EUROCUP 2011-12 ROSTERS
(SPANISH CLUBS AND THEIR RIVALS)
(The team
squads below include―at least―the players registered at the beginning
of the Eurocup season; as I used them for personal reference only,
they might not show the players and coaches’ movements during the
tournament)
|
|||
QUALIFYING ROUND
|
|||
|
GRAN CANARIA
SEE BELOW |
ARTLAND DRAGONS David Holston (PG) Christian Hoffmann (PG) Johannes Strasser (G) Anthony Hilliard (G) Bryan Bailey (G) Florian Doeinck (G) Roman Keller (G) Acha Njei (G) Artur Kołodziejski (G) Adam Hess (F) Guido Grünheid (PF) Nathan Peavy (PF) Anthony King (PF) Darren Fenn (C) Florian Hartenstein (C) Coach: Stefan Koch |
|
GROUP D |
|||
OOSTENDE Dušan Katnić (PG) Dušan Đorđević (PG) Quentin Serron (G) Jason Rich (G) Iván Pérez (G) Oskar Eryatmaz (G) Alexander Byttebier (G) Matt Lojeski (F) Kennedy Winston (F) Yacine Baeri (F) Veselin Petrović (F) Stefan Popovski-Turanjanin (F) Chris Booker (PF) Dušan Šakota (PF) Dragiša Drobnjak (PF) Tomas van den Spiegel (C) Khalid Boukichou (C) Coach: Jean-Marc Jaumin |
AKADEMIK Bozhidar Avramov (PG) Brandon Heath (G) Andre Owens (G) Samuel Francis (G) Ivan Run’ov (G) Nikolaj Grozev (G) Todor Stojkov (F) Pavel Marinov (F) Lamont Mack (F) Veselin Veselinov (F) Damjan Stojanovski (F) Kristijan Manchev (F) Kris Minkov (F) Akida McLain (PF) Tencho Banev (C) Bruno Šundov (C) Coach: Jovica Arsić |
ASVEL Tony Parker (PG) Léo Westermann (PG) Théo Leon (PG) Paul Lacombe (G) Edwin Jackson (G) Phil Goss (G) Dijon Thompson (F) Gide Noël (F) Lambert Diacono (F) Jean-Claude Zapha (F) Ronny Turiaf (PF) Jamie Skeen (PF) Livio Jean-Charles (PF) Kim Tillie (PF) Rudy Deal (PF) Hilton Armstrong (C) Bangaly Fofana (C) Coach: Pierre Vincent |
VALENCIA Nando de Colo (PG) Stefan Marković (PG) Rodrigo San Miguel (PG) Rafa Martínez (G) Larry Abia (G) Víctor Claver (F) Nik Caner-Medley (F) Rihards Kuksiks (F) Florent Piétrus (PF) Sergij Lishchuk (C) Andrew James “A.J.” Ogilvy (C) Vítor Faverani (C) Sergio Olmos (C) Coach: Paco Olmos |
GROUP E |
|||
GRAN CANARIA Taurean Green (PG) Tomás Bellas (PG) Óscar Alvarado (PG) Fabio Santana (PG) Marquez Haynes (G) Michael Bramos (G) Álex López (G) Rasual Butler (F) Javier Beirán (F) Román Martínez (F) Spencer Nelson (PF) Samuel Domínguez (PF) Juan Palacios (PF) Sitapha Savané (C) Laurence Ekperigin (C) Xavi Rey (C) Coach: Pedro Martínez |
LOKOMOTIV-KUBAN’ Lionel Chalmers (PG) Sergej Bykov (PG) Rod Blakney (PG) Kelvin Creswell “K.C.” Rivers (G) Maksim Grigor’ev (G) Nikolaj Padius (G) Ben Uzoh (G) Maksim Koljushkin (G) Maksim Sheleketo (F) Pavel Korobkov (F) Andrej Zubkov (F) Jeremiah Massey (PF) Nikita Shabalkin (PF) Grigorij Shukhovtsov (C) Ali Traoré (C) Primož Brezec (C) Coach: Božidar Maljković |
BANVIT Barış Ermiş (PG) Erolcan Çinko (PG) İbrahim Yıldırım (PG) Serkan Erdoğan (G) Keith Simmons (G) Cliff Hammonds (G) Yiğitcan Turna (G) Erkan Veyseloğlu (F) Chuck Davis (F) Kenan Bajramović (PF) Lance Williams (PF) Tufan Önen (PF) Cemal Nalga (C) İzzet Türkyılmaz (C) Coach: Orhun Ene |
SKYLINERS Michael Thompson (PG) Falko Theilig (PG) Johannes Herber (G) Justin Gray (G) Jimmy McKinney (G) Quantez Robertson (G) Amil Klisura (G) Benedikt Nicolay (G) Fabian Franke (F) Carl Lindbom (F) Jan Novak (F) Jermareo Davidson (PF) Jon Leuer (PF) Marius Nolte (PF) Danilo Barthel (PF) Tim Ohlbrecht (C) Tim Oldenburg (C) Coach: Muli Katzurin |
GROUP I |
|||
GRAVELINES Andrew Albicy (PG) James Richard “J.R.” Reynolds (PG) Yannick Bokolo (G) Rudy Jomby (G) Valentin Bigote (G) Juby Johnson (F) Pape Sy (F) Mathieu Wojciechowski (F) Cyril Akpomedah (PF) Dounia Issa (PF) Juan-Khalif “J.K.” Edwards(C) Ludovic Vaty (C) Abdoulaye Loum(C) Chrislain Cairo(C) Coach: Christian Monschau |
VEF RĪGA Maurice Bailey (PG) Curtis Millage (PG) Sandis Valters (G) Dairis Bertāns (G) Ivars Žvīgurs (G) Dāvis Geks (G) Kristaps Janičenoks (F) Gatis Jahovičs (F) Brandon Bowdry (F) Jānis Bērziņš (F) Jānis Kaufmanis (F) Antanas Kavaliauskas (PF) Tyler Cain (PF) Kaspars Bērziņš (C) Courtney Sims (C) Coach: Ramūnas Butautas |
ČEZ NYMBURK Mike Lenzly (PG) Eugene Lawrence (PG) Adrian “A.J.” Abrams (PG) Chester “Tre” Simmons (G) Tomáš Vyoral (G) Lamayn Wilson (F) Michal Křemen (F) Ladislav Sokolovský (F) Pavel Pumprla (F) Martin Kříž (F) Lukáš Palyza (F) Petr Benda (PF) Radek Nečas (PF) Drew Naymick (C) Šime Špralja (C) Martin Miklóšik (C) Coach: Ronen Ginzburg |
|
1/4 FINALS |
|||
BUDUĆNOST Jermaine Anderson(PG) Matt Bouldin (PG) Nikola Ivanović (PG) Vladimir Mihailović (G) Milutin Đukanović (G) Aleksa Popović (G) Bojan Krstović (G) Marko Popović (F) Marko Mugoša (F) Nemanja Radović (F) Milan Milošević (F) Čedomir Vitkovac (F) Bojan Dubljević (PF) Nemanja Milošević (PF) Hasan Rizvić (C) Danilo Nikolić (C) Coach: Dejan Radonjić |
|
|
|
|
©
www.linguasport.com
Website
designed and maintained by Santiago Velasco
|