Cup Winners' Cup 1972-73

Cup Winners’ Cup 1972-73

(From 18-10-1972 to 20-03-1973)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          26 teams (domestic Cup champions) playing knock-out rounds on a home and away basis. The aggregate score of both games decides the winner.

·          The six teams qualified after the 1/8 Final round enter a 1/4 Final stage, divided into two groups of three. Every team plays against the other two in its group in consecutive home-and-away matches, so that every two of these games count as a single win or defeat (point difference being a decisive factor here). In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final standing: 1) one-to-one games between the teams; 2) basket average; 3) individual wins and defeats.

·          The group winners and runners-up after the 1/4 Final stage qualify for a 1/2 Final knock-out round (X-pairings). The final is played at a predetermined venue.

 

 

FIRST ROUND

(18-10-1972 / 25-10-1972)

Sutton BC (ENG) - SL Benfica [Lisboa] (POR)

76-77 (35-38)

77-71 (50-37) (a)

Cercle Municipal de Casablanca (MOR) - ATSV Mounier Wels (AUT)

66-99 (25-46)

107-58 (60-16)

KS Vllaznia [Shkodër] (ALB) - Galatasaray SK [İstanbul] (TUR)

57-64 (30-31)

60-64 (34-31)

(a) Game played on 28-10-1972.

 

 

SECOND ROUND

(8-11-1972 / 15-11-1972)

Solna IF [Stockholm] (SWE) - Helsingin NMKY (FIN)

93-61 (50-25)

89-95 (51-47)

KR [Reykjavík] (ICE) - MTV Gießen (FRG)

56-127 (27-64)

102-51 (51-27)

BK Levski-Spartak [Sofija] (BUL) - KK Jugoplastika Split (YUG)

70-65 (35-27)

79-71 (39-34)

SL Benfica - Racing Basket Antwerpen (BEL)

86-83 (26-48)

120-80 (63-42)

Maccabi Ramat-Gan BC (ISR) - CSA Steaua Bucureşti (ROM)

83-72 (46-38)

81-67 (34-35)

Csepel SC [Budapest] (HUN) - Olympique d’Antibes Basket (FRA)

55-81 (30-27)

84-61 (47-23)

BBC Sparta Bertrange (LUX) - Club Juventud de Badalona (SPA)

63-92 (33-22)

95-58 (46-32)

DSBV Raak-Punch [Delft] (NED) - Olympiakós SFP [Peiraiás] (GRE)

88-68 (41-36)

107-77 (46-33) (a)

TJ Spartak ZJŠ Brno (CZE) - ATSV Mounier Wels

105-73 (47-31)

83-82 (38-45)

Galatasaray SK - WKS Śląsk Wrocław (POL)

55-73 (22-33)

79-66 (45-35)

Mobilquattro Pallacanestro Milano (ITA) - Neuchâtel Sports (SWI)

110-62 (50-26)

52-84 (13-35)

BYE: BK Spartak [Leningrad] (USSR).

(a) The score in the second leg at the end of regulation was 89-69, so it was necessary to play an extra-time to decide the winner of this match.

 

 

1/8 FINAL

(6-12-1972 / 13-12-1972)

Solna IF - BK Spartak

67-115 (29-58)

104-64 (39-21)

MTV Gießen - KK Jugoplastika Split

84-99 (38-47)

92-82 (45-42)

Racing Basket Antwerpen - CSA Steaua Bucureşti

80-76 (40-39)

76-70 (40-28)

Olympique d’Antibes Basket - Club Juventud de Badalona

67-71 (27-40)

78-72 (42-38)

Olympiakós SFP - TJ Spartak ZJŠ Brno

87-94 (46-45)

76-74 (34-42)

WKS Śląsk Wrocław - Mobilquattro Pallacanestro Milano

69-60 (29-33)

85-70 (42-34)

 

 

1/4 FINAL GROUP STAGE

 

GROUP A

Competition Day 1 (10-01-1973) / Competition Day 2 (17-01-1973)

Mobilquattro Pallacanestro Milano - TJ Spartak ZJŠ Brno

109-83 (57-29)

79-75 (44-35)

Competition Day 3 (24-01-1973) / Competition Day 4 (31-01-1973)

BK Spartak - Mobilquattro Pallacanestro Milano

72-57 (34-28)

59-54 (26-25)

Competition Day 5 (7-02-1973) / Competition Day 6 (14-02-1973)

TJ Spartak ZJŠ Brno - BK Spartak

74-82 (33-44)

82-77 (33-35)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Spartak

2

2

0

290

267

4

2. Mobilquattro Palla. Milano

2

1

1

300

288

3

3. TJ Spartak ZJŠ Brno

2

0

2

313

348

2

 

GROUP B

Competition Day 1 (10-01-1973) / Competition Day 2 (17-01-1973)

KK Jugoplastika Split - Club Juventud de Badalona

90-71 (46-35)

76-62 (36-33)

Competition Day 3 (24-01-1973) / Competition Day 4 (31-01-1973)

CSA Steaua Bucureşti - KK Jugoplastika Split

87-80 (45-43)

82-61 (35-28)

Competition Day 5 (7-02-1973) / Competition Day 6 (14-02-1973)

Club Juventud de Badalona - CSA Steaua Bucureşti

77-81 (29-37)

65-72 (34-34)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. KK Jugoplastika Split

2

2

0

314

295

4

2. Club Juventud de Badalona

2

1

1

296

298

3

3. CSA Steaua Bucureşti

2

0

2

294

311

2

 

 

1/2 FINAL

(28-02-1973 / 7-03-1973)

1A-2B: BK Spartak - Club Juventud de Badalona

95-64 (41-34)

54-57 (28-22)

1B-2A: KK Jugoplastika Split - Mobilquattro Pallacanestro Milano

96-81 (51-35)

82-70 (32-32)

 

 

FINAL

VENUE: Alexandrio Melathron (Thessaloníkê)

DATE: 20-03-1973 (xxx h)

ATTENDANCE: 5.500

REFEREES: Hüsamettin Topuzoğlu (TUR), Aldo Albanesi (ITA)

FOULED OUT: Volchkov (31’) / Macura (33’)

TOP SCORER: Valerij Fjodorov (25)

BK Spartak - KK Jugoplastika Split

77-62 (37-28)

BK Spartak (coach: Vladimir Kondrashin)

Yurij Pavlov (2)

Valerij Fjodorov (25)

Evgenij Volchkov (6)

Ivan Dvornyj (2)

Aleksandr Belov (18)

KK Jugoplastika Split (coach: Srđan Kalember)

Mihajlo Manović (4)

Rato Tvrdić (18)

Damir Šolman (24)

Branko Macura (4)

Duje Krstulović (7)

Yurij Shtukin (10)

Sergej Kuznetsov (2)

Leonid Ivanov (10)

Vladimir Yakovlev (2)

Lovre Tvrdić (2)

Zdenko Prug (3)

RESUMEN (SUMMARY)

En un partido sin brillo, el Spartak de Leningrado se ha proclamado campeón de la Recopa de Europa al derrotar al conjunto yugoslavo de la Jugoplastika por 77 a 62. Los 6.000 espectadores que asistieron al Palacio de los Deportes de Salónica quedaron defraudados por el pobre juego exhibido por ambos equipos. Tanto soviéticos como yugoslavos rivalizaron en fallos y en escasa intensidad física, aunque el Spartak se mostró como el “menos malo” de los dos y finalmente se alzó con la victoria. Gracias al acierto de Fjodorov (autor de 25 puntos), el conjunto de Leningrado tomó muy pronto la iniciativa en el marcador, con ventajas que rondaban los ocho y diez puntos. Frente a esto, los yugoslavos apenas opusieron voluntad, ya que en ataque se mostraban desacertados y su defensa zonal naufragó por completo ante las penetraciones del mismo Fjodorov y de Aleksandr Belov.

 

 

ROSTERS (FINALISTS)

BK Spartak (БК Спартак)

KK Jugoplastika Split

4. Ivan Rozhin (Иван Рожин) (XX) USSR

5. Yurij Pavlov (Юрий Павлов) (PG) USSR

6. Aleksandr Bolshakov (Александр Большаков) (PG) USSR

7. Ivan Dvornyj (Иван Дворный) (C) USSR

8. Mikhail Silantev (Михаил Силантьев) (XX) USSR

9. Evgenij Volchkov (Евгений Волчков) (F) USSR

10. Andrej Makeev (Андрей Макеев) (F) USSR

11. Valerij Fjodorov (Валерий Фёдоров) (F) USSR

12. Yurij Shtukin (Юрий Штукин) (F) USSR

13. Sergej Kuznetsov (Сергей Кузнецов) (F) USSR

14. Aleksandr Belov (Александр Белов) (C) USSR

15. Leonid Ivanov (Леонид Иванов) (C) USSR

Vladimir Arzamaskov (Владимир Арзамасков) (F) USSR

Vladimir Yakovlev (Владимир Яковлев) (XX) USSR

COACH: Vladimir Kondrashin (Владимир Кондрашин) USSR

4. Mlađan Tudor (PG) YUG

5. Zoran Grašo (F) YUG

6. Mihajlo Manović (PG) YUG

7. Ivo Škarić (PG) YUG

8. Dražen Tvrdić (PG) YUG

9. Branko Macura (C) YUG

10. Rato Tvrdić (F) YUG

11. Lovre Tvrdić (F) YUG

12. Damir Šolman (F) YUG

13. Duje Krstulović (C) YUG

14. Zdenko Prug (C) YUG

15. Mirko Grgin (F) YUG

COACH: Srđan Kalember YUG

 

 

::::: GAME DETAILS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::

 

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco