OLYMPIC FOOTBALL TOURNAMENT 1912 — NATIONAL SQUADS

(In red, original names of countries and players)

 

 

Austria (Österreich)

Denmark (Danmark)

Goalkeepers

Otto Noll (DFC Prag [Praha]) (x)
Josef Kaltenbrunner (
SK Rapid [Wien])
Defenders

Bernhard Graubart (DFC Prag)
Ladislavs Kurpiel (DFC Prag)
Heinrich Retschury (
First Vienna FC)
Felix Tekusch (Wiener AF)*
Midfielders

Karl Braunsteiner (Wiener SC)
Josef “Sepp” Brandstätter (
SK Rapid)
Robert Cimera (DFC Prag)
Franz Weber (
First Vienna FC)
Jakob Swatosch (Simmeringer SC)

Karl Tekusch (Wiener AF)*
Forwards

Ludwig Hussak (Wiener Amateur-SV)
Alois Müller (
Wiener SC)
Robert Merz (DFC Prag)
Leopold Neubauer (
Wiener SC)
Leopold Grundwald (
SK Rapid)

Johann “Jan” Studnička (Wiener AC) (c)
Gustav Blaha (
SK Rapid)
Richard Kohn (Wiener AF)*
Johann Andres (Wiener AF)*

Adolf Fischera (Wiener AF)*

COACH: Jimmy Hogan

(x) Noll, first-choice goalkeeper in the Austrian team, returned home after the second game.

* These five players, although included in the official 22-men squad submitted to FIFA, didn’t travel to Sweden and stayed in Austria on reserve because their club, Wiener Association Football, didn’t authorize them to compete in the Olympic Tournament.

Goalkeepers

Sophus Hansen (BK Frem [København])
Ludwig Drescher (KB [Frederiksberg, København])
Defenders

Charles von Buchwald (Akademisk BK [København])

Harald Hansen (B93 [København])
Svend Aage Castella (
KB)
Midfielders

Nils Middelboe (KB) (c)
Emil Jørgensen (
B93)
Paul Berth (Akademisk BK)

Ivar-Lykke Seidelin-Nielsen (KB)
Jens Axel Dyrberg (B1903 [København])

Viggo Malmqvist (B93)

Forwards

Oskar Nørland (KB)

Martin Axel Thufason (B93)
Ole Anthon Olsen (
B93)
Sophus Nielsen
(BK Frem)
Vilhelm Wolfhagen (KB)
Niels Poul Nielsen (
KB)
Axel Petersen (BK Frem)
Hjalmar Christoffersen (BK Frem)

Christian Morville (KB)

COACH: Louis Østrup

Finland (Suomi)

Germany (Deutschland)

Goalkeepers

August Syrjäläinen (Viipurin Reipas)
Gustaf Holmström
(HIFK [Helsinki])
Defenders

Hjalmar “Jalmari” Holopainen (HJK [Helsinki])
Gösta Löfgren (HIFK)
Midfielders

Knut Lund (HIFK)
Viljo Lietola (HJK)
Eino Soinio (HJK) (c)
Kaarlo Soinio (HJK)
Forwards

Lauri Tanner (HJK)
Bror Wiberg (HIFK)
Jarl Öhman (HIFK)
Artturi Nyyssönen (HJK)
Algoth Niska (HIFK)
August Ragnar Wickström (Kronohagens IF [Helsinki])
Lars Schybergson (Kronohagens IF)

COACH:

Goalkeepers

Albert Weber (Berliner FC Vorwärts)
Adolf “Adsch” Werner
(FV Holstein Kiel)
Defenders

Helmuth Röpnack (BTuFC Viktoria [Berlin])
Ernst Hollstein (Karlsruher FV)
Hans Reese (FV Holstein Kiel)
Walter Hempel (FC Sportfreunde Leipzig)
Midfielders

Georg Krogmann (FV Holstein Kiel)
Camillo Ugi (VfB Leipzig)
Hermann Bosch (Karlsruher FV)
Karl Burger (SpVgg Fürth)
Josef Glaser (Freiburger FC [Freiburg im Breisgau])
Max Breunig (Karlsruher FV)
Forwards

Karl Wegele (Karlsruher FC Phönix)
Fritz Förderer (Karlsruher FV)
Gottfried Fuchs (Karlsruher FV)
Julius Hirsch (Karlsruher FV)
Emil Oberle (Karlsruher FC Phönix)
Karl Uhle (VfB Leipzig)
Otto Thiel (BFC Preußen [Berlin])
Adolf Jäger (Altonaer FC [Altona, Hamburg]) (c)
Willi Worpitzky (BTuFC Viktoria)
Eugen Kipp (Sportfreunde Stuttgart)

COACH:

Great Britain

Hungary (Magyarország)

Goalkeepers

Ronald Brebner (Northern Nomads FC)

Horace Bailey (Birmingham FC)

Defenders

Thomas Burn (London Caledonians FC)
Arthur Knight
(Portsmouth FC)
William Martin
(Ilford FC)

Midfielders

Douglas McWhirter (Bromley FC [London])
Henry Littlewort
(Glossop North End AFC)
Joseph Dines
(Ilford FC)
Harold Stamper
(Stockton FC [Stockton-on-Tees])
Edward Hanney
(Reading FC)

Forwards

Arthur Berry (Oxford City FC)
Vivian Woodward
(Chelsea FC [London]) (c)
Harold Walden
(Bradford City AFC)
Gordon Hoare
(Glossop North End AFC)
Ivan “Ivor” Sharpe
(Derby County FC)
Gordon Wright
(Hull City AFC)
Samuel Sanders
(Nunhead FC)

Leonard Dawe (Cambridge University AFC)*

COACH: Adrian Birch (Crystal Palace FC [London])

* Dawe was a late replacement for the originally selected Walter Bailey (Reading FC), who got injured before the tournament.

Goalkeepers

László Domonkos (MTK [Budapest])
Károly Zsák (33 FC [Budapest])

Defenders

Gyula Rumbold (Ferencvárosi FC [Budapest])
Imre Payer (Ferencvárosi FC)
Béla Révész (MTK)

Sándor Bródy (Ferencvárosi FC)

Midfielders

Gyula Bíró (MTK)
Antal Vágó (MTK)
Zoltán Blum (Ferencvárosi FC)

Kálmán Szüry (Budapesti AK)
Jenő Károly (Budapesti AK) (c)

György Hlavay (Nemzeti SC [Budapest])*

Forwards

Béla Sebestyén (MTK)
Mihály Pataki (Ferencvárosi FC)
Imre Schlosser (Ferencvárosi FC)
Gáspár Borbás (Ferencvárosi FC)
Sándor Bodnár (Magyar AC [Budapest])
Miklós Fekete (Terézvárosi TC [Budapest])
István Tóth (Nemzeti SC)

Vilmos Kertész (MTK)

Károly Koródy (Ferencvárosi FC)*

COACH: Ede Herczog

* These two players, although included in the official squad submitted to FIFA, didn’t travel to Sweden and stayed in Hungary on reserve.

Italy (Italia)

Netherlands (Nederland)

Goalkeepers

Piero Campelli (Internazionale FC [Milano])
Defenders

Renzo de Vecchi (Milan CFC [Milano])
Modesto Valle
(SG Pro Vercelli)
Angelo Binaschi
(SG Pro Vercelli)
Midfielders

Giuseppe Milano (SG Pro Vercelli) (c)
Pietro Leone (SG Pro Vercelli)
Carlo de Marchi (Torino FC)
Vittorio Morelli di Popolo (Torino FC)

Forwards

Enea Zuffi (Torino FC)
Franco Bontadini (Internazionale FC)
Felice Berardo (SG Pro Vercelli)
Luigi Barbesino (AS Casale Calcio [Casale Monferrato])
Edoardo “Dino” Mariani (Genoa CFC)
Enrico Sardi (SG Andrea Doria [Genova])
COACH: Vittorio Pozzo

Goalkeepers

Marius “Just” Göbel (SBV Vitesse [Arnhem])
Wim van Eck (GVC [Wageningen]) (x)
Defenders

David Wijnveldt (UD Deventer)
Constant Feith
(HVV [Den Haag])
Piet Bouman
(DFC [Dordrecht])
Midfielders

Joop Boutmy (HBS [Den Haag])
Dirk Lotsij (DFC) (c)
Nico de Wolf (Koninklijke HFC [Haarlem])
Gerardus “Gé” Fortgens (AFC Ajax [Amsterdam])
Johannes “Bok” de Korver (Sparta Rotterdam)

Forwards

Jan van Breda Kolff (HVV)
Huug de Groot (Sparta Rotterdam)
Jan van der Sluis (VOC [Rotterdam])
Jan Vos (UVV [Utrecht])
Nico Bouvy (DFC)
Cees ten Cate (Koninklijke HFC)

Felix von Heijden (VV Quick Nijmegen)
Martin Houtkooper (HFC [Haarlem]) (y)

COACH: Edgar Chadwick

(x) Van Eck was a late replacement for the originally selected Wiet Ledeboer (VV Quick Nijmegen), whose club didn’t authorize him to compete in the Olympic Tournament.
(y) Houtkooper was a late replacement for the originally selected midfielder Anton Hörburger (VOC), who decided not to participate in the tournament. However, the former didn’t travel to Sweden and stayed in Netherlands on reserve.

Norway (Norge)

Russia (Россия)

Goalkeepers

Ingolf Pedersen (Odds BK [Skien])
Julius Clementz (SFK Mercantile [Kristiania])

Defenders

Per Skou (Odds BK)
Einar Friis Baastad
(SFK Mercantile)
Paul Due (SFK Lyn [Kristiania])

Mathias “Macken” Aas (SFK Mercantile)

Midfielders

Harald Johansen (SFK Mercantile)
Charles Herlofson
(SFK Mercantile) (c)
Sverre Jensen
(SK Ready [Kristiania])
Gunnar Andersen
(SFK Lyn)
Marius Lund (Odds BK)

Thoralf Grubbe (Odds BK)

Forwards

Carl Pedersen (Urædds BK [Porsgrunn])
Henry Reinholdt (Odds BK)
Kristian Krefting (SFK Lyn)
Hans Endrerud (SFK Mercantile)
Rolf Maartmann (SFK Lyn)
Erling Maartmann (SFK Lyn)
Kaare Engebretsen (SFK Mercantile)

Per Haraldsen (Odds BK)

Sigurd Brekke (SFK Mercantile)

Rolf Aas (SFK Mercantile)

COACH: Vince Hayes

Goalkeepers

Lev Favorskij (Лев Фаворский) (Sokol’nicheskij KS [Moskva])
Pjotr Borejsha (
Пётр Борейша) (FK Neva [Sankt Peterburg])

Defenders

Pjotr Sokolov (Пётр Соколов) (FK Unitas [Sankt Peterburg])
Fjodor Rimsha (
Фёдор Римша) (Sokol’nicheskij KS)
Vladimir Markov (
Владимир Марков) (FK Sport [Sankt Peterburg])
Midfielders

Aleksej Uverskij (Алексей Уверский) (FK Sport)
Nikita Khromov (
Никита Хромов) (FK Unitas)
Mikhail Yakovlev (
Михаил Яковлев) (FK Unitas)
Andrej Akimov (
Андрей Акимов) (KS Orekhovo)
Nikolaj Kynin (
Николай Кынин) (KS Orekhovo)
Vladimir Vlasenko (
Владимир Власенко) (FK Merkur [S.P.])

Forwards

Mikhail Smirnov (Михаил Смирнов) (FK Union [Moskva])
Vasilij Zhitarev (
Василий Житарев) (Zamoskvoretskij KS [Moskva])

Vasilij Butusov (Василий Бутусов) (FK Unitas)
Grigorij Nikitin (
Григорий Никитин) (FK Sport)
Sergej Filippov (
Сергей Филиппов) (FK Kolomjagi [St. Peter.])
Aleksandr Filippov (
Александр Филиппов) (KF Sokol’niki M) (c)

Leonid Smirnov (Леонид Смирнов) (FK Union)

Hjalmar Teravain (Яльмар Теравайн) (x)
COACHES: Robert Fulda / Georgy Duperron

(x) Team manager Teravain was registered as a field player.

Sweden (Sverige)

 

Goalkeepers

Josef Börjesson (Göteborgs FF)
Oskar Bengtsson (Örgryte IS [Göteborg])
Defenders

Erik Bergström (Örgryte IS)
Konrad Törnqvist (IFK Göteborg)
Jacob Levin (Örgryte IS)
Teodor Malm (AIK [Stockholm])

Midfielders

Ragnar Wicksell (Djurgårdens IF [Stockholm])
Götrik Frykman (
Djurgårdens IF)
Karl
Gustafsson (Köpings IS)
Gustaf Sandberg (Örgryte IS)
Knut Nilsson (AIK)

Gustaf Ekberg (Johanneshovs IF [Stockholm])
Forwards

Herman Myhrberg (Örgryte IS) (c)
I
var Svensson (IFK Norrköping)
Erik Börjesson (Jonsereds GIF)
Erik Dahlström (IFK Eskilstuna)
Karl Ansén (AIK)
Helge Ekroth (AIK)

COACH: Charles Bunyan

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco