FIBA Europe Cup 2021-22

(From 28-09-2021 to 27-04-2022)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·         33 teams from countries affiliated to FIBA Europe, together with a maximum of 20 losers of the Qualifying Stage in Champions League (in red), are eligible to participate in the competition (the latter, however, may opt out).

·          19 teams enter a Qualifying Stage, divided into three rounds (quarterfinals, semifinals and finals) played as a single game in four venues.

·          The 4 winners after the Qualifying Stage and the two best runners-up join another 26 teams in a Regular Season, divided into eight groups of four teams each playing a round-robin.

·         The group winners and runners-up after the Regular Season advance to the Second Round, divided into four groups of four teams each playing a round-robin.

·          The group winners and runners-up after the Second Round advance to the knock-out stages (1/4 Finals and 1/2 Finals), played on a home-and-away basis.

·          The two winners after the 1/2 Finals qualify for the Final, also played on a home-and-away basis.

 

 

PARTICIPANTS

BK Avtodor [Saratov] (RUS)

BK Enisej [Krasnojarsk] (RUS)

Ironi Ness Ziona BC (ISR)

Hapoel Haifa BC (ISR)

Hapoel Gilboa/Galil BC [Gan Ner] (ISR)

Ionikós BC [Níkaia] (GRE)

Iraklís BC [Thessaloníkê] (GRE)

Hakro Merlins [Crailsheim] (GER)

BBC Medi Bayreuth (GER)

Heroes Den Bosch (NED)

SB Donar [Groningen] (NED)

Legia Warszawa (POL)

KK Trefl Sopot (POL)

FC Porto (POR)

SL Benfica [Lisboa] (POR)

CSM Oradea (ROM)

CSO Voluntari (ROM)

Szolnoki Olajbányász KK (HUN)

SZTE-Szedeák [Szeged] (HUN)

Kyïv-Basket (UKR)

BK Dnipro [Dnipropetrovs’k] (UKR)

Basket Swans Gmunden (AUT)

BC GGMT Vienna (AUT)

BK Rilski Sportist [Samokov] (BUL)

BK Akademik Plovdiv (BUL)

KK Kumanovo (MAC)

KK TFT [Skopje] (MAC)

Casademont Zaragoza (SPA)

Bahçeşehir Koleji SK [İstanbul] (TUR)

Pallacanestro Reggiana [Reggio Emilia] (ITA)

Telenet Giants Antwerp (BEL)

GSS Keravnós [Levkosía] (CYP)

KK Paulus Pärnu (EST)

GS Peristéri [Athína] (GRE)

London Lions (ENG)

Belfius Union Mons-Hainaut (BEL)

Bakken Bears [Århus] (DEN)

ZZ Leiden Basketball (NED)

BK Tsmoki Minsk (BLR)

Bulls Basketball [Kapfenberg] (AUT)

Sporting CP [Lisboa] (POR)

KK Mornar [Bar] (MON)

Hapoel Eilat BC (ISR)

BK Opava (CZR)

BK Parma [Perm'] (RUS)

 

 

QUALIFYING STAGE

 

GROUP A (Groningen, Netherlands)

1/4 FINALS (28-09-2021)

KK Kumanovo - Basket Swans Gmunden

60-83 (24-39)

1/2 FINALS (29-09-2021)

Basket Swans Gmunden - SB Donar

53-80 (29-36)

SL Benfica - CSO Voluntari

83-77 (37-35)

FINAL (1-10-2021)

SB Donar - SL Benfica

73-81 (32-37)

 

GROUP B (Sofija, Bulgaria)

1/2 FINALS (29-09-2021)

BK Dnipro - KK Trefl Sopot

82-88 (38-44)

Iraklís BC - BK Akademik Plovdiv

95-75 (51-36)

FINAL (1-10-2021)

KK Trefl Sopot - Iraklís BC

72-74 (40-42)

 

GROUP C (Krasnojarsk, Russia)

1/4 FINALS (28-09-2021)

KK TFT - SZTE-Szedeák

76-92 (43-50)

1/2 FINALS (29-09-2021)

BBC Medi Bayreuth - SZTE-Szedeák

84-77 (41-30)

BK Enisej - Hapoel Haifa BC

80-85 (37-35)

FINAL (1-10-2021)

BBC Medi Bayreuth - Hapoel Haifa BC

80-75 (43-35)

 

GROUP D (Pärnu, Estonia)

1/4 FINALS (28-09-2021)

BC GGMT Vienna - KK Paulus Pärnu

67-72 (32-30)

1/2 FINALS (29-09-2021)

Ironi Ness Ziona BC - KK Paulus Pärnu

86-82 (45-29)

GSS Keravnós - FC Porto

58-70 (28-31)

FINAL (1-10-2021)

Ironi Ness Ziona BC - FC Porto

70-79 (30-30)

 

 

REGULAR SEASON

 

GROUP A

Competition Day 1 (13-10-2021) / Competition Day 4 (3-11-2021)

SB Donar - London Lions

60-79 (22-39)

85-67 (32-37)

Bulls Basketball - BBC Medi Bayreuth

70-100 (37-49)

83-79 (46-38)

Competition Day 2 (20-10-2021) / Competition Day 5 (10-11-2021)

SB Donar - BBC Medi Bayreuth

64-71 (31-39) (*)

84-61 (44-36)

London Lions - Bulls Basketball

68-58 (38-33)

81-100 (43-48)

Competition Day 3 (27-10-2021) / Competition Day 6 (17-11-2021)

Bulls Basketball - SB Donar

85-89 (35-35) (a)

85-59 (44-37)

London Lions - BBC Medi Bayreuth

91-81 (52-36)

97-78 (58-42)

* Games played a day before the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (76-76).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BBC Medi Bayreuth

6

5

1

516

443

11

2. London Lions

6

5

1

501

444

11

3. SB Donar

6

2

4

426

463

8

4. Bulls Basketball

6

0

6

432

525

6

 

GROUP B

Competition Day 1 (13-10-2021) / Competition Day 4 (3-11-2021)

BK Rilski Sportist - Hapoel Eilat BC

86-94 (46-44)

83-86 (54-35)

Kyïv-Basket - KK Trefl Sopot

69-68 (40-35)

65-66 (34-26)

Competition Day 2 (20-10-2021) / Competition Day 5 (10-11-2021)

KK Trefl Sopot - BK Rilski Sportist

90-81 (43-39)

64-84 (25-47)

Hapoel Eilat BC - Kyïv-Basket

78-86 (35-34)

62-71 (25-28)

Competition Day 3 (27-10-2021) / Competition Day 6 (17-11-2021)

BK Rilski Sportist - Kyïv-Basket

96-80 (51-46)

84-62 (41-21)

KK Trefl Sopot - Hapoel Eilat BC

85-88 (41-48)

83-89 (43-43)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Kyïv-Basket

6

4

2

447

440

10

2. KK Trefl Sopot

6

3

3

481

451

9

3. Hapoel Eilat BC

6

3

3

497

494

9

4. BK Rilski Sportist

6

2

4

475

515

8

 

GROUP C

Competition Day 1 (13-10-2021) / Competition Day 4 (3-11-2021)

SL Benfica - Heroes Den Bosch

73-78 (37-39) (*)

76-78 (38-47)

BK Parma - BK Opava

106-84 (56-47)

63-82 (30-43) (b)

Competition Day 2 (20-10-2021) / Competition Day 5 (10-11-2021)

Heroes Den Bosch - BK Opava

87-82 (49-43) (*)

88-72 (48-44)

SL Benfica - BK Parma

83-69 (43-33)

89-92 (42-37) (c)

Competition Day 3 (27-10-2021) / Competition Day 6 (17-11-2021)

BK Parma - Heroes Den Bosch

67-52 (37-25)

75-92 (47-45)

BK Opava - SL Benfica

89-99 (54-45) (a)

86-84 (35-38)

* Games played a day before the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (81-81).
(b) Game played on 4-11-2021
.
(c) Game played on 11-11-2021. Overtime at the end of regulation (78-78).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. SL Benfica

6

5

1

511

485

11

2. BK Parma

6

4

2

505

449

10

3. Heroes Den Bosch

6

2

4

440

480

8

4. BK Opava

6

1

5

490

532

7

 

GROUP D

Competition Day 1 (13-10-2021) / Competition Day 4 (3-11-2021)

Pallacanestro Reggiana - Hapoel Gilboa/Galil BC

93-70 (42-37)

70-87 (36-45)

BK Avtodor - Casademont Zaragoza

100-80 (40-47)

86-92 (34-48) (b)

Competition Day 2 (20-10-2021) / Competition Day 5 (10-11-2021)

BK Avtodor - Pallacanestro Reggiana

91-84 (39-39)

80-77 (36-39)

Hapoel Gilboa/Galil BC - Casademont Zaragoza

90-91 (40-31) (a)

78-80 (46-40)

Competition Day 3 (27-10-2021) / Competition Day 6 (17-11-2021)

BK Avtodor - Hapoel Gilboa/Galil BC

102-62 (54-27)

71-100 (31-57)

Pallacanestro Reggiana - Casademont Zaragoza

76-67 (41-36)

82-77 (30-36)

* Games played a day before the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (78-78).
(b) Overtime at the end of regulation (79-79).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Avtodor

6

5

1

562

463

11

2. Pallacanestro Reggiana

6

4

2

497

457

10

3. Casademont Zaragoza

6

2

4

484

515

8

4. Hapoel Gilboa/Galil BC

6

1

5

443

551

7

 

GROUP E

Competition Day 1 (13-10-2021) / Competition Day 4 (3-11-2021)

Bahçeşehir Koleji SK - KK Mornar

75-68 (37-24) (*)

86-95 (48-52)

ZZ Leiden Basketball - Iraklís BC

71-63 (37-38)

83-92 (28-42)

Competition Day 2 (20-10-2021) / Competition Day 5 (10-11-2021)

Iraklís BC - Bahçeşehir Koleji SK

63-64 (35-29)

86-66 (45-34)

KK Mornar - ZZ Leiden Basketball

87-74 (45-41)

78-73 (38-39)

Competition Day 3 (27-10-2021) / Competition Day 6 (17-11-2021)

KK Mornar - Iraklís BC

88-65 (47-37)

83-82 (43-40)

ZZ Leiden Basketball - Bahçeşehir Koleji SK

69-79 (33-37)

84-61 (40-36)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Bahçeşehir Koleji SK

6

6

0

483

413

12

2. ZZ Leiden Basketball

6

3

3

445

469

9

3. KK Mornar

6

2

4

484

470

8

4. Iraklís BC

6

1

5

423

483

7

 

GROUP F

Competition Day 1 (13-10-2021) / Competition Day 4 (3-11-2021)

Belfius Union Mons-Hainaut - Ionikós BC

75-78 (35-36) (*)

74-77 (42-39) (*)

Telenet Giants Antwerp - Sporting CP

80-75 (42-37)

77-53 (38-24)

Competition Day 2 (20-10-2021) / Competition Day 5 (10-11-2021)

Ionikós BC - Telenet Giants Antwerp

81-92 (45-45)

87-90 (45-45) (*)

Sporting CP - Belfius Union Mons-Hainaut

75-65 (32-39)

68-75 (32-38)

Competition Day 3 (27-10-2021) / Competition Day 6 (17-11-2021)

Telenet Giants Antwerp - Belfius Union Mons-Hainaut

77-63 (37-32)

86-82 (43-37)

Sporting CP - Ionikós BC

87-54 (38-30) (*)

93-79 (52-36)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Sporting CP

6

4

2

468

413

10

2. Telenet Giants Antwerp

6

3

3

471

472

9

3. Ionikós BC

6

3

3

470

497

9

4. Belfius Union Mons-Hainaut

6

2

4

434

461

8

 

GROUP G

Competition Day 1 (13-10-2021) / Competition Day 4 (3-11-2021)

BK Tsmoki Minsk - GS Peristéri

87-85 (49-40) (a)

80-70 (36-25)

Bakken Bears - Hakro Merlins

78-91 (43-45)

77-86 (40-51)

Competition Day 2 (20-10-2021) / Competition Day 5 (10-11-2021)

GS Peristéri - Bakken Bears

85-83 (40-35)

83-75 (54-38)

Hakro Merlins - BK Tsmoki Minsk

77-81 (30-44)

72-95 (39-60)

Competition Day 3 (27-10-2021) / Competition Day 6 (17-11-2021)

GS Peristéri - Hakro Merlins

66-76 (29-36)

78-55 (44-25)

Bakken Bears - BK Tsmoki Minsk

101-93 (56-50)

80-93 (42-53)

* Games played a day before the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (77-77).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Hakro Merlins

6

4

2

494

438

10

2. Bakken Bears

6

4

2

524

501

10

3. GS Peristéri

6

2

4

446

477

8

4. BK Tsmoki Minsk

6

2

4

483

531

8

 

GROUP H

Competition Day 1 (13-10-2021) / Competition Day 4 (3-11-2021)

Szolnoki Olajbányász KK - FC Porto

81-64 (36-39)

76-68 (40-40) (a)

CSM Oradea - Legia Warszawa

66-76 (28-37)

75-68 (33-41)

Competition Day 2 (20-10-2021) / Competition Day 5 (10-11-2021)

FC Porto - CSM Oradea

75-63 (33-38)

67-58 (39-34) (*)

Legia Warszawa - Szolnoki Olajbányász KK

83-66 (56-36)

68-75 (34-30)

Competition Day 3 (27-10-2021) / Competition Day 6 (17-11-2021)

Szolnoki Olajbányász KK - CSM Oradea

58-75 (24-46)

78-70 (33-40) (b)

Legia Warszawa - FC Porto

71-61 (29-33)

81-82 (37-40) (c)

* Games played a day before the reference date for each competition day.
(
a) Game played on 4-11-2021.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Legia Warszawa

6

6

0

462

410

12

2. CSM Oradea

6

3

3

417

412

9

3. FC Porto

6

2

4

415

432

8

4. Szolnoki Olajbányász KK

6

1

5

411

451

7

 

 

SECOND ROUND

 

GROUP I

Competition Day 1 (8-12-2021) / Competition Day 4 (26-01-2022)

BBC Medi Bayreuth - ZZ Leiden Basketball

84-89 (45-37)

98-93 (49-41)

Legia Warszawa - BK Parma

70-72 (29-52)

67-78 (32-40) (c)

Competition Day 2 (15-12-2021) / Competition Day 5 (2-02-2022)

BK Parma - BBC Medi Bayreuth

92-78 (58-44)

85-91 (46-49) (*)

ZZ Leiden Basketball - Legia Warszawa

78-90 (46-41)

59-77 (35-37)

Competition Day 3 (12-01-2022) / Competition Day 6 (9-02-2022)

BBC Medi Bayreuth - Legia Warszawa

88-95 (44-47) (a)

80-55 (38-25)

BK Parma - ZZ Leiden Basketball

88-91 (45-45) (b)

79-75 (44-36)

* Games played a day before the reference date for each competition day.
(a) Game played on 23-01-2022.
(b) Game played on 13-01-2022.
(c) Game played on 15-02-2022.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. ZZ Leiden Basketball

6

5

1

512

489

11

2. Legia Warszawa

6

4

2

472

437

10

3. BK Parma

6

3

3

485

481

9

4. BBC Medi Bayreuth

6

0

6

483

545

6

 

GROUP J

Competition Day 1 (8-12-2021) / Competition Day 4 (26-01-2022)

Kyïv-Basket - Telenet Giants Antwerp

90-82 (49-32)

83-70 (37-39) (b)

Hakro Merlins - Pallacanestro Reggiana

80-84 (37-38)

79-70 (42-43) (c)

Competition Day 2 (15-12-2021) / Competition Day 5 (2-02-2022)

Kyïv-Basket - Pallacanestro Reggiana

79-80 (26-33) (a)

20-0 (d)

Hakro Merlins - Telenet Giants Antwerp

91-86 (44-45)

69-79 (36-48)

Competition Day 3 (12-01-2022) / Competition Day 6 (9-02-2022)

Kyïv-Basket - Hakro Merlins

73-71 (36-39)

82-62 (39-23) (*)

Pallacanestro Reggiana - Telenet Giants Antwerp

86-72 (45-37)

101-59 (44-25) (*)

* Games played a day before the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (70-70).
(b) Game played on 5-02-2022.
(c) The game Pallacanestro Reggiana - Kyïv-Basket, which was postponed to 15-02-2022 in Casalecchio di Reno, was cancelled as the Ukrainian team couldn’t travel to Italy due to the Russian blocking of Ukraine’s airspace. Consequently, FIBA awarded the game by forfeit (20-0) to the Italian team.
(d) Game played on 15-02-2022.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Pallacanestro Reggiana

6

5

1

408

402

11

2. Hakro Merlins

6

3

3

473

453

9

3. Telenet Giants Antwerp

6

2

4

493

475

8

4. Kyïv-Basket

6

2

4

374

418

7

 

GROUP K

Competition Day 1 (8-12-2021) / Competition Day 4 (26-01-2022)

KK Trefl Sopot - Sporting CP

72-83 (40-54)

76-63 (35-34)

CSM Oradea - SL Benfica

68-56 (49-30)

94-57 (50-28)

Competition Day 2 (15-12-2021) / Competition Day 5 (2-02-2022)

SL Benfica - KK Trefl Sopot

67-79 (32-37)

67-76 (25-42)

Sporting CP - CSM Oradea

77-83 (39-49)

72-55 (25-21) (c)

Competition Day 3 (12-01-2022) / Competition Day 6 (9-02-2022)

KK Trefl Sopot - CSM Oradea

73-83 (35-35) (a)

80-65 (38-27)

SL Benfica - Sporting CP

64-72 (30-35) (b)

89-72 (43-38)

* Games played a day before the reference date for each competition day.
(a) Game played on 5-02-2022.
(b) Game played on 19-01-2022.
(c) Game played on 18-02-2022.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. CSM Oradea

6

5

1

443

420

11

2. Sporting CP

6

4

2

452

426

10

3. SL Benfica

6

2

4

429

432

8

4. KK Trefl Sopot

6

1

5

419

465

7

 

GROUP L

Competition Day 1 (8-12-2021) / Competition Day 4 (26-01-2022)

Bahçeşehir Koleji SK - London Lions

107-82 (50-49)

61-76 (24-38)

Bakken Bears - BK Avtodor (**)

95-96 (52-52)

102-79 (53-37) (b)

Competition Day 2 (15-12-2021) / Competition Day 5 (2-02-2022)

BK Avtodor - London Lions

84-81 (44-43) (a)

77-104 (36-57) (*)

Bahçeşehir Koleji SK - Bakken Bears

90-76 (47-36)

85-86 (40-46)

Competition Day 3 (12-01-2022) / Competition Day 6 (9-02-2022)

Bakken Bears - London Lions

95-80 (44-37)

82-75 (27-41)

BK Avtodor - Bahçeşehir Koleji SK

75-70 (31-29)

97-95 (31-40) (c)

* Games played a day before the reference date for each competition day.
** After the exclusion of all Russian teams and officials in FIBA Europe club competitions following the invasion of Ukraine, BK Avtodor was disqualified from the 1/4 Finals knock-out round and replaced as group winner by Bahçeşehir Koleji SK, while Bakken Bears also advanced as new group runner-up.
(a) Game postponed to 8-01-2022 due to several cases of COVID-19 in London Lions.
(b) Game played on 14-02-2022.
(c) Overtime at the end of regulation (84-84).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Avtodor (**)

6

5

1

556

499

11

2. Bahçeşehir Koleji SK (**)

6

5

1

526

474

11

3. Bakken Bears (**)

6

1

5

505

536

7

4. London Lions

6

1

5

463

541

7

 

 

1/4 FINAL

(9-03-2022 / 16-03-2022)

J2-I1 (A): Hakro Merlins - ZZ Leiden Basketball

71-68 (34-37)

85-77 (53-49)

I2-J1 (B): Legia Warszawa - Pallacanestro Reggiana

68-71 (33-35)

80-75 (37-33) (b)

L2-K1 (C): Bakken Bears - CSM Oradea

84-82 (37-44)

61-70 (34-38)

K2-L1 (D): Sporting CP - Bahçeşehir Koleji SK

70-73 (34-39) (a)

66-54 (28-39)

(a) Game played on 10-03-2022.
(b) Overtime at the end of regulation (68-71)
.

 

 

1/2 FINAL

(30-03-2022 / 6-04-2022)

A-D: ZZ Leiden Basketball - Bahçeşehir Koleji SK

71-77 (38-33)

90-82 (46-38)

C-B: Bakken Bears - Pallacanestro Reggiana

74-72 (48-41)

92-72 (55-37)

 

 

FINAL (FIRST LEG)

VENUE: Unipol Arena (Casalecchio di Reno, Bologna)

DATE: 20-04-2022 (20:30 h)

ATTENDANCE: 3.513

REFEREES: Fernando Calatrava (SPA), Nicolas Maestre (FRA), Carsten Straube (GER)

FOULED OUT: -

SCORING BY QUARTER: 18-19 / 16-21 / 13-23 / 22-9

TOP SCORER: Andrea Cinciarini (20)

[Incidents: The game was played in Bologna’s Unipol Arena instead of Pallacanestro Reggiana’s home court in Reggio Emilia (PalaBigi), which is undergoing improvement works.]

Pallacanestro Reggiana - Bahçeşehir Koleji SK

69-72 (34-40)

Pallacanestro Reggiana (coach: Attilio Caja)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Andrea Cinciarini

7

3

5

2

9

8

1

-

-

1

2

9

2

40

20

# Tyler Larson

-

-

1

-

-

-

1

1

-

-

1

2

1

16

-

# Artūrs Strautiņš

4

-

6

2

2

2

6

2

-

-

-

-

1

35

8

# Mikael Hopkins

5

1

4

1

1

1

5

3

-

-

-

2

2

22

6

# Justin Johnson

9

6

4

1

2

1

4

3

-

-

-

-

3

34

16

Stevie Thompson

1

-

5

2

4

3

1

1

-

4

2

2

2

19

9

Filippo Baldi Rossi

1

1

3

1

-

-

3

1

-

1

-

1

2

24

5

Bryant Crawford

1

1

-

-

4

3

1

-

-

-

3

-

3

10

5

TOTAL

28

12

28

9

22

18

22

11

0

6

8

16

16

200

69

 

Bahçeşehir Koleji SK (coach: Erhan Ernak)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Langston Hall

4

3

1

-

-

-

1

1

-

-

-

6

3

30

6

# Muhammed Baygül

2

-

6

1

2

1

2

-

-

-

-

2

2

21

4

# Jamar Smith

1

1

6

3

-

-

2

-

-

1

3

3

2

33

11

# Berkay Candan

2

2

3

1

-

-

-

-

-

-

-

1

2

22

7

# Oğuz Savaş

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

4

-

Jamal Jones

5

4

4

1

1

1

2

-

2

1

-

-

3

19

12

Kartal Özmızrak

1

-

3

2

6

5

-

-

-

-

3

1

3

14

11

Tarik Black

1

1

-

-

2

-

2

-

-

-

1

1

2

14

2

Sam Dekker

4

3

2

1

2

1

5

1

1

1

1

-

1

18

10

Richard Solomon

3

3

2

1

2

-

4

1

1

-

-

1

2

21

9

Erkan Yılmaz

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

4

-

TOTAL

24

17

28

10

15

8

18

3

4

3

8

15

21

200

72

RESUMEN (SUMMARY)

En el partido de ida de la final de la Copa de Europa, el equipo de baloncesto del Bahçeşehir College logró una valiosa victoria en Bolonia tras dominar durante todo el encuentro al Pallacanestro Reggiana, aunque una furibunda reacción final de los italianos les permitió reducir un déficit de 19 puntos al comienzo del último cuarto (47-66) y dejar abierta la final de cara al partido de vuelta en Estambul. Los de Reggio Emilia se presentaban con las importantes bajas por lesión del alero lituano Osvaldas Olisevičius (revelación de la temporada en la Lega) y el capitán Leonardo Candi.

 

El primer cuarto fue de gran equilibrio, con alternativas constantes de ambos equipos que se movían en márgenes estrechos. Un triple de Jamal Jones supuso la máxima ventaja del cuadro turco (15-19, min. 9), aunque Andrea Cinciarini y Bryant Crawford volvieron a apretar el marcador al final de los primeros diez minutos (18-19). El Pallacanestro Reggiana comenzó el segundo cuarto con mayor energía y logró a su vez su máxima ventaja tras una canasta de Bryant Crawford (23-19, min. 11), aunque Langston Hall se encargó de recuperar la iniciativa para Bahçeşehir (27-31, min. 15) y Sam Dekker amplió la ventaja turca a +6 al descanso (34-40).

 

Dos triples de Andrea Cinciarini y otro de un recuperado Stevie Thompson permitieron a los locales igualar de nuevo el encuentro al comienzo del tercer cuarto (43-43, min. 23), pero el conjunto del Bósforo no sólo supo aguantar las acometidas reggianas, sino que incluso logró su máxima renta tras una nueva canasta de Jamal Jones (43-54, min. 28), ventaja que consolidó y amplió al final del cuarto con un triple de Kartal Özmızrak (47-63). Tras alcanzar el conjunto de Estambul su máxima ventaja (47-66, min. 32), una canasta de Andrea Cinciarini fue el catalítico de una encomiable reacción del Pallacanestro Reggiana, que llegó a situarse a un solo punto de sus rivales (68-69 a falta de 1:47) e incluso pudo haber empatado en el último segundo en un intento triple de Artūrs Strautiņš.

 

FINAL (SECOND LEG)

VENUE: Ülker Sports Arena (İstanbul)

DATE: 27-04-2022 (20:00 h)

ATTENDANCE: 13.485

REFEREES: Luis Miguel Castillo (SPA), Oskars Lucis (LAT), Wojciech Liszka (POL)

FOULED OUT: Baldi Rossi (36’), Hopkins (37’)

SCORING BY QUARTER: 30-16 / 13-21 / 21-19 / 26-18

TOP SCORER: Stevie Thompson (19), Artūrs Strautiņš (19)

Bahçeşehir Koleji SK - Pallacanestro Reggiana

90-74 (43-37)

Bahçeşehir Koleji SK (coach: Erhan Ernak)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M