WORLD CUP 1938 — NATIONAL SQUADS

(In red, original names of countries and players)

 

 

Belgium (België)

Brazil (Brasil)

Goalkeepers

Arnold Badjou (Daring Club de Bruxelles SR)

André van de Weyer (Union Saint-Gilloise SR [Bruxelles])

Robert Braet (Cercle Brugge KSV)*

Defenders

Robert Paverick (Royal Antwerp FC)

Corneille Seys (Royal Beerschot AC [Antwerpen])

Philibert Smellinckx (Union Saint-Gilloise SR)

Frans Gommers (Royal Beerschot AC)*

Joseph Nelis (Royal Berchem Sport [Antwerpen])*

Jean Petit (Royal Standard Club de Liège)*

Midfielders

John van Alphen (Royal Beerschot AC)

Émile Stijnen (Royal Olympic Club de Charleroi) (c)

Alfons de Winter (Royal Beerschot AC)

Pierre Dalem (Royal Standard Club de Liège)

Paul Henry (Daring Club de Bruxelles SR)*

Forwards

Charles van den Wouwer (Royal Beerschot AC)

Bernard Voorhoof (Koninklijke Lierse SK)

Henri Isemborghs (Royal Beerschot AC)

Raymond Braine (Royal Beerschot AC)

Fernand Buyle (Daring Club de Bruxelles SR)

Jean Capelle (Royal Standard Club de Liège)

Arthur Ceuleers (Royal Beerschot AC)*

Jean Fiévez (White Star AC [Bruxelles])*

COACH: Jack Butler

* These seven players, although included in the official list submitted to FIFA, didn’t travel to France and stayed in Belgium on reserve.

Goalkeepers

Algisto Lorenzato “Batatais” (Fluminense FC [Rio de Janeiro])

Walter de Souza Goulart (CR Flamengo [Rio de Janeiro])

Defenders

Domingos Antônio da Guia (CR Flamengo)

Arthur Machado (Fluminense FC)

Euclydes Barbosa “Jaú” (SC Corinthians Paulista [São Paulo])

Álvaro Lopes Cançado “Nariz” (Botafogo FR [Rio de Janeiro])

Midfielders

José Procópio Mendes “Zezé Procópio” (Botafogo FR)

Martim Mércio da Silveira (Botafogo FR) (c)

Afonso Guimarães da Silva “Afonsinho” (São Cristóvão FR [R.J.])

Argemiro Pinheiro da Silva (AA Portuguesa [Santos])

Hermínio Américo de Brito (América FC [Rio de Janeiro])

José Augusto Brandão (SC Corinthians Paulista)

Forwards

José dos Santos Lopes (SC Corinthians Paulista)

Romeu Pellicciari (Fluminense FC)

Leônidas da Silva (CR Flamengo)

José Perácio Berjun (Botafogo FR)

Hércules de Miranda (Fluminense FC)

Luiz Mesquita de Oliveira “Luizinho” (SS Palestra Italia [São P.])

Leonízio Fantoni “Niginho” (CR Vasco da Gama [Rio de Janeiro])*

Rodolfo Barteczko “Patesko” (Botafogo FR)

Roberto Emílio da Cunha (São Cristóvão FR)

Elba de Pádua Lima “Tim” (Fluminense FC)

COACH: Adhemar Pimenta

* Following an official protest by the Italian team, the Italo-Brazilian forward Niginho was not allowed to participate in the semifinal game Italy-Brazil (as a substitute of Leônidas), as he defected the Italian army when he was recruited for the Second Italo-Ethiopian War (1935-1936).

Cuba

Czechoslovakia (Československo)

Goalkeepers

Benito Carvajales Pérez (RCD Centro Gallego [La Habana])

Juan José Ayra Martínez (CD Hispano América [La Habana])

Defenders

Jacinto Barquín Rivero (FC Juventud Asturiana [La Habana])

Manuel Chorens García (RCD Centro Gallego) (c)

Midfielders

Joaquín Arias Blanco (FC Juventud Asturiana)

Pedro Manuel Berges Naval (Real Iberia FC [La Habana])

José Antonio Rodríguez Fernández (RCD Centro Gallego)

Forwards

José Antonio Magriñá Rodeiro (RCD Centro Gallego)

Tomás Fernández Ruiz (RCD Centro Gallego)

Héctor Socorro Varela (Real Iberia FC)

Juan Tuñas Bajeneta (RCD Centro Gallego)

Mario Sosa Casquero (Real Iberia FC)

Pedro Ferrer Mula (Real Iberia FC)

Carlos Oliveira Hernández (CD Hispano América)

Juan Alberto Alonso López (RCD Centro Gallego)

COACH: José Tapia Costas*

* After the originally selected ―but not registered― midfielder Arturo Galcerán Nogués (FC Juventud Asturiana) refused to travel to France for financial reasons ―FIFA only defrayed the costs of 17 people per team, including players and technical staff (manager and delegate)―, head coach Tapia was also registered as a field player to complete a 16-men squad list.

Goalkeepers

František Plánička (SK Slavia Praha) (c)

Karel Burkert (SK Židenice [Brno])

Defenders

Jaroslav Burgr (AC Sparta Praha)

Ferdinand Daučík (SK Slavia Praha)

Karel Černý (SK Slavia Praha)*

Josef Orth (ČsŠK Bratislava)*

Midfielders

Josef Košťálek (AC Sparta Praha)

Jaroslav Bouček (AC Sparta Praha)

Vlastimil Kopecký (SK Slavia Praha)

Karel Kolský (AC Sparta Praha)

Otakar Nožíř (SK Slavia Praha)

Forwards

Ladislav Šimůnek (SK Slavia Praha)

Oldřich Nejedlý (AC Sparta Praha)

Jan Říha (AC Sparta Praha)

Josef Zeman (AC Sparta Praha)

Antonín Puč (SK Slavia Praha)

Václav Horák (SK Slavia Praha)

Josef Ludl (SK Viktoria Žižkov)

Oldřich Rulc (SK Židenice)

Arnošt Kreuz (SK Pardubice)

Vojtěch Bradáč (SK Slavia Praha)*

Karel Senecký (AC Sparta Praha)* (x)

COACH: Josef Meissner / MANAGER: Josef Sedláček

* These four players, although included in the official list submitted to FIFA, didn’t travel to France and stayed in Czechoslovakia on reserve.
(x) Senecký, originally a reserve player who remained in Czechoslovakia, was called up to join the team after the violent 1/4 Final game Brazil-Czechoslovakia (also known as “The Battle of Bordeaux”), which left many ineligible players through sending off (Říha) and injury (Plánička, Nejedlý, Šimůnek, Puč).

Dutch East Indies (Hindia-Belanda)

France

Goalkeepers

Tan Mo Heng (HCTNH Malang)

L.N. van Beuzekom (Hercules [Batavia])

Defenders

Jack Samuels Kolle (Excelsior [Soerabaja])

Frans Hu Kon (Sparta Bandung)

J. Harting (HBS Soerabaja)

Midfielders

Achmad Nawir (HBS Soerabaja) (c)

Frans Meeng (SVB Batavia)

Sutan Anwar (VIOS Batavia)

G. van den Burgh (PSIM Yogyakarta)

G. Faulhaber (Go Ahead [Semarang])

Forwards

Hans Taihuttu (VV Jong Ambon [Batavia])

Issak “Tjaak” Pattiwael (VV Jong Ambon)

Henk Zomers (Hercules)

Suwarte Soedarmadji (HBS Soerabaja)

Tan See Han (Gie Hoo [Soerabaja])

Tan Hong Djien (Tiong Hoa [Soerabaja])

R. Telwe (HBS Soerabaja)

COACH: Johannes van Mastenbroek

Goalkeepers

Laurent di Lorto (FC Sochaux-Montbéliard)

René Llense (FC Sète)

Julien Darui (Olympique Lillois [Lille])

Defenders

Héctor Cazenave (FC Sochaux-Montbéliard)

Étienne Mattler (FC Sochaux-Montbéliard) (c)

Abdelkader Ben Bouali (Olympique de Marseille)

César Povolny (Le Havre AC)

Jules Vandooren (Olympique Lillois)

Midfielders

Jean Bastien (Olympique de Marseille)

Auguste “Gusti” Jordan (Racing Club de Paris)

Raoul Diagne (Racing Club de Paris)

François Bourbotte (SC Fivois [Fives])

Lucien Jasseron (Le Havre AC)

Forwards

Alfred “Freddy” Aston (Red Star Club Français [Paris])

Oscar Heisserer (RC Strasbourg)

Jean Nicolas (FC Rouen)

Edmond Delfour (RC Roubaix)

Émile Veinante (Racing Club de Paris)

Michel Brusseaux (FC Sète)

Roger Courtois (FC Sochaux-Montbéliard)

Ignace Kowalczyk (FC Metz)

Mario Zatelli (Olympique de Marseille)

COACH: Gaston Barreau

Germany (Deutschland)

Hungary (Magyarország)

Goalkeepers

Rudolf Raftl (SK Rapid [Wien]) (x)

Fritz Buchloh (Hertha BSC [Berlin])

Hans Jakob (SSV Jahn Regensburg)*

Defenders

Paul Janes (DTSV Fortuna 95 [Düsseldorf])

Jakob Streitle (FC Bayern München)

Willibald “Willi” Schmaus (First Vienna FC) (x)

Reinhold Münzenberg (TSV Alemannia Aachen)*

Midfielders

Andreas Kupfer (1.FC Schweinfurt 05)

Albin Kitzinger (1.FC Schweinfurt 05)

Hans Mock (FK Austria Wien ) (x)

Stefan Skoumal (SK Rapid) (x)*

Ludwig Goldbrunner (FC Bayern München)*

Franz Wagner (SK Rapid) (x)*

Forwards

Ernst Lehner (TSV Schwaben Augsburg)

Rudolf “Rudi” Gellesch (FC Schalke 04 [Gelsenkirchen])

Josef “Jupp” Gauchel (TuS Neuendorf)

Fritz Szepan (FC Schalke 04) (c)

Wilhelm Hahnemann (SC Admira Wien) (x)

Hans Pesser (SK Rapid) (x)

Leopold Neumer (FK Austria Wien ) (x)

Josef “Pepi” Stroh (FK Austria Wien) (x)*

Otto Siffling (SV Waldhof Mannheim)*

COACH: Josef “Sepp” Herberger

(x) Austrian players who were selected to play for Germany after the “Anschluß” (annexation) of Austria by Nazi Germany on March 13, 1938.

* These seven players, although included in the official list submitted to FIFA, originally didn’t travel to France with their teammates and stayed in Germany on reserve; however, they were recalled (except goalkeeper Jakob) for the replay game against Switzerland.

Goalkeepers

József Háda (Ferencvárosi FC [Budapest])

Antal Szabó (Hungária FC [Budapest])

József Pálinkás (Szeged FC)*

Defenders

Lajos Korányi (Ferencvárosi FC)

Sándor Bíró (Hungária FC)

Gyula Polgár (Ferencvárosi FC)

Midfielders

Gyula Lázár (Ferencvárosi FC)

József Turay (Hungária FC)

István Balogh (Újpesti FC [Budapest])

György Szűcs (Újpesti FC)

Antal Szalay (Újpesti FC)

János Dudás (Hungária FC)*

Béla Sárosi (Ferencvárosi FC)*

Forwards

Ferenc Sas (Hungária FC)

Gyula Zsengellér (Újpesti FC)

György Sárosi (Ferencvárosi FC) (c)

Géza Toldi (Ferencvárosi FC)

Vilmos Kohut (Olympique de Marseille)

Mihály Bíró (Ferencvárosi FC)

Pál Titkos (Hungária FC)

Jenő Vincze (Újpesti FC)

László Cseh (Hungária FC)*

COACH: Alfréd Schaffer / MANAGER: Károly Dietz

* These four players, although included in the official list submitted to FIFA, didn’t travel to France and stayed in Hungary on reserve.

Italy (Italia)

Netherlands (Nederland)

Goalkeepers

Aldo Olivieri (AS Lucchese Libertas [Lucca])

Carlo Ceresoli (AGC Bologna)

Guido Masetti (AS Roma)

Defenders

Eraldo Monzeglio (AS Roma)

Pietro Rava (FC Juventus [Torino])

Alfredo Foni (FC Juventus)

Midfielders

Pietro Serantoni (AS Roma)

Miguel Ángel “Michele” Andreolo (AGC Bologna)

Ugo Locatelli (AS Ambrosiana Inter [Milano])

Aldo Donati (AS Roma)

Mario Genta (Genoa CFC)

Renato Olmi (AS Ambrosiana Inter)

Mario Perazzolo (Genoa CFC)

Bruno Chizzo (US Triestina Calcio [Trieste])

Forwards

Pietro Pasinati (US Triestina Calcio)

Giuseppe Meazza (AS Ambrosiana Inter) (c)

Silvio Piola (SS Lazio [Roma])

Giovanni Ferrari (AS Ambrosiana Inter)

Pietro Ferraris (AS Ambrosiana Inter)

Amedeo Biavati (AGC Bologna)

Gino Colaussi (US Triestina Calcio)

Sergio Bertoni (Pisa SC)

COACH: Vittorio Pozzo

Goalkeepers

Adri van Male (SC Feijenoord [Rotterdam])

Niek Michel (VSV [Velserbroek])

Defenders

Mauk Weber (AGOVV [Apeldoorn])

Bertus Caldenhove (DWS [Amsterdam])

Dick Been (AFC Ajax [Amsterdam])

Henk Plenter (SC Quick [Groningen])

Midfielders

Bas Paauwe (SC Feijenoord)

Wim Anderiesen (AFC Ajax)

Gerard “Puck” van Heel (SC Feijenoord) (c)

René Pijpers (RFC Roermond)

Frans Hogenbirk (SC Quick)*

Piet Punt (DFC [Dordrecht])*

Forwards

Frank Wels (GVV Unitas [Gorinchem])

Freek van der Veen (AVC Heracles [Almelo])

Johan “Kick” Smit (HFC [Haarlem])

Leen Vente (SC Feijenoord)

Bertus de Harder (VUC [Den Haag])

Arie de Winter (HFC)

Henk van Spaandonck (SC Neptunus [Rotterdam])

Piet de Boer (KFC [Koog aan de Zaan])*

David “Daaf” Drok (RFC [Rotterdam])*

Karel Ooms (DWB [De Weere])*

COACH: Bob Glendenning

* These five players, although included in the official list submitted to FIFA, didn’t travel to France and stayed in Holland on reserve.

Norway (Norge)

Poland (Polska)

Goalkeepers

Henry Johansen (Vålerengens IF [Oslo])

Sverre Nordby (Mjøndalen IF)

Anker Kihle (Storm BK [Bergen])*

Defenders

Rolf Johannessen (Fredrikstad FK)

Øivind Holmsen (SFK Lyn [Oslo])

Jørgen Juve (SFK Lyn)

Sigurd Hansen (IF Fram [Larvik])*

Roald Amundsen (Mjøndalen IF)*

Midfielders

Kristian Henriksen (SFK Lyn)

Nils Eriksen (Odd Grenland [Skien]) (c)

Rolf Holmberg (Odd Grenland)

Gunnar Andreassen (Fredrikstad FK)*

Sverre Berglie (SBK Drafn [Drammen])*

Forwards

Odd Frantzen (SK Hardy [Bergen])

Reidar Kvammen (Viking FK [Stavanger])

Knut Brynildsen (Fredrikstad FK)

Magnar Isaksen (SFK Lyn)

Arne Brustad (SFK Lyn)

Arne Ileby (Fredrikstad FK)

Alf Martinsen (Lillestrøm SK)*

Oddmund Andersen (Mjøndalen IF)*

Hjalmar Andresen (Sarpsborg FK)*

COACH: Asbjørn Halvorsen

* These eight players, although included in the official list submitted to FIFA, didn’t travel to France and stayed in Norway on reserve.

Goalkeepers

Edward Madejski ()

Walter Brom (KS Ruch Hajduki Wielkie)

Defenders

Władysław Szczepaniak (KKS Polonia [Warszawa]) (c)

Antoni Gałecki (ŁKS [Łódź])

Edmund Giemsa (KS Ruch Hajduki Wielkie)

Edmund Twórz (KS Warta Poznań)*

Midfielders

Wilhelm Góra (KS Cracovia [Kraków])

Edward Nyc (KKS Polonia)

Ewald Dytko (GKS Dąb Katowice)

Kazimierz Lis (KS Warta Poznań)*

Jan Wasiewicz (LKS Pogoń Lwów)*

Forwards

Ryszard Piec (GKS Naprzód Lipiny)

Leonard Piątek (AKS Chorzów)

Fryderyk Scherfke (KS Warta Poznań)

Ernest Wilimowski (KS Ruch Hajduki Wielkie)

Gerard Wodarz (KS Ruch Hajduki Wielkie)

Stanisław Baran (KS Warszawianka [Warszawa])

Wilhelm Piec (GKS Naprzód Lipiny)

Ewald Cebula (MKS Śląsk Świętochłowice)*

Bolesław Habowski (TS Wisła [Kraków])*

Józef Korbas (KS Cracovia)*

Antoni Łyko (TS Wisła)*

COACH: Marian Spoida / MANAGER: Józef Kałuża

* These seven players, although included in the official list submitted to FIFA, didn’t travel to France and stayed in Poland on reserve.

Romania (România)

Sweden (Sverige)

Goalkeepers

Dumitru Pavlovici (FC Ripensia [Timişoara])

Robert Sadowski (AMEF Arad)

Mircea David (CA Oradea)*

Defenders

Rudolf Bürger (FC Ripensia)

Vasile Chiroiu (FC Ripensia)

Iacob Felecan (CS Victoria Cluj)

Lazăr Sfera (ASC Venus)*

Midfielders

Vintilă Cossini (FC Rapid [Bucureşti])

Gheorghe Răşinaru (FC Rapid)

Ladislau Raffinsky (FC Rapid)

Andrei Bărbulescu (ASC Venus [Bucureşti])

Ștefan Dobra (Gloria CFR Arad)

Gheorghe Brandabura (FC Juventus Bucureşti)*

Forwards

Silviu Bindea (FC Ripensia)

Nicolae Kovacs (CA Oradea) (c)

Iuliu Baratki (FC Rapid)

Iuliu Bodola (ASC Venus)

Ştefan Dobai (FC Ripensia)

Ion Bogdan (FC Rapid)

Ioachim Moldoveanu (FC Rapid)

Iuliu Prassler (AMEF Arad)

Edmund Nagy (CFR Crişana [Oradea])*

COACH: Alexandru Săvulescu / MANAGER: Costel Rădulescu

* These four players, although included in the official list submitted to FIFA, didn’t travel to France and stayed in Romania on reserve.

Goalkeepers

Henock Abrahamsson (Gårda BK [Göteborg])

Gustav Sjöberg (AIK [Stockholm])

Defenders

Ivar Eriksson (Sandvikens IF)

Olle Källgren (Sandvikens IF)

Erik Nilsson (Malmö FF)

Harry Nilsson (Landskrona BoIS)*

Midfielders

Erik Almgren (AIK)

Kurt Svanström (Örgryte IS [Göteborg])

Arne Linderholm (IK Sleipner [Norrköping])

Sven Jacobsson (GAIS [Göteborg])

Karl-Erik Grahn (IF Elfsborg [Borås])*

Forwards

Arne Nyberg (IFK Göteborg)

Sven Jonasson (IF Elfsborg)

Harry Andersson (IK Sleipner)

Tore Keller (IK Sleipner) (c)

Gustav Wetterström (IK Sleipner)

Åke Andersson (GAIS)

Erik Persson (AIK)

Curt Bergsten (Landskrona BoIS)*

Knut Hansson (Landskrona BoIS)*

Sven Unger (IK Sleipner)*

Lennart Bunke (Helsingborgs IF)*

COACH: József Nagy

* These six players, although included in the official list submitted to FIFA, didn’t travel to France and stayed in Sweden on reserve.

Switzerland (Schweiz / Suisse)

 

Goalkeepers

Willy Huber (Grasshopper-Club [Zürich])

Renato Bizzozzero (FC Lugano)

Erwin Ballabio (FC Grenchen)*

Defenders

Severino Minelli (Grasshopper-Club) (c)

August Lehmann (Grasshopper-Club)

Adolf Stelzer (Lausanne-Sports)

Midfielders

Hermann Springer (Grasshopper-Club)

Sirio Vernati (Grasshopper-Club)

Ernst Lörtscher (Servette FC [Genève])

Albert Guinchard (Servette FC)

Oscar Rauch (Grasshopper-Club)

Forwards

Lauro Amadò (FC Lugano)

Eugen Wallaschek (Servette FC)

Alfred “Freddy” Bickel (Grasshopper-Club)

André Abegglen (FC Sochaux-Montbéliard)

Georges Aeby (Servette FC)

Paul Aeby (BSC Young Boys [Bern])

Alessandro Frigerio (Le Havre AC)*

Leopold Kielholz (SC Young Fellows [Zürich])*

Eugen Rupf (Grasshopper-Club)*

Fritz Wagner (Grasshopper-Club)*

Tullio Grassi (FC Lugano)* (x)

COACH: Karl Rappan

* These six players, although included in the official list submitted to FIFA, didn’t travel to France and stayed in Switzerland on reserve.
(x) Grassi, originally a reserve player who remained in Switzerland, was called up to join the team after the injuries of captain Minelli and Georges Aeby in the 1/8 Finals games against Germany.



© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco