EUROPEAN CHAMPIONSHIP 2005 — NATIONAL SQUADS

(In blue, original names of countries and players)

 

 

Bosnia-Herzegovina (Bosna i Hercegovina) BIH

Bulgaria (България) BUL

4. Vedran Princ (G)

5. Elvir Ovčina (C)

6. Mirza Teletović (PF)

7. Samir Lerić (C)

8. Edin Bavčić (F)

9. Henry Domercant (G)

10. Siniša Kovačević (F)

11. Mujo Tuljković (PF)

12. Damir Mršić (PG)

13. Jasmin Hukić (F)

14. Aleksandar Radojević (C)

15. Kenan Bajramović (PF)

COACH: Mensur Bajramović

4. Dejan Ivanov (Деян Иванов) (PF)

5. Kalojan Ivanov (Калоян Иванов) (PF)

6. Tencho Banev (Тенчо Банев) (C)

7. Yulijan Radionov (Юлиян Радионов) (PG)

8. Filip Videnov (Филип Виденов) (G)

9. Yordan Bozov (Йордан Бозов) (PG)

10. Georgi Davidov (Георги Давидов) (C)

11. Dimităr Angelov (Димитър Ангелов) (F)

12. Stefan Georgiev (Стефан Георгиев) (PF)

13. Bojko Mladenov (Бойко Младенов) (C)

14. Khrisimir Dimitrov (Хрисимир Димитров) (F)

15. Todor Stojkov (Тодор Стойков) (G)

COACH: Rosen Barchovski (Росен Барчовски)

Croatia (Hrvatska) CRO

France FRA

4. Mario Kasun (C)

5. Roko Ukić (PG)

6. Marko Popović (PG)

7. Nikola Vujčić (PF)

8. Nikola Prkačin (PF)

9. Andrija Žižić (PF)

10. Gordan Giriček (G)

11. Zoran Planinić (PG)

12. Marko Tomas (F)

13. Matej Mamić (F)

14. Dalibor Bagarić (C)

15. Damir Rančić (F)

COACH: Neven Spahija

4. Frédéric Fauthoux (PG)

5. Mickaël Gélabale (F)

6. Antoine Rigaudeau (G)

7. Cyril Julian (C)

8. Mickaël Piétrus (G)

9. Tony Parker (PG)

10. Mamoutou Diarra (F)

11. Florent Piétrus (PF)

12. Jérôme Schmitt (C)

13. Boris Diaw (F)

14. Frédéric Weis (C)

15. Sacha Giffa (PF)

COACH: Claude Bergeaud

Germany (Deutschland) GER

Greece (Ελλάδα) GRE

4. Mithat Demirel (PG)

5. Robert Garrett (G)

6. Demond Greene (G)

7. Marko Pešić (G)

8. Denis Wucherer (G)

9. Pascal Roller (PG)

10. Misan Nikagbatse (PG)

11. Sven Schultze (PF)

12. Stephen Arigbabu (PF)

13. Patrick Femerling (C)

14. Dirk Nowitzki (PF)

15. Robert Maras (C)

COACH: Dirk Bauermann

4. Thodoris Papaloukas (Θοδωρής Παπαλουκάς) (PG)

5. Vasilis Spanoulis (Βασίλης Σπανούλης) (G)

6. Nikos Zisis (Νίκος Ζήσης) (G)

7. Giannis Bourousis (Γιάννης Μπουρούσης) (C)

8. Panagiotis Vasilopoulos (Παναγιώτης Βασιλόπουλος) (F)

9. Antonis Fotsis (Αντώνης Φώτσης) (F)

10. Nikos Chatzivrettas (Νίκος Χατζηβρέττας) (G)

11. Dimos Dikoudis (Δήμος Ντικούδης) (PF)

12. Kostas Tsartsaris (Κώστας Τσαρτσαρής) (PF)

13. Dimitris Diamantidis (Δημήτρης Διαμαντίδης) (PG)

14. Lazaros Papadopoulos (Λάζαρος Παπαδόπουλος) (C)

15. Michalis Kakiouzis (Μιχάλης Κακιούζης) (F)

COACH: Panagiotis Giannakis (Παναγιώτης Γιαννάκης)

Israel (ישראל) ISR

Italy (Italia) ITA

4. Dror Hagag (דרור חג'ג') (PG)

5. Afik Nissim (אפיק נסים) (G)

6. Sharon Shason (שרון ששון) (PF)

7. Chris Watson (כריס ווטסון) (F)

8. Erez Markovich (ארז מרקוביץ') (C)

9. Gur Shelef (גור שלף) (F)

10. Tal Burstein (טל בורשטיין) (G)

11. Meir Tapiro (מאיר טפירו) (G)

12. Mosheh Mizrahi (משה מזרחי) (F)

13. Ido Kozikaro (עידו קוז'יקרו) (PF)

14. Yaniv Green (יניב גרין) (PF)

15. Yotam Halperin (יותם הלפרין) (PG)

COACH: Zvi Sherf (צבי שרף)

4. Dante Calabria (G)

5. Gianluca Basile (G)

6. Giacomo Galanda (PF)

7. Matteo Soragna (F)

8. Denis Marconato (C)

9. Gianmarco Pozzecco (PG)

10. Alex Righetti (F)

11. Stefano Mancinelli (F)

12. Massimo Bulleri (PG)

13. Marco Mordente (PG)

14. Roberto Chiacig (C)

15. Angelo Gigli (PF)

COACH: Carlo Recalcati

Latvia (Latvija) LAT

Lithuania (Lietuva) LIT

4. Uvis Helmanis (PF)

5. Aigars Vītols (G)

6. Armands Šķēle (F)

7. Roberts Štelmahers (PG)

8. Jānis Blūms (G)

9. Sandis Valters (G)

10. Kristaps Valters (PG)

11. Ivars Timermanis (PF)

12. Mārtiņš Skirmants (PF)

13. Raitis Grafs (C)

14. Kaspars Cipruss (C)

15. Kristaps Janičenoks (F)

COACH: Kārlis Muižnieks

4. Vidas Ginevičius (PG)

5. Mindaugas Žukauskas(F)

6. Mindaugas Lukauskis (G)

7. Darjuš Lavrinovič (PF)

8. Ramūnas Šiškauskas(G)

9. Giedrius Gustas(PG)

10. Simonas Serapinas (G)

11. Darius Šilinskis (C)

12. Kšyštof Lavrinovič (PF)

13. Simas Jasaitis (G)

14. Paulius Jankūnas (F)

15. Robertas Javtokas (C)

COACH: Antanas Sireika

Russia (Россия) RUS

Serbia-Montenegro (Srbija i Crna Gora) SMN

4. Anton Ponkrashov (Антон Понкрашов) (G)

5. John Robert J.R.” Holden (PG)

6. Fjodor Likholitov (Фёдор Лихолитов) (C)

7. Vitalij Fridzon (Виталий Фридзон) (G)

8. Nikita Morgunov (Никита Моргунов) (PF)

9. Pjotr Samojlenko (Пётр Самойленко) (PG)

10. Viktor Khrjapa (Виктор Хряпа) (F)

11. Zakhar Pashutin (Захар Пашутин) (G)

12. Sergej Monja (Сергей Моня) (F)

13. Andrej Kirilenko (Андрей Кириленко) (PF)

14. Andrej Ivanov (Андрей Иванов) (PG)

15. Aleksej Savrasenko (Алексей Саврасенко) (C)

COACH: Sergej Babkov (Сергей Бабков)

4. Dejan Bodiroga (F)

5. Darko Miličić (C)

6. Vule Avdalović (PG)

7. Vladimir Radmanović (PF)

8. Igor Rakočević (G)

9. Vlado Šćepanović (G)

10. Marko Jarić (PG)

11. Željko Rebrača (C)

12. Nenad Krstić (C)

13. Dejan Milojević (PF)

14. Dejan Tomašević (PF)

15. Milan Gurović (F)

COACH: Željko Obradović

Slovenia (Slovenija) SVN

Spain (España) SPA

4. Goran Jurak (PF)

5. Jaka Lakovič (PG)

6. Aleksandar Čapin (PG)

7. Sani Bečirovič (G)

8. Radoslav Nesterovič (C)

9. Nebojša Joksimovič (PG)

10. Boštjan Nachbar (F)

11. Erazem Lorbek (PF)

12. Marko Milič (F)

13. Marko Maravič (F)

14. Uroš Slokar (PF)

15. Primož Brezec (C)

COACH: Aleš Pipan

4. Rodolfo “Rudy” Fernández Farrés (G)

5. Iker Iturbe Martínez de Lecea (PF)

6. Carlos Eduardo Cabezas Jurado (PG)

7. Juan Carlos Navarro Feijóo (G)

8. José Manuel Calderón Borrallo (PG)

9. Felipe Reyes Cabanas (C)

10. Carlos Jiménez Sánchez (F)

11. Sergi Vidal Plana (F)

12. Sergio Rodríguez Gómez (PG)

13. Ignacio “Iñaki” de Miguel Villa (C)

14. Francisco “Fran” Vázquez González (C)

15. Jorge Joaquín Garbajosa Chaparro (PF)

COACH: Luis Mario Pesquera Martínez

Turkey (Türkiye) TUR

Ukraine (Україна) UKR

4. Kerem Tunçeri (PG)

5. Ermal Kuqo “Kurtoğlu” (PF)

6. Mirsad Türkcan (F)

7. Ender Arslan (PG)

8. Cenk Akyol (G)

9. Serkan Erdoğan (G)

10. İbrahim Kutluay (G)

11. Fatih Solak (C)

12. Kerem Gönlüm (PF)

13. Mehmet Okur (PF)

14. Kaya Peker (C)

15. Hidayet Türkoğlu (F)

COACH: Bogdan Tanjević

4. Andrij Lebedev (Андрій Лебедєв) (G)

5. Artem Buts’kyj (Артем Буцький) (PG)

6. Viktor Kobzystyj (Віктор Кобзистий) (F)

7. Stanislav Balashov (Станіслав Балашов) (PF)

8. Igor Kryvych (Ігор Кривичи) (F)

9. Volodymyr Koval (Володимир Коваль) (G)

10. Oleksandr Raevskyj (Олександр Раєвський) (PG)

11. Rostyslav Kryvych (Ростислав Кривич) (F)

12. Sergij Lishchuk (Сергій Ліщук) (C)

13. Oleksij Pecherov (Олексій Печеров) (C)

14. Volodymyr Gurtovyj (Володимир Гуртовий) (PF)

15. Stanislav Medvedenko (Станіслав Медведенко) (PF)

COACH: Gennadij Zashchuk (Геннадій Защук)

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco