Cup Winners’ Cup 1973-74

(From 17-10-1973 to 2-04-1974)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          24 teams (domestic Cup champions) playing knock-out rounds on a home and away basis. The aggregate score of both games decides the winner.

·          The six teams qualified after the 1/8 Final round enter a 1/4 Final stage, divided into two groups of three. Every team plays against the other two in its group in consecutive home-and-away matches, so that every two of these games count as a single win or defeat (point difference being a decisive factor here). In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final standing: 1) one-to-one games between the teams; 2) basket average; 3) individual wins and defeats.

·          The group winners and runners-up after the 1/4 Final stage qualify for a 1/2 Final knock-out round (X-pairings). The final is played at a predetermined venue.

 

 

FIRST ROUND

(17-10-1973 / 24-10-1973)

MTV Gießen (FRG) - Falcon BK [København] (DEN)

112-51 (46-27)

45-89 (24-35)

 

 

SECOND ROUND

(7-11-1973 / 14-11-1973)

Saclà Pallacanestro Torino (ITA) - Pregassona Basket (SWI)

115-47 (58-27)

77-91 (38-55)

Royal Molenbeek BC [Bruxelles] (BEL) - IFK Helsingborg (SWE)

106-82 (51-36)

81-88 (44-43)

Embassy All-Stars [Bromley] (ENG) - TJ Spartak ZJŠ Brno (CZE)

84-103 (34-43)

123-76 (63-36)

Paisley BC (SCO) - BBC Spartak Mamer (LUX)

51-64 (23-39)

105-93 (52-47)

Helsingin Kisa-Toverit (FIN) - CSA Steaua Bucureşti (ROM)

78-75 (41-34)

105-63 (57-28)

ATSV Mounier Wels (AUT) - Wydad AC [Casablanca] (MOR)

116-66 (58-35)

77-85 (38-41)

SL Benfica [Lisboa] (POR) - CB Estudiantes [Madrid] (SPA)

91-75 (42-30)

93-61 (44-24)

TED Ankara Kolejliler SK (TUR) - CHAMPION ISRAEL

2-0 (*)

 

WKS Śląsk Wrocław (POL) - BC Alsace de Bagnolet (FRA)

91-84 (50-44)

92-81 (51-37)

SK 17 Nëntori [Tiranë] (ALB) - KK Crvena Zvezda [Beograd] (YUG)

83-99 (45-55)

114-70 (59-30)

Soproni MAFC (HUN) - Olympiakós SFP [Peiraiás] (GRE)

67-67 (36-37)

70-56 (43-26)

MTV Gießen - CSKA [Sofija] (BUL)

75-74 (39-37)

93-81 (43-33)

* Originally, the champion of the Israeli Cup was drawn to play against the Turkish champion, but FIBA cancelled this match and awarded TED Ankara Kolejliler SK a victory by forfeit (2-0).

 

 

1/8 FINAL

(28-11-1973 / 5-12-1973)

TED Ankara Kolejliler SK - Saclà Pallacanestro Torino

43-79 (18-41)

89-51 (53-25)

Royal Molenbeek BC - TJ Spartak ZJŠ Brno

94-96 (42-50)

114-83 (61-42)

BBC Spartak Mamer - CSA Steaua Bucureşti

77-108 (31-59)

117-77 (53-36)

ATSV Mounier Wels - CB Estudiantes

89-92 (41-47)

89-65 (34-33)

BC Alsace de Bagnolet - KK Crvena Zvezda

94-92 (49-45)

102-86 (56-36)

Olympiakós SFP - CSKA [Sofija]

67-59 (36-29)

79-69 (46-39)

 

 

1/4 FINAL GROUP STAGE

 

GROUP A

Competition Day 1 (9-01-1974) / Competition Day 2 (16-01-1974)

CSKA [Sofija] - KK Crvena Zvezda

88-81 (42-45)

80-72 (44-32)

Competition Day 3 (30-01-1974) / Competition Day 4 (6-02-1974)

Saclà Pallacanestro Torino - CSKA [Sofija]

75-59 (41-32)

75-83 (41-38)

Competition Day 5 (20-02-1974) / Competition Day 6 (27-02-1974)

KK Crvena Zvezda - Saclà Pallacanestro Torino

93-86 (46-38)

87-88 (51-49)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. KK Crvena Zvezda

2

2

0

342

333

4

2. Saclà Pallacanestro Torino

2

1

1

331

315

3

3. CSKA [Sofija]

2

0

2

294

319

2

 

GROUP B

Competition Day 1 (9-01-1974) / Competition Day 2 (16-01-1974)

TJ Spartak ZJŠ Brno - CSA Steaua Bucureşti

96-86 (54-35)

77-64 (43-33)

Competition Day 3 (30-01-1974) / Competition Day 4 (6-02-1974)

CB Estudiantes - TJ Spartak ZJŠ Brno

74-72 (35-38)

117-93 (58-46)

Competition Day 5 (20-02-1974) / Competition Day 6 (27-02-1974)

CSA Steaua Bucureşti - CB Estudiantes

83-76 (36-37)

70-51 (32-25)

Runner-up Tie-Break (7-03-1974)

CB Estudiantes - CSA Steaua Bucureşti

79-62 (26-36) (a)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) At the end of the group stage there was a triple tie in the final standing: TJ Spartak ZJŠ Brno qualified first as the team with the best basket average, whereas CB Estudiantes and CSA Steaua Bucureşti had to play a tie-break in Rome (not included in the final classification) in order to decide the group’s runner-up.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. TJ Spartak ZJŠ Brno

2

1

1

349

330

3

2. CB Estudiantes

2

1

1

313

323

3

3. CSA Steaua Bucureşti

2

1

1

297

306

3

 

 

1/2 FINAL

(13-03-1974 / 20-03-1974)

2A-1B: Saclà Pallacanestro Torino - TJ Spartak ZJŠ Brno

86-70 (34-34)

88-71 (42-38)

2B-1A: CB Estudiantes - KK Crvena Zvezda

74-79 (26-42)

104-85 (48-33)

 

 

FINAL

VENUE: Palasport “Primo Carnera” (Udine)

DATE: 2-04-1974 (21:00 h)

ATTENDANCE: xxx

REFEREES: Willy Bestgen (FRG), Aldo Albanesi (ITA)

FOULED OUT: xxx

TOP SCORER: Dragan Kapičić (23)

KK Crvena Zvezda - TJ Spartak ZJŠ Brno

86-75 (45-36)

KK Crvena Zvezda (coach: Aza Nikolić)

Zoran Slavnić (20)

Ljubodrag Simonović (19)

Dragan Kapičić (23)

Dragiša Vučinić (12)

Radivoje Živković (8)

TJ Spartak ZJŠ Brno (coach: František Konvička)

Jaroslav Beránek (8)

Jiří Balaštík (9)

Kamil Brabenec (14)

Jan Bobrovský (20)

Petr Novický (8)

Ivan Sarjanović (4)

Goran Rakočević (-)

Jiří Pospíšil (6)

Vojtěch Petr (10)

RESUMEN (SUMMARY)

xxx.

 

 

ROSTERS (FINALISTS)

KK Crvena Zvezda

TJ Spartak ZJŠ Brno

4. Goran Rakočević (PG) YUG

5. Zoran Lazarević (F) YUG

6. Ivan Sarjanović (F) YUG

7. Božidar Pešić (C) YUG

8. Radivoje Živković (C) YUG

10. Dragan Kapičić (F) YUG

11. Ljubodrag Simonović (F) YUG

12. Dragiša Vučinić (C) YUG

13. Ljupče Žugić (C) YUG

15. Zoran Slavnić (PG) YUG

Zoran Latifić (F) YUG

Vesko Pajović (C) YUG

Dragoje Jovašević (XX) YUG

COACH: Aleksandar “Aza” Nikolić YUG

Jaroslav Beránek (PG) CZE

Jiří Balaštík (F) CZE

Kamil Brabenec (F) CZE

Jiří Pospíšil (F) CZE

Jaroslav Stehlík (F) CZE

Jan Bobrovský (F) CZE

Petr Novický (C) CZE

Vojtěch Petr (C) CZE

Michal Arpáš (C) CZE

Václav Šrámek (XX) CZE

Ludvík David (XX) CZE

xxx Hrubec (XX) CZE

COACH: František Konvička CZE

 

 

::::: GAME DETAILS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::

 

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco