SuproLeague
2000-01
(From 19-10-2000 to 13-05-2001)
COMPETITION SYSTEM
·
In a First Stage, 20 teams (the domestic champions in
the most important leagues, together with a variable number
of runners-up) are divided into two groups of ten playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats.
In case of a tie between two or more teams after this group
stage, the following criteria is used to decide the final classification:
1) number of wins in one-to-one games between the teams; 2)
basket average between the teams; 3) general basket average
within the group.
·
The top eight teams from each group after the First Stage
qualify for a 1/8 Final Playoff (X-pairings, best of 3 games).
The eight winners advance to a 1/4 Final Playoff (best of 3
games). · The four winners of the 1/4 Final Playoff qualify for the Final Stage (Final Four), played at a predetermined venue. |
FIRST STAGE |
GROUP A |
||
Competition Day 1 (19-10-2000) / Competition Day 10 (11-01-2001) |
||
Ülker Gençlik SK [İstanbul] (TUR) - KK Croatia Osiguranje Split (CRO) |
80-69 (38-30) (*) |
76-70 (35-34) |
Alba Berlin BT (GER) - KK Lietuvos Rytas [Vilnius] (LIT) |
95-70 (51-31) |
71-80 (37-38) |
Maccabi Ness Ra‘anana BC (ISR) - Montepaschi M. S. B. [Siena] (ITA) |
86-71 (32-37) (*) |
82-67 (41-44) (*) |
ASVEL Basket [Villeurbanne] (FRA) - WKS Śląsk Wrocław (POL) |
74-70 (44-38) |
89-79 (47-48) |
CSKA [Moskva] (RUS) - Panathinaïkós BC [Athína] (GRE) |
69-57 (34-22) |
89-81 (38-43) |
Competition Day 2 (26-10-2000) / Competition Day 11 (18-01-2001) |
||
KK Croatia Osiguranje Split - Panathinaïkós BC |
68-59 (36-27) |
64-60 (27-34) |
WKS Śląsk Wrocław - CSKA |
69-84 (39-41) |
72-65 (39-29) |
Montepaschi Mens Sana Basket - ASVEL Basket |
67-70 (27-32) |
86-87 (54-45) (*) |
KK Lietuvos Rytas - Maccabi Ness Ra‘anana BC |
91-69 (47-31) (*) |
71-88 (28-40) |
Ülker Gençlik SK - Alba Berlin BT |
90-84 (38-35) |
75-78 (33-35) |
Competition Day 3 (2-11-2000) / Competition Day 12 (1-02-2001) |
||
KK Croatia Osiguranje Split - Alba Berlin BT |
77-73 (32-41) (*) |
73-79 (31-28) |
Maccabi Ness Ra‘anana BC - Ülker Gençlik SK |
77-76 (33-40) |
102-71 (54-42) (*) |
ASVEL Basket - KK Lietuvos Rytas |
87-69 (49-38) |
80-81 (41-40) |
CSKA - Montepaschi Mens Sana Basket |
85-78 (36-38) (a) |
76-78 (31-40) |
Panathinaïkós BC - WKS Śląsk Wrocław |
85-79 (38-43) |
62-76 (35-39) |
Competition Day 4 (9-11-2000) / Competition Day 13 (8-02-2001) |
||
KK Croatia Osiguranje Split - WKS Śląsk Wrocław |
83-88 (41-37) (b) |
72-75 (28-37) |
Montepaschi Mens Sana Basket - Panathinaïkós BC |
65-97 (38-46) |
99-95 (50-40) |
KK Lietuvos Rytas - CSKA |
84-88 (43-38) |
88-82 (46-42) |
Ülker Gençlik SK - ASVEL Basket |
78-65 (39-30) |
71-66 (40-37) (*) |
Alba Berlin BT - Maccabi Ness Ra‘anana BC |
77-68 (42-33) (*) |
77-84 (41-44) (*) |
Competition Day 5 (16-11-2000) / Competition Day 14 (15-02-2001) |
||
Maccabi Ness Ra‘anana BC - KK Croatia Osiguranje Split |
77-84 (43-45) (*) |
76-65 (36-33) (*) |
ASVEL Basket - Alba Berlin BT |
74-71 (40-34) |
74-68 (31-32) (*) |
CSKA - Ülker Gençlik SK |
83-88 (47-35) |
93-91 (55-46) |
Panathinaïkós BC - KK Lietuvos Rytas |
104-83 (58-36) |
87-78 (41-29) |
Montepaschi Mens Sana Basket - WKS Śląsk Wrocław |
74-83 (40-35) (*) |
82-72 (39-38) |
Competition Day 6 (7-12-2000) / Competition Day 15 (22-02-2001) |
||
KK Croatia Osiguranje Split - Montepaschi Mens Sana Basket |
81-61 (35-33) |
76-81 (38-36) |
KK Lietuvos Rytas - WKS Śląsk Wrocław |
91-101 (51-52) |
74-92 (31-29) |
Ülker Gençlik SK - Panathinaïkós BC |
87-79 (47-33) |
84-77 (44-42) |
Alba Berlin BT - CSKA |
80-77 (43-30) (c) |
89-86 (46-44) |
Maccabi Ness Ra‘anana BC - ASVEL Basket |
75-68 (39-32) (*) |
93-71 (51-43) (*) |
Competition Day 7 (14-12-2000) / Competition Day 16 (1-03-2001) |
||
ASVEL Basket - KK Croatia Osiguranje Split |
88-78 (49-43) (*) |
84-78 (40-35) (*) |
Maccabi Ness Ra‘anana BC - CSKA |
66-74 (38-37) (*) |
69-68 (42-35) (*) |
Panathinaïkós BC - Alba Berlin BT |
92-75 (41-34) |
79-71 (35-38) |
WKS Śląsk Wrocław - Ülker Gençlik SK |
79-69 (48-36) (*) |
92-88 (52-49) |
Montepaschi Mens Sana Basket - KK Lietuvos Rytas |
87-91 (46-49) |
92-93 (47-48) |
Competition Day 8 (21-12-2000) / Competition Day 17 (8-03-2001) |
||
KK Croatia Osiguranje Split - KK Lietuvos Rytas |
83-80 (43-44) |
93-77 (51-34) |
Ülker Gençlik SK - Montepaschi Mens Sana Basket |
68-73 (41-35) |
76-87 (34-46) |
Alba Berlin BT - WKS Śląsk Wrocław |
86-78 (29-35) (d) |
76-85 (40-55) |
Maccabi Ness Ra‘anana BC - Panathinaïkós BC |
68-82 (37-36) (*) |
83-61 (43-32) |
ASVEL Basket - CSKA |
72-80 (34-28) (*) |
83-91 (39-45) |
Competition Day 9 (4-01-2001) / Competition Day 18 (15-03-2001) |
||
CSKA - KK Croatia Osiguranje Split |
66-57 (32-36) |
75-72 (37-36) |
Panathinaïkós BC - ASVEL Basket |
86-82 (49-49) |
86-92 (44-44) |
WKS Śląsk Wrocław - Maccabi Ness Ra‘anana BC |
95-68 (55-23) (*) |
89-82 (35-35) (e*) |
Montepaschi Mens Sana Basket - Alba Berlin BT |
93-83 (44-37) |
79-80 (33-44) (f) |
KK Lietuvos Rytas - Ülker Gençlik SK |
79-97 (47-52) |
83-99 (35-52) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. (a) Overtime at the end of regulation (72-72). (b) Overtime at the end of regulation (74-74). (c) Overtime at the end of regulation (68-68). (d) Overtime at the end of regulation (73-73). (e) Overtime at the end of regulation (72-72). (f) Overtime at the end of regulation (70-70). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Panathinaïkós BC |
18 |
13 |
5 |
1477 |
1364 |
31 |
2. CSKA |
18 |
12 |
6 |
1429 |
1376 |
30 |
3. KK Croatia Osiguranje Split |
18 |
12 |
6 |
1363 |
1335 |
30 |
4. Ülker Gençlik SK |
18 |
11 |
7 |
1481 |
1419 |
29 |
5. Alba Berlin BT |
18 |
9 |
9 |
1439 |
1408 |
27 |
6. ASVEL Basket |
18 |
9 |
9 |
1413 |
1400 |
27 |
7. KK Lietuvos Rytas |
18 |
7 |
11 |
1522 |
1536 |
25 |
8. WKS Śląsk Wrocław |
18 |
7 |
11 |
1432 |
1446 |
25 |
9. Montepaschi Mens Sana Basket |
18 |
6 |
12 |
1406 |
1495 |
24 |
10. Maccabi Ness Ra‘anana BC |
18 |
4 |
14 |
1294 |
1477 |
22 |
GROUP B |
||
Competition Day 1 (19-10-2000) / Competition Day 10 (11-01-2001) |
||
Iraklís BC [Thessaloníkê] (GRE) - KK Krka [Novo Mesto] (SVN) |
73-80 (42-44) (*) |
65-85 (30-48) (*) |
KK Partizan [Beograd] (YUG) - EB Pau-Orthez (FRA) |
75-69 (27-43) |
92-81 (44-45) (*) |
US Scavolini V. Libertas [Pesaro] (ITA) - Maccabi Elite SC [Tel-Aviv] (ISR) |
81-85 (43-47) |
80-78 (41-41) |
Plannja Basket [Luleå] (SWE) - TSV Bayer 04 Leverkusen (GER) |
76-84 (43-43) |
89-72 (41-40) |
BC Telindus Oostende (BEL) - Efes Pilsen SK [İstanbul] (TUR) |
79-65 (36-36) |
89-80 (34-44) (*) |
Competition Day 2 (26-10-2000) / Competition Day 11 (18-01-2001) |
||
KK Krka - Efes Pilsen SK |
64-72 (35-41) |
84-70 (40-38) |
TSV Bayer 04 Leverkusen - BC Telindus Oostende |
82-90 (42-40) |
88-85 (46-41) |
Maccabi Elite SC - Plannja Basket |
95-69 (49-33) |
68-113 (27-46) |
EB Pau-Orthez - US Scavolini Victoria Libertas |
84-76 (39-31) |
102-89 (53-51) |
Iraklís BC - KK Partizan |
91-76 (41-42) (*) |
93-81 (51-44) |
Competition Day 3 (2-11-2000) / Competition Day 12 (1-02-2001) |
||
KK Partizan - KK Krka |
77-67 (33-38) |
78-79 (43-38) |
US Scavolini Victoria Libertas - Iraklís BC |
90-70 (45-40) (*) |
92-85 (49-38) (*) |
Plannja Basket - EB Pau-Orthez |
62-75 (30-44) |
86-59 (45-24) (*) |
BC Telindus Oostende - Maccabi Elite SC |
80-94 (38-47) |
96-79 (49-45) |
Efes Pilsen SK - TSV Bayer 04 Leverkusen |
97-88 (46-35) (*) |
69-71 (38-33) (*) |
Competition Day 4 (9-11-2000) / Competition Day 13 (8-02-2001) |
||
KK Krka - TSV Bayer 04 Leverkusen |
92-73 (41-37) |
102-94 (39-49) (*) |
Maccabi Elite SC - Efes Pilsen SK |
69-59 (32-23) |
72-66 (35-33) |
EB Pau-Orthez - BC Telindus Oostende |
92-95 (36-48) |
61-89 (40-44) |
Iraklís BC - Plannja Basket |
89-74 (42-44) (*) |
90-94 (44-47) (*) |
KK Partizan - US Scavolini Victoria Libertas |
76-73 (35-38) |
84-93 (44-53) |
Competition Day 5 (16-11-2000) / Competition Day 14 (15-02-2001) |
||
US Scavolini Victoria Libertas - KK Krka |
90-68 (43-27) |
102-100 (41-48) (e) |
Plannja Basket - KK Partizan |
81-90 (32-46) |
99-88 (40-43) |
BC Telindus Oostende - Iraklís BC |
83-77 (38-39) (*) |
74-62 (35-36) (*) |
Efes Pilsen SK - EB Pau-Orthez |
88-76 (47-30) |
94-73 (41-42) |
TSV Bayer 04 Leverkusen - Maccabi Elite SC |
98-100 (50-42) (a) |
100-67 (48-23) |
Competition Day 6 (7-12-2000) / Competition Day 15 (22-02-2001) |
||
KK Krka - Maccabi Elite SC |
89-87 (43-41) (b) |
83-67 (38-34) |
EB Pau-Orthez - TSV Bayer 04 Leverkusen |
79-80 (38-46) |
88-79 (47-33) |
Iraklís BC - Efes Pilsen SK |
72-87 (38-33) (*) |
88-65 (44-35) (*) |
KK Partizan - BC Telindus Oostende |
89-80 (45-45) |
94-88 (51-46) |
US Scavolini Victoria Libertas - Plannja Basket |
91-78 (53-43) |
78-85 (33-41) |
Competition Day 7 (14-12-2000) / Competition Day 16 (1-03-2001) |
||
Plannja Basket - KK Krka |
72-68 (37-31) |
97-92 (48-42) |
BC Telindus Oostende - US Scavolini Victoria Libertas |
83-78 (29-33) |
118-97 (54-48) |
Efes Pilsen SK - KK Partizan |
93-82 (43-41) (c) |
79-68 (38-31) |
TSV Bayer 04 Leverkusen - Iraklís BC |
106-110 (46-48) (d*) |
98-87 (50-47) (*) |
Maccabi Elite SC - EB Pau-Orthez |
91-67 (46-35) |
80-93 (33-41) |
Competition Day 8 (21-12-2000) / Competition Day 17 (8-03-2001) |
||
KK Krka - EB Pau-Orthez |
73-77 (38-41) |
100-75 (47-39) |
Iraklís BC - Maccabi Elite SC |
92-85 (31-47) |
95-71 (50-36) |
KK Partizan - TSV Bayer 04 Leverkusen |
108-99 (56-48) |
95-81 (53-47) (*) |
US Scavolini Victoria Libertas - Efes Pilsen SK |
82-80 (37-48) (*) |
96-92 (47-40) |
Plannja Basket - BC Telindus Oostende |
88-87 (38-50) |
99-88 (41-39) |
Competition Day 9 (4-01-2001) / Competition Day 18 (15-03-2001) |
||
BC Telindus Oostende - KK Krka |
63-72 (25-32) |
80-78 (41-35) |
Efes Pilsen SK - Plannja Basket |
104-75 (47-36) |
84-92 (40-41) |
TSV Bayer 04 Leverkusen - US Scavolini Victoria Libertas |
78-82 (41-28) |
107-89 (59-46) |
Maccabi Elite SC - KK Partizan |
89-53 (35-23) |
73-95 (37-46) |
EB Pau-Orthez - Iraklís BC |
76-74 (46-37) (*) |
86-82 (43-36) (*) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. (a) Overtime at the end of regulation (86-86). (b) Overtime at the end of regulation (81-81). (c) Game played on 28-12-2000. (d) Overtime at the end of regulation (89-89). (e) Overtime at the end of regulation (86-86). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Maccabi Elite SC |
18 |
15 |
3 |
1616 |
1343 |
33 |
2. Efes Pilsen SK |
18 |
13 |
5 |
1478 |
1386 |
31 |
3. KK Partizan |
18 |
11 |
7 |
1492 |
1517 |
29 |
4. Iraklís BC |
18 |
10 |
8 |
1494 |
1504 |
28 |
5. US Scavolini Victoria Libertas |
18 |
9 |
9 |
1594 |
1518 |
27 |
6. EB Pau-Orthez |
18 |
9 |
9 |
1486 |
1432 |
27 |
7. BC Telindus Oostende |
18 |
8 |
10 |
1478 |
1544 |
26 |
8. KK Krka |
18 |
7 |
11 |
1401 |
1487 |
25 |
9. TSV Bayer 04 Leverkusen |
18 |
6 |
12 |
1559 |
1624 |
24 |
10. Plannja Basket |
18 |
2 |
16 |
1394 |
1637 |
20 |
1/8 FINAL (best of 3 games: 27-03-2001 / 29-03-2001 / 5-04-2001; same color means same home court) |
|||
1A-8B (1): Panathinaïkós BC - KK Krka |
82-65 (45-27) |
79-86 (38-37) |
|
2A-7B (2): CSKA - BC Telindus Oostende |
94-76 (50-35) |
70-77 (32-31) |
|
2B-7A (3): Efes Pilsen SK - KK Lietuvos Rytas |
89-78 (52-51) |
73-69 (38-30) |
86-67 (40-35) |
1B-8A (4): Maccabi Elite SC - WKS Śląsk Wrocław |
81-75 (37-44) |
62-85 (33-40) |
|
4A-5B (5): Ülker Gençlik SK - US Scavolini Victoria Libertas |
91-81 (47-41) |
96-83 (44-37) |
85-88 (57-47) |
3A-6B (6): KK Croatia Osiguranje Split - EB Pau-Orthez |
79-78 (37-41) |
83-85 (46-40) |
|
3B-6A (7): KK Partizan - ASVEL Basket |
80-73 (40-36) |
94-76 (45-32) |
62-73 (40-33) |
4B-5A (8): Iraklís BC - Alba Berlin BT |
78-67 (37-39) |
88-77 (37-26) |
75-86 (40-35) |
1/4 FINAL (best of 3 games: 17-04-2001 / 19-04-2001 / 26-04-2001; same color means same home court) |
|||
1-8 (A): Panathinaïkós BC - Alba Berlin BT |
87-77 (46-38) |
69-71 (39-47) |
|
2-7 (B): CSKA - ASVEL Basket |
78-63 (41-38) |
76-82 (40-43) |
|
3-6 (C): Efes Pilsen SK - KK Croatia Osiguranje Split |
95-69 (46-30) |
72-64 (31-30) |
82-59 (33-32) |
4-5 (D): Maccabi Elite SC - US Scavolini Victoria Libertas |
80-69 (35-31) |
77-84 (34-35) |
|
FINAL STAGE (Paris, France) |
1/2 FINAL (11-05-2001) |
|
A-C: Panathinaïkós BC - Efes Pilsen SK |
74-66 (38-23) |
D-B: Maccabi Elite SC - CSKA |
86-80 (37-43) |
PLACES 3-4 (13-05-2001) |
|
Efes Pilsen SK - CSKA |
91-85 (48-43) |
FINAL |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VENUE: Palais Omnisports Paris-Bercy (Paris) DATE: 13-05-2001 (18:00 h) ATTENDANCE: 13.200 REFEREES: Eduardo Sancha (SPA), Pascal Dorizon (FRA) FOULED OUT: Fotsis (39’), Bodiroga (39’) SCORING BY QUARTER: 15-13 / 22-10 / 17-25 / 27-19 TOP SCORER: Dejan Bodiroga (27) MVP: Arriel McDonald |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Maccabi Elite SC - Panathinaïkós BC |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
81-67 (37-23) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RESUMEN (SUMMARY) Alrededor de 8.000 seguidores macabeos asistieron en el Palais Omnisports de Bercy (que en esta ocasión parecía el pabellón “La Mano de Elías” de Tel Aviv) a la victoria de su equipo, en una reedición de la final que Maccabi y Panathinaïkós disputaron el año pasado, aunque en esta ocasión los israelíes tomaron cumplida revancha. En los prolegómenos del partido la FIBA entregó a Nate Huffman el trofeo MVP como mejor jugador de la temporada, aunque el gran triunfador de la noche fue Arriel McDonald, que logró el MVP de la final. Por parte del Panathinaïkós, únicamente Dejan Bodiroga estuvo a la altura de las circunstancias, ya que el resto de sus compañeros rindieron por debajo de sus posibilidades (en especial Željko Rebrača). Los griegos notaron en exceso la ausencia del lesionado Kattash.
El Panathinaïkós comenzó el partido con gran fuerza, y logró su primera ventaja importante (5-10) pese a que Rebrača ya había cometido su tercera falta personal en el minuto 5. El Maccabi, por su parte, empleaba una defensa zonal de ajustes para frenar a Bodiroga. Esto dejaba un amplio margen de acción a los tiradores griegos, que sin embargo no estuvieron demasiado acertados. La defensa del Maccabi era sencillamente fenomenal, y con un mate de Nate Huffman el conjunto israelí cerró el primer cuarto con ventaja en el marcador (15-13). En el segundo cuarto el ritmo de partido continuó en manos de los macabeos, de forma que al descanso el electrónico reflejaba ya la clara superioridad del Maccabi, que dominaba 37-23 ante un desconcertado Panathinaïkós. La reacción de los griegos llegó en el tercer cuarto, cuando lograron dar la vuelta al partido y ponerse con ventaja (42-43). Pero el Maccabi replicó casi de inmediato con un triple de Parker y cinco puntos de Huffman. El último cuarto resultó decisivo, y coincidiendo con la cuarta falta personal de Bodiroga el Panathinaïkós entró en una seria crisis atacante. El Maccabi pasó a dominar cómodamente a partir de ese momento y se dedicó a controlar el partido hasta el final para alzarse con su tercer título de campeón de Europa. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ROSTERS (FINAL FOUR) (Numbers in blue indicate the 10 players
registered for the Final Four) |
|
Maccabi Elite SC (מכ מכבי
עלית) |
Panathinaïkós BC (Παναθηναϊκός
BC) |
4. Nadav Henefeld (נדב הנפלד) (PF) 4. Regev Fanan (רגב פנאן) (G) 5. Mark Brisker (מארק בריסקר) (G) 6. Derrick Sharp (דריק שארפ) (PG) 7. Nate Huffman (C) 8. Anthony Parker (G) 9. Gur Shelef (גור שלף) (F) 10. Tal Burstein (טל בורשטיין) (G) 11. Elad Savion (אלעד סביון) (F) 12. Velibor Radović (F) 13. Radisav Ćurčić (C) 14. Arriel McDonald (PG) 15. David Sternlight (C) COACH: Pinhas
“Pini” Gershon (פיני גרשון)
|
4. Fragiskos Alvertis (Φραγκίσκος Αλβέρτης) (F) 5. Georgios Kalaitzis (Γιώργος Καλαϊτζής) (PG) 6. Michael Koch (G) 7. Johnny Rogers (PF) 8. Antonis Fotsis (Αντώνης Φώτσης) (PF) 9. Ferdinando Gentile (PG) 10. Dejan Bodiroga (F) 11. Darryl Middleton (PF) 12. Željko Rebrača (C) 13. Pat Burke (C) (x) 13. Andreas Glyniadakis (Ανδρέας Γλυνιαδάκης) (C) 14. Giannis Rodostoglou (Γιάννης Ροδόστογλου) (G) 14. Oded Kattash (עודד קטש) (PG) 15. Georgios Balogiannis (Γιώργος Μπαλογιάννης) (F) 15. Marios Voulgaridis (Μάριος Βουλγαρίδης) (PF) COACH: Željko Obradović (x) Burke replaced Balogiannis in the final. |
Efes Pilsen SK |
CSKA (ЦСКА) |
4. Damir Mulaomerović (PG) 5. Erdal Bibo (F) 6. Ömer Onan (G) 7. Vlado Šćepanović (F) 9. Ender Arslan (PG) 10. Kerem Tunçeri (PG) 11. Alper Yılmaz (G) 12. Hüseyin Beşok (C) 13. Mehmet Okur (PF) 14. Predrag Drobnjak (C) 15. Kaya Peker (C) Arda Vekiloğlu (PF) Mirsad Türkcan (F) COACH: Ergin Ataman
|
4. Aleksej Savkov (Алексей Савков) (G) 4. Nikolaj Alekseev (Николай Алексеев) (C) 4. Juris Umbraško (F) 5. Rusty LaRue (PG) 6. Yadgar Karimov (Ядгар Каримов) (C) 7. Igor’ Kudelin (Игорь Куделин) (G) 8. Nikolaj Padius (Николай Падиус) (G) 9. Nikita Morgunov (Никита Моргунов) (PF) 10. Vladan Alanović (PG) 11. Gintaras Einikis (C) 12. Andrej Fetisov (Андрей Фетисов) (PF) 13. Andrej Kirilenko (Андрей Кириленко) (F) 14. Dmitrij Domani (Дмитрий Домани) (G) 15. Aleksandr Petrenko (Александр Петренко) (PF) Sergej Panov (Сергей Панов) (F) COACH: Valerij Tikhonenko
(Валерий Тихоненко)
|
FINAL FOUR MVP: Arriel McDonald (MAC) |
FINAL FOUR TEAM |
Arriel McDonald (MAC) Anthony Parker (MAC) Dejan Bodiroga (PAN) Andrej Kirilenko (CSKA) Nate Huffman (MAC) |
©
www.linguasport.com
Website
designed and maintained by Santiago Velasco |