Eurocup 2008-09

(From 14-10-2008 to 5-04-2009)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          47 teams (selected by invitation from ULEB among its registered members, based on their domestic and international results over the previous years) are eligible to participate in the competition. Two qualifying rounds are played first in order to reduce the final number of entrants to 32. The losers of these two rounds will access the Regular Season of FIBA EuroChallenge 2008-09.

·          The 32 teams qualified for the Regular Season are divided into eight groups of four teams each playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats. In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final classification: 1) number of wins in one-to-one games between the teams; 2) basket average between the teams; 3) general basket average within the group.

·          The group winners and runners-up after the Regular Season qualify for the Top 16 stage, comprising four groups of four teams each playing a round-robin.

·          The group winners and runners-up after the Top 16 qualify for the Final Stage (Final Eight), played at a predetermined venue, comprising 1/4 Finals, Semifinals and Final. The winner gets a wild card to participate in Euroleague 2009-10.

 

 

FIRST QUALIFYING ROUND

(14-10-2008 / 21-10-2008)

KK Šiauliai (LIT) - Galatasaray SK [İstanbul] (TUR)

73-73 (46-29)

94-63 (51-31)

EclipseJet MyGuide Amsterdam (NED) - KK FMP Železnik [Beograd] (SER)

66-60 (37-27)

83-67 (38-29)

KK Energa Czarni [Słupsk] (POL) - BK UNIKS [Kazan’] (RUS)

76-62 (46-34)

89-50 (54-30)

Allianz Swans Gmunden (AUT) - Tartu ÜSK Rock (EST)

86-64 (46-45)

75-60 (48-25)

Panellínios GS [Athína] (GRE) - Telekom Baskets Bonn (GER)

69-54 (40-24)

70-85 (40-36)

BK Triumph [Ljubertsy] (RUS) - BC Base Oostende (BEL)

78-78 (45-46)

81-69 (39-36)

ASK Rīga (LAT) - Cholet Basket (FRA)

69-62 (32-35)

75-73 (39-39)

 

 

SECOND QUALIFYING ROUND

(4-11-2008 / 11-11-2008)

Galatasaray SK - KK Budućnost [Podgorica] (MON)

85-83 (46-40)

93-62 (48-31)

KK FMP Železnik - BK Ural Great [Perm’] (RUS)

69-61 (40-45)

57-69 (32-37)

BK UNIKS - Hapoel Migdal Jerusalem BC (ISR)

88-66 (43-31)

76-73 (41-35)

Allianz Swans Gmunden - KK Crvena Zvezda [Beograd] (SER)

82-82 (30-42)

96-81 (51-42)

Panellínios GS - BK Kyïv (UKR)

96-69 (53-35)

96-72 (42-32)

STB Le Havre (FRA) - BC Base Oostende

84-85 (50-47)

83-88 (41-39)

Benetton Fribourg Olympic (SWI) - CB Kalise Gran Canaria (SPA)

64-92 (21-45)

103-61 (52-29)

ASK Rīga - CB Cajasol [Sevilla] (SPA)

83-69 (41-41) (a)

65-68 (29-34)

BYES: Pamesa Valencia BC (SPA), CD Iurbentia Bilbao Basket (SPA), Fortitudo Pallacanestro Bologna (ITA), Benetton Pallacanestro Treviso (ITA), Áris BC [Thessaloníkê] (GRE), Maroússi BC (GRE), Chorale Roanne Basket (FRA), ASVEL Basket [Villeurbanne] (FRA), MBK Dynamo [Moskva] (RUS), BK Khimki [Moskva] (RUS), Beşiktaş JK [İstanbul] (TUR), Türk Telekom SK [Ankara] (TUR), Brose Baskets [Bamberg] (GER), Artland Dragons [Quakenbrück] (GER), Bnei Hasharon SC [Ra'anana] (ISR), KK Zadar (CRO), KK Lietuvos Rytas [Vilnius] (LIT), KK Hemofarm [Vršac] (SER), Spirou BC [Charleroi] (BEL), SK Azovmash [Mariupol’] (UKR), KKS Turów Zgorzelec (POL), ČEZ Basketball Nymburk (CZR), PBK Lukoil Akademik [Sofija] (BUL), BK Barons [Rīga] (LAT).

(a) Game played on 5-11-2008.

 

 

REGULAR SEASON

 

GROUP A

Competition Day 1 (25-11-2008) / Competition Day 5 (6-01-2009)

Chorale Roanne Basket - ASK Rīga

79-75 (27-28) (a)

86-70 (38-44)

KK Zadar - Maroússi BC

87-79 (34-36)

91-75 (49-35)

Competition Day 2 (2-12-2008) / Competition Day 6 (13-01-2009)

Maroússi BC - Chorale Roanne Basket

88-73 (43-42)

72-83 (31-42)

ASK Rīga - KK Zadar

106-94 (46-49)

83-68 (43-30)

Competition Day 3 (9-12-2008) / Competition Day 4 (16-12-2008)

Chorale Roanne Basket - KK Zadar

66-84 (33-49)

82-70 (38-32)

ASK Rīga - Maroússi BC

84-70 (41-36)

82-77 (44-36)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (66-66).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Maroússi BC

6

4

2

493

468

10

2. KK Zadar

6

4

2

505

480

10

3. ASK Rīga

6

3

3

496

478

9

4. Chorale Roanne Basket

6

1

5

430

498

7

 

GROUP B

Competition Day 1 (25-11-2008) / Competition Day 5 (6-01-2009)

BK Barons - MBK Dynamo

61-80 (30-44)

84-74 (46-38)

PBK Lukoil Akademik - BK UNIKS

79-80 (37-43)

79-72 (32-41)

Competition Day 2 (2-12-2008) / Competition Day 6 (13-01-2009)

BK UNIKS - BK Barons

76-55 (36-28)

81-86 (43-44)

MBK Dynamo - PBK Lukoil Akademik

94-78 (46-27)

62-86 (32-40)

Competition Day 3 (9-12-2008) / Competition Day 4 (16-12-2008)

PBK Lukoil Akademik - BK Barons

75-88 (31-40)

84-88 (43-47)

BK UNIKS - MBK Dynamo

80-71 (39-26)

77-87 (42-47)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK UNIKS

6

6

0

488

435

12

2. MBK Dynamo

6

4

2

492

442

10

3. BK Barons

6

1

5

443

489

7

4. PBK Lukoil Akademik

6

1

5

454

511

7

 

GROUP C

Competition Day 1 (25-11-2008) / Competition Day 5 (6-01-2009)

BK Khimki - STB Le Havre

79-55 (38-18)

63-79 (36-39)

Beşiktaş JK - Benetton Pallacanestro Treviso

72-77 (40-27)

80-89 (40-42)

Competition Day 2 (2-12-2008) / Competition Day 6 (13-01-2009)

STB Le Havre - Beşiktaş JK

61-68 (30-32)

96-91 (42-54)

Benetton Pallacanestro Treviso - BK Khimki

77-59 (35-31)

80-71 (45-36)

Competition Day 3 (9-12-2008) / Competition Day 4 (16-12-2008)

Beşiktaş JK - BK Khimki

69-71 (33-44)

91-65 (44-27)

Benetton Pallacanestro Treviso - STB Le Havre

91-67 (42-34)

76-82 (41-41)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Khimki

6

5

1

459

400

11

2. Benetton Pallacanestro Treviso

6

4

2

478

443

10

3. Beşiktaş JK

6

3

3

459

471

9

4. STB Le Havre

6

0

6

413

495

6

 

GROUP D

Competition Day 1 (25-11-2008) / Competition Day 5 (6-01-2009)

Panellínios GS - Áris BC

69-71 (38-36)

72-77 (31-37)

Bnei Hasharon SC - Türk Telekom SK

54-76 (27-35)

20-0 (a)

Competition Day 2 (2-12-2008) / Competition Day 6 (13-01-2009)

Áris BC - Bnei Hasharon SC

84-71 (41-37)

89-86 (41-32)

Türk Telekom SK - Panellínios GS

70-64 (33-37)

82-74 (43-30)

Competition Day 3 (9-12-2008) / Competition Day 4 (16-12-2008)

Panellínios GS - Bnei Hasharon SC

85-70 (41-40)

78-76 (39-38)

Áris BC - Türk Telekom SK

79-75 (41-44)

78-65 (44-36)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) After a delay due to on-court disturbances before the match (with some spectators protesting against the war situation in Gaza Strip), the game was not played due to Bnei Hasharon’s refusal to do it. Later, the Eurocup disciplinary judge sanctioned the Israeli team with a defeat by forfeit (20-0).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Türk Telekom SK

6

4

2

393

344

10

2. Panellínios GS

6

3

3

453

435

9

3. Áris BC

6

3

3

457

459

9

4. Bnei Hasharon SC

6

2

4

362

427

8

 

GROUP E

Competition Day 1 (25-11-2008) / Competition Day 5 (6-01-2009)

KK Lietuvos Rytas - ASVEL Basket

95-74 (52-36) (a)

93-90 (40-48)

SK Azovmash - CB Kalise Gran Canaria

92-90 (46-41) (b)

74-82 (35-49)

Competition Day 2 (2-12-2008) / Competition Day 6 (13-01-2009)

CB Kalise Gran Canaria - KK Lietuvos Rytas

94-83 (56-41)

74-64 (33-36)

ASVEL Basket - SK Azovmash

85-83 (45-38)

87-74 (49-37)

Competition Day 3 (9-12-2008) / Competition Day 4 (16-12-2008)

CB Kalise Gran Canaria - ASVEL Basket

78-80 (27-38) (c)

69-81 (36-35)

SK Azovmash - KK Lietuvos Rytas

76-66 (38-34)

83-64 (51-28)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Game played on 24-11-2008.

(b) Overtime at the end of regulation (77-77).

(c) Overtime at the end of regulation (69-69).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. SK Azovmash

6

4

2

484

472

10

2. KK Lietuvos Rytas

6

3

3

491

465

9

3. ASVEL Basket

6

3

3

475

514

9

4. CB Kalise Gran Canaria

6

2

4

481

480

8

 

GROUP F

Competition Day 1 (25-11-2008) / Competition Day 5 (6-01-2009)

Spirou BC - KK Crvena Zvezda

71-65 (38-33)

93-91 (56-53)

Brose Baskets - KKS Turów Zgorzelec

39-69 (17-37)

67-56 (28-36)

Competition Day 2 (2-12-2008) / Competition Day 6 (13-01-2009)

KK Crvena Zvezda - Brose Baskets

82-65 (48-36)

53-67 (34-33)

KKS Turów Zgorzelec - Spirou BC

61-86 (31-41)

89-69 (47-36)

Competition Day 3 (9-12-2008) / Competition Day 4 (16-12-2008)

Spirou BC - Brose Baskets

64-62 (31-35)

65-84 (32-42)

KK Crvena Zvezda - KKS Turów Zgorzelec

97-69 (56-35)

76-86 (36-35)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Spirou BC

6

5

1

485

415

11

2. KK Crvena Zvezda

6

5

1

490

425

11

3. KKS Turów Zgorzelec

6

2

4

411

453

8

4. Brose Baskets

6

0

6

340

433

6

 

GROUP G

Competition Day 1 (25-11-2008) / Competition Day 5 (6-01-2009)

Pamesa Valencia BC - KK FMP Železnik

83-58 (36-27)

65-84 (46-42)

Artland Dragons - Fortitudo Pallacanestro Bologna

87-78 (38-43)

89-93 (41-45)

Competition Day 2 (2-12-2008) / Competition Day 6 (13-01-2009)

KK FMP Železnik - Artland Dragons

93-65 (43-30)

73-62 (36-33)

Fortitudo Pallacanestro Bologna - Pamesa Valencia BC

71-77 (31-35)

80-74 (38-37)

Competition Day 3 (9-12-2008) / Competition Day 4 (16-12-2008)

Pamesa Valencia BC - Artland Dragons

84-67 (42-30)

79-89 (35-42)

KK FMP Železnik - Fortitudo Pallacanestro Bologna

59-70 (30-50)

88-61 (49-27)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Pamesa Valencia BC

6

6

0

497

414

12

2. Artland Dragons

6

3

3

464

495

9

3. Fortitudo Pallacanestro Bologna

6

2

4

470

457

8

4. KK FMP Železnik

6

1

5

398

463

7

 

GROUP H

Competition Day 1 (25-11-2008) / Competition Day 5 (6-01-2009)

ČEZ Basketball Nymburk - KK Budućnost

75-70 (37-31)

63-66 (32-33)

CD Iurbentia Bilbao Basket - KK Hemofarm

78-67 (41-33)

62-82 (28-43)

Competition Day 2 (2-12-2008) / Competition Day 6 (13-01-2009)

KK Budućnost - CD Iurbentia Bilbao Basket

65-67 (37-31)

69-66 (28-30)

KK Hemofarm - ČEZ Basketball Nymburk

82-74 (42-34)

80-82 (51-37)

Competition Day 3 (9-12-2008) / Competition Day 4 (16-12-2008)

ČEZ Basketball Nymburk - CD Iurbentia Bilbao Basket

79-92 (44-46)

93-72 (37-29)

KK Budućnost - KK Hemofarm

70-59 (28-33)

89-85 (44-41)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. CD Iurbentia Bilbao Basket

6

6

0

481

411

12

2. KK Hemofarm

6

3

3

441

469

9

3. ČEZ Basketball Nymburk

6

2

4

446

482

8

4. KK Budućnost

6

1

5

419

425

7

 

 

TOP 16

 

GROUP I

Competition Day 1 (27-01-2009) / Competition Day 5 (3-03-2009)

Maroússi BC - BK Khimki

71-58 (28-25)

94-69 (53-34)

MBK Dynamo - Panellínios GS

91-84 (45-33)

72-77 (39-31)

Competition Day 2 (3-02-2009) / Competition Day 6 (10-03-2009)

BK Khimki - MBK Dynamo

69-77 (37-33)

73-68 (37-36)

Panellínios GS - Maroússi BC

59-71 (39-37)

83-85 (42-45)

Competition Day 3 (10-02-2009) / Competition Day 4 (24-02-2009)

Panellínios GS - BK Khimki

73-89 (43-34)

101-94 (52-48)

MBK Dynamo - Maroússi BC

94-73 (43-34)

76-80 (36-33)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. MBK Dynamo

6

6

0

492

442

12

2. BK Khimki

6

3

3

479

457

9

3. Maroússi BC

6

2

4

443

470

8

4. Panellínios GS

6

1

5

467

512

7

 

GROUP J

Competition Day 1 (27-01-2009) / Competition Day 5 (3-03-2009)

Türk Telekom SK - KK Zadar

89-82 (43-33)

94-86 (56-40)

Benetton Pallacanestro Treviso - BK UNIKS

68-66 (30-30)

81-59 (42-35)

Competition Day 2 (3-02-2009) / Competition Day 6 (10-03-2009)

KK Zadar - Benetton Pallacanestro Treviso

76-84 (39-51)

94-81 (49-31)

BK UNIKS - Türk Telekom SK

72-57 (39-31)

66-86 (37-34)

Competition Day 3 (10-02-2009) / Competition Day 4 (24-02-2009)

Türk Telekom SK - Benetton Pallacanestro Treviso

67-99 (31-44)

89-87 (43-43)

KK Zadar - BK UNIKS

93-91 (41-42)

69-71 (35-32)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Benetton Pallacanestro Treviso

6

5

1

493

458

11

2. KK Zadar

6

3

3

497

513

9

3. BK UNIKS

6

3

3

465

414

9

4. Türk Telekom SK

6

1

5

452

522

7

 

GROUP K

Competition Day 1 (27-01-2009) / Competition Day 5 (3-03-2009)

KK Hemofarm - SK Azovmash

84-74 (34-29) (a)

89-71 (36-42)

KK Crvena Zvezda - Pamesa Valencia BC

73-85 (44-34)

82-80 (49-31)

Competition Day 2 (3-02-2009) / Competition Day 6 (10-03-2009)

Pamesa Valencia BC - KK Hemofarm

65-60 (25-31)

66-62 (36-38)

SK Azovmash - KK Crvena Zvezda

62-74 (34-29)

72-95 (35-40)

Competition Day 3 (10-02-2009) / Competition Day 4 (24-02-2009)

KK Hemofarm - KK Crvena Zvezda

88-73 (44-39)

65-91 (28-51)

SK Azovmash - Pamesa Valencia BC

91-88 (35-38) (b)

68-66 (36-31)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (70-70).

(b) Two overtimes at the end of regulation (69-69 and 77-77).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Pamesa Valencia BC

6

4

2

450

436

10

2. KK Hemofarm

6

4

2

460

428

10

3. SK Azovmash

6

3

3

477

457

9

4. KK Crvena Zvezda

6

1

5

437

503

7

 

GROUP L

Competition Day 1 (27-01-2009) / Competition Day 5 (3-03-2009)

CD Iurbentia Bilbao Basket - Artland Dragons

71-62 (40-31)

84-79 (45-40)

Spirou BC - KK Lietuvos Rytas

78-74 (31-39)

77-56 (42-26)

Competition Day 2 (3-02-2009) / Competition Day 6 (10-03-2009)

KK Lietuvos Rytas - CD Iurbentia Bilbao Basket

73-71 (39-33)

67-59 (33-31)

Artland Dragons - Spirou BC

82-94 (40-48)

88-79 (48-34)

Competition Day 3 (10-02-2009) / Competition Day 4 (24-02-2009)

KK Lietuvos Rytas - Artland Dragons

105-64 (54-36)

70-79 (38-41)

Spirou BC - CD Iurbentia Bilbao Basket

59-79 (30-30)

82-78 (43-41) (a)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (74-74).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. CD Iurbentia Bilbao Basket

6

4

2

449

415

10

2. KK Lietuvos Rytas

6

4

2

467

406

10

3. Spirou BC

6

3

3

453

473

9

4. Artland Dragons

6

1

5

441

516

7

 

 

FINAL STAGE (Torino, Italy)

 

1/4 FINAL

(2-04-2009)

I1-K2 (1): MBK Dynamo - KK Hemofarm

85-93 (41-45)

J1-L2 (2): Benetton Pallacanestro Treviso - KK Lietuvos Rytas

79-85 (43-49)

K1-I2 (3): Pamesa Valencia BC - BK Khimki

73-76 (33-37) (a)

L1-J2 (4): CD Iurbentia Bilbao Basket - KK Zadar

76-67 (39-31) (a)

(a) Games played on 3-04-2009.

 

1/2 FINAL

(4-04-2009)

1-2: KK Hemofarm - KK Lietuvos Rytas

68-73 (28-36)

3-4: BK Khimki - CD Iurbentia Bilbao Basket

79-73 (40-35)

 

 

FINAL

VENUE: PalaOlimpico Isozaki (Torino)

DATE: 5-04-2009 (18:00 h)

ATTENDANCE: 3.985

REFEREES: José Antonio Martín Bertrán (SPA), Spyros Gontas (GRE), Saša Maričić (SER)

FOULED OUT: Zavackas (40’) / Lampe (30’)

SCORING BY QUARTER: 22-22 / 13-22 / 18-18 / 27-12

TOP SCORER: Marijonas Petravičius (20), Kelly McCarty (20)

KK Lietuvos Rytas - BK Khimki

80-74 (35-44)

KK Lietuvos Rytas (coach: Rimas Kurtinaitis)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Mindaugas Lukauskis

1

1

5

-

2

1

3

-

-

1

4

6

3

23

3

# Chuck Eidson

7

2

4

1

10

7

3

1

-

-

3

4

1

36

14

# Artūras Jomantas

7

4

-

-

1

-

3

1

1

-

3

1

4

27

8

# Donatas Zavackas

1

1

5

2

-

-

4

1

1

-

-

1

5

28

8

# Marijonas Petravičius

9

8

-

-

7

4

5

2

1

-

3

1

3

31

20

Steponas Babrauskas

2

1

5

3

8

7

3

2

-

3

-

1

4

29

18

Milko Bjelica

5

4

1

-

3

1

3

-

-

1

-

-

3

11

9

Michailas Anisimovas

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

1

5

-

Justas Sinica

-

-

-

-

-

-

2

-

1

-

-

-

-

3

-

Martynas Gecevičius

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

6

-

Evaldas Dainys

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

1

-

-

1

-

TOTAL

32

21

21

6

31

20

26

8

4

6

14

14

24

200

80

 

BK Khimki (coach: Sergio Scariolo)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Milt Palacio

2

-

-

-

-

-

2

-

-

-

3

1

1

17

-

# Vitalij Fridzon

6

3

4

1

2

2

1

2

-

1

2

-

2

25

11

# Kelly McCarty

6

4

10

3

4

3

1

1

1

1

-

-

3

30

20

# Jorge Garbajosa

5

1

4

-

4

3

4

1

-

3

1

3

3

33

5

# Timofej Mozgov

4

3

-

-

8

5

6

3

1

-

2

-

4

20

11

Carlos Delfino

5

3

5

3

1

1

-

-

-

-

-

2

3

25

16

Mike Wilkinson

5

1

-

-

-

-

-

3

1

1

1

-

3

13

2

Anton Ponkrashov

-

-

-

-

4

4

2

-

-

-

4

6

4

24

4

Maciej Lampe

7

1

1

1

-

-

3

2

1

1

-

-

5

13

5

TOTAL

40

16

24

8

23

18

19

12

4

7

13

12

28

200

74

RESUMEN (SUMMARY)

El conjunto lituano del Lietuvos Rytas se ha coronado por segunda vez campeón de la Eurocopa (antigua Copa ULEB), el segundo torneo en importancia del baloncesto continental, tras una espectacular remontada, a caballo entre los dos últimos cuartos, ante el Khimki ruso, al que casi todas las apuestas daban como favorito. De paso, el título otorga al Lietuvos la recompensa añadida de clasificarse para la siguiente edición de la Euroliga, una auténtica bendición tras los graves problemas económicos del cuadro lituano durante la presente temporada, que le obligaron a desprenderse de pilares como Matt Nielsen y Branko Milisavljević. El pívot internacional Marijonas Petravičius, elegido mejor jugador de la fase final, lideró el ataque lituano con 20 puntos (8 de 9 en tiros de dos) y 7 rebotes, aunque el verdadero catalizador de la remontada final fue el escolta Steponas Babrauskas, autor de 18 puntos y protagonista en los momentos clave del partido. Por parte del Khimki, Kelly McCarty fue el máximo anotador con 20 puntos.

 

El primer cuarto fue de máximo equilibrio. Tras una fulgurante salida de los lituanos (5-0), McCarty se encargó de igualar la contienda con cinco puntos consecutivos, y a partir de ese momento el partido entró en una fase de igualdad, en la que cada canasta de un equipo era replicada de inmediato por el rival, con lo que las diferencias de uno y otro no superaron los tres puntos durante estos diez primeros minutos (22-22). Sin embargo, el segundo cuarto trajo consigo el despegue definitivo del Khimki. Un triple de Delfino estrenó este periodo, y el pívot ruso Mozgov se encargó de abrir la primera brecha importante en el luminoso (24-32, minuto 12). Pese a que los lituanos, de la mano de Zavackas y Bjelica, intentaban acercarse, los rusos se mostraban sólidos en su juego, y unas veces Delfino y otras el propio Mozgov mantenían las diferencias para el Khimki (31-42, minuto 18). El internacional español Garbajosa no estaba especialmente acertado en el tiro, pero compensaba su falta de producción ofensiva con una buena defensa y gran visión de juego. Por parte del Lietuvos, sólo la labor del omnipresente Petravičius posibilitó que la desventaja en el marcador no superara la barrera psicológica de los diez puntos al descanso (35-44).

 

El tercer cuarto arrancó con la misma tónica de juego. Un triple de Lampe abrió la primera brecha importante (39-51), aunque la cuarta falta personal de Mozgov supuso un serio contratiempo para el cuadro de Sergio Scariolo. Con Babrauskas y Petravičius perfectamente conjuntados en ataque, los de Vilnius endosaron un parcial de 8-0 que dejó el marcador en un inquietante 47-51 (minuto 27). Sin embargo, McCarty afinó por fin su punto de mira tras varios triples errados, y de su mano el Khimki logró la máxima ventaja en todo el partido (49-62, minuto 29). En los últimos segundos del cuarto se produjo una jugada que resultaría clave para el devenir posterior del encuentro: Lampe, el pívot polaco del Khimki, intentó poner a su equipo otra vez con trece puntos de ventaja, pero recibió un tapón de Jomantas al intentar machacar el aro lituano. Tras capturar su propio rebote intentó el triple, pero falló, y llevado de la frustración cometió su quinta falta personal, fue eliminado y de paso regaló dos tiros libres al Lietuvos que dejaron el marcador final en un esperanzador 53-62.

 

Al inicio del último cuarto, el conjunto lituano demostró su hambre de victoria con una gran ofensiva que le hizo ponerse a sólo un punto de sus rivales (61-62, minuto 33). Jomantas, desaparecido hasta ese momento, encadenó seis puntos consecutivos, mientras que Mozgov, clave hasta entonces, no acertaba ni desde la línea de personal. Algo había cambiado en el partido. Un triple de Babrauskas puso por delante al Lietuvos, y una posterior canasta del sorprendente escolta lituano servía de colofón a un espectacular parcial de 17-0 (66-62). Pese a que McCarty rompió la sequía anotadora del conjunto ruso tras seis largos minutos, para aquel entonces los lituanos ya estaban lanzados y se veía que no iban a dejar escapar la final. Petravičius volvió a aparecer cuando más quemaba el balón para poner al Lietuvos con tres de ventaja, aunque un espectacular “2+1” de Delfino llevaba de nuevo las tablas al marcador (71-71, minuto 38). Incluso tuvo el Khimki la opción de ponerse nuevamente por delante, pero McCarty y Wilkinson erraron sus opciones y Eidson —bastante apagado en algunas fases del choque aunque con sangre fría en su recta final— no perdonó. Los sucesivos fallos en el ataque del equipo ruso y un nuevo triple de Babrauskas sentenciaron definitivamente la final.

 

 

ROSTERS (FINAL EIGHT)

(Numbers in blue indicate the 12 players registered for the Final Stage)

KK Lietuvos Rytas

BK Khimki (БК Химки)

4. Simas Buterlevičius (F) LIT

5. Steponas Babrauskas (G) LIT

7. Tautvydas Šležas (C) LIT

8. Mindaugas Lukauskis (G) LIT

9. Marius Prekevičius (PG) LIT

11. Milko Bjelica (PF) SER

12. Michailas Anisimovas (C) LIT

13. Chuck Eidson (F) USA

14. Donatas Zavackas (PF) LIT

15. Marijonas Petravičius (C) LIT

20. Šarūnas Kulevičius (G) LIT

21. Artūras Jomantas (F) LIT

22. Justas Sinica (F) LIT

31. Martynas Gecevičius (G) LIT

33. Branko Milisavljević (PG) SER

41. Lukas Brazdauskis (F) LIT

44. Matt Nielsen (PF) AUS

55. Evaldas Dainys (PG) LIT

COACH: Antanas Sireika LIT ==> Rimas Kurtinaitis* LIT

* Sireika resigned on 7-12-2008 an was replaced by Kurtinaitis.

5. Milt Palacio (PG) USA

6. Jérôme Moïso (PF) FRA

7. Vitalij Fridzon (Виталий Фридзон) (G) RUS

9. Vladimir Djachok (Владимир Дячок) (F) RUS

10. Carlos Francisco Delfino (G) ARG

11. Teemu Rannikko (PG) FIN

12. Ratko Varda (C) BIH

13. Mike Wilkinson (PF) USA

15. Jorge Joaquín Garbajosa Chaparro (PF) SPA

16. Nikita Shabalkin (Никита Шабалкин) (PF) RUS

18. Anton Ponkrashov (Антон Понкрашов) (G) RUS

21. Kelly McCarty (F) RUS

24. Viktor Dubovitskij (Виктор Дубовицкий) (F) RUS

25. Timofej Mozgov (Тимофей Мозгов) (C) RUS

30. Maciej Lampe (C) POL

31. Sergej Logachev (Сергей Логачев) (C) RUS

41. Vjacheslav Zajtsev (Вячеслав Зайцев) (G) RUS

Pavel Gromyko (Павел Громыко) (PF) RUS

COACH: Kęstutis Kemzūra LIT ==> Oleg Meleshchenko (Олег Мелещенко) RUS ==> Sergio Scariolo* ITA

* Kemzūra was dismissed on 4-12-2008, and Meleshchenko was the interim head coach until the arrival of Scariolo (who was inked by Khimki on 8-12-2008).

CD Iurbentia Bilbao Basket

KK Hemofarm

7. Tomáš Hampl (C) (18-07-1988) CZR

8. Salvador “Salva” Guardia Ramos (PF) (18-05-1974) SPA

9. Lucas Andrew “Luke” Recker (G) (17-06-1978) USA

10. Renaldas Seibutis (G) (23-07-1985) LIT

11. Predrag “Peđa” Savović (F) (21-05-1976) SER

13. Marko Banić (PF) (31-08-1984) CRO

14. Javier “Javi” Salgado Martín (PG) (6-08-1980) SPA

15. Frédéric “Fred” Weis (C) (22-06-1977)* FRA

19. Francisco “Paco” Vázquez Duckitt (G) (7-03-1974) SPA

20. Quincy Lavell Lewis (F) (26-06-1977) USA

24. Drago Pašalić (PF) (23-06-1984) CRO

25. Damir Markota (PF) (26-12-1985)* CRO

45. Jānis Blūms (PG) (20-04-1982) LAT

COACH: Jesús “Txus” Vidorreta Gómez (20-06-1966) SPA

* Weis was cut on 29-01-2009 and replaced by Markota.

4. Miljan Pavković (PG) SER

5. Petar Despotović (G) SER

6. Petar Lambić (G) SER

7. Nebojša Joksimovič (G) SVN

8. Milivoje Božović (PF) SER

9. Stefan Marković (PG) SER

10. Boris Savović (F) SER

11. Bojan Krstović (G) SER

12. Milan Vulić (G) SER

13. Milan Mačvan (PF) SER

14. Uroš Petrović (PF) SER

15. Miloš Borisov (F) SER

16. Bogdan Obrenović (F) SER

17. Luka Igrutinović (G) SER

20. Boban Marjanović (C) SER

25. Márton Báder (C) HUN

51. Vladan Vukosavljević (C) SER

COACH: Stevan Karadžić SER

MBK Dynamo (МБК Динамо)

Benetton Pallacanestro Treviso

5. Brian Chase (PG) USA

6. Travis Hansen (G) USA

7. Darjuš Lavrinovič (C) LIT

8. Il’ja Syrovatko (Илья Сыроватко) (G) RUS

9. Hollis Price (PG) USA

10. Sergej Bykov (Сергей Быков) (PG) RUS

11. Jannero Pargo (PG) USA

11. Kirill Baklenev (Кирилл Бакленев) (G) RUS

12. Sergej Monja (Сергей Моня) (F) RUS

14. Dmitrij Domani (Дмитрий Домани) (F) RUS

15. Robertas Javtokas (C) LIT

17. Yurij Vasil’ev (Юрий Васильев) (PF) RUS

18. Arriel McDonald (PG) SVN

21. Boštjan Nachbar (F) SVN

22. Dmitrij Khvostov (Дмитрий Хвостов) (G) RUS

45. Yaroslav Korolev (Ярослав Королев) (F) RUS

COACH: David Blatt (דייויד בלאט) ISR

4. Bobby Dixon (PG) USA

5. DaShaun Wood (PG) USA

6. Alessandro Gentile (G) ITA

7. Matteo Soragna (F) ITA

8. Domen Lorbek (G) SVN

9. Massimo Bulleri (PG) ITA

10. Sandro Nicević (C) CRO

11. Roberto Rullo (G) ITA

12. Daniele Sandri (G) ITA

13. Radoslav Rančík (PF) SER

14. Gary Neal (G) USA

15. Jakub Wojciechowski (PF) POL

16. Niccolò Cazzolato (PG) ITA

17. Steven Marković (PG) AUS

18. Charles Judson “C.J.” Wallace (PF) USA

19. Andrea Renzi (PF) ITA

Giuliano Maresca (G) ITA

Federico Loschi (G) ITA

David Gaspardo (F) ITA

Pavlin Ivanov (Павлин Иванов) (G) BUL

COACH: Oktay Mahmuti TUR

Pamesa Valencia BC

KK Zadar

4. Albert Oliver Campos (PG) (4-06-1978) SPA

5. Rubén Enrique Douglas (G) (30-10-1979)* PAN

5. William Kendrick “Kenny” Gregory (F) (16-11-1978)* USA

7. Kosta Perović (C) (19-02-1985) SER

9. Víctor Claver Arocas (F) (30-08-1988) SPA

10. Shammond Omar Williams (PG) (5-04-1975) GEO

12. Ermal Kuqo (PF) (12-02-1980)** ALB

13. Albert Miralles Berge (C) (14-05-1982) SPA

14. Vule Avdalović (PG) (24-11-1981) SER

17. Rafael “Rafa” Martínez Aguilera (G) (3-03-1982) SPA

20. Florent Marius Piétrus (PF) (19-01-1981) FRA

21. Dimos Dikoudis (Δήμος Ντικούδης) (PF) (24-06-77)*** GRE

30. Tornike Shengelia (თორნიკე შენგელია) (F) (5-10-91) GEO

31. Bozhidar Avramov (Божидар Аврамов) (PG) (8-03-90) BUL

33. José Simeón Luján (PG) (19-03-1991) SPA

34. Giorgi Sharabidze (გიორგი შარაბიძე) (C) (27-04-90) GEO

44. Matthew Peter “Matt” Nielsen (PF) (3-02-1978)*** AUS

Daniel “Dani” Martí Moreno (F) (20-10-1989) SPA

Daniel Ojeda Dávila (F) (15-08-1990) SPA

COACH: Fotis Katsikaris (Φώτης Κατσικάρης) (16-05-1967) GRE ==> Neven Spahija (6-11-1962)**** CRO

* Douglas was cut on 5-02-2009 and replaced by Gregory.

** Ermal Kuqo is also known as “Ermal Kurtoğlu” in Turkey, after he became a naturalized citizen of this country and had to adopt by law a Turkish surname.

*** Dikoudis was cut on 26-11-2008 and replaced by Nielsen.

**** Katsikaris was dismissed on 3-11-2008 an replaced by Spahija.

4. Damir Rančić (G) CRO

5. Hrvoje Perić (F) CRO

6. Rok Stipčević (PG) CRO

7. Malik Dixon (PG) USA

7. Pavle Marčinković (F) CRO

8. Julius “Juby” Johnson (F) USA

10. Toni Prostran (PG) CRO

11. Todor Gečevski (Тодор Гечевски) (C) MAC

12. Šime Olivari (F) CRO

13. Tomislav Ružić (C) CRO

14. Daniel Popović (F) CRO

15. Jere Macura (C) CRO

24. Marko Car (G) CRO

33. Desmon Farmer (G) USA

44. Dejan Ivanov (Деян Иванов) (C) BUL

Vladimer Boisa (ვლადიმერ ბოისა) (PF) GEO

COACH: Aleksandar Petrović CRO ==> Denis Pleslić CRO ==> Zmago Sagadin* SVN

* Petrović was dismissed on 23-12-2008, and Pleslić was the interim head coach until the arrival of Sagadin on 8-02-2009.

 

FINAL STAGE MVP: Marijonas Petravičius (LIE)

 

EUROCUP MVP: Chuck Eidson (LIE)

 

ALL-EUROCUP TEAM

Chuck Eidson (LIE)

Kelly McCarty (KHI)

Boštjan Nachbar (DYN)

Marko Banić (BIL)

Todor Gečevski (ZAD)

 

 

::::: GAME DETAILS (FINAL STAGE) :::::

 

::::: GAME DETAILS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: ROSTERS (ALL CLUBS) :::::

 

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco