Eurocup 2021-22

(From 20-10-2021 to xx-05-2022)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          20 teams (selected by invitation from ULEB among its registered members, based on their domestic and international results over the previous years) enter a Regular Season, divided into two groups of ten teams each playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats. In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final classification: 1) number of wins in head-to-head games between the teams; 2) basket average between the teams; 3) general basket average at the end of the Regular Season; 4) points scored; 5) sum of quotients of points scored and points allowed. [NOTE: In accordance with Eurocup bylaws, all points scored in extra period(s) will not be counted in the standings, nor for any tie-break situation.]

·          The top eight teams in each group after the Regular Season qualify for an 1/8 Final Playoff, played as a single game at the home court of the higher ranked team during the Regular Season. The same system is used further on in the 1/4 Final and 1/2 Final Playoff.

·          The two winners of the 1/2 Final Playoff qualify for the Final (played at the home court of the higher ranked team during the Regular Season). The two finalists obtain a wild card to participate in Euroleague 2022-23.

 

 

PARTICIPANTS

Valencia BC (SPA)

Club Joventut de Badalona (SPA)

CB Herbalife Gran Canaria [Las Palmas] (SPA)

BC MoraBanc Andorra (SPA)

Segafredo Virtus Bologna (ITA)

SS Umana Reyer Venezia (ITA)

Aquila Basket Trento (ITA)

Türk Telekom SK [Ankara] (TUR)

Bursaspor Basketbol (TUR)

JL Bourg Basket [Bourg-en-Bresse] (FRA)

Metropolitans 92 [Boulogne-Billancourt] (FRA)

SSV Ratiopharm Ulm (GER)

Hamburg Towers (GER)

AS Promitheas Pátras BC (GRE)

BK Lokomotiv-Kuban’ [Krasnodar] (RUS)

KK Lietkabelis [Panevėžys] (LIT)

KK Partizan [Beograd] (SER)

KK Cedevita Olimpija [Ljubljana] (SVN)

KK Budućnost [Podgorica] (MON)

WKS Śląsk Wrocław (POL)

 

 

REGULAR SEASON

 

GROUP A

Competition Day 1 (20-10-2021) / Competition Day 10 (19-01-2022)

Türk Telekom SK - Metropolitans 92

73-65 (36-42) (*)

99-82 (52-39)

Hamburg Towers - KK Partizan

97-106 (40-61) (*)

102-77 (65-41) (*)

Aquila Basket Trento - Club Joventut de Badalona

56-86 (28-40) (*)

82-65 (43-24) (*)

BK Lokomotiv-Kuban’ - BC MoraBanc Andorra

93-82 (51-34)

76-86 (45-51)

WKS Śląsk Wrocław - KK Lietkabelis

59-70 (32-36)

88-65 (50-38) (*)

Competition Day 2 (27-10-2021) / Competition Day 11 (26-01-2022)

KK Lietkabelis - BK Lokomotiv-Kuban’

84-85 (45-42) (*)

xxx (xxx)

Club Joventut de Badalona - Hamburg Towers

73-56 (34-30) (*)

xxx (xxx)

BC MoraBanc Andorra - Aquila Basket Trento

85-73 (46-30)

xxx (xxx)

Metropolitans 92 - WKS Śląsk Wrocław

86-83 (49-47)

xxx (xxx) (*)

KK Partizan - Türk Telekom SK

85-59 (41-34)

xxx (xxx) (*)

Competition Day 3 (3-11-2021) / Competition Day 12 (2-02-2022)

Türk Telekom SK - WKS Śląsk Wrocław

89-73 (40-42) (*)

 

Hamburg Towers - BC MoraBanc Andorra

91-97 (47-54) (*)

 

Aquila Basket Trento - KK Lietkabelis

61-77 (34-38) (*)

 

KK Partizan - Club Joventut de Badalona

68-67 (34-39) (*)

 

BK Lokomotiv-Kuban’ - Metropolitans 92

99-85 (55-43)

 

Competition Day 4 (10-11-2021) / Competition Day 13 (9-02-2022)

Metropolitans 92 - Aquila Basket Trento

93-80 (41-42) (*)

 

Club Joventut de Badalona - Türk Telekom SK

76-67 (43-29)

 

KK Lietkabelis - Hamburg Towers

96-100 (45-50)

 

BC MoraBanc Andorra - KK Partizan

61-60 (24-32)

 

WKS Śląsk Wrocław - BK Lokomotiv-Kuban’

68-98 (32-49)

 

Competition Day 5 (17-11-2021) / Competition Day 14 (9-03-2022)

Türk Telekom SK - BK Lokomotiv-Kuban’

88-85 (47-39) (*)

 

Hamburg Towers - Metropolitans 92

84-94 (42-46) (*)

 

Club Joventut de Badalona - BC MoraBanc Andorra

90-80 (53-36) (*)

 

Aquila Basket Trento - WKS Śląsk Wrocław

81-77 (34-38) (a)

 

KK Partizan - KK Lietkabelis

84-77 (39-38)

 

Competition Day 6 (8-12-2021) / Competition Day 15 (16-03-2022)

BK Lokomotiv-Kuban’ - Aquila Basket Trento

97-95 (44-48)

 

KK Lietkabelis - Club Joventut de Badalona

87-77 (41-37)

 

BC MoraBanc Andorra - Türk Telekom SK

98-75 (51-34)

 

WKS Śląsk Wrocław - Hamburg Towers

87-71 (47-33)

 

Metropolitans 92 - KK Partizan

82-89 (53-50)

 

Competition Day 7 (15-12-2021) / Competition Day 16 (23-03-2022)

BC MoraBanc Andorra - KK Lietkabelis

81-76 (53-40) (*)

 

Club Joventut de Badalona - Metropolitans 92

86-63 (49-31) (*)

 

Aquila Basket Trento - Türk Telekom SK

70-76 (31-36) (*)

 

Hamburg Towers - BK Lokomotiv-Kuban’

100-82 (41-50)

 

KK Partizan - WKS Śląsk Wrocław

75-73 (37-35)

 

Competition Day 8 (22-12-2021) / Competition Day 17 (30-03-2022)

Metropolitans 92 - BC MoraBanc Andorra

81-74 (35-40) (*)

 

BK Lokomotiv-Kuban’ - KK Partizan

101-94 (45-42)

 

Türk Telekom SK - KK Lietkabelis

65-60 (33-32)

 

Aquila Basket Trento - Hamburg Towers

90-99 (40-46)

 

WKS Śląsk Wrocław - Club Joventut de Badalona

73-87 (35-40)

 

Competition Day 9 (12-01-2022) / Competition Day 18 (6-04-2022)

Hamburg Towers - Türk Telekom SK

94-74 (50-34) (*)

 

BC MoraBanc Andorra - WKS Śląsk Wrocław

POST. (b)

 

KK Lietkabelis - Metropolitans 92

96-89 (47-44)

 

KK Partizan - Aquila Basket Trento

97-65 (52-30)

 

Club Joventut de Badalona - BK Lokomotiv-Kuban’

100-77 (50-46)

 

* Games played a day before the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (69-69).
(b) Game postponed to 15-02-2022 due to several cases of COVID-19 in Śląsk Wrocław.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. xxx

18

 

 

 

 

 

2. xxx

18

 

 

 

 

 

3. xxx

18

 

 

 

 

 

4. xxx

18

 

 

 

 

 

5. xxx

18

 

 

 

 

 

6. xxx

18

 

 

 

 

 

7. xxx

18

 

 

 

 

 

8. xxx

18

 

 

 

 

 

9. xxx

18

 

 

 

 

 

10. xxx

18

 

 

 

 

 

 

GROUP B

Competition Day 1 (20-10-2021) / Competition Day 10 (19-01-2022)

Valencia BC - AS Promitheas Pátras BC

92-82 (47-43) (*)

68-71 (35-36)

CB Herbalife Gran Canaria - KK Cedevita Olimpija

77-79 (48-47) (*)

60-75 (27-41)

Bursaspor Basketbol - Segafredo Virtus Bologna

83-101 (48-57)

POST. (g)

SSV Ratiopharm Ulm - KK Budućnost

79-86 (41-48)

68-89 (33-50)

JL Bourg Basket - SS Umana Reyer Venezia

62-73 (26-34)

78-81 (39-45) (*)

Competition Day 2 (27-10-2021) / Competition Day 11 (26-01-2022)

AS Promitheas Pátras BC - CB Herbalife Gran Canaria

81-85 (44-49) (*)

xxx (xxx)

SS Umana Reyer Venezia - Bursaspor Basketbol

62-70 (45-34) (*)

xxx (xxx)

KK Budućnost - Valencia BC

71-70 (32-38)

xxx (xxx) (*)

KK Cedevita Olimpija - JL Bourg Basket

91-79 (48-49)

xxx (xxx)

Segafredo Virtus Bologna - SSV Ratiopharm Ulm

87-76 (40-44)

xxx (xxx) (*)

Competition Day 3 (3-11-2021) / Competition Day 12 (2-02-2022)

JL Bourg Basket - AS Promitheas Pátras BC

92-62 (50-36) (*)

 

Bursaspor Basketbol - KK Cedevita Olimpija

93-84 (47-44)

 

KK Budućnost - Segafredo Virtus Bologna

86-82 (37-48)

 

SSV Ratiopharm Ulm - SS Umana Reyer Venezia

90-83 (28-49) (a)

 

Valencia BC - CB Herbalife Gran Canaria

89-90 (41-51)

 

Competition Day 4 (10-11-2021) / Competition Day 13 (9-02-2022)

SS Umana Reyer Venezia - KK Budućnost

72-67 (33-40) (*)

 

AS Promitheas Pátras BC - Bursaspor Basketbol

83-80 (30-40) (b)

 

KK Cedevita Olimpija - SSV Ratiopharm Ulm

96-101 (31-48) (c)

 

Segafredo Virtus Bologna - Valencia BC

96-97 (57-45)

 

CB Herbalife Gran Canaria - JL Bourg Basket

78-49 (36-17)

 

Competition Day 5 (17-11-2021) / Competition Day 14 (9-03-2022)

Segafredo Virtus Bologna - SS Umana Reyer Venezia

90-84 (45-37) (*)

 

Bursaspor Basketbol - CB Herbalife Gran Canaria

74-85 (38-45)

 

KK Budućnost - KK Cedevita Olimpija

91-60 (41-33)

 

SSV Ratiopharm Ulm - AS Promitheas Pátras BC

65-71 (32-31)

 

Valencia BC - JL Bourg Basket

98-95 (50-43)

 

Competition Day 6 (8-12-2021) / Competition Day 15 (16-03-2022)

JL Bourg Basket - Bursaspor Basketbol

95-65 (54-26) (*)

 

SS Umana Reyer Venezia - Valencia BC

67-81 (32-42) (*)

 

AS Promitheas Pátras BC - KK Budućnost

60-89 (35-41)

 

KK Cedevita Olimpija - Segafredo Virtus Bologna

101-104 (53-54)

 

CB Herbalife Gran Canaria - SSV Ratiopharm Ulm

81-96 (37-48)

 

Competition Day 7 (15-12-2021) / Competition Day 16 (23-03-2022)

SSV Ratiopharm Ulm - JL Bourg Basket

96-86 (50-36) (*)

 

KK Budućnost - CB Herbalife Gran Canaria

76-83 (41-49)

 

SS Umana Reyer Venezia - KK Cedevita Olimpija

77-70 (45-28)

 

Valencia BC - Bursaspor Basketbol

86-68 (42-27) (d)

 

Segafredo Virtus Bologna - AS Promitheas Pátras BC

91-72 (43-43)

 

Competition Day 8 (22-12-2021) / Competition Day 17 (30-03-2022)

Bursaspor Basketbol - SSV Ratiopharm Ulm

68-66 (36-32) (*)

 

AS Promitheas Pátras BC - SS Umana Reyer Venezia

68-78 (31-30) (*)

 

Valencia BC - KK Cedevita Olimpija

85-97 (44-43) (*)

 

JL Bourg Basket - KK Budućnost

82-86 (31-46) (*)

 

CB Herbalife Gran Canaria - Segafredo Virtus Bologna

100-80 (47-45)

 

Competition Day 9 (12-01-2022) / Competition Day 18 (6-04-2022)

SS Umana Reyer Venezia - CB Herbalife Gran Canaria

POST. (e)

 

KK Budućnost - Bursaspor Basketbol

83-82 (42-52)

 

SSV Ratiopharm Ulm - Valencia BC

70-76 (42-27)

 

KK Cedevita Olimpija - AS Promitheas Pátras BC

POST. (f)

 

Segafredo Virtus Bologna - JL Bourg Basket

83-82 (43-42)

 

* Games played a day before the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (76-76).
(b) Overtime at the end of regulation (68-68).
(c) Two overtimes at the end of regulation (71-71 and 81-81).
(d) Game postponed to 6-01-2022 due to several cases of COVID-19 in Valencia Basket.
(e) Game postponed to xxx due to several cases of COVID-19 in CB Gran Canaria.
(f) Game postponed to xxx due to several cases of COVID-19 in Cedevita Olimpija.
(g) Game postponed to xxx due to several cases of COVID-19 in Bursaspor Basketbol.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. xxx

18

 

 

 

 

 

2. xxx

18

 

 

 

 

 

3. xxx

18

 

 

 

 

 

4. xxx

18

 

 

 

 

 

5. xxx

18

 

 

 

 

 

6. xxx

18

 

 

 

 

 

7. xxx

18

 

 

 

 

 

8. xxx

18

 

 

 

 

 

9. xxx

18

 

 

 

 

 

10. xxx

18

 

 

 

 

 

 

 

1/8 FINAL

(20-04-2022)

A1-B8 (1): xxx - xxx

 

B4-A5 (2): xxx - xxx

 

A3-B6 (3): xxx - xxx

 

B2-A7 (4): xxx - xxx

 

B1-A8 (5): xxx - xxx

 

A4-B5 (6): xxx - xxx

 

B3-A6 (7): xxx - xxx

 

A2-B7 (8): xxx - xxx

 

 

 

1/4 FINAL

(27-04-2022)

1-2 (A): xxx - xxx

 

3-4 (B): xxx - xxx

 

5-6 (C): xxx - xxx

 

7-8 (D): xxx - xxx

 

 

 

1/2 FINAL

(4-05-2022)

A-B: xxx - xxx

 

C-D: xxx - xxx

 

 

 

FINAL

VENUE: xxx (xxx)

DATE: xx-05-2022 (xxx h)

ATTENDANCE: xxx

REFEREES: xxx (XXX), xxx (XXX), xxx (XXX)

FOULED OUT: xxx

SCORING BY QUARTER: xxx / xxx / xxx / xxx

TOP SCORER: xxx

MVP: xxx

xxx - xxx

xxx (xxx)

xxx (coach: xxx)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

TOTAL

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

 

xxx (coach: xxx)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

TOTAL

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

RESUMEN (SUMMARY)

xxx.

 

 

ROSTERS (FINALISTS)

(Numbers in blue indicate the 12 players registered for the final)

xxx

xxx

xx. xxx (XX) FRA

xx. xxx (XX) FRA

xx. xxx (XX) FRA

xx. xxx (XX) FRA

xx. xxx (XX) FRA

xx. xxx (XX) FRA

xx. xxx (XX) FRA

xx. xxx (XX) FRA

xx. xxx (XX) FRA

xx. xxx (XX) FRA

xx. xxx (XX) FRA

xx. xxx (XX) FRA

xx. xxx (XX) FRA

xx. xxx (XX) FRA

COACH: xxx FRA

xx. xxx (XX) RUS

xx. xxx (XX) RUS

xx. xxx (XX) RUS

xx. xxx (XX) RUS

xx. xxx (XX) RUS

xx. xxx (XX) RUS

xx. xxx (XX) RUS

xx. xxx (XX) RUS

xx. xxx (XX) RUS

xx. xxx (XX) RUS

xx. xxx (XX) RUS

xx. xxx (XX) RUS

xx. xxx (XX) RUS

xx. xxx (XX) RUS

COACH: xxx RUS

 

EUROCUP MVP: xxx (XXX)

 

ALL-EUROCUP TEAM

xxx (XXX)
xxx (XXX)
xxx (XXX)
xxx (XXX)
xxx (XXX)

 

 

 

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco