XIX WORLD CHAMPIONSHIP (MANILA 2023)
QUALIFYING STAGE
(From 20-02-2020 to 27-02-2023)
PARTICIPANTS (95) · EUROPE (12 berths): 8 teams who didn’t advance to the EuroBasket 2022 qualifiers plus 8 teams who were eliminated from the EuroBasket 2022 qualifiers enter a European Pre-Qualifiying tournament, divided in two rounds. The top eight teams from these pre-qualifiers advance to the qualifying round, where they join the 24 national teams that qualified for EuroBasket 2022. In a First Round, the 32 teams are divided into eight groups of four teams each. At the end of a league stage played on a home-and-away basis, the top three teams in each group qualify for a Second Round. The 24 teams in this stage are divided into four groups of six teams each (in which head-to-head results from the First Round are kept during a new round-robin). The top three teams in each group of the Second Round qualify for the World Championship. · ASIA-OCEANIA (6+2 / 5+3 berths): 16 teams (the participants in the FIBA Asia Cup 2021) enter a First Round, divided into four groups of four teams each. At the end of a league stage played on a home-and-away basis, the top three teams in each group qualify for a Second Round. The 12 teams in this stage are divided into two groups of six teams each (in which head-to-head results from the First Round are kept during a new round-robin). The top three teams in each group of the Second Round, together with any of the competing hosts at this stage, qualify for the World Championship. · AMERICA (7 berths): 11 teams from Central America, the Caribbean and South America who didn’t participate in the 2022 FIBA AmeriCup qualifiers (or were eliminated from this competition) enter an American Pre-Qualifiying tournament, divided in two rounds. The top for teams from these pre-qualifiers advance to the qualifying round, where they join the 12 teams qualified for the 2022 FIBA AmeriCup. In a First Round, the 16 teams are divided into four groups of four teams each. At the end of a league stage played on a home-and-away basis, the top three teams in each group qualify for a Second Round. The 12 teams in this stage are divided into two groups of six teams each (in which head-to-head results from the First Round are kept during a new round-robin). The top three teams in each group of the Second Round, together with the best fourth-placed team, qualify for the World Championship. · AFRICA (5 berths): 16 teams (the participants in the FIBA AfroBasket 2021) enter a First Round, divided into four groups of four teams each. At the end of a league stage played on a home-and-away basis, the top three teams in each group qualify for a Second Round. The 12 teams in this stage are divided into two groups of six teams each (in which head-to-head results from the First Round are kept during a new round-robin). The top two teams in each group of the Second Round, together with the best third-placed team, qualify for the World Championship. |
EUROPEAN QUALIFYING TOURNAMENT (From 20-02-2020 to 27-02-2023) |
PRE-QUALIFYING TOURNAMENT (From 20-02-2020 to 18-08-2021) |
FIRST ROUND |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
GROUP A |
|
GROUP B |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (20-02-2020) / Day 4 (28-11-2020) |
Day 1 (20-02-2020) / Day 4 (28-11-2020) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cyprus - Belarus |
41-97 (18-41) |
89-53 (48-18) |
Slovakia - Luxembourg |
73-65 (40-38) |
77-73 (31-30) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Portugal - Albania |
70-62 (31-31) |
70-88 (37-48) |
Kosovo - Iceland |
80-78 (35-34) |
86-62 (45-29) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 2 (24-02-2020) / Day 5 (18-02-2021) |
Day 2 (23-02-2020) / Day 5 (18-02-2021) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Albania - Cyprus |
71-64 (27-33) (a) |
88-66 (32-34) |
Luxembourg - Kosovo |
80-84 (45-44) |
89-99 (46-55) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Belarus - Portugal |
72-56 (34-29) |
75-57 (39-23) |
Iceland - Slovakia |
83-74 (43-34) |
79-94 (39-43) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (26-11-2020) / Day 6 (20-02-2021) |
Day 3 (26-11-2020) / Day 6 (20-02-2021) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Belarus - Albania |
90-50 (45-23) |
72-93 (39-44) |
Iceland - Luxembourg |
90-76 (34-38) |
84-86 (43-57) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Portugal - Cyprus |
74-56 (44-33) |
52-84 (22-45) |
Slovakia - Kosovo |
91-67 (42-29) |
73-77 (37-35) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(a) Game played on 23-02-2020. |
|
SECOND ROUND |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
GROUP C (Matosinhos) |
|
GROUP D (Rīga) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (12-08-2021) / Day 4 (16-08-2021) |
Day 1 (7-08-2021) / Day 4 (11-08-2021) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sweden - Portugal |
77-79 (32-38) |
60-79 (32-31) |
Romania - Latvia |
72-108 (25-57) |
79-69 (45-30) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 2 (13-08-2021) / Day 5 (17-08-2021) |
Day 2 (8-08-2021) / Day 5 (12-08-2021) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Portugal - Luxembourg |
83-74 (47-28) |
74-80 (46-48) |
Latvia - Belarus |
92-83 (45-44) |
60-83 (35-43) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (14-08-2021) / Day 6 (18-08-2021) |
Day 3 (9-08-2021) / Day 6 (13-08-2021) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Luxembourg - Sweden |
76-129 (42-63) |
94-58 (43-30) |
Belarus - Romania |
77-72 (38-39) |
66-94 (23-50) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(a) Austria withdrew before the competition and was replaced by Luxembourg. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
GROUP E (Podgorica) |
|
GROUP F (Skopje) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (12-08-2021) / Day 4 (16-08-2021) |
Day 1 (12-08-2021) / Day 4 (16-08-2021) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Montenegro - Iceland |
83-69 (39-33) |
80-82 (46-41) |
N. Macedonia - Switzerland |
62-67 (25-35) |
61-67 (26-39) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 2 (13-08-2021) / Day 5 (17-08-2021) |
Day 2 (13-08-2021) / Day 5 (17-08-2021) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Iceland - Denmark |
91-70 (43-39) |
73-89 (39-47) |
Switzerland - Slovakia |
56-64 (34-30) |
60-65 (25-41) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (14-08-2021) / Day 6 (18-08-2021) |
Day 3 (14-08-2021) / Day 6 (18-08-2021) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Denmark - Montenegro |
68-79 (35-46) |
79-67 (39-27) |
Slovakia - North Macedonia |
47-69 (24-35) |
72-88 (32-38) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
FIRST ROUND (From 25-11-2021 to 4-07-2022) |
GROUP A |
|
GROUP B |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (25-11-2021) / Day 5 (30-06-2022) |
Day 1 (25-11-2021) / Day 5 (30-06-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Slovakia - Belgium |
57-83 (35-36) |
102-59 (56-29) |
Great Britain - Greece |
78-69 (33-38) |
93-71 (39-38) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Serbia - Latvia |
101-100 (52-56) |
66-59 (25-31) |
Belarus - Turkey |
84-70 (43-34) (*) |
CANCELLED (*) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 2 (28-11-2021) / Day 6 (3-07-2022) |
Day 2 (28-11-2021) / Day 6 (3-07-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Belgium - Serbia |
73-69 (29-41) |
73-74 (38-38) (b) |
Greece - Belarus |
77-67 (38-30) (*) |
CANCELLED (*) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Latvia - Slovakia |
82-74 (35-34) (a) |
60-93 (23-51) |
Turkey - Great Britain |
84-67 (37-37) |
71-85 (31-42) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (25-02-2022) / Day 4 (28-02-2022) |
Day 3 (25-02-2022) / Day 4 (28-02-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Belgium - Latvia |
65-66 (25-43) |
68-63 (39-33) |
Belarus - Great Britain |
CANCELLED (*) |
CANCELLED (*) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Serbia - Slovakia |
75-63 (44-36) |
63-71 (31-44) |
Greece - Turkey |
72-71 (40-32) |
67-76 (33-36) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(a) Game played on 29-11-2021. (b) The game, originally scheduled for 3-07-2022, was postponed due to a lighting failure in minute 3 (with Belgium leading 3-6). The remainder of the match was played on 4-07-2022. |
* All the games involving Belarus were either annulled or cancelled after FIBA’s suspension due to the Belarusian support to the Russian invasion of Ukraine. |
GROUP C |
|
GROUP D |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (25-11-2021) / Day 5 (30-06-2022) |
Day 1 (25-11-2021) / Day 5 (30-06-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sweden - Finland |
72-62 (31-19) |
85-69 (43-46) |
Israel - Poland |
69-61 (31-27) |
90-85 (42-36) (a) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Croatia - Slovenia |
74-76 (39-41) |
97-69 (54-35) |
Germany - Estonia |
66-69 (34-30) |
57-88 (22-31) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 2 (28-11-2021) / Day 6 (3-07-2022) |
Day 2 (28-11-2021) / Day 6 (3-07-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Finland - Croatia |
77-71 (34-34) |
79-81 (34-43) |
Estonia - Israel |
69-79 (36-39) |
96-77 (48-44) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Slovenia - Sweden |
94-89 (42-44) |
81-84 (41-41) |
Poland - Germany |
69-72 (30-40) |
93-83 (40-36) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (25-02-2022) / Day 4 (28-02-2022) |
Day 3 (25-02-2022) / Day 4 (28-02-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Finland - Slovenia |
86-76 (32-31) |
79-83 (31-52) |
Estonia - Poland |
75-71 (47-36) |
70-68 (38-42) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Croatia - Sweden |
64-70 (35-35) |
98-105 (41-26) (a) |
Israel - Germany |
67-71 (33-35) |
84-80 (39-34) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(a) Two overtimes at the end of regulation (79-79 and 88-88). |
(a) Overtime at the end of regulation (78-78). |
GROUP E |
|
GROUP F |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (26-11-2021) / Day 5 (1-07-2022) |
Day 1 (26-11-2021) / Day 5 (1-07-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Portugal - Hungary |
75-81 (33-38) |
69-68 (40-31) |
Lithuania - Bulgaria |
89-69 (42-31) |
70-72 (30-34) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
France - Montenegro |
73-67 (38-38) |
70-69 (33-31) |
Bosnia-H. - Czech Republic |
97-90 (44-56) |
93-81 (51-36) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 2 (29-11-2021) / Day 6 (4-07-2022) |
Day 2 (29-11-2021) / Day 6 (4-07-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Hungary - France |
54-78 (29-45) |
81-40 (39-25) |
Czech Republic - Lithuania |
66-74 (32-45) |
72-83 (32-45) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Montenegro - Portugal |
83-69 (41-36) |
62-77 (30-45) |
Bulgaria - Bosnia-H. |
75-85 (42-50) |
76-73 (40-36) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (24-02-2022) / Day 4 (27-02-2022) |
Day 3 (24-02-2022) / Day 4 (27-02-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Hungary - Montenegro |
67-83 (28-36) |
84-88 (35-40) |
Bulgaria - Czech Republic |
79-70 (45-30) |
83-80 (41-40) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
France - Portugal |
94-56 (37-33) |
56-69 (35-34) |
Bosnia-H. - Lithuania |
77-78 (41-36) |
77-56 (34-32) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
GROUP G |
|
GROUP H |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (26-11-2021) / Day 5 (1-07-2022) |
Day 1 (26-11-2021) / Day 5 (1-07-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Georgia - Ukraine |
88-83 (45-46) |
79-66 (47-34) |
Russia - Italy |
92-78 (37-37) (*) |
CANCELLED (*) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
North Macedonia - Spain |
65-94 (30-41) |
80-44 (45-23) |
Netherlands - Iceland |
77-79 (41-44) |
67-66 (21-35) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 2 (29-11-2021) / Day 6 (4-07-2022) |
Day 2 (29-11-2021) / Day 6 (4-07-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ukraine - North Macedonia |
78-61 (30-34) |
68-73 (37-47) |
Russia - Iceland |
89-65 (42-18) (*) |
CANCELLED (*) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Spain - Georgia |
89-61 (47-31) |
82-76 (37-31) (a) |
Italy - Netherlands |
75-73 (47-39) |
81-92 (43-54) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (24-02-2022) / Day 4 (27-02-2022) |
Day 3 (24-02-2022) / Day 4 (27-02-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Spain - Ukraine |
88-74 (45-29) |
76-77 (39-40) (b) |
Iceland - Italy |
107-105 (44-33) (a) |
95-87 (53-45) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Georgia - North Macedonia |
91-70 (46-31) |
65-79 (35-43) |
Russia - Netherlands |
80-69 (35-36) (*) |
CANCELLED (*) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(a) Overtime at the end of regulation (67-67). (b) Game postponed to 7-07-2022 due to the Russian invasion of Ukraine. |
(a)
Two overtimes at the end of regulation (85-85 and 94-94). |
SECOND ROUND (From 24-08-2022 to 27-02-2023) |
GROUP I |
|
GROUP J |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (25-08-2022) / Day 5 (24-02-2023) |
Day 1 (25-08-2022) / Day 5 (24-02-2023) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Latvia - Turkey |
111-85 (56-47) |
74-83 (46-49) |
Finland - Israel |
79-73 (47-37) |
95-97 (46-35) (a) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Belgium - Great Britain |
72-57 (33-27) |
59-88 (26-42) |
Slovenia - Estonia |
104-83 (56-38) |
79-78 (37-40) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Serbia - Greece |
100-94 (51-44) (a) |
97-92 (30-39) (b) |
Sweden - Germany |
50-67 (29-46) |
73-66 (40-31) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 2 (28-08-2022) / Day 4 (14-11-2022) |
Day 2 (28-08-2022) / Day 4 (14-11-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Great Britain - Latvia |
80-87 (38-38) |
79-63 (40-28) |
Estonia - Finland |
68-76 (36-47) |
91-71 (39-41) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Greece - Belgium |
85-68 (49-33) |
70-72 (34-31) |
Germany - Slovenia |
90-71 (33-31) |
81-75 (41-34) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Turkey - Serbia |
72-79 (28-47) |
77-76 (37-34) |
Israel - Sweden |
83-95 (38-52) |
71-68 (37-40) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (11-11-2022) / Day 6 (27-02-2023) |
Day 3 (11-11-2022) / Day 6 (27-02-2023) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Greece - Latvia |
60-80 (28-36) |
67-57 (33-32) |
Germany - Finland |
94-80 (44-36) |
81-87 (43-46) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Turkey - Belgium |
86-52 (43-27) |
54-82 (31-45) |
Israel - Slovenia |
62-75 (34-38) |
79-87 (38-42) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Great Britain - Serbia |
68-74 (34-38) |
101-83 (46-41) |
Estonia - Sweden |
82-87 (37-39) |
71-72 (30-28) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
* After Belarus’ disqualification in First Round Group B, and in order to uniformly classify teams, the games against the last ranked team in First Round Group A are not considered for the classification of Group I. (a) Overtime at the end of regulation (87-87). (b) Overtime at the end of regulation (80-80). |
(a) Overtime at the end of regulation (83-83). |
GROUP K |
|
GROUP L |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (24-08-2022) / Day 5 (23-02-2023) |
Day 1 (24-08-2022) / Day 5 (23-02-2023) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
France - Czech Republic |
95-60 (38-42) |
59-72 (36-27) |
Spain - Iceland |
87-57 (51-28) |
61-80 (33-43) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Montenegro - Bosnia-H. |
88-69 (41-26) |
74-66 (34-37) |
Georgia - Netherlands |
77-66 (35-35) |
80-88 (42-35) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Hungary - Lithuania |
78-88 (38-42) |
89-64 (40-31) |
Ukraine - Italy |
89-97 (45-34) |
85-75 (43-43) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 2 (27-08-2022) / Day 4 (14-11-2022) |
Day 2 (27-08-2022) / Day 4 (14-11-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bosnia-H. - France |
96-90 (38-46) (a) |
92-56 (40-27) |
Netherlands - Spain |
64-86 (32-40) |
84-72 (43-43) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lithuania - Montenegro |
90-73 (39-36) |
56-65 (30-37) |
Italy - Georgia |
91-82 (43-38) |
84-85 (40-43) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Czech Republic - Hungary |
79-82 (44-47) |
83-69 (36-33) |
Iceland - Ukraine |
91-88 (36-41) (a) |
79-72 (35-33) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (11-11-2022) / Day 6 (26-02-2023) |
Day 3 (11-11-2022) / Day 6 (26-02-2023) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lithuania - France |
65-90 (33-43) |
70-63 (35-27) |
Italy - Spain |
84-88 (33-36) (b) |
68-72 (29-33) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Czech Republic - Montenegro |
56-65 (24-33) |
88-70 (50-25) |
Iceland - Georgia |
85-88 (38-45) |
77-80 (42-43) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bosnia-H. - Hungary |
83-78 (52-38) |
87-77 (46-37) |
Netherlands - Ukraine |
77-96 (35-59) |
72-56 (34-31) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(a) Two overtimes at the end of regulation (76-76 and 83-83). |
* After Russia’s suspension in First Round Group H, and in order to uniformly classify teams, the games against the last ranked team in First Round Group G are not considered for the classification of Group L. (a) Overtime at the end of regulation (80-80). (b) Overtime at the end of regulation (70-70). |
ASIAN AND OCEANIA QUALIFYING TOURNAMENT (From 26-11-2021 to 27-02-2023) |
FIRST ROUND (From 26-11-2021 to 4-07-2022) |
GROUP A (Quezon City / Auckland / Manila) |
|
GROUP B (Sendai / Okinawa / Melbourne) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (24-02-2022) / Day 2 (28-02-2022) |
Day 1 (27-11-2021) / Day 2 (28-11-2021) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
New Zealand - India |
101-46 (52-25) |
60-95 (27-52) |
China - Japan |
79-63 (45-29) |
73-106 (29-53) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South Korea - Philippines |
0-20 (a) |
20-0 (a) |
Australia - Taiwan |
98-61 (48-22) (a) |
71-90 (46-56) (d) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (25-02-2022) / Day 6 (3-07-2022) |
Day 3 (26-02-2022) / Day 6 (3-07-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
New Zealand - South Korea |
20-0 (a) |
0-20 (a) |
Australia - China |
76-69 (43-34) (b) |
48-71 (29-30) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
India - Philippines |
64-88 (32-44) |
79-63 (45-24) |
Taiwan - Japan |
71-76 (39-33) |
89-49 (42-27) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 4 (27-02-2022) / Day 5 (30-06-2022) |
Day 4 (27-02-2022) / Day 5 (1-07-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
New Zealand - Philippines |
88-63 (40-30) |
60-106 (21-47) |
Australia - Japan |
80-64 (42-40) |
52-98 (17-47) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
India - South Korea |
20-0 (a) |
0-20 (a) |
Taiwan - China |
56-97 (26-55) (c) |
94-58 (42-38) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(a) South Korea was disqualified after refusing to travel to Quezon City (Philippines) for the first qualification stage (February, 24-28) and all its games were cancelled and awarded by forfeit (0-20) to its rivals. |
(a) Game played on 25-02-2022. (b) Game played on 30-06-2022. (c) Game played on 4-07-2022. (d) Game played on 28-02-2022. |
GROUP C |
|
GROUP D |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (26-11-2021) / Day 2 (29-11-2021) |
Day 1 (26-11-2021) / Day 2 (29-11-2021) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jordan - Saudi Arabia |
68-61 (25-36) |
72-64 (31-39) |
Iran - Bahrain |
82-66 (36-29) |
64-100 (35-49) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lebanon - Indonesia |
96-38 (46-22) |
64-110 (47-54) |
Kazakhstan - Syria |
84-74 (33-38) |
71-81 (37-39) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (24-02-2022) / Day 5 (1-07-2022) |
Day 3 (24-02-2022) / Day 5 (1-07-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jordan - Lebanon |
74-63 (33-31) |
89-70 (46-28) |
Iran - Kazakhstan |
69-73 (38-36) |
68-60 (41-35) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Saudi Arabia - Indonesia |
95-66 (50-31) |
67-69 (39-31) |
Bahrain - Syria |
64-80 (19-39) |
67-76 (27-39) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 4 (27-02-2022) / Day 6 (4-07-2022) |
Day 4 (27-02-2022) / Day 6 (4-07-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jordan - Indonesia |
94-64 (42-29) |
52-77 (26-37) |
Iran - Syria |
80-68 (39-36) |
56-91 (28-39) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Saudi Arabia - Lebanon |
68-81 (32-35) |
90-60 (45-31) |
Bahrain - Kazakhstan |
48-95 (27-40) |
51-62 (29-37) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
SECOND ROUND (From 25-08-2022 to 27-02-2023) |
GROUP E |
|
GROUP F |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (25-08-2022) / Day 5 (24-02-2023) |
Day 1 (25-08-2022) / Day 5 (23-02-2023) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Saudi Arabia - New Zealand |
65-80 (25-55) |
110-63 (65-33) |
Bahrain - Australia |
50-104 (28-53) |
83-51 (52-24) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lebanon - Philippines |
85-81 (49-47) |
107-96 (53-41) |
Kazakhstan - China |
56-68 (24-41) |
71-59 (43-22) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jordan - India |
80-64 (46-27) |
63-98 (21-63) |
Iran - Japan |
79-68 (44-32) |
96-61 (52-29) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 2 (29-08-2022) / Day 4 (13-11-2022) |
Day 2 (29-08-2022) / Day 4 (14-11-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
New Zealand - Jordan |
100-72 (52-34) |
92-75 (41-41) |
Australia - Iran |
98-68 (41-30) |
20-0 (b) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Philippines - Saudi Arabia |
84-46 (37-28) |
63-76 (25-31) |
China - Bahrain |
80-67 (42-33) |
67-80 (32-34) (c) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
India - Lebanon |
63-95 (29-49) |
103-74 (49-36) |
Japan - Kazakhstan |
73-48 (27-27) (a) |
61-81 (27-45) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (10-11-2022) / Day 6 (27-02-2023) |
Day 3 (11-11-2022) / Day 6 (26-02-2023) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lebanon - New Zealand |
77-65 (31-37) |
106-91 (58-50) |
Kazakhstan - Australia |
50-97 (25-58) |
98-53 (46-27) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jordan - Philippines |
66-74 (41-37) |
90-91 (41-63) |
Iran - China |
72-81 (34-42) |
86-74 (45-48) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Saudi Arabia - India |
85-54 (38-28) |
60-71 (33-37) |
Bahrain - Japan |
74-87 (33-50) |
95-72 (51-35) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
* After South Korea’s disqualification in First Round Group A, and in order to uniformly classify teams, the games against the last ranked team in First Round Group C are not considered for the classification of Group E. |
(a) Game played on 30-08-2022. (b) Game forfeited to Iran after Australia refused to travel to the Asian country out of safety concerns, due to the social unrest in the Islamic Republic. (c) Overtime at the end of regulation (64-64). |
AMERICAN QUALIFYING TOURNAMENT (From 15-04-2021 to 27-02-2023) |
PRE-QUALIFYING TOURNAMENT (From 15-04-2021 to 15-07-2021) |
Central American and Caribbean sub-zone (San Salvador) |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (15-04-2021) |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Costa Rica - Jamaica |
67-69 (24-41) |
||||||||||||||||||||||||||||||
Guyana - Nicaragua |
73-84 (40-42) |
||||||||||||||||||||||||||||||
Day 2 (16-04-2021) |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Jamaica - Guyana |
107-87 (47-42) |
||||||||||||||||||||||||||||||
El Salvador - Costa Rica |
58-78 (24-31) |
||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (17-04-2021) |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Nicaragua - Jamaica |
92-54 (49-21) |
||||||||||||||||||||||||||||||
Guyana - El Salvador |
90-92 (53-53) |
||||||||||||||||||||||||||||||
Day 4 (18-04-2021) |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Costa Rica - Guyana |
78-75 (39-41) |
||||||||||||||||||||||||||||||
El Salvador - Nicaragua |
82-89 (55-37) |
||||||||||||||||||||||||||||||
Day 5 (19-04-2021) |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Nicaragua - Costa Rica |
55-72 (33-32) |
||||||||||||||||||||||||||||||
Jamaica - El Salvador |
66-68 (36-36) |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
South American sub-zone (12-06-2021 / 16-06-2021) |
||
Bolivia - Ecuador |
91-57 (35-31) |
69-51 (38-18) |
GROUP A (San Salvador) |
|
GROUP B (Santiago) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (2-07-2021) |
Day 1 (13-07-2021) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cuba - Bahamas |
88-89 (49-35) |
Nicaragua - Paraguay |
76-73 (38-36) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Costa Rica - El Salvador |
71-59 (42-34) |
Chile - Bolivia |
105-52 (46-30) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 2 (3-07-2021) |
Day 2 (14-07-2021) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bahamas - Costa Rica |
75-51 (42-17) |
Bolivia - Nicaragua |
87-82 (48-41) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
El Salvador - Cuba |
70-86 (30-40) |
Paraguay - Chile |
62-66 (23-33) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (4-07-2021) |
Day 3 (15-07-2021) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Costa Rica - Cuba |
60-79 (19-38) |
Bolivia - Paraguay |
49-77 (24-38) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bahamas - El Salvador |
87-79 (51-34) |
Nicaragua - Chile |
63-82 (28-40) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
FIRST ROUND (From 26-11-2021 to 4-07-2022) |
GROUP A (Buenos Aires +) |
|
GROUP B (Buenos Aires +) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (26-11-2021) / Day 2 (27-11-2021) |
Day 1 (26-11-2021) / Day 2 (27-11-2021) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Venezuela - Panama |
77-56 (47-29) |
53-71 (24-36) |
Uruguay - Colombia |
83-75 (49-41) |
69-82 (39-34) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Argentina - Paraguay |
93-67 (48-35) |
43-82 (23-42) |
Brazil - Chile |
77-53 (41-35) |
55-81 (28-35) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (25-02-2022) / Day 5 (30-06-2022) |
Day 3 (25-02-2022) / Day 5 (30-06-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Paraguay - Panama |
59-81 (33-39) |
81-54 (50-25) |
Chile - Colombia |
90-76 (35-29) |
67-66 (33-35) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Argentina - Venezuela |
58-71 (34-46) |
66-69 (42-31) |
Brazil - Uruguay |
85-66 (37-32) |
60-73 (32-43) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 4 (26-02-2022) / Day 6 (3-07-2022) |
Day 4 (28-02-2022) / Day 6 (3-07-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Paraguay - Venezuela |
48-97 (22-52) |
87-59 (36-24) |
Chile - Uruguay |
67-78 (36-45) |
75-65 (41-34) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Argentina - Panama |
65-58 (33-34) |
77-88 (38-54) |
Brazil - Colombia |
119-73 (57-36) |
104-98 (48-37) (a) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(a)
Two overtimes at the end of regulation (76-76 and 87-87). |
GROUP C (Santo Domingo +) |
|
GROUP D |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (28-11-2021) / Day 2 (29-11-2021) |
Day 1 (28-11-2021) / Day 6 (4-07-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Canada - Bahamas |
115-73 (61-38) |
77-113 (46-58) |
USA - Cuba |
95-90 (60-53) |
64-87 (30-42) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dominican Rep. - USVI |
87-65 (48-27) |
56-100 (31-46) |
Mexico - Puerto Rico |
90-86 (46-48) |
97-87 (51-35) (a) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (26-02-2022) / Day 5 (1-07-2022) |
Day 2 (29-11-2021) / Day 4 (27-02-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bahamas - US Virgin Islands |
86-74 (38-31) |
80-97 (39-52) |
Puerto Rico - Cuba |
69-60 (37-43) |
62-65 (36-31) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Canada - Dominican Republic |
85-79 (42-36) |
75-95 (36-46) |
Mexico - USA |
97-88 (48-57) |
89-67 (48-21) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 4 (27-02-2022) / Day 6 (4-07-2022) |
Day 3 (24-02-2022) / Day 5 (1-07-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bahamas - Dominican Rep. |
65-90 (33-43) |
88-80 (46-33) |
Cuba - Mexico |
72-82 (37-39) |
75-66 (42-36) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Canada - US Virgin Islands |
94-46 (43-21) |
67-113 (21-52) |
USA - Puerto Rico |
93-76 (42-44) |
75-83 (37-42) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
SECOND ROUND (From 25-08-2022 to 27-02-2023) |
GROUP E |
|
GROUP F |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (25-08-2022) / Day 5 (23-02-2023) |
Day 1 (25-08-2022) / Day 5 (23-02-2023) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bahamas - Venezuela |
81-86 (42-35) |
115-70 (67-37) |
Puerto Rico - Brazil |
75-72 (36-43) |
90-92 (44-52) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Canada - Argentina |
99-87 (52-39) |
83-72 (40-31) |
USA - Uruguay |
105-71 (53-29) |
77-88 (41-29) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dominican Republic - Panama |
70-61 (34-26) |
67-93 (39-38) |
Mexico - Colombia |
89-93 (55-39) (a) |
54-113 (24-57) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 2 (29-08-2022) / Day 4 (13-11-2022) |
Day 2 (29-08-2022) / Day 4 (14-11-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Venezuela - Dominican Rep. |
76-72 (51-31) |
72-68 (35-37) |
Brazil - Mexico |
72-82 (30-38) |
56-102 (26-50) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Argentina - Bahamas |
95-77 (43-44) |
76-80 (30-42) |
Uruguay - Puerto Rico |
78-70 (36-26) |
76-68 (40-34) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Panama - Canada |
50-106 (25-64) |
112-71 (52-32) |
Colombia - USA |
77-95 (32-45) |
88-81 (47-41) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (10-11-2022) / Day 6 (26-02-2023) |
Day 3 (11-11-2022) / Day 6 (26-02-2023) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Canada - Venezuela |
94-56 (46-31) |
57-74 (30-37) |
USA - Brazil |
79-94 (34-58) |
83-76 (39-35) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dominican Rep. - Argentina |
80-69 (41-33) |
75-79 (42-35) |
Mexico - Uruguay |
80-60 (40-26) |
69-82 (38-46) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bahamas - Panama |
83-79 (45-37) (a) |
88-66 (43-34) |
Puerto Rico - Colombia |
91-79 (39-35) |
80-87 (36-41) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
AFRICAN QUALIFYING TOURNAMENT (From 26-11-2021 to 26-02-2023) |
FIRST ROUND (From 26-11-2021 to 3-07-2022) |
GROUP A (Benguela / Kigali) |
|
GROUP B (Dakar / Kigali) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (26-11-2021) / Day 4 (1-07-2022) |
Day 1 (25-02-2022) / Day 4 (1-07-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cape Verde - Nigeria |
79-71 (34-35) |
70-79 (26-39) |
Cameroon - Tunisia |
51-55 (28-34) |
65-54 (37-30) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Mali - Uganda |
76-66 (36-30) |
20-0 (a) |
South Sudan - Rwanda |
68-56 (29-31) |
63-73 (25-42) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 2 (27-11-2021) / Day 5 (2-07-2022) |
Day 2 (26-02-2022) / Day 5 (2-07-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nigeria - Mali |
72-70 (30-39) |
0-20 (a) |
Rwanda - Cameroon |
45-57 (20-20) |
52-59 (15-34) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Uganda - Cape Verde |
77-74 (31-32) |
87-78 (44-43) |
Tunisia - South Sudan |
64-72 (35-41) |
75-61 (31-33) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (28-11-2021) / Day 6 (3-07-2022) |
Day 3 (27-02-2022) / Day 6 (3-07-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cape Verde - Mali |
58-64 (30-33) |
0-20 (a) |
South Sudan - Cameroon |
74-68 (48-34) |
56-67 (24-34) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Uganda - Nigeria |
69-95 (37-53) |
91-72 (49-31) |
Tunisia - Rwanda |
65-51 (38-25) |
66-76 (29-39) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
GROUP C (Benguela / Abidjan) |
|
GROUP D (Dakar / Alexandria) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (26-11-2021) / Day 4 (1-07-2022) |
Day 1 (25-02-2022) / Day 4 (1-07-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Guinea - Central African Rep. |
76-71 (27-30) |
61-56 (28-24) |
Senegal - Egypt |
75-57 (37-26) |
76-43 (38-25) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ivory Coast - Angola |
57-56 (20-29) |
73-75 (36-36) |
Kenya - D.R. Congo |
56-66 (26-34) |
20-0 (a) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 2 (27-11-2021) / Day 5 (2-07-2022) |
Day 2 (26-02-2022) / Day 5 (2-07-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Central African R. - Ivory C. |
64-92 (26-47) |
73-63 (30-35) |
Egypt - Kenya |
105-51 (46-21) |
39-72 (17-46) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Angola - Guinea |
75-59 (40-34) |
65-85 (29-40) |
D.R. Congo - Senegal |
62-57 (35-29) |
60-72 (25-27) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (28-11-2021) / Day 6 (3-07-2022) |
Day 3 (27-02-2022) / Day 6 (3-07-2022) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ivory Coast - Guinea |
80-69 (39-31) |
56-65 (28-39) |
Egypt - D.R. Congo |
62-51 (30-24) |
52-80 (30-52) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Central African Rep. - Angola |
48-78 (14-30) |
76-60 (41-38) |
Kenya - Senegal |
55-100 (29-53) |
86-54 (40-31) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(a) Game postponed after the Kenyan team could not reach Alexandria in time. Later, it was forfeited to Congo and voided for Kenya for classification purposes. |
SECOND ROUND (From 26-08-2022 to 26-02-2023) |
GROUP E (Abidjan / Luanda) |
|
GROUP F (Monastir / Alexandria) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 1 (26-08-2022) / Day 4 (24-02-2023) |
Day 1 (26-08-2022) / Day 4 (24-02-2023) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Guinea - Cape Verde |
48-65 (28-34) |
78-70 (44-37) |
Senegal - South Sudan |
69-66 (24-27) |
83-75 (45-44) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ivory Coast - Nigeria |
78-66 (42-36) |
72-63 (30-34) |
Egypt - Tunisia |
67-61 (33-33) |
67-71 (31-35) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Angola - Uganda |
84-62 (56-27) |
49-82 (28-34) |
D.R. Congo - Cameroon |
69-71 (20-34) |
85-56 (36-29) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 2 (27-08-2022) / Day 5 (25-02-2023) |
Day 2 (27-08-2022) / Day 5 (25-02-2023) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cape Verde - Angola |
58-65 (36-28) |
80-67 (43-36) |
South Sudan - D.R. Congo |
101-58 (49-20) |
61-82 (33-41) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nigeria - Guinea |
89-70 (44-35) |
59-62 (35-31) |
Tunisia - Senegal |
63-73 (40-33) |
53-70 (29-30) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Uganda - Ivory Coast |
80-91 (50-46) |
89-44 (50-21) |
Cameroon - Egypt |
74-86 (44-47) |
63-71 (25-44) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Day 3 (28-08-2022) / Day 6 (26-02-2023) |
Day 3 (28-08-2022) / Day 6 (26-02-2023) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ivory Coast - Cape Verde |
77-69 (39-22) |
79-64 (42-30) |
Egypt - South Sudan |
65-85 (34-46) |
97-77 (42-49) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Angola - Nigeria |
70-67 (27-29) |
59-65 (29-36) |
D.R. Congo - Tunisia |
45-57 (18-37) |
68-72 (26-24) (a) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Guinea - Uganda |
76-69 (31-33) |
47-88 (36-45) |
Senegal - Cameroon |
90-71 (48-35) |
63-89 (34-39) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
::::: WORLD CHAMPIONSHIP :::::
GAME DETAILS (SPAIN)
VENUE: Sportskiot Centar “Jane Sandanski” (Skopje) DATE: 26-11-2019 (19:30 h) ATTENDANCE: 4.000 REFEREES: Tomas Jasevičius (LIT), Alexandre Deman (FRA), Sergej Beljakov (RUS) FOULED OUT: Simić (39’) SCORING BY QUARTER: 14-21 / 16-20 / 17-29 / 18-24 |
||
North Macedonia - Spain |
||
65-94 (30-41) |
||
North Macedonia (coach: Dragan Bajić) Adem Mekić (9), Kristijan Nikolov (7), Damjan Robev (9), Bojan Krstevski (2), Teodor Simić (18); Kiril Nikolovski (2), Boban Stajić (2), Andrej Magdevski (-), Damjan Stojanovski (4), Andrej Maslinko (2), Jacob Wiley (10), Viktor Efremovski (-) |
||
Spain (coach: Sergio Scariolo) Quino Colom (2), Jaime Fernández (12), Xabi López-Aróstegui (15), Dani Díez (8), Fran Guerra (5); Jaime Pradilla (6), Darío Brizuela (10), Alberto Díaz (2), Joan Sastre (2), Yankuba Sima (15), Joel Parra (9), Dani Pérez (8) |
VENUE: Palacio de Deportes “Olivo Arena” (Jaén) DATE: 29-11-2019 (20:30 h) ATTENDANCE: 5.000 REFEREES: Boris Krejič (SVN), Paulo Marques (POR), Can Mavisu (TUR) FOULED OUT: - SCORING BY QUARTER: 23-15 / 24-16 / 17-10 / 25-20 |
||
Spain - Georgia |
||
89-61 (47-31) |
||
Spain (coach: Sergio Scariolo) Quino Colom (6), Jaime Fernández (13), Joel Parra (3), Dani Díez (8), Fran Guerra (8); Oriol Paulí (9), Jaime Pradilla (4), Xabi López-Aróstegui (14), Darío Brizuela (8), Alberto Díaz (4), Yankuba Sima (10), Dani Pérez (2) |
||
Georgia (coach: Elias Zouros) Luka Maziashvili (-), Thad McFadden (14), Aleksandre Phevadze (-), Beka Burjanadze (14), Giorgi Shermadini (21); Otar Pkhakadze (2), Kakha Jincharadze (8), Giorgi Turdziladze (2), George Korsantia (-), Mikheil Berishvili (-), Givi Bakradze (-) |
VENUE: Palacio Municipal de Deportes “Vista Alegre” (Córdoba) DATE: 24-02-2022 (20:45 h) ATTENDANCE: 2.480 REFEREES: Nicolas Maestre (FRA), Erez Gurion (ISR), Zdravko Rutešić (MON) FOULED OUT: Dani Pérez (37’) SCORING BY QUARTER: 22-17 / 23-12 / 28-17 / 15-28 |
||
Spain - Ukraine |
||
88-74 (45-29) |
||
Spain (coach: Sergio Scariolo) Quino Colom (14), Xabi López-Aróstegui (15), Joel Parra (4), Dani Díez (11), Fran Guerra (7); Oriol Paulí (9), Jaime Pradilla (8), Alberto Díaz (4), Jonathan Barreiro (5), Joan Sastre (-), Yankuba Sima (11), Dani Pérez (-) |
||
Ukraine (coach: Ainars Bagatskis) Jerome Randle (21), Ivan Tkachenko (1), Bogdan Bliznjuk (14), V'jacheslav Petrov (8), Artem Pustovyj (12); Denys Lukashov (5), Oleksandr Lypovyj (3), V'jacheslav Bobrov (1), Sergij Pavlov (6), V'jacheslav Kravtsov (-), Vitalij Zotov (-), Illja Sydorov (3) |
VENUE: Pabellón “Príncipe Felipe” (Zaragoza) DATE: 1-07-2022 (19:30 h) ATTENDANCE: 6.112 REFEREES: Oskars Lucis (LAT), Dariusz Zapolski (POL), Alexandre Deman (FRA) FOULED OUT: Krstevski (38’) SCORING BY QUARTER: 19-17 / 26-6 / 17-8 / 18-13 [Incidents: A minute of silence was observed before tip-off to show condolence for the death on 30-06-2022 of legendary national team’s delegate Manolo Padilla, who holds the record for most representations in the history of the Spanish national team (every single game from 1971 to 2000).] |
||
Spain - North Macedonia |
||
80-44 (45-23) |
||
Spain (coach: Sergio Scariolo) Alberto Díaz (1), Xabi López-Aróstegui (-), Joel Parra (3), Jaime Pradilla (8), Sebas Saiz (19); Jaime Fernández (7), Darío Brizuela (7), Miquel Salvó (1), Jonathan Barreiro (11), Santi Yusta (6), Yankuba Sima (10), Ferran Bassas (7) |
||
North Macedonia (coach: Dragan Bajić) Kristijan Nikolov (7), Vojdan Stojanovski (3), Andrej Jakimovski (14), Stojan Gjuroski (2), Bojan Krstevski (7); Rubin Stefanov (-), Adem Mekić (3), Teodor Simić (6), Damjan Robev (2), Andrej Maslinko (-), Viktor Tashovski (-) |
VENUE: Tbilisi Sport Palace (Tbilisi) DATE: 4-07-2022 (19:00 h) ATTENDANCE: 8.500 REFEREES: Aleksandar Glišić (SER), Radomir Vojinović (MON), Siniša Prpa (SER) FOULED OUT: Jincharadze (37’) SCORING BY QUARTER: 15-14 / 22-17 / 7-16 / 23-20 // OT: 15-9 |
||
Georgia - Spain |
||
82-76 (37-31;67-67) |
||
Georgia (coach: Elias Zouros) Thad McFadden (16), Rati Andronikashvili (17), Duda Sanadze (8), Toko Shengelia (12), Giorgi Shermadini (18); Kakha Jincharadze (3), Beka Burjanadze (3), Merab Bokolishvili (-), Beka Bekauri (5), Givi Bakradze (-) |
||
Spain (coach: Sergio Scariolo) Quino Colom (-), Xabi López-Aróstegui (14), Joel Parra (11), Jaime Pradilla (6), Fran Guerra (10); Jaime Fernández (3), Darío Brizuela (12), Sebas Saiz (4), Jonathan Barreiro (-), Yankuba Sima (2), Ferran Bassas (10), Dani Díez (4) |
VENUE: Arēna Rīga (Rīga) DATE: 7-07-2022 (19:00 h) ATTENDANCE: 4.500 REFEREES: Ademir Zurapović (BIH), Andris Aunkrogers (LAT), Gintaras Vitkauskas (LIT) FOULED OUT: - SCORING BY QUARTER: 19-20 / 20-20 / 21-17 / 16-20 [Incidents: The original game, scheduled for 27-02-2022, was postponed and moved to a neutral venue due to the Russian invasion of Ukraine.] |
||
Ukraine - Spain |
||
76-77 (39-40) |
||
Ukraine (coach: Ainars Bagatskis) Illja Sydorov (5), Ivan Tkachenko (10), Svjatoslav Mykhajljuk (15), Artem Pustovyj (13), Dmytro Skapintsev (4); Denys Lukashov (6), Pavlo Krutous (9), V'jacheslav Bobrov (8), Issuf Sanon (4), Artem Koval’ov (-), Vitalij Zotov (2) |
||
Spain (coach: Sergio Scariolo) Quino Colom (8), Jaime Fernández (14), Joel Parra (8), Jaime Pradilla (7), Fran Guerra (-); Xabi López-Aróstegui (11), Darío Brizuela (7), Sebas Saiz (10), Santi Yusta (-), Yankuba Sima (7), Ferran Bassas (-), Dani Díez (5) |
VENUE: Navarra Arena (Pamplona) DATE: 24-08-2022 (21:00 h) ATTENDANCE: 9.000 REFEREES: Paulo Marques (POR), Gvidas Gedvilas (LIT), Péter Praksch (HUN) FOULED OUT: - SCORING BY QUARTER: 26-15 / 25-13 / 18-17 / 18-12 |
||
Spain - Iceland |
||
87-57 (51-28) |
||
Spain (coach: Sergio Scariolo) Lorenzo Brown (4), Jaime Fernández (7), Jaime Pradilla (14), Juancho Hernangómez (7), Willy Hernangómez (19); Rudy Fernández (13), Darío Brizuela (9), Sebas Saiz (11), Usman Garuba (2), Sergio Llull (-), Juan Núñez (-), Fran Guerra (1) |
||
Iceland (coach: Craig Pedersen) Ægir Steinarsson (5), Elvar Friðriksson (14), Hörður Vilhjálmsson (-), Haukur Pálsson (7), Tryggvi Hlinason (6); Þórir Þorbjarnarson (8), Kári Jónsson (-), Ragnar Nathanaelsson (-), Kristófer Acox (6), Hilmar Pétursson (-), Styrmir Þrastarson (-), Sigtryggur Björnsson (11) |
VENUE: Topsportcentrum (Almere) DATE: 27-08-2022 (19:00 h) ATTENDANCE: 2.800 REFEREES: Yener Yılmaz (TUR), Erez Gurion (ISR), Dariusz Zapolski (POL) FOULED OUT: - SCORING BY QUARTER: 24-17 / 8-23 / 18-28 / 14-18 |
||
Netherlands - Spain |
||
64-86 (32-40) |
||
Netherlands (coach: Maurizio Buscaglia) Charlon Kloof (8), Keye van der Vuurst de Vries (8), Worthy de Jong (11), Olaf Schaftenaar (6), Jito Kok (16); Leon Williams (4), Shane Hammink (3), Roeland Schaftenaar (6), Matt Haarms (2) |
||
Spain (coach: Sergio Scariolo) Lorenzo Brown (11), Xabi López-Aróstegui (9), Jaime Pradilla (4), Juancho Hernangómez (5), Willy Hernangómez (10); Rudy Fernández (9), Jaime Fernández (5), Darío Brizuela (13), Sebas Saiz (4), Usman Garuba (10), Fran Guerra (4), Joel Parra (2) |
VENUE: Vitrifrigo Arena (Pesaro) DATE: 11-11-2022 (21:00 h) ATTENDANCE: 10.000 REFEREES: Yohan Rosso (FRA), Kerem Baki (TUR), Péter Praksch (HUN) FOULED OUT: Ricci (39’) / Sebas Saiz (41’) SCORING BY QUARTER: 18-22 / 15-14 / 16-19 / 21-15 // OT: 14-18 |
||
Italy - Spain |
||
84-88 (33-36;70-70) |
||
Italy (coach: Gianmarco Pozzecco)
Marco Spissu (12), John Petrucelli (7), Michele Vitali (8), Giampaolo Ricci (5), Amedeo Tessitori (8); Nico Mannion (20), Paul Biligha (10), Tommaso Baldasso (4), Luca Severini (8), Alessandro Pajola (2) |
||
Spain (coach: Sergio Scariolo)
Alberto Díaz (8), Darío Brizuela (5), Miquel Salvó (8), Joel Parra (12), Sebas Saiz (9); Jaime Fernández (28), Rubén Guerrero (1), Jonathan Barreiro (-), Santi Yusta (9), Yankuba Sima (6), Ferran Bassas (2), Juan Núñez (-) |
VENUE: Palacio de los Deportes “Carolina Marín” (Huelva) DATE: 14-11-2022 (20:30 h) ATTENDANCE: 5.000 REFEREES: Aleksandar Glišić (SER), Martin Vulić (CRO), Josip Jurčević (CRO) FOULED OUT: - SCORING BY QUARTER: 21-21 / 22-22 / 18-16 / 23-13 |
||
Spain - Netherlands |
||
84-72 (43-43) |
||
Spain (coach: Sergio Scariolo) Alberto Díaz (8), Jaime Fernández (8), Miquel Salvó (3), Joel Parra (10), Sebas Saiz (12); Pep Busquets (3), Eric Vila (8), Darío Brizuela (16), Francis Alonso (2), Santi Yusta (10), Yankuba Sima (4), Juan Núñez (-) |
||
Netherlands (coach: Radenko Varagić) Maarten Bouwknecht (5), Keye van der Vuurst de Vries (12), Luuk van Bree (8), Jordy Kuiper (2), Jito Kok (-); Dylan van Eyck (2), Marijn Ververs (9), Boyd van der Vuurst de Vries (3), Willem Brandwijk (8), Olaf Schaftenaar (19), Nathan Kuta (4) |
VENUE: Laugardalshöllin (Reykjavík) DATE: 23-02-2023 (19:45 h) ATTENDANCE: 2.487 REFEREES: Zafer Yılmaz (TUR), Ivor Matějek (CZR), Carsten Straube (GER) FOULED OUT: - SCORING BY QUARTER: 19-22 / 14-21 / 15-19 / 13-18 [Incidents: Assistant coach Luis Guil replaced Spain’s head coach Sergio Scariolo on the bench, as the Italian manager had to attend a Euroleague game with his club, Virtus Bologna.] |
||
Iceland - Spain |
||
61-80 (33-43) |
||
Iceland (coach: Craig Pedersen) Ægir Steinarsson (10), Jón Axel Guðmundsson (11), Kári Jónsson (6), Styrmir Þrastarson (3), Tryggvi Hlinason (13); Hilmar Henningsson (2), Hlynur Bæringsson (-), Þórir Þorbjarnarson (2), Kristinn Pálsson (-), Ragnar Nathanaelsson (2), Hjálmar Stefánsson (2), Sigtryggur Björnsson (10) |
||
Spain (coach: Luis Guil) Alberto Díaz (8), Juan Núñez (8), Miquel Salvó (18), Joel Parra (10), Rubén Guerrero (8); Tyson Pérez (4), Pep Busquets (11), Eric Vila (4), Sergi García (3), Francis Alonso (3), Ferran Bassas (3), Jaume Sorolla (-) |
VENUE: Multiusos Ciudad de Cáceres (Cáceres) DATE: 26-02-2023 (18:00 h) ATTENDANCE: 6.500 REFEREES: Gatis Saliņš (LAT), Martin Khorozov (BUL), Péter Praksch (HUN) FOULED OUT: Díaz (39’) SCORING BY QUARTER: 16-13 / 13-20 / 15-19 / 24-20 |
||
Spain - Italy |
||
68-72 (29-33) |
||
Spain (coach: Sergio Scariolo) Alberto Díaz (4), Juan Núñez (8), Miquel Salvó (7), Joel Parra (7), Rubén Guerrero (-); Édgar Vicedo (-), Tyson Pérez (15), Pep Busquets (7), Eric Vila (4), Sergi García (5), Álex Reyes (-), Ferran Bassas (11) |
||
Italy (coach: Gianmarco Pozzecco) Marco Spissu (3), Nico Mannion (10), Riccardo Moraschini (2), Luca Severini (8), Amedeo Tessitori (2); Diego Flaccadori (5), Giordano Bortolani (2), Davide Casarin (10), Guglielmo Caruso (19), Mouhamet Diouf (2), Riccardo Visconti (6), Tomas Woldetensae (3) |
|
©
www.linguasport.com
Website
designed and maintained by Santiago Velasco
|