OLYMPIC FOOTBALL TOURNAMENT 1996 NATIONAL SQUADS
(In red, original names of countries and players)
*NOTE: Following new Olympic Football regulations, at least 15 out of 18 players in each national squad must be “under 23” (born on or after January 1, 1973) at tournament’s start. The three “dispensation players” older than 23 allowed for each team are marked with a plus (+). In addition, each country can register four “stand-by” players, who can be called up for late replacement of members of the original roster who are ineligible by injury, illness or other pressing reason. |
Argentina |
Australia |
Goalkeepers 12. Pablo Óscar Cavallero
(CA Vélez Sársfield [Buenos Aires]) Defenders 2. Roberto Fabián Ayala
(SSC Napoli) 3. José Antonio Chamot
(SS Lazio [Roma]) (+) 4. Javier Adelmar Zanetti
(Internazionale FC [Milano]) 6. Roberto Néstor Sensini
(Parma AC)
(+) 13. Mauricio Héctor Pineda
(CA
Huracán [Buenos Aires]) 14. Pablo Ariel
Paz (CA Banfield) Midfielders 5. Matías Jesús
Almeyda (CA River Plate [Buenos Aires]) 8. Diego Pablo Simeone
(Club Atlético de Madrid)
(+) 10. Ariel Arnaldo Ortega
(CA River Plate) 11. Hugo Alberto
Morales (CA Lanús [Buenos Aires]) 15. Christian
Gustavo Bassedas (CA Vélez Sársfield) (c) 16. Gustavo Adrián López (Real Zaragoza CD) 18. Marcelo Daniel Gallardo
(CA River Plate) Forwards 7. Claudio Javier
López (Racing Club [Avellaneda]) 9. Hernán Jorge
Crespo (CA River Plate) 17. Marcelo Alejandro Delgado
(Racing Club) COACH: Daniel Alberto Passarella |
Goalkeepers 18. Michael
Petković (South Melbourne FC) Defenders 3. Ante Morić (Sydney United FC) 4. Mark Babić (Sydney United FC) 5. Kevin
Muscat (South Melbourne FC) (c) 6. Steve
Horvat (HNK Hajduk [Split]) (+) 13. Hayden
Foxe (AFC Ajax [Amsterdam]) Midfielders 2. Goran
Lozanovski (Adelaide City FC) 7. Peter
Tsekenis (UTS Sydney Olympic FC) 8. Steve
Corica (Wolverhampton Wanderers FC) 10. Aurelio
Vidmar (FC Sion) (+) 11. Danny
Tiatto (Melbourne Knights FC) 15. Luke
Casserly (Marconi Fairfield [Sydney]) 16. Robbie
Enes (Sydney United FC) 17. Ross
Aloisi (Adelaide Sharks) Forwards 9. Mark Viduka (NK Croatia [Zagreb]) 12. Joe Spiteri (Melbourne Knights FC) 14. Paul
Agostino (Bristol City FC) COACH: Eddie Thomson |
STAND-BY
PLAYERS 19. Juan Pablo Sorín (Juventus FC [Torino]) MF 20. Juan Sebastián
Verón (CA Boca Juniors [Buenos Aires]) MF 21. Guillermo
Barros Schelotto (Club de Gimnasia y
Esgrima) FW 22. Javier Abel Lavallén
(Club de Gimnasia y
Esgrima) (+) GK |
STAND-BY
PLAYERS 19. Norman
Tome (UTS Sydney Olympic FC) FW 20. Tony Popović
(Sydney United FC)
DF 21. Brad
Hassell (Adelaide City FC) MF 22. Clint
Bolton (Brisbane Strikers) GK |
Brazil (Brasil) |
France |
Goalkeepers 12. Danrlei
de Deus Hinterholz (Grêmio
Foot-Ball [Porto Alegre]) Defenders 2. José Marcelo Ferreira “Zé Maria” (CR Flamengo
[Rio de J.]) 3. Aldair Nascimento
dos Santos (AS Roma)
(+) 4. Ronaldo Guiaro
(Clube Atlético Mineiro
[Belo Horizonte]) 6. Roberto Carlos
da Silva Rocha (Internazionale
FC [Milano]) 14. André Luiz
Moreira (São Paulo
FC) Midfielders 5. Flávio da
Conceição
(SE Palmeiras [São
Paulo]) 8. Alexandre da Silva Mariano “Amaral” (SE Palmeiras) 9. Osvaldo
Giroldo Júnior “Juninho Paulista”
(Middlesbrough FC) 10. Rivaldo
Vítor Borba Ferreira (SE
Palmeiras) (+) 13. Narciso
dos Santos (Santos FC) 15. José Elias Moedim Júnior “Zé Elias” (SC Corinthians
[S. Paulo]) 16. Marcelo José de Souza “Marcelinho Paulista” (Corinthians) Forwards 7. José Roberto Gama de Oliveira “Bebeto” (RC Deportivo) (+) (c) 11. Sávio Bortolini
Pimentel (CR Flamengo) 17. Luiz Carlos Bombonato Goulart “Luizão” (SE Palmeiras) 18. Ronaldo Luiz Nazário de Lima “Ronaldinho” (PSV [Eind.]) (*) COACH:
Mário Jorge Lobo Zagallo * The Brazilian attacker,
usually known as Ronaldo, changed his nickname during the competition
because there was an older “Ronaldo” in the team (defender Ronaldo
Guiaro). |
Goalkeepers 16. Vincent Fernández
(La Berrichonne de Châteauroux) Defenders 2. Martin
Djetou (RC Strasbourg) 3. Jérôme
Bonnissel (Montpellier-Hérault SC) (c) 4. Florent
Laville (Olympique Lyonnais) 5. Patrick
Moreau (SC Bastia) 12. Geoffray
Toyes (FC Girondins de Bordeaux) 13. Vincent Candela
(EA Guingamp) 20. Oumar
Dieng (Paris Saint-Germain FC) (+) (*) Midfielders 7. Claude
Makélélé (FC Nantes Atlantique) 8. Vikash
Dhorasoo (Le Havre AC) 10. Antoine
Sibierski (Lille OSC) 11. Robert Pirès
(FC Metz) 14. Olivier
Dacourt (RC Strasbourg) 18. Sylvain
Legwinski (AS Monaco) Forwards 9. Florian
Maurice (Olympique Lyonnais) 15. Tony
Vairelles (RC Lens) 17. Sylvain Wiltord
(Stade Rennais FC) COACH: Raymond Domenech * Dieng, originally a stand-by player, was a late replacement for #6 midfielder Patrick Vieira (AC Milan), who didn’t recover on time from a sustained injury. |
STAND-BY
PLAYERS 19. André
Alves da Cruz (SSC Napoli) (+) DF 20. Giovanni Silva de Oliveira (Santos FC) (+) FW 21. Paulo
Roberto Jamelli Júnior
(Santos FC) FW 22. Rogério
Mücke Ceni (São Paulo FC) GK |
STAND-BY
PLAYERS 19. Christophe Revault
(Le Havre AC)
(+) GK 21. Stéphane Carnot
(EA
Guingamp) (+) MF 22. Christophe
Sánchez (Montpellier-Hérault SC) (+) FW |
Ghana |
Hungary (Magyarország) |
Goalkeepers 16. Simon Addo
(Ghapoha FC [Tema]) Defenders 2. Jacob
Nettey (Accra Hearts of Oak SC) 5. Joe Addo (FSV Frankfurt) (+) 6. Afo Dodoo (PS Kalamáta) 7. Samuel Osei Kuffour (1. FC Nürnberg)
(c) 15. Christian
Saba (FC Bayern München) Midfielders 4. Stephen
Baidoo (Ashanti Gold SC [Obuasi]) 8. Mallam Yahaya
(BV Borussia 09 [Dortmund]) 10. Charles
Akonnor (SC Fortuna Köln) 13. Ohene
Kennedy (Al-Nasser ASCC [Riyadh]) 14. Ebenezer Hagan (PS Kalamáta) Forwards 3. Nii Aryee
Welbeck (FC Winterthur) 9. Augustine
Ahinful (SC Kriens) 11. Emmanuel
Duah (Eskişehirspor Kulübü) 12. Felix
Aboagye (Al-Ahly SC [Cairo]) 17. Emmanuel Osei Kuffour (Cape Coast Mysterious Dwarfs) 18. Prince Koranteng Amoako
(Asante Kotoko FC [Kumasi]) COACH: Sam Arday |
Goalkeepers 18. Szabolcs Sáfár
(Vasas SC [Budapest]) Defenders 3. Vilmos Sebők
(Újpesti TE) 5. Zoltán Pető
(DVSC-Epona [Debrecen]) (c) 12. Zoltán
Molnár (BVSC-Dreher [Budapest])
(+) 16. Csaba
Szatmári (DVSC-Epona) 17. Attila
Dragóner (Innstadt Stadler FC) Midfielders 6. Miklós Lendvai
(Zalaegerszegi TE) 7. Tibor Dombi
(DVSC-Epona) 8. Tamás Sándor
(DVSC-Epona) 9. Károly Szanyó
(Újpesti TE) 10. Krisztián Lisztes
(Ferencvárosi TC [Budapest]) Forwards 11. Gábor Egressy
(Újpesti TE) 13. Csaba Madar
(DVSC-Epona) 14. Gábor Zavadszky
(Ferencvárosi TC) 15. Sándor Preisinger
(Zalaegerszegi TE) 19. Miklós Herczeg
(Matáv FC Sopron) (*)
21. Zoltán Bükszegi
(BVSC-Dreher) (*) COACH: Antal Dunai * Herczeg and Bükszegi, originally stand-by
players, were late replacements for defenders #2 János Hrutka
(Ferencvárosi TC) and #4 János Mátyus (Kispest-Honvéd
FC [Budapest]), respectively, who suffered injuries during the preparatory
stage in the US. |
STAND-BY
PLAYERS 19. Yaw Sakyi
(Asante Kotoko FC)
DF 20. Godfried
Aduobe (BSC Young Boys [Bern])
MF |
STAND-BY
PLAYERS 20. Zsolt Bárányos
(Kispest-Honvéd FC [Budapest]) MF 22. Gábor
Babos (MTK Budapest) GK
|
Italy (Italia) |
Japan (日本) |
Goalkeepers 12. Gianluigi
Buffon (Parma AC) Defenders 3. Alessandro Nesta
(SS Lazio [Roma]) 4. Fabio Cannavaro
(Parma AC)
(c) 5. Fabio Galante
(Genoa CFC) 6. Salvatore Fresi
(Internazionale FC) 13. Alessandro Pistone
(Internazionale FC) 19. Luigi Sartor
(Vicenza Calcio)
(*) Midfielders 7. Raffaele Ametrano
(Udinese Calcio [Udine]) 8. Massimo Crippa
(Parma AC)
(+) 10. Massimo Brambilla
(Parma AC) 14. Damiano Tommasi
(Hellas Verona FC) 15. Fabio Pecchia
(SSC Napoli) 16. Domenico Morfeo
(Atalanta BC [Bergamo]) 18. Antonino Bernardini
(Torino
Calcio) Forwards 9. Marco Branca
(Internazionale FC)
(+) 11. Marco Delvecchio
(AS Roma) 17. Cristiano Lucarelli
(Cosenza Calcio) COACH: Cesare Maldini * Sartor, originally a stand-by player, was a late replacement for #2 defender Christian Panucci (AC Milan), who suffered an injury during the preparatory stage in the US. |
Goalkeepers 18. Takashi
Shimoda (下田崇) (Sanfrecce Hiroshima) Defenders 2. Hiroyuki
Shirai (白井博幸) (Shimizu S-Pulse) 3. Hideto
Suzuki (鈴木秀人) (Júbilo Iwata) 5. Makoto
Tanaka (田中誠) (Júbilo Iwata) 12. Kenichi
Uemura (上村健一) (Sanfrecce Hiroshima) 13. Naoki
Matsuda (松田直樹) (Yokohama Marinos) Midfielders 4. Yuji Hironaga (廣長優志) (Verdy
Kawasaki) 6. Toshihiro Hattori
(服部年宏) (Júbilo Iwata) 7. Masakiyo
Maezono (前園真聖) (Yokohama Flügels) (c) 8. Teruyoshi Ito
(伊東輝悦) (Shimizu S-Pulse) 10. Akihiro
Endo (遠藤彰弘) (Yokohama Marinos) 14. Hidetoshi Nakata
(中田英寿) (Bellmare Hiratsuka) 15. Tadahiro
Akiba (秋葉忠宏) (JEF United Ichihara) 17. Ryuji
Michiki (路木龍次) (Sanfrecce
Hiroshima) Forwards 9. Shoji Jo
(城彰二) (JEF United
Ichihara) 11. Shigeru
Morioka (森岡茂) (Gamba Osaka) 16. Yoshika
Matsubara (松原良香) (Shimizu S-Pulse) COACH: Akira Nishino
(西野朗) |
STAND-BY
PLAYERS 20. Jonathan
Binotto (Juventus FC [Torino])
MF 21. Nicola
Amoruso (Calcio Padova) FW 22. Angelo Pagotto
(UC
Sampdoria [Genova]) GK |
STAND-BY
PLAYERS 19. Yoichi Doi
(土肥洋一) (Kashiwa
Reysol) GK 20. Kiyokazu Kudo
(久藤清一) (Júbilo Iwata) MF 21. Masanobu Matsunami
(松波正信) (Gamba
Osaka) FW 22. Sotaro Yasunaga
(安永聡太郎) (Yokohama Marinos) FW |
Mexico (México) |
Nigeria |
Goalkeepers 9. Jorge Campos
Navarrete (Los Angeles Galaxy)
(+) Defenders 2. Claudio Suárez
Sánchez (Pumas UNAM [México D.F.]) (+) 3. David Alejandro Oteo
Rojas (Pumas UNAM) 5. Duilio César Jean-Pierre Davino Rodríguez (CF
UAG [Guadal.]) 12. Francisco
Javier Sánchez González
(Club América) 13. Pável Pardo
Segura (CF Atlas) Midfielders 4. Germán Villa
Castañeda (Club América [México D.F.]) 6. Raúl Rodrigo Lara
Tovar (Club América) 7. José Rafael García
Torres (Pumas UNAM) 8. Manuel Bernardo Sol
Sañudo (Club
Necaxa [México D.F.]) 15. José de Jesús Arellano
Alcocer (CF Monterrey) 16. Enrique Alfaro
Rojas (CD Toluca) Forwards 10. Luis García
Postigo (Club América)
(+) (c) 11. Cuauhtémoc Blanco
Bravo (Club América) 14. Edson Antonio Alvarado
García (Club Necaxa) 17. Juan Francisco Palencia
Hernández (CDSC Cruz Azul
[México]) 18. José Manuel Abundis
Sandoval (CD Toluca) COACH: Carlos Alberto
de los Cobos Martínez |
Goalkeepers 18. Oladosu
“Dosu” Joseph (Julius Berger FC [Lagos]) Defenders 2. Céléstine Babayaro (RSC Anderlecht
[Bruxelles]) 3. Taribo West
(AJ Auxerre) 5. Uche Okechukwu (Fenerbahçe SK [İstanbul]) (+) 12. Abiodun
Obafemi (Toulouse FC) 16. Kingsley
Obiekwu (DVV Go Ahead Eagles [Deventer]) 17. Mobi Oparaku
(KV Turnhout) Midfielders 6. Emmanuel Amuneke
(Sporting CP [Lisboa]) (+) (*) 7. Tijani Babangida
(Roda JC [Kerkrade]) 8. Wilson Oruma
(RC Lens) 9. Teslim
Fatusi (Ferencvárosi TC [Budapest]) 10. Augustine
“Jay-Jay” Okocha (Eintracht Frankfurt) 13. Garba
Lawal (Espérance Sportive de Tunis) 15. Sunday Oliseh
(1.
FC Köln) Forwards 4. Nwankwo Kanu
(AFC Ajax [Amsterdam]) (c) 11. Victor
Ikpeba (AS Monaco) 14. Daniel Amokachi
(Everton FC [Liverpool]) (+) COACH: Johannes “Jo” Bonfrère * Family name usually misspelled “Amunike”. |
STAND-BY
PLAYERS 19. Alberto
García Aspe Mena (Club Necaxa) (+) MF 20. Joaquín
del Olmo Blanco (Club América) (+) MF 21. Adrián Israel García Arias (CD
Toluca) DF 22. Óscar Pérez
Rojas (CDSC Cruz Azul)
GK |
STAND-BY
PLAYERS 19. Abiodun
Baruwa (Shooting Stars FC [Ibadan]) GK 20. Patrick Pascal
(Shooting
Stars FC) FW 21. Patrick Ndubuisi Ndah (Rangers International FC [Enugu]) DF 22. Jonathan
Akpoborie (FC Hansa Rostock) FW (+) |
Portugal |
Saudi Arabia (العربية
السعودية) |
Goalkeepers 12. Nuno Herlander
Simões do Espírito Santo (Vitória
SC [Guimar.]) Defenders 3. Rui Fernando
da Silva Calapez Patrício Bento
(Boavista FC)
(+) 5. Roberto Luís Gaspar de Deus Severo “Beto” (Campomaiorense) 6. Luís Filipe Andrade
de Oliveira (CF Estrela
da Amadora) 11. Rui Jorge
de Sousa Dias Macedo de Oliveira (FC Porto) 17. Carlos Manuel de Oliveira Magalhães “Litos” (Boavista FC) 20. Nuno Miguel
Figueiredo Afonso (SC Campomaiorense) (*) Midfielders 2. Daniel Kenedy
Pimentel Mateus dos Santos (SL Benfica [Lisboa]) 4. Emílio Manuel Delgado Peixe (Sporting
CP) (c) 7. José Manuel Martins Dominguez
(Sporting
CP) 8. Nuno Fernando Gonçalves da Rocha “Capucho” (Vitória SC) (+) 10. Afonso
Paulo Martins da Agra
(Sporting CP) 13. José Luís da Cruz Vidigal
(Sporting
CP) 14. José António Calado
da Silva (SL
Benfica) 16. Hugo Cardoso Porfírio
(UD Leiria) Forwards 9. Paulo Lourenço Martins Alves (Sporting CP) (+) 15. Nuno Miguel Soares Pereira Ribeiro “Nuno Gomes” (Boavista) 18. Daniel da Cruz Carvalho “Dani” (West Ham United [London]) COACH: Eduardo Manuel “Nelo” Martinho Vingada * Litos was injured during the 1/4 Final
game against France and was replaced by stand-by player Nuno Afonso. |
Goalkeepers 18. Rashid
al-Mugren (راشد المقرن) (Al-Shabab SC [Riyadh]) Defenders 2. Mohammed al-Jahani
(محمد
الجهاني) (Al-Ahli SC [Jeddah]) 3. Abdullah al-Waked
al-Shahrani (عبدالله الواكد) (Al-Shabab SC) 4. Mohammed al-Khilaiwi
(محمد
الخليوي) (Al-Ittihad SC) (+) 5. Abdullah Zubromawi
(عبدالله
زبرماوي) (Al-Ahli SC) 8. Hussein Sulaimani
(حسين
سليماني) (Al-Ahli SC) 15. Abdulaziz al-Marzouq
(عبدالعزيز
المرزوق) (Al-Nasser ASCC) Midfielders 6. Fuad Anwar Amin
(فؤاد
أنور أمين) (Al-Shabab SC)
(+) (c) 7. Khamis al-Zahrani
(خميس
الزهراني) (Al-Ittihad SC [Jeddah]) 10. Ibrahim al-Harbi
(ابراهيم
الحربي) (Al-Nasser ASCC [Riyadh]) 12. Hussein al-Masaari
(حسين
المسعري) (Al-Hilal SC [Riyadh]) 13. Khalid al-Rashid
(خالد
الراشد) (Al-Hilal SC) 14. Abdullah al-Garni
(عبدالله
القرني) (Al-Nasser ASCC) 16. Khamis al-Owairan al-Dosari
(خميس العويران) (Al-Hilal SC) Forwards 9. Hamzah Idris
Fallatah (حمزة إدريس) (Ohud SC [Medina])
(+) 11. Obaid al-Dosari
(عبيد
الدوسري) (Al Wahda SC [Mecca]) 17. Abdulrahman Siffin
(عبدالرحمن
سيفين) (Al-Ahli SC) COACH: Ivo Ardais
Wortmann |
STAND-BY
PLAYERS 19. Paulo
Jorge Matos Morais (GD Estoril-Praia) GK 21. Bruno Ricardo Mendonça Caires (SL Benfica) MF 22. Sérgio
Paulo Marceneiro da Conceição
(FC Felgueiras) MF |
STAND-BY
PLAYERS 19. Ibrahim al-Hanash
(ابراهيم
الحنش) (xxx) XX 20. Youssef al-Thunayan
(يوسف
الثنيان) (Al-Hilal
SC) (+) MF 21. Khalid Gahwagi
(خالد
قهوجي) (Al-Ahli SC) MF 22. Tisir
al-Antaif (تيسير
آل نتيف) (Al-Ittifaq SC [Dammam])
GK |
South Korea (한국)
|
Spain (España) |
Goalkeepers 12. Lee Dae-hee (이대희) (Ajou University FC [Suwon]) Defenders 2. Park Choong-kyun (박충균) (Suwon Samsung Bluewings FC) 3. Choi Sung-yong (최성용) (Korea University FC [Seoul]) 4. Lee Sang-hun (이상헌) (Dongguk
University FC [Seoul]) 6. Lee Ki-hyung (이기형) (Suwon Samsung Bluewings
FC) 13. Kim Hyun-soo (김현수) (Chunnam Dragons [Gwangyang]) 14. Kim Sang-hoon (김상훈) (Ulsan Hyundai Horang-i) 15. Lee Lim-saeng (이임생) (Bucheon
FC) (+) (*) 16. Choi Yoon-yeol (최윤열) (Kyung Hee University FC [Seoul]) 19. Lee Kyung-choon (이경춘) (Chonbuk Dinos [Jeonju])
(+) (*) Midfielders 5. Lee Kyung-soo (이경수) (Suwon Samsung Bluewings FC) 7. Lee Woo-young (이우영) (Oita Trinita) 8. Yoon Jung-hwan (윤정환)
(Bucheon
FC) (c) 17. Ha Suk-joo (하석주) (Daewoo
Royals [Busan]) (+) Forwards 9. Chung Sang-nam (정상남) (Yonsei
University FC [Seoul]) 10. Choi Yong-soo (최용수) (Anyang
LG Cheetahs) 11. Lee Won-shik (이원식) (Bucheon FC) 18. Hwang Sun-hong (황선홍) (POSCO
Atoms [Pohang]) (+) COACH: Anatolij Byshovets (Анатолий Бышовец) * Lee Lim-saeng was injured during the group
match against Mexico and was replaced by stand-by player Lee Kyung-choon. |
Goalkeepers 13. Jorge
Aizkorreta Jurado (Athletic Club de Bilbao) Defenders 3. Agustín Aranzábal Alkorta (Real Sociedad de Fútbol [San Se.]) 4. Francisco Javier Vicente Navarro “Javi Navarro” (Valencia CF) 5. Santiago Denia Sánchez “Santi” (Club Atlético
de Madrid) (c) 9. Sergio Corino
Ramón (CP Mérida) 12. Aitor Karanka
de la Hoz (Athletic Club
de Bilbao) 17. José Manuel Suárez Rivas “Sietes” (Valencia
CF) Midfielders 2. Gaizka Mendieta
Zabala (Valencia CF) 6. Óscar
García Junyent (FC Barcelona) 8. Roberto
Luis Fresnedoso Prieto (Club
Atlético de Madrid) 10. José Ignacio
Sáenz Marín (Valencia CF) 11. Íñigo Idiákez
Barkaiztegui (Real Sociedad
de Fútbol) 15. Iván de la Peña
López (FC Barcelona) Forwards 7. Raúl González Blanco (Real Madrid CF) 14. Fernando Morientes
Sánchez (Real Zaragoza CD) 16. Jordi Lardín
Cruz (RCD Espanyol [Barcelona]) 18. Daniel García Lara “Dani”
(Real Zaragoza CD) COACH: Javier Clemente Lázaro |
STAND-BY
PLAYERS 20. Ko Jong-soo
(고종수) (Suwon
Samsung Bluewings FC)
MF 21. Noh Soo-man
(노수만) (Ulsan Hyundai Horang-i) GK 22. Kim Ki-nam (김기남) (Ulsan Hyundai Horang-i) (+) MF |
STAND-BY
PLAYERS 19. Imanol
Etxeberría Egaña
(Athletic Club de Bilbao B)
GK 20. José
Antonio García Calvo
(Real Madrid CF) DF 21. Francisco
Javier de Pedro Falque
(Real Sociedad de Fút.) MF 22. José Luis Morales
Martín (RCD Mallorca [Palma de M.]) FW |
Tunisia (تونس) |
USA |
Goalkeepers 16. Hamdi
Baba (حمدي
بابا) (Étoile Sportive du Sahel [Sousse]) Defenders 3. Lotfi
Baccouche (لطفي
بكوش) (Étoile Sportive du Sahel) 4. Khaled Badra
(خالد
بدرة) (Espérance Sportive de Tunis) 5. Mohammed Mkacher
(محمد
مكشر) (AS La
Marsa) 6. Ferid
Chouchane (فريد
شوشان) (Étoile Sportive du Sahel) 14. Sabri
Jaballah (صبري
جبالله) (AS La Marsa) 15. Radhi
Jaïdi (راضي جعايدي) (Étoile Sportive du Sahel) Midfielders 7. Maher
Kanzari (ماهر
الكنزاري) (Stade Tunisien [Tunis]) 8. Zoubeir
Baya (زبير
بية) (Étoile Sportive du Sahel) (+) 10. Kaies
Ghodhbane (كايس
غُضبان) (Étoile Sportive du Sahel) 12. Marouane
Bokri (مروان
البكري) (Espérance Sportive de Tunis) 13. Riadh
Bouazizi (رياض
بوعزيزي) (Étoile Sportive du Sahel) 17. Tarek Ben Chrouda
(طارق
بن شرودة) (AS La Marsa) Forwards 2. Imed Ben Younes (عماد
بن يونس) (Étoile Sportive du Sahel) 9. Hassan Gabsi
(حسان
القابسي) (Espérance Sportive de Tunis) 11. Adel
Sellimi (عادل السليمي) (Club Africain [Tunis]) (+) 18. Mehdi Ben Slimane
(مهدي
بن سليمان) (AS La Marsa) COACH: Henryk Kasperczak |
Goalkeepers 18. Chris
Snitko (Kansas City Wiz) Defenders 2. Matt McKeon (Kansas City Wiz) 4. Eddie Pope
(D.C. United [Washington D.C.]) 5. Clint
Peay (D.C. United) 6. Panayotis
Alexander “Alexi” Lalas
(New England Revolution) (+) 12. Brandon
Pollard (Dallas Burn [Frisco]) 13. Frankie Hejduk
(Tampa Bay Mutiny) Midfielders 3. Billy
Walsh (Virginia Cavaliers [Charlottesville]) 7. Imad Baba (New England Revolution [Foxborough]) 10. Claudio Alejandro Reyna
(TSV Bayer 04 Leverkusen) 11. Miles
Joseph (NY/NJ MetroStars [New
York]) 14. Brian Maisonneuve
(Columbus Crew) 16. Rob Smith (Columbus Crew) 17. Damian Silvera
(NY/NJ MetroStars) Forwards 8. Jovan
Kirovski (Manchester United FC) 9. Anthony
John “A.J.” Wood (NY/NJ MetroStars) 15. Nelson
Edgar Vargas (Tampa Bay Mutiny) COACH: Bruce Arena |
STAND-BY
PLAYERS 19. Mohammed Zouabi
(محمد
الزوابي) (xxx) GK 20. Ahmed Trabelsi
(أحمد
الطرابلسي) (Club Africain) DF 21. Nader Fekih
(نادر
الفقيه) (xxx) MF 22. Sami
Laroussi (سامي
العروسي) (Espérance Sportive T.)
FW |
STAND-BY
PLAYERS 19. Jeff
Agoos (D.C. United) (+) DF 20. Hamisi
Amani-Dove (AZ [Alkmaar])
FW 21. Jeff Cassar
(Dallas
Burn) GK 22. Jason
Moore (Virginia Cavaliers) MF |
|
©
www.linguasport.com
Website
designed and maintained by Santiago Velasco |