EUROPEAN CHAMPIONSHIP 2013 — NATIONAL SQUADS

(In blue, original names of countries and players)

 

 

Belgium (België) BEL

Bosnia-Herzegovina (Bosna i Hercegovina) BIH

4. Roel Moors (G)

5. Sam van Rossom (PG)

6. Christophe Beghin (PF)

7. Axel Hervelle (PF)

8. Jean-Marc Mwema (F)

9. Jonathan Tabu (PG)

10. Quentin Serron (G)

11. Guy Muya (PG)

12. Wen Mukubu (F)

13. Maxime de Zeeuw (PF)

14. Sacha Massot (PF)

15. Yannick Driesen (C)

COACH: Eddy Casteels

4. Muhamed Pašalić (G)

5. Ante Mašić (F)

6. Andrija Stipanović (C)

7. Marko Šutalo (G)

8. Zack Wright (PG)

9. Edin Bavčić (PF)

10. Nemanja Gordić (PG)

11. Elmedin Kikanović (C)

12. Mirza Teletović (PF)

13. Dalibor Peršić (F)

14. Nihad Đedović (G)

15. Nedžad Sinanović (C)

COACH: Aleksandar Petrović

Croatia (Hrvatska) CRO

Czech Republic (Česká Republika) CZR

4. Ante Tomić (C)

5. Lukša Andrić (C)

6. Dontaye Draper (PG)

7. Bojan Bogdanović (F)

8. Dario Šarić (PF)

9. Damjan Rudež (F)

10. Roko Ukić (PG)

11. Krunoslav Simon (G)

12. Damir Markota (PF)

13. Mario Delaš (PF)

14. Luka Žorić (C)

15. Ante Delaš (G)

COACH: Jasmin Repeša

4. Petr Benda (PF)

5. Ondřej Balvín (C)

6. Pavel Pumprla (F)

7. Vojtěch Hruban (F)

8. Tomáš Satoranský (PG)

9. Jiří Welsch (G)

10. Pavel Houška (C)

11. Luboš Bartoň (F)

12. David Jelínek (G)

13. Jakub Kudláček (PG)

14. Kamil Švrdlík (PF)

15. Jan Veselý (PF)

COACH: Pavel Budínský

Finland (Suomi) FIN

France FRA

4. Mikko Koivisto (G)

5. Antti Nikkilä (C)

6. Kimmo Muurinen (PF)

7. Shawn Huff (F)

8. Gerald Lee (C)

9. Sasu Salin (G)

10. Tuukka Kotti (PF)

11. Petteri Koponen (PG)

12. Samuel Haanpää (F)

13. Hanno Möttölä (C)

14. Roope Ahonen (PG)

15. Teemu Rannikko (PG)

COACH: Henrik Dettmann

4. Joffrey Lauvergne (PF)

5. Nicolas Batum (F)

6. Antoine Diot (PG)

7. Johan Petro (C)

8. Charles Kahudi (F)

9. Tony Parker (PG)

10. Thomas Heurtel (PG)

11. Florent Piétrus (PF)

12. Nando de Colo (PG)

13. Boris Diaw (PF)

14. Alexis Ajinça (C)

15. Mickaël Gélabale (F)

COACH: Vincent Collet

Georgia (საქართველო) GEO

Germany (Deutschland) GER

4. Nika Metreveli (ნიკა მეტრეველი) (PF)

5. Otar Pkhakadze (ოთარ ფხაკაძე) (PG)

6. Duda Sanadze (დუდა სანაძე) (G)

7. Beka Burjanadze (ბექა ბურჯანაძე) (F)

8. Giorgi Tsintsadze (გიორგი ცინცაძე) (PG)

9. Giorgi Shermadini (გიორგი შერმადინი) (C)

10. Ricky Hickman (PG)

11. Manuchar Markoishvili (მანუჩარ მარკოიშვილი) (G)

12. Levan Patsatsia (ლევან ფაცაცია) (F)

13. Viktor Sanikidze (ვიქტორ სანიკიძე) (F)

14. Besik Lezhava (ბესიკ ლეჟავას) (G)

15. Nikoloz Tskitishvili (ნიკოლოზ ცქიტიშვილი) (PF)

COACH: Igor Kokoškov

4. Alex King (F)

5. Niels Giffey (G)

6. Per Günther (PG)

7. Philip Zwiener (F)

8. Heiko Schaffartzik (PG)

9. Karsten Tadda (G)

10. Lucca Staiger (G)

11. Tibor Pleiß (C)

12. Robin Benzing (PF)

13. Bastian Doreth (PG)

14. Andreas Seiferth (PF)

15. Maik Zirbes (C)

COACH: Frank Menz

Great Britain GBR

Greece (Ελλάδα) GRE

4. Kieron Achara (PF)

5. Andrew Lawrence (PG)

6. Justin Robinson (PG)

7. Devon van Oostrum (PG)

8. Andrew “Drew” Sullivan (F)

9. Gareth Murray (F)

10. Myles Hesson (F)

11. Ali Fraser (PF)

12. Daniel Clark (PF)

13. Ogo Adegboye (PG)

14. Eric Boateng (C)

15. Kyle Johnson (G)

COACH: Joe Prunty

4. Kostas Sloukas (Κώστας Σλούκας) (PG)

5. Giannis Bourousis (Γιάννης Μπουρούσης) (C)

6. Nikos Zisis (Νίκος Ζήσης) (PG)

7. Vasilis Spanoulis (Βασίλης Σπανούλης) (G)

8. Stratos Perperoglou (Στράτος Περπέρογλου) (F)

9. Antonis Fotsis (Αντώνης Φώτσης) (PF)

10. Kostas Papanikolaou (Κώστας Παπανικολάου) (F)

11. Vasilis Kavvadas (Βασίλης Καββαδάς) (C)

12. Loukas Mavrokefalidis (Λουκάς Μαυροκεφαλίδης) (PF)

13. Kostas Kaimakoglou (Κώστας Καϊμακόγλου) (PF)

14. Michael Bramos (Μάικλ Μπράμος) (G)

15. Georgios Printezis (Γιώργος Πρίντεζης) (F)

COACH: Andrea Trinchieri

Israel (ישראל) ISR

Italy (Italia) ITA

4. Raviv Limonad (רביב לימונד) (G)

5. Afik Nissim (אפיק ניסים) (PG)

6. Nitzan Hanochi (ניצן חנוכי) (G)

7. Alex Tyus (PF)

8. Lior Eliyahu (ליאור אליהו) (PF)

9. Omri Casspi (עומרי כספי) (F)

10. Guy Pnini (גיא פניני) (F)

11. Yogev Ohayon (יוגב אוחיון) (PG)

12. Yotam Halperin (יותם הלפרין) (G)

13. Ido Kozikaro (עידו קוז'יקרו) (PF)

14. Yaniv Green (יניב גרין) (C)

15. Elishay Kadir (אלישי כדיר) (PF)

COACH: Arik Shivek (אריק שיבק)

4. Pietro Aradori (G)

5. Alessandro Gentile (G)

6. Guido Rosselli (F)

7. Luca Vitali (PG)

8. Giuseppe Poeta (PG)

9. Nicolò Melli (PF)

10. Marco Belinelli (G)

11. Travis Diener (PG)

12. Marco Cusin (C)

13. Luigi Datome (F)

14. Daniele Magro (C)

15. Andrea Cinciarini (PG)

COACH: Simone Pianigiani

Latvia (Latvija) LAT

Lithuania (Lietuva) LIT

4. Mārtiņš Meiers (C)

5. Mareks Mejeris (PF)

6. Rolands Freimanis (PF)

7. Jānis Blūms (PG)

8. Jānis Bērziņš (F)

9. Dairis Bertāns (G)

10. Rihards Kuksiks (F)

11. Armands Šķēle (G)

12. Kristaps Janičenoks (G)

13. Jānis Strēlnieks (PG)

14. Kaspars Bērziņš (C)

15. Andrejs Šeļakovs (C)

COACH: Ainārs Bagatskis

4. Donatas Motiejūnas (PF)

5. Mantas Kalnietis (PG)

6. Mindaugas Kuzminskas (F)

7. Darjuš Lavrinovič (PF)

8. Jonas Mačiulis (F)

9. Tomas Delininkaitis (G)

10. Renaldas Seibutis (G)

11. Linas Kleiza (F)

12. Kšyštof Lavrinovič (PF)

13. Martynas Pocius (G)

14. Jonas Valančiūnas (C)

15. Robertas Javtokas (C)

COACH: Jonas Kazlauskas

Macedonia (Македонија) MAC

Montenegro (Црна Гора) MON

4. Aleksandar Kostoski (Александар Костоски) (PG)

5. Vlado Ilievski (Владо Илиевски) (PG)

6. Darko Sokolov (Дарко Соколов) (G)

7. Lester “Bo” McCalebb (PG)

8. Vojdan Stojanovski (Војдан Стојановски) (G)

9. Damjan Stojanovski (Дамјан Стојановски) (F)

10. Vladimir Brčkov (Владимир Брчков) (F)

11. Todor Gečevski (Тодор Гечевски) (C)

12. Pero Antić (Перо Антиќ) (PF)

13. Stojan Gjuroski (Стојан Ѓуроски) (PF)

14. Ðorđi Čekovski (Ѓорѓи Чековски) (PF)

15. Predrag Samardžiski (Предраг Самарджиски) (C)

COACH: Aleš Pipan

4. Nikola Vučević (C)

5. Bojan Bakić (G)

6. Suad Šehović (G)

7. Aleksa Popović (G)

8. Sead Šehović (F)

9. Blagota Sekulić (C)

10. Nikola Ivanović (PG)

11. Milko Bjelica (PF)

12. Tyrese Rice (PG)

13. Marko Popović (F)

14. Bojan Dubljević (PF)

15. Vladimir Dašić (F)

COACH: Luka Pavićević

Poland (Polska) POL

Russia (Россия) RUS

4. Przemysław Karnowski (C)

5. Thomas Kelati (G)

6. Maciej Lampe (PF)

7. Krzysztof Szubarga (PG)

8. Michał Chyliński (PG)

9. Przemysław Zamojski (G)

10. Mateusz Ponitka (G)

11. Michał Ignerski (F)

12. Adam Waczyński (G)

13. Marcin Gortat (C)

14. Adam Hrycaniuk (C)

15. Łukasz Koszarek (PG)

COACH: Dirk Bauermann

4. Sergej Karasjov (Сергей Карасёв) (G)

5. Dmitrij Sokolov (Дмитрий Соколов) (C)

6. Evgenij Valiev (Евгений Валиев) (F)

7. Vitalij Fridzon (Виталий Фридзон) (G)

8. Evgenij Voronov (Евгений Воронов) (G)

9. Dmitrij Kulagin (Дмитрий Кулагин) (G)

10. Aleksej Shved (Алексей Швед) (G)

11. Semjon Antonov (Семён Антонов) (F)

12. Sergej Monja (Сергей Моня) (F)

13. Dmitrij Khvostov (Дмитрий Хвостов) (PG)

14. Aleksej Savrasenko (Алексей Саврасенко) (C)

15. Anton Ponkrashov (Антон Понкрашов) (G)

COACH: Vasilij Karasjov (Василий Карасёв)

Serbia (Srbija) SER

Slovenia (Slovenija) SVN

4. Nemanja Nedović (PG)

5. Nemanja Krstić (F)

6. Vasilije Micić (PG)

7. Bogdan Bogdanović (G)

8. Nemanja Bjelica (F)

9. Stefan Marković (PG)

10. Nikola Kalinić (F)

11. Đorđe Gagić (C)

12. Nenad Krstić (C)

13. Danilo Anđušić (G)

14. Raško Katić (C)

15. Vladimir Štimac (C)

COACH: Dušan Ivković

4. Uroš Slokar (PF)

5. Jaka Lakovič (PG)

6. Jure Balažič (PF)

7. Nebojša Joksimovič (G)

8. Edo Murič (F)

9. Jaka Blažič (G)

10. Boštjan Nachbar (F)

11. Goran Dragič (PG)

12. Zoran Dragič (G)

13. Domen Lorbek (G)

14. Gašper Vidmar (C)

15. Mirza Begić (C)

COACH: Božidar Maljković

Spain (España) SPA

Sweden (Sverige) SWE

4. Pablo Aguilar Bermúdez (PF)

5. Rodolfo “Rudy” Fernández Farrés (F)

6. Sergio Rodríguez Gómez (PG)

7. Xavier “Xavi” Rey Sanuy (C)

8. José Manuel Calderón Borrallo (PG)

9. Ricard “Ricky” Rubio Vives (PG)

10. Víctor Claver Arocas (PF)

11. Fernando San Emeterio Lara (F)

12. Sergio Llull Melià (G)

13. Marc Gasol Sáez (C)

14. Germán Gabriel Benaches (PF)

15. Álex Mumbrú Murcia (F)

COACH: Juan Antonio Orenga Forcada

4. Ludvig Håkansson (PG)

5. Jonathan Skjöldebrand (PF)

6. Joakim Kjellbom (C)

7. Dino Pita (G)

8. Anton Gaddefors (F)

9. Thomas Massamba (PG)

10. Kenny Grant (G)

11. Jonas Jerebko (PF)

12. Brice Massamba (PF)

13. Erik Rush (F)

14. Jeffery Taylor (F)

15. Viktor Gaddefors (F)

COACH: Brad Dean

Turkey (Türkiye) TUR

Ukraine (Україна) UKR

4. Doğuş Balbay (PG)

5. Emir Preldžić (F)

6. Sinan Güler (G)

7. Birkan Batuk (F)

8. Ersan İlyasova (F)

9. Semih Erden (C)

10. Serhat Çetin (G)

11. Oğuz Savaş (C)

12. Kerem Gönlüm (PF)

13. Ender Arslan (PG)

14. Ömer Aşık (C)

15. Hidayet Türkoğlu (F)

COACH: Bogdan Tanjević

4. Maksym Pustozvonov (Максим Пустозвонов) (F)

5. Eugene “Pooh” Jeter (PG)

6. Oleksandr Mishula (Олександр Мішула) (G)

7. Dmytro Glebov (Дмитро Глєбов) (F)

8. Sergij Gladyr (Сергій Гладир) (F)

9. Oleksandr Lypovyj (Олександр Липовий) (G)

10. Kyrylo Natjazhko (Кирило Натяжко) (C)

11. Dmytro Zabirchenko (Дмитро Забірченко) (PG)

12. Maksym Kornienko (Максим Корнієнко) (F)

13. Igor Zajtsev (Ігор Зайцев) (C)

14. Artem Pustovyj (Артем Пустовий) (C)

15. Vjacheslav Kravtsov (В’ячеслав Кравцов) (C)

COACH: Mike Fratello

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco