FIBA EuroCup 2005-06
(From 25-10-2005 to 9-04-2006)
COMPETITION SYSTEM
·
32 teams from countries affiliated to FIBA Europe enter
a Round I, divided
into eight groups of four teams each playing a round-robin. The
final standing is based on individual wins and defeats. In case
of a tie between two or more teams after this group stage, the
following criteria is used to decide the final classification:
1) number of wins in one-to-one games between the teams; 2)
basket average between the teams; 3) general basket average
within the group.
·
The group winners and runners-up after Round I qualify
for Round II, comprising four groups of four teams each playing
a round-robin.
·
The group winners and runners-up after Round II enter
a 1/4 Final Playoff (X-pairings, best of 3 games). · The four winners of the 1/4 Final Playoff qualify for the Final Stage (Final Four), played at a predetermined venue. |
ROUND I |
GROUP A |
||
Competition Day 1 (25-10-2005) / Competition Day 4 (15-11-2005) |
||
BK Dynamo St. Peterburg (RUS) - SK Azovmash [Mariupol’] (UKR) |
77-72 (37-39) |
84-89 (38-46) |
CSU Asesoft Ploieşti (ROM) - Cholet Basket (FRA) |
75-66 (41-34) |
79-70 (43-35) |
Competition Day 2 (1-11-2005) / Competition Day 5 (22-11-2005) |
||
SK Azovmash - CSU Asesoft Ploieşti |
80-68 (42-36) |
69-77 (28-47) |
Cholet Basket - BK Dynamo St. Peterburg |
62-71 (34-28) |
86-57 (43-24) |
Competition Day 3 (8-11-2005) / Competition Day 6 (29-11-2005) |
||
SK Azovmash - Cholet Basket |
89-60 (36-33) |
87-78 (51-34) |
CSU Asesoft Ploieşti - BK Dynamo St. Peterburg |
54-66 (26-28) |
77-63 (30-31) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. BK Dynamo St. Peterburg |
6 |
6 |
0 |
466 |
392 |
12 |
2. SK Azovmash |
6 |
3 |
3 |
480 |
450 |
9 |
3. Cholet Basket |
6 |
2 |
4 |
411 |
469 |
8 |
4. CSU Asesoft Ploieşti |
6 |
1 |
5 |
399 |
445 |
7 |
GROUP B |
||
Competition Day 1 (25-10-2005) / Competition Day 4 (15-11-2005) |
||
KK Zadar (CRO) - CB Gran Canaria [Las Palmas de Gran Canaria] (SPA) |
71-73 (31-35) (a) |
75-78 (28-25) |
RheinEnergie Köln (GER) - BG Leuven (BEL) |
69-63 (32-28) |
75-79 (35-44) |
Competition Day 2 (1-11-2005) / Competition Day 5 (22-11-2005) |
||
BG Leuven - KK Zadar |
81-74 (41-39) |
83-58 (42-32) |
CB Gran Canaria - RheinEnergie Köln |
74-72 (39-31) |
78-66 (37-33) |
Competition Day 3 (8-11-2005) / Competition Day 6 (29-11-2005) |
||
RheinEnergie Köln - KK Zadar |
74-49 (34-30) |
75-67 (48-31) |
CB Gran Canaria - BG Leuven |
92-66 (54-38) |
84-80 (40-42) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. (a) Game played on 11-10-2005. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. RheinEnergie Köln |
6 |
4 |
2 |
439 |
402 |
10 |
2. KK Zadar |
6 |
3 |
3 |
430 |
428 |
9 |
3. CB Gran Canaria |
6 |
3 |
3 |
460 |
449 |
9 |
4. BG Leuven |
6 |
2 |
4 |
427 |
477 |
8 |
GROUP C |
||
Competition Day 1 (25-10-2005) / Competition Day 4 (15-11-2005) |
||
KK Šiauliai (LIT) - Dexia Union Mons-Hainaut (BEL) |
74-73 (49-40) |
100-84 (48-44) |
Vertical Vision Pallacanestro Cantù (ITA) - SLUC Nancy Basket (FRA) |
97-76 (47-35) (*) |
80-57 (37-27) |
Competition Day 2 (1-11-2005) / Competition Day 5 (22-11-2005) |
||
SLUC Nancy Basket - KK Šiauliai |
104-68 (48-41) |
100-84 (49-36) |
Dexia Union Mons-Hainaut - Vertical Vision Pallacanestro Cantù |
80-77 (38-43) |
99-72 (55-37) (*) |
Competition Day 3 (8-11-2005) / Competition Day 6 (29-11-2005) |
||
SLUC Nancy Basket - Dexia Union Mons-Hainaut |
91-94 (43-46) |
93-77 (47-44) |
KK Šiauliai - Vertical Vision Pallacanestro Cantù |
74-69 (37-40) |
81-70 (45-29) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Dexia Union Mons-Hainaut |
6 |
4 |
2 |
512 |
502 |
10 |
2. Vertical Vision Palla. Cantù |
6 |
3 |
3 |
480 |
452 |
9 |
3. KK Šiauliai |
6 |
3 |
3 |
470 |
511 |
9 |
4. SLUC Nancy Basket |
6 |
2 |
4 |
512 |
509 |
8 |
GROUP D |
||
Competition Day 1 (25-10-2005) / Competition Day 4 (15-11-2005) |
||
BK Khimki [Moskva] (RUS) - ČEZ Basketball Nymburk (CZR) |
101-90 (52-55) |
85-96 (36-56) (*) |
Ironi Strauss Iscar Nahariya (ISR) - Allianz Swans Gmunden (AUT) |
95-76 (43-41) |
74-77 (37-37) (*) |
Competition Day 2 (1-11-2005) / Competition Day 5 (22-11-2005) |
||
Allianz Swans Gmunden - BK Khimki |
67-80 (25-51) |
102-80 (42-41) |
ČEZ Basketball Nymburk - Ironi Strauss Iscar Nahariya |
93-86 (44-47) (*) |
64-70 (26-34) |
Competition Day 3 (8-11-2005) / Competition Day 6 (29-11-2005) |
||
Ironi Strauss Iscar Nahariya - BK Khimki |
83-79 (37-39) |
90-86 (46-30) |
ČEZ Basketball Nymburk - Allianz Swans Gmunden |
85-76 (54-36) (*) |
78-81 (36-39) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. BK Khimki |
6 |
5 |
1 |
548 |
491 |
11 |
2. ČEZ Basketball Nymburk |
6 |
4 |
2 |
504 |
501 |
10 |
3. Ironi Strauss Iscar Nahariya |
6 |
3 |
3 |
491 |
482 |
9 |
4. Allianz Swans Gmunden |
6 |
0 |
6 |
451 |
520 |
6 |
GROUP E |
||
Competition Day 1 (25-10-2005) / Competition Day 4 (15-11-2005) |
||
Fenerbahçe SK [İstanbul] (TUR) - PAOK BC [Thessaloníkê] (GRE) |
101-91 (43-38) |
84-88 (46-39) (*) |
EKA AEL [Lemesós] (CYP) - BC Kalev/Cramo [Tallinn] (EST) |
67-49 (28-33) (*) |
65-71 (36-35) |
Competition Day 2 (1-11-2005) / Competition Day 5 (22-11-2005) |
||
BC Kalev/Cramo - Fenerbahçe SK |
76-86 (38-39) (a) |
86-64 (47-29) |
PAOK BC - EKA AEL |
74-75 (33-33) (b*) |
84-67 (37-37) (*) |
Competition Day 3 (8-11-2005) / Competition Day 6 (29-11-2005) |
||
EKA AEL - Fenerbahçe SK |
82-81 (43-39) (*) |
86-81 (47-44) |
PAOK BC - BC Kalev/Cramo |
74-69 (38-26) (*) |
127-76 (62-35) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. (a) Overtime at the end of regulation (67-67). (b) Overtime at the end of regulation (68-68). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Fenerbahçe SK |
6 |
5 |
1 |
528 |
478 |
11 |
2. EKA AEL |
6 |
5 |
1 |
460 |
422 |
11 |
3. BC Kalev/Cramo |
6 |
1 |
5 |
450 |
460 |
7 |
4. PAOK BC |
6 |
1 |
5 |
466 |
544 |
7 |
GROUP F |
||
Competition Day 1 (25-10-2005) / Competition Day 4 (15-11-2005) |
||
WKS Śląsk Wrocław (POL) - MPC Capitals [Groningen] (NED) |
77-68 (35-33) |
69-79 (37-37) |
Hapoel Tel-Aviv BC (ISR) - Maroússi Honda BC (GRE) |
72-73 (41-35) (*) |
69-54 (39-21) |
Competition Day 2 (1-11-2005) / Competition Day 5 (22-11-2005) |
||
Maroússi Honda BC - WKS Śląsk Wrocław |
93-71 (47-31) |
74-71 (30-29) (a) |
MPC Capitals - Hapoel Tel-Aviv BC |
72-74 (36-36) |
66-73 (23-42) (*) |
Competition Day 3 (8-11-2005) / Competition Day 6 (29-11-2005) |
||
Maroússi Honda BC - MPC Capitals |
65-53 (38-22) |
73-68 (29-33) |
WKS Śląsk Wrocław - Hapoel Tel-Aviv BC |
55-70 (30-32) |
72-84 (33-36) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. (a) Overtime at the end of regulation (62-62). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Maroússi Honda BC |
6 |
4 |
2 |
439 |
397 |
10 |
2. WKS Śląsk Wrocław |
6 |
4 |
2 |
440 |
443 |
10 |
3. MPC Capitals |
6 |
2 |
4 |
408 |
429 |
8 |
4. Hapoel Tel-Aviv BC |
6 |
2 |
4 |
408 |
426 |
8 |
GROUP G |
||
Competition Day 1 (25-10-2005) / Competition Day 4 (15-11-2005) |
||
BK Lokomotiv Rostov (RUS) - Telekom Baskets Bonn (GER) |
82-74 (46-30) |
78-87 (32-51) (*) |
BK Kyïv (UKR) - BK Barons [Rīga] (LAT) |
99-72 (56-35) |
84-90 (44-49) |
Competition Day 2 (1-11-2005) / Competition Day 5 (22-11-2005) |
||
BK Barons - BK Lokomotiv Rostov |
86-87 (44-39) |
76-68 (43-34) |
Telekom Baskets Bonn - BK Kyïv |
58-72 (37-32) |
78-57 (34-29) |
Competition Day 3 (8-11-2005) / Competition Day 6 (29-11-2005) |
||
BK Barons - Telekom Baskets Bonn |
87-70 (40-35) |
67-58 (22-25) |
BK Lokomotiv Rostov - BK Kyïv |
68-59 (34-33) |
78-70 (38-39) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. BK Lokomotiv Rostov |
6 |
5 |
1 |
470 |
443 |
11 |
2. BK Kyïv |
6 |
5 |
1 |
476 |
409 |
11 |
3. BK Barons |
6 |
1 |
5 |
455 |
489 |
7 |
4. Telekom Baskets Bonn |
6 |
1 |
5 |
404 |
464 |
7 |
GROUP H |
||
Competition Day 1 (25-10-2005) / Competition Day 4 (15-11-2005) |
||
DKV Joventut de Badalona (SPA) - Hapoel Galil Elyon BC [Kiryat S.] (ISR) |
90-77 (47-46) (a) |
96-107 (49-51) (*) |
BCM Gravelines Dunkerque (FRA) - BK Dynamo MO [Moskva] (RUS) |
88-91 (44-44) (b) |
90-68 (47-26) |
Competition Day 2 (1-11-2005) / Competition Day 5 (22-11-2005) |
||
BK Dynamo MO - DKV Joventut de Badalona |
94-77 (46-43) |
91-87 (31-42) (*) |
Hapoel Galil Elyon BC - BCM Gravelines Dunkerque |
98-80 (50-42) (*) |
80-74 (43-35) (*) |
Competition Day 3 (8-11-2005) / Competition Day 6 (29-11-2005) |
||
BCM Gravelines Dunkerque - DKV Joventut de Badalona |
61-84 (28-43) |
72-59 (33-27) |
Hapoel Galil Elyon BC - BK Dynamo MO |
102-100 (45-42) (c*) |
99-82 (48-36) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. (a) Game played on 11-10-2005. (b) Overtime at the end of regulation (82-82). (c) Overtime at the end of regulation (90-90). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. DKV Joventut de Badalona |
6 |
5 |
1 |
521 |
474 |
11 |
2. BK Dynamo MO |
6 |
4 |
2 |
561 |
508 |
10 |
3. Hapoel Galil Elyon BC |
6 |
2 |
4 |
529 |
556 |
8 |
4. BCM Gravelines Dunkerque |
6 |
1 |
5 |
436 |
509 |
7 |
ROUND II |
GROUP I |
||
Competition Day 1 (13-12-2005) / Competition Day 4 (17-01-2006) |
||
BK Dynamo St. Peterburg - BK Kyïv |
63-90 (33-42) |
63-61 (28-34) |
Fenerbahçe SK - ČEZ Basketball Nymburk |
92-84 (51-45) |
88-72 (38-43) (*) |
Competition Day 2 (20-12-2005) / Competition Day 5 (24-01-2006) |
||
ČEZ Basketball Nymburk - BK Dynamo St. Peterburg |
68-85 (32-45) |
76-63 (32-33) |
BK Kyïv - Fenerbahçe SK |
69-71 (29-41) |
85-88 (40-41) (a) |
Competition Day 3 (10-01-2006) / Competition Day 6 (31-01-2006) |
||
ČEZ Basketball Nymburk - BK Kyïv |
87-84 (42-46) |
96-87 (44-41) |
BK Dynamo St. Peterburg - Fenerbahçe SK |
83-86 (40-46) |
68-71 (35-37) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. (a) Overtime at the end of regulation (74-74). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. BK Kyïv |
6 |
4 |
2 |
490 |
454 |
10 |
2. BK Dynamo St. Peterburg |
6 |
3 |
3 |
439 |
438 |
9 |
3. Fenerbahçe SK |
6 |
3 |
3 |
474 |
483 |
9 |
4. ČEZ Basketball Nymburk |
6 |
2 |
4 |
477 |
505 |
8 |
GROUP J |
||
Competition Day 1 (13-12-2005) / Competition Day 4 (17-01-2006) |
||
RheinEnergie Köln - BK Dynamo MO |
75-73 (32-49) |
79-85 (41-50) |
Maroússi Honda BC - Vertical Vision Pallacanestro Cantù |
59-58 (25-28) |
82-70 (40-37) |
Competition Day 2 (20-12-2005) / Competition Day 5 (24-01-2006) |
||
Vertical Vision Pallacanestro Cantù - RheinEnergie Köln |
74-79 (28-36) |
95-70 (50-35) |
BK Dynamo MO - Maroússi Honda BC |
66-72 (35-33) |
62-57 (28-29) |
Competition Day 3 (10-01-2006) / Competition Day 6 (31-01-2006) |
||
RheinEnergie Köln - Maroússi Honda BC |
69-73 (35-31) |
57-55 (24-29) |
Vertical Vision Pallacanestro Cantù - BK Dynamo MO |
97-80 (56-41) |
92-76 (36-32) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Maroússi Honda BC |
6 |
5 |
1 |
393 |
387 |
11 |
2. RheinEnergie Köln |
6 |
4 |
2 |
458 |
426 |
10 |
3. Vertical Vision Pallacanestro Cantù |
6 |
2 |
4 |
457 |
475 |
8 |
4. BK Dynamo MO |
6 |
1 |
5 |
447 |
467 |
7 |
GROUP K |
||
Competition Day 1 (13-12-2005) / Competition Day 4 (17-01-2006) |
||
BK Lokomotiv Rostov - KK Zadar |
76-61 (38-28) |
81-89 (34-53) |
Dexia Union Mons-Hainaut - WKS Śląsk Wrocław |
84-66 (41-25) |
66-90 (40-38) |
Competition Day 2 (20-12-2005) / Competition Day 5 (24-01-2006) |
||
KK Zadar - Dexia Union Mons-Hainaut |
78-62 (50-32) |
92-90 (46-39) |
WKS Śląsk Wrocław - BK Lokomotiv Rostov |
83-72 (39-38) |
69-51 (27-26) |
Competition Day 3 (10-01-2006) / Competition Day 6 (31-01-2006) |
||
Dexia Union Mons-Hainaut - BK Lokomotiv Rostov |
83-77 (31-38) (a) |
79-72 (44-43) |
KK Zadar - WKS Śląsk Wrocław |
92-58 (47-25) |
87-85 (47-40) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. (a) Overtime at the end of regulation (70-70). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. BK Lokomotiv Rostov |
6 |
4 |
2 |
462 |
431 |
10 |
2. Dexia Union Mons-Hainaut |
6 |
4 |
2 |
483 |
456 |
10 |
3. KK Zadar |
6 |
2 |
4 |
487 |
464 |
8 |
4. WKS Śląsk Wrocław |
6 |
2 |
4 |
411 |
492 |
8 |
GROUP L |
||
Competition Day 1 (13-12-2005) / Competition Day 4 (17-01-2006) |
||
DKV Joventut de Badalona - SK Azovmash |
91-73 (42-40) (*) |
83-75 (53-39) |
BK Khimki - EKA AEL |
109-87 (47-41) |
82-91 (40-44) |
Competition Day 2 (20-12-2005) / Competition Day 5 (24-01-2006) |
||
SK Azovmash - BK Khimki |
64-53 (34-29) |
72-65 (25-32) |
EKA AEL - DKV Joventut de Badalona |
80-98 (43-44) (*) |
114-85 (70-44) (*) |
Competition Day 3 (10-01-2006) / Competition Day 6 (31-01-2006) |
||
SK Azovmash - EKA AEL |
70-64 (36-33) |
88-97 (45-51) |
BK Khimki - DKV Joventut de Badalona |
95-66 (59-40) |
83-67 (49-35) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. BK Khimki |
6 |
4 |
2 |
487 |
447 |
10 |
2. DKV Joventut de Badalona |
6 |
4 |
2 |
527 |
483 |
10 |
3. SK Azovmash |
6 |
4 |
2 |
452 |
443 |
10 |
4. EKA AEL |
6 |
0 |
6 |
486 |
579 |
6 |
1/4 FINAL (best of 3 games: 21-02-2006 / 24-02-2006 / 1-03-2006; same color means same home court) |
|||
I1-J2: BK Kyïv - RheinEnergie Köln |
87-85 (37-30) (a) |
69-62 (44-27) |
71-64 (24-34) |
J1-I2: Maroússi Honda BC - BK Dynamo St. Peterburg |
53-64 (23-27) |
71-59 (36-30) |
|
K1-L2: BK Lokomotiv Rostov - DKV Joventut de Badalona |
54-88 (33-40) |
86-57 (42-36) (b) |
|
L1-K2: BK Khimki - Dexia Union Mons-Hainaut |
91-75 (45-33) |
79-73 (44-39) |
94-78 (49-38) |
(a) Overtime at the end of regulation (74-74). (b) Game played on 28-02-2006. |
FINAL STAGE (Kyïv, Ukraine) |
1/2 FINAL (7-04-2006) |
|
BK Kyïv - DKV Joventut de Badalona |
78-88 (39-46) |
BK Khimki - BK Dynamo St. Peterburg |
63-61 (33-20) |
PLACES 3-4 (9-04-2006) |
|
BK Kyïv - BK Dynamo St. Peterburg |
83-81 (39-34) |
FINAL |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VENUE: Dvorets Sporta (Kyïv) DATE: 9-04-2006 (18:45 h) ATTENDANCE: 1.500 REFEREES: Luigi Lamonica (ITA), Kostas Koromilas (GRE), Mehmet Keseratar (TUR) FOULED OUT: Betts (28’), Archibald (36’), Flis (36’) SCORING BY QUARTER: 15-12 / 28-18 / 26-22 / 19-11 TOP SCORER: Melvin Booker (20) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DKV Joventut de Badalona - BK Khimki |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
88-63 (43-30) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RESUMEN (SUMMARY) Con más facilidad de la esperada se adjudicó el Joventut la Eurocopa FIBA, doce años después de lograr su último título continental, con lo que la Penya vuelve a entrar en la élite del baloncesto europeo. Pese a que en la fase previa del campeonato el Khimki había logrado una clara victoria en el partido disputado en Moscú (95-66), en esta ocasión los verdinegros no se dejaron sorprender por un rival al que ya conocían y demostraron que el baloncesto español está en la actualidad varios niveles por encima del ruso.
Pese a contar con las bajas de los pivots Aloysius Anagonye y Jesse Young, el Joventut controló en todo momento el partido y no notó su ausencia bajo los tableros hasta las eliminaciones de Andrew Betts, Robert Archibald y Dmitrij Flis, aunque para entonces el partido estaba ya resuelto y los jóvenes Pau Ribas y Henk Norel tuvieron sus minutos de gloria. Todos aportaron su granito de arena en el juego de la Penya. El bloque decidió, con los suplentes Marcelinho Huertas y Archibald revitalizando al equipo desde el banquillo, con Rudy Fernández, Bennett o Mumbrú asumiendo el esperado protagonismo cuando el equipo les necesitaba, y con Aíto García Reneses manejando siempre el partido con un control absoluto. Si bien el juego de conjunto fue importante, el principal artífice del triunfo verdinegro fue el tiro exterior, con 15 triples que permitieron al Joventut mantener el tipo cuando sus hombres altos se cargaron de personales. En este sentido, Luboš Bartoň (18 puntos) y Rudy Fernández (17) fueron los mejores anotadores de la Penya.
El primer cuarto de partido fue de relativa igualdad entre Joventut y Khimki. Ya fuese por nervios, presión o buena defensa del rival, el conjunto verdinegro que salió a la pista en los primeros minutos no era el equipo arrollador de los últimos dos meses. Errores, fallos de concentración, tiros cómodos desperdiciados, pérdidas, lagunas defensivas... el Joventut no parecía estar en el partido. Apenas dos puntos anotados en los primeros seis minutos podían haber sido una peligrosa rémora para el resto del partido, pero el Khimki no aprovechó la “pájara” verdinegra para lograr una mayor ventaja en este periodo inicial (2-9). La entrada en pista de Robert Archibald, Paco Vázquez y Marcelinho Huertas revolucionó el partido, y con un parcial de 9-0 el Joventut le dio la vuelta al marcador (11-9, min. 9). Al final del primer cuarto se llegó con ventaja verdinegra de 15-12, debida en parte al paupérrimo porcentaje de acierto en los tiros libres del Khimki (1 de 6).
La ventaja del Joventut se amplió durante el segundo periodo. Marcelinho Huertas y Bartoň se mostraban inspirados en los lanzamientos de tres, y pronto las diferencias se situaron en los diez puntos (27-17, min.14). El mayor problema para Aíto García Reneses eran las dos faltas que acumulaban sus dos únicos pivots habituales, Archibald y Betts, pero ello no mermaba la superioridad badalonesa sobre la pista. No obstante, las dos torres del cuadro ruso, Petrenko y Wolkowisky, se habían cargado también con tres personales cada uno. Poco antes del descanso Rudy Fernández, apenas activo hasta ese momento, entró definitivamente en juego para permitir al Joventut alcanzar una máxima ventaja de trece puntos al final del segundo periodo (43-30).
En la reanudación, el Khimki trató de acercarse en el marcador, pero cada intento de recortar diferencias obtenía una respuesta en forma de triple, unas veces de Elmer Bennett y otras de Álex Mumbrú o Paco Vázquez, hasta culminar en una máxima ventaja de veinte puntos para la Penya (59-39, min.27). La quinta falta personal de Betts en el minuto 28 permitió albergar esperanzas al cuadro ruso, que buscó explotar el juego interior. Por fortuna para el conjunto catalán, Rudy Fernández y Luboš Bartoň mantuvieron su acierto desde los 6,25, y su aportación sirvió para que las diferencias al término del tercer cuarto se mantuvieran en diecisiete puntos (69-52).
El último cuarto se inició con un nuevo estirón en el marcador de la Penya, basado en posesiones largas de balón que acababan con un lanzamiento triple (en este caso dos más convertidos por Bartoň), lo que permitió a los verdinegros lograr su máxima ventaja de todo el partido (77-54, min. 33). El Khimki pareció entonces bajar los brazos definitivamente, con lo que el Joventut logró una diferencia más que definitiva para la suerte del partido (84-54, min. 35). Las posteriores eliminaciones por personales de Archibald y Flis sólo sirvieron para que los jóvenes Pau Ribas y Henk Norel participaran de un triunfo que devuelve a Badalona a lo más alto del baloncesto europeo. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ROSTERS (FINAL FOUR) (Numbers in blue indicate the 12 players registered for the Final Four) |
|
DKV Joventut de Badalona |
BK Khimki (БК Химки) |
4. Marcelo “Marcelinho” Tieppo Huertas (PG) (25-05-83) 5. Rodolfo “Rudy” Fernández Farrés (G) (4-04-1985) 6. Elmer James Bennett (PG) (13-02-1970)* 6. Andre Devalle Turner (PG) (13-03-1964)* 9. Francisco “Paco” Vázquez Duckitt (G) (7-03-1974) 10. Robert Michael Archibald (C) (29-03-1980) 11. Luboš Bartoň (F) (7-04-1980) 12. Jesse Wade Young (C) (29-04-1980) 13. Aloysius Anagonye (PF) (10-02-1981)** 14. Andrew Richard Betts (C) (11-05-1977) 15. Álex Mumbrú Murcia (F) (12-06-1979) 16. Dmitrij Flis (Дмитрий Флис) (PF) (22-10-1984) 17. Pau Ribas Tossas (PG) (2-03-1987) 18. Ricard “Ricky” Rubio Vives (PG) (21-10-1990) 19. Henk Norel (PF) (17-09-1987) 23. Randy Alfred Holcomb (PF) (8-08-1979)** Marc Rubio Vives (G) (22-02-1988) Albert Teruel Pla (F) (3-04-1987) COACH: Alejandro “Aíto” García Reneses (20-12-1946) * Turner was signed on 29-10-2005 with a one-month contract to replace Bennett during the latter’s injury period. ** Holcomb was signed on 31-03-2006 with a trial contract to replace Anagonye during the latter’s injury period. |
4. Aleksandr Petrenko (Александр Петренко) (PF) 5. Boris Gorenc (G) 6. Aleksej Savkov (Алексей Савков) (G) 6. Sergej Karaulov (Сергей Караулов) (C) 7. Ademola Okulaja (F) 7. Mikhail Solov’jov (Михаил Соловьёв) (C) 8. Vitalij Fridzon (Виталий Фридзон) (G) 9. Sergej Krasnikov (Сергей Красников) (F) 10. Gianmarco Pozzecco (PG) 11. Andrej Tsypachjov (Андрей Цыпачёв) (PF) 11. Denis Ershov (Денис Ершов) (C) 12. Roman Levter (Роман Левтер) (PF) 13. Óscar José Torres Martínez (F) 14. Rubén Óscar Wolkowisky (C) 15. Melvin Booker (PG) Aleksej Goljakhov (Алексей Голяхов) (G) COACH: Sergej Elevich (Сергей Елевич) |
BK
Kyïv (БК Київ) |
BK Dynamo St. Peterburg (БК Динамо Санкт-Петербург) |
4. Dragan Lukovski (Драган Луковски) (PG) 5. Krešimir Lončar (PF) 6. Afik Nissim (אפיק ניסים) (PG) 6. Artem Buts’kyj (Артем Буцький) (PG) 7. Andrij Lebedev (Андрій Лебедєв) (G) 8. Guilherme Giovannoni (F) 8. Shahar Gordon (שחר גורדון) (C) 9. Dušan Kecman (G) 10. Goran Nikolić (C) 11. Oleg Saltovets (Олег Салтовец) (F) 12. LaMarr Greer (G) 12. Mark Jones (G) 13. Mike Harris (F) 14. Ratko Varda (C) 15. Leonid Yajlo (Леонід Яйло) (PF) Artem Shvets’ (Артем Швець) (G) Vladyslav Podoljan (Владислав Подолян) (F) COACH: Renato Pasquali |
4. Taras Osipov (Тарас Осипов) (C) 4. Dmitrij Kuz’min (Дмитрий Кузьмин) (G) 4. Igor’ Krotenkov (Игорь Кротенков) (C) 5. Darryl Middleton (PF) 6. Andrej Ivanov (Андрей Иванов) (G) 7. Aleksej Surovtsev (Алексей Суровцев) (G) 7. Grygorij Khyzhnjak (Григорій Хижняк) (C) 8. Kelly McCarty (F) 9. Jamal McCullough (PG) 10. Damir Miljković (G) 11. Denis Khloponin (Денис Хлопонин) (PF) 12. Vladimir Veremeenko (Владимир Веремеенко) (PF) 13. Dramir Zibirov (Драмир Зибиров) (PG) 14. Ognjen Aškrabić (PF) 15. Victor Keirou (F) 20. Ivan Gavrilov (Иван Гаврилов) (F) 40. Mikhail Kautin (Михаил Каутин) (C) Artjom Zabelin (Артём Забелин) (PF) Hrvoje Henjak (C) COACH: Fotis Katsikaris (Φώτης Κατσικάρης) |
FINAL FOUR MVP: Rudy Fernández (JOV) |
::::: GAME DETAILS (FINAL STAGE) :::::
::::: GAME DETAILS (SPANISH CLUBS) :::::
::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::
|
©
www.linguasport.com
Website
designed and maintained by Santiago
Velasco |