Eurocup 2017-18

(From 11-10-2017 to 13-04-2018)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          24 teams (selected by invitation from ULEB among its registered members, based on their domestic and international results over the previous years) enter a Regular Season, divided into four groups of six teams each playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats. In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final classification: 1) number of wins in head-to-head games between the teams; 2) basket average between the teams; 3) general basket average at the end of the Regular Season; 4) points scored; 5) sum of quotients of points scored and points allowed. [NOTE: In accordance with Eurocup bylaws, all points scored in extra period(s) will not be counted in the standings, nor for any tie-break situation.]

·          The top four teams in each group after the Regular Season qualify for the Top 16 stage, comprising four groups of four teams each playing a round-robin.

·          The group winners and runners-up after the Top 16 stage qualify for a 1/4 Final Playoff (X-pairings, best of 3 games) and later 1/2 Final Playoff (also played as a best of 3 games knock-out round).

·          The two winners of the 1/2 Final Playoff qualify for the Final (best of 3 games). The winner gets a wild card to participate in Euroleague 2018-19.

 

 

PARTICIPANTS

CB Herbalife Gran Canaria [Las Palmas] (SPA)

BC MoraBanc Andorra (SPA)

CD RETAbet Bilbao Basket (SPA)

BK Zenit [Sankt-Peterburg] (RUS)

BK Lokomotiv-Kuban’ [Krasnodar] (RUS)

BK UNIKS [Kazan’] (RUS)

Darüşşafaka SK [İstanbul] (TUR)

Galatasaray SK [İstanbul] (TUR)

Tofaş SK [Bursa] (TUR)

Aquila Basket Trento (ITA)

Pallacanestro Reggiana [Reggio Emilia] (ITA)

Fiat Pallacanestro Torino (ITA)

Levallois Metropolitans [Paris] (FRA)

ASVEL Basket [Villeurbanne] (FRA)

Limoges CSP (FRA)

SSV Ratiopharm Ulm (GER)

FC Bayern München (GER)

Alba Berlin BT (GER)

KK Lietkabelis [Panevėžys] (LIT)

KK Lietuvos Rytas [Vilnius] (LIT)

Hapoel Jerusalem BC (ISR)

KK Cedevita [Zagreb] (CRO)

KK Partizan [Beograd] (SER)

KK Budućnost [Podgorica] (MON)

 

 

REGULAR SEASON

 

GROUP A

Competition Day 1 (11-10-2017) / Competition Day 6 (15-11-2017)

KK Cedevita - Fiat Pallacanestro Torino

83-86 (47-39)

65-87 (31-53)

BC MoraBanc Andorra - BK UNIKS

68-76 (35-41)

89-80 (49-31)

Levallois Metropolitans - Darüşşafaka SK

64-69 (41-41)

100-67 (51-36)

Competition Day 2 (18-10-2017) / Competition Day 7 (6-12-2017)

Fiat Pallacanestro Torino - BC MoraBanc Andorra

92-86 (38-42) (*)

83-77 (42-31)

BK UNIKS - Levallois Metropolitans

76-68 (34-46)

67-77 (28-42)

Darüşşafaka SK - KK Cedevita

85-83 (37-48)

89-83 (27-41) (a)

Competition Day 3 (25-10-2017) / Competition Day 8 (13-12-2017)

Levallois Metropolitans - Fiat Pallacanestro Torino

73-79 (34-40)

92-86 (51-38)

Darüşşafaka SK - BK UNIKS

78-69 (37-40)

75-79 (38-32)

KK Cedevita - BC MoraBanc Andorra

91-73 (45-39)

78-71 (41-38)

Competition Day 4 (1-11-2017) / Competition Day 9 (20-12-2017)

BC MoraBanc Andorra - Levallois Metropolitans

79-61 (41-28) (*)

99-92 (53-56)

KK Cedevita - BK UNIKS

94-74 (44-39)

78-61 (36-32)

Fiat Pallacanestro Torino - Darüşşafaka SK

60-89 (42-48)

75-77 (36-39)

Competition Day 5 (8-11-2017) / Competition Day 10 (27-12-2017)

Darüşşafaka SK - BC MoraBanc Andorra

85-77 (48-37) (*)

68-69 (31-32)

BK UNIKS - Fiat Pallacanestro Torino

101-93 (59-45)

72-79 (32-39) (*)

Levallois Metropolitans - KK Cedevita

91-81 (41-44)

94-79 (57-42)

* Games played a day before the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (76-76).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

Darüşşafaka SK

10

8

2

805

716

18

2. BK UNIKS

10

7

3

794

760

17

3. KK Cedevita

10

5

5

821

785

15

4. Fiat Pallacanestro Torino

10

5

5

793

842

15

5. BC MoraBanc Andorra

10

3

7

784

810

13

6. Levallois Metropolitans

10

2

8

755

839

12

 

GROUP B

Competition Day 1 (11-10-2017) / Competition Day 6 (15-11-2017)

KK Lietkabelis - Hapoel Jerusalem BC

86-72 (40-42)

93-81 (44-42)

KK Budućnost - Pallacanestro Reggiana

82-74 (39-41)

77-71 (37-37)

Galatasaray SK - FC Bayern München

69-86 (34-50)

86-78 (35-40)

Competition Day 2 (18-10-2017) / Competition Day 7 (6-12-2017)

Hapoel Jerusalem BC - KK Budućnost

81-86 (36-39) (*)

92-75 (43-40)

FC Bayern München - KK Lietkabelis

93-57 (49-22)

87-88 (34-33)

Pallacanestro Reggiana - Galatasaray SK

74-71 (31-36)

82-72 (32-29)

Competition Day 3 (25-10-2017) / Competition Day 8 (13-12-2017)

KK Lietkabelis - Pallacanestro Reggiana

75-82 (36-31)

82-85 (40-37) (a)

Hapoel Jerusalem BC - FC Bayern München

83-91 (39-51)

111-85 (53-38)

KK Budućnost - Galatasaray SK

87-78 (50-32)

82-61 (41-34) (*)

Competition Day 4 (1-11-2017) / Competition Day 9 (20-12-2017)

Galatasaray SK - KK Lietkabelis

73-78 (43-32)

77-84 (40-52) (*)

KK Budućnost - FC Bayern München

60-76 (29-41)

85-82 (43-38) (*)

Pallacanestro Reggiana - Hapoel Jerusalem BC

61-63 (35-31)

66-79 (40-41)

Competition Day 5 (8-11-2017) / Competition Day 10 (27-12-2017)

KK Lietkabelis - KK Budućnost

86-79 (45-33) (*)

76-62 (35-29)

Hapoel Jerusalem BC - Galatasaray SK

81-91 (40-48)

87-68 (47-35)

FC Bayern München - Pallacanestro Reggiana

83-58 (50-28)

90-82 (38-48)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (72-72).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. FC Bayern München

10

9

1

881

749

19

2. Galatasaray SK

10

5

5

795

770

15

3. Pallacanestro Reggiana

10

5

5

739

747

15

4. KK Budućnost

10

5

5

776

776

15

5. KK Lietkabelis

10

4

6

761

812

14

6. Hapoel Jerusalem BC

10

2

8

767

865

12

 

GROUP C

Competition Day 1 (11-10-2017) / Competition Day 6 (15-11-2017)

KK Lietuvos Rytas - CD RETAbet Bilbao Basket

83-93 (36-48)

79-96 (39-42)

Limoges CSP - BK Lokomotiv-Kuban’

61-63 (33-32)

81-55 (44-25)

Alba Berlin BT - KK Partizan

111-85 (57-39)

80-96 (40-54) (*)

Competition Day 2 (18-10-2017) / Competition Day 7 (6-12-2017)

BK Lokomotiv-Kuban’ - Alba Berlin BT

75-59 (34-30)

84-89 (42-47) (*)

KK Partizan - KK Lietuvos Rytas

80-91 (43-39)

93-75 (47-36) (*)

CD RETAbet Bilbao Basket - Limoges CSP

91-98 (48-53)

86-74 (46-30) (*)

Competition Day 3 (25-10-2017) / Competition Day 8 (13-12-2017)

KK Lietuvos Rytas - BK Lokomotiv-Kuban’

85-93 (43-43) (*a)

77-68 (44-25)

CD RETAbet Bilbao Basket - KK Partizan

92-96 (49-42) (*)

67-83 (30-38)

Limoges CSP - Alba Berlin BT

65-73 (34-38) (*)

78-84 (47-42) (*)

Competition Day 4 (1-11-2017) / Competition Day 9 (20-12-2017)

Limoges CSP - KK Partizan

92-83 (47-41) (*)

98-101 (51-42) (*)

BK Lokomotiv-Kuban’ - CD RETAbet Bilbao Basket

102-86 (55-40)

69-91 (39-42)

Alba Berlin BT - KK Lietuvos Rytas

93-86 (42-45)

94-73 (44-35)

Competition Day 5 (8-11-2017) / Competition Day 10 (27-12-2017)

KK Lietuvos Rytas - Limoges CSP

92-76 (45-39) (*)

69-71 (35-35) (*)

KK Partizan - BK Lokomotiv-Kuban’

83-93 (39-41)

99-64 (54-28)

CD RETAbet Bilbao Basket - Alba Berlin BT

86-94 (42-52)

86-68 (51-31)

* Games played a day before the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (81-81).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Lokomotiv-Kuban’

10

10

0

851

710

20

2. KK Lietuvos Rytas

10

6

4

855

796

16

3. Alba Berlin BT

10

6

4

847

812

16

4. Limoges CSP

10

5

5

787

804

15

5. CD RETAbet Bilbao Basket

10

2

8

821

899

12

6. KK Partizan

10

1

9

811

951

11

 

GROUP D

Competition Day 1 (11-10-2017) / Competition Day 6 (15-11-2017)

SSV Ratiopharm Ulm - Tofaş SK

83-73 (42-44) (*)

100-84 (49-47)

Aquila Basket Trento - ASVEL Basket

85-75 (46-41)

79-67 (39-36) (*)

CB Herbalife Gran Canaria - BK Zenit

97-87 (51-52)

90-85 (46-42) (*)

Competition Day 2 (18-10-2017) / Competition Day 7 (6-12-2017)

Tofaş SK - CB Herbalife Gran Canaria

98-94 (45-41) (*)

92-71 (47-38)

ASVEL Basket - SSV Ratiopharm Ulm

108-77 (52-41) (*)

84-94 (41-43)

BK Zenit - Aquila Basket Trento

81-70 (42-45)

103-81 (54-28) (*)

Competition Day 3 (25-10-2017) / Competition Day 8 (13-12-2017)

SSV Ratiopharm Ulm - CB Herbalife Gran Canaria

97-87 (43-44)

97-84 (41-38)

Aquila Basket Trento - Tofaş SK

88-91 (52-39)

79-91 (42-46)

ASVEL Basket - BK Zenit

88-85 (37-36)

89-92 (50-47) (*)

Competition Day 4 (1-11-2017) / Competition Day 9 (20-12-2017)

Tofaş SK - ASVEL Basket

82-81 (42-34)

84-74 (44-37)

SSV Ratiopharm Ulm - BK Zenit

93-95 (44-42)

90-78 (38-36) (*)

CB Herbalife Gran Canaria - Aquila Basket Trento

85-76 (42-39)

79-76 (43-36)

Competition Day 5 (8-11-2017) / Competition Day 10 (27-12-2017)

BK Zenit - Tofaş SK

84-82 (42-44)

76-80 (34-43) (*)

ASVEL Basket - CB Herbalife Gran Canaria

68-84 (30-49)

128-129 (45-33) (a)

Aquila Basket Trento - SSV Ratiopharm Ulm

77-66 (49-25)

84-94 (46-46)

* Games played a day before the reference date for each competition day.
(a) Three overtimes at the end of regulation (87-87, 104-104 and 115-115).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. ASVEL Basket

10

7

3

856

814

17

2. Aquila Basket Trento

10

6

4

830

797

16

3. BK Zenit

10

6

4

862

864

16

4. CB Herbalife Gran Canaria

10

5

5

884

837

15

5. Tofaş SK

10

4

6

826

861

14

6. SSV Ratiopharm Ulm

10

2

8

830

915

12

 

 

TOP 16

 

GROUP E

Competition Day 1 (3-01-2018) / Competition Day 5 (31-01-2018)

CB Herbalife Gran Canaria - Alba Berlin BT

100-81 (53-38) (*)

72-75 (35-27) (*)

Galatasaray SK - Darüşşafaka SK

65-84 (29-37)

77-63 (33-33)

Competition Day 2 (10-01-2018) / Competition Day 6 (7-02-2018)

Alba Berlin BT - Galatasaray SK

95-62 (44-34)

92-97 (39-45) (a*)

Darüşşafaka SK - CB Herbalife Gran Canaria

88-70 (40-38)

78-70 (45-29)

Competition Day 3 (17-01-2018) / Competition Day 4 (24-01-2018)

Galatasaray SK - CB Herbalife Gran Canaria

86-108 (42-57) (*)

76-87 (39-40)

Darüşşafaka SK - Alba Berlin BT

82-70 (44-45)

66-79 (34-40)

* Games played a day before the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (85-85).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Darüşşafaka SK

6

5

1

480

412

11

2. CB Herbalife Gran Canaria

6

4

2

507

484

10

3. Alba Berlin BT

6

2

4

469

483

8

4. Galatasaray SK

6

1

5

448

525

7

 

GROUP F

Competition Day 1 (3-01-2018) / Competition Day 5 (31-01-2018)

Fiat Pallacanestro Torino - FC Bayern München

90-76 (46-32) (*)

107-81 (44-40)

KK Lietuvos Rytas - BK Zenit

96-98 (41-47)

113-100 (62-42)

Competition Day 2 (10-01-2018) / Competition Day 6 (7-02-2018)

FC Bayern München - KK Lietuvos Rytas

81-68 (42-35)

85-87 (38-43)

BK Zenit - Fiat Pallacanestro Torino

95-84 (46-58)

73-87 (47-36)

Competition Day 3 (17-01-2018) / Competition Day 4 (24-01-2018)

FC Bayern München - BK Zenit

95-78 (55-52)

78-80 (37-38)

Fiat Pallacanestro Torino - KK Lietuvos Rytas

83-77 (48-30)

101-68 (54-30)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. FC Bayern München

6

5

1

526

480

11

2. BK Zenit

6

4

2

549

528

10

3. Fiat Pallacanestro Torino

6

2

4

479

543

8

4. KK Lietuvos Rytas

6

1

5

527

530

7

 

GROUP G

Competition Day 1 (3-01-2018) / Competition Day 5 (31-01-2018)

KK Budućnost - BK Lokomotiv-Kuban’

62-68 (37-24)

77-66 (36-34)

Aquila Basket Trento - KK Cedevita

83-72 (31-42)

77-81 (34-42)

Competition Day 2 (10-01-2018) / Competition Day 6 (7-02-2018)

KK Cedevita - KK Budućnost

75-78 (43-34)

84-52 (43-23)

BK Lokomotiv-Kuban’ - Aquila Basket Trento

97-69 (45-32)

71-74 (27-36)

Competition Day 3 (17-01-2018) / Competition Day 4 (24-01-2018)

KK Budućnost - Aquila Basket Trento

79-66 (49-31)

105-106 (41-46) (a)

BK Lokomotiv-Kuban’ - KK Cedevita

69-64 (37-28) (*)

60-85 (29-41)

* Games played a day before the reference date for each competition day.
(a) Two overtimes at the end of regulation (82-82 and 94-94)
.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Lokomotiv-Kuban’

6

6

0

470

392

12

2. KK Budućnost

6

4

2

451

420

10

3. Aquila Basket Trento

6

2

4

452

481

8

4. KK Cedevita

6

0

6

400

480

6

 

GROUP H

Competition Day 1 (3-01-2018) / Competition Day 5 (31-01-2018)

Pallacanestro Reggiana - Limoges CSP

87-54 (40-31) (*)

80-71 (39-43) (*)

BK UNIKS - ASVEL Basket

88-84 (40-36) (a)

77-83 (28-29) (b)

Competition Day 2 (10-01-2018) / Competition Day 6 (7-02-2018)

Limoges CSP - BK UNIKS

66-69 (32-27) (*)

88-78 (43-46)

ASVEL Basket - Pallacanestro Reggiana

68-64 (32-31)

75-68 (32-33) (*)

Competition Day 3 (17-01-2018) / Competition Day 4 (24-01-2018)

BK UNIKS - Pallacanestro Reggiana

69-71 (36-37) (*)

76-75 (38-45)

ASVEL Basket - Limoges CSP

92-78 (44-37)

61-87 (24-48)

* Games played a day before the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (77-77).
(b) Overtime at the end of regulation (69-69).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Pallacanestro Reggiana

6

4

2

444

414

10

2. BK UNIKS

6

4

2

447

437

10

3. ASVEL Basket

6

3

3

461

424

9

4. Limoges CSP

6

1

5

417

494

7

 

 

1/4 FINAL

(best of 3 games: 6-03-2018 / 9-03-2018 / 14-03-2018; same color means same home court)

E1-G2 (A): Darüşşafaka SK - KK Budućnost

57-54 (27-26)

71-78 (26-39)

 

F1-H2 (B): FC Bayern München - BK UNIKS

83-75 (33-32)

80-73 (30-40)

91-81 (46-42)

G1-E2 (C): BK Lokomotiv-Kuban’ - CB Herbalife Gran Canaria

79-74 (39-47)

59-80 (35-37)

 

H1-F2 (D): Pallacanestro Reggiana - BK Zenit

75-61 (35-29)

91-77 (35-39)

105-99 (45-40)

 

1/2 FINAL

(best of 3 games: 20-03-2018 / 23-03-2018 / 28-03-2018; same color means same home court)

A-B: Darüşşafaka SK - FC Bayern München

76-74 (30-47)

83-87 (44-41)

 

C-D: BK Lokomotiv-Kuban’ - Pallacanestro Reggiana

82-65 (43-28)

69-79 (26-39)

 

 

 

FINAL (GAME 1)

VENUE: Basket-Hall (Krasnodar)

DATE: 10-04-2018 (20:00 h)

ATTENDANCE: 7.124

REFEREES: Damir Javor (SVN), Emilio Pérez Pizarro (SPA), Rain Peerandi (EST)

FOULED OUT: -

SCORING BY QUARTER: 14-15 / 21-16 / 17-18 / 20-23 // OT: 6-9

TOP SCORER: Scottie Wilbekin (24)

BK Lokomotiv-Kuban’ - Darüşşafaka SK

78-81 (35-31;72-72)

BK Lokomotiv-Kuban’ (coach: Saša Obradović)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Dmitrij Khvostov

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

5

-

# Mardy Collins

12

4

7

2

-

-

4

3

1

1

1

4

3

35

14

# Trevor Lacey

3

1

3

1

-

-

4

3

-

1

1

-

2

34

5

# Vladimir Ivlev

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

# Brian Qvale

6

3

-

-

-

-

2

1

-

-

-

-

-

19

6

Pavel Antipov

1

-

1

1

-

-

1

-

-

-

1

-

2

13

3

Joe Ragland

7

2

6

2

-

-

4

1

-

-

-

2

3

29

10

Stanislav Il'nitskij

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

1

-

Frank Elegar

9

4

-

-

3

1

2

4

1

1

1

-

3

26

9

Chris Babb

1

-

4

3

5

4

2

-

-

-

-

1

4

29

13

Dmitrij Kulagin

9

5

3

1

5

5

4

2

-

1

5

7

3

32

18

TOTAL

48

19

25

10

13

10

23

14

2

4

9

14

24

225

78

 

Darüşşafaka SK (coach: David Blatt)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Scottie Wilbekin

3

1

13

5

8

7

2

1

-

-

3

5

2

38

24

# Okben Ulubay

1

1

-

-

3

3

1

-

-

-

-

-

2

18

5

# Howard Sant-Roos

5

3

2

-

4

1

2

-

-

1

-

5

2

28

7

# JaJuan Johnson

6

3

-

-

3

1

6

1

4

2

1

1

2

33

7

# Micheal Eric

-

-

-

-

-

-

2

-

1

-

1

2

2

12

-

Stanton Kidd

4

4

1

-

3

1

2

1

1

-

2

1

1

22

9

Kartal Özmızrak

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

1

-

Muhammed Baygül

3

1

-

-

-

-

-

3

-

-

-

-

3

19

2

Will Cummings

13

7

5

1

2

2

7

1

-

3

-

3

1

30

19

Doğuş Özdemiroğlu

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

5

-

Furkan Aldemir

3

3

-

-

4

2

3

2

1

-

-

1

1

19

8

TOTAL

38

23

21

6

27

17

25

9

7

6

7

18

18

225

81

RESUMEN (SUMMARY)

El primer partido de la serie final de la Eurocopa entre Lokomotiv-Kuban y Darüşşafaka no decepcionó las expectativas creadas y contó con todos los ingredientes necesarios para atraer la atención de los aficionados: buen juego, emoción y una prórroga en la que el conjunto turco controló mejor sus nervios para acabar llevándose una gran victoria que, al mismo tiempo, supone la primera derrota del equipo ruso en toda la competición (tras un impoluto balance de 20-0). En realidad, todo hacía indicar en los últimos instantes del tiempo reglamentario que el Lokomotiv se encaminaba a su 21ª victoria en la presente edición de la Eurocopa, ya que a falta de 22 segundos ganaba por cinco puntos de diferencia después de un rebote ofensivo y canasta de Dmitrij Kulagin (72-67). Tras una bandeja de Howard Sant-Roos en penetración, Kulagin se convirtió de héroe en villano al perder un balón a falta de seis segundos, tiempo suficiente para que Scottie Wilbekin anotara un triple increíble que forzaba la prórroga. Con los anfitriones aún en estado de shock, Will Cummings resultó decisivo para que el Darüşşafaka dominara el partido en el tiempo extra y lograra una victoria que puede resultar decisiva en caso de una nueva victoria turca en Estambul. Wilbekin (24 puntos y 5 asistencias), Cummings (19 puntos y 8 rebotes) y JaJuan Johnson (7 puntos, 7 rebotes y 4 tapones) fueron los mejores en el conjunto turco, mientras que el Lokomotiv volvió a depender en exceso de su líder Kulagin (18 puntos, 6 rebotes y 7 asistencias).

 

FINAL (GAME 2)

VENUE: Volkswagen Arena (İstanbul)

DATE: 13-04-2018 (20:15 h)

ATTENDANCE: 5.240

REFEREES: Miguel Ángel Pérez Pérez (SPA), Matej Boltauzer (SVN), Mehdi Difallah (FRA)

FOULED OUT: -

SCORING BY QUARTER: 21-17 / 18-16 / 16-12 / 12-14

TOP SCORER: Scottie Wilbekin (28)

FINAL MVP: Scottie Wilbekin

Darüşşafaka SK - BK Lokomotiv-Kuban’

67-59 (39-33)

Darüşşafaka SK (coach: David Blatt)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Scottie Wilbekin

4

3

8

5

8

7

-

-

-

2

2

1

2

34

28

# Okben Ulubay

-

-

4

-

-

-

1

-

-

-

-

4

1

24

-

# Howard Sant-Roos

4

-

5

2

2

2

5

1

-

2

1

2

2

33

8

# JaJuan Johnson

8

3

1

-

2

2

9

2

2

1

2

1

1

35

8

# Micheal Eric

5

1

-

-

2

-

1

2

1

-

1

-

2

12

2

Stanton Kidd

1

1

-

-

-

-

3

-

-

-

1

-

2

25

2

Kartal Özmızrak

-

-

1

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

3

Muhammed Baygül

1

-

1

1

-

-

1

-

-

-

1

-

3

7

3

Will Cummings

5

3

4

1

1

1

3

-

-

-

-

1

3

19

10

Doğuş Özdemiroğlu

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

Furkan Aldemir

-

-

-

-

4

3

1

1

-

-

2

1

4

9

3

TOTAL

28

11

25

10

19

15

24

6

3

5

10

10

20

200

67

 

BK Lokomotiv-Kuban’ (coach: Saša Obradović)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Joe Ragland

10

5

7

2

2

2

-

2

-

2

1

-

3

30

18

# Mardy Collins

8

3

5

-

2

2

5

-

1

1

2

3

2

30

8

# Dmitrij Kulagin

8

3

1

-

2

2

5

2

-

-

1

2

3

26

8

# Pavel Antipov

1

1

-

-

-

-

2

1

-

-

1

1

-

19

2

# Frank Elegar

3

1

-

-

-

-

2

1

2

2

2

-

4

15

2

Evgenij Baburin

-

-

-

-

-

-

2

-

-

-

-

1

-

2

-

Trevor Lacey

2

1

2

1

2

1

7

3

-

-

2

-

2

23

6

Vladimir Ivlev

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

1

2

-

Stanislav Il'nitskij

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

4

-

Dmitrij Khvostov

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

7

-

Chris Babb

1

-

4

1

-

-

1

-

-

-

1

-

4

19

3

Brian Qvale

8

5

-

-

4

2

1

3

-

-

-

1

1

23

12

TOTAL

41

19

19

4

12

9

25

12

3

5

11

8

23

200

59

RESUMEN (SUMMARY)

Darüşşafaka conquistó su primer título europeo (y el tercero en su corto palmarés, tras las dos ligas turcas logradas en 1961 y 1962) al derrotar por segunda vez al Lokomotiv-Kuban’ en la serie final de la Eurocopa, lo que supone para el conjunto turco el premio añadido de poder participar en la próxima edición de la Euroliga. El partido fue dominado en todo momento por el equpo de Estambul, liderado por el base norteamericano Scottie Wilbekin, MVP de la final tras sus 24 puntos en Krasnodar y 28 en Estambul (19 de ellos en la primera mitad). Joe Ragland, con 18 puntos, fue el mejor jugador de un inconsistente equpo ruso.

 

Únicamente al inicio del partido pudo el Lokomotiv-Kuban’ situarse por delante del marcador tras la canasta inicial de Dmitrij Kulagin (0-2) y un triple de Trevor Lacey (7-9, min. 5). La máxima ventaja del Darüşşafaka en la primera mitad llegó de la mano de Wilbekin, que anotó un triple, una penetración y un tiro libre para situar un 27-21 en el minuto 15. Pese a que el cuadro ruso logró empatar a falta de 46 segundos para el final del segundo cuarto gracias a dos tiros libres de Kulagin (33-33), el propio Wilbekin (¿quién sino?) anotó un nuevo triple y Kartal Özmızrak logró otros tres puntos sobre la bocina para situar el 39-33 al descanso.

 

Tras la reanudación, dos tiros libres de Furkan Aldemir y un triple de Will Cummings ampliaron la ventaja de los locales hasta los nueve puntos (46-37, min. 26), lo que obligó a Saša Obradović a solicitar un tiempo muerto. Nuevos tiros libres de Aldemir y JaJuan Johnson elevaron la diferencia por encima de los diez puntos (49-37, min. 27). Pese a los intentos de reacción del Lokomotiv, Wilbekin volvió a aparecer en ataque para forzar faltas de sus defensores y lograr seis puntos desde la línea de personal que situaron un 55-45 al final del tercer cuarto. La diferencia entre ambos conjuntos se estabilizó alrededor de la decena en el último periodo, en el que las canastas llegaron con cuentagotas. Un triple de Chris Babb, una canasta contra tablero de Joe Ragland y un tiro libre de Brian Qvale situaron un emocionante 58-54 a falta de 2’19’’. Sin embargo, un triple lejano de Wilbekin en la siguiente jugada acabó con gran parte de las esperanzas rusas. El intercambio de canastas dentro de los últimos dos minutos no alteró el desenlace final del partido, y dos tiros libres de Howard Sant-Roos a falta de 25 segundos certificaron la victoria del Darüşşafaka y el comienzo de las celebraciones en el Volkswagen Arena.

 

 

ROSTERS (FINALISTS)

(Numbers in blue indicate the 12 players registered for the final)

Darüşşafaka SK

BK Lokomotiv-Kuban’

0. Stanton Kidd (F) USA

1. Scottie Wilbekin (PG) USA

3. Kartal Özmızrak (PG) TUR

4. Mert Akay (PG) TUR

5. Muhammed Baygül (G) TUR

9. Emircan Koşut (C) TUR

10. Doruk Dora (G) TUR

12. Will Cummings (PG) USA

13. Okben Ulubay (F) TUR

18. Doğuş Özdemiroğlu (PG) TUR

19. Furkan Aldemir (PF) TUR

21. Oğuz Savaş (C) TUR

23. Howard Sant-Roos (F) CUB

25. JaJuan Johnson (PF) USA

31. James Bell (F) USA

50. Micheal Eric (C) NIG

COACH: David Blatt ISR

1. Mardy Collins (G) USA

2. Pavel Antipov (Павел Антипов) (F) RUS

3. Joe Ragland (PG) USA

4. Evgenij Baburin (Евгений Бабурин) (G) RUS

7. Trevor Lacey (G) USA

8. Jonas Mačiulis (F) LIT

10. Vladimir Ivlev (Владимир Ивлев) (PF) RUS

11. Denis Levshin (Денис Левшин) (F) RUS

12. Stanislav Il'nitskij (Станислав Ильницкий) (PF) RUS

13. Dmitrij Khvostov (Дмитрий Хвостов) (G) RUS

15. Frank Elegar (C) USV

19. Chris Babb (G) USA

22. Dmitrij Kulagin (Дмитрий Кулагин) (G) RUS

24. Timofej Gerasimov (Тимофей Герасимов) (G) RUS

41. Brian Qvale (C) USA

45. Ryan Broekhoff (F) AUS

47. Ivan Neljubov (Иван Нелюбов) (C) RUS

COACH: Saša Obradović SER

 

EUROCUP MVP: Scottie Wilbekin (DAR)

 

ALL-EUROCUP TEAM

Quino Colom (UNI)

Scottie Wilbekin (DAR)

Amedeo della Valle (REG)

Ryan Broekhoff (LOK)

Devin Booker (BAY)

 

 

 

::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: ROSTERS (ALL CLUBS) :::::

 

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco