FIBA Europe Cup 2016-17

(From 19-10-2016 to 25-04-2017)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          26 teams from countries affiliated to FIBA Europe (together with 12 losers of the Qualifying Stage in Champions League, in red) are eligible to participate in the competition. In a Regular Season group stage, the entrants―distributed in two conferences (Conference 1 and Conference 2) based on geographical criteriaare divided into ten groups (seven with four teams and three with three teams) playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats. In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final classification: 1) number of wins in head-to-head games between the teams; 2) basket average between the teams; 3) general basket average at the end of the Regular Season; 4) points scored; 5) sum of quotients of points scored and points allowed.

·          The group winners and runners-up after the Regular Season, together with the four best third-placed teams (two per conference), qualify for the Second Round, comprising six groups of four teams each playing a round-robin.

·          The group winners and the two best runners-up after the Second Round, together with eight teams transferred from the Basketball Champions League Regular Season (in red), will enter an 1/8 Final playoff (home and away games). The teams qualified after this knock-out round will advance to the 1/4 Finals and further 1/2 Finals (also played with the same home-and-away system).

·          The two teams reaching the last round will play a two-legged final. The winner gets a wild card to participate in Eurocup 2017-18.

 

 

PARTICIPANTS

BCM Gravelines Dunkerque (FRA)

Nanterre 92 (FRA)

Elan Sportif Chalonnais [Chalon-sur-Saône] (FRA)

EB Pau-Lacq-Orthez (FRA)

Belfius Union Mons-Hainaut (BEL)

Port of Antwerp Giants (BEL)

Basic-Fit Excelsior Brussels (BEL)

Limburg United [Hasselt] (BEL)

Alba Fehérvár KK [Székesfehérvár] (HUN)

BC Körmend (HUN)

Soproni KC (HUN)

CSA Steaua Bucureşti (ROM)

BC Mureş [Târgu Mureş] (ROM)

Gaziantep Basketbol (TUR)

Büyükçekmece Basketbol [İstanbul] (TUR)

KK Šiauliai (LIT)

KK Vytautas [Prienai] (LIT)

KB Peja (KOS)

KB Sigal Prishtina (KOS)

BK Enisej [Krasnojarsk] (RUS)

Bnei Herzliya BC (ISR)

Telekom Baskets Bonn (GER)

BK JIP Pardubice (CZR)

Redwell Gunners Oberwart (AUT)

BC TLÜ/Kalev [Tallinn] (EST)

APOEL [Levkosía] (CYP)

SL Benfica [Lisboa] (POR)

FC Porto (POR)

PBK Lukoil Akademik [Sofija] (BUL)

BK Rilski Sportist [Samokov] (BUL)

CS U-BT Cluj-Napoca (ROM)

SB Donar [Groningen] (NED)

Södertälje Kings BBK (SWE)

BC Tartu Ülikool (EST)

AEK [Lárnax] (CYP)

BK Tsmoki Minsk (BLR)

BC Prievidza (SVK)

KK Igokea [Aleksandrovac] (BIH) [withdrew]

 

 

REGULAR SEASON

 

GROUP A

Competition Day 1 (19-10-2016) / Competition Day 4 (9-11-2016)

Basic-Fit Excelsior Brussels - Elan Sportif Chalonnais

77-86 (36-36)

78-74 (44-40) (*)

SL Benfica - Alba Fehérvár KK

77-74 (34-34) (a)

90-71 (44-39)

Competition Day 2 (26-10-2016) / Competition Day 5 (16-11-2016)

Elan Sportif Chalonnais - SL Benfica

90-76 (41-39) (*)

77-69 (51-37) (*)

Alba Fehérvár KK - Basic-Fit Excelsior Brussels

86-79 (38-39)

69-80 (23-39)

Competition Day 3 (2-11-2016) / Competition Day 6 (23-11-2016)

Alba Fehérvár KK - Elan Sportif Chalonnais

111-91 (56-42)

106-77 (50-34) (*)

Basic-Fit Excelsior Brussels - SL Benfica

74-79 (33-32)

75-80 (36-31)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (68-68).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Elan Sportif Chalonnais

6

4

2

520

492

10

2. Alba Fehérvár KK

6

4

2

518

493

10

3. SL Benfica

6

3

3

455

477

9

4. Basic-Fit Excelsior Brussels

6

1

5

453

484

7

 

GROUP B

Competition Day 1 (19-10-2016) / Competition Day 4 (9-11-2016)

BC Körmend - Limburg United

100-85 (54-36) (*)

75-92 (35-48) (*)

SB Donar - BCM Gravelines Dunkerque

70-79 (35-38)

71-67 (36-31)

Competition Day 2 (26-10-2016) / Competition Day 5 (16-11-2016)

BCM Gravelines Dunkerque - BC Körmend

95-76 (49-36) (*)

85-60 (35-33)

Limburg United - SB Donar

90-97 (48-42) (*)

98-70 (55-29) (*)

Competition Day 3 (2-11-2016) / Competition Day 6 (23-11-2016)

SB Donar - BC Körmend

79-74 (38-42) (*)

72-79 (32-34)

Limburg United - BCM Gravelines Dunkerque

95-98 (48-50)

77-84 (32-40)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BCM Gravelines Dunkerque

6

4

2

480

477

10

2. SB Donar

6

4

2

490

456

10

3. BC Körmend

6

3

3

499

473

9

4. Limburg United

6

1

5

499

562

7

 

GROUP C

Competition Day 1 (19-10-2016) / Competition Day 4 (9-11-2016)

Södertälje Kings BBK - Belfius Union Mons-Hainaut

80-68 (34-38)

94-77 (42-43) (*)

BYE: Telekom Baskets Bonn

Competition Day 2 (26-10-2016) / Competition Day 5 (16-11-2016)

Telekom Baskets Bonn - Södertälje Kings BBK

85-76 (39-41) (*)

90-89 (41-59) (*)

BYE: Belfius Union Mons-Hainaut

Competition Day 3 (2-11-2016) / Competition Day 6 (23-11-2016)

Telekom Baskets Bonn - Belfius Union Mons-Hainaut

77-75 (46-41)

72-82 (31-41) (*)

BYE: Södertälje Kings BBK

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Telekom Baskets Bonn

4

3

1

333

313

7

2. Södertälje Kings BBK

4

2

2

323

336

6

3. Belfius Union Mons-Hainaut

4

1

3

309

316

5

 

GROUP D

Competition Day 1 (19-10-2016) / Competition Day 4 (9-11-2016)

Soproni KC - Nanterre 92

77-79 (35-37)

106-75 (56-38)

FC Porto - Port of Antwerp Giants

79-87 (40-48)

79-72 (34-30) (a*)

Competition Day 2 (26-10-2016) / Competition Day 5 (16-11-2016)

Port of Antwerp Giants - Soproni KC

88-67 (41-37) (*)

61-71 (32-41) (b)

Nanterre 92 - FC Porto

81-73 (47-38)

75-79 (43-33)

Competition Day 3 (2-11-2016) / Competition Day 6 (23-11-2016)

Port of Antwerp Giants - Nanterre 92

69-78 (31-34) (*)

90-79 (39-34) (*)

Soproni KC - FC Porto

75-72 (42-35)

76-88 (34-42)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (69-69).

(b) Game played on 17-11-2016.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Nanterre 92

6

6

0

513

448

12

2. Port of Antwerp Giants

6

4

2

473

447

10

3. Soproni KC

6

2

4

443

492

8

4. FC Porto

6

0

6

447

489

6

 

GROUP E

Competition Day 1 (19-10-2016) / Competition Day 4 (9-11-2016)

BC Tartu Ülikool - Redwell Gunners Oberwart

77-78 (38-43) (*)

79-76 (44-41)

BYE: EB Pau-Lacq-Orthez

Competition Day 2 (26-10-2016) / Competition Day 5 (16-11-2016)

EB Pau-Lacq-Orthez - BC Tartu Ülikool

77-56 (43-25) (*)

68-89 (34-45) (*)

BYE: Redwell Gunners Oberwart

Competition Day 3 (2-11-2016) / Competition Day 6 (23-11-2016)

Redwell Gunners Oberwart - EB Pau-Lacq-Orthez

66-81 (28-45) (*)

92-74 (44-44) (*)

BYE: BC Tartu Ülikool

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. EB Pau-Lacq-Orthez

4

4

0

339

264

8

2. Redwell Gunners Oberwart

4

2

2

297

326

6

3. BC Tartu Ülikool

4

0

4

277

323

4

 

GROUP F

Competition Day 1 (19-10-2016) / Competition Day 4 (9-11-2016)

PBK Lukoil Akademik - Bnei Herzliya BC

78-73 (31-31) (a*)

84-79 (45-43)

BC Prievidza - CSA Steaua Bucureşti

78-69 (40-36)

82-71 (37-39)

Competition Day 2 (26-10-2016) / Competition Day 5 (16-11-2016)

CSA Steaua Bucureşti - PBK Lukoil Akademik

76-80 (34-38) (*)

105-76 (59-30)

Bnei Herzliya BC - BC Prievidza

89-64 (47-33)

90-85 (48-48)

Competition Day 3 (2-11-2016) / Competition Day 6 (23-11-2016)

PBK Lukoil Akademik - BC Prievidza

90-75 (42-42)

81-77 (45-41)

Bnei Herzliya BC - CSA Steaua Bucureşti

90-85 (42-43)

83-92 (45-40) (*)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (63-63).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. PBK Lukoil Akademik

6

4

2

509

465

10

2. Bnei Herzliya BC

6

4

2

513

479

10

3. BC Prievidza

6

3

3

459

492

9

4. CSA Steaua Bucureşti

6

1

5

471

516

7

 

GROUP G

Competition Day 1 (19-10-2016) / Competition Day 4 (9-11-2016)

AEK (Lárnax) - Gaziantep Basketbol

86-93 (34-32) (a)

80-72 (41-37)

CS U-BT Cluj-Napoca - KB Peja

85-76 (37-40)

76-99 (30-51)

Competition Day 2 (26-10-2016) / Competition Day 5 (16-11-2016)

Gaziantep Basketbol - CS U-BT Cluj-Napoca

72-73 (34-36)

72-79 (34-34)

KB Peja - AEK (Lárnax)

87-82 (49-34)

81-64 (36-32)

Competition Day 3 (2-11-2016) / Competition Day 6 (23-11-2016)

Gaziantep Basketbol - KB Peja

74-56 (35-38)

66-76 (41-39) (*)

CS U-BT Cluj-Napoca - AEK (Lárnax)

65-63 (31-29)

66-71 (26-30)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (70-70).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Gaziantep Basketbol

6

5

1

474

425

11

2. CS U-BT Cluj-Napoca

6

5

1

465

432

11

3. AEK (Lárnax)

6

1

5

450

460

7

4. KB Peja

6

1

5

425

497

7

 

GROUP H

Competition Day 1 (19-10-2016) / Competition Day 4 (9-11-2016)

BK Rilski Sportist - BK Enisej

81-85 (39-40)

104-84 (56-41)

Büyükçekmece Basketbol - KB Sigal Prishtina

100-58 (56-28)

71-81 (40-41)

Competition Day 2 (26-10-2016) / Competition Day 5 (16-11-2016)

BK Enisej - Büyükçekmece Basketbol

90-81 (45-35) (*)

93-77 (44-41)

KB Sigal Prishtina - BK Rilski Sportist

100-104 (46-53) (a)

100-98 (45-45) (c)

Competition Day 3 (2-11-2016) / Competition Day 6 (23-11-2016)

BK Enisej - KB Sigal Prishtina

102-101 (40-50) (b)

87-80 (41-45)

Büyükçekmece Basketbol - BK Rilski Sportist

92-70 (41-35)

79-74 (43-41)

* Games played a day before the reference date for each competition day day.

(a) Overtime at the end of regulation (93-93).

(b) Overtime at the end of regulation (87-87).

(c) Overtime at the end of regulation (86-86).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Büyükçekmece Basketbol

6

4

2

521

445

10

2. BK Enisej

6

4

2

538

527

10

3. BK Rilski Sportist

6

3

3

518

553

9

4. KB Sigal Prishtina

6

1

5

515

567

7

 

GROUP I

Competition Day 1 (19-10-2016) / Competition Day 4 (9-11-2016)

BC Mureş - BC TLÜ/Kalev

70-58 (34-32)

76-89 (44-47) (*)

BYE: KK Vytautas

Competition Day 2 (26-10-2016) / Competition Day 5 (16-11-2016)

KK Vytautas - BC Mureş

99-61 (61-26)

109-101 (60-46)

BYE: BC TLÜ/Kalev

Competition Day 3 (2-11-2016) / Competition Day 6 (23-11-2016)

KK Vytautas - BC TLÜ/Kalev

104-61 (59-30)

55-96 (31-57) (*)

BYE: BC Mureş

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. KK Vytautas

4

3

1

400

286

7

2. BC Mureş

4

3

1

329

334

7

3. BC TLÜ/Kalev

4

0

4

250

359

4

 

GROUP J

Competition Day 1 (19-10-2016) / Competition Day 4 (9-11-2016)

BK Tsmoki Minsk - KK Šiauliai

86-71 (46-38)

77-90 (35-43)

BK JIP Pardubice - APOEL

80-75 (35-40)

99-90 (57-45)

Competition Day 2 (26-10-2016) / Competition Day 5 (16-11-2016)

KK Šiauliai - APOEL

75-84 (38-38)

76-65 (37-24) (a)

BK JIP Pardubice - BK Tsmoki Minsk

75-80 (40-39)

78-82 (43-41)

Competition Day 3 (2-11-2016) / Competition Day 6 (23-11-2016)

KK Šiauliai - BK JIP Pardubice

90-108 (43-48) (*)

89-85 (48-42)

APOEL - BK Tsmoki Minsk

70-71 (30-31)

81-68 (39-33)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Game played on 17-11-2016.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Tsmoki Minsk

6

5

1

486

443

11

2. BK JIP Pardubice

6

4

2

524

507

10

3. APOEL

6

3

3

472

462

9

4. KK Šiauliai

6

0

6

463

533

6

 

 

SECOND ROUND

 

GROUP K

Competition Day 1 (14-12-2016) / Competition Day 4 (11-01-2017)

Gaziantep Basketbol - Södertälje Kings BBK

72-66 (43-32)

51-93 (28-51) (*)

Elan Sportif Chalonnais - BC Mureş

101-65 (36-32) (*)

66-88 (34-50)

Competition Day 2 (21-12-2016) / Competition Day 5 (18-01-2017)

BC Mureş - Gaziantep Basketbol

76-90 (34-50)

100-79 (51-38)

Södertälje Kings BBK - Elan Sportif Chalonnais

63-86 (39-44) (*)

74-45 (35-22)

Competition Day 3 (4-01-2017) / Competition Day 6 (25-01-2017)

Södertälje Kings BBK - BC Mureş

88-68 (45-30) (*)

84-77 (46-34)

Elan Sportif Chalonnais - Gaziantep Basketbol

102-83 (47-39)

92-80 (57-37)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Elan Sportif Chalonnais

6

5

1

531

414

11

2. Gaziantep Basketbol

6

5

1

530

454

11

3. Södertälje Kings BBK

6

1

5

390

477

7

4. BC Mureş

6

1

5

438

544

7

 

GROUP L

Competition Day 1 (14-12-2016) / Competition Day 4 (11-01-2017)

Büyükçekmece Basketbol - Port of Antwerp Giants

81-67 (48-25)

86-64 (33-42)

BCM Gravelines Dunkerque - BC Prievidza

95-98 (53-42) (*)

68-79 (35-41)

Competition Day 2 (21-12-2016) / Competition Day 5 (18-01-2017)

Port of Antwerp Giants - BCM Gravelines Dunkerque

85-74 (49-41)

87-74 (47-48)

BC Prievidza - Büyükçekmece Basketbol

75-101 (42-48)

111-77 (55-48)

Competition Day 3 (4-01-2017) / Competition Day 6 (25-01-2017)

Port of Antwerp Giants - BC Prievidza

111-94 (50-52)

81-90 (32-42)

BCM Gravelines Dunkerque - Büyükçekmece Basketbol

85-90 (34-28) (a)

87-77 (52-37)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (75-75).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Büyükçekmece Basketbol

6

5

1

534

467

11

2. Port of Antwerp Giants

6

4

2

513

481

10

3. BCM Gravelines Dunkerque

6

2

4

497

502

8

4. BC Prievidza

6

1

5

493

587

7

 

GROUP M

Competition Day 1 (14-12-2016) / Competition Day 4 (11-01-2017)

Telekom Baskets Bonn - APOEL

96-58 (54-31)

84-78 (35-37)

KK Vytautas - Redwell Gunners Oberwart

91-72 (54-24)

81-85 (36-52)

Competition Day 2 (21-12-2016) / Competition Day 5 (18-01-2017)

Redwell Gunners Oberwart - Telekom Baskets Bonn

64-83 (36-37) (*)

96-69 (51-34)

APOEL - KK Vytautas

69-75 (40-35) (a)

68-57 (28-32)

Competition Day 3 (4-01-2017) / Competition Day 6 (25-01-2017)

Telekom Baskets Bonn - KK Vytautas

89-70 (43-36)

61-75 (26-39)

Redwell Gunners Oberwart - APOEL

79-74 (42-42)

75-79 (32-33)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Game played on 22-12-2016.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Telekom Baskets Bonn

6

5

1

517

406

11

2. KK Vytautas

6

4

2

450

443

10

3. Redwell Gunners Oberwart

6

2

4

444

504

8

4. APOEL

6

1

5

417

475

7

 

GROUP N

Competition Day 1 (14-12-2016) / Competition Day 4 (11-01-2017)

Nanterre 92 - BC Körmend

87-77 (43-34)

91-74 (46-37)

BK Tsmoki Minsk - Bnei Herzliya BC

89-76 (40-35) (*)

88-77 (43-35)

Competition Day 2 (21-12-2016) / Competition Day 5 (18-01-2017)

Bnei Herzliya BC - Nanterre 92

55-73 (24-37)

107-71 (57-40)

BC Körmend - BK Tsmoki Minsk

90-74 (50-26)

91-84 (44-43)

Competition Day 3 (4-01-2017) / Competition Day 6 (25-01-2017)

Nanterre 92 - BK Tsmoki Minsk

94-85 (45-48)

88-82 (41-41)

Bnei Herzliya BC - BC Körmend

70-87 (35-42)

91-88 (41-33)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BC Körmend

6

4

2

520

484

10

2. Nanterre 92

6

4

2

519

467

10

3. BK Tsmoki Minsk

6

3

3

504

514

9

4. Bnei Herzliya BC

6

1

5

448

526

7

 

GROUP O

Competition Day 1 (14-12-2016) / Competition Day 4 (11-01-2017)

EB Pau-Lacq-Orthez - BK JIP Pardubice

101-66 (51-35) (*)

92-77 (41-45) (*)

Alba Fehérvár KK - CS U-BT Cluj-Napoca

92-83 (46-45) (*)

81-86 (48-43)

Competition Day 2 (21-12-2016) / Competition Day 5 (18-01-2017)

CS U-BT Cluj-Napoca - EB Pau-Lacq-Orthez

79-69 (32-39) (*)

103-83 (56-39)

Alba Fehérvár KK - BK JIP Pardubice

84-78 (44-44)

89-97 (41-32) (a)

Competition Day 3 (4-01-2017) / Competition Day 6 (25-01-2017)

EB Pau-Lacq-Orthez - Alba Fehérvár KK

89-63 (43-34)

78-81 (39-37) (*)

CS U-BT Cluj-Napoca - BK JIP Pardubice

84-67 (43-38)

74-65 (33-39)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (83-83).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. EB Pau-Lacq-Orthez

6

4

2

520

461

10

2. Alba Fehérvár KK

6

4

2

500

501

10

3. CS U-BT Cluj-Napoca

6

2

4

475

491

8

4. BK JIP Pardubice

6

2

4

466

508

8

 

GROUP P

Competition Day 1 (14-12-2016) / Competition Day 4 (11-01-2017)

PBK Lukoil Akademik - SL Benfica

84-72 (48-41)

67-76 (34-38)

SB Donar - BK Enisej

76-84 (36-43)

67-81 (30-46)

Competition Day 2 (21-12-2016) / Competition Day 5 (18-01-2017)

BK Enisej - PBK Lukoil Akademik

92-71 (45-37)

92-97 (52-48)

SL Benfica - SB Donar

82-94 (38-46)

81-78 (36-31) (a*)

Competition Day 3 (4-01-2017) / Competition Day 6 (25-01-2017)

PBK Lukoil Akademik - SB Donar

88-62 (45-37)

95-89 (52-45)

BK Enisej - SL Benfica

99-69 (50-35)

58-89 (28-46)

* Games played a day before the reference date for each competition.

(a) Overtime at the end of regulation (69-69).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Enisej

6

5

1

528

447

11

2. SB Donar

6

4

2

489

488

10

3. PBK Lukoil Akademik

6

3

3

500

485

9

4. SL Benfica

6

0

6

426

523

6

 

 

ROUND OF 16

(8-02-2017 / 22-02-2017)

1: Ironi Nahariya (ISR) - Gaziantep Basketbol

96-75 (45-42)

80-65 (38-28)

2: BC Körmend - Elan Sportif Chalonnais

78-99 (37-39)

82-82 (41-34)

3: BC Telenet Oostende (BEL) - EB Pau-Lacq-Orthez

95-86 (46-46)

72-70 (31-36)

4: Proximus Spirou BC [Charleroi] (BEL) - Nanterre 92

85-84 (46-50)

86-78 (48-42)

5: CSM Oradea (ROM) - Uşak Sportif (TUR)

82-72 (36-35)

108-82 (58-44)

6: BK Enisej - Büyükçekmece Basketbol

91-81 (46-37)

104-96 (47-35) (a)

7: KS Stelmet Zielona Góra (POL) - KK Cibona [Zagreb] (CRO)

69-81 (37-35)

102-83 (43-37)

8: Telekom Baskets Bonn - Kataja BC [Joensuu] (FIN)

91-72 (43-36)

84-88 (50-38)

(a) Two overtimes at the end of regulation (85-75 and 95-85).

 

 

1/4 FINAL

(8-03-2017 / 15-03-2017)

8-1 (A): Telekom Baskets Bonn - Ironi Nahariya

89-68 (42-23)

90-80 (44-41)

7-2 (B): KK Cibona - Elan Sportif Chalonnais

87-85 (48-48)

83-78 (36-39) (a)

6-3 (C): BK Enisej - BC Telenet Oostende

84-72 (45-38)

95-79 (51-36) (b)

5-4 (D): Uşak Sportif - Nanterre 92

85-82 (46-35) (*)

110-82 (56-34) (*)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Game played on 21-03-2017.

(b) Overtime at the end of regulation (84-72).

 

 

1/2 FINAL

(29-03-2017 / 5-04-2017)

D-A: Nanterre 92 - Telekom Baskets Bonn

76-77 (34-35)

81-86 (47-39)

C-B: BC Telenet Oostende - Elan Sportif Chalonnais

85-80 (44-39)

83-65 (44-38)

 

 

FINAL (FIRST LEG)

VENUE: Le Colisée (Chalon-sur-Saône)

DATE: 19-04-2017 (20:30 h)

ATTENDANCE: 5.000

REFEREES: Murat Biricik (TUR), Vicente Bultó (SPA), Manuel Mazzoni (ITA)

FOULED OUT: Morency (30’)

SCORING BY QUARTER: 15-15 / 13-26 / 14-9 / 16-8

TOP SCORER: Cameron Clark (16)

Elan Sportif Chalonnais - Nanterre 92

58-58 (28-41)

Elan Sportif Chalonnais (coach: Jean-Denys Choulet)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# John Roberson

1

-

6

2

4

4

2

-

-

1

5

8

3

38

10

# Jérémy Nzeulie

6

2

5

1

-

-

3

1

-

-

1

2

1

29

7

# Lance Harris

3

2

3

-

-

-

4

-

-

-

1

3

1

25

4

# Cameron Clark

11

5

4

1

6

3

2

1

-

1

2

-

4

29

16

# Moustapha Fall

7

5

-

-

2

1

11

-

1

-

1

1

-

37

11

Abdoulaye Loum

1

1

1

-

-

-

1

-

-

-

-

-

2

11

2

Gédéon Pitard

1

1

-

-

2

2

1

1

-

1

-

-

3

11

4

Axel Bouteille

3

1

1

-

2

2

3

1

-

1

-

1

1

18

4

Ibrahima Fall Faye

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

TOTAL

33

17

20

4

16

12

27

4

1

4

10

15

15

200

58

 

Nanterre 92 (coach: Pascal Donnadieu)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Heiko Schaffartzik

4

2

7

1

-

-

-

1

-

1

4

7

2

38

7

# Chris Warren

3

-

5

1

-

-

2

-

-

-

3

1

3

22

3

# Hugo Invernizzi

-

-

5

4

-

-

3

1

-

-

1

-

2

24

12

# Mykal Riley

7

2

4

1

-

-

6

1

-

1

-

1

1

25

7

# Mathias Lessort

8

2

-

-

4

3

3

-

1

-

1

1

2

29

7

Talib Zanna

5

2

-

-

1

-

2

1

-

-

1

1

3

11

4

Brian Conklin

1

-

-

-

2

1

1

1

-

-

-

1

-

10

1

Bathiste Tchouaffe

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

1

-

Jean-Frédéric Morency

1

1

1

-

-

-

3

-

-

-

-

-

5

7

2

Spencer Butterfield

4

2

4

3

2

2

4

1

-

2

1

-

1

33

15

TOTAL

33

11

26

10

9

6

24

6

1

4

11

12

20

200

58

RESUMEN (SUMMARY)

Elan Chalon y Nanterre protagonizaron un combate nulo en el primer asalto de la final de la Copa de Europa de la FIBA. Tras dominar ampliamente durante la primera mitad (28-41), el conjunto capitalino vio cómo sus rivales borgoñones lograban empatar un emcuentro plagado de fallos e imprecisiones (58-58) y dejaban las espadas en todo lo alto de cara al encuentro de vuelta que se disputará dentro de una semana en Nanterre (suburbio situado al oeste de París). Pese a que el conjunto de Pascal Donnadieu contará con la ventaja de jugar en casa, sus rivales llegarán a este trascendental choque más descansados, ya que el Nanterre disputará el sábado la final de la Copa de Francia frente a Le Mans.

 

Durante la primera mitad, el conjunto capitalino exhibió su mejor arma: el lanzamiento exterior. Entre Hugo Invernizzi (12 puntos) y Spencer Butterfield (14 puntos) se encargaron de firmar un impresionante 7/8 en tiros de tres al que no fue capaz de responder el Elan Chalon. La estrella local, Cameron Clark, no pudo intervenir en juego debido al lastre de las faltas personales y el Nanterre, tras alcanzar una máxima ventaja de 15 puntos (26-41, min. 19), se marchó al descanso como franco dominador del partido (28-41).

 

El conjunto local salió con mayor agresividad en la segunda mitad y su defensa logró frenar el lanzamiento exterior de sus rivales. Pese a todo, las constantes pérdidas de balón y los fallos en los lanzamientos frenaron la remontada borgoñona. Los aficionados que abarrotaban “Le Colisée” tuvieron que esperar hasta el minuto 37 para ver cómo su equipo se ponía por delante tras un tiro libre de Moustapha Fall (54-53). Un triple de Chris Warren y una última canasta de Cameron Clark cerraron un encuentro que tuvo más emoción e intensidad que buen juego.

 

FINAL (SECOND LEG)

VENUE: Palais des Sports “Maurice Thorez” (Nanterre, Paris)

DATE: 25-04-2017 (20:30 h)

ATTENDANCE: 3.000

REFEREES: Antonio Conde (SPA), Saverio Lanzarini (ITA), Georgios Poursanidis (GRE)

FOULED OUT: -

SCORING BY QUARTER: 31-26 / 25-19 / 13-23 / 13-11

TOP SCORER: Chris Warren (24), Cameron Clark (24)

Nanterre 92 - Elan Sportif Chalonnais

82-79 (56-45)

Nanterre 92 (coach: Pascal Donnadieu)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Heiko Schaffartzik

3

2

7

3

-

-

1

-

-

3

1

4

2

29

13

# Chris Warren

7

3

8

5

4

3

1

1

-

1

2

10

3

39

24

# Hugo Invernizzi

1

-

4

3

-

-

2

-

-

1

-

1

3

24

9

# Mykal Riley

2

2

1

-

-

-

3

1

1

1

-

2

1

25

4

# Mathias Lessort

10

6

-

-

2

-

1

1

-

1

1

-

4

25

12

Talib Zanna

2

-

-

-

2

-

2

-

-

-

1

-

3

14

-

Brian Conklin

3

1

-

-

-

-

1

2

-

-

-

-

-

5

2

Jean-Frédéric Morency

2

1

1

-

-

-

1

-

-

-

-

1

3

12

2

Spencer Butterfield

7

3

5

3

2

1

4

1

-

3

2

2

2

27

16

TOTAL

37

18

26

14

10

4

16

6

1

10

7

20

21

200

82

 

Elan Sportif Chalonnais (coach: Jean-Denys Choulet)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# John Roberson

4

2

5

1

2

2

2

-

-

-

4

2

3

40

9

# Gédéon Pitard

-

-

1

-

-

-

3

-

-

-

1

1

2

11

-

# Jérémy Nzeulie

2

2

4

2

1

1

4

-

-

-

4

3

2

29

11

# Cameron Clark

12

8

4

1

7

5

5

-

-

1

-

1

2

36

24

# Moustapha Fall

7

7

-

-

3

3

3

1

1

1

5

2

1

40

17

Abdoulaye Loum

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

-

3

4

-

Lance Harris

4

3

3

1

3

3

4

1

-

-

1

1

-

26

12

Axel Bouteille

4

3

3

-

-

-

2

1

-

-

-

1

1

14

6

TOTAL

33

25

20

5

16

14

24

3

1

2

15

11

14

200

79

RESUMEN (SUMMARY)

Apenas tres días después de su sorprendente victoria en la final de la Copa de Francia frente a Le Mans (96-79), Nanterre sumó un nuevo trofeo al imponerse en el partido de vuelta de la final de la Copa de Europa de la FIBA al Elan Chalon, con lo que logra su segundo entorchado continental, tras la EuroChallenge de 2015. En el conjunto capitalino destacó un enorme Chris Warren, autor de 24 puntos y 10 asistencias. Por su parte, el cuadro borgoñón volvió a quedarse a las puertas de la gloria europea, tras sus dos derrotas anteriores en las finales de la Copa Saporta (2001) y EuroChallenge (2012).

 

Nanterre comenzó con el mismo brío con el que arrancó en el encuentro de ida disputado en Chalon-sur-Saône (15-4, min. 4). Pese al gran acierto local en el lanzamiento exterior, el conjunto borgoñón logró mantenerse en el partido gracias a su juego interior, y al final de un primer cuarto de inusitada alegría ofensiva (en marcado contraste con la parquedad que ambos conjuntos demostraron en la ida) las espadas se mantenían en todo lo alto (31-26). En el segundo cuarto, el Elan Chalon logró acercarse a tan sólo dos puntos (41-39, min. 16), aunque un parcial de 10-0 a favor del conjunto local volvió a abrir una brecha importante (51-39, min. 18), distancia que se mantuvo al descanso (56-45).

 

En los compases iniciales del tercer cuarto, un triple de Spencer Butterfield situó la máxima diferencia en el marcador a favor del Nanterre (61-47, min. 22), aunque el cuadro borgoñón no se rindió y volvió a situarse a tan sólo dos puntos tras una canasta de John Roberson (67-65, min. 28). Al inicio del último cuarto, el Elan Chalon logró situarse por primera vez por delante en el marcador (69-70, min. 31), con lo que la final volvía a empezar para ambos equipos. Pese a que los verdes volvieron a tomar la iniciativa, las distancias nunca sobrepasaron los siete puntos, lo que garantizó un final emocionante. A falta de 2’11’’, Nanterre ganaba de tres (82-79), aunque a partir de ese momento los nervios y las imprecisiones se apoderaron de ambos conjuntos y el marcador no se movió hasta el final, pese a que un lanzamiento triple de Axel Bouteille en el último segundo pudo haber empatado el partido.

 

 

ROSTERS (FINALISTS)

(Numbers in blue indicate the 12 players registered for the final)

Nanterre 92

Elan Sportif Chalonnais

1. Chris Warren (PG) USA

5. Talib Zanna (C) NIG

8. Heiko Schaffartzik (PG) GER

10. Hugo Invernizzi (F) FRA

14. Brian Conklin (F) USA

19. Bathiste Tchouaffe (G) FRA

20. Jean-Frédéric Morency (F) FRA

21. Spencer Butterfield (G) USA

22. Arson Mendy (PF) FRA

24. Mykal Riley (F) USA 

25. Teddy Cheremond (G) FRA

27. Jean-Marc Pansa (C) FRA

37. Mathias Lessort (PF) FRA

99. Florian Viho (PG) FRA

COACH: Pascal Donnadieu FRA

0. Abdoulaye Loum (PF) FRA

3. Lance Harris (G) USA

5. Mareks Mejeris (PF) LAT (a)

5. Victor Mopsus (PG) FRA

7. Gédéon Pitard (PG) CAM

9. Axel Bouteille (F) FRA

10. Moustapha Fall (C) FRA

21. John Roberson (PG) USA

22. Ibrahima Fall Faye (PF) SEN

23. Cameron Clark (PF) USA

24. Jérémy Nzeulie (G) FRA

28. Assane N’Doye (F) FRA (b)

28. Mathieu Missonnier (PG) FRA

28. Wilfried Gantswa-Babami (PG) SEN

42. Thomas Gipson (C) USA (c)

44. Ezekiel “Zeke” Marshall (C) USA (a)

COACH: Jean-Denys Choulet FRA

(a) Mejeris left the club on 14-12-2016 and was replaced by Marshall, who in turn was cut on 27-03-2017 due to low performance.

(b) N’Doye was loaned to ADA Blois Basket on 20-01-2017.

(c) Gipson left the club on 12-11-2016.