Korać Cup 2001-02

(From 26-09-2001 to 17-04-2002)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          67 teams (best qualified clubs in domestic leagues) play knock-out rounds on a home and away basis. The aggregate score of both games decides the winner.

·          The 32 teams qualified after the 1/32 Final round enter a 1/16 Final stage, divided into eight groups of four playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats. In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final standing: 1) one-to-one games between the teams; 2) basket average; 3) individual wins and defeats.

·          The group winners and runners-up after the 1/16 Final stage qualify for an 1/8 Final knock-out round (X-pairings, home and away games). The eight winners advance further to the rounds of 1/4 Final and 1/2 Final (also with home and away games).

·          The final is played on a home and away basis.

 

 

FIRST ROUND

(26-09-2001 / 3-10-2001)

Kaposvári KK (HUN) - KK Triglav Osiguranje Rijeka (CRO)

90-73 (39-40)

65-80 (32-44)

WTC San Marino [Faetano] (MAR) - KD Geoplin Slovan [Ljubljana] (SVN)

47-121 (18-63) (a)

123-31 (62-18) (b)

AP Garmon [Serravalle] (MAR) - Wörthersee Piraten BC [Klagen.] (AUT)

54-76 (33-40)

92-65 (47-38)

(a) Game played on 25-09-2001.

(b) Game played on 2-10-2001.

 

 

1/32 FINAL

(17-10-2001 / 24-10-2001)

Wörthersee Piraten BC - Müller Scaligera Verona (ITA)

59-103 (39-50)

83-82 (41-45)

HKK Feal Široki [Široki Brijeg] (BOS) - Telestet Maroússi BC (GRE)

94-85 (39-34)

87-61 (47-28)

UD Oliveirense [Oliveira de Az.] (POR) - ES Chalonnais [Chalon/Saône] (FRA)

76-73 (36-42)

79-67 (48-37)

Euphony Liège BC (BEL) - Paris Basket Racing (FRA)

62-83 (27-39)

88-74 (54-38)

SK Maccabi Brinkford [Tbilisi] (GEO) - BK Avtodor [Saratov] (RUS)

91-141 (45-66)

145-64 (70-33)

BBC Amicale [Steinsel] (LUX) - FC Porto (POR)

65-109 (32-48)

113-53 (61-31)

BK Montan Bears Kapfenberg (AUT) - KK Hemofarm [Vršac] (YUG)

56-66 (33-32)

86-58 (37-28)

Apóllon FC [Lemesós] (CYP) - PAOK BC [Thessaloníkê] (GRE)

65-69 (28-34) (a)

95-71 (56-33) (d)

BK EVRAZ [Ekaterinburg] (RUS) - Fenerbahçe SK [İstanbul] (TUR)

71-62 (35-26)

78-77 (37-33)

Kaposvári KK - MKS Hoop Blachy Pruszyński [Pruszków] (POL)

96-81 (51-41)

98-93 (46-48)

BC Sparta Praha (CZR) - KK Pivovarna Laško (SVN)

86-111 (45-59)

102-65 (56-36)

BBC Etzella [Ettelbruck] (LUX) - JDA Dijon (FRA)

40-118 (24-55) (a)

109-65 (61-23)

BK Opava (CZR) - KK Zagreb (CRO)

96-72 (53-50) (a)

82-84 (47-37)

AEK [Lárnax] (CYP) - Maccabi Ironi Ramat-Gan BC (ISR)

77-87 (33-42)

78-61 (40-30)

BK Akademik [Sofija] (BUL) - BK Khimki [Moskva] (RUS)

74-76 (45-41)

65-55 (39-21)

KD Geoplin Slovan - KK Zrinjevac [Zagreb] (CRO)

87-64 (45-26)

67-85 (38-28) (d)

CAB [Funchal] (POR) - CB Fórum Valladolid (SPA)

85-84 (49-42) (a)

78-70 (40-38) (e)

Stretch-Top Bingoal Bree BBC (BEL) - CB Jabones Pardo Fuenlabrada (SPA)

77-92 (37-50)

84-90 (39-45)

Dexia Union Mons-Hainaut (BEL) - TVG Herzogtel Trier (GER)

87-87 (38-44) (a)

92-101 (38-35) (f)

Debreceni Vadkakasok KSE (HUN) - BK Mlékárna Kunín [N. Jičín] (CZR)

81-95 (46-46)

78-78 (32-41)

Eiffel Towers BV [Nijmegen] (NED) - Telindus Racing B. Antwerpen (BEL)

60-80 (31-35)

88-83 (55-43)

KK Zdravlje [Leskovac] (YUG) - Beşiktaş JK [İstanbul] (TUR)

88-77 (40-37)

84-70 (29-32) (g)

Basket Racing Club [Luxembourg] (LUX) - Bayer Giants Leverkusen (GER)

70-111 (43-57)

109-46 (48-20)

APOEL [Levkosía] (CYP) - Maccabi Ness Ra’anana BC (ISR)

70-84 (36-40)

84-72 (31-43)

AEL [Lemesós] (CYP) - Roseto Basket LR [Roseto degli Abruzzi] (ITA)

20-0

0-20 (h)

SG StadtSport Braunschweig (GER) - SLUC Nancy Basket (FRA)

74-93 (36-49) (b)

103-80 (59-45)

MTV Avitos Gießen (GER) - AD Ovarense Aerosoles [Ovar] (POR)

90-85 (49-50)

85-78 (37-30)

BC BVV ŽS Brno (CZR) - KK Prokom Trefl [Sopot] (POL)

84-103 (41-51)

105-60 (48-31)

CS West Petrom Arad (ROM) - BK Lokomotiv [Mineral’nye Vody] (RUS)

65-105 (33-56)

104-47 (54-24)

KK Čelik [Zenica] (BOS) - Büyük Kolej SK [Ankara] (TUR)

54-68 (17-37) (a)

63-63 (25-29)

AB Contern (LUX) - UKJ SÜBA Basketball [St. Pölten] (AUT)

68-112 (33-58) (c)

94-82 (41-35) (e)

Atomerőmű SE [Paks] (HUN) - KK Dona Dubrava [Zagreb] (CRO)

89-68 (47-23)

67-86 (41-43) (d)

(a) Games played on 16-10-2001.

(b) Game played on 2-10-2001.

(c) Game played on 18-10-2001.

(d) Games played on 23-10-2001.

(e) Games played on 25-10-2001.

(f) The score in the second leg at the end of regulation was 78-78, so it was necessary to play an extra-time to decide the winner of this match.

(g) The score in the second leg at the end of regulation was 72-61, so it was necessary to play an extra-time to decide the winner of this match.

(h) Roseto Basket Lido delle Rose withdrew before the competition due to financial problems, and therefore AEL (Athletiké Énosis Lemésou) received a forfeit (20-0) in both games.

 

 

1/16 FINAL GROUP STAGE

 

GROUP A

Competition Day 1 (14-11-2001) / Competition Day 4 (19-12-2001)

Bayer Giants Leverkusen - Elan Sportif Chalonnais

77-66 (34-25)

81-79 (39-50)

CB Jabones Pardo Fuenlabrada - Dexia Union Mons-Hainaut

104-77 (57-37)

94-83 (54-40) (*)

Competition Day 2 (5-12-2001) / Competition Day 5 (9-01-2002)

Dexia Union Mons-Hainaut - Elan Sportif Chalonnais

68-67 (31-36) (*)

77-73 (38-39)

CB Jabones Pardo Fuenlabrada - Bayer Giants Leverkusen

93-71 (49-29)

83-63 (43-24)

Competition Day 3 (12-12-2001) / Competition Day 6 (16-01-2002)

Bayer Giants Leverkusen - Dexia Union Mons-Hainaut

76-77 (47-38)

65-72 (22-32)

Elan Sportif Chalonnais - CB Jabones Pardo Fuenlabrada

85-75 (41-40) (*)

83-55 (43-30)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. CB J. Pardo Fuenlabrada

6

3

3

501

465

9

2. Bayer Giants Leverkusen

6

3

3

458

445

9

3. Elan Sportif Chalonnais

6

3

3

431

455

9

4. Dexia Union Mons-Hainaut

6

3

3

454

479

9

 

GROUP B

Competition Day 1 (14-11-2001) / Competition Day 4 (19-12-2001)

Müller Scaligera Verona - Telindus Racing Basket Antwerpen

82-72 (44-33)

76-75 (39-32)

SLUC Nancy Basket - FC Porto

106-82 (54-39)

101-98 (47-45)

Competition Day 2 (5-12-2001) / Competition Day 5 (9-01-2002)

FC Porto - Telindus Racing Basket Antwerpen

91-80 (50-46)

99-88 (51-45)

SLUC Nancy Basket - Müller Scaligera Verona

90-79 (44-38)

90-97 (43-47)

Competition Day 3 (12-12-2001) / Competition Day 6 (16-01-2002)

Telindus Racing Basket Antwerpen - SLUC Nancy Basket

78-80 (51-44)

84-81 (43-35)

Müller Scaligera Verona - FC Porto

114-98 (57-46)

87-81 (50-36)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. SLUC Nancy Basket

6

5

1

555

511

11

2. FC Porto

6

3

3

547

578

9

3. Müller Scaligera Verona

6

2

4

521

520

8

4. Telindus Racing B. Antwerpen

6

2

4

486

500

8

 

GROUP C

Competition Day 1 (14-11-2001) / Competition Day 4 (19-12-2001)

AD Ovarense Aerosoles - JDA Dijon

74-64 (27-38)

92-62 (43-30)

Telestet Maroússi BC - CB Fórum Valladolid

71-62 (48-32)

77-81 (44-44)

Competition Day 2 (5-12-2001) / Competition Day 5 (9-01-2002)

AD Ovarense Aerosoles - Telestet Maroússi BC

81-86 (38-45)

77-75 (39-29)

JDA Dijon - CB Fórum Valladolid

85-81 (41-45)

87-72 (42-44)

Competition Day 3 (12-12-2001) / Competition Day 6 (16-01-2002)

CB Fórum Valladolid - AD Ovarense Aerosoles

76-75 (39-36)

80-68 (49-27) (*)

Telestet Maroússi BC - JDA Dijon

86-79 (41-35)

94-63 (38-28)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Telestet Maroússi BC

6

5

1

464

468

11

2. JDA Dijon

6

3

3

486

453

9

3. AD Ovarense Aerosoles

6

2

4

447

463

8

4. CB Fórum Valladolid

6

2

4

451

464

8

 

GROUP D

Competition Day 1 (14-11-2001) / Competition Day 4 (19-12-2001)

Paris Basket Racing - Maccabi Ness Ra’anana BC

66-69 (36-29)

20-0 (b)

Beşiktaş JK - KK Hemofarm

79-61 (43-33)

95-83 (47-42)

Competition Day 2 (5-12-2001) / Competition Day 5 (9-01-2002)

Beşiktaş JK - Paris Basket Racing

73-85 (33-48)

86-79 (41-30)

KK Hemofarm - Maccabi Ness Ra’anana BC

72-67 (34-36)

82-61 (41-31)

Competition Day 3 (12-12-2001) / Competition Day 6 (16-01-2002)

Paris Basket Racing - KK Hemofarm

69-67 (28-40) (a)

80-72 (37-31)

Maccabi Ness Ra’anana BC - Beşiktaş JK

86-68 (45-37)

81-75 (37-31)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (60-60).

(b) Paris Basket Racing refused to play this game in Israel for security reasons, and therefore Maccabi Ness Ra’anana BC received a forfeit (20-0).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Maccabi Ness Ra’anana BC

6

4

2

399

348

10

2. KK Hemofarm

6

3

3

436

452

9

3. Paris Basket Racing

6

3

3

378

388

9

4. Beşiktaş JK

6

2

4

463

488

8

 

GROUP E

Competition Day 1 (14-11-2001) / Competition Day 4 (19-12-2001)

AEL - BK Lokomotiv

84-108 (45-54)

108-74 (60-31)

Maccabi Ironi Ramat-Gan BC - PAOK BC

81-71 (40-32)

72-44 (45-25)

Competition Day 2 (5-12-2001) / Competition Day 5 (9-01-2002)

PAOK BC - BK Lokomotiv

63-82 (27-45)

85-64 (41-27)

Maccabi Ironi Ramat-Gan BC - AEL

107-85 (54-43)

80-83 (38-45)

Competition Day 3 (12-12-2001) / Competition Day 6 (16-01-2002)

AEL - PAOK BC

90-92 (52-50)

102-62 (45-31)

BK Lokomotiv - Maccabi Ironi Ramat-Gan BC

86-66 (51-40)

87-80 (46-36)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Lokomotiv

6

5

1

549

438

11

2. Maccabi Ironi Ramat-Gan BC

6

4

2

468

474

10

3. PAOK BC

6

3

3

464

444

9

4. AEL

6

0

6

475

600

6

 

GROUP F

Competition Day 1 (14-11-2001) / Competition Day 4 (19-12-2001)

Atomerőmű SE - BK Khimki

82-64 (42-32)

87-99 (44-49)

Büyük Kolej SK - BK Opava

88-91 (46-46)

88-70 (35-38)

Competition Day 2 (5-12-2001) / Competition Day 5 (9-01-2002)

Atomerőmű SE - BK Opava

79-81 (34-38) (a)

103-84 (49-38)

Büyük Kolej SK - BK Khimki

69-90 (34-51)

100-78 (46-36)

Competition Day 3 (12-12-2001) / Competition Day 6 (16-01-2002)

BK Khimki - BK Opava

95-80 (51-41)

117-94 (69-44)

Büyük Kolej SK - Atomerőmű SE

83-87 (32-43)

82-71 (51-36)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (71-71).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Opava

6

5

1

560

510

11

2. Atomerőmű SE

6

4

2

513

489

10

3. BK Khimki

6

3

3

530

525

9

4. Büyük Kolej SK

6

0

6

459

538

6

 

GROUP G

Competition Day 1 (14-11-2001) / Competition Day 4 (19-12-2001)

BK Mlékárna Kunín - KK Prokom Trefl

88-96 (39-54) (a)

107-89 (52-48)

KK Pivovarna Laško - BK EVRAZ

98-79 (55-38)

69-96 (26-45)

Competition Day 2 (5-12-2001) / Competition Day 5 (9-01-2002)

KK Pivovarna Laško - BK Mlékárna Kunín

95-88 (46-45)

103-101 (55-48)

BK EVRAZ - KK Prokom Trefl

81-87 (35-39)

104-72 (56-33)

Competition Day 3 (12-12-2001) / Competition Day 6 (16-01-2002)

BK Mlékárna Kunín - BK EVRAZ

105-84 (62-42)

82-87 (47-53)

KK Prokom Trefl - KK Pivovarna Laško

99-79 (41-42)

86-76 (39-43)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Game played on 15-11-2001.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. KK Prokom Trefl

6

5

1

569

495

11

2. KK Pivovarna Laško

6

4

2

555

514

10

3. BK Mlékárna Kunín

6

3

3

560

565

9

4. BK EVRAZ

6

0

6

467

577

6

 

GROUP H

Competition Day 1 (14-11-2001) / Competition Day 4 (19-12-2001)

BK Avtodor - KD Geoplin Slovan

80-86 (46-37)

73-95 (41-43)

Kaposvári KK - UKJ SÜBA Basketball

101-83 (45-36)

77-111 (39-61)

Competition Day 2 (5-12-2001) / Competition Day 5 (9-01-2002)

UKJ SÜBA Basketball - KD Geoplin Slovan

66-88 (37-38)

81-77 (42-34)

Kaposvári KK - BK Avtodor

97-76 (44-29)

97-74 (50-31)

Competition Day 3 (12-12-2001) / Competition Day 6 (16-01-2002)

KD Geoplin Slovan - Kaposvári KK

76-70 (44-33)

78-74 (44-34)

BK Avtodor - UKJ SÜBA Basketball

118-82 (67-43)

75-98 (40-47)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Avtodor

6

4

2

564

487

10

2. Kaposvári KK

6

4

2

531

483

10

3. KD Geoplin Slovan

6

4

2

478

466

10

4. UKJ SÜBA Basketball

6

0

6

460

597

6

 

 

1/8 FINAL

(30-01-2002 / 6-02-2002)

2A-1B (1): Bayer Giants Leverkusen - SLUC Nancy Basket

87-80 (43-44) (a)

104-95 (61-41)

2B-1A (2): FC Porto - CB Jabones Pardo Fuenlabrada

85-85 (48-43)

101-71 (52-32)

2C-1D (3): JDA Dijon - Maccabi Ness Ra’anana BC

71-66 (36-37)

68-64 (29-30)

2D-1C (4): KK Hemofarm - Telestet Maroússi BC

69-71 (38-36)

85-71 (45-39)

2E-1F (5): Maccabi Ironi Ramat-Gan BC - BK Opava

86-64 (44-32)

80-69 (45-32)

2F-1E (6): Atomerőmű SE - BK Lokomotiv

88-90 (45-50)

92-89 (54-38)

2G-1H (7): KK Pivovarna Laško - BK Avtodor

96-74 (49-38)

92-81 (49-37)

2H-1G (8): Kaposvári KK - KK Prokom Trefl

78-88 (44-46)

98-95 (48-47)

(a) Game played on 29-01-2002.

 

 

1/4 FINAL

(27-02-2002 / 6-03-2002)

1-3 (A): SLUC Nancy Basket - JDA Dijon

95-72 (50-39)

79-66 (46-35)

2-4 (B): CB Jabones Pardo Fuenlabrada - Telestet Maroússi BC

84-82 (38-37)

73-63 (34-35)

5-7 (C): Maccabi Ironi Ramat-Gan BC - KK Pivovarna Laško

58-68 (37-41)

75-65 (41-26)

6-8 (D): BK Lokomotiv - KK Prokom Trefl

87-74 (44-39)

66-93 (31-53)

 

 

1/2 FINAL

(20-03-2002 / 27-03-2002)

A-C (X): SLUC Nancy Basket - KK Pivovarna Laško

89-58 (48-30)

94-83 (47-32)

B-D (Y): Telestet Maroússi BC - BK Lokomotiv

91-86 (47-46)

75-67 (33-31)

 

 

FINAL (FIRST LEG)

VENUE: Palais des Sports “Jean Weille” (Nancy)

DATE: 10-04-2002 (20:30 h)

ATTENDANCE: 6.000

REFEREES: Manuel Alzuria (SPA), Alberto Grossi (ITA)

FOULED OUT: Dubos

SCORING BY QUARTER: 18-17 / 30-15 / 24-15 / 26-25

TOP SCORER: Stevin Smith (23)

SLUC Nancy Basket - BK Lokomotiv

98-72 (48-32)

SLUC Nancy Basket (coach: Sylvain Lautié)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Stevin Smith

4

4

9

3

6

6

3

1

-

2

2

10

3

35

23

# Goran Bošković

4

2

5

3

1

1

4

4

1

2

4

1

4

28

14

# Ross Land

4

3

7

4

-

-

1

-

1

-

2

3

4

29

18

# Fabien Dubos

9

4

4

1

-

-

9

3

1

1

1

4

5

34

11

# Vincent Masingue

7

4

-

-

4

2

7

2

2

1

5

-

4

24

10

Cyril Julian

3

2

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

4

4

Joseph Gomis

11

6

1

1

3

3

-

-

1

1

2

2

4

22

18

Maxime Zianvéni

4

-

-

-

-

-

8

1

1

-

-

1

4

24

-

TOTAL

46

25

26

12

14

12

32

11

7

8

16

21

28

200

98

 

BK Lokomotiv (coach: Anatolij Sukhachjov)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Igor' Kudelin

9

4

11

3

-

-

2

1

-

1

-

2

4

35

17

# James Robinson

11

4

6

1

3

1

4

-

-

1

2

3

3

35

12

# Goran Jagodnik

9

2

2

-

-

-

1

4

-

3

2

1

3

27

4

# Tony Farmer

8

3

3

-

10

7

4

2

-

-

3

-

2

33

13

# Eurelijus Žukauskas

8

5

-

-

10

5

8

8

4

3

2

4

2

37

15

Andrej Vedishchev

4

1

3

-

-

-

4

-

-

1

2

-

2

19

2

Andrej Tsypachev

3

2

-

-

5

5

1

2

-

-

1

-

3

8

9

Vojkan Benčić

0

0

-

-

-

-

-

1

-

-

1

2

1

6

-

TOTAL

52

21

25

4

28

18

24

18

4

9

13

12

20

200

72

RESUMEN (SUMMARY)

Les cougars (los pumas) ―sobrenombre del SLUC Nancy― “rugieron” con fuerza en el partido de ida de la final de la Copa Korać (última edición de este torneo antes de su fusión con la Copa Saporta en la temporada 2002-03) y derrotaron al BK Lokomotiv por un aplastante 98-72, con lo que dejaron bien encarrilado su primer título europeo.

 

Los loreneses dominaron durante todo el partido a sus rivales rusos, que partían como favoritos al título, aunque realizaron un partido nefasto y nunca tuvieron opciones de victoria. La labor anotadora en el equipo francés corrió a cargo principalmente del base Stevin Smith (23 puntos), ayudado en esta faceta por el también base Joseph Gomis (18 puntos), aunque la victoria de SLUC Nancy se cimentó en las estadísticas colectivas del equipo (un total de seis jugadores lograron dobles dígitos). Pese a que el partido comenzó con cierta igualdad, se rompió definitivamente en el segundo cuarto, con un parcial de 30-15 que situó al SLUC Nancy al descanso con una ventaja de 16 puntos que sería ya definitiva (48-32).

 

FINAL (SECOND LEG)

VENUE: SK “Ekspress” (Rostov-na-Donu)

DATE: 17-04-2002 (18:00 h)

ATTENDANCE: 1.700

REFEREES: Lazaros Voreadis (GRE), Péter Bodnár (HUN)

FOULED OUT: Jagodnik / Masingue

SCORING BY QUARTER: 17-12 / 22-21 / 26-17 / 30-24

TOP SCORER: James Robinson (25)

BK Lokomotiv - SLUC Nancy Basket

95-74 (39-33)

BK Lokomotiv (coach: Anatolij Sukhachjov)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Igor' Kudelin

8

6

8

1

2

-

-

2

-

3

3

2

3

34

15

# James Robinson

10

5

8

4

3

3

2

1

1

1

3

6

3

33

25

# Goran Jagodnik

8

3

2

-

3

2

6

5

-

-

1

3

5

22

8

# Tony Farmer

5

2

3

-

2

1

7

2

-

1

1

2

2

28

5

# Eurelijus Žukauskas

12

5

-

-

17

10

4

6

7

-

2

-

4

36

20

Andrej Vedishchev

2

2

3

2

2

1

2

1

-

-

1

3

4

12

11

Andrej Tsypachev

2

-

2

1

2

1

4

5

-

-

-

4

3

16

4

Vojkan Benčić

4

2

1

1

-

-

3

-

-

2

-

2

1

14

7

Vladislav Konovalov

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

5

-

TOTAL

51

25

27

9

31

18

28

22

8

7

11

22

26

200

95

 

SLUC Nancy Basket (coach: Sylvain Lautié)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Stevin Smith

2

-

3

-

8

6

2

-

-

2

3

6

3

37

6

# Goran Bošković

7

1

3

1

8

6

7

1

1

1

1

-

1

29

11

# Ross Land

4

2

3

2

-

-

2

1

-

-

3

-

4

28

10

# Fabien Dubos

5

3

2

-

3

3

7

1

-

2

1

1

4

32

9

# Vincent Masingue

16

9

-

-

11

6

7

7

-

1

1

-

5

36

24

Joseph Gomis

9

1

2

1

-

-

1

-

-

1

6

3

1

26

5

Maxime Zianvéni

6

3

1

-

4

3

1

1

-

1

1

-

4

12

9

TOTAL

49

19

14

4

34

24

27

11

1

8

16

10

22

200

74

RESUMEN (SUMMARY)

Pese a contar con una renta considerable lograda en el partido de ida, el SLUC Nancy afrontaba el encuentro en tierras rusas con cierta inquietud, sabedor de la calidad del equipo ruso (hecho al que se unía, además, la importante baja por lesión de su pívot internacional Cyril Julian). Su preocupación no era injustificada, puesto que el BK Lokomotiv estuvo a punto de darle la vuelta a la eliminatoria: en el minuto 36 vencía por 22 puntos de diferencia (86-64) y estaba a sólo cuatro de empatar en el global.

 

Los hombres de Sylvain Lautié sufrieron en la pista desde los primeros minutos. El enorme poder intimidador de Eurelijus Žukauskas (2,18 m) causaba estragos en la zona francesa. El SLUC Nancy aguantaba el tipo gracias a los puntos de un excepcional Vincent Masingue y la labor defensiva de Fabien Dubos. De esta manera, las diferencias se mantenían por debajo de los diez puntos (34-24, min. 17) y al descanso del partido se llegó con una leve ventaja del Lokomotiv (39-33). Los comienzos del tercer cuarto fueron plenamente esperanzadores para el cuadro francés, puesto que incluso llegó a ponerse por delante (41-42, min. 24). Pero a partir de ese momento la fatiga comenzó a causar estragos en el SLUC Nancy, que había mantenido su cinco inicial durante muchos minutos en pista. Los rusos pisaron entonces el acelerador, apoyados en los puntos de Kudelin y Robinson y en el rebote ofensivo, y con un parcial de 24-5 volvieron a lograr una máxima diferencia (65-47, min. 29) que les abría las puertas de la remontada de cara al último cuarto de partido, pese a que tres puntos salvadores de Joseph Gomis dejaban el marcador en un +15 (65-50) al finalizar el tercer periodo. Por entonces, los rusos se mostraban confiados en poder anular los 26 puntos de desventaja del partido de ida. Los loreneses echaban en falta la participación de su base Stevin Smith, determinante en Francia aunque totalmente “desaparecido en combate” en este encuentro de vuelta (autor de un pobre 0 de 5 en tiros de campo). Sin embargo, los jugadores franceses supieron aguantar el tipo hasta el final del partido y consiguieron inscribir su nombre como ganadores de la última Copa Korać de la historia.

 

 

ROSTERS (FINALISTS)

(Numbers in blue indicate the 10 players registered for the final)

SLUC Nancy Basket

BK Lokomotiv (BK Локомотив)

4. Goran Bošković (G) YUG

5. Ross Land (F) USA

6. Stevin Smith (PG) USA

7. Cyril Julian (C) FRA

8. Danilo Cmiljanić (PF) YUG

9. Mouhamadou M’bodj’i (F) SEN

10. Fabien Dubos (PF) FRA

11. Joseph Gomis (PG) FRA

12. Loïc Toilier (F) FRA

13. Vincent Masingue (C) FRA

14. Gary Phaeton (PG) FRA

15. Maxime Zianvéni (PF) FRA

Adrian Autry (G) USA

Eric Burks (G) USA

Chris Robinson (F) USA

Miroslav Marković (F) YUG

Petar Arsić (PF) YUG

COACH: Sylvain Lautié FRA

4. James Robinson (G) USA

4. Joe Adkins (G) USA

5. Yaroslav Strelkin (Ярослав Стрелкин) (F) RUS

6. Uladzimir Karankevich (Уладзімір Каранкевіч) (F) BLR

7. Igor’ Kudelin (Игорь Куделин) (G) RUS

8. Eurelijus Žukauskas (C) LIT

9. Andrej Vedishchev (Андрей Ведищев) (G) RUS

10. Tony Farmer (PF) USA

11.<