OLYMPIC FOOTBALL TOURNAMENT 1992 — NATIONAL SQUADS

(In red, original names of countries and players)

 

*NOTE: Following new Olympic Football regulations, all players must be “under 23” (born on or after August 1, 1969) at tournament’s start.

 

 

Australia

Colombia

Goalkeepers

1. John Filan (Wollongong City Wolves)

20. Mark Bosnich (Aston Villa FC [Birmingham])

Defenders

2. Milan Blagojević (Marconi Fairfield [Sydney])

3. Dominic Longo (Newcastle Breakers)

4. Nedjeljko “Ned” Zelić (Sydney Olympic FC) (c)

5. Shaun Murphy (Perth Italia FC)

6. Tony Vidmar (Adelaide City FC)

15. Tony Popović (Sydney Croatia)

Midfielders

7. John Gibson (APIA Leichhardt Tigers [Sydney])

8. Paul Okon (Club Brugge KV)

10. George Slifkas (Heidelberg United [Melbourne])

11. John Markovski (Marconi Fairfield)

12. Damian Mori (Melbourne Croatia)

18. Steve Corica (Marconi Fairfield)

19. Brad Maloney (Newcastle Breakers)

Forwards

9. Zlatko Arambašić (KV Mechelen)

13. Carl Veart (Adelaide City FC)

14. Steve Refenes (Sydney Olympic FC)

16. David Seal (Marconi Fairfield)

17. Gary Hasler (South Melbourne FC)

COACH: Eddie Thomson

Goalkeepers

1. Miguel Ángel Calero Rodríguez (Asociación Deportivo Cali)

12. Faryd Camilo Mondragón Alí (CD Real Cartagena)

Defenders

2. Jorge Hernán Bermúdez Morales (CD América [Cali])

3. Robeiro Fernando Moreno Gaviria (CD Once Caldas [Manizal.])

4. José Fernando Santa Robledo (CDC Atlético Nacional [Medellín])

5. Víctor Hugo Marulanda Velásquez (CDC Atlético Nacional)

13. Francisco Geovanis Cassiani Gómez (CDC At. Nacional) (c)

18. Diego León Osorio Rendón (CDC Atlético Nacional)

Midfielders

6. Hermán Gaviria Carvajal (CDC Atlético Nacional)

8. John Harold Lozano Prado (CD América)

10. Víctor Danilo Pacheco Bustamante (C. Atlético Junior [Barr.])

14. John Wilmar Pérez Muñoz (CD Independiente Medellín)

16. Gustavo Adolfo Restrepo Vásquez (CDC Atlético Nacional)

17. John Jairo Mejía López (Envigado FC)

20. Omar Darío Cañas Espinosa (CDC Atlético Nacional)

Forwards

7. Faustino Hernán Asprilla Hinestroza (Parma AC)

9. Iván René Valenciano Pérez (Atalanta BC [Bergamo])

11. Carlos Alberto Uribe Gómez (CD Independiente Medellín)

15. Víctor Hugo Aristizábal Posada (CDC Atlético Nacional)

19. Jairo Luis Zulbarán “Calanche” (CD Independiente Medellín)

COACH: Hernán Darío Gómez Jaramillo

Denmark (Danmark)

Egypt (مصر)

Goalkeepers

1. Niels Christian Jørgensen (AaB [Ålborg])

16. Brian Flies (Næstved IF)

Defenders

2. Thomas Helveg (Odense BK)

3. Jacob Laursen (Vejle BK)

4. Claus Thomsen (AGF [Århus])

5. Peter Frank Andersen (BK Frem [København])

7. Jens Christian Madsen (Brøndby IF [København])

12. Jens Risager (Brøndby IF)

Midfielders

6. Jakob Kjeldbjerg (Silkeborg IF) (c)

8. Ronnie Ekelund (Brøndby IF)

10. Per Frandsen (Lille OSC)

13. Stig Tøfting (AGF)

14. Lars Højer Nielsen (FC København)

15. Michael Hansen (Silkeborg IF)

17. Jens Christian Mosegaard Madsen (Odense BK)

18. Michael Larsen (Silkeborg IF)

20. Michael Johansen (FC København)

Forwards

9. Miklós Molnár (Servette FC [Genève])

11. Peter Møller Nielsen (AaB)

19. Søren Andersen (AGF)

COACH: Viggo Jensen

Goalkeepers

1. Nader el-Sayed Ibrahim (نادر السيد إبراهيم) (Al-Zamalek SC)

12. Essam Abdel-Azim Diab (عصام عبد العظيم دياب) (Tersana SC)

19. Mohammed Salam (محمد سلام) (Olympia SC [Alexandria])

Defenders

2. Amer Hadidi el-Manzalawi (عامر حديدي المنزلاوي) (Al-Ahly)

3. Tamer Mohammed Abdel-Hamid (تامر محمد عبد الحميد) (Zam.)

5. Haysam Farouq Abouelw (هيثم فاروق أبو علو) (Olympia SC)

6. Sami Hussein el-Sheshini (سامي حسين الشيشيني) (Zam.)

7. Yehia Nabil Khaled (يحيى نبيل خالد) (Al-Zamalek SC [Cairo])

16. Tawfiq Mohammed Saqr (توفيق محمد صقر) (Al-Ahly SC [Ca.])

17. Ahmed el-Sayed el-Noamany (أحمد السيد النعماني) (Moqa.)

Midfielders

4. Khaled el-Ghandour (خالد الغندور) (Al-Zamalek SC)

8. Hadi Sherif Khashaba (هادي شريف خشبة) (Al-Ahly SC)

13. Mohammed Youssef Abdel-Raziq (محمد عبد الرازق) (Ahl.)(c)

15. Akel Gaballah Khafaga (اكل جاب الله خفاجة) (Al-Zamalek SC)

Forwards

9. Moustafa Mohammed Ibrahim (مصطفى محمد إبراهيم) (Zam.)

10. Mohammed Salah Abou Greisha (محمد أبو جريشه) (Ismaily)

11. Yasser Anwar Rayan (ياسر أنور ريان) (Al-Mansoura SC)

14. Moustafa Sadeq (مصطفى صادق) (Al-Moqawloon al-Arab)

18. Mohammed Abdelaty (محمد عبد اللطي) (Al-Qanat SC [Suez])

20. Ibrahim Mohammed el-Masry (إبراهيم محمد المصري) (Masry)

COACH: Mahmoud Said el-Din Ahmed (محمود سيد الدين أحمد)

Ghana

Italy (Italia)

Goalkeepers

1. Anthony Mensah (Asante Kotoko FC [Kumasi])

16. Simon Addo (Ashanti Goldfields SC [Obuasi])

20. Ibrahim Dossey (Dawu Youngstars)

Defenders

2. Frank Amankwah (Asante Kotoko FC)

3. Isaac Asare (RSC Anderlecht [Bruxelles])

4. Mohammed Gargo (Torino Calcio)

5. Joachin Yaw Acheampong (Ashanti Goldfields SC)

12. Samuel Osei Kuffour (Torino Calcio)

13. Sammy Adjei (Ashanti Goldfields SC)

14. Mohammed Dramani Kalilu (Accra Hearts of Oak SC)

Midfielders

6. Alex Nyarko (Dawu Youngstars)

7. Olli Rahman (Asante Kotoko FC)

8. Nii Odartey Lamptey (RSC Anderlecht)

10. Shamo Quaye (Accra Hearts of Oak SC)

11. Samuel Ablade Kumah (Accra Hearts of Oak SC) (c)

15. Bernard Aryee (Accra Hearts of Oak SC)

Forwards

9. Kwame Ayew (FC Metz)

17. Maxwell Konadu (Asante Kotoko FC)

18. Yaw Preko (RSC Anderlecht)

19. Mamood Amadu (Asante Kotoko FC)

COACH: Sam Arday

Goalkeepers

1. Francesco Antonioli (AC Milan)

12. Angelo Peruzzi (Juventus FC [Torino])

Defenders

2. Mauro Bonomi (US Cremonese [Cremona])

3. Giuseppe Favalli (US Cremonese)

4. Luca Luzardi (Brescia Calcio)

5. Salvatore Matrecano (US Foggia)

6. Alessandro Orlando (UC Sampdoria [Genova])

7. Stefano Rossini (Udinese Calcio [Udine])

8. Mirko Taccola (Pisa SC)

9. Rufo Emiliano Verga (SS Lazio [Roma])

Midfielders

10. Demetrio Albertini (AC Milan)

11. Dino Baggio (Internazionale FC [Milano])

13. Eugenio Corini (Juventus FC) (c)

14. Dario Marcolin (US Cremonese)

15. Gianluca Sordo (Torino Calcio)

17. Pasquale Domenico Rocco (AC Venezia 1907)

Forwards

16. Renato Buso (UC Sampdoria)

18. Marco Ferrante (Pisa SC)

19. Alessandro Melli (Parma AC)

20. Roberto Muzzi (AS Roma)

COACH: Cesare Maldini

Kuwait (الكويت)

Mexico (México)

Goalkeepers

1. Falah al-Majidi (فلاح المجيدي) (Al-Jahra SC)

19. Khalid al-Fadhli (خالد الفضلي) (Kazma SC [Kuwait])

Defenders

2. Osama Abdullah (أسامة عبدالله) (Al-Arabi SC [Kuwait])

3. Ahmad Haji (أحمد حاجي) (Al-Qadsiya SC [Kuwait])

4. Meshal al-Enazi (مشعل العنزي) (Al-Shabab SC [Al-Ahmadi])

5. Mohammed al-Khaledi (محمد الخالدي) (Al-Qadsiya SC)

6. Nawaf al-Dhafairi (نواف الضفيري) (Al-Jahra SC)

13. Youssef al-Dokhi (يوسف الدوخي) (Kazma SC)

15. Hamad al-Eisa (حمد العيسى) (Al-Tadamon SC [Farwaniya])

16. Sami al-Lanqawi (سامي اللنقاوي) (Al-Arabi SC)

18. Salamah al-Enazi (سلامة العنزي) (Al-Jahra SC)

Midfielders

8. Hussain al-Khodhari (حسين الخضري) (Al-Salmiya SC)

10. Mansour Mohammed (منصور محمد) (Al-Arabi SC)

11. Abdullah Saihan (عبدالله سيحان) (Al-Tadamon SC)

12. Fawaz al-Ahmad (فواز الأحمد) (Kazma SC)

14. Mohammed Ben Haji (محمد بن حاجي) (Al-Qadsiya SC)

Forwards

7. Fahad Marzouq (فهد مرزوق) (Al-Tadamon SC)

9. Ali al-Hadiyah (علي الهدية) (Al-Salmiya SC) (c)

17. Thamer al-Enazi (ثامر العنزي) (Al-Sulaibikhat SC)

20. Jasem al-Huwaidi (جاسم الهويدي) (Al-Salmiya SC)

COACH: Valmir Louruz

Goalkeepers

1. José Alberto Guadarrama Montecillo (CDSC Cruz Azul)

12. Miguel de Jesús Fuentes Razo (CF Atlas [Guadalajara])

20. Ángel Francisco Maldonado Gastelum (Club América)

Defenders

2. Ricardo Cadena Martínez (CD Guadalajara)

3. Manuel Vidrio Solís (CD Guadalajara)

4. Alberto Macías Hernández (CD Toluca)

6. Joaquín Hernández García (Club América [México D.F.])

13. Camilo Romero Mora (CD Guadalajara)

14. Carlos López de Silanes Molina (Club Necaxa [México D.F.])

Midfielders

5. Silviano Delgado Valladolid (Puebla FC)

7. José Agustín Morales Mota (CDSC Cruz Azul [México D.F.])

8. José David Rangel Torres (CDSC Cruz Azul)

10. Jorge Castañeda Reyes (CF Atlas) (c)

15. José Eduardo Pavez López (CF Atlante [México D.F.])

Forwards

9. Francisco Rotllán Zavala (Puebla FC)

11. Damián Álvarez Arcos (CF Atlas)

16. Mario Alberto Arteaga Herrera (CD Guadalajara)

17. Pedro Pineda Deras (CD Guadalajara)

18. Ángel Lemus Silva (Club Necaxa)

19. Ignacio Vázquez Barba (CD Guadalajara)

COACH: Vicente Cayetano Rodríguez

Morocco (المغرب)

Paraguay

Goalkeepers

1. Moustapha Achab (مصطفى عشاب) (WAC Casablanca)

16. Brahim Bougrine (ابراهيم بوكرين) (FUS Rabat)

20. Mohammed Ibari Mansouri (محمد يباري منصوري) (IRT Tang.)

Defenders

2. Mohammed Rachid Azzouzi (محمد رشيد عزّوزي) (Duisburg)

3. Abdelkrim el-Hadrioui (عبد الكريم الحضريوي) (FAR Rabat)

4. Mouloud Moudakkar (مولود موداكار) (USK [Sidi Kacem])

5. Mouhcine Bouhlal (محسن بهلل) (FAR Rabat)

6. Noureddine Naybet (نور الدين النيبت) (WAC Casablanca) (c)

13. Rachid Iddaoudi (رشيد الداودي) (KAC Marrakech)

14. Lahcen Abrami (لحسن أبرامي) (WAC Casablanca)

17. Youssef Chippo (يوسف شيبو) (Kénitra AC)

Midfielders

7. Khalid Raghib (خالد راغب) (RS Settat)

8. Hicham Dmiai (هشام دمياي) (KAC Marrakech)

10. Saïd Rokbi (سعيد ركبي) (RS Settat)

12. Aziz Azim (عزيز عظيم) (USK)

15. Abdelmajid Karaouane (عبد المجيد كروان) (FAR Rabat)

Forwards

9. Mohammed el-Badraoui (محمد البدراوي) (RBM [Beni Mellal])

11. Mohammed Aziz Samadi (محمد عزيز صمدي) (FAR Rabat)

18. Lahoussaine Ahnouta (الحسين أحنوتة) (FUS Rabat)

19. Ahmed Bahja (أحمد البهجة) (KAC Marrakech)

COACH: Werner Olk

Goalkeepers

1. Rubén Martín Ruiz Díaz Romero (CA San Lorenzo de Almagro)

12. César Alfredo Velázquez Cuenca (C. Independiente Santa Fe)

Defenders

2. Andrés Duarte Villamayor (Club Cerro Porteño [Asunción])

3. Osvaldo Antonio Peralta Medina (Club Guaraní [Asunción])

4. Juan Ramón Jara Martínez (Club Olimpia [Asunción])

5. Celso Rafael Ayala Gavilán (Club Olimpia)

6. Carlos Alberto Gamarra Pavón (CA Independiente [Avell.]) (c)

9. Arsenio Benítez Zarza (Club Sportivo Luqueño [Luque])

13. Juan Marecos Talavera (Club Libertad [Asunción])

16. Francisco Javier Arce Rolón (Club Cerro Porteño)

Midfielders

8. Hugo Ranulfo Sosa Franco (Club Sportivo Luqueño)

10. Gustavo Alfredo Neffa Rodríguez (CA Boca Juniors [B. Aires])

14. Ricardo Sanabria Acuña (Club Cerro Porteño)

15. Guido Virgilio Alvarenga Torales (Textil Mandiyú [Corrientes])

17. Héctor David Sosa Ramírez (C. Atlético Colegiales [Asunción])

18. Harles Daniel Bourdier Molinas (Club Olimpia)

Forwards

7. Francisco Flaminio Ferreira Romero (Club Sportivo Luqueño)

11. Julio César Yegros Torres (Club Sportivo Luqueño)

19. Mauro Antonio Caballero López (Club Olimpia)

20. Jorge Luis Campos Velázquez (Club Olimpia)

COACH: Sergio Apraham Markarián Abrahamian

Poland (Polska)

Qatar (قطر)

Goalkeepers

1. Aleksander Kłak (LKS Igloopol Dębica)

12. Arkadiusz Onyszko (CWZS Zawisza Bydgoszcz)

Defenders

2. Marcin Jałocha (TS Wisła [Kraków])

3. Tomasz Łapiński (RTS Widzew [Łódź])

4. Marek Koźmiński (KS Hutnik Kraków)

5. Tomasz Wałdoch (KS Górnik Zabrze)

14. Marek Bajor (RTS Widzew)

Midfielders

6. Dariusz Gęsior (KS Ruch Chorzów)

7. Piotr Świerczewski (GKS Katowice)

8. Dariusz Adamczuk (MKS Pogoń Szczecin)

10. Jerzy Brzęczek (TS Olimpia Poznań) (c)

13. Ryszard Staniek (KS Górnik Zabrze)

17. Dariusz Szubert (MKS Pogoń Szczecin)

18. Tomasz Wieszczycki (ŁKS [Łódź])

19. Dariusz Koseła (KS Górnik Zabrze)

Forwards

9. Grzegorz Mielcarski (TS Olimpia Poznań)

11. Andrzej Juskowiak (KKS Lech Poznań)

15. Andrzej Kobylański (KS Siarka Tarnobrzeg)

16. Mirosław Waligóra (KS Hutnik Kraków)

20. Wojciech Kowalczyk (WWKS Legia [Warszawa])

COACH: Janusz Wójcik

Goalkeepers

1. Ahmed Khalil Saleh (أحمد خليل صالح) (Al-Arabi SC [Doha])

12. Amer Abdul-Rahman al-Kaabi (عامر عبد الرحمن الكعبي) (Itti.)

20. Farid Gholam Mahboub (فريد غلام محبوب) (Al-Rayyan SC)

Defenders

2. Hamad Mubarak al-Attiya (حمد مبارك العطية) (Al-Rayyan SC)

3. Rashid Shami Suwaid (راشد شامي سويد) (Al-Rayyan SC)

4. Zamel Essa al-Kuwari (زامل عيسى الكواري) (Al-Rayyan SC)

6. Walid Bakhit Maayouf (وليد بخيت معيوف) (Qatar SC [Doha])

13. Youssuf Adam Mahmoud (يوسف آدام محمود) (Al-Ittihad SC)

16. Mohammed Kayed al-Mohannadi (محمد كايد المهندي) (Sadd)

Midfielders

5. Abdul-Nasser al-Obaidly (عبد الناصر العبيدلي) (Al-Sadd) (c)

10. Fahad Mohammed al-Kuwari (فهد محمد الكواري) (Al-Sadd)

15. Abdullah Bashir al-Abdullah (عبدالله بشير العبدالله) (Rayyan)

17. Jaffal Rashid (جفال راشد) (Al-Sadd SC [Doha]) (*)

18. Abdel-Aziz Hassan Jalouf (عبد العزيز حسن جلوف) (Qatar SC)

Forwards

7. Mubarak Moustafa Nourallah (مبارك مصطفى نورالله) (Al-Arabi)

8. Jumah Salem Johar (جمعة سالم جوهر) (Al-Wakrah SC)

9. Mahmoud Yassin Souf (محمود ياسين صوف) (Al-Ittihad SC)

11. Adel Mulla al-Mulla (عادل ملا الملا) (Al-Arabi SC)

14. Walid Ali Ibrahim (وليد علي إبراهيم) (Al-Ahli SC [Doha])

19. Khalid Habib al-Wahibi (خالد حبيب الوهيبي) (Al-Sadd SC)

COACH: Evaristo de Macedo Filho

* Late injury replacement for Sultan Bakhit al-Kuwari, originally included in the squad list submitted to FIFA.

South Korea (한국)

Spain (España)

Goalkeepers

1. Kim Bong-soo (김봉수) (LG Cheetahs [Seoul])

19. Shin Bum-chul (신범철) (Ajou University FC [Suwon])

20. Lee Woon-jae (이운재) (Kyung Hee University FC [Seoul])

Defenders

2. Na Seung-hwa (나승화) (POSCO Atoms [Pohang])

3. Lee Moon-suk (이문석) (Incheon University FC)

5. Kang Chul (강철) (Yonsei University FC [Seoul])

7. Kim Gwi-hwa (김귀화) (Daewoo Royals [Busan])

13. Kim Do-keun (김도근) (Hanyang University FC [Seoul])

14. Chung Kwang-suk (정광석) (Samick FC [Incheon])

15. Lee Seung-hyup (이승협) (Yonsei University FC)

17. Lee Lim-saeng (이임생) (Korea University FC [Seoul])

Midfielders

6. Shin Tae-yong (신태용) (Ilhwa Chunma FC [Seoul])

8. Noh Jung-yoon (노정윤) (Korea University FC)

12. Cho Jung-hyun (조정현) (Yukong Elephants [Seoul])

16. Cho Jin-ho (조진호) (Kyung Hee University FC)

18. Lee Jin-haeng (이진행) (Yonsei University FC)

Forwards

4. Han Jung-gook (한정국) (Hanyang University FC)

9. Kwak Kyung-keun (곽경근) (Korea University FC)

10. Chung Jae-kwon (정재권) (Hanyang University FC) (c)

11. Su Jung-won (서정원) (LG Cheetahs)

COACH: Kim Sam-rak (김삼락)

Goalkeepers

1. José Santiago Cañizares Ruiz (CP Mérida)

13. Antonio Jiménez Sistachs “Toni” (UE Figueres)

Defenders

2. Albert Ferrer Llopis (FC Barcelona)

3. Mikel Lasa Goikoetxea (Real Madrid CF)

4. Roberto Solozábal Villanueva (Club Atlético de Madrid) (c)

5. Juan Manuel López Martínez (Club Atlético de Madrid)

10. Abelardo Fernández Artuña (Real Sporting de Gijón)

12. Francisco Nicolás Veza Fragoso “Paqui” (CD Tenerife)

16. Miguel Hernández Sánchez (AD Rayo Vallecano [Madrid])

17. Rafael Berges Martín (CD Tenerife [Santa Cruz])

Midfielders

6. David Villabona Etxaleku (Athletic Club de Bilbao)

7. José Emilio Amavisca Gárate (UE Lleida)

8. Luis Enrique Martínez García (Real Madrid CF)

9. Josep Guardiola Sala (FC Barcelona)

14. Gabriel Vidal Nova (RCD Mallorca [Palma de Mallorca])

15. Francisco “Paco” Soler Atencia (RCD Mallorca)

Forwards

11. Javier Manjarín Pereda (Real Sporting de Gijón)

18. Antonio Pinilla Miranda (FC Barcelona)

19. Francisco Miguel Narváez Machón “Quico” (Cádiz CF) (*)

20. Alfonso Pérez Muñoz (Real Madrid CF)

COACH: Vicente Miera Campos

* Later known as “Kiko” (a more “rebel” spelling of his nickname).

Sweden (Sverige)

USA

Goalkeepers

1. Jan Ekholm (IFK Sundsvall)

12. Håkan Svensson (Halmstads BK)

Defenders

2. Magnus Johansson (IFK Göteborg)

3. Joachim Björklund (SK Brann [Bergen])

4. Filip Apelstav (Västra Frölunda IF [Göteborg])

7. Patrik Andersson (Malmö FF) (c)

14. Jörgen Moberg (Östers IF [Växjö])

15. Björn Lilius (Helsingborgs IF)

16. Henrik Nilsson (Malmö FF)

Midfielders

5. Niclas Alexandersson (Halmstads BK)

6. Håkan Mild (IFK Göteborg)

8. Stefan Landberg (Östers IF)

9. Christer Fursth (Örebro SK)

13. Jesper Jansson (Östers IF)

17. Anders Andersson (Malmö FF)

Forwards

10. Jonny Rödlund (IFK Norrköping)

11. Tomas Brolin (Parma AC)

18. Pascal Simpson (AIK [Stockholm])

19. Niklas Gudmundsson (Halmstads BK)

20. Jonas Axeldahl (Malmö FF)

COACH: Nils “Nisse” Andersson

Goalkeepers

1. Brad Friedel (East-West SC [Cleveland])

18. Ian Feuer (RWD Molenbeek [Bruxelles])

Defenders

2. Cameron Rast (FC Alliance) (c)

3. Panayotis Alexander “Alexi” Lalas (Birmingham Blazers)

4. Mike Burns (Marlboro SC)

5. Erik Imler (Bethesda Alliance)

8. Mike Lapper (North Huntington Beach Untouchables)

12. Troy Dayak (San Francisco Bay Blackhawks)

20. Curt Onalfo (FC La Ciotat)

Midfielders

6. Dario Brose (1. FC Kaiserslautern)

10. Claudio Alejandro Reyna (Union County SC)

11. Yari Allnutt (San Diego Nomads)

14. Cobi Jones (Santana Tigers)

15. Zak Ibsen (North Huntington Beach Untouchables)

16. Manuel Francisco “Manny” Lagos (UE Lleida)

17. Mike Huwiler (Tosa Villagers [Wauwatosa])

19. Chris Henderson (FC Seattle Storm)

Forwards

7. Dante Washington (Challenge SC)

9. Steve Snow (Royal Standard Club de Liège)

13. Joe-Max Moore (North Huntington Beach Untouchables)

COACH: Lothar Osiander

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco