Eurocup 2014-15

(From 15-10-2014 to 29-04-2015)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          29 teams (selected by invitation from ULEB among its registered members, based on their domestic and international results over the previous years), together with the 7 losers of the Euroleague qualifying round (in blue), enter a Regular Season, divided into six groups of six teams each playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats. In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final classification: 1) number of wins in one-to-one games between the teams; 2) basket average between the teams; 3) general basket average within the group.

·          The top four teams in each group after the Regular Season, together with 8 eliminated teams after the Regular Season of Euroleague (in red), qualify for the Last 32 stage, comprising eight groups of four teams each playing a round-robin.

·          The group winners and runners-up after the Last 32 stage qualify for an 1/8 Final Playoff (X-pairings, home and away games) and later 1/4 Final and 1/2 Final Playoff.

·          The two winners of the 1/2 Final Playoff qualify for the Final, played on a home and away basis. The winner gets a wild card to participate in Euroleague 2015-16.

 

 

REGULAR SEASON

 

GROUP A

Competition Day 1 (15-10-2014) / Competition Day 6 (19-11-2014)

Telekom Baskets Bonn (GER) - SIG Basket [Strasbourg] (FRA)

83-86 (42-45)

76-48 (31-29)

Pallacanestro Reggiana [R.E.] (ITA) - Brose Baskets [Bamberg] (GER)

70-67 (35-31)

75-61 (36-38)

CAI Zaragoza (SPA) - Paris Levallois (FRA)

77-76 (38-33)

90-87 (44-43) (*)

Competition Day 2 (22-10-2014) / Competition Day 7 (26-11-2014)

Paris Levallois - Pallacanestro Reggiana

88-76 (42-38) (*)

78-72 (40-35) (*)

Brose Baskets - Telekom Baskets Bonn

104-79 (55-39)

52-71 (31-35)

SIG Basket - CAI Zaragoza

88-86 (26-37) (a)

71-73 (33-40) (b)

Competition Day 3 (29-10-2014) / Competition Day 8 (3-12-2014)

Pallacanestro Reggiana - SIG Basket

59-66 (32-25) (*)

74-66 (37-36)

Telekom Baskets Bonn - CAI Zaragoza

90-88 (49-43)

90-75 (48-32)

Brose Baskets - Paris Levallois

81-55 (45-27)

56-67 (31-32) (*)

Competition Day 4 (5-11-2014) / Competition Day 9 (10-12-2014)

Telekom Baskets Bonn - Paris Levallois

81-78 (29-43)

87-80 (35-29) (*c)

CAI Zaragoza - Pallacanestro Reggiana

93-79 (48-29) (*)

75-87 (40-45) (*)

SIG Basket - Brose Baskets

77-74 (37-38)

63-70 (32-25)

Competition Day 5 (12-11-2014) / Competition Day 10 (17-12-2014)

Pallacanestro Reggiana - Telekom Baskets Bonn

84-85 (50-36)

101-87 (56-49)

Brose Baskets - CAI Zaragoza

90-74 (45-32)

78-76 (37-31)

Paris Levallois - SIG Basket

76-61 (43-26) (*)

71-75 (33-30) (*)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (74-74).

(b) Overtime at the end of regulation (66-66).

(c) Overtime at the end of regulation (70-70).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. SIG Basket

10

8

2

742

701

18

2. Brose Baskets

10

6

4

768

672

16

3. Paris Levallois

10

5

5

753

759

15

4. CAI Zaragoza

10

5

5

831

812

15

5. Telekom Baskets Bonn

10

4

6

774

851

14

6. Pallacanestro Reggiana

10

2

8

735

808

12

 

GROUP B

Competition Day 1 (15-10-2014) / Competition Day 6 (19-11-2014)

Artland Dragons [Quakenbr.] (GER) - ASVEL Basket [Villeurb.] (FRA)

64-70 (29-31) (*)

84-83 (44-43)

CB Herbalife Gran Canaria [L.P.] (SPA) - FoxTown Palla. Cantù (ITA)

101-81 (51-40) (*)

63-80 (23-41)

JDA Dijon (FRA) - BC Telenet Oostende (BEL)

72-63 (40-30)

80-71 (40-23)

Competition Day 2 (22-10-2014) / Competition Day 7 (26-11-2014)

ASVEL Basket - JDA Dijon

77-78 (34-37)

75-58 (42-31)

FoxTown Pallacanestro Cantù - Artland Dragons

77-78 (35-44)

66-68 (33-36) (*)

BC Telenet Oostende - CB Herbalife Gran Canaria

76-83 (42-32)

79-70 (45-36)

Competition Day 3 (29-10-2014) / Competition Day 8 (3-12-2014)

Artland Dragons - BC Telenet Oostende

67-75 (31-38)

84-82 (42-47)

ASVEL Basket - FoxTown Pallacanestro Cantù

78-70 (30-33)

79-69 (35-36)

JDA Dijon - CB Herbalife Gran Canaria

69-71 (27-34)

94-60 (49-23)

Competition Day 4 (5-11-2014) / Competition Day 9 (10-12-2014)

CB Herbalife Gran Canaria - Artland Dragons

74-63 (33-40)

81-90 (46-44)

BC Telenet Oostende - ASVEL Basket

99-97 (39-41) (a)

70-78 (34-38)

JDA Dijon - FoxTown Pallacanestro Cantù

74-66 (27-27)

89-63 (42-34)

Competition Day 5 (12-11-2014) / Competition Day 10 (17-12-2014)

ASVEL Basket - CB Herbalife Gran Canaria

75-92 (43-49) (*)

73-66 (44-33)

Artland Dragons - JDA Dijon

76-79 (30-35) (b)

69-65 (27-34)

FoxTown Pallacanestro Cantù - BC Telenet Oostende

68-60 (34-31)

83-77 (35-47)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (85-85).

(b) Overtime at the end of regulation (65-65).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. CB Herbalife Gran Canaria

10

10

0

837

704

20

2. BC Telenet Oostende

10

6

4

768

766

16

3. JDA Dijon

10

6

4

710

739

16

4. FoxTown Pallacanestro Cantù

10

4

6

738

752

14

5. ASVEL Basket

10

3

7

744

791

13

6. Artland Dragons

10

1

9

725

770

11

 

GROUP C

Competition Day 1 (15-10-2014) / Competition Day 6 (19-11-2014)

SLUC Nancy Basket (FRA) - ČEZ Basketball Nymburk (CZR)

78-76 (37-28)

89-80 (49-40)

EWE Baskets [Oldenburg] (GER) - CB Sevilla (SPA)

77-85 (39-48)

68-59 (31-28)

Proximus Spirou BC [Charleroi] (BEL) - Acea Virtus Roma (ITA)

59-88 (27-51)

100-69 (50-37) (*)

Competition Day 2 (22-10-2014) / Competition Day 7 (26-11-2014)

ČEZ Basketball Nymburk - EWE Baskets

77-71 (32-35) (*)

84-71 (46-35)

CB Sevilla - Proximus Spirou BC

80-75 (41-27)

82-72 (38-36)

Acea Virtus Roma - SLUC Nancy Basket

84-79 (42-38)

64-76 (33-34)

Competition Day 3 (29-10-2014) / Competition Day 8 (3-12-2014)

SLUC Nancy Basket - EWE Baskets

72-67 (34-33)

71-85 (34-42)

Proximus Spirou BC - ČEZ Basketball Nymburk

82-73 (39-36)

67-73 (30-33)

Acea Virtus Roma - CB Sevilla

84-82 (36-41)

98-80 (48-35)

Competition Day 4 (5-11-2014) / Competition Day 9 (10-12-2014)

EWE Baskets - Proximus Spirou BC

72-68 (41-41) (*)

62-75 (26-38)

ČEZ Basketball Nymburk - Acea Virtus Roma

89-87 (32-27) (a)

78-72 (42-35) (*)

SLUC Nancy Basket - CB Sevilla

68-59 (35-24)

85-75 (35-41)

Competition Day 5 (12-11-2014) / Competition Day 10 (17-12-2014)

Proximus Spirou BC - SLUC Nancy Basket

73-88 (38-44)

87-62 (43-33)

CB Sevilla - ČEZ Basketball Nymburk

65-66 (32-34)

91-82 (32-30) (*b)

Acea Virtus Roma - EWE Baskets

83-81 (43-42)

80-66 (37-28)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Three overtimes at the end of regulation (56-56, 69-69 and 75-75).

(b) Overtime at the end of regulation (76-76).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Acea Virtus Roma

10

7

3

826

773

17

2. SLUC Nancy Basket

10

6

4

776

742

16

3. ČEZ Basketball Nymburk

10

5

5

771

780

15

4. CB Sevilla

10

5

5

776

757

15

5. EWE Baskets

10

4

6

737

737

14

6. Proximus Spirou BC

10

3

7

705

802

13

 

GROUP D

Competition Day 1 (15-10-2014) / Competition Day 6 (19-11-2014)

Szolnoki Olaj KK (HUN) - BK Zenit [Sankt-Peterburg] (RUS)

96-94 (47-44)

81-61 (45-26)

BK Khimki [Moskva] (RUS) - VEF Rīga (LAT)

94-65 (47-28)

79-86 (36-54)

Beşiktaş JK [İstanbul] (TUR) - KK Union Olimpija [Ljubljana] (SVN)

68-70 (24-33)

57-80 (30-42)

Competition Day 2 (22-10-2014) / Competition Day 7 (26-11-2014)

BK Zenit - Beşiktaş JK

86-90 (44-45) (a)

87-73 (41-34)

VEF Rīga - Szolnoki Olaj KK

71-61 (42-36)

96-84 (51-39)

KK Union Olimpija - BK Khimki

85-88 (41-48)

105-77 (63-46)

Competition Day 3 (29-10-2014) / Competition Day 8 (3-12-2014)

Szolnoki Olaj KK - KK Union Olimpija

80-86 (48-42)

89-67 (51-31)

BK Zenit - VEF Rīga

84-70 (51-37)

66-74 (36-45)

Beşiktaş JK - BK Khimki

66-64 (39-43)

82-78 (42-28)

Competition Day 4 (5-11-2014) / Competition Day 9 (10-12-2014)

KK Union Olimpija - BK Zenit

89-84 (51-36) (*)

75-74 (45-37)

BK Khimki - Szolnoki Olaj KK

98-84 (49-43)

65-79 (30-36)

Beşiktaş JK - VEF Rīga

88-71 (46-35)

64-76 (41-34) (*)

Competition Day 5 (12-11-2014) / Competition Day 10 (17-12-2014)

Szolnoki Olaj KK - Beşiktaş JK

70-73 (28-37) (*)

67-68 (26-35)

BK Zenit - BK Khimki

89-86 (39-38)

90-68 (45-46)

VEF Rīga - KK Union Olimpija

74-83 (28-50) (*)

90-61 (41-29)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (78-78).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Khimki

10

8

2

872

756

18

2. Beşiktaş JK

10

7

3

773

705

17

3. KK Union Olimpija

10

6

4

800

782

16

4. BK Zenit

10

5

5

808

809

15

5. Szolnoki Olaj KK

10

3

7

748

822

13

6. VEF Rīga

10

1

9

705

832

11

 

GROUP E

Competition Day 1 (15-10-2014) / Competition Day 6 (19-11-2014)

BK Krasnyj Oktjabr’ [Volgograd] (RUS) - CSU Asesoft Ploieşti (ROM)

75-81 (36-43)

79-96 (44-51)

Banvit BK [Bandırma] (TUR) - Hapoel Migdal Jerusalem BC (ISR)

80-76 (33-35)

78-82 (39-39)

KK Lietuvos Rytas [Vilnius] (LIT) - KK Partizan [Beograd] (SER)

92-65 (47-29)

76-85 (32-38) (*)

Competition Day 2 (22-10-2014) / Competition Day 7 (26-11-2014)

CSU Asesoft Ploieşti - KK Lietuvos Rytas

103-83 (56-38)

79-72 (39-34)

Hapoel Migdal Jerusalem BC - BK Krasnyj Oktjabr’

78-79 (39-45)

69-67 (37-38)

KK Partizan - Banvit BK

61-77 (39-48)

90-85 (49-42) (a)

Competition Day 3 (29-10-2014) / Competition Day 8 (3-12-2014)

BK Krasnyj Oktjabr’ - KK Lietuvos Rytas

63-77 (29-32)

82-91 (35-44)

Banvit BK - CSU Asesoft Ploieşti

81-66 (33-31)

84-74 (53-42)

Hapoel Migdal Jerusalem BC - KK Partizan

82-79 (42-46)

64-83 (37-35)

Competition Day 4 (5-11-2014) / Competition Day 9 (10-12-2014)

KK Lietuvos Rytas - Banvit BK

92-80 (49-39) (*)

66-71 (37-38)

CSU Asesoft Ploieşti - Hapoel Migdal Jerusalem BC

83-74 (43-37)

110-112 (38-45) (b)

BK Krasnyj Oktjabr’ - KK Partizan

61-59 (32-25)

84-70 (41-42)

Competition Day 5 (12-11-2014) / Competition Day 10 (17-12-2014)

Hapoel Migdal Jerusalem BC - KK Lietuvos Rytas

70-81 (30-43)

98-88 (48-44)

Banvit BK - BK Krasnyj Oktjabr’

90-75 (40-41)

80-68 (39-31)

KK Partizan - CSU Asesoft Ploieşti

76-69 (43-38)

65-85 (32-43)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (83-83).

(b) Two overtimes at the end of regulation (84-84 and 96-96).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. KK Lietuvos Rytas

10

8

2

840

774

18

2. Banvit BK

10

6

4

788

768

16

3. BK Krasnyj Oktjabr’

10

6

4

759

765

16

4. CSU Asesoft Ploieşti

10

5

5

814

833

15

5. KK Partizan

10

3

7

734

774

13

6. Hapoel Migdal Jerusalem BC

10

2

8

806

827

12

 

GROUP F

Competition Day 1 (15-10-2014) / Competition Day 6 (19-11-2014)

BK Ventspils (LAT) - KK Budućnost [Podgorica] (MON)

82-75 (50-34)

87-69 (46-41)

Pınar Karşıyaka SK [İzmir] (TUR) - PAOK BC [Thessaloníkê] (GRE)

81-87 (30-26) (a)

74-79 (45-41)

KS Stelmet Zielona Góra (POL) - BK Lokomotiv-Kuban’ [Kras.] (RUS)

78-97 (29-51)

78-68 (39-45)

Competition Day 2 (22-10-2014) / Competition Day 7 (26-11-2014)

PAOK BC - KS Stelmet Zielona Góra

85-66 (45-33)

84-77 (36-34) (*)

BK Lokomotiv-Kuban’ - BK Ventspils

72-60 (39-32)

60-69 (34-35)

KK Budućnost - Pınar Karşıyaka SK

79-82 (43-42)

86-78 (45-32)

Competition Day 3 (29-10-2014) / Competition Day 8 (3-12-2014)

BK Lokomotiv-Kuban’ - PAOK BC

87-46 (45-26) (*)

54-68 (29-35)

BK Ventspils - Pınar Karşıyaka SK

72-81 (34-47)

71-67 (38-32)

KS Stelmet Zielona Góra - KK Budućnost

76-90 (34-47)

100-85 (48-41)

Competition Day 4 (5-11-2014) / Competition Day 9 (10-12-2014)

Pınar Karşıyaka SK - KS Stelmet Zielona Góra

83-67 (50-27)

71-69 (37-28)

BK Ventspils - PAOK BC

63-66 (30-30)

76-62 (34-31)

KK Budućnost - BK Lokomotiv-Kuban’

63-77 (34-36)

79-76 (31-41)

Competition Day 5 (12-11-2014) / Competition Day 10 (17-12-2014)

PAOK BC - KK Budućnost

80-60 (42-25)

76-81 (30-29) (b)

BK Lokomotiv-Kuban’ - Pınar Karşıyaka SK

75-63 (39-25)

85-93 (45-54)

KS Stelmet Zielona Góra - BK Ventspils

69-79 (33-45)

51-58 (23-27)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Two overtimes at the end of regulation (66-66 and 73-73).

(b) Overtime at the end of regulation (73-73).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Lokomotiv-Kuban’

10

10

0

795

653

20

2. PAOK BC

10

6

4

726

726

16

3. Pınar Karşıyaka SK

10

6

4

780

763

16

4. KK Budućnost

10

3

7

784

797

13

5. KS Stelmet Zielona Góra

10

3

7

722

809

13

6. BK Ventspils

10

2

8

665

724

12

 

 

LAST 32

 

GROUP G

Competition Day 1 (7-01-2015) / Competition Day 5 (4-02-2015)

SIG Basket - BK UNIKS

72-61 (45-35)

60-82 (29-39)

ČEZ Basketball Nymburk - BK Zenit

72-84 (34-46)

63-84 (38-48)

Competition Day 2 (14-01-2015) / Competition Day 6 (11-02-2015)

BK Zenit - SIG Basket

87-82 (44-49) (*)

61-73 (28-35) (*)

BK UNIKS - ČEZ Basketball Nymburk

75-67 (33-31)

79-84 (31-38) (*)

Competition Day 3 (21-01-2015) / Competition Day 4 (28-01-2015)

BK UNIKS - BK Zenit

103-67 (49-41)

65-77 (36-43)

SIG Basket - ČEZ Basketball Nymburk

87-80 (49-36)

72-66 (32-32)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK UNIKS

6

4

2

460

432

10

2. BK Zenit

6

3

3

439

479

9

3. SIG Basket

6

3

3

450

433

9

4. ČEZ Basketball Nymburk

6

2

4

454

459

8

 

GROUP H

Competition Day 1 (7-01-2015) / Competition Day 5 (4-02-2015)

KK Budućnost - Banvit BK

68-74 (32-49)

87-74 (50-42)

Dinamo Basket Sassari - CB Herbalife Gran Canaria

76-91 (37-43)

90-74 (36-38)

Competition Day 2 (14-01-2015) / Competition Day 6 (11-02-2015)

CB Herbalife Gran Canaria - KK Budućnost

92-69 (46-37)

83-88 (46-49)

Banvit BK - Dinamo Basket Sassari

74-75 (39-41) (*)

72-89 (34-50)

Competition Day 3 (21-01-2015) / Competition Day 4 (28-01-2015)

Banvit BK - CB Herbalife Gran Canaria

80-70 (44-34)

91-80 (45-51)

KK Budućnost - Dinamo Basket Sassari

93-86 (55-47)

87-70 (46-39)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. CB Herbalife Gran Canaria

6

5

1

522

462

11

2. Banvit BK

6

4

2

484

450

10

3. Dinamo Basket Sassari

6

2

4

470

507

8

4. KK Budućnost

6

1

5

457

514

7

 

GROUP I

Competition Day 1 (7-01-2015) / Competition Day 5 (4-02-2015)

KK Cedevita - CAI Zaragoza

83-80 (37-38)

84-85 (36-38) (b)

Acea Virtus Roma - BK Krasnyj Oktjabr’

82-66 (39-22)

86-88 (39-31) (c)

Competition Day 2 (14-01-2015) / Competition Day 6 (11-02-2015)

BK Krasnyj Oktjabr’ - KK Cedevita

65-83 (27-35)

92-101 (41-49)

CAI Zaragoza - Acea Virtus Roma

67-53 (28-23)

87-66 (41-36)

Competition Day 3 (21-01-2015) / Competition Day 4 (28-01-2015)

BK Krasnyj Oktjabr’ - CAI Zaragoza

71-66 (42-33)

71-82 (33-32)

Acea Virtus Roma - KK Cedevita

73-66 (39-31)

91-90 (34-33) (*a)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (82-82).

(b) Overtime at the end of regulation (77-77).

(c) Overtime at the end of regulation (74-74).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Acea Virtus Roma

6

4

2

473

442

10

2. KK Cedevita

6

4

2

500

493

10

3. BK Krasnyj Oktjabr’

6

3

3

471

482

9

4. CAI Zaragoza

6

1

5

434

461

7

 

GROUP J

Competition Day 1 (7-01-2015) / Competition Day 5 (4-02-2015)

FoxTown Pallacanestro Cantù - BK Khimki

99-88 (56-37)

75-62 (38-31)

Limoges CSP - PAOK BC

71-59 (31-31)

68-79 (34-32)

Competition Day 2 (14-01-2015) / Competition Day 6 (11-02-2015)

PAOK BC - FoxTown Pallacanestro Cantù

78-77 (38-34)

78-70 (37-42)

BK Khimki - Limoges CSP

79-70 (37-31)

72-86 (32-39) (*)

Competition Day 3 (21-01-2015) / Competition Day 4 (28-01-2015)

Limoges CSP - FoxTown Pallacanestro Cantù

81-70 (37-33) (*)

68-57 (41-24)

PAOK BC - BK Khimki

78-82 (40-40)

102-68 (51-36)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Khimki

6

5

1

512

449

11

2. FoxTown Pallacanestro Cantù

6

3

3

454

449

9

3. Limoges CSP

6

3

3

430

430

9

4. PAOK BC

6

1

5

421

489

7

 

GROUP K

Competition Day 1 (7-01-2015) / Competition Day 5 (4-02-2015)

KK Union Olimpija - Brose Baskets

65-71 (28-39)

91-90 (35-41) (a)

FC Bayern München - JDA Dijon

93-84 (54-45)

74-84 (41-45) (*)

Competition Day 2 (14-01-2015) / Competition Day 6 (11-02-2015)

JDA Dijon - KK Union Olimpija

77-81 (36-37)

73-76 (28-40)

Brose Baskets - FC Bayern München

52-90 (20-46)

87-63 (43-26)

Competition Day 3 (21-01-2015) / Competition Day 4 (28-01-2015)

Brose Baskets - JDA Dijon

81-86 (41-29)

56-86 (28-46)

KK Union Olimpija - FC Bayern München

80-90 (53-39) (*)

90-84 (51-43)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (82-82).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. FC Bayern München

6

6

0

534

437

12

2. Brose Baskets

6

3

3

444

474

9

3. JDA Dijon

6

2

4

453

498

8

4. KK Union Olimpija

6

1

5

473

495

7

 

GROUP L

Competition Day 1 (7-01-2015) / Competition Day 5 (4-02-2015)

CB Sevilla - BC Telenet Oostende

63-94 (26-45)

72-84 (37-38)

KK Lietuvos Rytas - KKS Turów Zgorzelec

98-86 (52-37)

104-93 (49-43)

Competition Day 2 (14-01-2015) / Competition Day 6 (11-02-2015)

BC Telenet Oostende - KK Lietuvos Rytas

75-69 (35-36)

111-83 (61-40)

KKS Turów Zgorzelec - CB Sevilla

87-84 (50-43)

76-97 (33-53)

Competition Day 3 (21-01-2015) / Competition Day 4 (28-01-2015)

KKS Turów Zgorzelec - BC Telenet Oostende

99-71 (50-36)

79-80 (37-43)

KK Lietuvos Rytas - CB Sevilla

100-78 (53-40)

88-82 (42-44)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. KKS Turów Zgorzelec

6

5

1

553

501

11

2. KK Lietuvos Rytas

6

3

3

553

514

9

3. BC Telenet Oostende

6

2

4

474

506

8

4. CB Sevilla

6

2

4

473

532

8

 

GROUP M

Competition Day 1 (7-01-2015) / Competition Day 5 (4-02-2015)

Beşiktaş JK - Pınar Karşıyaka SK

77-105 (39-54)

73-64 (33-37)

KK Neptūnas - Paris Levallois

82-73 (41-36)

88-79 (47-46)

Competition Day 2 (14-01-2015) / Competition Day 6 (11-02-2015)

Paris Levallois - Beşiktaş JK

93-83 (46-37) (*)

71-77 (36-36)

Pınar Karşıyaka SK - KK Neptūnas

99-85 (53-41)

83-90 (40-44)

Competition Day 3 (21-01-2015) / Competition Day 4 (28-01-2015)

KK Neptūnas - Beşiktaş JK

62-69 (23-26)

80-78 (37-50)

Paris Levallois - Pınar Karşıyaka SK

75-85 (28-47) (*)

86-79 (49-43)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Pınar Karşıyaka SK

6

6

0

538

463

12

2. Paris Levallois

6

3

3

485

486

9

3. Beşiktaş JK

6

2

4

444

488

8

4. KK Neptūnas

6

1

5

469

499

7

 

GROUP N

Competition Day 1 (7-01-2015) / Competition Day 5 (4-02-2015)

Valencia BC - SLUC Nancy Basket

77-46 (39-27) (*)

73-75 (38-41)

CSU Asesoft Ploieşti - BK Lokomotiv-Kuban’

59-85 (32-42)

92-79 (41-40)

Competition Day 2 (14-01-2015) / Competition Day 6 (11-02-2015)

BK Lokomotiv-Kuban’ - Valencia BC

74-62 (41-26)

89-90 (54-46)

SLUC Nancy Basket - CSU Asesoft Ploieşti

84-67 (37-32)

88-81 (43-43)

Competition Day 3 (21-01-2015) / Competition Day 4 (28-01-2015)

Valencia BC - CSU Asesoft Ploieşti

87-92 (41-47)

84-100 (49-61)

SLUC Nancy Basket - BK Lokomotiv-Kuban’

57-66 (32-35)

85-70 (36-32)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Lokomotiv-Kuban’

6

6

0

492

416

12

2. Valencia BC

6

3

3

490

459

9

3. CSU Asesoft Ploieşti

6

2

4

469

529

8

4. SLUC Nancy Basket

6

1

5

411

458

7

 

 

1/8 FINAL

(4-03-2015 / 11-03-2015)

J2-G1 (A): FoxTown Pallacanestro Cantù - BK UNIKS

64-70 (38-39)

75-72 (40-31)

I2-H1 (B): KK Cedevita - CB Herbalife Gran Canaria

76-84 (44-45)

75-72 (40-39)

H2-I1 (C): Banvit BK - Acea Virtus Roma

71-55 (40-36)

66-56 (31-29)

G2-J1 (D): BK Zenit - BK Khimki

84-86 (34-53) (a)

89-70 (46-33)

N2-K1 (E): Valencia BC - FC Bayern München

80-58 (37-33)

60-94 (31-50)

M2-L1 (F): Paris Levallois - KKS Turów Zgorzelec

74-71 (37-33) (a)

78-87 (34-44)

L2-M1 (G): KK Lietuvos Rytas - Pınar Karşıyaka SK

81-81 (49-40)

97-81 (53-34)

K2-N1 (H): Brose Baskets - BK Lokomotiv-Kuban’

78-80 (37-47)

70-53 (40-27) (b)

(a) Games played on 3-03-2015.

(b) Game played on 10-03-2015.

 

 

1/4 FINAL

(18-03-2015 / 25-03-2015)

A-H (1): BK UNIKS - BK Lokomotiv-Kuban’

78-87 (41-43)

58-79 (33-34)

B-G (2): CB Herbalife Gran Canaria - Pınar Karşıyaka SK

76-66 (42-42)

74-75 (32-41)

F-C (3): Paris Levallois - Banvit BK

67-65 (30-33)

75-71 (34-32) (b)

E-D (4): Valencia BC - BK Khimki

75-76 (35-41) (a)

76-61 (42-36)

(a) Game played on 17-03-2015.

(b) Game played on 24-03-2015.

 

 

1/2 FINAL

(1-04-2015 / 8-04-2015)

1-2: BK UNIKS - CB Herbalife Gran Canaria

70-83 (34-43)

78-76 (40-36)

3-4: Banvit BK - BK Khimki

83-82 (40-36)

93-89 (42-35)

 

 

FINAL (FIRST LEG)

VENUE: Gran Canaria Arena (Las Palmas de Gran Canaria)

DATE: 24-04-2015 (19:45 h)

ATTENDANCE: 9.875

REFEREES: Fernando Rocha (POR), Roberto Chiari (ITA), Rüştü Nuran (TUR)

FOULED OUT: Monja (36’)

SCORING BY QUARTER: 19-21 / 14-19 / 21-19 / 12-32

TOP SCORER: Kyle Kuric (23)

CB Herbalife Gran Canaria - BK Khimki

66-91 (33-40)

CB Herbalife Gran Canaria (coach: Aíto García Reneses)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Tomás Bellas

4

-

3

1

-

-

-

-

-

1

1

3

4

26

3

# Txemi Urtasun

1

-

4

-

-

-

1

-

-

-

-

2

1

19

-

# Kyle Kuric

8

3

9

5

3

2

2

-

2

1

1

-

-

34

23

# Eulis Báez

8

6

3

1

4

3

3

4

-

-

3

1

1

28

18

# Edy Walter Tavares

2

2

-

-

-

-

4

-

3

-

-

1

3

20

4

Albert Oliver

2

1

4

-

6

5

1

1

-

2

5

4

2

22

7

Brad Newley

1

1

1

-

-

-

1

1

-

-

1

-

-

14

2

Levon Kendall

3

-

-

-

2

1

-

3

-

3

-

2

3

20

1

Oriol Paulí

2

1

1

-

1

1

-

1

-

1

-

-

-

5

3

Ian O’Leary

3

2

-

-

2

1

-

1

-

-

1

-

2

12

5

TOTAL

34

16

25

7

18

13

12

11

5

8

12

13

16

200

66

 

BK Khimki (coach: Rimas Kurtinaitis)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Tyrese Rice

5

2

8

3

-

-

1

1

-

-

5

5

2

30

13

# Egor Vjal’tsev

6

4

4

3

1

1

2

1

-

1

2

4

3

28

18

# Sergej Monja

1

-

4

3

-

-

5

1

1

1

1

2

5

26

9

# Stanislav Il'nitskij

2

2

-

-

1

1

1

3

-

-

-

-

3

21

5

# Paul Davis

7

7

1

-

4

3

4

2

1

-

1

1

4

25

17

James Augustine

5

4

-

-

1

1

6

-

-

-

-

2

1

29

9

Petteri Koponen

9

6

6

2

-

-

2

-

-

1

5

3

2

27

18

Maksim Sheleketo

1

1

-

-

-

-

2

-

-

2

-

-

3

14

2

TOTAL

36

26

23

11

7

6

23

8

2

5

14

17

23

200

91

RESUMEN (SUMMARY)

El potente cuadro ruso del Khimki ha dejado prácticamente sentenciado el título de la Eurocopa tras derrotar abultadamente al Gran Canaria por 91 a 66 en el partido de ida de la final. En todo un clásico de esta competición ―quinta final consecutiva de la Eurocopa que enfrenta a un equipo español con otro ruso―, el conjunto dirigido por Rimas Kurtinaitis se mostró intratable en todo momento y cimentó su victoria en un juego coral en el que, a nivel individual, destacaron Vjal’tsev y Koponen (ambos con 18 puntos). Un espectacular parcial de 1-16 al comienzo del último cuarto sirvió para que el conjunto ruso encarrilara el partido de ida (y prácticamente la eliminatoria). Para el Gran Canaria, tras una excelente campaña europea (21 victorias y una única derrota), el choque supuso un duro despertar a su sueño de conquistar esta competición. Kuric (23 puntos) y Báez (18) fueron los máximos anotadores de un combinado insular que no fue capaz de igualar el acierto y la intensidad del Khimki, que exhibió un enorme potencial en el Gran Canaria Arena.

 

Tras una canasta inicial de Eulis Báez, Rice y Davis tiraron de talento y experiencia y el cuadro ruso tomó inmediatamente las riendas del encuentro (2-8, min. 4). Un parcial de 7-0 a favor del conjunto canario, de la mano de unos estelares Báez y Kuric, incendió el Gran Canaria Arena (9-8, min. 6). Sin embargo, el Khimki no perdió la compostura, y gracias al acierto de Davis, Vjal’tsev y Augustine los pupilos de Kurtinaitis volvieron a cobrar ventaja (16-21, min. 10), aunque el Gran Canaria pudo paliar parcialmente los daños desde la línea de tiros libres y mantener el encuentro abierto al final del primer cuarto (19-21).

 

Un nuevo parcial de 0-8 al comienzo del segundo periodo, de la mano de unos inspirados Koponen, Augustine y Rice, sirvió para que el cuadro ruso estableciera la máxima diferencia hasta ese momento (19-29, min. 13). Un triple de Bellas frenó la sangría, y el regreso a pista de Edy Walter, Báez y Kuric hizo que el Gran Canaria se metiera de nuevo en el partido (24-29, min. 14). Sin embargo, el conjunto español estaba haciendo constantemente la goma en una dinámica peligrosa, en la que la anotación no se producía mediante un juego fluido, sino gracias a la inspiración individual de sus jugadores con más talento. De esta forma, cuando el Khimki intensificó de nuevo su defensa, apuntaló el rebote y convirtió sus lanzamientos exteriores, los hombres de Rimas Kurtinaitis se escaparon de nuevo en el marcador (24-35, min. 15). Un “2+1” de Paulí en el último minuto permitió al Gran Canaria seguir albergando ilusiones al descanso (33-40).

 

Un arreón de los locales al comienzo del tercer cuarto alimentó de nuevo las ilusiones de la afición grancanaria, que vio cómo su equipo volvía a acercarse en el marcador (41-44, min. 25; 51-53, min. 28). Davis, intratable hasta ese momento en ambas zonas, tuvo que sentarse al cometer su cuarta falta personal. Sin embargo, pese a que los aficionados locales apretaron de lo lindo, el Khimki resistió la presión ambiental y el base finlandés Koponen anotó sobre la bocina para mantener la ventaja de su equipo (54-59).

 

El comienzo del último y definitivo cuarto significó el principio del fin para el Gran Canaria. Dos triples consecutivos de Vjal’tsev y Monja, unidos al acierto de Koponen, Augustine y Sheleketo, dinamitaron el partido tras un parcial de 1-16 (55-75, min. 34). Esta vez el Gran Canaria no pudo volver a engancharse al encuentro, y un nuevo triple de Koponen estableció una máxima diferencia de 22 puntos (58-80, min. 35). Dos triples estratosféricos del MVP del torneo, Tyrese Rice, y una nueva canasta de tres de Koponen completaron un contundente parcial de 12-32 en el último cuarto a favor del Khimki, que logró su máxima ventaja de todo el partido en el último minuto (66-91).

 

FINAL (SECOND LEG)

VENUE: Basketbol’nyj Centr (Khimki, Moskva)

DATE: 29-04-2015 (19:30 h)

ATTENDANCE: 3.850

REFEREES: Saša Pukl (SVN), Milivoje Jovčić (SER), Giannis Foufis (GRE)

FOULED OUT: -

SCORING BY QUARTER: 27-18 / 18-12 / 23-16 / 15-18

TOP SCORER: James Augustine (18)

FINAL MVP: Tyrese Rice

BK Khimki - CB Herbalife Gran Canaria

83-64 (45-30)

BK Khimki (coach: Rimas Kurtinaitis)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Tyrese Rice

8

5

6

2

-

-

3

-

-

1

4

6

-

20

16

# Egor Vjal’tsev

4

2

1

1

-

-

3

-

-

1

-

2

4

25

7

# Sergej Monja

1

1

2

-

-

-

3

1

1

-

-

1

2

24

2

# Stanislav Il'nitskij

2

1

2

-

-

-

1

-

-

-

-

-

4

18

2

# Paul Davis

12

7

-

-

4

2

5

5

1

3

2

2

3

21

16

James Augustine

7

7

-

-

4

4

-

-

-

2

-

1

1

19

18

Marko Popović

2

1

4

-

-

-

1

1

-

2

3

7

4

22

2

Ruslan Pateev

2

1

-

-

-

-

-

2

-

-

1

-

1

9

2

Petteri Koponen

1

-

6

3

4

4

5

-

-

-

1

4

-

27

13

Maksim Sheleketo

3

1

1

1

-

-

4

2

-

-

-

-

4

15

5

TOTAL

42

26

22

7

12

10

25

11

2

9

11

23

23

200

83

 

CB Herbalife Gran Canaria (coach: Aíto García Reneses)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Tomás Bellas

6

1

4

1

-

-

5

-

-

-

-

4

3

27

5

# Kyle Kuric

8

1

4

2

-

-

1

1

-

-

2

2

-

27

8

# Brad Newley

6

3

-

-

6

6

2

-

-

1

1

1

1

26

12

# Eulis Báez

4

2

3

-

2

2

3

2

-

2

2

3

1

25

6

# Edy Walter Tavares

10

5

-

-

10

7

4

6

2

-

1

-

2

22

17

Albert Oliver

1

-

2

-

-

-

2

-

-

-

3

-

3

21

-

Txemi Urtasun

5

2

1

-

2

1

-

1

-

-

3

1

-

14

5

Levon Kendall

4

2

-

-

2

2

3

3

1

3

2

1

1

22

6

Oriol Paulí

1

1

-

-

2

1

-

-

-

-

-

-

-

4

3

Ian O’Leary

2

1

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

12

2

TOTAL

47

18

15

3

24

19

20

13

3

6

14

12

12

200

64

RESUMEN (SUMMARY)

El Khimki ruso renovó el título de la Eurocopa logrado en 2012 al derrotar también en el partido de vuelta al Gran Canaria por 83 a 64. El conjunto de la Región de Moscú, entrenado por el lituano Rimas Kurtinaitis, no dio opción a la sorpresa y dominó a sus rivales desde el pitido inicial. El ala-pívot estadounidense James Augustine fue el máximo anotador del encuentro con 18 puntos, aunque fue su compañero Tyrese Rice quien se alzó con el MVP de la final (galardón que suma al MVP de la competición logrado anteriormente). Por su parte, el Gran Canaria concluyó de manera agridulce su brillante campaña europea. Para los hombres de Aíto, los 25 puntos de desventaja del partido de ida celebrado en Gran Canaria fueron una pesada losa que sepultó todas sus esperanzas de remontada.

 

Lejos de especular con su amplia ventaja en el global de la eliminatoria, el Khimki salió decidido a llevar la iniciativa desde el primer minuto, y muy pronto comenzó a marcar diferencias (5-0, min. 2). El Gran Canaria consiguió mantener el control de la zona en los primeros minutos gracias a Edy Walter, que machacó en dos ocasiones el aro rival, aunque el gigante caboverdiano se cargó pronto con dos faltas personales y tuvo que irse al banquillo. Esto fue aprovechado por Kurtinaitis para poner en la cancha a Augustine, quien junto con su compatriota Paul Davis se hizo el amo y señor de la zona y permitió que el Khimki cobrara una comoda ventaja al final del primer cuarto (27-18). Una fuerte defensa del cuadro ruso al comienzo del segundo periodo hizo que el Gran Canaria no consiguiera anotar durante los primeros tres minutos, y con 31-18 en el marcador Aíto se vio obligado a solicitar un tiempo muerto para motivar a su equipo a reaccionar, aunque el cuadro canario siguió sin carburar. El trío Rice-Augustine-Davis se encargó de elevar la ventaja local al descanso hasta un concluyente 45-30 que eliminaba cualquier atisbo de remontada visitante.

 

El Gran Canaria arrancó la segunda parte con el quinteto inicial, y la dupla Báez-Kuric pareció mucho más metida en el partido que en los primeros dos cuartos. Tavares demostró que el Herbalife no estaba dispuesto a rendirse con un soberano tapón ante un gancho del estadounidense Davis. Sin embargo, Rice no dejaba de martillear la canasta visitante con tiros exteriores y penetraciones a canasta. La defensa presionante en toda la pista ideada por Aíto provocó un momentáneo cruce de cables en el ataque ruso, lo que sumado al descanso que Kurtinaitis dio a Rice permitió al Gran Canaria tomar aire. Sin embargo, el ataque visitante seguía siendo romo, por lo que el Khimki pudo incrementar su ventaja al final del tercer cuarto hasta los 22 puntos (68-46). En el último periodo, con todo ya decidido, Kurtinaitis puso en pista a sus jugadores reserva, lo que permitió al Gran Canaria reducir la desventaja y concluir con dignidad su primera final europea.

 

 

ROSTERS (FINALISTS)

(Numbers in blue indicate the 12 players registered for the final)

BK Khimki (БК Химки)

CB Herbalife Gran Canaria

0. Tyrese Rice (PG) USA

5. James Augustine (PF) USA

6. Marko Popović (G) CRO

7. Ruslan Pateev (Руслан Патеев) (C) RUS

8. Petteri Koponen (PG) FIN

9. Egor Vjal’tsev (Егор Вяльцев) (G) RUS

10. Víctor Claver Arocas (F) SPA

11. Stanislav Il'nitskij (Станислав Ильницкий) (PF) RUS

12. Sergej Monja (Сергей Моня) (F) RUS

14. Aleksandr Zakharov (Александр Захаров) (F) RUS

17. Joffrey Lauvergne (PF) FRA (a)

25. Nikita Ivanov (Никита Иванов) (PF) RUS

31. Maksim Chislov (Максим Числов) (F) RUS

33. Tyler Honeycutt (F) USA

34. Maksim Sakharov (Максим Сахаров) (G) RUS

40. Paul Davis (C) USA

45. Maksim Sheleketo (Максим Шелекето) (F) RUS

COACH: Rimas Kurtinaitis LIT

(a) Lauvergne was released on 4-02-2015.

4. Albert Oliver Campos (PG) (4-06-1978) SPA

5. Mouhamed Barro (PF) (10-05-1995) SEN

5. Willy Isiani (ვილი ისიანი) (PF) (11-08-1997) GEO

8. Bradley “Brad” Newley (G) (18-02-1985) AUS

9. Sasu Antreas Salin (G) (11-06-1991) FIN (a)

10. José Miguel “Txemi” Urtasun Úriz (G) (30-04-1984) SPA

11. Tomás Bellas García (PG) (24-06-1987) SPA

13. Eulis Rafael Báez Benjamín (PF) (18-03-1982) DOM

14. Levon Maxwell Simon Kendall (PF) (4-07-1984) IRL

15. Joaquín Portugués García (PG) (21-09-1995) SPA

17. Fabio David Santana Rosales (PG) (9-06-1992) SPA

19. Óscar Miguel Alvarado Rodríguez (PG) (6-06-1991) SPA

21. Oriol Paulí Fornells (G) (20-05-1994) SPA

22. Walter Samuel “Edy Walter” Tavares (C) (22-03-92) CPV

24. Kyle Matthew Kuric (G) (25-08-1989) USA

25. Ian Joseph O’Leary (PF) (20-10-1986) USA

35. DaJuan Michael Summers (F) (24-01-1988) USA

COACH: Alejandro “Aíto” García Reneses (20-12-1946) SPA

(a) Salin was signed on 9-02-2015.

 

EUROCUP MVP: Tyrese Rice (KHI)

 

ALL-EUROCUP TEAM

Tyrese Rice (KHI)

Petteri Koponen (KHI)

Sammy Mejía (BAN)

Derrick Brown (LOK)

Edy Walter Tavares (GCN)

 

 

::::: GAME DETAILS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: ROSTERS (ALL CLUBS) :::::