EUROPEAN CHAMPIONSHIP 1999 — NATIONAL SQUADS

(In blue, original names of countries and players)

 

 

Bosnia-Herzegovina (Bosna i Hercegovina) BIH

Croatia (Hrvatska) CRO

4. Nenad Marković (G)

5. Gordan Firić (F)

6. Adis Bećiragić (PG)

7. Samir Lerić (PF)

8. Ivan Opačak (G)

9. Jasmin Hukić (F)

10. Damir Mirković (PG)

11. Tarik Valjevac (PF)

12. Abdurahman Kahrimanović (G)

13. Dževad Alihodžić (C)

14. Elvir Ovčina (PF)

15. Haris Mujezinović (PF)

COACH: Sabit Hadžić

4. Vladimir Krstić (PG)

5. Damir Mulaomerović (PG)

6. Veljko Mršić (F)

7. Toni Kukoč (PF)

8. Nikola Prkačin (PF)

9. Gordan Zadravec (F)

10. Gordan Giriček (G)

11. Joško Poljak (C)

12. Jurica Ružić (G)

13. Ivan Tomeljak (PG)

14. Nikola Vujčić (C)

15. Hrvoje Henjak (C)

COACH: Boško Božić

Czech Republic (Česká Republika) CZR

France FRA

4. Petr Czudek (PG)

5. Petr Welsch (PG)

6. Vladan Vahala (F)

7. Marek Stuchlý (F)

8. Jiří Welsch (G)

9. David Klapetek (C)

10. Jiří Okáč (C)

11. Luboš Bartoň (F)

12. Petr Treml (G)

13. Martin Ides (C)

14. Kamil Novák (PF)

15. Pavel Bečka (PF)

COACH: Zdeněk Hummel

4. Moustapha Sonko (G)

5. Alain Digbeu (G)

6. Antoine Rigaudeau (PG)

7. Laurent Foirest (G)

8. Laurent Sciarra (PG)

9. Tariq Abdul-Wahad (F)

10. Stéphane Risacher (F)

11. Thierry Gadou (PF)

12. Cyril Julian (C)

13. Frédéric Weis (C)

14. Jim Bilba (PF)

15. Ronnie Smith (C)

COACH: Jean-Pierre de Vincenzi

Germany (Deutschland) GER

Greece (Ελλάδα) GRE

4. Henrik Rödl (PG)

5. Jörg Lütcke (G)

6. Kai Nürnberger (PG)

7. Vladimir Bogojević (PG)

8. Denis Wucherer (G)

9. Dražan Tomić (G)

10. Patrick Femerling (C)

11. Gerrit Terdenge (PF)

12. Stephen Arigbabu (PF)

13. Ademola Okulaja (F)

14. Tim Nees (C)

15. Dirk Nowitzki (PF)

COACH: Henrik Dettmann

4. Georgios Kalaitzis (Γιώργος Καλαϊτζής) (PG)

5. Georgios Balogiannis (Γιώργος Μπαλογιάννης) (F)

6. Nikos Boudouris (Νίκος Μπουντούρης) (PG)

7. Dimitris Papanikolaou (Δημήτρης Παπανικολάου) (F)

8. Georgios Sigalas (Γιώργος Σιγάλας) (G)

9. Angelos Koronios (Άγγελος Κορωνιός) (PG)

10. Fragiskos Alvertis (Φραγκίσκος Αλβέρτης) (F)

11. Vasilis Soulis (Βασίλης Σούλης) (PF)

12. Iakovos Tsakalidis (Ιάκωβος Τσακαλίδης) (C)

13. Giannis Giannoulis (Γιάννης Γιαννούλης) (PF)

14. Michalis Kakiouzis (Μιχάλης Κακιούζης) (F)

15. Georgios Karagoutis (Γιώργος Καράγκουτης) (PF)

COACH: Kostas Petropoulos (Κώστας Πετρόπουλος)

Hungary (Magyarország) HUN

Israel (ישראל) ISR

4. Ernő Sitku (PF)

5. Tamás Bencze (G)

6. László Kálmán (PG)

7. Rolland Halm (F)

8. István Németh (G)

9. Kornél Dávid (PF)

10. Tibor Pankár (F)

11. Zoltán Boros (PG)

12. László Orosz (C)

13. Róbert Gulyás (C)

14. Zalán Mészáros (G)

15. László Czigler (C)

COACH: Lajos Mészáros

4. Nadav Henefeld (נדב הנפלד) (F)

5. Motti Daniel (מוטי דניאל) (F)

6. Guy Goodes (גיא גודס) (PG)

7. Shalom “Puppy” Turgeman (פפי תורג'מן) (G)

8. Shimon Amsalem (שמון אמסלם) (C)

9. Meir Tapiro (מאיר טפירו) (PG)

10. Oded Kattash (עודד קטש) (PG)

11. Doron Sheffer (דורון שפר) (G)

12. Gur Shelef (גור שלף) (F)

13. Uri Cohen-Mintz (אורי כהן-מינץ) (F)

14. Tomer Steinhauer (תומר שטיינהאואר) (C)

15. Yoav Saffar (יואב ספר) (PF)

COACH: Shamuel “Muli” Katzurin (מולי קצורין)

Italy (Italia) ITA

Lithuania (Lietuva) LIT

4. Davide Bonora (PG)

5. Gianluca Basile (G)

6. Giacomo Galanda (PF)

7. Gregor Fučka (PF)

8. Denis Marconato (C)

9. Alessandro de Pol (F)

10. Carlton Myers (G)

11. Andrea Meneghin (PG)

12. Alessandro Abbio (G)

13. Michele Mian (G)

14. Roberto Chiacig (C)

15. Marcelo Dilglay Damião (PF)

COACH: Bogdan Tanjević

4. Šarūnas Jasikevičius (PG)

5. Mindaugas Žukauskas (F)

6. Tomas Masiulis (PF)

7. Saulius Štombergas (F)

8. Kęstutis Marčiulionis (PG)

9. Eurelijus Žukauskas (C)

10. Dainius Adomaitis (G)

11. Arvydas Sabonis (C)

12. Artūras Karnišovas (F)

13. Darius Maskoliūnas (PG)

14. Gintaras Einikis (PF)

15. Virginijus Praškevičius (PF)

COACH: Jonas Kazlauskas

Macedonia (Македонија) MAC

Russia (Россия) RUS

4. Vrbica Stefanov (Врбица Стефанов) (PG)

5. Vlado Ilievski (Владо Илиевски) (PG)

6. Ðorđi Čekovski (Ѓорѓи Чековски) (C)

7. Mirza Kurtović (Мирза Куртовиќ) (PG)

8. Marjan Srbinovski (Марјан Србиновски) (F)

9. Igor Mikhajlovski (Игор Михајловски) (PF)

10. Petar Naumoski (Петар Наумоски) (PG)

11. Todor Gečevski (Тодор Гечевски) (C)

12. Dejan Jovanovski (Дејан Јовановски) (F)

13. Srđan Stanković (Срѓан Станковиќ) (C)

14. Pero Blaževski (Перо Блажевски) (PF)

15. Dušan Bocevski (Душан Боцевски) (C)

COACH: Zare Markovski (Заре Марковски)

4. Vasilij Karasjov (Василий Карасёв) (PG)

5. IgorKudelin (Игорь Куделин) (G)

6. Aleksandr Petrenko (Александр Петренко) (PF)

7. Evgenij Kisurin (Евгений Кисурин) (PF)

8. Evgenij Pashutin (Евгений Пашутин) (PG)

9. Valerij Tikhonenko (Валерий Тихоненко) (PF)

10. Sergej Babkov (Сергей Бабков) (G)

11. IgorKurashov (Игорь Курашов) (C)

12. Zakhar Pashutin (Захар Пашутин) (G)

13. Ruslan Avleev (Руслан Авлеев) (PF)

14. Sergej Panov (Сергей Панов) (F)

15. Vitalij Nosov (Виталий Носов) (C)

COACH: Sergej Belov (Сергей Белов)

Slovenia (Slovenija) SVN

Spain (España) SPA

4. Jure Zdovc (PG)

5. Walter Jeklin (PG)

6. Jaka Daneu (PG)

7. Sani Bečirovič (G)

8. Marijan Kraljevič (C)

9. Matjaž Tovornik (F)

10. Matjaž Smodiš (PF)

11. Goran Jagodnik (F)

12. Marko Milič (F)

13. Ivica Jurkovič (PF)

14. Radoslav Nesterovič (C)

15. Ervin Dragšič (PG)

COACH: Boris Zrinski

4. Francisco Alberto Angulo Espinosa (G)

5. José Ignacio “Nacho” Rodilla Gil (PG)

6. Iván Corrales Gordo (PG)

7. Juan Ignacio “Nacho” Romero Misas (PF)

8. Ignacio Pablo “Nacho” Rodríguez Marín (PG)

9. Carlos Jiménez Sánchez (F)

10. Rodrigo de la Fuente Morgado (F)

11. Alberto Herreros Ros (F)

12. Roger Esteller Juyol (G)

13. Ignacio “Iñaki” de Miguel Villa (C)

14. Alfonso Reyes Cabanas (C)

15. Roberto Dueñas Hernández (C)

COACH: Manuel “Lolo” Sáinz Márquez

Turkey (Türkiye) TUR

Yugoslavia (Jugoslavija) YUG

4. Kerem Tunçeri (PG)

5. Hidayet Türkoğlu (F)

6. Mirsad Türkcan (PF)

7. Cüneyt Erden (G)

8. Murat Konuk (F)

9. Haluk Yıldırım (G)

10. İbrahim Kutluay (G)

11. Mehmet Okur (PF)

12. Hüseyin Beşok (C)

13. Tamer Oyguç (C)

14. Asım Pašćanović “Pars” (C)

15. Ufuk Sarıca (G)

COACH: Erman Kunter

4. Dejan Bodiroga (F)

5. Predrag Danilović (G)

6. Saša Obradović (PG)

7. Nikola Lončar (G)

8. Milan Gurović (F)

9. Vlado Šćepanović (G)

10. Dragan Lukovski (PG)

11. Predrag Stojaković (F)

12. Vlade Divac (C)

13. Dragan Tarlać (C)

14. Dejan Tomašević (PF)

15. Milenko Topić (PF)

COACH: Željko Obradović

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco