Champions
Cup 1972-73
(From 9-11-1972 to 22-03-1973)
COMPETITION SYSTEM
·
27 teams (domestic champions plus title holder) playing
knock-out rounds on a home and away basis. The aggregate score
of both games decides the winner.
·
The eight teams qualified for 1/4 Finals are divided into two groups of four. Every team plays
against the other three in its group in consecutive home-and-away
matches, so that every two of these games count as a single
win or defeat (point difference being a decisive factor here).
In case of a tie between two or more teams after this group
stage, the following criteria is used to decide the final standing:
1) one-to-one games between the teams; 2) basket average; 3)
individual wins and defeats. · The group winners and runners-up of the 1/4 Final round qualify for 1/2 Finals. The final is played at a predetermined venue. |
FIRST ROUND (9-11-1972 / 16-11-1972) |
||
TuS 04 Leverkusen (FRG) - Simmenthal Olimpia Milano (ITA) |
73-75 (34-38) |
90-87 (46-39) (b) |
UBSC Radio Koch Wien (AUT) - İstanbul Teknik Üniversitesi SK (TUR) |
81-68 (36-36) |
58-56 (36-29) |
BBC Etzella [Ettelbruck] (LUX) - Epping Avenue BC [Leyton] (ENG) |
81-91 (38-39) |
69-71 (29-38) |
ÍR [Reykjavík] (ICE) - Real Madrid CF (SPA) |
65-117 (27-50) |
93-37 (50-20) |
Alvik BK [Stockholm] (SWE) - Maccabi Elite SC [Tel-Aviv] (ISR) |
74-103 (36-54) |
87-70 (38-42) (b) |
Budapesti Honvéd SE (HUN) - BUS Fruit Lier BBC (BEL) |
85-77 (37-30) (a) |
92-59 (46-28) |
Fath US [Rabat] (MOR) - ASVEL Basket [Villeurbanne] (FRA) |
65-82 (29-46) |
111-74 (56-30) |
FC Porto (POR) - TJ Slavia VŠ Praha (CZE) |
81-93 (36-49) |
109-68 (57-27) |
CJS Aleppo (SYR) - KS Partizani [Tiranë] (ALB) |
0-2 |
2-0 (*) |
Levi’s Flamingo’s [Haarlem] (NED) - KK Crvena Zvezda [Beograd] (YUG) |
88-72 (44-32) |
107-74 (51-40) |
CS Dinamo Bucureşti (ROM) - Knorr Stars Honka [Espoo] (FIN) |
95-58 (51-30) |
74-77 (34-44) (b) |
BK Akademik [Sofija] (BUL) - Panathinaïkós AO [Athína] (GRE) |
76-57 (39-27) (a) |
84-78 (42-36) (c) |
*
Cercle Jeunesse Sportive Aleppo withdrew
before the first leg and KS Partizani
received a forfeit (2-0) in both games. |
1/8 FINAL (7-12-1972 / 14-12-1972) |
||
Stade Français [Genève] (SWI) - CSKA [Moskva] (USSR) |
92-121 (43-67) (a) |
121-80 (60-43) (b) |
Simmenthal Olimpia Milano - UBSC Radio Koch Wien |
93-76 (43-41) (a) |
80-82 (34-44) (c) |
Epping Avenue BC - Real Madrid CF |
62-119 (28-65) |
110-47 (54-16) (d) |
Maccabi Elite SC - BUS Fruit Lier BBC |
97-74 (47-35) |
72-65 (35-36) |
ASVEL Basket - TJ Slavia VŠ Praha |
66-63 (22-34) (e) |
90-82 (53-27) (f) |
KS Partizani - KK Crvena Zvezda |
83-94 (37-40) |
99-74 (38-34) |
CS Dinamo Bucureşti - BK Akademik |
72-75 (26-34) |
58-69 (31-25) |
BYE: Ignis Pallacanestro Varese (ITA) [title holder]. |
||
(a)
Games played on 30-11-1972. (b) Game played on 3-12-1972. (c) Game played on 6-12-1972. (d) Game played on 15-12-1972. (e) Game played on 2-12-1972. (f) Game played on 7-12-1972. |
1/4 FINAL GROUP STAGE |
GROUP A |
||
Competition Day 1 (11-01-1973) / Competition Day 2 (18-01-1973) |
||
Real Madrid CF - Simmenthal Olimpia Milano |
94-76 (48-29) (a) |
92-72 (42-28) |
Maccabi Elite SC - KK Crvena Zvezda |
113-102 (56-54) |
103-88 (51-40) (*) |
Competition Day 3 (25-01-1973) / Competition Day 4 (1-02-1973) |
||
Simmenthal Olimpia Milano - Maccabi Elite SC |
108-74 (48-34) (*) |
113-88 (61-41) (*) |
Real Madrid CF - KK Crvena Zvezda |
74-77 (36-33) (*) |
80-70 (34-33) |
Competition Day 5 (8-02-1973) / Competition Day 6 (15-02-1973) |
||
Simmenthal Olimpia Milano - KK Crvena Zvezda |
108-85 (55-34) (*) |
74-80 (30-32) (*) |
Maccabi Elite SC - Real Madrid CF |
87-88 (41-43) |
87-75 (42-33) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. (a) Game played on 9-01-1973. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Simmenthal Olimpia Milano |
3 |
3 |
0 |
552 |
512 |
6 |
2. KK Crvena Zvezda |
3 |
2 |
1 |
521 |
533 |
5 |
3. Real Madrid CF |
3 |
1 |
2 |
485 |
487 |
4 |
4. Maccabi Elite SC |
3 |
0 |
3 |
550 |
576 |
3 |
GROUP B |
||
Competition Day 1 (11-01-1973) / Competition Day 2 (18-01-1973) |
||
Ignis Pallacanestro Varese - TJ Slavia VŠ Praha |
102-80 (51-38) (*) |
91-82 (37-44) (*) |
CS Dinamo Bucureşti - CSKA |
80-94 (37-44) |
83-64 (45-37) |
Competition Day 3 (25-01-1973) / Competition Day 4 (1-02-1973) |
||
TJ Slavia VŠ Praha - CSKA |
79-94 (37-46) (*) |
77-76 (38-41) |
Ignis Pallacanestro Varese - CS Dinamo Bucureşti |
84-60 (43-32) (*) |
82-81 (43-39) (*) |
Competition Day 5 (8-02-1973) / Competition Day 6 (15-02-1973) |
||
TJ Slavia VŠ Praha - CS Dinamo Bucureşti |
99-83 (50-33) |
100-64 (48-32) |
CSKA - Ignis Pallacanestro Varese |
97-76 (43-33) (*) |
78-65 (47-40) (*) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. CSKA |
3 |
3 |
0 |
510 |
453 |
6 |
2. Ignis Pallacanestro Varese |
3 |
2 |
1 |
503 |
475 |
5 |
3. CS Dinamo Bucureşti |
3 |
1 |
2 |
469 |
505 |
4 |
4. TJ Slavia VŠ Praha |
3 |
0 |
3 |
489 |
538 |
3 |
1/2 FINAL (1-03-1973 / 8-03-1973) |
||
A1-B2: Simmenthal Olimpia Milano - Ignis Pallacanestro Varese |
72-97 (37-46) |
115-100 (59-42) |
A2-B1: KK Crvena Zvezda - CSKA |
90-98 (59-42) |
100-83 (49-40) |
FINAL |
|||
VENUE: Country Hall du Sart Tilman (Liège) DATE: 22-03-1973 (20:15 h) ATTENDANCE: 3.700 REFEREES: Artenik Arabadjan (BUL), Kostas Dimou (GRE) FOULED OUT: Raga (40’) / Edeshko (26’), Miloserdov (30’), Kovyrkin [d.t.f.] (33’) TOP SCORER: Sergej Belov (34) 2P: IGN (31/64) / CSKA (26/59); 1P: IGN (9/12) / CSKA (14/16); PF: IGN (26) / CSKA (32 + 1 technical foul) |
|||
Ignis Pallacanestro Varese - CSKA |
|||
71-66 (41-29) |
|||
Ignis Pallacanestro Varese (coach: Aza Nikolić) Aldo Ossola (6) Manuel Raga (25) Bob Morse (16) Ivan Bisson (13) Dino Meneghin (9) |
CSKA (coach: Aleksandr Gomel’skij) Sergej Belov (34) Valerij Miloserdov (-) Nikolaj Kovyrkin (-) Evgenij Kovalenko (14) Alzhan Zharmukhamedov (4) |
||
Ottorino Flaborea (2) Dodo Rusconi (-) Marino Zanatta (-) |
Ivan Edeshko (6) Viktor Petrakov (6) Nikolaj D’jachenko (2) Aleksandr Kul’kov (-) |
||
RESUMEN (SUMMARY) Antes de la final, muy pocos hubieran apostado por la victoria del Ignis, a tenor de la irregular campaña que venía realizando en la Liga italiana. Pero de la misma manera que dos años atrás, en Amberes, el CSKA partía como víctima propiciatoria en la finalísima, en esta ocasión fueron los italianos los que sorprendieron a sus rivales con una sensacional defensa, especialmente bajo los tableros, que hizo estéril la fenomenal labor de Sergej Belov, autor de más de la mitad de los puntos de su equipo.
Tras un comienzo arrollador del Ignis (13-2, minuto 5), los soviéticos empezaron a sentirse impotentes para superar la férrea defensa individual italiana. Meneghin era un coloso bajo su aro y se llevaba todos los rebotes, mientras que Raga sembraba el desconcierto con sus canastas y en defensa se relevaba con Ossola en el marcaje del temible Belov (aun a costa de cargarse con cuatro personales en los diez primeros minutos). La escuadra italiana llegó al descanso con una ventaja considerable (41-29), fiel reflejo de su superioridad en el juego durante los primeros veinte minutos.
En la segunda parte, el CSKA intentó la remontada y llegó a ponerse a cuatro puntos (63-59, min. 34), pero fue más fruto de la relajación del Ignis que del buen juego soviético. Con el gigante Zharmukhamedov completamente anulado por Meneghin, el cuadro moscovita pasó a depender sobremanera de la inspiración de su mejor hombre, Sergej Belov, escaso argumento para frenar a un equipo italiano más compensado cuyo juego giraba en torno al triángulo mágico Raga-Morse-Meneghin. Sabedores de su superioridad, los varesinos no perdieron los nervios en ningún momento y supieron controlar el marcador hasta la victoria final. |
|||
ROSTERS (FINALISTS) (Numbers in blue indicate the players registered for the final) |
|
Ignis Pallacanestro Varese |
CSKA (ЦСКА) |
4. Edoardo “Dodo”
Rusconi
(PG) 5. Ottorino Flaborea (C) 6. Franco Bartolucci (F) 7. Giorgio Chiarini (F) 8. Marino Zanatta (F) 9. Bob Morse (F) 10. Aldo Ossola (PG) 11. Dino Meneghin (C) 12. Paolo Polzot (F) 13. Massimo Lucarelli (C) 14. Ivan Bisson (PF) 15. Manuel Raga Navarro (F) Paolo
Vittori
(F) COACH:
Aleksandar “Aza” Nikolić |
4. Aleksandr Kul’kov (Александр Кульков) (PG) 5. Ivan Edeshko (Иван Едешко)
(F) 6. Valerij Miloserdov (Валерий Милосердов)
(F) 7. Alzhan Zharmukhamedov (Алжан Жармухамедов)
(C) 8. Nikolaj D'jachenko (Николай Дьяченко)
(C) 9. Vladimir Iljuk (Владимир Илюк) (PG) 10. Sergej Belov (Сергей Белов)
(PG) 11. Nikolaj Kovyrkin (Николай
Ковыркин) (F) 12. Viktor Petrakov (Виктор Петраков) (C) 13. Evgenij Kovalenko (Евгений Коваленко)
(F) 14. Sergej Yastrebov (Сергей Ястребов) (PG) 15. Vladimir Viktorov (Владимир Викторов) (C) Vladimir Andreev (Владимир Андреев) (C) Vadim Kapranov (Вадим Капранов)
(F) COACH: Aleksandr Gomel’skij (Александр Гомельский) |
|
©
www.linguasport.com
Website
designed and maintained by Santiago Velasco
|