Korać Cup 1998-99

(From 16-09-1998 to 31-03-1999)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          93 teams (best qualified clubs in domestic leagues) play a preliminary round on a home and away basis. The aggregate score of both games decides the winner. The teams from the most important European leagues have a bye in this round.

·          The 64 teams qualified after the preliminary round enter a 1/32 Final stage, divided into sixteen groups of four playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats. In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final standing: 1) one-to-one games between the teams; 2) basket average; 3) individual wins and defeats.

·          The group winners and runners-up after the 1/32 Final stage qualify for a 1/16 Final knock-out round (X-pairings, home and away games). The 16 winners advance further to the rounds of 1/8 Final, 1/4 Final and 1/2 Final (also with home and away games).

·          The final is played on a home and away basis.

 

 

PRELIMINARY ROUND

(16-09-1998 / 23-09-1998)

BC Sunair Oostende (BEL) - UD Oliveirense [Oliveira de Azeméis] (POR)

117-78 (51-39) (a)

55-57 (32-32)

TV Tatami Rhöndorf [Bad Honnef] (GER) - BBC Sparta Bertrange (LUX)

101-67 (46-29)

65-104 (34-55)

BBC Résidence [Walfer.] (LUX) - BK AŠK Inter Slovnaft [Bratis.] (SVK)

54-83 (27-37)

108-39 (52-20)

Lahden NMKY [Lahti] (FIN) - Norrköping Dolphins (SWE)

88-85 (45-41)

77-66 (43-37)

RTI-OZAA Osipovichi (BLR) - LKS Komfort Stargard Szczeciński (POL)

56-48 (26-21)

75-62 (41-26)

Zalaegerszegi TE KK (HUN) - Fribourg Olympic Basket (SWI)

79-86 (45-42)

88-70 (45-35)

UKJ Möllersdorf Traiskirchen (AUT) - GSS Keravnós Kéo [Levko.] (CYP)

71-77 (35-39)

62-65 (37-39)

HKK Brotnjo [Čitluk] (BOS) - CS Dinamo Bucureşti (ROM)

78-46 (49-24)

55-50 (22-20)

AE Achilléas Kaïmaklíou [Levkosía] (CYP) - BC Sparta Praha (CZR)

71-54 (32-24)

97-65 (51-35)

SL Benfica [Lisboa] (POR) - AB Vacallo Win (SWI)

80-74 (42-35) (a)

72-84 (46-43)

CSU Astral Sibiu (ROM) - Maccabi Rishon Le’Ziyon BC (ISR)

73-83 (36-42)

94-74 (52-44)

BK Klosterneuburg (AUT) - Union Mons-Hainaut (BEL)

74-75 (41-46)

90-82 (56-41)

BC Lugano (SWI) - BK Nová Huť Ostrava (CZR)

76-64 (40-30)

85-68 (38-39)

KS Vllaznia [Shkodër] (ALB) - HKS Ericsson Bobry [Bytom] (POL)

60-89 (30-46) (a)

101-69 (51-33) (b)

KK Svjetlost Brod [Slavonski Brod] (CRO) - Falco KC [Szombathely] (HUN)

61-72 (30-25)

85-94 (45-34)

KK Borac Nektar [Banja Luka] (BOS) - BK Montan Kapfenberg (AUT)

92-56 (42-30)

65-64 (29-37)

Ricoh Astronauts [Amsterdam] (NED) - FC Porto (POR)

65-74 (34-38)

65-51 (31-28)

BC Atomics [Bruxelles] (BEL) - Basket Racing Club [Luxembourg] (LUX)

85-69 (39-44)

74-87 (31-39) (c)

SK Azot Rustavi (GEO) - BK Shakhtar [Donetsk] (UKR)

92-93 (41-54)

110-87 (47-37)

KS Pogoń Ruda Śląska (POL) - Kouvolan Kouvot (FIN)

94-74 (47-28)

53-78 (21-36)

KK Zrinjevac [Zagreb] (CRO) - AEL [Lemesós] (CYP)

109-68 (54-29) (a)

79-89 (39-48) (c)

KK Helios Domžale (SVN) - KK Sloboda Dita [Tuzla] (BOS)

64-70 (31-40)

75-68 (36-41)

Aveiro Basket (POR) - TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)

94-100 (44-51)

86-77 (44-33)

UBC Mattersburg 49ers (AUT) - BBC Okapi Aalst (BEL)

50-83 (29-42)

92-60 (45-32)

SK Azovbasket [Mariupol’] (UKR) - BK Grodno-93 (BLR)

79-54 (34-28)

79-60 (41-36)

Tapiolan Honka [Espoo] (FIN) - AZS Elana Toruń (POL)

87-73 (42-35)

102-89 (47-36)

Panathinaïkós AO [Lemesós] (CYP) - Hapoel Galil Elyon BC [K.Sh.] (ISR)

73-94 (37-43)

97-62 (42-34)

KK Kumanovo (MAC) - KK Krka [Novo Mesto] (SVN)

53-64 (29-27)

75-54 (40-20)

BK Chemosvit Svit (SVK) - BK Ficosota Shumen (BUL)

76-61 (35-34)

73-73 (37-36)

BYES: FC Barcelona (SPA), CB Estudiantes [Madrid] (SPA), CB Unicaja Málaga (SPA), CB Fórum Valladolid (SPA), Zucchetti Pallacanestro Reggiana [Reggio Emilia] (ITA), Pepsi Basket Rimini (ITA), Ducato Mens Sana Basket [Siena] (ITA), Aeroporti di Roma Virtus (ITA), Paniónios BC [Athína] (GRE), AS Apóllon [Pátras] (GRE), AS Papágou [Athína] (GRE), Iráklio Minoan Lines OAA (GRE), JDA Dijon (FRA), Le Mans Sarthe Basket (FRA), Besançon Basket Comté (FRA), PSG Racing Basket [Paris] (FRA), Galatasaray SK [İstanbul] (TUR), Beşiktaş JK [İstanbul] (TUR), Tuborg Pilsener SK [İzmir] (TUR), Darüşşafaka SK [İstanbul] (TUR), Sport-Akademklub [Moskva] (RUS), BK Spartak [Sankt-Peterburg] (RUS), BK Lokomotiv [Mineral’nye Vody] (RUS), BK Arsenal [Tula] (RUS), KK Radnički [Beograd] (YUG), KK FMP Železnik [Beograd] (YUG), KK Lovćen [Cetinje] (YUG), KK Beobanka [Beograd] (YUG), KK Alita-Savy [Alytus] (LIT), KK Šiauliai (LIT), KK Neptūnas [Klaipėda] (LIT), TTL UniVersa Bamberg (GER), Telekom Baskets Bonn (GER), Maccabi Ironi Ra‘anana BC (ISR), KK Benston [Zagreb] (CRO).

(a) Games played on 15-09-1998.

(b) Game played on 17-09-1998.

(c) Games played on 22-09-1998.

 

 

1/32 FINAL GROUP STAGE

 

GROUP A

Competition Day 1 (7-10-1998) / Competition Day 4 (4-11-1998)

KK Radnički - BK AŠK Inter Slovnaft

80-52 (49-27)

83-85 (41-36) (a*)

Competition Day 2 (14-10-1998) / Competition Day 5 (11-11-1998)

Galatasaray SK - BK AŠK Inter Slovnaft

71-33 (28-9)

67-62 (26-27) (b)

Competition Day 3 (21-10-1998) / Competition Day 6 (18-11-1998)

KK Radnički - Galatasaray SK

64-75 (34-38)

74-72 (44-39)

NOTE: The Russian team Sport-Akademklub, originally drawn in Group A, withdrew due to financial problems.

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (76-76).

(b) Game played on 28-10-1998.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Galatasaray SK

4

3

1

282

236

7

2. KK Radnički

4

2

2

301

284

6

3. BK AŠK Inter Slovnaft

4

1

3

235

298

5

 

GROUP B

Competition Day 1 (7-10-1998) / Competition Day 4 (4-11-1998)

KK Alita-Savy - LKS Komfort Stargard Szczeciński

85-61 (42-37)

87-72 (35-37)

Norrköping Dolphins - BK Spartak

109-90 (49-46)

99-95 (51-49)

Competition Day 2 (14-10-1998) / Competition Day 5 (11-11-1998)

LKS Komfort Stargard Szczeciński - BK Spartak

79-85 (32-43) (a)

90-68 (43-26)

KK Alita-Savy - Norrköping Dolphins

92-86 (44-41)

80-71 (35-32)

Competition Day 3 (21-10-1998) / Competition Day 6 (18-11-1998)

Norrköping Dolphins - LKS Komfort Stargard Szczeciński

90-75 (39-47)

61-72 (28-35)

BK Spartak - KK Alita-Savy

72-75 (41-39)

82-80 (32-45)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (72-72).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Norrköping Dolphins

6

4

2

532

488

10

2. KK Alita-Savy

6

4

2

477

466

10

3. BK Spartak

6

3

3

516

508

9

4. LKS K. Stargard Szczeciński

6

1

5

431

494

7

 

GROUP C

Competition Day 1 (7-10-1998) / Competition Day 4 (4-11-1998)

TV Tatami Rhöndorf - Zucchetti Pallacanestro Reggiana

71-68 (38-33)

92-84 (44-43)

CB Unicaja Málaga - BC Sunair Oostende

78-71 (40-35)

89-70 (44-42) (*)

Competition Day 2 (14-10-1998) / Competition Day 5 (11-11-1998)

Zucchetti Pallacanestro Reggiana - BC Sunair Oostende

76-90 (36-42)

99-55 (55-22) (*)

TV Tatami Rhöndorf - CB Unicaja Málaga

80-61 (33-30)

80-74 (32-38)

Competition Day 3 (21-10-1998) / Competition Day 6 (18-11-1998)

CB Unicaja Málaga - Zucchetti Pallacanestro Reggiana

59-65 (33-27)

85-72 (43-37)

BC Sunair Oostende - TV Tatami Rhöndorf

88-87 (40-42) (a)

93-72 (43-29)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (77-77).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BC Sunair Oostende

6

4

2

509

459

10

2. Zucchetti Palla. Reggiana

6

3

3

441

475

9

3. TV Tatami Rhöndorf

6

3

3

489

461

9

4. CB Unicaja Málaga

6

2

4

420

464

8

 

GROUP D

Competition Day 1 (7-10-1998) / Competition Day 4 (4-11-1998)

GSS Keravnós Kéo - KK FMP Železnik

81-67 (36-37)

59-57 (37-29)

Paniónios BC - Fribourg Olympic Basket

69-68 (25-35)

65-76 (35-39) (b)

Competition Day 2 (14-10-1998) / Competition Day 5 (11-11-1998)

KK FMP Železnik - Fribourg Olympic Basket

72-63 (23-30) (a)

73-86 (41-41)

GSS Keravnós Kéo - Paniónios BC

76-65 (33-28)

81-74 (47-43)

Competition Day 3 (21-10-1998) / Competition Day 6 (18-11-1998)

Paniónios BC - KK FMP Železnik

88-69 (37-32)

68-79 (36-48)

Fribourg Olympic Basket - GSS Keravnós Kéo

79-53 (32-27)

64-54 (27-30)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Game played on 28-10-1998; overtime at the end of regulation (56-56).

(b) Overtime at the end of regulation (60-60).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Paniónios BC

6

5

1

458

420

11

2. GSS Keravnós Kéo

6

3

3

405

405

9

3. KK FMP Železnik

6

3

3

421

441

9

4. Fribourg Olympic Basket

6

1

5

402

420

7

 

GROUP E

Competition Day 1 (7-10-1998) / Competition Day 4 (4-11-1998)

Beşiktaş JK - Falco KC

74-71 (36-41)

94-83 (48-47)

Pepsi Basket Rimini - HKS Ericsson Bobry

67-63 (29-36)

80-72 (44-37)

Competition Day 2 (14-10-1998) / Competition Day 5 (11-11-1998)

Falco KC - HKS Ericsson Bobry

71-90 (36-48)

84-74 (45-38)

Beşiktaş JK - Pepsi Basket Rimini

79-72 (47-26)

73-83 (37-38)

Competition Day 3 (21-10-1998) / Competition Day 6 (18-11-1998)

Pepsi Basket Rimini - Falco KC

83-63 (40-28)

85-66 (39-31)

HKS Ericsson Bobry - Beşiktaş JK

70-74 (37-34)

87-75 (32-46)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Beşiktaş JK

6

5

1

480

455

11

2. HKS Ericsson Bobry

6

3

3

462

445

9

3. Pepsi Basket Rimini

6

2

4

433

453

8

4. Falco KC

6

2

4

458

480

8

 

GROUP F

Competition Day 1 (7-10-1998) / Competition Day 4 (4-11-1998)

CB Fórum Valladolid - BK Nová Huť Ostrava

73-66 (41-41)

70-78 (34-43)

Union Mons-Hainaut - JDA Dijon

86-67 (45-34) (*)

89-67 (54-34)

Competition Day 2 (14-10-1998) / Competition Day 5 (11-11-1998)

JDA Dijon - CB Fórum Valladolid

85-75 (36-31)

79-85 (39-33) (a)

BK Nová Huť Ostrava - Union Mons-Hainaut

71-93 (37-51)

84-70 (45-36) (*)

Competition Day 3 (21-10-1998) / Competition Day 6 (18-11-1998)

Union Mons-Hainaut - CB Fórum Valladolid

59-71 (22-38)

83-57 (39-31)

JDA Dijon - BK Nová Huť Ostrava

86-75 (46-38)

95-90 (43-48)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (70-70).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. JDA Dijon

6

4

2

502

477

10

2. CB Fórum Valladolid

6

4

2

459

422

10

3. Union Mons-Hainaut

6

3

3

446

451

9

4. BK Nová Huť Ostrava

6

1

5

447

504

7

 

GROUP G

Competition Day 1 (7-10-1998) / Competition Day 4 (4-11-1998)

HKK Brotnjo - Maccabi Ironi Ra‘anana BC

74-67 (32-26)

70-62 (25-21) (a)

BC Sparta Praha - AS Apóllon

62-85 (33-41)

72-64 (32-25)

Competition Day 2 (14-10-1998) / Competition Day 5 (11-11-1998)

Maccabi Ironi Ra‘anana BC - AS Apóllon

100-83 (45-52)

74-52 (29-33)

HKK Brotnjo - BC Sparta Praha

85-67 (47-41)

43-55 (26-34)

Competition Day 3 (21-10-1998) / Competition Day 6 (18-11-1998)

BC Sparta Praha - Maccabi Ironi Ra‘anana BC

66-81 (31-46)

80-50 (40-17)

AS Apóllon - HKK Brotnjo

79-67 (35-37)

66-49 (34-27)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (58-58).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. HKK Brotnjo

6

4

2

409

375

10

2. AS Apóllon

6

4

2

442

411

10

3. Maccabi Ironi Ra‘anana BC

6

4

2

450

409

10

4. BC Sparta Praha

6

0

6

352

458

6

 

GROUP H

Competition Day 1 (7-10-1998) / Competition Day 4 (4-11-1998)

Le Mans Sarthe Basket - TTL UniVersa Bamberg

86-87 (30-26) (a)

79-68 (42-37)

SL Benfica - Maccabi Rishon Le’Ziyon BC

93-99 (53-47) (b)

74-77 (41-36)

Competition Day 2 (14-10-1998) / Competition Day 5 (11-11-1998)

TTL UniVersa Bamberg - Maccabi Rishon Le’Ziyon BC

57-68 (31-30)

72-62 (33-27)

SL Benfica - Le Mans Sarthe Basket

72-78 (38-39)

78-65 (40-25)

Competition Day 3 (21-10-1998) / Competition Day 6 (18-11-1998)

TTL UniVersa Bamberg - SL Benfica

70-59 (35-35)

63-69 (35-34)

Maccabi Rishon Le’Ziyon BC - Le Mans Sarthe Basket

88-74 (45-42)

91-89 (37-42) (c)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Two overtimes at the end of regulation (64-64 and 71-71).

(b) Overtime at the end of regulation (84-84).

(c) Overtime at the end of regulation (78-78).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Maccabi Rishon Le’Ziyon BC

6

4

2

490

454

10

2. TTL UniVersa Bamberg

6

4

2

424

416

10

3. Le Mans Sarthe Basket

6

3

3

475

480

9

4. SL Benfica

6

1

5

429

468

7

 

GROUP I

Competition Day 1 (7-10-1998) / Competition Day 4 (4-11-1998)

FC Porto - BC Atomics

105-70 (50-36) (*)

63-79 (37-41)

Besançon Basket Comté - CB Estudiantes

59-64 (33-30)

82-75 (44-42)

Competition Day 2 (14-10-1998) / Competition Day 5 (11-11-1998)

BC Atomics - CB Estudiantes

81-85 (40-43)

79-62 (37-24)

FC Porto - Besançon Basket Comté

66-58 (36-32)

86-71 (46-42)

Competition Day 3 (21-10-1998) / Competition Day 6 (18-11-1998)

Besançon Basket Comté - BC Atomics

86-61 (48-35)

74-73 (42-45)

CB Estudiantes - FC Porto

98-77 (43-44)

95-88 (51-40)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. CB Estudiantes

6

5

1

496

449

11

2. FC Porto

6

4

2

493

463

10

3. Besançon Basket Comté

6

2

4

437

418

8

4. BC Atomics

6

1

5

411

507

7

 

GROUP J

Competition Day 1 (7-10-1998) / Competition Day 4 (4-11-1998)

KK Benston - KK Borac Nektar

58-56 (32-26)

77-60 (33-29)

Tuborg Pilsener SK - Ducato Mens Sana Basket

63-70 (33-39)

91-56 (48-32)

Competition Day 2 (14-10-1998) / Competition Day 5 (11-11-1998)

KK Borac Nektar - Ducato Mens Sana Basket

55-52 (35-26) (*)

77-56 (44-29)

KK Benston - Tuborg Pilsener SK

66-59 (33-38)

66-83 (38-43)

Competition Day 3 (21-10-1998) / Competition Day 6 (18-11-1998)

Tuborg Pilsener SK - KK Borac Nektar

85-75 (43-35) (a)

73-69 (44-28) (b)

Ducato Mens Sana Basket - KK Benston

95-63 (42-36)

66-64 (35-32)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Game played on 22-10-1998.

(b) Game played on 19-11-1998.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Ducato Mens Sana Basket

6

4

2

449

359

10

2. KK Benston

6

4

2

396

417

10

3. KK Borac Nektar

6

3

3

392

401

9

4. Tuborg Pilsener SK

6

1

5

398

458

7

 

GROUP K

Competition Day 1 (7-10-1998) / Competition Day 4 (4-11-1998)

AS Papágou - KK Zrinjevac

78-73 (35-31)

71-79 (31-42)

KK Sloboda Dita - Telekom Baskets Bonn

59-57 (31-29)

83-67 (42-37)

Competition Day 2 (14-10-1998) / Competition Day 5 (11-11-1998)

KK Zrinjevac - Telekom Baskets Bonn

74-83 (26-42)

78-72 (39-27)

AS Papágou - KK Sloboda Dita

81-54 (41-25)

67-51 (46-26)

Competition Day 3 (21-10-1998) / Competition Day 6 (18-11-1998)

KK Sloboda Dita - KK Zrinjevac

64-61 (34-29)

62-57 (32-35)

Telekom Baskets Bonn - AS Papágou

87-76 (37-39)

91-81 (47-47)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Telekom Baskets Bonn

6

4

2

469

439

10

2. AS Papágou

6

4

2

456

433

10

3. KK Sloboda Dita

6

3

3

368

395

9

4. KK Zrinjevac

6

1

5

413

439

7

 

GROUP L

Competition Day 1 (7-10-1998) / Competition Day 4 (4-11-1998)

KS Pogoń Ruda Śląska - KK Šiauliai

75-95 (33-44)

72-79 (35-38)

BK Lokomotiv - BK Shakhtar

100-90 (48-46)

100-92 (46-43)

Competition Day 2 (14-10-1998) / Competition Day 5 (11-11-1998)

KK Šiauliai - BK Shakhtar

108-88 (55-50)

84-92 (40-49)

KS Pogoń Ruda Śląska - BK Lokomotiv

98-77 (54-42)

76-72 (30-35)

Competition Day 3 (21-10-1998) / Competition Day 6 (18-11-1998)

BK Lokomotiv - KK Šiauliai

96-87 (47-55)

84-62 (48-28)

BK Shakhtar - KS Pogoń Ruda Śląska

68-72 (39-34)

98-65 (45-33)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. KK Šiauliai

6

4

2

538

484

10

2. KS Pogoń Ruda Śląska

6

4

2

494

453

10

3. BK Lokomotiv

6

3

3

503

531

9

4. BK Shakhtar

6

1

5

495

562

7

 

GROUP M

Competition Day 1 (7-10-1998) / Competition Day 4 (4-11-1998)

Aeroporti di Roma Virtus - KK Krka

102-75 (52-42)

85-70 (35-36)

Hapoel Galil Elyon BC - KK Lovćen

97-90 (43-42) (a)

84-69 (42-38) (b)

Competition Day 2 (14-10-1998) / Competition Day 5 (11-11-1998)

KK Krka - KK Lovćen

62-49 (31-24)

61-75 (33-36)

Aeroporti di Roma Virtus - Hapoel Galil Elyon BC

65-59 (33-39)

75-77 (41-37)

Competition Day 3 (21-10-1998) / Competition Day 6 (18-11-1998)

Hapoel Galil Elyon BC - KK Krka

84-95 (38-51)

73-60 (34-32)

KK Lovćen - Aeroporti di Roma Virtus

63-71 (30-38)

92-67 (50-39)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (82-82).

(b) Game played on 5-11-1998.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Aeroporti di Roma Virtus

6

5

1

477

424

11

2. KK Krka

6

5

1

465

426

11

3. KK Lovćen

6

1

5

414

466

7

4. Hapoel Galil Elyon BC

6

1

5

444

484

7

 

GROUP N

Competition Day 1 (7-10-1998) / Competition Day 4 (4-11-1998)

FC Barcelona - PSG Racing Basket

70-55 (32-21)

95-96 (28-47) (a)

TSV Bayer 04 Leverkusen - BBC Okapi Aalst

79-90 (51-39)

97-95 (48-50)

Competition Day 2 (14-10-1998) / Competition Day 5 (11-11-1998)

PSG Racing Basket - BBC Okapi Aalst

74-71 (44-31)

98-91 (47-49)

FC Barcelona - TSV Bayer 04 Leverkusen

92-66 (49-28)

53-72 (25-36)

Competition Day 3 (21-10-1998) / Competition Day 6 (18-11-1998)

TSV Bayer 04 Leverkusen - PSG Racing Basket

58-83 (29-49)

68-58 (33-34)

BBC Okapi Aalst - FC Barcelona

82-98 (42-50)

87-60 (41-38)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (84-84).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. FC Barcelona

6

6

0

515

411

12

2. BBC Okapi Aalst

6

3

3

498

524

9

3. PSG Racing Basket

6

3

3

466

451

9

4. TSV Bayer 04 Leverkusen

6

0

6

409

502

6

 

GROUP O

Competition Day 1 (7-10-1998) / Competition Day 4 (4-11-1998)

SK Azovbasket - BK Arsenal

61-90 (29-51)

85-54 (42-29)

Tapiolan Honka - KK Neptūnas

93-73 (48-39) (*)

82-69 (33-34)

Competition Day 2 (14-10-1998) / Competition Day 5 (11-11-1998)

BK Arsenal - KK Neptūnas

74-63 (32-38)

94-76 (44-44)

SK Azovbasket - Tapiolan Honka

66-68 (35-35)

93-74 (51-46)

Competition Day 3 (21-10-1998) / Competition Day 6 (18-11-1998)

Tapiolan Honka - BK Arsenal

51-83 (22-49)

79-75 (47-41)

KK Neptūnas - SK Azovbasket

120-88 (64-40)

85-90 (42-50)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Arsenal

6

5

1

487

398

11

2. KK Neptūnas

6

4

2

522

485

10

3. Tapiolan Honka

6

3

3

449

457

9

4. SK Azovbasket

6

0

6

428

546

6

 

GROUP P

Competition Day 1 (7-10-1998) / Competition Day 4 (4-11-1998)

KK Beobanka - Iráklio Minoan Lines OAA

100-103 (45-44) (a)

64-65 (36-35)

BK Chemosvit Svit - Darüşşafaka SK

61-89 (29-50)

108-67 (49-30)

Competition Day 2 (14-10-1998) / Competition Day 5 (11-11-1998)

Iráklio Minoan Lines OAA - Darüşşafaka SK

74-72 (45-30)

88-66 (46-23)

KK Beobanka - BK Chemosvit Svit

92-73 (50-45) (b)

57-64 (34-37)

Competition Day 3 (21-10-1998) / Competition Day 6 (18-11-1998)

BK Chemosvit Svit - Iráklio Minoan Lines OAA

78-84 (36-48)

81-61 (39-30)

Darüşşafaka SK - KK Beobanka

75-74 (33-33)

87-91 (47-38)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (92-92).

(b) Game played on 28-10-1998.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Darüşşafaka SK

6

5

1

523

429

11

2. Iráklio Minoan Lines OAA

6

4

2

472

464

10

3. KK Beobanka

6

3

3

482

463

9

4. BK Chemosvit Svit

6

0

6

397

518

6

 

 

1/16 FINAL

(9-12-1998 / 16-12-1998)

2A-1B (1): KK Radnički - Norrköping Dolphins

107-93 (52-46)

79-70 (40-35)

2B-1A (2): KK Alita-Savy - Galatasaray SK

75-70 (38-37)

74-67 (36-29)

2C-1D (3): Zucchetti Pallacanestro Reggiana - Paniónios BC

79-69 (39-41)

81-58 (40-28)

2D-1C (4): GSS Keravnós Kéo - BC Sunair Oostende

70-73 (27-44)

80-54 (48-31)

2E-1F (5): HKS Ericsson Bobry - JDA Dijon

78-79 (38-35)

71-67 (36-34)

2F-1E (6): CB Fórum Valladolid - Beşiktaş JK

76-79 (35-36)

80-81 (42-40)

2G-1H (7): AS Apóllon - Maccabi Rishon Le’Ziyon BC

75-75 (45-48)

78-80 (39-54)

2H-1G (8): TTL UniVersa Bamberg - HKK Brotnjo

79-54 (41-27)

83-57 (40-24) (a)

2I-1J (9): FC Porto - Ducato Mens Sana Basket

73-63 (37-29)

83-56 (38-29)

2J-1I (10): KK Benston - CB Estudiantes

49-72 (23-29)

61-59 (30-30)

2K-1L (11): AS Papágou - KK Šiauliai

74-67 (33-36)

80-64 (35-27)

2L-1K (12): KS Pogoń Ruda Śląska - Telekom Baskets Bonn

77-70 (34-26)

76-71 (23-33)

2M-1N (13): KK Krka - FC Barcelona

66-75 (33-38)

83-53 (44-20)

2N-1M (14): BBC Okapi Aalst - Aeroporti di Roma Virtus

64-70 (31-40)

88-83 (45-45)

2O-1P (15): KK Neptūnas - Darüşşafaka SK

89-97 (50-50)

94-83 (46-38)

2P-1O (16): Iráklio Minoan Lines OAA - BK Arsenal

69-69 (43-35)

94-87 (38-33) (b)

(a) The score in the second leg at the end of regulation was 69-44, and it was necessary to play two extra-times to decide the winner of this match (78-53 and 83-57).

(b) The score in the second leg at the end of regulation was 82-82, so it was necessary to play an extra-time to decide the winner of this match.

 

 

1/8 FINAL

(13-01-1999 / 20-01-1999)

1-3 (a): KK Radnički - Paniónios BC

74-88 (45-39)

81-71 (38-39)

2-4 (b): Galatasaray SK - BC Sunair Oostende

62-58 (34-21)

85-69 (34-31)

5-7 (c): JDA Dijon - AS Apóllon

68-52 (29-16)

70-67 (43-27)

6-8 (d): Beşiktaş JK - HKK Brotnjo

84-53 (39-24)

80-58 (31-29)

9-11 (e): Ducato Mens Sana Basket - KK Šiauliai

85-45 (38-23)

69-66 (32-36)

10-12 (f): CB Estudiantes - KS Pogoń Ruda Śląska

76-71 (39-47)

79-83 (44-48)

13-15 (g): FC Barcelona - Darüşşafaka SK

83-71 (38-31)

76-74 (45-32)

14-16 (h): Aeroporti di Roma Virtus - BK Arsenal

79-83 (39-46)

81-77 (39-32)

 

 

1/4 FINAL

(10-02-1999 / 17-02-1999)

a-c (A): Paniónios BC - JDA Dijon

87-66 (40-37)

84-74 (37-39)

b-d (B): BC Sunair Oostende - Beşiktaş JK

93-65 (39-36)

82-78 (35-25)

e-g (C): Ducato Mens Sana Basket - FC Barcelona

87-71 (45-40)

76-59 (29-31)

f-h (D): CB Estudiantes - BK Arsenal

77-59 (43-29)

63-70 (35-31)

 

 

1/2 FINAL

(3-03-1999 / 10-03-1999)

A-C: Paniónios BC - FC Barcelona

71-80 (30-51)

91-61 (43-35) (a)

B-D: BC Sunair Oostende - CB Estudiantes

82-84 (46-40)

75-61 (30-33)

(a) Game played on 11-03-1999.

 

 

FINAL (FIRST LEG)

VENUE: Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid (Madrid)

DATE: 24-03-1999 (20:30 h)

ATTENDANCE: 12.000

REFEREES: Bruno Gasperin (FRA), Virginijus Dovidavičius (LIT)

FOULED OUT: Azofra (38’), A. Reyes (38’), Jiménez (38’), De Miguel (40’) / Dueñas (34’), Rentzias (40’)

TOP SCORER: Saša Ðorđević (20)

CB Estudiantes - FC Barcelona

93-77 (39-42)

CB Estudiantes (coach: Pepu Hernández)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Nacho Azofra

3

1

7

3

2

2

3

-

1

-

2

6

5

23

13

# Carlos Jiménez

4

1

2

2

2

1

6

2

2

3

1

2

5

34

9

# Quique Bárcenas

2

2

1

-

-

-

-

1

-

-

-

1

-

6

4

# Shaun Vandiver

11

5

1

1

4

3

2

2

-

-

-

3

2

32

16

# Alfonso Reyes

9

6

-

-

5

5

8

3

-

-

-

-

5

31

17

Gonzalo Martínez

-

-

2

1

4

3

-

-

-

1

-

3

1

19

6

Pedro Robles

4

2

6

1

4

2

1

-

-

1

2

-

2

26

9

Felipe Reyes

3

1

-

-

4

2

2

2

-

1

1

-

3

11

4

Carlos Braña

-

-

-

-

2

1

-

-

-

-

-

-

-

1

1

Iñaki de Miguel

11

6

-

-

2

2

4

4

-

-

-

-

5

17

14

TOTAL

47

24

19

8

29

21

26

14

3

6

6

15

28

200

93

 

FC Barcelona (coach: Aíto García Reneses)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Saša Ðorđević

5

2

10

3

8

7

1

-

-

1

2

5

4

29

20

# Roger Esteller

5

5

2

1

6

2

-

1

-

-

1

4

1

30

15

# Milan Gurović

2

-

5

2

5

2

2

-

-

1

-

1

2

27

8

# Derrick Alston

10

7

-

-

9

2

5

5

2

2

-

1

3

35

16

# Efthymis Rentzias

8

4

-

-

-

-

1

1

-

1

1

-

5

24

8

Nacho Rodríguez

1

-

4

1

-

-

1

1

-

-

1

-

4

22

3

Xavi Fernández

2

2

3

1

-

-

1

-

-

-

1

-

1

13

7

Roberto Dueñas

1

-

-

-

2

-

2

-

1

-

1

-

5

15

-

Oriol Junyent

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

5

-

TOTAL

34

20

25

8

30

13

13

8

3

5

7

11

26

200

77

RESUMEN (SUMMARY)

En una sensacional demostración de garra, un Estudiantes sin Chandler Thompson (lesionado de gravedad en las semifinales) se impuso por 16 puntos de diferencia (93-77) a un FC Barcelona con mayor presupuesto, banquillo y centímetros. Los colegiales, en una segunda mitad increíble ―perdían al descanso 39-42― pasaron literalmente por encima de los azulgrana y acercaron el título de la Copa Korać a las vitrinas del Ramiro de Maeztu. Se trataba, por otro lado, de la primera ocasión en la que dos equipos españoles disputaban una final europea.

 

La victoria del Estudiantes no fue tanto el triunfo de un equipo, sino la reivindicación de toda una filosofía de baloncesto. Y es que los jóvenes de la cantera estudiantil representan el romanticismo de un grupo de amigos que siente los colores de su club como ningún otro y que se dejan la piel en cada encuentro para contentar a su “demente” afición. Con los mil millones que le costó Milan Gurović al Barcelona se podría comprar casi un par de veces al Estudiantes al completo. Sin embargo, el que secó al yugoslavo nacionalizado griego fue un chaval de la cantera de 19 años, Felipe Reyes, hermano del internacional Alfonso Reyes. Sólo entendiendo la especial idiosincrasia que inculca el Ramiro de Maeztu se puede comprender que un equipo con un solo extranjero apabulle a todo un FC Barcelona, o que, en un gesto de solidaridad poco común en el baloncesto profesional, se incluya de forma simbólica el número y el nombre del lesionado Chandler Thompson en el acta oficial del partido.

 

Los “toreros” ya dieron un primer aviso de lo que eran capaces al comienzo del partido y, tras un parcial de 11-0, abrieron la primera brecha importante en el marcador (21-13, min. 9). Sin embargo, coincidiendo con los mejores minutos de los estudiantiles, Bárcenas (el sustituto de Thompson) sufrió la fractura del tabique nasal en un encontronazo con Gurović en el minuto 8 que le obligó a abandonar la pista momentáneamente y aparecer más tarde con una máscara de protección. Este incidente pareció enfriar los ánimos locales, y entre las penetraciones suicida de Esteller y los triples de Ðorđević el Barcelona pudo retirarse al descanso con ventaja en el marcador (39-42), aunque sin ofrecer ni muchísimo menos una sensación de autoridad y confianza.

 

Tras el paso por vestuarios, sin embargo, el Barcelona pareció salir anestesiado y, en un abrir y cerrar de ojos, los triples de Azofra, Jiménez y Vandiver le dieron la vuelta al partido (58-45, min. 24). La cuarta falta personal de Dueñas y el resurgir de Alfonso Reyes sirvieron para ampliar las diferencias entre un equipo que suplía con casta su evidente falta de centímetros y otro que, sobrado de altura, se veía incapaz sin embargo de dominar el rebote (40 rechaces del Estudiantes frente a tan sólo 21 del Barcelona). La defensa fortísima y agotadora planteada por Pepu Hernández, llena de ayudas y trampas, desestabilizó por completo a los hombres de Aíto, y las diferencias no dejaron de crecer (67-53, min. 31; 72-56, min. 32; 79-61, min. 35) hasta una máxima de 19 puntos (92-73) a 20 segundos del final. Dentro de una semana, los toreros del Ramiro tendrán la oportunidad histórica de completar su faena y conquistar su primer título europeo, aunque el Barcelona ya remontó anteriormente una desventaja de 16 puntos en la eliminatoria de cuartos de final frente al Ducato Siena.

 

FINAL (SECOND LEG)

VENUE: Palau Blaugrana (Barcelona)

DATE: 31-03-1999 (20:00 h)

ATTENDANCE: 8.000

REFEREES: Gennaro Colucci (ITA), Efim Resser (GER)

FOULED OUT: Alston (37’), Dueñas (39’) / Jiménez (38’), Azofra (40’)

TOP SCORER: Shaun Vandiver (21)

[Incidents: The Serbian point guard Saša Ðorđević, very affected by the recent NATO bombing of Yugoslavia, held a banner reading “Stop the war”.]

FC Barcelona - CB Estudiantes

97-70 (43-22)

FC Barcelona (coach: Aíto García Reneses)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Nacho Rodríguez

1

1

2

1

-

-

3

-

-

4

2

5

1

22

5

# Roger Esteller

4

3

3

1

6

3

1

-

-

3

-

2

2

25

12

# Milan Gurović

7

4

4

-

6

5

3

2

-

1

1

1

3

31

13

# Derrick Alston

10

6

-

-

6

2

4

3

2

1

3

3

5

29

14

# Efthymis Rentzias

11

7

1

1

1

1

5

6

1

3

2

1

4

34

18

Juan Carlos Navarro

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

2

-

Xavi Fernández

2

2

3

2