IV WORLD CUP (BRAZIL 1950) (From 24-06-1950 to 16-07-1950) |
||
WC Poster |
Jules
Rimet Cup |
COMPETITION
SYSTEM ·
34
national teams enter a Qualifying Stage
(host Brazil and title holder Italy are
exempt from this round), divided in 10 geographic
groups. All the group winners and 4 runners-up
qualify for the Final Stage in Brazil. · The 16 teams qualified for the Final Stage are divided in 4 groups of 4 teams each playing a round robin. The 4 group winners advance to a final round, and the winner after this league tournament becomes world champion.
[Note: After the withdrawals of the originally qualified Scotland, Turkey and India, the number of participants in the Final Stage is reduced from the intended 16 to only 13, divided in 4 irregular groups (4-4-3-2).] |
::::: QUALIFYING STAGE :::::
GROUP STAGE (Seeded teams are indicated in blue) |
GROUP 1 |
|
GROUP 2 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 1 (24-06-1950) |
Competition Day 1 (25-06-1950) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rio de Janeiro |
Brazil - Mexico |
4-0 |
Rio de Janeiro |
England - Chile |
2-0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Belo Horizonte |
Yugoslavia - Switzerland |
3-0 (x) |
Curitiba |
Spain - USA |
3-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 2 (28-06-1950) |
Competition Day 2 (29-06-1950) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
São Paulo |
Brazil - Switzerland |
2-2 |
Rio de Janeiro |
Spain - Chile |
2-0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Porto Alegre |
Yugoslavia - Mexico |
4-1 |
Belo Horizonte |
USA - England |
1-0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 3 (1-07-1950) |
Competition Day 3 (2-07-1950) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rio de Janeiro |
Brazil - Yugoslavia |
2-0 |
Rio de Janeiro |
Spain - England |
1-0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Porto Alegre |
Switzerland - Mexico |
2-1 (y) |
Recife |
Chile - USA |
5-2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(x) Game played on 25-06-1950. (y) Game played on 2-07-1950. |
GROUP 3 |
|
GROUP 4 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 1 (25-06-1950) |
Competition Day 1 (2-07-1950) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
São Paulo |
Sweden - Italy |
3-2 |
Belo Horizonte |
Uruguay - Bolivia |
8-0 |
|||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 2 (29-06-1950) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Curitiba |
Sweden - Paraguay |
2-2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 3 (2-07-1950) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
São Paulo |
Italy - Paraguay |
2-0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
FINAL ROUND |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 1 (9-07-1950) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rio de Janeiro |
Brazil - Sweden |
7-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
São Paulo |
Spain - Uruguay |
2-2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 2 (13-07-1950) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
São Paulo |
Uruguay - Sweden |
3-2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rio de Janeiro |
Brazil - Spain |
6-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 3 (16-07-1950) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rio de Janeiro |
Uruguay - Brazil |
2-1 (*) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
São Paulo |
Sweden - Spain |
3-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
* Decisive game for the championship. |
FINAL STANDING |
|
1. |
Uruguay |
2. |
Brazil |
3. |
Sweden |
4. |
Spain |
5. |
Yugoslavia |
6. |
Switzerland |
7. |
Italy |
8. |
England |
9. |
Chile |
10. |
USA |
11. |
Paraguay |
12. |
Mexico |
13. |
Bolivia |
CHAMPIONSHIP SQUAD |
Roque Máspoli (URU) |
Augusto da Costa (BRA) Alf Ramsey (ENG) |
José Carlos Bauer (BRA) Obdulio Varela (URU) Estanislao Basora (SPA) |
Alcides Ghiggia (URU) Thomaz Soares “Zizinho” (BRA) Ademir Marques (BRA) Juan Alberto Schiaffino (URU) Francisco Aramburu “Chico” (BRA) |
TOP SCORER: Ademir Marques (BRA) - 9 goals |
BEST PLAYER: Thomaz Soares “Zizinho” (BRA) |
|
©
www.linguasport.com
Website
designed and maintained by Santiago Velasco |