IV Olympic Football Tournament (Paris 1924)

(From 25-05-1924 to 9-06-1924)

Olympic Poster
Olympic Poster

 

PARTICIPANTS (23)

· Host nation: France.

· Twenty-two invited nations: Belgium, Bulgaria, Czechoslovakia, Egypt, Estonia, Hungary, Irish Free State, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Netherlands, Poland, Portugal (withdrew before the competition), Romania, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey, Uruguay, USA, Yugoslavia.

 

COMPETITION SYSTEM

· Fourteen of the twenty-three participating teams are paired in a first knock-out round (the remaining nine ones are given a bye). The winners advance to a second knock-out round, and further quarterfinals and semifinals. The two surviving teams after this last elimination round qualify for the final, whereas the two semifinal losers play a consolation final for the bronze medal.

 

 

FIRST ROUND

(25-05-1924)

Italy - Spain

1-0

Paris

Turkey - Czechoslovakia

2-5

Paris

Switzerland - Lithuania

9-0

Paris

USA - Estonia

1-0

Paris

Yugoslavia - Uruguay

0-7 (x)

Paris

Hungary - Poland

5-0 (x)

Paris

Sweden - Portugal

(w.o.) (*)

Paris

BYES: France, Belgium, Bulgaria, Egypt, Irish Free State, Latvia, Luxembourg, Netherlands, Romania.

* Portugal withdrew before the competition because the Portuguese Football Federation was unable to gather a representative team for the Olympic Games.

(x) Games played on 26-05-1924.

 

 

SECOND ROUND

(27-05-1924)

France - Latvia

7-0

Paris

Netherlands - Romania

6-0

Paris

Switzerland - Czechoslovakia

1-1 (a.e.t.) (x)

Paris

Bulgaria - Irish Free State

0-1 (x)

Paris

Italy - Luxembourg

2-0 (y)

Paris

Sweden - Belgium

8-1 (y)

Paris

Egypt - Hungary

3-0 (y)

Paris

Uruguay - USA

3-0 (y)

Paris

TIE-BREAK (30-05-1924)

Switzerland - Czechoslovakia

1-0

Paris

(x) Games played on 28-05-1924.     (y) Games played on 29-05-1924.

 

 

1/4 FINALS

(1-06-1924)

France - Uruguay

1-5

Paris

Sweden - Egypt

5-0

Paris

Switzerland - Italy

2-1 (x)

Paris

Netherlands - Irish Free State

2-1 (a.e.t.) (x)

Paris

(x) Games played on 2-06-1924.

 

 

1/2 FINALS

(5-06-1924)

Switzerland - Sweden

2-1

Paris

Netherlands - Uruguay

1-2 (x)

Paris

(x) Game played on 6-06-1924.

 

 

PLACES 3 & 4

(8-06-1924)

Netherlands - Sweden

1-1 (a.e.t.)

Paris

TIE-BREAK (9-06-1924)

Netherlands - Sweden

1-3

Paris

 

 

FINAL

STADIUM: Stade Olympique de Colombes (Paris)

DATE: 9-06-1924 (16:30 h)

ATTENDANCE: 40.522

REFEREE: Marcel Slawick (FRA)

GOALS: 1-0 (Petrone 9’); 2-0 (Cea 65’); 3-0 (Romano 82’)

[Incidents: The Dutch referee Johannes Mutters was originally selected to officiate this match, but Uruguay protested this decision (fearing that their polemic victory against Holland in semifinals would bias him) and a new referee was appointed by drawing his name from a hat.]

Uruguay
Uruguay URU - Switzerland SWI
3-0 (1-0)
Schweiz / Suisse

Uruguay (coach: Ernesto Fígoli)

Andrés Mazali

-----------------------------------------------------------------------------

José Nasazzi (c)

Pedro Arispe

-----------------------------------------------------------------------------

Leandro Andrade

José Vidal

Alfredo Ghierra

-----------------------------------------------------------------------------

Santos Urdinarán

Héctor Scarone

Pedro Petrone

Pedro Cea

Ángel Romano

Switzerland (coach: Teddy Duckworth)

Hans Pulver

-----------------------------------------------------------------------------

Adolphe Reymond

Rudolf Ramseyer

-----------------------------------------------------------------------------

August Oberhauser

Paul Schmiedlin (c)

Aron Pollitz

-----------------------------------------------------------------------------

Karl Ehrenbolger

Robert Pache

Walter Dietrich

Max Abegglen

Paul Fässler

 

 

FINAL STANDING

1.

Uruguay URU

2.

Switzerland SWI

3.

Sweden SWE

4.

Netherlands NED

5.

Italy ITA

6.

France FRA

7.

Irish Free State IFS

8.

Egypt EGY

9.

Czechoslovakia CZE

10.

Hungary HUN

11.

USA USA

12.

Bulgaria BUL

13.

Luxembourg LUX

14.

Romania ROM

15.

Belgium BEL

16.

Latvia LAT

17.

Spain SPA

18.

Estonia EST

19.

Turkey TUR

20.

Poland POL

21.

Yugoslavia YUG

22.

Lithuania LIT

 

 

CHAMPIONSHIP SQUAD

Andrés Mazali (URU)

José Nasazzi (URU)

Rudolf Ramseyer (SWI)

André le Fèvre (NED)

Paul Schmiedlin (SWI)

Harry Sundberg (SWE)

Sven Rydell (SWE)

Paul Sturzenegger (SWI)

Pedro Petrone (URU)

Max Abegglen (SWI)

Rudolf Kock (SWE)

 

 

TOP SCORER: Pedro Petrone (URU) - 7 goals

 

BEST PLAYER: Pedro Petrone (URU)

   

 

::::: GAME DETAILS :::::

 

::::: NATIONAL SQUADS :::::

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco