Euroleague 1998-99

(From 24-09-1998 to 22-04-1999)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          In a First Stage, 24 teams (the domestic champions in the most important leagues, together with a variable number of runners-up) are divided into four groups of six playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats. In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final classification: 1) number of wins in one-to-one games between the teams; 2) basket average between the teams; 3) general basket average within the group.

·          The 24 teams from the First Stage are re-distributed in a Second Stage, also played as a round-robin of four groups with six team each, although the individual scores and standings of the previous round are accumulated.

·          The top four teams from each group after the Second Stage qualify for a 1/8 Final Playoff (X-pairings, best of 3 games). The eight winners advance to a 1/4 Final Playoff (best of 3 games).

·          The four winners of the 1/4 Final Playoff qualify for the Final Stage (Final Four), played at a predetermined venue.

 

 

FIRST STAGE

 

GROUP A

Competition Day 1 (24-09-1998) / Competition Day 6 (5-11-1998)

BK Avtodor [Saratov] (RUS) - Pallacanestro Varese Roosters (ITA)

73-70 (42-36)

95-73 (49-38)

Tau Cerámica Baskonia [Vitoria] (SPA) - EB Pau-Orthez (FRA)

88-84 (39-27) (a)

81-71 (35-48)

Fenerbahçe SK [İstanbul] (TUR) - KK Žalgiris [Kaunas] (LIT)

99-84 (52-49)

64-59 (30-29)

Competition Day 2 (1-10-1998) / Competition Day 7 (12-11-1998)

EB Pau-Orthez - BK Avtodor

74-71 (42-36)

83-86 (45-42) (c)

KK Žalgiris - Pallacanestro Varese Roosters

97-81 (49-37)

75-84 (37-35)

Fenerbahçe SK - Tau Cerámica Baskonia

96-75 (53-35)

63-57 (29-17)

Competition Day 3 (8-10-1998) / Competition Day 8 (19-11-1998)

BK Avtodor - KK Žalgiris

87-82 (45-44)

77-62 (43-33)

EB Pau-Orthez - Fenerbahçe SK

73-48 (44-28)

78-71 (38-29)

Pallacanestro Varese Roosters - Tau Cerámica Baskonia

86-78 (40-31)

75-72 (34-40)

Competition Day 4 (15-10-1998) / Competition Day 9 (10-12-1998)

Fenerbahçe SK - BK Avtodor

80-76 (28-34) (b)

83-88 (41-42)

Tau Cerámica Baskonia - KK Žalgiris

91-97 (42-46)

80-76 (42-33)

Pallacanestro Varese Roosters - EB Pau-Orthez

89-77 (56-39)

82-67 (42-39)

Competition Day 5 (22-10-1998) / Competition Day 10 (17-12-1998)

BK Avtodor - Tau Cerámica Baskonia

64-81 (28-40)

80-60 (29-34)

Fenerbahçe SK - Pallacanestro Varese Roosters

94-75 (44-41)

92-78 (44-34)

KK Žalgiris - EB Pau-Orthez

70-67 (36-30)

56-66 (27-33)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Two overtimes at the end of regulation (69-69 and 77-77).

(b) Overtime at the end of regulation (64-64).

(c) Overtime at the end of regulation (74-74).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1(E). KK Žalgiris

10

8

2

801

753

18

2(E). Fenerbahçe SK

10

6

4

777

756

16

3(E). EB Pau-Orthez

10

5

5

751

731

15

4(F). Tau Cerámica Baskonia

10

5

5

778

777

15

5(F). Pallacanestro Varese Roosters

10

4

6

802

811

14

6(F). BK Avtodor

10

2

8

732

813

12

 

GROUP B

Competition Day 1 (24-09-1998) / Competition Day 6 (5-11-1998)

TDK Bàsquet Manresa (SPA) - Efes Pilsen SK [İstanbul] (TUR)

67-68 (36-32)

82-74 (40-29)

KK Crvena Zvezda [Beograd] (YUG) - KK Cibona [Zagreb] (CRO)

66-69 (31-31)

77-80 (41-37) (b)

Maccabi Elite SC [Tel-Aviv] (ISR) - Panathinaïkós BC [Athína] (GRE)

62-84 (28-38)

67-58 (35-34)

Competition Day 2 (1-10-1998) / Competition Day 7 (12-11-1998)

KK Cibona - TDK Bàsquet Manresa

54-61 (25-32) (*)

67-79 (36-47)

Maccabi Elite SC - Efes Pilsen SK

66-68 (32-30)

81-74 (38-42)

Panathinaïkós BC - KK Crvena Zvezda

77-71 (46-33) (*)

74-76 (34-34) (*)

Competition Day 3 (8-10-1998) / Competition Day 8 (19-11-1998)

TDK Bàsquet Manresa - Maccabi Elite SC

72-65 (27-38)

81-55 (42-24)

KK Cibona - Panathinaïkós BC

61-69 (29-39)

83-70 (37-30) (*)

Efes Pilsen SK - KK Crvena Zvezda

73-60 (38-27)

71-72 (34-39)

Competition Day 4 (15-10-1998) / Competition Day 9 (10-12-1998)

Panathinaïkós BC - TDK Bàsquet Manresa

74-58 (44-35) (*)

58-63 (28-23)

KK Crvena Zvezda - Maccabi Elite SC

67-70 (33-34) (a)

78-59 (34-36)

Efes Pilsen SK - KK Cibona

80-57 (45-27) (*)

76-70 (38-30) (*)

Competition Day 5 (22-10-1998) / Competition Day 10 (17-12-1998)

TDK Bàsquet Manresa - KK Crvena Zvezda

74-59 (43-30)

88-60 (41-24)

Panathinaïkós BC - Efes Pilsen SK

77-63 (38-28)

53-80 (28-42) (*)

Maccabi Elite SC - KK Cibona

76-57 (32-25)

78-60 (36-26)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Game played on 29-10-1998.

(b) Overtime at the end of regulation (69-69).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1(F). Panathinaïkós BC

10

10

0

750

628

20

2(F). Efes Pilsen SK

10

7

3

710

702

17

3(F). Maccabi Elite SC

10

4

6

690

688

14

4(E). KK Cibona

10

4

6

678

712

14

5(E). TDK Bàsquet Manresa

10

3

7

646

713

13

6(E). KK Crvena Zvezda

10

2

8

695

726

12

 

GROUP C

Competition Day 1 (24-09-1998) / Competition Day 6 (5-11-1998)

Kinder Virtus Bologna (ITA) - Olympiakós BC [Peiraiás] (GRE)

67-72 (32-38)

55-50 (23-19)

Ülker Gençlik SK [İstanbul] (TUR) - KK Zadar (CRO)

62-55 (30-35) (*)

73-85 (31-49) (*)

Alba Berlin BT (GER) - CSKA [Moskva] (RUS)

63-70 (28-40)

86-75 (48-40)

Competition Day 2 (1-10-1998) / Competition Day 7 (12-11-1998)

KK Zadar - Kinder Virtus Bologna

55-65 (28-23)

62-53 (36-22)

Alba Berlin BT - Olympiakós BC

83-85 (47-42)

94-65 (42-32)

CSKA - Ülker Gençlik SK

82-76 (39-28)

64-91 (31-44)

Competition Day 3 (8-10-1998) / Competition Day 8 (19-11-1998)

Kinder Virtus Bologna - Alba Berlin BT

78-52 (50-26)

75-72 (35-34) (*)

KK Zadar - CSKA

82-79 (38-46) (*)

66-68 (32-32)

Olympiakós BC - Ülker Gençlik SK

58-72 (30-36)

79-89 (43-31)

Competition Day 4 (15-10-1998) / Competition Day 9 (10-12-1998)

CSKA - Kinder Virtus Bologna

62-70 (27-31)

86-65 (49-32) (*)

Ülker Gençlik SK - Alba Berlin BT

76-65 (41-39)

87-63 (46-27)

Olympiakós BC - KK Zadar

71-55 (28-26)

55-67 (31-33)

Competition Day 5 (22-10-1998) / Competition Day 10 (17-12-1998)

Kinder Virtus Bologna - Ülker Gençlik SK

66-49 (31-24)

49-60 (23-31)

CSKA - Olympiakós BC

75-81 (36-40)

74-76 (48-41)

Alba Berlin BT - KK Zadar

78-85 (28-35)

79-82 (46-43) (*)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1(G). Olympiakós BC

10

8

2

746

677

18

2(G). Kinder Virtus Bologna

10

7

3

676

587

17

3(G). CSKA

10

5

5

752

739

15

4(H). Ülker Gençlik SK

10

4

6

675

726

14

5(H). KK Zadar

10

3

7

660

717

13

6(H). Alba Berlin BT

10

3

7

725

788

13

 

GROUP D

Competition Day 1 (24-09-1998) / Competition Day 6 (5-11-1998)

PAOK BC [Thessaloníkê] (GRE) - Real Madrid CF (SPA)

87-75 (41-34) (*)

77-69 (33-30)

BK Samara (RUS) - ASVEL Basket [Villeurbanne] (FRA)

74-78 (41-42)

92-69 (53-35) (*)

KK Union Olimpija [Ljubljana] (SVN) - Teamsystem F. Bologna (ITA)

57-45 (34-25)

63-66 (27-38)

Competition Day 2 (1-10-1998) / Competition Day 7 (12-11-1998)

ASVEL Basket - PAOK BC

80-66 (40-30) (*)

65-69 (33-43) (*)

KK Union Olimpija - Real Madrid CF

76-84 (34-39)

67-68 (37-37)

Teamsystem Fortitudo Bologna - BK Samara

77-58 (33-31)

59-71 (28-36) (*)

Competition Day 3 (8-10-1998) / Competition Day 8 (19-11-1998)

PAOK BC - KK Union Olimpija

76-68 (41-30) (*)

84-68 (49-28)

ASVEL Basket - Teamsystem Fortitudo Bologna

71-66 (32-23) (a*)

84-61 (41-24) (*)

Real Madrid CF - BK Samara

101-72 (56-35)

88-109 (39-58)

Competition Day 4 (15-10-1998) / Competition Day 9 (10-12-1998)

Teamsystem Fortitudo Bologna - PAOK BC

76-61 (44-35) (*)

68-59 (30-32) (*)

BK Samara - KK Union Olimpija

60-67 (35-35) (*)

84-55 (44-27)

Real Madrid CF - ASVEL Basket

71-70 (44-34)

77-73 (38-41) (*)

Competition Day 5 (22-10-1998) / Competition Day 10 (17-12-1998)

PAOK BC - BK Samara

85-66 (41-35)

84-77 (40-34)

Teamsystem Fortitudo Bologna - Real Madrid CF

66-73 (36-36) (*)

65-69 (32-25)

KK Union Olimpija - ASVEL Basket

64-54 (32-26)

77-68 (26-37)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (60-60).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1(H). KK Union Olimpija

10

7

3

702

649

17

2(H). ASVEL Basket

10

7

3

729

700

17

3(H). Real Madrid CF

10

6

4

795

742

16

4(G). Teamsystem Fortitudo Bologna

10

5

5

676

639

15

5(G). PAOK BC

10

4

6

722

738

14

6(G). BK Samara

10

1

9

685

841

11

 

 

SECOND STAGE

(The individual scores and standings of the First Stage are accumulated in the Second Stage)

 

GROUP E

Competition Day 1 (7-01-1999) / Competition Day 4 (4-02-1999)

KK Crvena Zvezda - KK Žalgiris

77-69 (42-37)

91-65 (42-32)

TDK Bàsquet Manresa - Fenerbahçe SK

71-62 (32-33)

76-66 (33-32)

KK Cibona - EB Pau-Orthez

66-56 (28-24)

76-79 (33-28) (a)

Competition Day 2 (14-01-1999) / Competition Day 5 (11-02-1999)

KK Žalgiris - TDK Bàsquet Manresa

75-66 (38-31)

78-80 (34-41)

Fenerbahçe SK - KK Cibona

66-61 (40-32) (*)

85-84 (41-40) (*)

EB Pau-Orthez - KK Crvena Zvezda

70-61 (26-28)

75-85 (29-40)

Competition Day 3 (21-01-1999) / Competition Day 6 (18-02-1999)

KK Cibona - KK Žalgiris

71-79 (28-33)

64-74 (26-40)

KK Crvena Zvezda - Fenerbahçe SK

88-66 (46-28)

78-61 (35-39) (*)

TDK Bàsquet Manresa - EB Pau-Orthez

51-69 (23-28)

66-69 (36-30)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Two overtimes at the end of regulation (60-60 and 66-66).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. KK Žalgiris

16

12

4

1259

1184

28

2. Fenerbahçe SK

16

9

7

1209

1188

25

3. KK Cibona

16

8

8

1114

1137

24

4. EB Pau-Orthez

16

8

8

1173

1132

24

5. TDK Bàsquet Manresa

16

5

11

1047

1141

21

6. KK Crvena Zvezda

16

4

12

1122

1185

20

 

GROUP F

Competition Day 1 (7-01-1999) / Competition Day 4 (4-02-1999)

BK Avtodor - Panathinaïkós BC

73-76 (37-39) (*)

86-76 (45-30) (*)

Pallacanestro Varese Roosters - Efes Pilsen SK

67-57 (23-28)

83-72 (37-32) (*)

Tau Cerámica Baskonia - Maccabi Elite SC

79-76 (40-38)

104-64 (51-30)

Competition Day 2 (14-01-1999) / Competition Day 5 (11-02-1999)

Panathinaïkós BC - Pallacanestro Varese Roosters

82-71 (44-30)

63-54 (38-32)

Efes Pilsen SK - Tau Cerámica Baskonia

71-67 (35-34) (*)

83-61 (39-30)

Maccabi Elite SC - BK Avtodor

92-69 (46-42)

83-73 (51-31)

Competition Day 3 (21-01-1999) / Competition Day 6 (18-02-1999)

Tau Cerámica Baskonia - Panathinaïkós BC

74-77 (46-35)

86-63 (42-41)

BK Avtodor - Efes Pilsen SK

66-77 (37-31)

107-91 (64-51)

Pallacanestro Varese Roosters - Maccabi Elite SC

100-96 (41-48) (a)

94-78 (39-37)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (79-79).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Panathinaïkós BC

16

15

1

1211

1048

31

2. Efes Pilsen SK

16

11

5

1166

1148

27

3. Maccabi Elite SC

16

7

9

1225

1161

23

4. Pallacanestro Varese Roosters

16

7

9

1253

1277

23

5. Tau Cerámica Baskonia

16

7

9

1208

1252

23

6. BK Avtodor

16

3

13

1190

1324

19

 

GROUP G

Competition Day 1 (7-01-1999) / Competition Day 4 (4-02-1999)

BK Samara - Olympiakós BC

70-81 (42-44)

85-63 (45-35)

PAOK BC - Kinder Virtus Bologna

71-57 (32-27)

78-56 (41-36)

Teamsystem Fortitudo Bologna - CSKA

83-69 (38-35)

69-67 (27-42)

Competition Day 2 (14-01-1999) / Competition Day 5 (11-02-1999)

Olympiakós BC - PAOK BC

57-71 (21-30) (*)

72-66 (35-38) (*)

Kinder Virtus Bologna - Teamsystem Fortitudo Bologna

72-74 (34-29) (a)

67-65 (39-34)

CSKA - BK Samara

79-68 (41-36)

62-89 (31-40)

Competition Day 3 (21-01-1999) / Competition Day 6 (18-02-1999)

Teamsystem Fortitudo Bologna - Olympiakós BC

60-63 (27-28)

62-73 (30-29) (*)

BK Samara - Kinder Virtus Bologna

61-71 (37-35)

80-58 (46-28)

PAOK BC - CSKA

69-71 (47-36) (*)

77-67 (41-25) (*)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Two overtimes at the end of regulation (57-57 and 70-70).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Olympiakós BC

16

11

5

1160

1086

27

2. Kinder Virtus Bologna

16

10

6

1099

974

26

3. CSKA

16

10

6

1206

1155

26

4. Teamsystem Fortitudo Bologna

16

9

7

1100

1039

25

5. PAOK BC

16

7

9

1128

1144

23

6. BK Samara

16

1

15

1067

1326

17

 

GROUP H

Competition Day 1 (7-01-1999) / Competition Day 4 (4-02-1999)

Alba Berlin BT - KK Union Olimpija

57-75 (31-26)

66-59 (37-28)

KK Zadar - ASVEL Basket

74-56 (41-26) (*)

69-61 (41-37) (*)

Ülker Gençlik SK - Real Madrid CF

85-83 (44-36)

72-85 (35-44)

Competition Day 2 (14-01-1999) / Competition Day 5 (11-02-1999)

KK Union Olimpija - KK Zadar

76-65 (44-29)

61-72 (35-40)

ASVEL Basket - Ülker Gençlik SK

72-56 (31-33)

86-64 (48-35)

Real Madrid CF - Alba Berlin BT

74-63 (41-27)

79-64 (39-21)

Competition Day 3 (21-01-1999) / Competition Day 6 (18-02-1999)

Ülker Gençlik SK - KK Union Olimpija

61-71 (36-34)

80-62 (47-30)

Alba Berlin BT - ASVEL Basket

73-71 (41-35) (*)

82-88 (49-42)

KK Zadar - Real Madrid CF

68-73 (38-39)

86-75 (41-41)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. KK Union Olimpija

16

13

3

1142

1014

29

2. ASVEL Basket

16

9

7

1143

1138

25

3. Real Madrid CF

16

9

7

1247

1197

25

4. Ülker Gençlik SK

16

7

9

1110

1168

23

5. Alba Berlin BT

16

6

10

1144

1220

22

6. KK Zadar

16

4

12

1064

1149

20

 

 

1/8 FINAL

(best of 3 games: 2-03-1999 / 4-03-1999 / 11-03-1999; same color means same home court)

2F-3G (1): Efes Pilsen SK - CSKA

73-58 (34-32)

98-105 (40-41) (a)

 

1E-4H (2): KK Žalgiris - Ülker Gençlik SK

76-62 (35-35)

82-93 (38-48)

 

2H-3E (3): ASVEL Basket - KK Cibona

95-63 (49-33)

79-68 (33-26)

74-70 (34-34)

1G-4F (4): Olympiakós BC - Pallacanestro Varese Roosters

78-66 (42-29)

77-83 (30-31) (b)

 

2E-3H (5): Fenerbahçe SK - Real Madrid CF

81-89 (31-41)

85-74 (41-37)

 

1F-4G (6): Panathinaïkós BC - Teamsystem Fortitudo Bologna

58-63 (26-30)

88-64 (47-35)

 

2G-3F (7): Kinder Virtus Bologna - Maccabi Elite SC

78-57 (46-32)

55-70 (26-37)

 

1H-4E (8): KK Union Olimpija - EB Pau-Orthez

72-63 (33-33)

74-57 (40-28)

57-64 (30-35)

(a) Two overtimes at the end of regulation (74-74 and 91-91).

(b) Two overtimes at the end of regulation (57-57 and 67-67).

 

 

1/4 FINAL

(best of 3 games: 23-03-1999 / 25-03-1999 / 1-04-1999; same color means same home court)

2-1 (A): KK Žalgiris-Efes Pilsen SK

69-68 (39-35)

70-84 (33-32)

 

4-3 (B): Olympiakós BC - ASVEL Basket

70-57 (31-28)

77-81 (45-48)

 

6-5 (C): Teamsystem Fortitudo Bologna - Real Madrid CF

90-63 (54-25)

65-76 (32-36)

 

8-7 (D): EB Pau-Orthez - Kinder Virtus Bologna

67-59 (36-36)

93-75 (43-45)

54-70 (21-32)

 

 

FINAL STAGE (München, Germany)

 

1/2 FINAL

(20-04-1999)

A-B: KK Žalgiris - Olympiakós BC

87-71 (48-33)

C-D: Teamsystem Fortitudo Bologna - Kinder V. Bologna

57-62 (32-34)

 

PLACES 3-4

(22-04-1999)

Olympiakós BC - Teamsystem Fortitudo Bologna

74-63 (43-28)

 

 

FINAL

VENUE: Olympiahalle (München)

DATE: 22-04-1999 (21:00 h)

ATTENDANCE: 9.000

REFEREES: Iztok Rems (SVN), Carl Jungebrand (FIN)

FOULED OUT: E. Žukauskas (34’) / Abbio (39’), Nesterovič (40’)

TOP SCORER: Antoine Rigaudeau (27)

MVP: Tyus Edney

KK Žalgiris - Kinder Virtus Bologna

82-74 (45-30)

KK Žalgiris (coach: Jonas Kazlauskas)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Tyus Edney

6

5

3

1

4

1

4

2

-

1

4

6

3

35

14

# Anthony Bowie

6

2

4

3

6

4

1

-

-

2

2

-

4

30

17

# Saulius Štombergas

6

2

2

2

3

2

2

-

-

-

2

3

4

24

12

# Tomas Masiulis

7

2

-

-

-

-

3

1

-

-

1

1

1

20

4

# Eurelijus Žukauskas

4

2

-

-

-

-

1

-

4

1

-

1

5

17

4

Mindaugas Žukauskas

2

1

2

2

5

3

1

1

2

-

1

1

2

24

11

Jiří Zídek

6

3

-

-

8

6

4

2

1

1

1

1

2

23

12

Dainius Adomaitis

4

4

-

-

-

-

1

-

-

1

1

2

1

17

8

Darius Maskoliūnas

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

1

-

3

10

-

TOTAL

41

21

11

8

26

16

17

6

8

6

13

15

25

200

82

 

Kinder Virtus Bologna (coach: Ettore Messina)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Antoine Rigaudeau

7

2

7

5

10

8

2

-

-

2

1

1

3

35

27

# Alessandro Abbio

5

-

2

1

8

5

-

5

-

2

1

2

5

36

8

# Predrag Danilović

6

2

5

1

-

-

1

-

-

1

4

1

1

34

7

# Alessandro Frosini

6

2

-

-

2

1

1

2

1

2

-

-

3

23

5

# Radoslav Nesterovič

9

4

-

-

5

4

8

5

2

1

2

3

5

34

12

Claudio Crippa

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

2

-

Hugo Sconochini

9

3

3

1

7

6

2

-

-

-

2

3

3

28

15

Augusto Binelli

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

3

-

Dan O’Sullivan

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

1

-

1

5

-

TOTAL

42

13

17

8

32

24

15

12

3

8

11

10

23

200

74

RESUMEN (SUMMARY)

La “marea verde”, el equipo lituano del Žalgiris Kaunas del que es co-propietario Arvydas Sabonis, se convirtió en el primer campeón báltico de la máxima competición europea de baloncesto con dos armas fundamentales: intensidad defensiva y contraataque. Frente a las durísimas defensas y la lentitud (confundida con control) que se habían impuesto en las finales previas, cuyo más inmediato resultado fueron unos marcadores paupérrimos —el Limoges de Maljković fue el que mostró el “camino” a todos los demás—, el equipo de Kaunas demostró que es posible mantener un ritmo constante de juego, tanto en defensa como en ataque. La clave de lo primero: defender más el balón que la canasta; la de lo segundo: acierto en el tiro exterior y contraataque.

 

En Múnich se enfrentaron dos concepciones antagónicas del baloncesto: la especulación italiana frente al talento lituano. El objetivo de la Kinder era imponer su mayor fortaleza defensiva y un ritmo lento a fin de frenar el caudal ofensivo del Žalgiris, y durante los primeros minutos parecieron lograr su objetivo, pese a que los hombres de Kazlauskas trataban de acelerar el juego. En medio de una lucha feroz por cada balón, por cada rebote, con constantes fallos y tapones, el equilibrio presidió la final durante el primer cuarto (17-13, min. 10); sin embargo, el ritmo trepidante marcado por el base norteamericano Edney y la mayor capacidad de tiro lituana empezaron a abrir una importante brecha en el marcador (42-26, min. 39), con canastas de todos los colores, contragolpes, palmeos y, en general, una alegría ofensiva que contrastaba con la ineficacia en ataque de la Kinder (apenas ocho canastas de campo en esta primera mitad). Al descanso se llegó con una clara ventaja para los de Kaunas (45-30) y la sensación de que, por vez primera en los últimos años, el ataque se imponía a la defensa en una final europea.

 

Quince puntos abajo al iniciarse la segunda parte obligaron a Ettore Messina a cambiar radicalmente sus planes. Ya no servía para nada el baloncesto control de la Kinder, porque ese control lo habían perdido en la primera mitad. ¿Qué había ocurrido para que esto fuera así? Sencillamente, el Žalgiris había impuesto un ritmo constante e incisivo de la mano de su base Edney (MVP de la final) y el acierto de Štombergas, Bowie y Mindaugas Žukauskas, que anotaban a los pocos segundos de posesión. Quedó demostrado de esta forma que se podía ganar la Euroliga jugando al baloncesto en lugar de “racanear”. Defensa fuerte cuando el contrario tiene el balón y anotación lo más rápido y fácil posible.

 

Los mayores problemas para la Kinder vinieron en el juego interior, ya que los hombres altos del Žalgiris, veloces, versátiles y grandes tiradores de perímetro, resultaban muy difíciles de defender. Para neutralizar el ataque italiano, Kazlauskas había dispuesto en individual a Edney y uno de sus pivots (Eurelijus Žukauskas o Zídek), mientras que los otros tres jugadores cambiaban constantemente de asignación en todos los bloqueos. Este tipo de defensa requería una condición física formidable, que los lituanos poseían. De esta forma tan sencilla y efectiva, el Žalgiris consiguió reivindicar el baloncesto en estado puro.

 

Conforme avanzaba la segunda mitad, la Kinder se dio cuenta de que su baloncesto control era inútil para intentar frenar al Žalgiris. Los hombres de Messina, carentes de lanzamiento exterior, intentaron recurrir entonces a penetraciones para intentar forzar faltas en los hombres interiores del equipo de Kaunas, pero la defensa lituana estaba siempre atenta en las ayudas y no se dejó sorprender. Cuando el Žalgiris alcanzó su máxima ventaja de todo el partido (68-48, min. 31), la Kinder busco a la desesperada el recurso de los lanzamientos triples, lo que le sirvió para recortar espectacularmente las diferencias (77-72 a 1’28’’ para el final). Sin embargo, la entereza mental del conjunto lituano le permitió mantener la calma en estos momentos decisivos. Un triple de Bowie a falta de 1’01’’ (80-72) y un posterior tiro libre de Edney (81-72) sentenciaron el encuentro y permitieron al Žalgiris conquistar de forma merecida la primera Euroliga de su historia.

 

 

ROSTERS (FINAL FOUR)

(Numbers in blue indicate the 10 players registered for the Final Four)

KK Žalgiris

Kinder Virtus Bologna

4. Tyus Edney (PG) USA

5. Mindaugas Žukauskas (F) LIT

6. Giedrius Gustas (PG) LIT

7. Saulius Štombergas (F) LIT

8. Jiří Zídek (C) CZR

9. Eurelijus Žukauskas (C) LIT

10. Dainius Adomaitis (G) LIT

12. Tomas Masiulis (PF) LIT

13. Darius Maskoliūnas (PG) LIT

14. Anthony Bowie (G) USA

15. Kęstutis Šeštokas (PF) LIT

Marius Bašinskas (F) LIT

Artūras Masiulis (C) LIT

COACH: Jonas Kazlauskas LIT

5. Predrag Danilović (G) YUG

6. Claudio Crippa (PG) ITA

7. Alessandro Abbio (G) ITA

8. Radoslav Nesterovič (C) SVN

9. Enrico Ravaglia (PG) ITA

9. Fabio Ruini (PG) ITA

9. Silvio Marcelo Gigena (F) ARG

10. Hugo Ariel Sconochini (G) ARG

11. Augusto Binelli (C) ITA

12. Alessandro Frosini (C) ITA

13. Dan O’Sullivan (C) USA

14. Antoine Rigaudeau (PG) FRA

15. Matteo Panichi (F) ITA

15. Bill Edwards (F) USA

15. Paolo Barlera (C) ITA

15. Michael Olowokandi (C) ENG

Andrea Maiani (F) ITA

Žarko Paspalj (F) YUG

COACH: Ettore Messina ITA

Olympiakós BC (Ολυμπιακός BC)

Teamsystem Fortitudo Bologna

4. Arijan Komazec (F) CRO

5. Anthony Goldwire (PG) USA

6. Dušan Vukčević (G) YUG

7. Dimitris Papanikolaou (Δημήτρης Παπανικολάου) (F) GRE

8. Arsène Ade-Mensah (PG) FRA

9. Vasilis Soulis(Βασίλης Σούλης) (C) GRE

9. Dimitris Karaplis (Δημήτρης Καραπλής) (F) GRE

10. Panagiotis Fassoulas (Παναγιώτης Φασούλας) (C) GRE

11. Milan Tomić (Μίλαν Τόμιτς) (PG) GRE

12. Dragan Tarlać (Ντράγκαν Τάρλατς) (C) GRE

13. Aleksej Savrasenko (Алексей Саврасенко) (C) GRE

14. Fabricio Raúl Jesús Oberto (C) ARG

15. Johnny Rogers (PF) SPA

Nikos Pettas (Νίκος Πέττας) (G) GRE

Periklis Dorkofikis (Περικλής Δορκοφίκης) (PF) GRE

COACH: Dušan Ivković YUG

4. Damir Mulaomerović (PG) CRO

5. Marko Jarić (G) YUG

6. Claudio Pilutti (G) ITA

7. Gregor Fučka (PF) ITA

8. Marcelo Dilglay Damião (PF) ITA

9. Mauro Bonaiuti (PG) ITA

9. Vinny del Negro (G) ITA

10. Carlton Myers (G) ITA

11. Dan Gay (PF) USA

12. Artūras Karnišovas (F) LIT

13. Alessandro Cittadini (PF) ITA

13. Paolo Moretti (F) ITA

14. Roberto Chiacig (C) ITA

15. Andrew Betts (C) ENG

Davide Lamma(PG) ITA

Gianluca Basile(G) ITA

Giacomo Noferini (F) ITA

Mattia Soloperto (C) ITA

COACH: Petar Skansi YUG

 

FINAL FOUR MVP: Tyus Edney (ŽAL)

 

FINAL FOUR TEAM

Tyus Edney (ŽAL)

Anthony Bowie (ŽAL)

Saulius Štombergas (ŽAL)

Radoslav Nesterovič (KIN)

Eurelijus Žukauskas (ŽAL)

 

 

::::: GAME DETAILS (FINAL STAGE) :::::

 

::::: GAME DETAILS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::

 

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco