VII Intercontinental Cup “William Jones” (São Paulo 1973)

(From 1-05-1973 to 5-05-1973)

 

 

PARTICIPANTS

HOST CLUB: EC Sírio [São Paulo] (Brazil).

EUROPE: Ignis Pallacanestro Varese (Italy), KK Jugoplastika Split (Yugoslavia).

SOUTH AMERICA: Vaqueros de Bayamón (Puerto Rico).

NATIONAL ALLIANCE OF BASKETBALL LEAGUES (NABL): Lexington Marathon Oilers (USA).

 

 

LEAGUE STAGE

Competition Day 1 (1-05-1973)

Ignis Pallacanestro Varese - Vaqueros de Bayamón

94-66 (49-34)

EC Sírio - KK Jugoplastika Split

96-75 (49-29)

Competition Day 2 (2-05-1973)

Lexington Marathon Oilers - EC Sírio

93-103 (47-54)

KK Jugoplastika Split - Vaqueros de Bayamón

76-84 (xxx)

Competition Day 3 (3-05-1973)

Ignis Pallacanestro Varese - KK Jugoplastika Split

92-78 (xxx)

Vaqueros de Bayamón - Lexington Marathon Oilers

80-76 (xxx)

Competition Day 4 (4-05-1973)

EC Sírio - Vaqueros de Bayamón

89-92 (51-47) (*)

Lexington Marathon Oilers - Ignis Pallacanestro Varese

89-104 (xxx)

Competition Day 5 (5-05-1973)

KK Jugoplastika Split - Lexington Marathon Oilers

102-84 (xxx)

EC Sírio - Ignis Pallacanestro Varese

81-74 (36-42)

* The game was suspended in the last minute (with Vaqueros leading 88-85) due to a massive brawl among players, and the remaining time was played on the next day behind closed doors.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Ignis Pallacanestro Varese

4

3

1

364

314

6

2. EC Sírio

4

3

1

369

334

6

3. Vaqueros de Bayamón

4

3

1

322

335

6

4. KK Jugoplastika Split

4

1

3

331

356

2

5. Lexington Marathon Oilers

4

0

4

342

389

0

 

 

FINAL (DECISIVE GAME)

VENUE: Ginásio do Ibirapuera (São Paulo)

DATE: 5-05-1973 (22:00 h)

ATTENDANCE: 10.000

REFEREES: xxx (XXX), xxx (XXX)

FOULED OUT: xxx

TOP SCORER: xxx (XX)

[Incidents: Despite losing the final game, Ignis won the Intercontinental Cup on basket average.]

Ignis Pallacanestro Varese Italy - EC Sírio Brazil

74-81 (42-36)

Ignis Pallacanestro Varese (coach: Aza Nikolić)

Manuel Raga (16)

Ivan Bisson (15)

xxx (XX)

EC Sírio (coach: Pedro Morilla “Pedroca”)

xxx (XX)

xxx (XX)

xxx (XX)

 

 

FINAL STANDING

1.

Ignis Pallacanestro Varese ITA

2.

EC Sírio BRA

3.

Vaqueros de Bayamón PUR

4.

KK Jugoplastika Split YUG

5.

Lexington Marathon Oilers USA

 

 

ROSTERS

Ignis Pallacanestro Varese

EC Sírio

4. Edoardo “Dodo” Rusconi (PG) ITA

5. Ottorino Flaborea (C) ITA

6. Franco Bartolucci (F) ITA

7. Giorgio Chiarini (F) ITA

8. Marino Zanatta (F) ITA

9. Bob Morse (F) USA

10. Aldo Ossola (PG) ITA

11. Dino Meneghin (C) ITA

12. Paolo Polzot (F) ITA

13. Massimo Lucarelli (C) ITA

14. Ivan Bisson (PF) ITA

15. Manuel Raga Navarro (F) MEX

Paolo Vittori (F) ITA

COACH: Aleksandar “Aza” Nikolić YUG

4. Washington Joseph “Dódi” (PG) BRA

5. Radvilas Kasimiras Gorauskas (F) BRA

6. Ubiratan Pereira Maciel (C) BRA (x)

7. Roberto José Corrêa “Robertão” (C) BRA (x)

8. Arturo Guerrero Moreno (F) MEX (x)

9. Marcos Antônio Abdalla Leite “Marquinhos” (C) BRA (x)

10. xxx Andreotti (F) BRA

11. Luís Cláudio Menon (C) BRA

12. Antônio Salvador Sucar (C) BRA

13. Hélio Rubens Garcia (PG) BRA (x)

14. Antônio Carlos Moutinho (F) BRA

15. Carlos Domingos Massoni “Mosquito” (PG) BRA

COACH: Pedro Morilla Fuentes “Pedroca” BRA

(x) Taking advantage of the tournament’s regulations, which allow all teams to call up reinforcements from other clubs, Sírio invited five players to join its roster: Ubiratan (Trianon Clube de Jacareí), Robertão (EC Emmanuel Franca), Guerrero (Mexican national team), Marquinhos (Fluminense FC), Hélio Rubens (EC Emmanuel Franca).

Vaqueros de Bayamón

KK Jugoplastika Split

4. Teófilo “Teo” Cruz Downs (C) PUR

5. Mariano Tito” Ortiz Marrero (G) PUR

6. Alberto Zamot Bula (PG) PUR

7. Rubén Rodríguez León (PF) PUR

8. Luis Brignoni Álvarez (PG) PUR

9. Rafael Ramos Soler (XX) PUR

10. Pedro A. Burgos (XX) PUR

11. Julio Norberto Toro Díaz (XX) PUR

12. Jaime Pesquera (XX) PUR

13. Raymond Dalmau Pérez (PF) PUR

14. Neftalí Rivera Olivera (G) PUR

15. Joe Hatton Gotay (F) PUR

COACH: Del Harris USA

4. Mlađan Tudor (PG) YUG

5. Zoran Grašo (F) YUG

6. Mihajlo Manović (PG) YUG

7. Ivo Škarić (PG) YUG

8. Dražen Tvrdić (PG) YUG

9. Branko Macura (C) YUG

10. Rato Tvrdić (F) YUG

11. Lovre Tvrdić (F) YUG

12. Damir Šolman (F) YUG

13. Duje Krstulović (C) YUG

14. Zdenko Prug (C) YUG

15. Mirko Grgin (F) YUG

COACH: Srđan Kalember YUG

Lexington Marathon Oilers

3. Kenny Davis (PG) USA

4. George Bryant (PG) USA

5. Phil Argento (PG) USA

6. Darryl Dunagan (F) USA

7. Jim Day (F) USA

8. Paul Andrews (F) USA

9. Larry Bauer (C) USA

10. Dan Argabright (C) USA

11. Ketchel Strauss (C) USA

12. John Adams (F) USA

13. Jim LeMaster (G) USA

COACH: Scott Baesler USA

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco