME DETAILS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::

 

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco