Korac Cup 1995-96

Korać Cup 1995-96

(From 6-09-1995 to 13-03-1996)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          97 teams (best qualified clubs in domestic leagues) play knock-out rounds on a home and away basis. The aggregate score of both games decides the winner.

·          The sixteen teams qualified after the 1/16 Final round enter an 1/8 Final stage, divided into four groups of four playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats. In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final standing: 1) one-to-one games between the teams; 2) basket average; 3) individual wins and defeats.

·          The group winners and runners-up after the 1/8 Final stage qualify for a 1/4 Final knock-out round (X-pairings, home and away games). The four winners advance further to a 1/2 Final round (home and away games).

·          The final is played on a home and away basis.

 

 

FIRST ROUND

(6-09-1995 / 13-09-1995)

Plannja Basket [Luleå] (SWE) - BK Avtodorozhnik [Saratov] (RUS)

82-87 (48-42)

87-78 (38-39)

KK Šiauliai (LIT) - WKS Śląsk Wrocław (POL)

100-88 (46-53)

75-65 (41-31)

UKJ Möllersdorf Traiskirchen (AUT) - KK Beočin (YUG)

75-87 (35-48)

109-67 (57-34)

HKK Brotnjo [Čitluk] (BOS) - BK Sparkasse Aflenz (AUT)

88-79 (44-43)

97-96 (50-55)

AD Ovarense [Ovar] (POR) - Spirou BC [Charleroi] (BEL)

82-82 (45-41) (a)

86-66 (44-43) (c)

KK Nemetali Strumica (MAC) - Atomerőmű SE [Paks] (HUN)

63-71 (32-34)

78-53 (42-20)

BK Ozeta Trenčín (SVK) - Belgacom Union Mons-H. [Quaregnon] (BEL)

59-61 (25-35)

103-68 (43-38)

AO Sporting [Athína] (GRE) - AEK [Lárnax] (CYP)

77-61 (37-38) (a)

84-84 (45-39)

KK Savy [Alytus] (LIT) - BK Spartak [Moskva] (RUS)

20-0

0-20 (d)

BC Floare [Bender] (MOL) - BK Ficosota Shumen (BUL)

71-65 (40-35)

85-61 (33-31)

KK Vitez (BOS) - KK Kantrida [Rijeka] (CRO)

56-125 (20-59)

109-64 (55-25)

KS Vllaznia [Shkodër] (ALB) - KK Žito [Veles] (MAC)

53-90 (40-44)

93-66 (45-34)

KK Bosna [Sarajevo] (BOS) - KK Croatia Osiguranje Split (CRO)

0-20

20-0 (d)

GSS Keravnós [Levkosía] (CYP) - BK Slavija [Sofija] (BUL)

86-69 (37-43) (b)

123-99 (59-48) (ce)

BK Slovakofarma Pezinok (SVK) - Århus BK [Brøndby] (DEN)

95-113 (40-63)

95-102 (44-57)

MBK Bipa-Moda Odessa (UKR) - Maccabi Rishon Le’Ziyon BC (ISR)

87-78 (48-44)

89-63 (45-39)

KK Kovino. Savinjska Polzela (SVN) - Albacomp NB [Székes.] (HUN)

90-72 (46-33)

74-74 (35-33)

KK Slavonska Banka Osijek (CRO) - BK Chemosvit Svit (SVK)

70-59 (35-29)

62-67 (22-28)

BK Nová Huť Ostrava (CZR) - TTL UniVersa Bamberg (GER)

81-88 (40-48)

84-70 (38-36)

AS Omónia Levkosías (CYP) - Hapoel Holon BC (ISR)

82-76 (42-42)

94-81 (44-36)

Zalaegerszegi TE KK (HUN) - KK Bavaria Wolltex Maribor (SVN)

63-83 (34-48)

90-95 (46-51)

BK Akvarius [Volgograd] (RUS) - KK Crvena Zvezda [Beograd] (YUG)

74-67 (40-43)

78-76 (36-38)

ASVEL Basket [Villeurbanne] (FRA) - Manchester Giants (ENG)

83-76 (38-34)

85-94 (35-56)

BSC Einkaufswelt Fürstenfeld (AUT) - BBC Sparta Bertrange (LUX)

90-72 (40-35)

83-77 (37-45)

BK Grodno-93 (BLR) - HKS Stal Bobrek [Bytom] (POL)

73-83 (37-40)

83-55 (41-24)

BK Shakhtar [Donetsk] (UKR) - Astra Södertälje BBK (SWE)

66-41 (33-16)

80-86 (40-39)

KK Cenex [Sarajevo] (BOS) - MOL Szolnoki Olajbányász (HUN)

0-20

20-0 (d)

KK MZT Skopje (MAC) - KK Franck Dona [Zagreb] (CRO)

81-64 (45-27)

94-80 (52-40)

Borås BK (SWE) - Crystal Palace BC [London] (ENG)

96-77 (43-31)

72-58 (39-27)

KD Litostroj Slovan [Ljubljana] (SVN) - BBC Steiner Bayreuth (GER)

86-83 (49-46)

88-71 (48-26)

London Towers (ENG) - PSG Racing Basket [Paris] (FRA)

68-57 (36-28) (b)

88-79 (47-38)

KK Satex Maribor (SVN) - Tofaş SK [Bursa] (TUR)

71-76 (34-38)

76-70 (44-34)

UD Oliveirense [Oliveira de Azeméis] (POR) - Worthing Bears (ENG)

92-75 (53-34)

100-85 (45-42) (f)

JDA Dijon (FRA) - BC Sparta Praha (CZR)

78-51 (39-28)

69-71 (39-35)

ABC Trodat Wels (AUT) - USK Trident Praha (CZR)

84-82 (40-34)

65-76 (38-42)

(a) Games played on 5-09-1995.

(b) Games played on 7-09-1995.

(c) Games played on 12-09-1995.

(d) BK Spartak, KK Bosna and KK Cenex all withdrew before the first leg, and their rivals received a forfeit (20-0) in both games.

(e) The score in the second leg at the end of regulation was 108-91, so it was necessary to play an extra-time to decide the winner of this match.

(f) The score in the second leg at the end of regulation was 90-73, so it was necessary to play an extra-time to decide the winner of this match.

 

 

1/32 FINAL

(27-09-1995 / 4-10-1995)

BK Avtodorozhnik - KK Atletas [Kaunas] (LIT)

94-76 (48-45)

71-70 (40-41)

KK Šiauliai - KK Beočin

82-68 (38-28)

84-87 (34-35)

HKK Brotnjo - Spirou BC

69-118 (33-54)

141-68 (75-31)

Atomerőmű SE - CB Estudiantes [Madrid] (SPA)

68-87 (30-48)

108-70 (49-37)

Belgacom Union Quaregnon-Mons - AO Sporting

92-92 (51-45)

107-92 (49-48) (b)

KK Savy - Pitch Cholet Basket (FRA)

65-90 (35-52)

71-48 (33-20)

BK Ficosota Shumen - PTT SK [Ankara] (TUR)

81-91 (40-53)

92-87 (49-40)

KK Kantrida - US Scavolini Victoria Libertas [Pesaro] (ITA)

72-75 (39-39)

94-87 (56-42)

KK Žito - KK Croatia Osiguranje Split

57-67 (26-30) (a)

82-66 (37-36) (b)

BK Slavija - Cagiva Pallacanestro Varese (ITA)

89-104 (47-55)

97-70 (54-43)

Århus BK - Maccabi Rishon Le’Ziyon BC

65-70 (26-39)

98-73 (50-35)

KK Kovinotehna Savinjska Polzela - Efes Pilsen SK [İstanbul] (TUR)

66-76 (38-36)

68-52 (36-28)

KK Slavonska Banka Osijek - TTL UniVersa Bamberg

78-89 (36-46)

86-79 (46-33)

Hapoel Holon BC - Teamsystem Fortitudo Bologna (ITA)

75-89 (36-52)

88-60 (47-28)

KK Bavaria Wolltex Maribor - BK Akvarius

87-77 (49-41)

83-82 (37-45)

ASVEL Basket - Hapoel Tel-Aviv BC (ISR)

93-68 (45-36)

73-89 (33-43)

KK Šilutė (LIT) - MBK Nikolaev (UKR)

100-76 (56-39)

99-84 (36-37)

BSC Einkaufswelt Fürstenfeld - AEK BC [Athína] (GRE)

88-118 (41-57)

100-63 (45-26)

HKS Stal Bobrek - BK Shakhtar

79-69 (29-33)

80-78 (35-44)

MOL Szolnoki Olajbányász - Áris BC [Thessaloníkê] (GRE)

64-66 (25-29)

106-72 (46-35)

KK MZT Skopje - CSK VVS Samara (RUS)

91-78 (49-47)

94-70 (49-41)

SC Beira-Mar [Aveiro] (POR) - CB Amway Zaragoza (SPA)

92-116 (34-56)

84-86 (43-53)

Borås BK - KK Borovica [Ruma] (YUG)

78-117 (47-52)

83-76 (43-32)

BBC Steiner Bayreuth - Paniónios BC [Athína] (GRE)

64-85 (34-48)

78-67 (37-27)

London Towers - Tofaş SK

83-74 (37-48)

97-70 (48-37)

RBC Go Pass Verviers-Pepinster (BEL) - TDK Bàsquet Manresa (SPA)

77-81 (39-41)

84-64 (42-30) (b)

UD Oliveirense - JDA Dijon

71-71 (37-32)

88-60 (44-31)

Fenerbahçe SK [İstanbul] (TUR) - Racing Basket Antwerpen (BEL)

92-61 (46-41)

65-67 (40-36)

SSV Brandt Hagen (GER) - KK Vojvodina [Novi Sad] (YUG)

85-77 (44-40)

76-50 (31-31)

ABC Trodat Wels - BC Festina Andorra (SPA)

75-81 (44-37)

84-72 (41-34)

BYES: Alba Berlin BT (GER) [title holder], Stefanel Olimpia Milano (ITA).

(a) Game played on 28-09-1995.

(b) Games played on 3-10-1995.

 

 

1/16 FINAL

(25-10-1995 / 1-11-1995)

BK Avtodorozhnik - Alba Berlin BT

86-98 (46-57)

106-97 (44-62)

KK Šiauliai - Stefanel Olimpia Milano

74-81 (34-33)

91-56 (49-32)

Spirou BC - CB Estudiantes

80-85 (49-48) (a)

97-90 (50-41) (b)

AO Sporting - Pitch Cholet Basket

95-76 (55-44) (a)

80-71 (35-36)

PTT SK - US Scavolini Victoria Libertas

61-73 (24-47)

75-60 (39-26)

KK Croatia Osiguranje Split - Cagiva Pallacanestro Varese

54-60 (23-31)

72-61 (31-28)

Maccabi Rishon Le’Ziyon BC - Efes Pilsen SK

59-79 (24-34)

82-59 (39-34)

TTL UniVersa Bamberg - Teamsystem Fortitudo Bologna

62-72 (33-40)

80-70 (49-28)

KK Bavaria Wolltex Maribor - ASVEL Basket

98-103 (57-59)

81-63 (44-27)

KK Šilutė - AEK BC

79-93 (42-51)

121-100 (59-46)

HKS Stal Bobrek - Áris BC

80-54 (26-23)

94-51 (42-23)

CSK VVS Samara - CB Amway Zaragoza

102-100 (53-52)

92-69 (43-39)

KK Borovica - Paniónios BC

75-77 (46-36)

85-65 (43-28) (b)

Tofaş SK - TDK Bàsquet Manresa

70-64 (42-34)

73-64 (33-32)

JDA Dijon - Fenerbahçe SK

69-72 (40-33)

91-68 (47-26)

KK Vojvodina - BC Festina Andorra

81-69 (44-34)

79-64 (36-36)

(a) Games played on 24-10-1995.

(b) Games played on 31-10-1995.

 

 

1/8 FINAL GROUP STAGE

 

GROUP A

Competition Day 1 (22-11-1995) / Competition Day 4 (13-12-1995)

Stefanel Olimpia Milano - CB Estudiantes

87-68 (42-28)

86-76 (47-28)

AO Sporting - Fenerbahçe SK

106-90 (43-41)

98-78 (45-32)

Competition Day 2 (29-11-1995) / Competition Day 5 (20-12-1995)

CB Estudiantes - Fenerbahçe SK

76-83 (41-43)

100-89 (43-39)

AO Sporting - Stefanel Olimpia Milano

96-100 (43-57)

110-83 (52-44)

Competition Day 3 (6-12-1995) / Competition Day 6 (3-01-1996)

AO Sporting - CB Estudiantes

84-88 (41-41) (*)

86-88 (48-30)

Fenerbahçe SK - Stefanel Olimpia Milano

67-81 (41-35)

79-73 (38-30)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Stefanel Olimpia Milano

6

5

1

533

473

11

2. Fenerbahçe SK

6

3

3

511

509

9

3. CB Estudiantes

6

2

4

493

518

8

4. AO Sporting

6

2

4

535

572

8

 

GROUP B

Competition Day 1 (22-11-1995) / Competition Day 4 (13-12-1995)

Efes Pilsen SK - Cagiva Pallacanestro Varese

80-60 (34-26)

80-56 (40-33)

BC Festina Andorra - Paniónios BC

63-72 (37-29)

80-68 (47-37)

Competition Day 2 (29-11-1995) / Competition Day 5 (20-12-1995)

Cagiva Pallacanestro Varese - BC Festina Andorra

78-61 (39-33)

73-83 (34-36)

Efes Pilsen SK - Paniónios BC

68-66 (33-35)

68-75 (40-33) (*)

Competition Day 3 (6-12-1995) / Competition Day 6 (3-01-1996)

Paniónios BC - Cagiva Pallacanestro Varese

68-61 (40-36)

96-91 (43-38)

BC Festina Andorra - Efes Pilsen SK

63-72 (28-34)

78-52 (38-21)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Efes Pilsen SK

6

5

1

429

389

11

2. Cagiva Pallacanestro Varese

6

4

2

458

429

10

3. Paniónios BC

6

3

3

445

431

9

4. BC Festina Andorra

6

0

6

380

463

6

 

GROUP C

Competition Day 1 (22-11-1995) / Competition Day 4 (13-12-1995)

CB Amway Zaragoza - Teamsystem Fortitudo Bologna

76-77 (43-39)

82-81 (42-39)

Áris BC - Alba Berlin BT

81-79 (45-43)

104-86 (50-41)

Competition Day 2 (29-11-1995) / Competition Day 5 (20-12-1995)

Teamsystem Fortitudo Bologna - Alba Berlin BT

101-79 (47-39)

86-78 (39-39)

CB Amway Zaragoza - Áris BC

89-84 (34-51)

81-70 (40-34)

Competition Day 3 (6-12-1995) / Competition Day 6 (3-01-1996)

Áris BC - Teamsystem Fortitudo Bologna

83-60 (40-34)

88-84 (44-30)

Alba Berlin BT - CB Amway Zaragoza

89-87 (51-44)

92-101 (47-41)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Teamsystem Fort. Bologna

6

4

2

486

489

10

2. Alba Berlin BT

6

4

2

538

525

10

3. Áris BC

6

3

3

499

490

9

4. CB Amway Zaragoza

6

1

5

495

514

7

 

GROUP D

Competition Day 1 (22-11-1995) / Competition Day 4 (13-12-1995)

AEK BC - ASVEL Basket

73-79 (39-37) (*)

69-91 (31-38)

US Scavolini Victoria Libertas - TDK Bàsquet Manresa

94-69 (51-31)

90-68 (40-37)

Competition Day 2 (29-11-1995) / Competition Day 5 (20-12-1995)

ASVEL Basket - TDK Bàsquet Manresa

91-78 (49-39)

71-72 (38-41) (*)

AEK BC - US Scavolini Victoria Libertas

63-72 (34-40)

93-86 (51-48)

Competition Day 3 (6-12-1995) / Competition Day 6 (3-01-1996)

US Scavolini Victoria Libertas - ASVEL Basket

83-86 (53-37)

66-58 (28-38)

TDK Bàsquet Manresa - AEK BC

88-84 (32-44)

83-80 (39-34)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. ASVEL Basket

6

5

1

463

454

11

2. US Scavolini V. Libertas

6

3

3

468

460

9

3. TDK Bàsquet Manresa

6

2

4

476

492

8

4. AEK BC

6

2

4

480

481

8

 

 

1/4 FINAL

(17-01-1996 / 24-01-1996)

2A-1B (1): Fenerbahçe SK - Efes Pilsen SK

68-95 (35-46)

56-74 (40-44)

2B-1A (2): Cagiva Pallacanestro Varese - Stefanel Olimpia Milano

72-81 (39-37)

89-90 (45-48)

2C-1D (3): Alba Berlin BT - ASVEL Basket

79-75 (38-32)

82-76 (49-43)

2D-1C (4): US Scavolini Victoria Libertas - Teamsystem Fortitudo Bologna

81-84 (37-43)

100-89 (62-40)

 

 

1/2 FINAL

(7-02-1996 / 14-02-1996)

1-4: Efes Pilsen SK - Teamsystem Fortitudo Bologna

102-78 (44-45)

97-91 (51-46)

2-3: Stefanel Olimpia Milano - ASVEL Basket

73-69 (37-31)

72-81 (34-42)

 

 

FINAL (FIRST LEG)

VENUE: Abdi İpekçi (İstanbul)

DATE: 6-03-1996 (18:30 h)

ATTENDANCE: 12.000

REFEREES: Armand de Keyser (BEL), Carl Jungebrand (FIN)

FOULED OUT: Mirsad (38’)

TOP SCORER: Petar Naumoski (31)

[Incidents: After a series of controversial decisions by the Finish referee Carl Jungebrand in the last minutes of the game, an infuriated Dino Meneghin, Stefanel’s assistant coach, had to be stopped by the Turkish police on his way to attack the FIBA official.]

Efes Pilsen SK - Stefanel Olimpia Milano

76-68 (40-32)

Efes Pilsen SK (coach: Aydın Örs)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Petar Naumoski

10

8

11

5

-

-

3

-

-

1

2

10

3

40

31

# Ufuk Sarıca

3

-

5

1

-

-

3

-

-

1

-

1

3

27

3

# Volkan Aydın

2

2

3

1

2

2

3

3

-

3

2

-

3

37

9

# Conrad McRae

8

6

-

-

4

1

4

2

-

-

2

-

4

27

13

# Tamer Oyguç

3

2

-

-

1

1

1

-

-

-

1

2

3

23

5

Mirsad Türkcan

3

1

2

-

4

4

4

2

-

-

1

-

5

27

6

Murat Evliyaoğlu

-

-

6

3

-

-

1

-

-

-

-

1

1

19

9

TOTAL

29

19

27

10

11

8

19

7

-

5

8

14

22

200

76

 

Stefanel Olimpia Milano (coach: Bogdan Tanjević)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Nando Gentile

4

2

4

3

2

1

1

-

-

2

-

4

3

36

14

# Dejan Bodiroga

13

7

2

1

3

2

7

3

-

1

4

2

2

38

19

# Rolando Blackman

8

4

1

-

8

6

2

1

-

-

1

2

-

40

14

# Gregor Fučka

8

4

-

-

6

4

4

1

-

1

1

1

4

32

12

# Davide Cantarello

2

-

-

-

2

2

1

-

-

3

-

-

4

22

2

Flavio Portaluppi

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

5

-

Alessandro de Pol

3

1

-

-

4

2

2

2

-

-

1

-

2

21

4

Paolo Alberti

2

1

-

-

1

1

1

-

-

-

-

-

1

6

3

TOTAL

40

19

7

4

26

18

18

7

-

7

7

9

16

200

68

RESUMEN (SUMMARY)

En el infierno del Abdi İpekçi, el Efes Pilsen logró imponerse al Stefane de Milán por ocho puntos de diferencia (76-68) en el primer partido de la final de la Copa Korać, lo que deja las espadas en todo lo alto de cara al choque de vuelta que se disputará en tierras italianas dentro de una semana. De la mano de un excepcional Petar Naumoski, el líder de la liga turca dominó durante la mayor parte del encuentro al conjunto lombardo, llegando a alcanzar una máxima ventaja de once puntos (40-29) a dos minutos del descanso. Ni el veterano Rolando Blackman, estrella del cuadro milanés, ni el multifuncional Dejan Bodiroga (base-escolta-alero) pudieron frenar los constantes uno-contra-uno del base macedonio, que constituyeron la base del juego de ataque del Efes Pilsen durante la primera mitad.

 

Tras el descanso, Bogdan Tanjević planteó una zona 1-3-1 que bloqueó el monótono sistema ofensivo del cuadro turco y le obligó a buscar soluciones en lanzamientos lejanos. Tuvieron que transcurrir cuatro minutos para que Naumoski (¿quién si no?) lograra la primera canasta del Efes Pilsen en la segunda mitad con un lanzamiento triple. Ante la falta de inspiración de Ufuk Sarıca, el Stefanel logró acortar las diferencias hasta empatar a 58 a nueve minutos del final. Los italianos parecían tener controlada la situación ―máxime con la acumulación de personales del pívot local Conrad McRae, relegado al banquillo― y se aprestaban a vivir un final de partido relativamente plácido. Sin embargo, el Efes Pilsen, jaleado incansablemente por los aficionados que abarrotaban el Abdi İpekçi, se recuperó en los minutos finales, y gracias a tres triples consecutivos de Naumoski logró una victoria por ocho puntos de diferencia (76-68) que le concede opciones de cara al encuentro de vuelta.

 

FINAL (SECOND LEG)

VENUE: Forum di Milanofiori (Assago)

DATE: 13-03-1996 (20:30 h)

ATTENDANCE: 10.800

REFEREES: Reuven Virovnik (ISR), Viliam Koller (SVK)

FOULED OUT: Cantarello (30’) / Volkan (39’)

TOP SCORER: Petar Naumoski (26)

Stefanel Olimpia Milano - Efes Pilsen SK

77-70 (34-32)

Stefanel Olimpia Milano (coach: Bogdan Tanjević)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Nando Gentile

3

1

6

4

2

1

3

2

-

-

1

3

4

36

15

# Dejan Bodiroga

11

7

2

-

-

-

5

3

-

2

-

1

2

38

14

# Rolando Blackman

8

3

6

2

-

-

1

1

-

1

-

1

2

37

12

# Gregor Fučka

17

9

-

-

3

2

1

3

-

2

6

1

4

34

20

# Davide Cantarello

3

3

-

-

-

-

1

3

-

5

1

1

5

19

6

Flavio Portaluppi

-

-

5

2

4

2

2

-

-

2

1

-

2

15

8

Alessandro de Pol

3

1

-

-

-

-

3

2

-

1

1

-

2

21

2

TOTAL

45

24

19

8

9

5

16

14

-

13

10

7

21

200

77

 

Efes Pilsen SK (coach: Aydın Örs)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Petar Naumoski

5

3

8

4

8

8

-

2

-

-

2

1

2

40

26

# Ufuk Sarıca

8

2

5

2

4

4

-

2

-

-

2

-

1

40

14

# Volkan Aydın

4

1

1

-

4

3

1

1

-

1

3

2

5

24

5

# Conrad McRae

6

4

-

-

2

2

6

4

-

3

1

-

1

32

10

# Tamer Oyguç

3

2

-

-

2

-

4

-

-

-

1

-

2

20

4

Mirsad Türkcan

3

2

1

-

5

3

9

4

-

2

2

-

2

32

7

Murat Evliyaoğlu

1

1

3

-

3

2

-

-

-

2

2

1

3

12

4

TOTAL

30

15

18

6

28

22

20

13

-

8

13

4

16

200

70

RESUMEN (SUMMARY)

El Efes Pilsen se convirtió en el primer equipo turco en conquistar un título europeo tras hacer buenos los ocho puntos de diferencia logrados en el primer partido de la final de la Copa Korać. Por el contrario, la victoria pírrica lograda por el Stefanel de Milán en el encuentro de vuelta (77-70) no pudo evitar que al conjunto lombardo se le escapara el título por segundo año consecutivo (en el plano personal, fue la quinta final de Copa Korać perdida por Bogdan Tanjević).

 

El resultado final resulta ciertamente engañoso, porque puede hacer pensar que los italianos estuvieron cerca de remontar los ocho puntos de diferencia que se trajeron de Estambul, cuando en realidad fue el Efes Pilsen el que dominó durante la mayor parte del encuentro. Pese a que los aficionados que abarrotaban el Forum de Assago se las prometían muy felices cuando el Stefanel logró igualar la eliminatoria tras un triple de Rolando Blackman (16-8, min. 7), el conjunto turco, liderado una vez más por un imparable Petar Naumoski, se recuperó espléndidamente con un parcial de 0-8 (16-16, min. 9). Conrad McRae era el auténtico dominador de la pintura (nueve rebotes en esta primera mitad), al tiempo que la zona 1-3-1 ordenada por Bogdan Tanjević se veía incapaz de frenar los ataques del Efes Pilsen, que al paso por el minuto 14 ya se había puesto por delante en el marcador (23-25). Pese a que el Stefanel logró recuperar la iniciativa al descanso (34-32), la escasa capacidad reboteadora del equipo, los errores de Fučka y la poca participación en el juego de Gentile y Bodiroga eran malos augurios para el conjunto local.

 

Al inicio de la segunda mitad, los triples de Naumoski y los contragolpes turcos rompieron la defensa zonal del Stefanel, y el Efes Pilsen logró una ventaja considerable (44-52, min. 29) que dejaba en +16 su renta en el global de la eliminatoria y parecía poner las cosas muy difíciles para el conjunto lombardo. En un último esfuerzo, los locales lograron empatar a 62 en el minuto 35, y tres minutos más tarde consiguieron una ventaja de cinco puntos (74-69) que parecía abrirles las puertas del triunfo, pero acabaron pagando el esfuerzo anterior y en cuatro ataques consecutivos Blackman y Portaluppi fallaron otros tantos lanzamientos. El Efes Pilsen no tuvo excesivos problemas entonces para contener los desesperados intentos del Stefanel, y un último triple de Gentile sólo sirvió para establecer el resultado definitivo.

 

 

ROSTERS (FINALISTS)

(Numbers in blue indicate the 10 players registered for the final)

Efes Pilsen SK

Stefanel Olimpia Milano

4. Erdal Bibo (F) TUR

5. Bora Sancar (PG) TUR

6. Mirsad Türkcan (PF) TUR

7. Petar Naumoski (Петар Наумоски) (PG) MAC

8. Volkan Aydın (F) TUR

9. Conrad McRae (C) USA

10. Mustafa Kemal Bitim (F) TUR

11. Murat Evliyaoğlu (G) TUR

12. Hüseyin Beşok (C) TUR

13. Tamer Oyguç (C) TUR

14. Alpay Öztaş (F) TUR

15. Ufuk Sarıca (G) TUR

Gökhan Güney (PG) TUR

Ömer Onan (G) TUR

Hidayet Türkoğlu (F) TUR

COACH: Aydın Örs TUR

5. Ferdinando “Nando” Gentile (PG) ITA

6. Flavio Portaluppi (G) ITA

7. Gregor Fučka (PF) ITA

8. Andrea Michelori (F) ITA

9. Alessandro de Pol (F) ITA

10. Dejan Bodiroga (F) YUG

11. Paolo Alberti (C) ITA

12. Marco Baldi (C) ITA

13. Marco Sambugaro (G) ITA

14. Davide Cantarello (C) ITA

15. Rolando Antonio Blackman (F) PAN

Giorgio Mapelli (F) ITA

Enrico degli Agosti (C) ITA

Stefano Sala (XX) ITA

Davide Brambilla (XX) ITA

COACH: Bogdan Tanjević YUG

 

 

::::: GAME DETAILS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::

 

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco