EUROPEAN CHAMPIONSHIP 1980 — NATIONAL SQUADS

(In red, original names of countries and players)

 

 

Belgium (België)

Czechoslovakia (Československo)

Goalkeepers

1. Théo Custers (Royal Antwerp FC [Antwerpen])

12. Jean-Marie Pfaff (KSK Beveren)

20. Michel Preud’homme (Royal Standard Club de Liège)

Defenders

2. Eric Gerets (Royal Standard Club de Liège)

3. Luc Millecamps (KSV Waregem)

4. Walter Meeuws (Club Brugge KV)

5. Michel Renquin (Royal Standard Club de Liège)

14. Gérard Plessers (Royal Standard Club de Liège)

21. Jos Heyligen (KSV Waterschei THOR [Genk])*

Midfielders

6. Julien Cools (Beerschot VAV [Antwerpen]) (c)

7. René Vandereycken (Club Brugge KV)

8. Wilfried van Moer (Koninklijke Beringen FC)

13. Maurice Martens (RWD Molenbeek [Bruxelles])

15. René Verheyen (KSC Lokeren)

16. Marc Millecamps (KSV Waregem)

17. Raymond Mommens (KSC Lokeren)

18. Guy Dardenne (KSC Lokeren)

Forwards

9. François van der Elst (RSC Anderlechtois [Bruxelles])

10. Erwin Vandenbergh (Koninklijke Lierse SK)

11. Jan Ceulemans (Club Brugge KV)

19. Willy Wellens (Royal Standard Club de Liège)

22. Ronny Martens (RSC Anderlechtois)*

COACH: Guy Thys

* These two players, although included in the official list submitted to UEFA, didn’t travel to Italy and stayed in Belgium on reserve.

Goalkeepers

1. Jaroslav Netolička (ASVS Dukla Praha)

21. Stanislav Seman (TJ Lokomotíva Košice)

22. Dušan Kéketi (FC Spartak Trnava)

Defenders

2. Jozef Barmoš (TJ Inter Slovnaft [Bratislava])

3. Ladislav Jurkemik (TJ Inter Slovnaft)

4. Anton Ondruš (Slovan ChZJD Bratislava) (c)

5. Koloman Gögh (Slovan ChZJD Bratislava)

12. Rostislav Vojáček (TJ Baník Ostrava)

14. Jan Fiala (ASVS Dukla Praha)

16. Oldřich Rott (ASVS Dukla Praha)*

19. Karol Dobiáš (TJ Bohemians ČKD Praha)*

Midfielders

6. František Štambachr (ASVS Dukla Praha)

7. Ján Kozák (TJ Lokomotíva Košice)

8. Antonín Panenka (TJ Bohemians ČKD Praha)

13. Werner Lička (TJ Baník Ostrava)

17. Jaroslav Pollák (TJ Sparta ČKD Praha)

18. Jan Berger (ASVS Dukla Praha)

20. Petr Němec (TJ Baník Ostrava)*

Forwards

9. Miroslav Gajdůšek (ASVS Dukla Praha)

10. Marián Masný (Slovan ChZJD Bratislava)

11. Zdeněk Nehoda (ASVS Dukla Praha)

15. Ladislav Vízek (ASVS Dukla Praha)

COACH: Jozef Vengloš

* These three players, although included in the official list submitted to UEFA, didn’t travel to Italy and stayed in Czechoslovakia on reserve.

England

FRG (BRD / Westdeutschland)

Goalkeepers

1. Ray Clemence (Liverpool FC)

13. Peter Shilton (Nottingham Forest FC)

22. Joe Corrigan (Manchester City FC)

Defenders

2. Phil Neal (Liverpool FC)

3. Kenny Sansom (Crystal Palace FC [London])

4. Phil Thompson (Liverpool FC)

5. Dave Watson (Southampton FC)

12. Viv Anderson (Nottingham Forest FC)

14. Trevor Cherry (Leeds United AFC)

16. Mick Mills (Ipswich Town FC)

Midfielders

6. Ray Wilkins (Manchester United FC)

8. Steve Coppell (Manchester United FC)

10. Trevor Brooking (West Ham United FC [London])

15. Emlyn Hughes (Wolverhampton Wanderers FC)

17. Terry McDermott (Liverpool FC)

18. Ray Kennedy (Liverpool FC)

19. Glenn Hoddle (Tottenham Hotspur FC [London])

Forwards

7. Kevin Keegan (Hamburger SV) (c)

9. David Johnson (Liverpool FC)

11. Tony Woodcock (1. FC Köln)

20. Paul Mariner (Ipswich Town FC)

21. Garry Birtles (Nottingham Forest FC)

COACH: Ron Greenwood

Goalkeepers

1. Harald Anton “Toni” Schumacher (1. FC Köln)

21. Walter Junghans (FC Bayern München)

22. Eike Immel (BV Borussia 09 [Dortmund])

Defenders

2. Hans-Peter Briegel (1. FC Kaiserslautern)

3. Bernd Cullmann (1. FC Köln)

4. Karlheinz Förster (VfB Stuttgart)

5. Bernard Dietz (MSV Duisburg) (c)

7. Bernd Förster (VfB Stuttgart)

15. Uli Stielike (Real Madrid CF)

16. Herbert Zimmermann (1. FC Köln)

20. Manfred Kaltz (Hamburger SV)

Midfielders

6. Bernd Schuster (1. FC Köln)

10. Hans-Peter “Hansi” Müller (VfB Stuttgart)

12. Caspar Memering (Hamburger SV)

13. Rainer Bonhof (Valencia CF)*

14. Felix Magath (Hamburger SV)

18. Lothar Matthäus (VfL Borussia Mönchengladbach)

19. Miroslav “Mirko” Votava (BV Borussia 09)

Forwards

8. Karl-Heinz Rummenigge (FC Bayern München)

9. Horst Hrubesch (Hamburger SV)

11. Klaus Allofs (DTSV Fortuna 95 [Düsseldorf])

17. Karl “Kalle” Del'Haye (VfL Borussia Mönchengladbach)

COACH: Jupp Derwall

* Bonhof, registered in the 22-men squad list submitted to UEFA, didn’t travel to Italy due to injury.

Greece (Ελλάδα)

Italy (Italia)

Goalkeepers

1. Vasilis Konstantinou (Βασίλης Κωνσταντίνου) (Panathin.)

21. Lefteris Poupakis (Λευτέρης Πουπάκης) (OFI [Êrákleion])

22. Stelios Papafloratos (Στέλιος Παπαφλωράτος) (AS Áris)

Defenders

2. Giannis Kyrastas (Γιάννης Κυράστας) (Olympiakós SFP)

3. Kostas Iosifidis (Κώστας Ιωσηφίδης) (PAOK [Thessaloníkê])

4. Anthimos Kapsis (Άνθιμος Καψής) (Panathinaïkós AO [A.]) (c)

5. Georgios Firos (Γιώργος Φοιρός) (AS Áris [Thessaloníkê])*

12. Giannis Gounaris (Γιάννης Γούναρης) (PAOK)

17. Petros Ravousis (Πέτρος Ραβούσης) (AEK [Athína])

18. Pantelis “Lakis” Nikolaou (ΠαντελήςΛάκηςΝικολάου) (AEK)

Midfielders

6. Spyros Livathinos (Σπύρος Λιβαθηνός) (Panathinaïkós AO)

7. Christos Terzanidis (Χρήστος Τερζανίδης) (Panathinaïkós)

8. Takis Nikoloudis (Τάκης Νικολούδης) (Olympiakós SFP)

11. Giannis Damanakis (Γιάννης Δαμανάκης) (PAOK)

14. Georgios Koudas (Γιώργος Κούδας) (PAOK)*

16. Dinos Kouis (Ντίνος Κούης) (AS Áris)

Forwards

9. Christos Ardizoglou (Χρήστος Αρδίζογλου) (AEK)

10. Maik Galakos (Μάικ Γαλάκος) (Olympiakós SFP [Peiraiás])

13. Babis Xanthopoulos (Μπάμπης Ξανθόπουλος) (AO Iraklís)

15. Thomas Mavros (Θωμάς Μαύρος) (AEK)

19. Georgios Kostikos (Γιώργος Κωστίκος) (PAOK)*

20. Nikos Anastopoulos ((Νίκος Αναστόπουλος) (Paniónios)

COACH: Alketas Panagoulias (Αλκέτας Παναγούλιας)

* “Georgios” is the common Latin adaptation of the Greek name “Γιώργος”, which should be litterally transcribed as “Giorgos”.

Goalkeepers

1. Dino Zoff (Juventus FC [Torino]) (c)

12. Ivano Bordon (Internazionale FC [Milano])

22. Giovanni Galli (AC Fiorentina [Firenze])

Defenders

2. Franco Baresi (AC Milan)

3. Giuseppe Baresi (Internazionale FC)

4. Mauro Bellugi (SSC Napoli)

5. Antonio Cabrini (Juventus FC)

6. Fulvio Collovati (AC Milan)

7. Claudio Gentile (Juventus FC)

9. Gaetano Scirea (Juventus FC)

Midfielders

8. Aldo Maldera (AC Milan)

10. Giancarlo Antognoni (AC Fiorentina)

11. Romeo Benetti (AS Roma)

13. Ruben Buriani (AC Milan)

14. Gabriele Oriali (Internazionale FC)

15. Marco Tardelli (Juventus FC)

16. Renato Zaccarelli (Torino Calcio)

21. Roberto Pruzzo (AS Roma)

Forwards

17. Alessandro Altobelli (Internazionale FC)

18. Roberto Bettega (Juventus FC)

19. Franco Causio (Juventus FC)

20. Francesco Graziani (Torino Calcio)

COACH: Enzo Bearzot

Netherlands (Nederland)

Spain (España)

Goalkeepers

1. Piet Schrijvers (AFC Ajax [Amsterdam])

16. Pim Doesburg (Sparta Rotterdam)

20. Hans van Breukelen (FC Utrecht)

Defenders

2. Bennie Wijnstekers (SC Feyenoord [Rotterdam])

3. Michel van de Korput (SC Feyenoord)

4. Hugo Hovenkamp (AZ '67 [Alkmaar])

5. Ruud Krol (AFC Ajax) (c)

6. Jan Poortvliet (PSV [Eindhoven])

11. Heini Otto (FC Twente '65 [Enschede])*

21. Ernie Brandts (PSV)

Midfielders

8. Willy van de Kerkhof (PSV)

10. Arie Haan (RSC Anderlechtois [Bruxelles])

14. Adrie Koster (PSV)

15. Huub Stevens (PSV)

18. Frans Thijssen (Ipswich Town FC)

19. Romeo Zondervan (FC Twente '65)

22. Johnny Metgod (AZ '67)*

Forwards

7. René van de Kerkhof (PSV)

9. Kees Kist (AZ '67)

12. Johnny Rep (AS Saint-Étienne)

13. Dick Nanninga (Roda JC [Kerkrade])

17. Martien Vreijsen (NAC [Breda])

COACH: Jan Zwartkruis

* These two players, although included in the official list submitted to UEFA, didn’t travel to Italy and stayed in Holland on reserve.

Goalkeepers

1. Luis Miguel Arconada Echarri (Real Sociedad de Fútbol)*

13. Francisco Javier González Urruticoechea “Urruti” (Español)

22. Pedro María Artola Urrutia (FC Barcelona)

Defenders

2. José Ramón Alesanco Ventosa (Athletic Club de Bilbao)*

3. Miguel Bernardo Bianquetti “Migueli” (FC Barcelona)

5. Francisco Javier Álvarez Uría (Real Sporting de Gijón)

11. Vicente del Bosque González (Real Madrid CF)

14. Rafael Gordillo Vázquez (Real Betis Balompié [Sevilla])

15. Antonio Olmo Ramírez (FC Barcelona)

20. Miguel Tendillo Belenguer (Valencia CF)

Midfielders

4. José Diego Álvarez Álvarez (Real Sociedad de Fútbol [San S.])

6. Juan Manuel Asensi Ripoll (FC Barcelona) (c)

8. Julio Cardeñosa Rodríguez (Real Betis Balompié)

9. Francisco José Carrasco Hidalgo (FC Barcelona)

18. Enrique Saura Gil (Valencia CF)

19. Secundino Suárez Vázquez Cundi” (Real Sporting de Gijón)

21. Jesús María Zamora Ansorena (Real Sociedad de Fútbol)

Forwards

7. Daniel Ruiz-Bazán Justa “Dani” (Athletic Club de Bilbao)

10. Enrique Castro González “Quini” (Real Sporting de Gijón)

12. Juan Gómez González “Juanito” (Real Madrid CF)

16. Carlos Alonso González “Santillana” (Real Madrid CF)

17. Jesús María Satrústegui Azpiroz (Real Sociedad de Fútbol)

COACH: László LadislaoKubala Stecz

* Alternative spellings of their names in the original Basque language are “Arkonada”, “Alexanko”. As a general rule, when a player of Basque or Catalan origin plays for Spain, his name is adapted to the Spanish spelling, like Goicoechea (Goikoetxea), Cortabarría (Kortabarria), Juan (Joan)…



© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco