UEFA NATIONS LEAGUE 2020-2021

(From 3-09-2020 to 29-03-2022)

NL logo
NL trophy

 

COMPETITION SYSTEM

· 55 national teams from member associations of UEFA are distributed into four “leagues” or divisions based on the 2018-19 Nations League overall ranking: League A (with 16 teams), League B (16), League C (16) and League D (7). Within each division, teams are allocated to groups with four teams each (four groups in leagues A, B and C and two groups of four and three teams each in league D), playing a home-and-away round robin. If two or more teams in the same group are equal on points on completion of this league stage, standard UEFA tie-breaking criteria will apply to decide the group positions.

· The four group winners in the top-tier League A enter a Final Four to decide the UEFA Nations League champion, consisting of the semifinals, a third place play-off and the final. This final tournament will be hosted by one of the four participants.

· The group winners of leagues B, C and D will be promoted to a higher division, whereas the last-placed teams in groups of leagues A and B will be relegated to a lower division. The two relegation berths in league C which will be taken over by the two promoted teams from league D will be determined by play-outs at the end of the competition.

· The UEFA Nations League will be partially linked with European qualification for the 2022 FIFA World Cup, as the best two group winners will be paired with the ten group runners-up in the European qualifying tournament in a play-off with two single-match knock-out rounds, from which three teams will qualify to the World Cup.

 

 

LEAGUE A

 

GROUP 1

 

GROUP 2

Day 1 (4-09-2020) / Day 6 (18-11-2020)

Day 1 (5-09-2020) / Day 6 (18-11-2020)

Italy - Bosnia-Herzegovina

1-1

0-2

Iceland - England

0-1

4-0

Netherlands - Poland

1-0

1-2

Denmark - Belgium

0-2

4-2

Day 2 (7-09-2020) / Day 4 (14-10-2020)

Day 2 (8-09-2020) / Day 4 (14-10-2020)

Bosnia-Herzeg. - Poland

1-2

3-0

Belgium - Iceland

5-1

1-2

Netherlands - Italy

0-1

1-1

Denmark - England

0-0

0-1

Day 3 (11-10-2020) / Day 5 (15-11-2020)

Day 3 (11-10-2020) / Day 5 (15-11-2020)

Bosnia-H. - Netherlands

0-0

3-1

England - Belgium

2-1

2-0

Poland - Italy

0-0

2-0

Iceland - Denmark

0-3

2-1

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Italy

6

3

3

0

7

2

12

2. Netherlands

6

3

2

1

7

4

11

3. Poland

6

2

1

3

6

6

7

4. Bosnia-Herzegovina

6

0

2

4

3

11

2

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Belgium

6

5

0

1

16

6

15

2. Denmark

6

3

1

2

8

7

10

3. England

6

3

1

2

7

4

10

4. Iceland

6

0

0

6

3

17

0

 

GROUP 3

 

GROUP 4

Day 1 (5-09-2020) / Day 6 (17-11-2020)

Day 1 (3-09-2020) / Day 6 (17-11-2020)

Portugal - Croatia

4-1

2-3

Germany - Spain

1-1

6-0

Sweden - France

0-1

4-2

Ukraine - Switzerland

2-1

3-0 (w.o.)

Day 2 (8-09-2020) / Day 4 (14-10-2020)

Day 2 (6-09-2020) / Day 4 (13-10-2020)

France - Croatia

4-2

1-2

Spain - Ukraine

4-0

1-0

Sweden - Portugal

0-2

3-0

Switzerland - Germany

1-1

3-3

Day 3 (11-10-2020) / Day 5 (14-11-2020)

Day 3 (10-10-2020) / Day 5 (14-11-2020)

Croatia - Sweden

2-1

2-1

Spain - Switzerland

1-0

1-1

France - Portugal

0-0

0-1

Ukraine - Germany

1-2

3-1

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. France

6

5

1

0

12

5

16

2. Portugal

6

4

1

1

12

4

13

3. Croatia

6

1

0

5

9

16

3

4. Sweden

6

1

0

5

5

13

3

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Spain

6

3

2

1

13

3

11

2. Germany

6

2

3

1

10

13

9

3. Switzerland

6

1

3

2

9

8

6

4. Ukraine

6

2

0

4

5

13

6

 

 

LEAGUE B

 

GROUP 1

 

GROUP 2

Day 1 (4-09-2020) / Day 6 (18-11-2020)

Day 1 (4-09-2020) / Day 6 (18-11-2020)

Norway - Austria

1-2

1-1

Scotland - Israel

1-1

1-0

Romania - North. Ireland

1-1

1-1

Slovakia - Czech Republic

1-3

2-0

Day 2 (7-09-2020) / Day 4 (14-10-2020)

Day 2 (7-09-2020) / Day 4 (14-10-2020)

Austria - Romania

2-3

0-1

Czech Republic - Scotland

1-2

1-0

North. Ireland - Norway

1-5

1-0

Israel - Slovakia

1-1

2-3

Day 3 (11-10-2020) / Day 5 (15-11-2020)

Day 3 (11-10-2020) / Day 5 (15-11-2020)

North. Ireland - Austria

0-1

2-1

Israel - Czech Republic

1-2

1-0

Norway - Romania

4-0

3-0 (w.o.)

Scotland - Slovakia

1-0

1-0

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Austria

6

4

1

1

9

6

13

2. Norway

6

3

1

2

12

7

10

3. Romania

6

2

2

2

8

9

8

4. Northern Ireland

6

0

2

4

4

11

2

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Czech Republic

6

4

0

2

9

5

12

2. Scotland

6

3

1

2

5

4

10

3. Israel

6

2

2

2

7

7

8

4. Slovakia

6

1

1

4

5

10

4

 

GROUP 3

 

GROUP 4

Day 1 (3-09-2020) / Day 6 (18-11-2020)

Day 1 (3-09-2020) / Day 6 (18-11-2020)

Russia - Serbia

3-1

5-0

Bulgaria - Ireland

1-1

0-0

Turkey - Hungary

0-1

2-0

Finland - Wales

0-1

3-1

Day 2 (6-09-2020) / Day 4 (14-10-2020)

Day 2 (6-09-2020) / Day 4 (14-10-2020)

Hungary - Russia

2-3

0-0

Wales - Bulgaria

1-0

0-1

Serbia - Turkey

0-0

2-2

Ireland - Finland

0-1

1-0

Day 3 (11-10-2020) / Day 5 (15-11-2020)

Day 3 (11-10-2020) / Day 5 (15-11-2020)

Russia - Turkey

1-1

3-2

Ireland - Wales

0-0

1-0

Serbia - Hungary

0-1

1-1

Finland - Bulgaria

2-0

1-2

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Hungary

6

3

2

1

7

4

11

2. Russia

6

2

2

2

9

12

8

3. Serbia

6

1

3

2

9

7

6

4. Turkey

6

1

3

2

6

8

6

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Wales

6

5

1

0

7

1

16

2. Finland

6

4

0

2

7

5

12

3. Ireland

6

0

3

3

1

4

3

4. Bulgaria

6

0

2

4

2

7

2

 

 

LEAGUE C

 

GROUP 1

 

GROUP 2

Day 1 (5-09-2020) / Day 6 (17-11-2020)

Day 1 (5-09-2020) / Day 6 (18-11-2020)

Azerbaijan - Luxembourg

1-2

0-0

N. Macedonia - Armenia

2-1

1-0

Cyprus - Montenegro

0-2

4-0

Estonia - Georgia

0-1

0-0

Day 2 (8-09-2020) / Day 4 (13-10-2020)

Day 2 (8-09-2020) / Day 4 (14-10-2020)

Cyprus - Azerbaijan

0-1

0-0

Armenia - Estonia

2-0

1-1

Luxembourg - Montenegro

0-1

1-2

Georgia - N. Macedonia

1-1

1-1

Day 3 (10-10-2020) / Day 5 (14-11-2020)

Day 3 (11-10-2020) / Day 5 (15-11-2020)

Luxembourg - Cyprus

2-0

2-1

Armenia - Georgia

2-2

1-2

Montenegro - Azerbaijan

2-0

0-0

Estonia - N. Macedonia

3-3

2-1

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Montenegro

6

4

1

1

10

2

13

2. Luxembourg

6

3

1

2

7

5

10

3. Azerbaijan

6

1

3

2

2

4

6

4. Cyprus

6

1

1

4

2

10

4

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Armenia

6

3

2

1

9

6

11

2. North Macedonia

6

2

3

1

9

8

9

3. Georgia

6

1

4

1

6

6

7

4. Estonia

6

0

3

3

5

9

3

 

GROUP 3

 

GROUP 4

Day 1 (3-09-2020) / Day 6 (18-11-2020)

Day 1 (4-09-2020) / Day 6 (18-11-2020)

Moldova - Kosovo

1-1

1-0

Belarus - Albania

0-2

3-2

Slovenia - Greece

0-0

0-0

Lithuania - Kazakhstan

0-2

1-2

Day 2 (6-09-2020) / Day 4 (14-10-2020)

Day 2 (7-09-2020) / Day 4 (14-10-2020)

Slovenia - Moldova

1-0

0-4

Kazakhstan - Belarus

1-2

2-0

Kosovo - Greece

1-2

0-0

Albania - Lithuania

0-1

0-0

Day 3 (11-10-2020) / Day 5 (15-11-2020)

Day 3 (11-10-2020) / Day 5 (15-11-2020)

Greece - Moldova

2-0

0-2

Kazakhstan - Albania

0-0

3-1

Kosovo - Slovenia

0-1

2-1

Lithuania - Belarus

2-2

2-0

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Slovenia

6

4

2

0

8

1

14

2. Greece

6

3

3

0

6

1

12

3. Kosovo

6

1

2

3

4

6

5

4. Moldova

6

0

1

5

1

11

1

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Albania

6

3

2

1

8

4

11

2. Belarus

6

3

1

2

10

8

10

3. Lithuania

6

2

2

2

5

7

8

4. Kazakhstan

6

1

1

4

5

9

4

 

RELEGATION PLAY-OUTS

(24-03-2022 / 29-03-2022)

2-1: Estonia - Cyprus

0-0

2-0

3-4: Moldova - Kazakhstan

1-2

0-1 (pk:5-4)

 

 

LEAGUE D

 

GROUP 1

 

GROUP 2

Day 1 (3-09-2020) / Day 6 (17-11-2020)

Day 1 (5-09-2020) / Day 5 (14-11-2020)

Faroe Islands - Malta

3-2

1-1

Gibraltar - San Marino

1-0

0-0

Latvia - Andorra

0-0

0-5

BYE: Liechtenstein

Day 2 (6-09-2020) / Day 4 (13-10-2020)

Day 2 (8-09-2020) / Day 4 (13-10-2020)

Andorra - Faroe Islands

0-1

2-0

San Marino - Liechtenstein

0-2

0-0

Malta - Latvia

1-1

0-1

BYE: Gibraltar

Day 3 (10-10-2020) / Day 5 (14-11-2020)

Day 3 (10-10-2020) / Day 6 (17-11-2020)

Andorra - Malta

0-0

3-1

Liechtenstein - Gibraltar

0-1

1-1

Faroe Islands - Latvia

1-1

1-1

BYE: San Marino

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Faroe Islands

6

3

3

0

9

5

12

2. Malta

6

2

3

1

8

6

9

3. Latvia

6

1

4

1

8

4

7

4. Andorra

6

0

2

4

1

11

2

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. Gibraltar

4

2

2

0

3

1

8

2. Liechtenstein

4

1

2

1

3

2

5

3. San Marino

4

0

2

2

0

3

2

 

 

LEAGUE A - FINAL FOUR (Italy)

 

 

1/2 FINALS

(6-10-2021)

Italy - Spain

1-2

Milano

Belgium - France

2-3 (x)

Torino

(x) Game played on 7-10-2021.

 

 

PLACES 3 & 4

(10-10-2021)

Italy - Belgium

2-1

Torino

 

 

FINAL

STADIUM: Giuseppe Meazza (Milano)

DATE: 10-10-2021 (20:45 h)

ATTENDANCE: 31.511

REFEREE: Anthony Taylor (ENG)

GOALS: 0-1 (Oyarzabal 64’); 1-1 (Benzema 66’); 2-1 (Mbappé 80’)

BOOKED: Pogba (46’), Koundé (55’), Mbappé (90’) / Laporte (86’)

MAN OF THE MATCH: Karim Benzema (FRA)

XXX
France France - Spain España
2-1 (0-0)

France (coach: Didier Deschamps)

Hugo Lloris (c)

----------------------------------------------------

Jules Koundé

Raphaël Varane (Dayot Upamecano 43’)

Presnel Kimpembe

-----------------------------------------------------

Benjamin Pavard (Léo Dubois 79’)

Paul Pogba

Aurélien Tchouaméni

Théo Hernández

-----------------------------------------------------

Karim Benzema

Antoine Griezmann (Jordan Veretout 90+’)

Kylian Mbappé

Spain (coach: Luis Enrique Martínez)

Unai Simón

-----------------------------------------------------

César Azpilicueta

Aymeric Laporte

Eric García

Marcos Alonso

-----------------------------------------------------

Pablo Gavira “Gavi” (Jorge Res. “Koke” 75’)

Sergio Busquets (c)

Rodrigo Hdez. “Rodri” (Pablo Fornals 84’)

-----------------------------------------------------

Ferran Torres (Mikel Merino 84’)

Pablo Sarabia (Yéremi Pino 61’)

Mikel Oyarzabal

 

 

CHAMPIONSHIP SQUAD

Thibaut Courtois (BEL)

Toby Alderweireld (BEL)

Aymeric Laporte (SPA)

Marcos Alonso (SPA)

Pablo Gavira “Gavi” (SPA)

Sergio Busquets (SPA)

Paul Pogba (FRA)

Théo Hernández (FRA)

Ferran Torres (SPA)

Karim Benzema (FRA)

Kylian Mbappé (FRA)

 

 

TOP SCORER: Kylian Mbappé (FRA) - 2 goals

 

BEST PLAYER: Sergio Busquets (SPA)

   

 

::::: GAME DETAILS :::::

 

::::: NATIONAL SQUADS (FINAL FOUR) :::::

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco