Champions League 2018-19

(From 26-06-2018 to 1-06-2019)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          79 teams (title holder plus champions and different runners-up in domestic leagues) play five qualifying rounds on a home and away basis (except the preliminary round, played as a knock-out tournament in a single venue). The aggregate score of both games decides the winner. Ties are resolved with: 1) the “away goals double value” rule; 2) a 30 minutes extra-time after regulation; 3) a penalty shoot-out (pk).

·          The access of participants in the different qualifying rounds depends on their country's classification in UCR (UEFA Country Ranking), so that top “seeded” teams are bye from the first rounds. The last two stages (Third Qualifying Round and Qualification Playoff) are divided into two separate groups: one for domestic League wiiners (Champions Route) and the other for non-champions (League Route). The title holder and other teams from top ranked federations are bye from these qualifying rounds.

·          The 32 surviving teams after the previous knock-out rounds participate in a League Stage, divided in 8 groups of 4 teams each playing a round robin (3 points per victory, 1 point per draw). The champions and runners-up of these groups qualify for a First Knock-Out Round, with winners advancing further to quarterfinals and semifinals. The criteria to determine the final classification within the Champions League groups are (in this order): 1) total points earned; 2) points earned in individual matches; 3) goal average in individual matches; 4) away goals in individual matches; 5) total goal average; 6) total away goals; 7) UEFA Country Ranking at the beginning of the season.

·          A final game is played at a predetermined venue.

 

 

PRELIMINARY ROUND (Gibraltar)

4 teams. 3 champions from countries ranked 52-54 in UEFA Country Ranking (UCR) corresponding to the period 2013-2017. Champion of new licensed federation (Kosovo).

1/2 FINALS

FC Santa Coloma (AND) - FC Drita (KOS)

0-2

SP La Fiorita (SMR) - Lincoln Red Imps FC (GIB)

0-2

FINAL

FC Drita - Lincoln Red Imps FC

4-1

 

 

FIRST QUALIFYING ROUND

32 teams. 1 winner from Preliminary Round; 31 champions from countries ranked 20-51 in UCR 2013-2017 (except Liechtenstein). [The losers enter the 2018-19 UEFA Europa League Second Qualifying Round]

SK Torpedo (GEO) - FC Sheriff (MOL)

2-1

0-3

 

KF Shkëndija (MAC) - The New Saints FC (WAL)

5-0 (a)

0-4

 

FK Sūduva (LIT) - APOEL (Levkosía) (CYP)

3-1

0-1

 

NK Olimpija (SVN) - Qarabağ FK (AZE)

0-1

0-0 (f)

 

F91 Dudelange (LUX) - MOL Vidi FC (HUN)

1-1

1-2 (g)

 

FC Drita - Malmö FF (SWE)

0-3 (b)

0-2

 

Víkingur (FAR) - HJK (Helsinki) (FIN)

1-2 (c)

1-3

 

FK Ludogorets (BUL) - Crusaders FC (NIR)

7-0

2-0

 

Cork City FC (IRL) - Legia Warszawa (POL)

0-1

0-3

 

Valur (ICE) - Rosenborg BK (NOR)

1-0

1-3

 

FK Kukësi (ALB) - Valletta FC (MAL)

0-0 (d)

1-1 (h)

 

FC Flora (EST) - Hapoel Be’er-Sheva MK (ISR)

1-4

1-3

 

FK Spartaks (LAT) - FK Crvena Zvezda (SER)

0-0 (e)

0-2

 

FA Alashkert (ARM) - Celtic FC (SCO)

0-3

0-3

 

FC Spartak Trnava (SVK) - HŠK Zrinjski (BOS)

1-0

1-1

 

FK Astana (KAZ) - FK Sutjeska (MON)

1-0

2-0

 

(a) Played in Skopje.     (b) Played in Mitrovica.     (c) Played in Toftír.     (d) Played in Shkodër.     (e) Played in Rīga.     (f) Played in Baku.     (g) Played in Felcsút.     (h) Played in Ta'Qali.

 

 

SECOND QUALIFYING ROUND

CHAMPIONS ROUTE

20 teams. 16 winners from First Qualifying Round; 4 champions from countries ranked 16-19 in UCR 2013-2017.

FK Astana - FC Midtjylland (DEN)

2-1

0-0

 

FK Ludogorets - MOL Vidi FC

0-0

0-1 (c)

 

FK Kukësi - Qarabağ FK

0-0 (a)

0-3 (d)

 

CFR Cluj (ROM) - Malmö FF

0-1

1-1

 

GNK Dinamo (CRO) - Hapoel Be’er-Sheva MK

5-0

2-2

 

FK Crvena Zvezda - FK Sūduva

3-0

2-0

 

FK BATE (BLR) - HJK (Helsinki)

0-0

2-1

 

KF Shkëndija - FC Sheriff

1-0 (b)

0-0

 

Legia Warszawa - FC Spartak Trnava

0-2

1-0

 

Celtic FC - Rosenborg BK

3-1

0-0

 

LEAGUE ROUTE

4 teams. 4 runners-up from countries ranked 12-15 in UCR 2013-2017.

PAOK (Thessaloníkê) (GRE) - FC Basel (SWI)

2-1

3-0

 

AFC Ajax (NED) - SK Sturm (AUT)

2-0

3-1

 

(a) Played in Shkodër.     (b) Played in Skopje.     (c) Played in Felcsút.     (d) Played in Baku.

 

 

THIRD QUALIFYING ROUND

CHAMPIONS ROUTE

12 teams. 10 winners from Second Qualifying Round (Champions Route); 2 champions from countries ranked 14-15 in UCR 2013-2017.

Celtic FC - AEK (Athína) (GRE)

1-1

1-2

 

FC Salzburg (AUT) - KF Shkëndija

3-0

1-0 (b)

 

FK Crvena Zvezda - FC Spartak Trnava

1-1

2-1

 

Qarabağ FK - FK BATE

0-1 (a)

1-1

 

FK Astana - GNK Dinamo

0-2

0-1

 

Malmö FF - MOL Vidi FC

1-1

0-0 (c)

 

LEAGUE ROUTE

8 teams. 2 winners from Second Qualifying Round (League Route); 5 runners-up from countries ranked 7-11 in UCR 2013-2017; 1 third-placed team from the country ranked 6 in this UCR.

Royal Standard Club de Liège (BEL) - AFC Ajax

2-2

0-3

 

SL Benfica (POR) - Fenerbahçe SK (TUR)

1-0

1-1

 

SK Slavia Praha (CZE) - FK Dynamo (Kyïv) (UKR)

1-1

0-2

 

PAOK (Thessaloníkê) - FK Spartak (Moskva) (RUS)

3-2

0-0

 

(a) Played in Baku.     (b) Played in Skopje.     (c) Played in Felcsút.

 

 

QUALIFICATION PLAY-OFF

CHAMPIONS ROUTE

8 teams. 6 winners from Third Qualifying Round (Champions Route); 2 champions from countries ranked 12-13 in UCR 2013-2017.

BYES. Champions from countries ranked 1-11 in UCR 2013-2017.

FK Crvena Zvezda - FC Salzburg

0-0

2-2

 

FK BATE - PSV (Eindhoven) (NED)

2-3

0-3

 

BSC Young Boys (SWI) - GNK Dinamo

1-1

2-1

 

MOL Vidi FC - AEK (Athína)

1-2 (a)

1-1

 

LEAGUE ROUTE

4 teams. 4 winners from Third Qualifying Round (League Route).

BYES. Runners-up from countries ranked 1-6 in UCR 2013-2017; third-placed teams from countries ranked 1-5 in this UCR; fourth-placed teams from countries ranked 1-4 in this UCR.

SL Benfica - PAOK (Thessaloníkê)

1-1

4-1

 

AFC Ajax - FK Dynamo (Kyïv)

3-1

0-0

 

BYES

C1 TITLE HOLDER: Real Madrid CF (SPA).

CHAMPIONS 1-11: FC Barcelona (SPA), FC Bayern München (GER), Manchester City FC (ENG), Juventus FC (ITA), Paris Saint-Germain FC (FRA), FK Lokomotiv (Moskva) (RUS), FC Porto (POR), FK Shakhtar (UKR), Club Brugge KV (BEL), Galatasaray SK (TUR), FC Viktoria Plzeň (CZE).

RUNNERS-UP 1-6: Club Atlético de Madrid (SPA), FC Schalke 04 (GER), Manchester United FC (ENG), SSC Napoli (ITA), AS Monaco FC (FRA), CSKA (Moskva) (RUS).

THIRD-PLACED 1-5: TSG 1899 Hoffenheim (GER), Tottenham Hotspur FC (ENG), AS Roma (ITA), Olympique Lyonnais (FRA).

FOURTH-PLACED 1-4: Valencia CF (SPA), BV Borussia 09 (GER), Liverpool FC (ENG), Internazionale FC (ITA).

(a) Played in Budapest.

 

 

GROUP STAGE (CHAMPIONS LEAGUE)

 

GROUP A

 

GROUP B

Competition Day 1

Competition Day 1

Club Brugge KV - BV Borussia 09

0-1

FC Barcelona - PSV

4-0

AS Monaco FC - Atlético de Madrid

1-2

Internazionale FC - Tottenham Hotspur FC

2-1

Competition Day 2

Competition Day 2

Atlético de Madrid - Club Brugge KV

3-1

Tottenham Hotspur FC - FC Barcelona

2-4

BV Borussia 09 - AS Monaco FC

3-0

PSV - Internazionale FC

1-2

Competition Day 3

Competition Day 3

Club Brugge KV - AS Monaco FC

1-1

PSV - Tottenham Hotspur FC

2-2

BV Borussia 09 - Atlético de Madrid

4-0

FC Barcelona - Internazionale FC

2-0

Competition Day 4

Competition Day 4

AS Monaco FC - Club Brugge KV

0-4

Tottenham Hotspur FC - PSV

2-1

Atlético de Madrid - BV Borussia 09

2-0

Internazionale FC - FC Barcelona

1-1

Competition Day 5

Competition Day 5

Atlético de Madrid - AS Monaco FC

 

PSV - FC Barcelona

 

BV Borussia 09 - Club Brugge KV

 

Tottenham Hotspur FC - Internazionale FC

 

Competition Day 6

Competition Day 6

Club Brugge KV - Atlético de Madrid

 

FC Barcelona - Tottenham Hotspur FC

 

AS Monaco FC - BV Borussia 09

 

Internazionale FC - PSV

 

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

6

 

 

 

 

 

 

2. xxx

6

 

 

 

 

 

 

3. xxx

6

 

 

 

 

 

 

4. xxx

6

 

 

 

 

 

 

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

6

 

 

 

 

 

 

2. xxx

6

 

 

 

 

 

 

3. xxx

6

 

 

 

 

 

 

4. xxx

6

 

 

 

 

 

 

 

GROUP C

 

GROUP D

Competition Day 1

Competition Day 1

Liverpool FC - Paris Saint-Germain FC

3-2

Galatasaray SK - FK Lokomotiv

3-0

FK Crvena Zvezda - SSC Napoli

0-0

FC Schalke 04 - FC Porto

1-1

Competition Day 2

Competition Day 2

Paris St.-Germain - FK Crvena Zvezda

6-1

FK Lokomotiv - FC Schalke 04

0-1

SSC Napoli - Liverpool FC

1-0

FC Porto - Galatasaray SK

1-0

Competition Day 3

Competition Day 3

Paris Saint-Germain FC - SSC Napoli

2-2

FK Lokomotiv - FC Porto

1-3

Liverpool FC - FK Crvena Zvezda

4-0

Galatasaray SK - FC Schalke 04

0-0

Competition Day 4

Competition Day 4

FK Crvena Zvezda - Liverpool FC

2-0

FC Porto - FK Lokomotiv

4-1

SSC Napoli - Paris Saint-Germain FC

1-1

FC Schalke 04 - Galatasaray SK

2-0

Competition Day 5

Competition Day 5

Paris Saint-Germain FC - Liverpool FC

 

FK Lokomotiv - Galatasaray SK

 

SSC Napoli - FK Crvena Zvezda

 

FC Porto - FC Schalke 04

 

Competition Day 6

Competition Day 6

Liverpool FC - SSC Napoli

 

Galatasaray SK - FC Porto

 

FK Crvena Zvezda - Paris St.-Germain

 

FC Schalke 04 - FK Lokomotiv

 

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

6

 

 

 

 

 

 

2. xxx

6

 

 

 

 

 

 

3. xxx

6

 

 

 

 

 

 

4. xxx

6

 

 

 

 

 

 

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

6

 

 

 

 

 

 

2. xxx

6

 

 

 

 

 

 

3. xxx

6

 

 

 

 

 

 

4. xxx

6

 

 

 

 

 

 

 

GROUP E

 

GROUP F

Competition Day 1

Competition Day 1

AFC Ajax - AEK

3-0

FK Shakhtar - TSG 1899 Hoffenheim

2-2 (a)

SL Benfica - FC Bayern München

0-2

Manchester City FC - Olympique Lyonnais

1-2

Competition Day 2

Competition Day 2

FC Bayern München - AFC Ajax

1-1

TSG 1899 Hoffenheim - Manchester City

1-2

AEK - SL Benfica

2-3

Olympique Lyonnais - FK Shakhtar

2-2

Competition Day 3

Competition Day 3

AEK - FC Bayern München

0-2

TSG 1899 Hoffenheim - Olympique Lyon

3-3

AFC Ajax - SL Benfica

1-0

FK Shakhtar - Manchester City FC

0-3 (a)

Competition Day 4

Competition Day 4

FC Bayern München - AEK

2-0

Olympique Lyon - TSG 1899 Hoffenheim

2-2

SL Benfica - AFC Ajax

1-1

Manchester City FC - FK Shakhtar

6-0

Competition Day 5

Competition Day 5

AEK - AFC Ajax

 

TSG 1899 Hoffenheim - FK Shakhtar

 

FC Bayern München - SL Benfica

 

Olympique Lyonnais - Manchester City FC

 

Competition Day 6

Competition Day 6

AFC Ajax - FC Bayern München

 

FK Shakhtar - Olympique Lyonnais

(a)

SL Benfica - AEK

 

Manchester City - TSG 1899 Hoffenheim

 

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

6

 

 

 

 

 

 

2. xxx

6

 

 

 

 

 

 

3. xxx

6

 

 

 

 

 

 

4. xxx

6

 

 

 

 

 

 

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

6

 

 

 

 

 

 

2. xxx

6

 

 

 

 

 

 

3. xxx

6

 

 

 

 

 

 

4. xxx

6

 

 

 

 

 

 

(a) Played in Kharkïv.

 

GROUP G

 

GROUP H

Competition Day 1

Competition Day 1

Real Madrid CF - AS Roma

3-0

BSC Young Boys - Manchester United FC

0-3

FC Viktoria Plzeň - CSKA

2-2

Valencia CF - Juventus FC

0-2

Competition Day 2

Competition Day 2

CSKA - Real Madrid CF

1-0

Juventus FC - BSC Young Boys

3-0

AS Roma - FC Viktoria Plzeň

5-0

Manchester United FC - Valencia CF

0-0

Competition Day 3

Competition Day 3

AS Roma - CSKA

3-0

BSC Young Boys - Valencia CF

1-1

Real Madrid CF - FC Viktoria Plzeň

2-1

Manchester United FC - Juventus FC

0-1

Competition Day 4

Competition Day 4

CSKA - AS Roma

1-2

Valencia CF - BSC Young Boys

3-1

FC Viktoria Plzeň - Real Madrid CF

0-5

Juventus FC - Manchester United FC

1-2

Competition Day 5

Competition Day 5

CSKA - FC Viktoria Plzeň

 

Manchester United FC - BSC Young Boys

 

AS Roma - Real Madrid CF

 

Juventus FC - Valencia CF

 

Competition Day 6

Competition Day 6

Real Madrid CF - CSKA

 

BSC Young Boys - Juventus FC

 

FC Viktoria Plzeň - AS Roma

 

Valencia CF - Manchester United FC

 

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

6

 

 

 

 

 

 

2. xxx

6

 

 

 

 

 

 

3. xxx

6

 

 

 

 

 

 

4. xxx

6

 

 

 

 

 

 

FINAL STANDING

P

W

D

L

F

A

Pt

1. xxx

6

 

 

 

 

 

 

2. xxx

6

 

 

 

 

 

 

3. xxx

6

 

 

 

 

 

 

4. xxx

6

 

 

 

 

 

 

 

 

FIRST KNOCK-OUT ROUND

[Draw on 17-12-2018]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(a) Played in xxx.

 

 

1/4 FINALS

[Draw on 15-03-2019]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1/2 FINALS

[Draw on 19-04-2019]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FINAL

STADIUM: Wanda Metropolitano (Madrid)

DATE: 1-06-2019 (21:00 h)

Attendance: xxx

Referee: xxx (XXX)

Goals: xxx

BOOKED: xxx

MAN OF THE MATCH: xxx

xxx - xxx
xxx (xxx)

xxx (coach: xxx)

xxx

----------------------------------------------------------

xxx

xxx

xxx

xxx

----------------------------------------------------------

xxx

xxx

xxx

xxx

----------------------------------------------------------

xxx

xxx

xxx (coach: xxx)

xxx

----------------------------------------------------------

xxx

xxx

xxx

xxx

----------------------------------------------------------

xxx

xxx

xxx

xxx

----------------------------------------------------------

xxx

xxx

 

TOP SCORER: xxx (XXX) - xx goals

 

 

ROSTERS (FINALISTS)

xxx

xxx

Goalkeepers

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

Defenders

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

Midfielders

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

Forwards

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

xx. xxx (xxx) SPA

COACH: xxx (xxx) SPA

Goalkeepers

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

Defenders

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

Midfielders

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

Forwards

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

xx. xxx (xxx) ENG

COACH: xxx (xxx) ENG

 

 

RESUMEN DEL PARTIDO (GAME SUMMARY)

 

xxx.

 

 

::::: GAME DETAILS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: GAME DETAILS (OTHERS) :::::

 

::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::

 

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco