XXI WORLD CUP (RUSSIA 2018)

(From 14-06-2018 to 15-07-2018)

WC Logo
WC Mascot (Zabivaka)

 

COMPETITION SYSTEM

· 209 national teams enter a Qualifying Stage (host Russia is exempt from this round), divided in 14 geographic groups. The group winners, together with a variable number of best ranked teams, qualify for the Final Stage in Russia (the best eight runners-up of the European Zone play a knock-out round in order to earn four more berths in the Final Stage).

· The 32 teams qualified for the Final Stage are divided in 8 groups of 4 teams each playing a round robin. In case that two or more teams finish level on points, their position is decided by general goal difference.

· The group winners and runners-up advance to an 1/8 Final knock-out round, played as an X-pairing. The winners move to quarterfinals and further semifinals, and the two surviving teams at the end of these knock-out rounds qualify for the final.

 

 

::::: QUALIFYING STAGE :::::

 

 

GROUP STAGE

(Seeded teams are indicated in blue)

 

GROUP A

 

GROUP B

Competition Day 1 (14-06-2018)

Competition Day 1 (15-06-2018)

Moskva

Russia - Saudi Arabia

xxx

Sankt-Peterburg

Morocco - Iran

xxx

Ekaterinburg

Egypt - Uruguay

xxx (x)

Sochi

Portugal - Spain

xxx

Competition Day 2 (19-06-2018)

Competition Day 2 (20-06-2018)

Sankt-Peterburg

Russia - Egypt

xxx

Moskva

Portugal - Morocco

xxx

Rostov-na-Donu

Uruguay - Saudi Arabia

xxx (y)

Kazan’

Iran - Spain

xxx

Competition Day 3 (25-06-2018)

Competition Day 3 (25-06-2018)

Samara

Uruguay - Russia

xxx

Saransk

Iran - Portugal

xxx

Volgograd

Saudi Arabia - Egypt

xxx

Kaliningrad

Spain - Morocco

xxx

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

3

 

 

 

 

 

 

2. xxx

3

 

 

 

 

 

 

3. xxx

3

 

 

 

 

 

 

4. xxx

3

 

 

 

 

 

 

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

3

 

 

 

 

 

 

2. xxx

3

 

 

 

 

 

 

3. xxx

3

 

 

 

 

 

 

4. xxx

3

 

 

 

 

 

 

(x) Game played on 15-06-2018.     (y) Game played on 20-06-2018.

 

GROUP C

 

GROUP D

Competition Day 1 (16-06-2018)

Competition Day 1 (16-06-2018)

Kazan’

France - Australia

xxx

Moskva

Argentina - Iceland

xxx

Saransk

Peru - Denmark

xxx

Kaliningrad

Croatia - Nigeria

xxx

Competition Day 2 (21-06-2018)

Competition Day 2 (21-06-2018)

Samara

Denmark - Australia

xxx

Nizhnij Novgorod

Argentina - Croatia

xxx

Ekaterinburg

France - Peru

xxx

Volgograd

Nigeria - Iceland

xxx (x)

Competition Day 3 (26-06-2018)

Competition Day 3 (26-06-2018)

Moskva

Denmark - France

xxx

Sankt-Peterburg

Nigeria - Argentina

xxx

Sochi

Australia - Peru

xxx

Rostov-na-Donu

Iceland - Croatia

xxx

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

3

 

 

 

 

 

 

2. xxx

3

 

 

 

 

 

 

3. xxx

3

 

 

 

 

 

 

4. xxx

3

 

 

 

 

 

 

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

3

 

 

 

 

 

 

2. xxx

3

 

 

 

 

 

 

3. xxx

3

 

 

 

 

 

 

4. xxx

3

 

 

 

 

 

 

(x) Game played on 22-06-2018.

 

GROUP E

 

GROUP F

Competition Day 1 (17-06-2018)

Competition Day 1 (17-06-2018)

Samara

Costa Rica - Serbia

xxx

Moskva

Germany - Mexico

xxx

Rostov-na-Donu

Brazil - Switzerland

xxx

Nizhnij Novgorod

Sweden - South Korea

xxx (x)

Competition Day 2 (22-06-2018)

Competition Day 2 (23-06-2018)

Sankt-Peterburg

Brazil - Costa Rica

xxx

Rostov-na-Donu

South Korea - Mexico

xxx

Kaliningrad

Serbia - Switzerland

xxx

Sochi

Germany - Sweden

xxx

Competition Day 3 (27-06-2018)

Competition Day 3 (27-06-2018)

Moskva

Serbia - Brazil

xxx

Kazan’

South Korea - Germany

xxx

Nizhnij Novgorod

Switzerland - Costa Rica

xxx

Ekaterinburg

Mexico - Sweden

xxx

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

3

 

 

 

 

 

 

2. xxx

3

 

 

 

 

 

 

3. xxx

3

 

 

 

 

 

 

4. xxx

3

 

 

 

 

 

 

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

3

 

 

 

 

 

 

2. xxx

3

 

 

 

 

 

 

3. xxx

3

 

 

 

 

 

 

4. xxx

3

 

 

 

 

 

 

(x) Game played on 18-06-2018.

 

GROUP G

 

GROUP H

Competition Day 1 (18-06-2018)

Competition Day 1 (19-06-2018)

Sochi

Belgium - Panama

xxx

Saransk

Colombia - Japan

xxx

Volgograd

Tunisia - England

xxx

Moskva

Poland - Senegal

xxx

Competition Day 2 (23-06-2018)

Competition Day 2 (24-06-2018)

Moskva

Belgium - Tunisia

xxx

Ekaterinburg

Japan - Senegal

xxx

Nizhnij Novgorod

England - Panama

xxx (x)

Kazan’

Poland - Colombia

xxx

Competition Day 3 (28-06-2018)

Competition Day 3 (28-06-2018)

Kaliningrad

England - Belgium

xxx

Volgograd

Japan - Poland

xxx

Saransk

Panama - Tunisia

xxx

Samara

Senegal - Colombia

xxx

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

3

 

 

 

 

 

 

2. xxx

3

 

 

 

 

 

 

3. xxx

3

 

 

 

 

 

 

4. xxx

3

 

 

 

 

 

 

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

3

 

 

 

 

 

 

2. xxx

3

 

 

 

 

 

 

3. xxx

3

 

 

 

 

 

 

4. xxx

3

 

 

 

 

 

 

(x) Game played on 24-06-2018.

 

 

1/8 FINALS

(30-06-2018)

A1-B2 (1): xxx - xxx

xxx

Sochi

C1-D2 (2): xxx - xxx

xxx

Kazan’

B1-A2 (3): xxx - xxx

xxx (x)

Moskva

D1-C2 (4): xxx - xxx

xxx (x)

Nizhnij Novgorod

E1-F2 (5): xxx - xxx

xxx (y)

Samara

G1-H2 (6): xxx - xxx

xxx (y)

Rostov-na-Donu

F1-E2 (7): xxx - xxx

xxx (z)

Sankt-Peterburg

H1-G2 (8): xxx - xxx

xxx (z)

Moskva

(x) Games played on 1-07-2018. (y) Games played on 2-07-2018.   (y) Games played on 3-07-2018.

 

 

1/4 FINALS

(6-07-2018)

1-2 (A): xxx - xxx

xxx

Nizhnij Novgorod

5-6 (B): xxx - xxx

xxx

Kazan’

3-4 (C): xxx - xxx

xxx (x)

Sochi

7-8 (D): xxx - xxx

xxx (x)

Samara

(x) Games played on 7-07-2018.

 

 

1/2 FINALS

(10-07-2018)

A-B: xxx - xxx

xxx

Sankt-Peterburg

C-D: xxx - xxx

xxx (x)

Moskva

(x) Game played on 11-07-2018.

 

 

PLACES 3 & 4

(14-07-2018)

xxx - xxx

xxx

Sankt-Peterburg

 

 

 

FINAL

STADIUM: Luzhniki (Moskva)

DATE: 15-07-2018 (18:00 h)

ATTENDANCE: xxx

REFEREE: xxx (XXX)

GOALS: xxx

BOOKED: xxx

Deutschland
xxx GER - xxx ARG
xxx (xxx)
Argentina

xxx (coach: xxx)

xxx

-----------------------------------------------------------------------------

xxx

-----------------------------------------------------------------------------

xxx (c)

-----------------------------------------------------------------------------

xxx

xxx (coach: xxx)

xxx

-----------------------------------------------------------------------------

xxx

-----------------------------------------------------------------------------

xxx (c)

-----------------------------------------------------------------------------

xxx

 

 

FINAL STANDING

1.

xxx RUS

2.

xxx RUS

3.

xxx RUS

4.

xxx RUS

5.

xxx RUS

6.

xxx RUS

7.

xxx RUS

8.

xxx RUS

9.

xxx RUS

10.

xxx RUS

11.

xxx RUS

12.

xxx RUS

13.

xxx RUS

14.

xxx RUS

15.

xxx RUS

16.

xxx RUS

17.

xxx RUS

18.

xxx RUS

19.

xxx RUS

20.

xxx RUS

21.

xxx RUS

22.

xxx RUS

23.

xxx RUS

24.

xxx RUS

25.

xxx RUS

26.

xxx RUS

27.

xxx RUS

28.

xxx RUS

29.

xxx RUS

30.

xxx RUS

31.

xxx RUS

32.

xxx RUS

 

 

CHAMPIONSHIP SQUAD

xxx (XXX)

xxx (XXX)

xxx (XXX)

xxx (XXX)

xxx (XXX)

xxx (XXX)

xxx (XXX)

xxx (XXX)

xxx (XXX)

xxx (XXX)

xxx (XXX)

 

 

TOP SCORER: xxx (XXX) - xx goals

 

BEST PLAYER: xxx (XXX)

   

 

::::: GAME DETAILS (FINAL STAGE) :::::

 

::::: NATIONAL SQUADS (FINAL STAGE) :::::

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco