WORLD CHAMPIONSHIP 1990 — NATIONAL SQUADS

(In blue, original names of countries and players)

 

 

Angola ANG

Argentina ARG

4. Ivo Jesus António e Alfredo (C)

5. Aníbal de Jesus Moreira (F)

6. Ângelo Monteiro dos Santos Victoriano (PF)

7. António Rafael Víctor de Carvalho (G)

8. Artur Casimiro Barros (PG)

9. Manuel Nazareth Costa de Sousa “Necas” (PG)

10. Herlánder Fernandes Coimbra (F)

11. Nelson Timóteo Alves Sardinha (C)

12. David Bartolomeu Dias (PF)

13. Paulo Jorge Morais Rebelo de Macedo (PG)

14. José Carlos Carvalho Ribeiro Guimarães (G)

15. Jean-Jacques Nzadi da Conceição (PF)

COACH: Victorino Silva Cunha

4. Marcelo Lorenzo Richotti (PG)

5. Héctor Óscar “Pichi” Campana (G)

6. Diego Mario Maggi (C)

7. Diego Marcelo Osella (C)

8. Carlos Eduardo Romano (G)

9. Marcelo Gustavo Milanesio (PG)

10. Esteban Pablo de la Fuente (F)

11. Miguel Alberto Cortijo (PG)

12. Sebastián Raúl Uranga (PF)

13. Gabriel Roque Milovich (C)

14. Julio Ariel Rodríguez (F)

15. Rubén Ariel Scolari (C)

COACH: Carlos Eduardo Boismené

Australia AUS

Brazil (Brasil) BRA

4. John Dorge (C)

5. Mike McKay (G)

6. Phil Smyth (PG)

7. Larry Sengstock (PF)

8. Damian Keogh (G)

9. David Graham (PG)

10. Andrew Gaze (F)

11. Tim Morrissey (F)

12. Mark Bradtke (PF)

13. Lucien “Luc” Longley (C)

14. Andrew Vlahov (PF)

15. Ray Borner (C)

COACH: Adrian Hurley

4. Wilson Fernando Kuhn Minuci (F)

5. Jorge Guerra “Guerrinha” (PG)

6. Gérson Victalino (C)

7. João José Vianna “Pipoka” (C)

8. Rolando Ferreira Júnior (C)

9. Ricardo Cardoso Guimarães “Cadum” (PG)

10. Maury Ponikwar de Souza (PG)

11. Marcel Ramon Ponikwar de Souza (F)

12. Luiz Felipe Faria de Azevedo (F)

13. Aristides Josuel dos Santos (C)

14. Oscar Daniel Bezerra Schmidt (F)

15. Israel Machado Campello Andrade (C)

COACH: Hélio Rubens Garcia

Canada CAN

China (中国) CHN

4. John Jackson (F)

5. Phil Ohl (PF)

6. Eli Pasquale (PG)

7. Martin Keane (C)

8. Gerald Kazanowski (C)

9. Tony Simms (F)

10. Stu Granger (G)

11. Dan Meagher (F)

12. Jim Zoet (C)

13. Andrew Steinfeld (C)

14. Dwight Walton (F)

15. Rick Fox (PF)

COACH: Ken Shields

4. Gōng Lŭmíng (宫鲁鸣) (PG)

5. Lĭ Chūnjiāng (李春江) (F)

6. Wáng Zhìdān (王治丹) (C)

7. Zhāng Bīn (张斌) (F)

8. Wáng Fēi (王非) (F)

9. Sòng Lìgāng (宋立刚) (C)

10. Zhāng Déguì (张德贵) (F)

11. Sūn Fēngwŭ (孙风武) (PG)

12. Mă Jiàn (马健) (PF)

13. Zhāng Yŏngjūn (张勇军) (F)

14. Shān Tāo (单涛) (C)

15. Gŏng Xiăobīn (巩晓彬) (C)

COACH: Wáng Zhăngyŏu (王长友) (*)

* China’s head coach Sūn Bāng (孙邦) didn’t travel to Argentina due to illness, and he was replaced during the tournament by his assistant coach Wáng Zhăngyŏu.

Egypt (مص) EGY

Greece (Ελλάδα) GRE

4. Ahmed Ibrahim Aboulfetouh (أحمد إبراهيم أبو الفتوح) (C)

5. Mahmoud Fawzi Abdel-Latif (محمود فوزي عبد الطيف) (PG)

6. Ashraf Mahmoud Sedqi (أشرف محمود صدقي) (PG)

7. Mohammed Sayed Soliman (محمد سيد سليمان) (F)

8. Alain-Pierre Attallah (آلان بيير عطا الله) (G)

9. Amer Fouad Aboulkheir (عمرو فؤاد أبو الخير) (F)

10. Ashraf Mohammed el-Kordi (أشرف محمد الكردي) (F)

11. Emad el-Din Mahmoud Ali (عماد الدين محمود علي) (C)

12. Hesham Shaaban Khalil (هشام شعبان خليل) (C)

13. Mohammed Abdel-Moteleb Soliman (محمد عبد المطلب سليمان) (PF)

14. Fathi Abdel-Aziz Ali (فتحي عبد العزيز علي) (PG)

15. Sherif Nabil el-Sanadili (شريف نبيل الصناديلي) (C)

COACH: Cal Luther

4. Georgios Gasparis (Γιώργος Γάσπαρης) (G)

5. Kostas Patavoukas (Κώστας Παταβούκας) (G)

6. Panagiotis Giannakis (Παναγιώτης Γιαννάκης) (PG)

7. Argyris Kabouris (Αργύρης Καμπούρης) (C)

8. David Stergakos (Ντέιβιντ Στεργάκος) (C)

9. Dimitris Papadopoulos (Δημήτρης Παπαδόπουλος) (F)

10. Nassos Galakteros (Νάσος Γαλακτερός) (F)

11. Vasilis Lypiridis (Βασίλης Λυπηρίδης) (C)

12. Liveris Andritsos (Λιβέρης Ανδρίτσος) (PF)

13. Panagiotis Fassoulas (Παναγιώτης Φασούλας) (C)

14. Memos Ioannou (Μέμος Ιωάννου) (PG)

15. Fanis Christodoulou (Φάνης Χριστοδούλου) (F)

COACH: Efthymis Kioumourtzoglou (Ευθύμης Κιουμουρτζόγλου)

Italy (Italia) ITA

Puerto Rico PUR

4. Alberto Rossini (PG)

5. Riccardo Pittis (F)

6. Andrea Niccolai (G)

7. Sandro dell’Agnello (F)

8. Giuseppe Bosa (F)

9. Roberto Brunamonti (PG)

10. Gustavo Tolotti (PF)

11. Francesco Vescovi (F)

12. Antonello Riva (F)

13. Davide Pessina (PF)

14. Alberto Vianini (C)

15. Davide Cantarello (C)

COACH: Sandro Gamba

4. José Rafael “Piculín” Ortiz Rijos (PF)

5. Federico “Fico” López Camacho (PG)

6. Raymond Gausse Santiago (G)

7. José Agosto Muriel (G)

8. Jerome Alfred Mincy Clark (F)

9. James Raymond Carter Gaudino (PG)

10. Ángelo Cruz Rosario (PG)

11. Juan Ramón Rivas Contreras (C)

12. Orlando “Pipo” Marrero Lorenzo (PF)

13. Édgar Francisco de León Cruz (PF)

14. Francisco de León Cruz (PF)

15. George “Georgie” Torres Dougherty (G)

COACH: Raymond Dalmau Pérez

South Korea (한국) SKR

Soviet Union (СССР) USSR

4. Lee Won-woo (이원우) (F)

5. Kang Dong-hee (강동희) (PG)

6. Lee Chung-hee (이충희) (PG)

7. Jung Jae-keun (정재근) (F)

8. Pyo Pil-sang (표필상) (C)

9. Lee Min-hyung (이민형) (F)

10. Kim Hyun-jun (김현준) (PG)

11. Hur Jae (허재) (G)

12. Kim Jin (김진) (G)

13. Choi Byung-sik (최병식) (PF)

14. Kim Yoo-taek (김유택) (C)

15. Seo Dae-seong (서대성) (PF)

COACH: Chung Kwang-suk (정광석) / MANAGER: Kim In-kun (김인건)

4. Gundars Vētra (G)

5. Tiit Sokk (PG)

6. Viktor Berezhnoj (Виктор Бережной) (F)

7. Oleg Meleshchenko (Олег Мелещенко) (PG)

8. Andrej Lopatov (Андрей Лопатов) (PF)

9. Valerij Tikhonenko (Валерий Тихоненко) (F)

10. Sergej Bazarevich (Сергей Базаревич) (PG)

11. Aleksandr Volkov (Александр Волков) (PF)

12. Dmitrij Sukharev (Дмитрий Сухарев) (C)

13. Valerij Koroljov (Валерий Королёв) (C)

14. Aleksandr Belostennyj (Александр Белостенный) (C)

15. IgorPinchuk (Игорь Пинчук) (PF)

COACH: Vladas Garastas

Spain (España) SPA

USA USA

4. Jordi Villacampa Amorós (F)

5. José Ángel “Pepe” Arcega Aperte (PG)

6. José Miguel Antúnez Melero (PG)

7. Rafael Jofresa Prats (PG)

8. Andrés Jiménez Fernández (PF)

9. Fernando Romay Pereiro (C)

10. José Antonio Montero Botanch (PG)

11. Alberto Herreros Ros (F)

12. Manel Bosch Bifet (F)

13. Ferrán Martínez Garriga (C)

14. Enrique “Quique” Andreu Balbuena (C)

15. Francisco Javier “Paco” Zapata Pelayo (PF)

COACH: Antonio Díaz Miguel

4. Doug Smith (C)

5. Mark Randall (PF)

6. Lee Mayberry (G)

7. Henry Williams (PG)

8. Chris Smith (G)

9. Kenny Anderson (PG)

10. Bryant Stith (F)

11. Todd Day (F)

12. Chris Gatling (PF)

13. Christian Laettner (PF)

14. Billy Owens (PF)

15. Alonzo Mourning (C)

COACH: Mike Krzyzewski

Venezuela VEN

Yugoslavia (Jugoslavija) YUG

4. Víctor David Díaz Díaz (G)

5. César Eduardo Portillo Brown (C)

6. Armando Becker (F)

7. Nelson Abelardo Solórzano Aponte (PG)

8. Rostyn Eduardo González Ortega (F)

9. Luis Jiménez Guevara (F)

10. Sam Shepherd (PG)

11. Carl Víctor Herrera Allen (F)

12. José Echenique (C)

13. Gabriel Ramón Estaba García (PF)

14. Iván José Olivares Álvarez (F)

15. Ángel Alexander “Alex” Nelcha Dubard (PF)

COACH: Jesús Rafael Cordovés

4. Dražen Petrović (G)

5. Velimir Perasović (G)

6. Zoran Čutura (F)

7. Toni Kukoč (F)

8. Žarko Paspalj (F)

9. Jure Zdovc (PG)

10. Željko Obradović (PG)

11. Radisav Ćurčić (C)

12. Vlade Divac (C)

13. Arijan Komazec (F)

14. Zoran Jovanović (C) (*)

15. Zoran Savić (C)

COACH: Dušan Ivković

* Jovanović was a late injury replacement for the originally registered center Dino Rađa.

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco