EUROCUP 2012-13 ROSTERS (SPANISH CLUBS AND THEIR RIVALS) (The team
squads below include―at least―the players registered at the beginning
of the Eurocup season; as I used them for personal reference only,
they might not show the players and coaches’ movements during the
tournament) |
|||
GROUP B |
|||
BILBAO Raúl López (PG) Nikos Zisis (PG) Kostas Vasiliadis (G) Roger Grimau (G) Fran Pilepić (G) Álex Mumbrú (F) Sergio Sánchez (F) Axel Hervelle (PF) Adrien Moerman (PF) Mamadou Samb (PF) Lamont Hamilton (C) Milovan Raković (C) Coach: Fotis Katsikaris |
BUDUĆNOST Demarquis “Dee” Bost (PG) Nikola Ivanović (PG) Vladimir Mihailović (G) Aleksa Popović (G) Pavlin Ivanov (G) Marko Popović (F) Milan Milošević (F) Strahinja Milošević (F) Čedomir Vitkovac (F) Marko Mugoša (F) Gerald Lee (PF) Duško Bunić (PF) Danilo Nikolić (C) Coach: Dejan Radonjić |
AKADEMIK Bozhidar Avramov (PG) Thomas Massamba (PG) Ilko Vălchev (PG) Brandon Heath (G) Devin Green (G) Nikolaj Grozev (G) Pavel Marinov (F) Todor Stojkov (F) Veselin Veselinov (F) Mohamed Abukar (F) Nikolaj Kolev (PF) Rumen Vasilev (PF) Tencho Banev (C) Darryl Watkins (C) Coach: Marin Dokuzovski |
SPIROU Justin Hamilton (PG) Je’Kel Foster (PG) Jorn Steinbach (PG) Carldell Johnson (PG) Matt Walsh (G) Amaury Jadin (G) Glen Dandridge (F) Derrick Allen (PF) Christophe Beghin (PF) Sacha Massot (PF) Nikola Janković (PF) Andre Riddick (C) Boris Penninck (C) Coach: Giovanni Bozzi |
GROUP D |
|||
S.OLIVER LaMont McIntosh (PG) Maurice Stuckey (PG) John Little (PG) Jimmy McKinney (G) Ben Jacobson (G) Christoph Henneberger (G) Alex King (F) Dwayne Anderson (F) Jason Boone (PF) Maximilian Kleber (PF) Oliver Clay (PF) Chris McNaughton (C) Coach: Marcel Schröder |
AZOVMASH Dmytro Zabirchenko (PG) Oleksandr Kol’chenko (PG) Lynn Greer (G) Manny Harris (G) Bogdan Bajda (G) Nemanja Gordić (G) Ivan Paunić (G) Artem Slipenchuk (G) Simonas Serapinas (F) Igor Zajtsev (F) Krystyan Lugovtsov (F) Tadija Dragićević (PF) Oleksij Pecherov (C) Akin Akingbala (C) Miroslav Raduljica (C) Kyrylo Natjazhko (C) Coach: Aleksandar Kesar |
VALENCIA Rodrigo San Miguel (PG) Chris Quinn (PG) Pau Ribas (PG) Stefan Marković (PG) Luis Sabater (PG) Rafa Martínez (G) Thomas Kelati (G) Larry Abia (G) Justin Doellman (F) Marko Kešelj (F) Florent Piétrus (PF) Bojan Dubljević (PF) Juanlu Navarro (PF) Sergij Lishchuk (C) Vítor Faverani (C) Coach: Velimir Perasović |
BANVIT Kalin Lucas (PG) Erolcan Çinko (PG) Şafak Edge (PG) Keith Simmons (G) Samuel “Sammy” Mejía (G) Serkan Erdoğan (G) Chuck Davis (F) Erkan Veyseloğlu (F) Tufan Önen (PF) Kenan Bajramović (PF) Vladimir Štimac (C) İzzet Türkyılmaz (C) Duşan Çantekin (C) Coach: Orhun Ene |
GROUP H |
|||
CRVENA ZVEZDA Aleksandar Cvetković (PG) Igor Rakočević (G) DeMarcus Nelson (G) Vuk Radivojević (G) Andreja Milutinović (G) Branko Lazić (G) Marko Simonović (F) Mike Scott (F) Ivan Smiljanić (F) Bojan Subotić (PF) Luka Mitrović (PF) Boris Savović (PF) Elton Brown (C) Raško Katić (C) Milan Milovanović (C) Coach: Vlada Vukoičić |
ORLÉANS Marc-Antoine Pellin (PG) Tony Ehimegbe (PG) Antoine Eito (PG) Bryan Pamba-Juille (PG) Jahmar Young (G) Dwayne Broyles (F) Ryan Ayers (F) Maël Lebrun (F) Anis Gabsi (F) Brian Greene (PF) Caleb Green (PF) Murat Kozan (PF) Bambale Osby (C) Fernando Raposo (C) Coach: Philippe Hervé |
SASSARI Travis Diener (PG) Tony Binetti (PG) Mauro Pinton (PG) Marvis “Bootsy” Thornton (G) Drake Diener (G) Marco Spissu (G) Giacomo Devecchi (F) Michał Ignerski (F) Manuel Vanuzzo (F) Brian Sacchetti (F) Jacob Samoggia (F) Dane DiLiegro (PF) Guillermo Laguzzi (PF) Tony Easley (C) Coach: Romeo Sacchetti |
CAJASOL Tomáš Satoranský (PG) Nikola Radičević (PG) Guillermo Corrales (PG) John Holland (G) Milenko Tepić (G) Brian Asbury (F) Joan Sastre (F) Luka Bogdanović (F) Beka Burjanadze (F) Bradley Buckman (PF) Carlos García (PF) Kristaps Porziņģis (PF) Juanjo Triguero (C) Ondřej Balvín (C) Coach: Aíto García Reneses |
GROUP J |
|||
VEF RĪGA Earl Jerrod “E.J.” Rowland (PG) Luke Loucks (PG) Dairis Bertāns (G) Dāvis Geks (G) Ivars Žvīgurs (G) Artūrs Strēlnieks (G) Kristaps Pļavnieks (G) Gatis Jahovičs (F) Kristaps Janičenoks (F) Will Daniels (F) Donatas Zavackas (PF) Antanas Kavaliauskas (PF) Kaspars Bērziņš (C) Lauris Blaus (C) Anžejs Pasečņiks (C) Coach: Ramūnas Butautas |
ČEZ NYMBURK Demond “Tweety” Carter (PG) Miljan Pavković (PG) Jiří Welsch (G) Michael Efevberha (G) Lukáš Palyza (F) Vojtěch Hruban (F) Tomáš Pomikálek (F) Petr Benda (PF) Radek Nečas (PF) Radoslav Rančík (PF) Pavel Houška (PF) Drew Naymick (C) Coach: Ronen Ginzburg |
|
|
GROUP K |
|||
STELMET ZIELONA GÓRA Walter Hodge (PG) Łukasz Seweryn (G) Kamil Chanas (G) Mantas Česnauskis (G) Radosław Trubacz (G) Marcin Sroka (F) Quinton Hosley (F) Paweł Jasnos (F) Dejan Borovnjak (PF) Rob Jones (PF) Oliver Stević (PF) Miloš Lopičić (C) Coach: Mihajlo Uvalin |
SPARTAK Jānis Strēlnieks (PG) Zack Wright (PG) Vasilij Zavoruev (G) Josh Carter (F) Fjodor Dmitriev (F) Yaroslav Koroljov (F) Aleksandr Knjazjuk (F) Evgenij Vojtjuk (F) Loukas Mavrokefalidis (PF) Nikita Kurbanov (PF) Anatolij Kashirov (C) Vladimir Dragičević (C) Valentin Yurchik (C) Il’ja Popov (C) Evgenij Fidij (C) Coach: Jure Zdovc |
LOKOMOTIV-KUBAN’ Sergej Bykov (PG) Mantas Kalnietis (PG) Jimmy Baron (PG) Nick Calathes (PG) Maksim Grigor’ev (G) Maksim Koljushkin (G) Simas Jasaitis (F) Valerij Likhodej (F) Maksim Sheleketo (F) Andrej Zubkov (F) Derrick Brown (PF) Aleksej Savrasenko (C) Aleks Marić (C) Coach: Evgenij Pashutin |
|
1/4 FINALS |
|||
RATIOPHARM ULM Tommy Mason-Griffin (PG) Lance Jeter (PG) Per Günther (PG) Marcel Heberlein (G) Allan Ray (G) Till-Joscha Jönke (G) Philipp Schwethelm (F) Steve Esterkamp (F) Keaton Nankivil (F) Dane Watts (F) Sebastian Betz (F) Kay Gausa (F) Femi Oladipo (F) Daniel Theis (PF) John Bryant (C) Coach: Thorsten Leibenath |
UNIKS Terrell Lyday (PG) Pavel Sergeev (PG) Mire Chatman (PG) Pjotr Samojlenko (G) Viktor Zvarykin (G) Vladimir Veremeenko (F) Chuck Eidson (F) Igor’ Zamanskij (F) Pavel Antipov (F) Dmitrij Krjukov (F) Nikita Shabalkin (PF) Kostas Kaimakoglou (PF) Mike Wilkinson (PF) Andrej Trushkin (PF) Ian Vougioukas (C) Coach: Stanislav Erjomin |
||
1/2 FINALS |
|||
BUDIVEL’NIK Giorgi Tsintsadze (PG) Malcolm Delaney (G) Artur Drozdov (F) Dainius Šalenga (F) Rihards Kuksiks (F) Igor Kryvtsov (F) Volodymyr Egorov (F) Viktor Gerasymchuk (F) Leo Lyons (PF) Sergij Gorbenko (PF) Michailas Anisimovas (C) Konstantyn Anykyenko (C) Coach: Ainārs Bagatskis |
|
©
www.linguasport.com
Website
designed and maintained by Santiago Velasco
|