Eurocup 1997-98

(From 16-09-1997 to 14-04-1998)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          48 teams (domestic Cup champions plus best qualified teams in the most important European leagues) enter a Preliminary Group Stage, divided into eight groups of six teams each playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats. In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final classification: 1) number of wins in one-to-one games between the teams; 2) basket average between the teams; 3) general basket average within the group.

·          The top four teams from each group qualify for a 1/16 Final Playoff (X-pairings, home and away games), with winners advancing further to 1/8 Finals, 1/4 Finals and 1/2 Finals.

·          The final is played at a predetermined venue.

 

 

PRELIMINARY GROUP STAGE

 

GROUP A

Competition Day 1 (16-09-1997) / Competition Day 6 (4-11-1997)

MBK Bipa-Moda Odessa (UKR) - Club Joventut de Badalona (SPA)

70-80 (45-41)

74-73 (36-40)

Tofaş SK [Bursa] (TUR) - KK Rabotnički [Skopje] (MAC)

73-47 (42-20)

76-77 (39-41) (b)

KK Žemaitijos Lokiai [Plungė] (LIT) - Torpan Pojat [Helsinki] (FIN)

69-79 (34-39)

86-71 (39-38) (*)

Competition Day 2 (23-09-1997) / Competition Day 7 (11-11-1997)

KK Rabotnički - MBK Bipa-Moda Odessa

57-77 (27-43)

78-63 (37-23)

KK Žemaitijos Lokiai - Club Joventut de Badalona

88-89 (37-43)

112-79 (59-39)

Torpan Pojat - Tofaş SK

63-61 (34-33) (*)

84-73 (43-33)

Competition Day 3 (30-09-1997) / Competition Day 8 (18-11-1997)

MBK Bipa-Moda Odessa - KK Žemaitijos Lokiai

86-61 (41-29)

61-78 (31-40)

KK Rabotnički - Torpan Pojat

80-81 (40-34) (a)

85-55 (49-28) (*)

Club Joventut de Badalona - Tofaş SK

88-78 (40-40)

96-82 (41-38)

Competition Day 4 (7-10-1997) / Competition Day 9 (9-12-1997)

Torpan Pojat - MBK Bipa-Moda Odessa

39-61 (26-33) (*)

70-61 (34-27)

Tofaş SK - KK Žemaitijos Lokiai

89-66 (37-24)

65-87 (31-47)

Club Joventut de Badalona - KK Rabotnički

105-72 (59-39)

55-70 (28-37)

Competition Day 5 (21-10-1997) / Competition Day 10 (16-12-1997)

MBK Bipa-Moda Odessa - Tofaş SK

82-81 (39-44)

67-56 (31-30)

Torpan Pojat - Club Joventut de Badalona

85-90 (51-36) (*)

94-86 (39-42)

KK Žemaitijos Lokiai - KK Rabotnički

86-70 (42-32)

78-88 (39-40)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (71-71).

(b) Overtime at the end of regulation (71-71).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Club Joventut de Badalona

10

9

1

884

782

19

2. Tofaş SK

10

7

3

793

698

17

3. MBK Bipa-Moda Odessa

10

7

3

731

644

17

4. Torpan Pojat

10

5

5

738

735

15

5. KK Žemaitijos Lokiai

10

2

8

734

854

12

6. KK Rabotnički

10

0

10

653

820

10

 

GROUP B

Competition Day 1 (16-09-1997) / Competition Day 6 (4-11-1997)

Le Mans Sarthe Basket (FRA) - BK ICEC Opava (CZR)

69-63 (36-29)

80-87 (36-47)

KK Pivovarna Laško (SVN) - WKS Śląsk Wrocław (POL)

65-73 (31-31)

76-66 (40-44)

Fenerbahçe SK [İstanbul] (TUR) - ASK Brocēni [Rīga] (LAT)

74-70 (41-37)

77-93 (43-49)

Competition Day 2 (23-09-1997) / Competition Day 7 (11-11-1997)

WKS Śląsk Wrocław - BK ICEC Opava

87-77 (49-38)

79-85 (35-46)

Fenerbahçe SK - Le Mans Sarthe Basket

83-85 (48-46)

88-92 (46-46)

ASK Brocēni - KK Pivovarna Laško

79-85 (43-40)

94-92 (47-39) (b)

Competition Day 3 (30-09-1997) / Competition Day 8 (18-11-1997)

BK ICEC Opava - Fenerbahçe SK

77-73 (37-35)

77-61 (36-28)

WKS Śląsk Wrocław - ASK Brocēni

77-93 (35-43)

94-85 (56-52)

Le Mans Sarthe Basket - KK Pivovarna Laško

77-68 (38-28)

92-76 (45-39)

Competition Day 4 (7-10-1997) / Competition Day 9 (9-12-1997)

ASK Brocēni - BK ICEC Opava

100-71 (52-39)

79-85 (43-33)

KK Pivovarna Laško - Fenerbahçe SK

73-82 (38-40)

70-80 (39-42)

Le Mans Sarthe Basket - WKS Śląsk Wrocław

64-59 (35-34)

66-74 (29-40)

Competition Day 5 (21-10-1997) / Competition Day 10 (16-12-1997)

BK ICEC Opava - KK Pivovarna Laško

83-86 (39-29) (a)

91-75 (36-37)

ASK Brocēni - Le Mans Sarthe Basket

82-90 (42-44)

84-107 (46-54)

Fenerbahçe SK - WKS Śląsk Wrocław

81-84 (33-34)

68-58 (41-25)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (77-77).

(b) Game played on 28-10-1997.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Le Mans Sarthe Basket

10

7

3

794

792

17

2. WKS Śląsk Wrocław

10

6

4

760

751

16

3. KK Pivovarna Laško

10

6

4

800

783

16

4. Fenerbahçe SK

10

5

5

783

763

15

5. ASK Brocēni

10

5

5

879

832

15

6. BK ICEC Opava

10

1

9

745

840

11

 

GROUP C

Competition Day 1 (16-09-1997) / Competition Day 6 (4-11-1997)

KK MZT Skopje (MAC) - KK Zagreb (CRO)

52-79 (16-44)

77-61 (41-26)

ASVEL Basket [Villeurbanne] (FRA) - MKS Mazowszanka [Pruszków] (POL)

83-65 (40-34)

80-64 (37-33)

KK Žalgiris [Kaunas] (LIT) - KK Kalev [Tallinn] (EST)

87-56 (45-33)

58-64 (29-28)

Competition Day 2 (23-09-1997) / Competition Day 7 (11-11-1997)

MKS Mazowszanka - KK MZT Skopje

110-64 (64-28)

79-85 (36-41) (*)

KK Žalgiris - KK Zagreb

63-69 (33-30)

76-57 (36-24)

KK Kalev - ASVEL Basket

55-67 (28-36)

69-57 (28-26)

Competition Day 3 (30-09-1997) / Competition Day 8 (18-11-1997)

KK MZT Skopje - KK Žalgiris

93-95 (39-43) (a*)

97-49 (44-21)

MKS Mazowszanka - KK Kalev

76-78 (46-48)

73-83 (36-36)

KK Zagreb - ASVEL Basket

87-89 (46-45)

56-60 (34-32)

Competition Day 4 (7-10-1997) / Competition Day 9 (9-12-1997)

KK Kalev - KK MZT Skopje

77-54 (41-26)

81-90 (28-53)

ASVEL Basket - KK Žalgiris

65-62 (28-29) (b)

75-58 (40-31)

KK Zagreb - MKS Mazowszanka

87-90 (36-50)

90-85 (41-32)

Competition Day 5 (21-10-1997) / Competition Day 10 (16-12-1997)

KK MZT Skopje - ASVEL Basket

53-58 (38-26) (*)

68-48 (38-25)

KK Kalev - KK Zagreb

79-67 (39-35)

89-67 (50-38)

KK Žalgiris - MKS Mazowszanka

87-72 (42-28)

76-90 (35-46)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (80-80).

(b) Overtime at the end of regulation (55-55).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. KK Žalgiris

10

7

3

777

672

17

2. ASVEL Basket

10

7

3

677

642

17

3. MKS Mazowszanka

10

6

4

827

790

16

4. KK Zagreb

10

6

4

776

704

16

5. KK Kalev

10

4

6

690

737

14

6. KK MZT Skopje

10

0

10

634

836

10

 

GROUP D

Competition Day 1 (16-09-1997) / Competition Day 6 (4-11-1997)

Plannja Basket [Luleå] (SWE) - Cáceres CB (SPA)

90-104 (48-40)

96-81 (55-34)

BK Samara (RUS) - UD Oliveirense [Oliveira de Azeméis] (POR)

89-60 (43-27)

82-77 (40-36)

KK FMP Železnik [Beograd] (YUG) - GSS Keravnós Kéo [Levkosía] (CYP)

72-47 (39-29)

54-71 (26-39)

Competition Day 2 (23-09-1997) / Competition Day 7 (11-11-1997)

UD Oliveirense - Plannja Basket

81-71 (37-36) (*)

79-76 (38-34)

KK FMP Železnik - Cáceres CB

87-80 (47-37)

85-83 (44-40)

BK Samara - GSS Keravnós Kéo

74-66 (39-23)

80-79 (37-36) (a)

Competition Day 3 (30-09-1997) / Competition Day 8 (18-11-1997)

Plannja Basket - KK FMP Železnik

81-62 (36-32)

92-80 (42-37)

UD Oliveirense - GSS Keravnós Kéo

62-63 (31-26)

69-76 (29-41)

Cáceres CB - BK Samara

88-67 (51-36)

74-82 (34-43)

Competition Day 4 (7-10-1997) / Competition Day 9 (9-12-1997)

GSS Keravnós Kéo - Plannja Basket

80-73 (37-39)

99-77 (41-37) (*)

BK Samara - KK FMP Železnik

72-69 (35-38)

82-84 (44-47)

UD Oliveirense - Cáceres CB

72-66 (37-36)

98-68 (43-37)

Competition Day 5 (21-10-1997) / Competition Day 10 (16-12-1997)

BK Samara - Plannja Basket

94-81 (50-41) (*)

84-91 (43-48)

GSS Keravnós Kéo - Cáceres CB

79-72 (31-39)

65-66 (28-29)

KK FMP Železnik - UD Oliveirense

94-76 (35-35)

60-81 (35-43)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (68-68).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Cáceres CB

10

6

4

836

767

16

2. BK Samara

10

6

4

801

774

16

3. KK FMP Železnik

10

6

4

793

719

16

4. GSS Keravnós Kéo

10

5

5

681

743

15

5. UD Oliveirense

10

4

6

713

787

14

6. Plannja Basket

10

3

7

819

853

13

 

GROUP E

Competition Day 1 (16-09-1997) / Competition Day 6 (4-11-1997)

Budapesti Honvéd SE (HUN) - TV Tatami Rhöndorf [Bad Honnef] (GER)

64-66 (32-26)

84-78 (43-40)

Stefanel Olimpia Milano (ITA) - KK Beobanka [Beograd] (YUG)

82-74 (45-36)

80-79 (40-35) (a)

Hapoel Eilat BC (ISR) - London Towers (ENG)

93-81 (48-34)

69-78 (28-38)

Competition Day 2 (23-09-1997) / Competition Day 7 (11-11-1997)

KK Beobanka - Budapesti Honvéd SE

79-74 (43-35)

66-71 (32-29)

Hapoel Eilat BC - TV Tatami Rhöndorf

107-71 (50-47)

80-82 (40-41) (b)

London Towers - Stefanel Olimpia Milano

65-56 (31-25)

102-86 (56-42)

Competition Day 3 (30-09-1997) / Competition Day 8 (18-11-1997)

Budapesti Honvéd SE - Hapoel Eilat BC

76-77 (32-32)

85-79 (36-47)

KK Beobanka - London Towers

75-65 (38-29)

56-65 (23-32)

TV Tatami Rhöndorf - Stefanel Olimpia Milano

58-72 (31-35)

93-90 (45-36)

Competition Day 4 (7-10-1997) / Competition Day 9 (9-12-1997)

London Towers - Budapesti Honvéd SE

67-73 (26-37)

85-70 (40-38)

Stefanel Olimpia Milano - Hapoel Eilat BC

90-75 (48-39)

75-86 (45-47)

TV Tatami Rhöndorf - KK Beobanka

85-75 (39-50)

110-76 (58-33)

Competition Day 5 (21-10-1997) / Competition Day 10 (16-12-1997)

Budapesti Honvéd SE - Stefanel Olimpia Milano

60-89 (30-48)

91-66 (48-47)

London Towers - TV Tatami Rhöndorf

69-84 (33-41)

71-64 (26-24)

Hapoel Eilat BC - KK Beobanka

71-70 (37-40)

85-62 (41-36)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (73-73).

(b) Overtime at the end of regulation (74-74).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Stefanel Olimpia Milano

10

8

2

840

729

18

2. KK Beobanka

10

7

3

784

716

17

3. Hapoel Eilat BC

10

7

3

805

787

17

4. TV Tatami Rhöndorf

10

5

5

765

814

15

5. Budapesti Honvéd SE

10

2

8

721

779

12

6. London Towers

10

1

9

692

782

11

 

GROUP F

Competition Day 1 (16-09-1997) / Competition Day 6 (4-11-1997)

USK Erpet Praha (CZR) - AS Apóllon [Pátras] (GRE)

86-108 (36-47)

99-69 (51-38)

KK Zrinjevac [Zagreb] (CRO) - Spirou BC [Charleroi] (BEL)

84-76 (43-39)

91-68 (50-29) (*)

Libertel EBBC [Den Bosch] (NED) - KK Kovino. Savinjska Polzela (SVN)

96-94 (36-43) (a)

99-73 (55-34)

Competition Day 2 (23-09-1997) / Competition Day 7 (11-11-1997)

Spirou BC - USK Erpet Praha

94-58 (53-24)

61-71 (28-40)

KK Kovinotehna Savinjska Polzela - AS Apóllon

110-99 (45-45)

84-59 (39-38)

Libertel EBBC - KK Zrinjevac

79-78 (36-26)

87-86 (57-45)

Competition Day 3 (30-09-1997) / Competition Day 8 (18-11-1997)

USK Erpet Praha - KK Kovinotehna Savinjska Polzela

75-79 (41-43)

93-68 (39-37)

Spirou BC - Libertel EBBC

105-54 (57-26)

70-73 (40-29)

AS Apóllon - KK Zrinjevac

90-68 (38-41)

73-62 (42-37)

Competition Day 4 (7-10-1997) / Competition Day 9 (9-12-1997)

Libertel EBBC - USK Erpet Praha

77-66 (34-27) (b)

84-67 (43-42)

KK Zrinjevac - KK Kovinotehna Savinjska Polzela

104-102 (36-40) (c)

73-69 (36-43)

AS Apóllon - Spirou BC

96-84 (46-43)

87-69 (43-36)

Competition Day 5 (21-10-1997) / Competition Day 10 (16-12-1997)

USK Erpet Praha - KK Zrinjevac

95-115 (41-62)

90-68 (44-38)

AS Apóllon - Libertel EBBC

107-80 (52-41)

79-96 (32-47)

KK Kovinotehna Savinjska Polzela - Spirou BC

73-82 (39-38)

92-77 (45-39) (*)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (81-81).

(b) Game played on 14-10-1997.

(c) Overtime at the end of regulation (88-88).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Spirou BC

10

8

2

855

710

18

2. AS Apóllon

10

7

3

910

795

17

3. KK Zrinjevac

10

6

4

836

822

16

4. KK Kovino. Savinjska Polzela

10

5

5

859

842

15

5. Libertel EBBC

10

3

7

761

889

13

6. USK Erpet Praha

10

1

9

730

893

11

 

GROUP G

Competition Day 1 (16-09-1997) / Competition Day 6 (4-11-1997)

BC Marc-Körmend (HUN) - Polti Pallacanestro Cantù (ITA)

78-90 (41-43)

90-68 (50-35)

TSV Bayer 04 Leverkusen (GER) - BC Sunair Oostende (BEL)

84-80 (35-44) (a)

83-80 (37-29)

Clube Portugal Telecom [Lisboa] (POR) - KK Sloboda Dita [Tuzla] (BOS)

92-76 (49-40)

80-109 (43-57)

Competition Day 2 (23-09-1997) / Competition Day 7 (11-11-1997)

BC Sunair Oostende - BC Marc-Körmend

88-79 (39-39)

82-77 (35-37)

Clube Portugal Telecom - Polti Pallacanestro Cantù

69-72 (38-34)

104-86 (60-48)

KK Sloboda Dita - TSV Bayer 04 Leverkusen

78-81 (38-37)

79-75 (34-36) (*)

Competition Day 3 (30-09-1997) / Competition Day 8 (18-11-1997)

BC Marc-Körmend - Clube Portugal Telecom

87-70 (39-43)

80-85 (36-44)

BC Sunair Oostende - KK Sloboda Dita

81-74 (39-38)

78-79 (41-37)

Polti Pallacanestro Cantù - TSV Bayer 04 Leverkusen

105-71 (52-30)

76-87 (38-38)

Competition Day 4 (7-10-1997) / Competition Day 9 (9-12-1997)

KK Sloboda Dita - BC Marc-Körmend

70-81 (35-40)

75-65 (37-35)

TSV Bayer 04 Leverkusen - Clube Portugal Telecom

102-85 (54-44)

104-70 (49-33)

Polti Pallacanestro Cantù - BC Sunair Oostende

88-84 (41-36)

91-87 (42-47)

Competition Day 5 (21-10-1997) / Competition Day 10 (16-12-1997)

BC Marc-Körmend - TSV Bayer 04 Leverkusen

90-77 (45-37)

100-97 (49-55) (*)

KK Sloboda Dita - Polti Pallacanestro Cantù

77-92 (32-50)

101-62 (47-30)

Clube Portugal Telecom - BC Sunair Oostende

83-101 (35-54)

96-85 (39-39)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Game played on 18-09-1997.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Polti Pallacanestro Cantù

10

9

1

916

762

19

2. BC Sunair Oostende

10

7

3

860

820

17

3. BC Marc-Körmend

10

6

4

822

807

16

4. TSV Bayer 04 Leverkusen

10

5

5

820

884

15

5. Clube Portugal Telecom

10

3

7

863

873

13

6. KK Sloboda Dita

10

0

10

735

870

10

 

GROUP H

Competition Day 1 (16-09-1997) / Competition Day 6 (4-11-1997)

BK Slovakofarma Pezinok (SVK) - Panathinaïkós BC [Athína] (GRE)

70-85 (32-54)

87-60 (47-33)

BK Avtodor [Saratov] (RUS) - BK Budivel’nik [Kyïv] (UKR)

81-70 (36-39)

79-86 (40-49)

Maccabi Ironi Ra‘anana BC (ISR) - UKJ SÜBA Basket. [St. Pölten] (AUT)

76-70 (36-43)

79-67 (36-41) (*)

Competition Day 2 (23-09-1997) / Competition Day 7 (11-11-1997)

BK Budivel’nik - BK Slovakofarma Pezinok

96-69 (49-24)

83-73 (40-34)

Maccabi Ironi Ra‘anana BC - Panathinaïkós BC

74-84 (39-44)

89-70 (45-32)

UKJ SÜBA Basketball - BK Avtodor

77-81 (33-41)

97-78 (52-41)

Competition Day 3 (30-09-1997) / Competition Day 8 (18-11-1997)

BK Slovakofarma Pezinok - Maccabi Ironi Ra‘anana BC

83-72 (51-41)

84-63 (38-32) (*)

BK Budivel’nik - UKJ SÜBA Basketball

61-55 (32-27)

83-69 (40-28)

Panathinaïkós BC - BK Avtodor

97-57 (54-29)

83-77 (34-32) (c)

Competition Day 4 (7-10-1997) / Competition Day 9 (9-12-1997)

UKJ SÜBA Basketball - BK Slovakofarma Pezinok

79-82 (40-42) (a)

80-67 (51-41)

BK Avtodor - Maccabi Ironi Ra‘anana BC

102-101 (55-45) (b*)

89-79 (47-39)

Panathinaïkós BC - BK Budivel’nik

68-41 (36-21)

71-89 (35-52)

Competition Day 5 (21-10-1997) / Competition Day 10 (16-12-1997)

BK Slovakofarma Pezinok - BK Avtodor

99-115 (44-59)

98-67 (48-30)

UKJ SÜBA Basketball - Panathinaïkós BC

57-88 (23-56)

101-62 (58-31)

Maccabi Ironi Ra‘anana BC - BK Budivel’nik

77-72 (41-37)

63-68 (34-36) (*)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (73-73).

(b) Overtime at the end of regulation (90-90).

(c) Overtime at the end of regulation (69-69).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Panathinaïkós BC

10

9

1

865

645

19

2. BK Avtodor

10

8

2

879

834

18

3. Maccabi Ironi Ra‘anana BC

10

5

5

778

784

15

4. BK Slovakofarma Pezinok

10

4

6

756

856

14

5. UKJ SÜBA Basketball

10

2

8

707

802

12

6. BK Budivel’nik

10

2

8

695

759

12

 

 

1/16 FINAL

(13-01-1998 / 20-01-1998)

4B-1A (1): Fenerbahçe SK - Club Joventut de Badalona

78-75 (47-38)

87-72 (44-34)

3B-2A (2): KK Pivovarna Laško - Tofaş SK

79-85 (42-33)

85-78 (34-40)

3A-2B (3): MBK Bipa-Moda Odessa - WKS Śląsk Wrocław

74-84 (40-53)

87-69 (44-29)

4A-1B (4): Torpan Pojat - Le Mans Sarthe Basket

77-69 (41-38) (a)

62-67 (33-30)

4D-1C (5): GSS Keravnós Kéo - KK Žalgiris

61-57 (30-31)

73-40 (34-15)

3D-2C (6): KK FMP Železnik - ASVEL Basket

71-66 (33-30)

79-65 (43-33)

3C-2D (7): MKS Mazowszanka - BK Samara

78-94 (42-43)

70-72 (31-31)

4C-1D (8): KK Zagreb - Cáceres CB

98-63 (50-25)

83-53 (35-26)

4F-1E (9): KK Kovinotehna Savinjska Polzela - Stefanel Olimpia Milano

56-98 (29-43)

70-55 (28-25)

3F-2E (10): KK Zrinjevac - KK Beobanka

59-59 (36-33)

60-55 (30-22)

3E-2F (11): Hapoel Eilat BC - AS Apóllon

101-84 (45-40)

89-79 (43-46)

4E-1F (12): TV Tatami Rhöndorf - Spirou BC

83-77 (44-45)

82-94 (40-39) (b)

4H-1G (13): BK Slovakofarma Pezinok - Polti Pallacanestro Cantù

95-87 (47-41)

79-59 (42-25)

3H-2G (14): Maccabi Ironi Ra‘anana BC - BC Sunair Oostende

86-82 (41-39)

74-69 (45-39)

3G-2H (15): BC Marc-Körmend - BK Avtodor

83-85 (43-40)

99-76 (59-37)

4G-1H (16): TSV Bayer 04 Leverkusen - Panathinaïkós BC

64-86 (32-42)

83-71 (45-29)

(a) Game played on 14-01-1998.

(b) Game played on 21-01-1998.

 

 

1/8 FINAL

(10-02-1998 / 17-02-1998)

6-1 (a): ASVEL Basket - Club Joventut de Badalona

82-74 (32-32)

78-82 (34-33)

7-4 (b): BK Samara - Torpan Pojat

77-74 (44-29)

51-50 (32-24)

2-5 (c): Tofaş SK - KK Žalgiris

66-62 (32-34)

71-65 (37-35)

3-8 (d): WKS Śląsk Wrocław - KK Zagreb

76-60 (48-31)

71-66 (34-24)

14-9 (e): BC Sunair Oostende - Stefanel Olimpia Milano

68-80 (34-40)

82-72 (43-35)

15-12 (f): BK Avtodor - TV Tatami Rhöndorf

71-50 (23-25)

76-89 (39-44)

10-13 (g): KK Beobanka - Polti Pallacanestro Cantù

88-58 (37-30)

78-75 (37-36)

11-16 (h): Hapoel Eilat BC - Panathinaïkós BC

80-78 (44-37)

86-68 (52-28)

 

 

1/4 FINAL

(3-03-1998 / 10-03-1998)

a-e (A): ASVEL Basket - Stefanel Olimpia Milano

58-67 (34-33)

62-70 (33-32)

f-b (B): BK Avtodor - BK Samara

92-65 (52-32)

110-89 (45-37)

c-g (C): KK Žalgiris - KK Beobanka

78-65 (35-33)

54-59 (24-28)

h-d (D): Panathinaïkós BC - WKS Śląsk Wrocław

82-58 (43-37) (a)

61-61 (32-34)

(a) Game played on 4-03-1998.

 

 

1/2 FINAL

(24-03-1998 / 31-03-1998)

D-A: Panathinaïkós BC - Stefanel Olimpia Milano

77-58 (35-18) (a)

86-61 (45-30) (b)

C-B: KK Žalgiris - BK Avtodor

96-74 (42-41)

77-63 (32-21)

(a) Game played on 25-03-1998.

(b) Game played on 1-04-1998.

 

 

FINAL

VENUE: Hala “Pionir” (Beograd)

DATE: 14-04-1998 (20:15 h)

ATTENDANCE: 6.500

REFEREES: Juan Carlos Mitjana (SPA), Nikolaos Pitsilkas (GRE)

FOULED OUT: Gentile (40’), Kidd (40’)

TOP SCORER: Saulius Štombergas (35)

MVP: Saulius Štombergas

KK Žalgiris - Stefanel Olimpia Milano

82-67 (37-33)

KK Žalgiris (coach: Jonas Kazlauskas)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Ennis Whatley

13

8

-

-

3

3

-

1

-

2

5

1

3

38

19

# Dainius Adomaitis

5

3

3

-

-

-

1

2

-

2

3

-

4

33

6

# Saulius Štombergas

8

7

2

1

23

18

1

1

-

3

3

5

4

29

35

# Virginijus Praškevičius

3

1

-

-

-

-

1

1

-

-

-

-

2

17

2

# Franjo Arapović

3

-

1

-

4

3

2

8

-

2

-

-

3

29

3

Mindaugas Žukauskas

3

-

3

1

2

1

1

1

-

-

-

1

3

18

4

Tauras Stumbrys

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

2

-

Eurelijus Žukauskas

4

3

-

-

2

-

-

6

-

1

1

2

3

11

6

Tomas Masiulis

7

3

-

-

1

1

4

3

-

3

1

1

4

23

7

TOTAL

46

25

9

2

35

26

10

23

-

13

13

11

26

200

82

 

Stefanel Olimpia Milano (coach: Franco Casalini)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Nando Gentile

6

1

5

1

6

5

-

1

-

2

3

3

5

31

10

# Georgios Sigalas

1

-

2

-

-

-

-

3

-

-

3

1

2

20

-

# Flavio Portaluppi

4

2

9

3

-

-

4

-

-

1

-

-

3

21

13

# Warren Kidd

7

2

-

-

8

7

6

6

-

2

1

3

5

38

11

# Thurl Bailey

11

5

3

1

8

5

-

4

-

-

-

-

3

13

18

Srđan Jovanović

3

1

-

-

8

4

-

-

-

2

-

-

2

23

6

Massimo Ruggeri

-

-

-

-

2

1

-

-

-

1

1

-

-

11

1

Mattias Sahlström

1

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

2

13

-

Marco Sambugaro

2

-

2

2

2

2

1

-

-

-

-

1

1

21

8

Davide Cantarello

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

2

9

-

TOTAL

35

11

21

7

34

24

11

15

-

9

8

8

25

200

67

RESUMEN (SUMMARY)

Tras un periodo de gloria durante los años 80 de la mano de Arvydas Sabonis ―que sin embargo no cuajó en ningún trofeo continental― el Žalgiris de Kaunas volvió a reverdecer (y nunca mejor dicho) viejos laureles y logró su primer título europeo. Y lo hizo gracias a la portentosa actuación de Saulius Štombergas, un alero rocoso a la antigua usanza dotado de un lanzamiento tan poco ortodoxo como efectivo. En los escasos 29 minutos que estuvo sobre la pista, Štombergas anotó 35 puntos mediante una espectacular serie de lanzamientos.

 

El Stefanel Milán, que partía como claro favorito, solamente opuso resistencia durante los primeros veinte minutos, pese a que en este periodo los lituanos dominaron claramente el rebote (19 rechaces frente a 9 de su rival). Los norteamericanos del conjunto italiano, Kidd y Bailey, lograron igualar en esta primera mitad un choque en el que el Žalgiris se mostraba claramente superior en el aspecto físico, y posibilitaron que el conjunto italiano lograra su única ventaja de todo el partido (19-21, min. 10).

 

En la segunda mitad, el bloqueo mental se adueñó de hombres tan experimentados como Nando Gentile, Flavio Portaluppi o Warren Kidd. Tras varios ataques consecutivos fallados por el cuadro lombardo, la ventaja del Žalgiris se disparó hasta los dieciocho puntos (60-42, min. 34), lo que dejó el partido visto para sentencia. Al final, clara victoria del cuadro báltico por quince puntos de diferencia (82-67), ante el regocijo del apenas centenar de aficionados lituanos en las gradas del Pabellón Pionir.

 

 

ROSTERS (FINALISTS)

(Numbers in blue indicate the 10 players registered for the final)

KK Žalgiris

Stefanel Olimpia Milano

4. Darius Sirtautas (G) LIT

5. Mindaugas Žukauskas (F) LIT

6. Ennis Whatley (G) USA

7. Saulius Štombergas (F) LIT

8. Tauras Stumbrys (PG) LIT

9. Eurelijus Žukauskas (C) LIT

10. Dainius Adomaitis (G) LIT

11. Virginijus Praškevičius (PF) LIT

11. Danya Abrams (PF) USA

12. Tomas Masiulis (PF) LIT

13. Darius Maskoliūnas (PG) LIT

14. Franjo Arapović (C) CRO

15. Kęstutis Šeštokas (PF) LIT

Egidijus Kavoliūnas (G) LIT

Alvydas Pazdrazdis (G) LIT

COACH: Jonas Kazlauskas LIT

5. Ferdinando “Nando” Gentile (PG) ITA

6. Flavio Portaluppi (G) ITA

7. Srđan Jovanović (PG)* GRE

8. Marco Mordente (PG) ITA

8. Andrea Michelori (F) ITA

9. Georgios Sigalas (Γιώργος Σιγάλας) (G) GRE

10. Massimo Ruggeri (F) ITA

11. Mattias Sahlström (C) SWE

12. Warren Kidd (PF) USA

13. Marco Sambugaro (G) ITA

14. Davide Cantarello (C) ITA

15. Thurl Bailey (C) USA

Giorgio Mapelli (F) ITA

Davide Montanaro (PF) ITA

Roberto Mariani (XX) ITA

COACH: Franco Marcelletti ITA ==> Franco Casalini** ITA

* When the Yugoslav-born playmaker Srđan Jovanović adopted Greek citizenship, he changed his name to Sergian Karageorgiou (Σέρτζιαν Καραγεωργίου).

** Marcelletti was dismissed on 20-03-1998 and replaced by Casalini.

 

 

::::: GAME DETAILS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco