Champions League 2022-23

(From 21-06-2022 to 10-06-2023)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          78 teams (title holder plus champions and different runners-up in domestic leagues) play five qualifying rounds on a home-and-away basis (except the Preliminary Round, played as a knock-out tournament at a single venue). Ties are resolved with: 1) a 30 minutes extra-time after regulation; 2) a penalty shoot-out (pk).

·          The access of participants in the different qualifying rounds depends on their country's classification in UCR (UEFA Country Ranking), so that top “seeded” teams are bye from the first rounds. The last three stages (Second Qualifying Round, Third Qualifying Round and Qualification Play-Off) are divided into two separate groups: one for domestic League wiiners (Champions Route) and the other for non-champions (League Route). The title holder and other teams from top ranked federations are bye from these qualifying rounds.

·          The 32 surviving teams after the previous knock-out rounds participate in a League Stage, divided in 8 groups of 4 teams each playing a round robin (3 points per victory, 1 point per draw). The champions and runners-up of these groups qualify for a First Knock-Out Round, with winners advancing further to quarterfinals and semifinals. The criteria to determine the final classification within the Champions League groups are (in this order): 1) total points earned; 2) points earned in individual matches; 3) goal average in individual matches; 4) away goals in individual matches; 5) total goal average; 6) total away goals; 7) UEFA Country Ranking at the beginning of the season.

·          A final game is played at a predetermined venue.

 

 

PRELIMINARY ROUND (Iceland)

4 teams. 4 champions from countries ranked 52-55 in UEFA Country Ranking (UCR) corresponding to the period 2017-2021. [The losers enter the Second Qualifying Round of Europa Conference League]

1/2 FINALS

FCI Levadia (EST) - Víkingur (ICE)

1-6

SP La Fiorita (SMR) - Inter Club d’Escaldes (AND)

1-2

FINAL

Inter Club d’Escaldes - Víkingur

0-1

 

 

x

FIRST QUALIFYING ROUND

30 teams. 1 winner from Preliminary Round; 29 champions from countries ranked 22-51 in UCR 2017-2021 (except Liechtenstein). [The losers enter the Second Qualifying Round of Europa Conference League]

FA Pjunik (ARM) - CFR Cluj (ROM)

0-0

2-2

pk:4-3

NK Maribor (SVN) - FK Shakhtjor (BLR)

0-0

2-0 (c)

 

FK Ludogorets (BUL) - FK Sutjeska (MON)

2-0

1-0 (d)

 

F91 Dudelange (LUX) - KF Tirana (ALB)

1-0

2-1

 

FK Tobol (KAZ) - Ferencvárosi TC (HUN)

0-0

1-5

 

Malmö FF (SWE) - Víkingur

3-2

3-3

 

FC Ballkani (KOS) - FK Žalgiris (Vilnius) (LIT)

1-1 (a)

0-1

 

HJK (Helsinki) (FIN) - FK Rīgas Futbola Skola (LAT)

1-0

1-2 (e)

pk:5-4

FK Bodø/Glimt (NOR) - KÍ (Klaksvík) (FAR)

3-0

1-3

 

The New Saints FC (WAL) - Linfield FC (NIR)

1-0

0-2

 

Shamrock Rovers FC (IRL) - Hibernians FC (MAL)

3-0

0-0 (f)

 

KKS Lech Poznań (POL) - Qarabağ FK (AZE)

1-0

1-5

 

FK Shkupi (MAC) - Lincoln Red Imps FC (GIB)

3-0 (b)

0-2

 

HŠK Zrinjski (BOS) - FC Sheriff (MOL)

0-0

0-1 (g)

 

ŠK Slovan Bratislava (SVK) - SK Dinamo (Batumi) (GEO)

0-0

2-1

 

(a) Played in Pristina.     (b) Played in Skopje.     (c) Played in Adapazarı.     (d) Played in Podgorica.     (e) Played in Jūrmala.     (f) Played in Ta'Qali.     (g) Played in Chişinău.

 

 

SECOND QUALIFYING ROUND

CHAMPIONS ROUTE

20 teams. 15 winners from First Qualifying Round; 5 champions from countries ranked 17-21 in UCR 2017-2021. [The losers enter the Third Qualifying Round of Europa League]

Ferencvárosi TC - ŠK Slovan Bratislava

1-2

4-1

 

GNK Dinamo (CRO) - FK Shkupi

2-2

1-0 (b)

 

Qarabağ FK - FC Zürich (SWI)

3-2

2-2

 

HJK (Helsinki) - FC Viktoria Plzeň (CZE)

1-2

0-5

 

Linfield FC - FK Bodø/Glimt

1-0

0-8

 

FK Žalgiris (Vilnius) - Malmö FF

1-0

2-0

 

FK Ludogorets - Shamrock Rovers FC

3-0

1-2

 

NK Maribor - FC Sheriff

0-0

0-1 (c)

 

Maccabi Haifa MK (ISR) - Olympiakós SFP (GRE)

1-1

4-0

 

FA Pjunik - F91 Dudelange

0-1

4-1

 

LEAGUE ROUTE

4 teams. 4 runners-up from countries ranked 12-15 in UCR 2017-2021. [The losers enter the Third Qualifying Round of Europa League]

FC Midtjylland (DEN) - AEK (Lárnax) (CYP)

1-1

1-1

pk:4-3

FK Dynamo (Kyïv) (UKR) - Fenerbahçe SK (TUR)

0-0 (a)

2-1

 

(a) Played in Łódź.     (b) Played in Skopje.     (c) Played in Chişinău.

 

 

THIRD QUALIFYING ROUND

CHAMPIONS ROUTE

12 teams. 10 winners from Second Qualifying Round (Champions Route); 2 champions from countries ranked 15-16 in UCR 2017-2021. [The losers enter the Qualification Play-Off of Europa League]

Maccabi Haifa MK - Apóllon FC (CYP)

4-0

0-2 (d)

 

Qarabağ FK - Ferencvárosi TC

1-1

3-1

 

FK Ludogorets - GNK Dinamo

1-2

2-4

 

FC Sheriff - FC Viktoria Plzeň

1-2 (a)

1-2

 

FK Bodø/Glimt - FK Žalgiris (Vilnius)

5-0

1-1

 

FK Crvena Zvezda (SER) - FA Pjunik

5-0

2-0

 

LEAGUE ROUTE

8 teams. 2 winners from Second Qualifying Round (League Route); 4 runners-up from countries ranked 7-11 in UCR 2017-2021 (except Russia); 2 third-placed teams from countries ranked 5-6 in this UCR. [The losers enter the Group Stage of Europa League]

AS Monaco FC (FRA) - PSV (Eindhoven) (NED)

1-1

2-3

 

FK Dynamo (Kyïv) - SK Sturm (AUT)

1-0 (b)

2-1

 

Royale Union Saint-Gilloise (BEL) - Rangers FC (SCO)

2-0 (c)

0-3

 

SL Benfica (POR) - FC Midtjylland

4-1

3-1 (e)

 

(a) Played in Chişinău.     (b) Played in Łódź.     (c) Played in Leuven.     (d) Played in Levkosía.     (e) Played in Randers.

 

 

QUALIFICATION PLAY-OFF

CHAMPIONS ROUTE

8 teams. 6 winners from Third Qualifying Round (Champions Route); 2 champions from countries ranked 13-14 in UCR 2017-2021. [The losers enter the Group Stage of Europa League]

BYES. Champions from countries ranked 1-12 in UCR 2017-2021 (except Russia).

Qarabağ FK - FC Viktoria Plzeň

 

 

 

FK Bodø/Glimt - GNK Dinamo

 

 

 

Maccabi Haifa MK - FK Crvena Zvezda

 

 

 

FC København (DEN) - Trabzonspor Kulübü (TUR)

 

 

 

LEAGUE ROUTE

4 teams. 4 winners from Third Qualifying Round (League Route). [The losers enter the Group Stage of Europa League]

BYES. Runners-up from countries ranked 1-6 in UCR 2017-2021; third-placed teams from countries ranked 1-4 in this UCR; fourth-placed teams from countries ranked 1-4 in this UCR.

FK Dynamo (Kyïv) - SL Benfica

(a)

 

 

Rangers FC - PSV (Eindhoven)

 

 

 

BYES

C1 TITLE HOLDER: Real Madrid CF (SPA).

C3 TITLE HOLDER: Eintracht Frankfurt (GER).

CHAMPIONS 1-12: Manchester City FC (ENG), AC Milan (ITA), FC Bayern München (GER), Paris Saint-Germain FC (FRA), FC Porto (POR), AFC Ajax (NED), Club Brugge KV (BEL), FC Salzburg (AUT), Celtic FC (SCO), FK Shakhtar (UKR).

RUNNERS-UP 1-6: Liverpool FC (ENG), FC Barcelona (SPA), Internazionale FC (ITA), BV Borussia 09 (GER), Olympique de Marseille (FRA), Sporting CP (POR).

THIRD-PLACED 1-4: Chelsea FC (ENG), Club Atlético de Madrid (SPA), SSC Napoli (ITA), TSV Bayer 04 Leverkusen (GER).

FOURTH-PLACED 1-4: Tottenham Hotspur FC (ENG), Sevilla FC (SPA), Juventus FC (ITA), RB Leipzig (GER).

(a) Played in Łódź.

 

 

GROUP STAGE (CHAMPIONS LEAGUE)

(draw on 25-08-2022)

 

GROUP A

 

GROUP B

Competition Day 1

Competition Day 1

       
       

Competition Day 2

 

       
       

Competition Day 3

Competition Day 3

       
       

Competition Day 4

Competition Day 4

       
       

Competition Day 5

Competition Day 5

       
       

Competition Day 6

Competition Day 6

       
       

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

-

-

-

-

-

-

-

2. xxx

-

-

-

-

-

-

-

3. xxx

-

-

-

-

-

-

-

4. xxx

-

-

-

-

-

-

-

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

-

-

-

-

-

-

-

2. xxx

-

-

-

-

-

-

-

3. xxx

-

-

-

-

-

-

-

4. xxx

-

-

-

-

-

-

-

 

GROUP C

 

GROUP D

Competition Day 1

Competition Day 1

       
       

Competition Day 2

 

       
       

Competition Day 3

Competition Day 3

       
       

Competition Day 4

Competition Day 4

       
       

Competition Day 5

Competition Day 5

       
       

Competition Day 6

Competition Day 6

       
       

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

-

-

-

-

-

-

-

2. xxx

-

-

-

-

-

-

-

3. xxx

-

-

-

-

-

-

-

4. xxx

-

-

-

-

-

-

-

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

-

-

-

-

-

-

-

2. xxx

-

-

-

-

-

-

-

3. xxx

-

-

-

-

-

-

-

4. xxx

-

-

-

-

-

-

-

 

GROUP E

 

GROUP F

Competition Day 1

Competition Day 1

       
       

Competition Day 2

 

       
       

Competition Day 3

Competition Day 3

       
       

Competition Day 4

Competition Day 4

       
       

Competition Day 5

Competition Day 5

       
       

Competition Day 6

Competition Day 6

       
       

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

-

-

-

-

-

-

-

2. xxx

-

-

-

-

-

-

-

3. xxx

-

-

-

-

-

-

-

4. xxx

-

-

-

-

-

-

-

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

-

-

-

-

-

-

-

2. xxx

-

-

-

-

-

-

-

3. xxx

-

-

-

-

-

-

-

4. xxx

-

-

-

-

-

-

-

 

GROUP G

 

GROUP H

Competition Day 1

Competition Day 1

       
       

Competition Day 2

 

       
       

Competition Day 3

Competition Day 3

       
       

Competition Day 4

Competition Day 4

       
       

Competition Day 5

Competition Day 5

       
       

Competition Day 6

Competition Day 6

       
       

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

-

-

-

-

-

-

-

2. xxx

-

-

-

-

-

-

-

3. xxx

-

-

-

-

-

-

-

4. xxx

-

-

-

-

-

-

-

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

-

-

-

-

-

-

-

2. xxx

-

-

-

-

-

-

-

3. xxx

-

-

-

-

-

-

-

4. xxx

-

-

-

-

-

-

-

 

 

ROUND OF 16

(draw on 7-11-2022)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(a) Played in xxx.

 

 

1/4 FINALS

(draw on 17-03-2023)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1/2 FINALS

(draw on 17-03-2023)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FINAL

STADIUM: Atatürk Olimpiyat Stadyumu (İstanbul)

DATE: 10-06-2023 (21:45 h)

Attendance: xxx

Referee: xxx (XXX)

Goals: xxx

BOOKED: xxx

MAN OF THE MATCH: xxx

xxx - xxx
xxx (xxx)

xxx (coach: xxx)

xxx

----------------------------------------------------------

xxx

xxx

xxx

xxx

----------------------------------------------------------

xxx

xxx

xxx (c)

xxx

----------------------------------------------------------

xxx

xxx

xxx (coach: xxx)

xxx

----------------------------------------------------------

xxx

xxx

xxx

xxx

----------------------------------------------------------

xxx

xxx

xxx (c)

xxx

----------------------------------------------------------

xxx

xxx

 

TOP SCORER: xxx (XXX) - xx goals

 

 

ROSTERS (FINALISTS)

xxx

xxx

Goalkeepers

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

Defenders

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

Midfielders

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

Forwards

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

COACH: xxx (xxx) SPA

Goalkeepers

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

Defenders

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

Midfielders

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

Forwards

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

COACH: xxx (xxx) ENG

 

 

RESUMEN DEL PARTIDO (GAME SUMMARY)

 

xxx.

 

 

::::: GAME DETAILS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: GAME DETAILS (OTHERS) :::::

 

::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::

 

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco