Olympic Football Tournament 1980

XV Olympic Football Tournament (Moskva 1980)

(From 20-07-1980 to 2-08-1980)

* NOTE: After the boycott declared in April 1980 by the American president, Jimmy Carter, to the Olympic Games, following the invasion of Afghanistan by the Soviet Union, not only the USA withdrew from the Olympic Tournament, but also a series of countries with political and economical bounds with the United States. This led to a major re-design of the participants in Moscow, with some qualified teams withdrawing and others being invited to replace them. These changes are indicated below.

Olympic Poster
Olympic Logo

 

PARTICIPANTS (16)

· Host nation: Soviet Union.

· Title holder: GDR.

· 4 teams qualified after a European Pre-Olympic Tournament: Czechoslovakia, Yugoslavia, Spain, Finland (replacement for the originally qualified Norway).

· 2 teams qualified after a South American Pre-Olympic Tournament: Venezuela (replacement for the originally qualified Argentina), Colombia.

· 2 teams qualified after a North & Central American Pre-Olympic Tournament: Costa Rica, Cuba (replacement for the originally qualified USA).

· 3 teams qualified after an African Pre-Olympic Tournament: Zambia (replacement for the originally qualified Egypt), Nigeria (replacement for the originally qualified Ghana), Algeria.

· 3 teams qualified after an Asian Pre-Olympic Tournament: Kuwait, Iraq (replacement for the originally qualified Malaysia), Syria (replacement for the originally qualified Iran).

 

COMPETITION SYSTEM

· The sixteen participating teams are divided in 4 groups of 4 teams each playing a round robin. In case that two or more teams finish level on points, their position is decided by general goal difference.

· The group winners and runners-up advance to a 1/4 Final knock-out round, played as an X-pairing. The winners of this round qualify for the semifinals.

· The two semifinal winners qualify for the final, whereas the two losers play a consolation final for the bronze medal.

 

 

GROUP STAGE

 

GROUP A

 

GROUP B

Competition Day 1 (20-07-1980)

Competition Day 1 (21-07-1980)

Leningrad

Cuba - Zambia

1-0

Leningrad

Czechoslovakia - Colombia

3-0

Moskva

Soviet Union - Venezuela

4-0

Moskva

Kuwait - Nigeria

3-1

Competition Day 2 (22-07-1980)

Competition Day 2 (23-07-1980)

Moskva

Soviet Union - Zambia

3-1

Leningrad

Czechoslovakia - Nigeria

1-1

Leningrad

Cuba - Venezuela

2-1

Moskva

Colombia - Kuwait

1-1

Competition Day 3 (24-07-1980)

Competition Day 3 (25-07-1980)

Moskva

Soviet Union - Cuba

8-0

Leningrad

Czechoslovakia - Kuwait

0-0

Leningrad

Venezuela - Zambia

2-1

Moskva

Colombia - Nigeria

1-0

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Soviet Union

3

3

0

0

15

1

6

2. Cuba

3

2

0

1

3

9

4

3. Venezuela

3

1

0

2

3

7

2

4. Zambia

3

0

0

3

2

6

0

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Czechoslovakia

3

1

2

0

4

1

4

2. Kuwait

3

1

2

0

4

2

4

3. Colombia

3

1

1

1

2

4

3

4. Nigeria

3

0

1

2

2

5

1

 

GROUP C

 

GROUP D

Competition Day 1 (20-07-1980)

Competition Day 1 (21-07-1980)

Kyïv

GDR - Spain

1-1

Kyïv

Iraq - Costa Rica

3-0

Minsk

Algeria - Syria

3-0

Minsk

Yugoslavia - Finland

2-0

Competition Day 2 (22-07-1980)

Competition Day 2 (23-07-1980)

Kyïv

GDR - Algeria

1-0

Minsk

Yugoslavia - Costa Rica

3-2

Minsk

Spain - Syria

0-0

Kyïv

Finland - Iraq

0-0

Competition Day 3 (24-07-1980)

Competition Day 3 (25-07-1980)

Kyïv

GDR - Syria

5-0

Kyïv

Finland - Costa Rica

3-0

Minsk

Spain - Algeria

1-1

Minsk

Yugoslavia - Iraq

1-1

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. GDR

3

2

1

0

7

1

5

2. Algeria

3

1

1

1

4

2

3

3. Spain

3

0

3

0

2

2

3

4. Syria

3

0

1

2

0

8

1

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Yugoslavia

3

2

1

0

6

3

5

2. Iraq

3

1

2

0

4

1

4

3. Finland

3

1

1

1

3

2

3

4. Costa Rica

3

0

0

3

2

9

0

 

 

1/4 FINALS

(27-07-1980)

A1-B2 (1): Soviet Union - Kuwait

2-1

Moskva

B1-A2 (2): Czechoslovakia - Cuba

3-0

Leningrad

C1-D2 (3): GDR - Iraq

4-0

Kyïv

D1-C2 (4): Yugoslavia - Algeria

3-0

Minsk

 

 

1/2 FINALS

(29-07-1980)

1-3: Soviet Union - GDR

0-1

Moskva

2-4: Czechoslovakia - Yugoslavia

2-0

Moskva

 

 

PLACES 3 & 4

(1-08-1980)

Soviet Union - Yugoslavia

2-0

Moskva

 

 

FINAL

STADIUM: Lenin Stadion (Moskva)

DATE: 2-08-1980 (19:00 h)

ATTENDANCE: 80.000

REFEREE: Eldar Azimzade (USSR)

GOALS: 1-0 (Svoboda 77’)

BOOKED: Rott (6’), Radimec (54’), Berger (RC 58’) / Steinbach (6’), Steinbach (RC 58’), Baum (63’), Terletzki (72’)

[Incidents: In minute 58, Berger and Steinbach were both sent off after a punch exchange.]

Československo
Czechoslovakia CZE - GDR GDR
1-0 (0-0)
Ostdeutschland

Czechoslovakia (coach: František Havránek)

Stanislav Seman

-----------------------------------------------------------------------------

Josef Mazura

Libor Radimec

Luděk Macela (c)

Zdeněk Rygel

-----------------------------------------------------------------------------

Oldřich Rott

Jan Berger

František Štambachr

-----------------------------------------------------------------------------

Ladislav Vízek (Jindřich Svoboda 73’)

Lubomír Pokluda (Petr Němec 63’)

Werner Lička

GDR (coach: Rudolf Krause)

Bodo Rudwaleit

-----------------------------------------------------------------------------

Matthias Müller

Lothar Hause (Matthias Liebers 81’)

Norbert Trieloff

Artur Ullrich

-----------------------------------------------------------------------------

Rüdiger Schnuphase

Frank Terletzki (c)

Wolfgang Steinbach

Frank Baum

-----------------------------------------------------------------------------

Wolf-Rüdiger Netz

Dieter Kühn (Werner Peter 58’)

 

 

FINAL STANDING

1.

Czechoslovakia CZE

2.

GDR GDR

3.

Soviet Union USSR

4.

Yugoslavia YUG

5.

Iraq IRQ

6.

Kuwait KUW

7.

Cuba CUB

8.

Algeria ALG

9.

Finland FIN

10.

Spain SPA

11.

Colombia COL

12.

Venezuela VEN

13.

Nigeria NIG

14.

Syria SYR

15.

Zambia ZAM

16.

Costa Rica CRC

 

 

CHAMPIONSHIP SQUAD

Stanislav Seman (CZE)

Zoran Vujović (YUG)

Libor Radimec (CZE)

Lothar Hause (GDR)

Oleg Romantsev (USSR)

Vladimir Bessonov (USSR)

Jan Berger (CZE)

Wolfgang Steinbach (GDR)

Emmanuel Osigwe (NIG)

Sergej Andreev (USSR)

Ladislav Vízek (CZE)

 

 

TOP SCORER: Sergej Andreev (USSR) - 5 goals

 

BEST PLAYER: Libor Radimec (CZE)

   

 

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco