OLYMPIC FOOTBALL TOURNAMENT 1988 — NATIONAL SQUADS

(In red, original names of countries and players)

 

 

Argentina

Australia

Goalkeepers

1. Luis Alberto Islas (CA Independiente [Avellaneda]) (c)

12. Fabián Óscar Cancelarich (Club Ferro Carril Oeste [B.A.])

Defenders

2. Rubén José Agüero (Club Estudiantes de La Plata)

5. Alberto Osvaldo Boggio (CA Rosario Central [Rosario])

8. Hernán Edgardo Díaz (CA Rosario Central)

9. Néstor Ariel Fabbri (Racing Club [Avellaneda])

11. Néstor Gabriel Lorenzo (AA Argentinos Juniors [Buenos Aires])

13. Mario Bruno Lucca (CA Vélez Sársfield [Buenos Aires])

14. Carlos Alberto Mayor (AA Argentinos Juniors)

15. Pedro Damián Monzón (CA Independiente)

Midfielders

6. Claudio Martín Cabrera (CA Vélez Sársfield)

10. Daniel Aníbal Hernández (CA Independiente)

16. Hugo Leonardo Pérez (Racing Club)

17. Alejandro Ruidíaz (CA Independiente)

Forwards

3. Mauro Gabriel Airez (Club de Gimnasia y Esgrima [La Plata])

4. Carlos Alejandro Alfaro Moreno (CA Independiente)

7. Jorge Alberto Comas (CA Boca Juniors [Buenos Aires])

18. Alejandro Marcelo Russo (Club Estudiantes de La Plata)

19. Darío Andrés Siviski (CA San Lorenzo de Almagro)

COACH: Carlos Óscar Pachamé

* NOTE: Goalkeeper Roberto Óscar Bonano (CA Rosario Central), late injury replacement for midfielder Diego Pablo Simeone (CA Vélez Sársfield), was not finally registered in the Argentinian squad sent to FIFA (he was originally assigned #20).

Goalkeepers

1. Jeff Olver (Melbourne Croatia)

20. Mike Gibson (St. George Saints FC)

Defenders

2. Gary van Egmond (Footscray JUST [Melbourne])

3. Graham Jennings (Sydney Croatia)

4. Charlie Yankos (APIA Leichhardt [Sydney])

5. Robert Dunn (Melbourne Croatia)

12. Alan Davidson (Melbourne Croatia)

13. Alex Tobin (Adelaide City FC)

14. Alan Hunter (Sydney Croatia)

Midfielders

6. Paul Wade (South Melbourne Hellas)

8. Mike Petersen (Brunswick Juventus)

11. Óscar Crino (Footscray JUST)

15. Andrew Koczka (St. George Saints FC)

16. Vlado Božinovski (Footscray JUST)

17. Robbie Slater (Sydney Croatia)

Forwards

7. Frank Farina (Marconi Fairfield [Sydney])

9. Graham Arnold (Sydney Croatia)

10. John Kosmina (Sydney Olympic FC)

18. David Mitchell (SC Feyenoord [Rotterdam])

19. Scott Ollerenshaw (St. George Saints FC)

COACH: Ferenc “Frank” Árok

Brazil (Brasil)

China (中国)

Goalkeepers

1. Cláudio André Mergen Taffarel (SC Internacional [Porto Alegre])

12. José Carlos da Costa Araújo “Zé Carlos” (CR Flamengo [R.J.])

Defenders

2. Jorge de Amorim Campos “Jorginho” (CR Flamengo)

3. João Batista Viana dos Santos (Clube Atlético Mineiro [Belo H.])

4. Ricardo Raymundo Gomes (SL Benfica [Lisboa])

13. André Alves da Cruz (AA Ponte Preta [Campinas])

14. Luís Carlos Coelho Winck (SC Internacional)

15. Aloísio Pires Alves (FC Barcelona)

Midfielders

5. Ademir Roque Kaefer (Cruzeiro EC [Belo Horizonte])

6. Iomar do Nascimento “Mazinho” (CR Vasco da Gama [Rio J.])

7. Valdo Cândido de Oliveira Filho (SL Benfica)

8. Geovani Faria da Silva (CR Vasco da Gama) (c)

16. Mílton Luiz de Souza Filho (Coritiba FC [Curitiba])

17. José Ferreira Neto (Guarani FC [Campinas])

19. Jorge Luís Andrade da Silva (AS Roma)

Forwards

9. Edmar Bernardes dos Santos (Pescara Calcio)

10. Hamílton de Souza “Careca” (Cruzeiro EC)

11. Romário de Souza Faria (CR Vasco da Gama)

18. Sérgio Donizeti Luiz “João Paulo” (Guarani FC)

20. José Roberto Gama de Oliveira “Bebeto” (CR Flamengo)

COACH: Carlos Alberto Silva

Goalkeepers

1. Kŏng Guóxián (孔国贤) (Guangzhou Baiyun FC)

20. Zhāng Huìkāng (张惠康) (Shanghai FC)

Defenders

2. Zhū Bō (朱波) (Bayi FC)

3. Gāo Shēng (高升) (Liaoning FC)

4. Guō Yìjūn (郭亿军) (Guangdong FC)

5. Jiă Xiùquán (贾秀全) (FK Partizan [Beograd])

15. Zhāng Xiăowén (张小文) (Guangdong FC)

17. Mài Chāo (麦超) (Guangzhou Baiyun FC)

Midfielders

7. Xiè Yùxīn (谢育新) (Guangdong FC)

8. Táng Yáodōng (唐尧东) (Liaoning FC)

11. Zhū Píng (朱平) (Sichuan FC)

16. Huī (李辉) (Beijing FC)

18. Duàn Jŭ (段举) (Tianjin FC)

19. Wáng Jūn (王军) (Liaoning FC)

Forwards

9. Liŭ Hăiguāng (柳海光) (FK Partizan)

10. Mă Lín (马林) (Liaoning FC) (c)

12. Wáng Băoshān (王宝山) (Sha'anxi FC)

14. Huò Jiàntíng (霍建廷) (Tianjin FC)

COACH: Gāo Fēngwén (高丰文)

* Forwards #6 Wú Qúnlì (吴群立) (Guangzhou Baiyun FC) and #13 Cuī Guāngrì (崔光日) (Guangdong FC), originally selected in the Chinese squad, were not finally registered in the list sent to FIFA due to injury.

FRG (BRD / Westdeutschland)

Guatemala

Goalkeepers

1. Oliver Reck (SV Werder Bremen)

12. Uwe Kamps (VfL Borussia Mönchengladbach)

Defenders

2. Michael Schulz (1. FC Kaiserslautern)

3. Armin Görtz (1. FC Köln)

4. Wolfgang Funkel (FC Bayer 05 Uerdingen [Krefeld])

5. Thomas Hörster (TSV Bayer 04 Leverkusen)

13. Roland Grahammer (FC Bayern München)

18. Gerhard Kleppinger (FC Bayer 05 Uerdingen)

20. Gunnar Sauer (SV Werder Bremen)

Midfielders

6. Olaf Janßen (1. FC Köln)

7. Rudi Bommer (SV Viktoria Aschaffenburg)

8. Holger Fach (FC Bayer 05 Uerdingen)

10. Wolfram Wuttke (1. FC Kaiserslautern)

14. Thomas Häßler (1. FC Köln)

15. Christian Schreier (TSV Bayer 04 Leverkusen)

17. Ralf Sievers (Eintracht Frankfurt)

Forwards

9. Jürgen Klinsmann (VfB Stuttgart) (c)

11. Frank Mill (BV Borussia 09 [Dortmund])

16. Fritz Walter (VfB Stuttgart)

19. Karlheinz Riedle (SV Werder Bremen)

COACH: Johannes “Hannes” Löhr

Goalkeepers

1. Edgar Ricardo Jerez Hidalgo (CSD Comunicaciones [Guatemala])

18. Ricardo Antonio Piccinini Alburez (CSD Municipal [Guatemala])

Defenders

2. Juan Manuel Dávila López (Aurora FC [Guatemala])

3. Allan Kenny Wellmann (Aurora FC)

4. Rocael Mazariegos Bitrón (Juventud Retalteca [Retalhuleu])

5. Víctor Hugo Monzón Pérez (Aurora FC)

15. Alejandro Ortiz Obregón (CD Suchitepéquez [Mazatenango])

16. David Enrique Gardiner Walton (CD Galcasa [Villa Nueva])

Midfielders

6. Jaime Antonio Batres Morales (CD Galcasa)

8. Juan Manuel Funes Fernández (CSD Municipal)

10. Byron Romeo Pérez Solórzano (CSD Municipal)

13. Luis Rodolfo López Meneses (Club Juventud Retalteca)

14. Otoniel Guevara Cruz (Bandegua FC)

17. Julio Alberto Rodas Hurtarte (CSD Municipal)

19. Eddy Rolando Alburez Suárez (CD Galcasa)

Forwards

7. Carlos Enrique Castañeda Méndez (CD Suchitepéquez)

9. Adán Onelio Paniagua Gómez (Club Juventud Retalteca)

11. Norman Delva Noriega (Deportivo Izabal JC)

12. Kevin Sandoval Shanon (Aurora FC)

COACH: Jorge Roldán Popol

Iraq (العراق)

Italy (Italia)

Goalkeepers

1. Ahmed Jassim Mohammed (أحمد جاسم) (Al-Naft SC [Bagh.])

20. Emad Hashim Hussein (عماد هاشم) (Al-Shorta SC [Bagh.])

Defenders

2. Adnan Dirjal Mutar (عدنان درجال) (Al-Rasheed SC [Bagh.]) (c)

3. Hassan Kamel Ahmed (حسن كمال) (Al-Jaish SC [Baghdad])

4. Ghanim Orabi Jassim (عرابي غانم) (Al-Shabab SC [Baghdad])

5. Samir Shaker Mahmoud (سمير شاكر) (Al-Rasheed SC)

12. Karim Salman Abdul-Karim (كريم سلمان) (Al-Rasheed SC)

16. Mudhafar Jabbar Tawfik (مظفر جبار) (Al-Rasheed SC)

19. Salam Hashim Maghamis (سلام هاشم) (Al-Rasheed SC)

Midfielders

6. Habib Jaffar Okal (حبيب جعفر) (Al-Rasheed SC)

9. Ismail Mohammed Sharif (إسماعيل محمد) (Al-Shabab SC)

13. Karim Mohammed Allawi (كريم محمد علاوي) (Al-Rasheed SC)

14. Basil Gourgis Hanna (باسل جورجيس) (Al-Shabab SC)

15. Natiq Hashim Abidoun (ناطق هاشم) (Al-Quwa Al-Jawiya)

17. Laith Hussein Shibib (ليث حسين) (Al-Rasheed SC)

18. Radhi Shneashel Swadi (راضي شنيشل) (Al-Zawraa SC [Ba.])

Forwards

7. Younis Abid Sadkhan (يونس عبد) (Al-Rasheed SC)

8. Ahmed Radhi Amaiesh (أحمد راضي) (Al-Rasheed SC)

10. Hussein Saeed Mohammed (حسين سعيد) (Al-Talaba SC)

11. Saad Qais Noaman (سعد قيس) (Al-Rasheed SC)

COACH: Emmanuel “Ammo” Baba (عمو بابا)

Goalkeepers

1. Stefano Tacconi (Juventus FC [Torino])

12. Giuliano Giuliani (SSC Napoli)

20. Gianluca Pagliuca (UC Sampdoria [Genova])

Defenders

2. Roberto Cravero (Torino Calcio)

4. Luigi de Agostini (Juventus FC)

5. Ciro Ferrara (SSC Napoli)

6. Mauro Tassotti (AC Milan) (c)

8. Luca Pellegrini (UC Sampdoria)

9. Massimo Brambati (Torino Calcio)

10. Stefano Carobbi (AC Fiorentina [Firenze])

Midfielders

7. Angelo Colombo (AC Milan)

11. Massimo Crippa (SSC Napoli)

15. Roberto Galia (Juventus FC)

16. Giuseppe Iachini (Hellas Verona AC)

17. Stefano Desideri (AS Roma)

18. Massimo Mauro (Juventus FC)

19. Alberigo Evani (AC Milan)

Forwards

3. Andrea Carnevale (SSC Napoli)

13. Pietro Paolo Virdis (AC Milan)

14. Ruggiero Rizzitelli (AS Roma)

COACH: Francesco Rocca

Nigeria

South Korea (한국)

Goalkeepers

1. David Ngodigha (Flash Flamingoes [Benin City])

12. Christian Obi (Julius Berger FC [Lagos])

Defenders

2. Emeka Ezeugo (Mohammedan SC [Dhaka])

3. Andrew Uwe (Iwuanyanwu Nationale FC [Owerri])

4. Ademola Adeshina (KSC Lokeren)

5. Chidi Nwanu (ACB Lagos)

7. Augustine Eguavoen (KAA Gent)

13. Bright Omokaro (Flash Flamingoes)

19. Jude Agada (Rangers International FC [Enugu])

Midfielders

6. Dahiru Sadi (Ranchers Bees [Kaduna])

8. Sylvanus Okpala (CS Marítimo [Funchal]) (c)

10. Samuel Okwaraji (VfB Stuttgart)

14. Osaro Obobaifo (KFC Winterslag [Genk])

18. Ndubuisi Okosieme (El-Kanemi Warriors [Maiduguri])

20. Henry Nwosu (ASEC Mimosas [Abidjan])

Forwards

9. Dominic Iorfa (Ranchers Bees)

11. Rashidi Yekini (Africa Sports National [Abidjan])

15. Mike Obiku (Iwuanyanwu Nationale FC)

16. Samson Siasia (KSC Lokeren)

17. Oluwole “Wole” Odegbami (JIB Rock Strikers)

COACH: Manfred Höner

Goalkeepers

1. Cho Byung-deuk (조병득) (POSCO Atoms [Pohang]) (c)

20. Kim Poong-joo (김풍주) (Daewoo Royals [Busan])

Defenders

2. Park Kyung-hoon (박경훈) (POSCO Atoms)

3. Choi Kang-hee (최강희) (Hyundai Horang-i [Ulsan])

4. Cho Min-kook (조민국) (Lucky-Goldstar Hwangso [Chungju])

5. Chung Yong-hwan (정용환) (Daewoo Royals)

12. Kim Pan-geun (김판근) (Daewoo Royals)

13. Nam Ki-young (남기영) (POSCO Atoms)

17. Gu Sang-bum (구상범) (Lucky-Goldstar Hwangso)

Midfielders

7. Noh Soo-jin (노수진) (Yukong Elephants [Incheon])

8. Chung Hae-won (정해원) (Daewoo Royals)

15. Kim Jong-gon (김종건) (Hyundai Horang-i)

16. Kim Joo-sung (김주성) (Daewoo Royals)

18. Choi Yoon-kyum (최윤겸) (Yukong Elephants)

19. Yeo Bum-kyu (여범규) (Daewoo Royals)

Forwards

6. Lee Tae-ho (이태호) (Daewoo Royals)

9. Kim Yong-sae (김용세) (Yukong Elephants)

10. Choi Sang-kook (최상국) (POSCO Atoms)

11. Byun Byung-joo (변병주) (Daewoo Royals)

14. Choi Soon-ho (최순호) (Lucky-Goldstar Hwangso)

COACH: Kim Jung-nam (김정남)

Soviet Union (СССР)

Sweden (Sverige)

Goalkeepers

1. Dmitrij Kharin (Дмитрий Харин) (FK Dynamo [Moskva])

16. Aleksej Prudnikov (Алексей Прудников) (FK Torpedo Mos.)

Defenders

2. Gela K'et'ashvili (გელა კეტაშვილი) (FK Dinamo [Tbilisi])

3. Igor’ Skljarov (Игорь Скляров) (FK Dynamo [Moskva])

4. Aleksej Cherednik (Алексей Чередник) (FK Dnepr [Dnepro.])

5. Arvydas Janonis (FK Žalgiris [Vilnius])

12. Evgenij Yarovenko (Евгений Яровенко) (FK Kajrat Alma-A.)

13. Sergej Fokin (Сергей Фокин) (CSKA [Moskva])

17. Viktor Losev (Виктор Лосев) (FK Dynamo [Moskva]) (c)

18. Sergej Gorlukovich (Сергей Горлукович) (FK Lokomotiv M.)

Midfielders

6. Vadim Tishchenko (Вадим Тищенко) (FK Dnepr)

7. Evgenij Kuznetsov (Евгений Кузнецов) (FK Spartak [Mos.])

8. Igor’ Ponomarjov (Игорь Пономарёв) (FK Neftchi [Baku])

10. Igor’ Dobrovol’skij (Игорь Добровольский) (Dynamo Mo.)

15. Aleksej Mikhajlichenko (Алексей Михайличенко) (Dy. K.)

20. Arminas Narbekovas (FK Žalgiris)

Forwards

9. Aleksandr Borodjuk (Александр Бородюк) (FK Dynamo Mo.)

11. Vladimir Ljutyj (Владимир Лютый) (FK Dnepr)

14. Vladimir Tatarchuk (Владимир Татарчук) (CSKA [Moskva])

19. Yurij Savichev (Юрий Савичев) (FK Torpedo Moskva)

COACH: Anatolij Byshovets (Анатолий Бышовец)

Goalkeepers

1. Sven Andersson (Örgryte IS [Göteborg])

12. Bengt Nilsson (IK Brage [Borlänge])

17. Lars Eriksson (Hammarby IF [Stockholm])

Defenders

2. Sulo Vaattovaara (IFK Norrköping)

3. Peter Lönn (IFK Norrköping)

4. Göran Arnberg (IK Brage) (c)

5. Roland Nilsson (IFK Göteborg)

16. Roger Ljung (Malmö FF)

18. Ola Svensson (IFK Göteborg)

Midfielders

6. Jonas Thern (Malmö FF)

7. Leif Engqvist (Malmö FF)

8. Michael Andersson (IFK Göteborg)

9. Joakim Nilsson (Malmö FF)

10. Anders Limpar (BSC Young Boys [Bern])

19. Anders Palmér (Malmö FF)

20. Stefan Rehn (Djurgårdens IF [Stockholm])

Forwards

11. Håkan Lindman (Malmö FF)

13. Martin Dahlin (Malmö FF)

14. Hans Eskilsson (Sporting CP [Lisboa])

15. Jan Hellström (IFK Norrköping)

COACH: Benny Lennartsson

Tunisia (تونس)

USA

Goalkeepers

1. Mohammed Naceur Chouchane (محمد الناصر شوشان) (Espér.)

20. Salaheddine Fessi (صلاح الدين الفاسي) (Club Africain [Tunis])

Defenders

2. Hachemi Ouhachi (هاشمي الوحشي) (Étoile Sportive du Sahel)

3. Abderrazak Chahat (عبد الرزاق شاهت) (Club Africain)

4. Imed Mizouri (عماد ميزوري) (Étoile Sportive du Sahel)

5. Ali Ben Neji (علي بن ناجي) (Espérance Sportive de Tunis)

13. Taoufik Mhedhebi (توفيق مهذبي) (Stade Tunisien [Tunis])

14. Mohammed Ali Mahjoubi (محمد علي المحجوبي) (La Marsa)

15. Khaled Ben Yahia (خالد بن يحيى) (Espérance Sportive Tunis)

18. Mourad Okbi (مراد العقبي) (JSK [Kairouan])

Midfielders

6. Adel Smirani (عادل السميراني) (CA Bizertin [Bizerte])

8. Haithem Abid (هيثم عابيد) (Espérance Sportive de Tunis)

10. Tarek Dhiab (طارق ذياب) (Espérance Sportive de Tunis) (c)

12. Nabil Maâloul (نبيل معلول) (Espérance Sportive de Tunis)

17. Noureddine Bousnina (نور الدين بوسنينة) (CS Hammam Lif)

19. Modher Baouab (مضر بواب) (Espérance Sportive de Tunis)

Forwards

7. Jameleddine Limam (جمال الدين الامام) (R. Standard de Liège)

9. Kaïs Yaâcoubi (قيس اليعقوبي) (Club Africain)

11. Lotfi Rouissi (لطفي الرويسي) (Club Africain)

16. Mourad Rannene (مراد رنان) (CS Sfaxien [Sfax])

COACH: Antoni Piechniczek

Goalkeepers

1. David Vanole (Los Angeles Heat)

18. Jeff Duback (Boston Bolts)

Defenders

2. Steve Trittschuh (St. Louis Steamers)

3. John Doyle (San Francisco Dons)

4. Kevin Crow (San Diego Sockers)

5. Mike Windischmann (Los Angeles Lazers)

12. Paul Krumpe (Chicago Sting)

19. Brian Bliss (Cleveland Force)

20. Paul Caligiuri (SV Meppen)

Midfielders

8. Ricky Davis (Tacoma Stars) (c)

13. John Harkes (Virginia Cavaliers [Charlottesville])

14. John Stollmeyer (Cleveland Force)

15. Tabaré Ricardo “Tab” Ramos Ricciardi (New Jersey Eagles)

16. Bruce Murray (Washington Stars [Fairfax])

17. Desmond Armstrong (Cleveland Force)

Forwards

6. Frank Klopas (Chicago Sting)

7. Jim Gabarra (Los Angeles Lazers)

9. Brent Goulet (AFC Bournemouth)

10. Peter Vermes (New Jersey Eagles)

11. Eric Eichmann ()

COACH: Lothar Osiander

Yugoslavia (Jugoslavija)

Zambia

Goalkeepers

1. Dragoje Leković (FK Budućnost [Titograd])

12. Stevan Stojanović (FK Crvena Zvezda [Beograd])

Defenders

2. Vujadin Stanojković (FK Vardar [Skopje])

3. Predrag Spasić (FK Partizan [Beograd])

5. Davor Jozić (AC Cesena)

7. Refik Šabanadžović (FK Crvena Zvezda)

9. Ivica Barbarić (FK Velež [Mostar])

Midfielders

4. Srečko Katanec (VfB Stuttgart)

6. Dragoljub Brnović (FK Partizan)

8. Toni Savevski (FK Vardar) (c)

10. Dragan Stojković (FK Crvena Zvezda)

11. Cvijan Milošević (FK Sloboda [Tuzla])

13. Duško Milinković (FK Rad [Beograd])

Forwards

14. Davor Šuker (NK Osijek)

15. Semir Tuce (FK Velež)

16. Vladislav Ðukić (FK Partizan)

17. Mirko Mihić (FK Sloboda)

18. Nenad Jakšić (FK Radnički [Niš])

COACH: Ivica Osim

Goalkeepers

1. David Chabala (Mufulira Wanderers)

16. Richard Mwanza (Kabwe Warriors FC)

Defenders

2. Peter Mwanza (Nchanga Rangers FC [Chingola])

3. Edmond Mumba (Mutondo Stars)

4. Samuel Chomba (Kabwe Warriors FC)

5. James Chitalu (Kabwe Warriors FC)

14. Manfred Chabinga (Nchanga Rangers FC)

15. Ashols Melu (Mufulira Wanderers) (c)

20. Eston Mulenga (Green Buffaloes FC [Lusaka])

Midfielders

6. Derby Makinka (Profund Warriors [Lusaka])

7. Johnson Bwalya (FC Sion)

8. Charles Musonda (RSC Anderlecht [Bruxelles])

9. Beston Chambeshi (Nkana Red Devils [Kitwe])

12. Kalusha Bwalya (Cercle Brugge KSV)

13. Simon Mwansa (Nchanga Rangers FC)

Forwards

10. Webster Chikabala (Nchanga Rangers FC)

11. Lucky Msiska (KSV Roeselare)

17. Pearson Mwanza (Power Dynamos FC [Kitwe])

18. Wisdom Chansa (Power Dynamos FC)

19. Stone Nyirenda (KSV Roeselare)

COACH: Samuel Ndhlovu

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco