EuroChallenge 2014-15

(From 4-11-2014 to 26-04-2015)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          32 teams from countries affiliated to FIBA Europe are eligible to participate in the competition. In a Regular Season group stage, the entrants―distributed in two conferences (Conference 1 and Conference 2) based on geographical criteriaare divided into eight groups of four teams each playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats. In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final classification: 1) number of wins in one-to-one games between the teams; 2) basket average between the teams; 3) general basket average within the group.

·          The group winners and runners-up after the Regular Season qualify for the Last 16 stage, comprising four groups of four teams each playing a round-robin.

·          The group winners and runners-up after the Last 16 enter a 1/4 Final Playoff (X-pairings, best of 3 games).

·          The four winners of the 1/4 Final Playoff qualify for the Final Stage (Final Four), played at a predetermined venue. The winner gets a wild card to participate in Eurocup 2015-16.

 

 

REGULAR SEASON

 

GROUP A

Competition Day 1 (4-11-2014) / Competition Day 4 (2-12-2014)

SPM Shoeters [Den Bosch] (NED) - Enel New Basket Brindisi (ITA)

71-69 (40-24)

76-62 (41-32) (*)

Södertälje Kings BBK (SWE) - SSV Ratiopharm Ulm (GER)

71-76 (42-40)

88-62 (46-27) (*)

Competition Day 2 (11-11-2014) / Competition Day 5 (9-12-2014)

SSV Ratiopharm Ulm - SPM Shoeters

91-82 (51-32) (*)

87-76 (39-27)

Enel New Basket Brindisi - Södertälje Kings BBK

90-69 (43-27) (*)

52-96 (26-51)

Competition Day 3 (18-11-2014) / Competition Day 6 (16-12-2014)

SPM Shoeters - Södertälje Kings BBK

88-72 (45-49)

115-108 (40-36) (a)

SSV Ratiopharm Ulm - Enel New Basket Brindisi

76-77 (38-40) (*)

88-70 (50-32)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Two overtimes at the end of regulation (84-84 and 99-99).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Enel New Basket Brindisi

6

5

1

496

400

11

2. SPM Shoeters

6

3

3

498

499

9

3. SSV Ratiopharm Ulm

6

3

3

477

467

9

4. Södertälje Kings BBK

6

1

5

441

546

7

 

GROUP B

Competition Day 1 (4-11-2014) / Competition Day 4 (2-12-2014)

CS Energia Rovinari [Târgu Jiu] (ROM) - Tartu ÜSK Rock (EST)

74-56 (35-34)

66-59 (23-24)

PBK Lukoil Akademik [Sofija] (BUL) - BC Körmend (HUN)

75-80 (38-43)

63-76 (27-41)

Competition Day 2 (11-11-2014) / Competition Day 5 (9-12-2014)

BC Körmend - CS Energia Rovinari

77-76 (51-41)

73-72 (34-40)

Tartu ÜSK Rock - PBK Lukoil Akademik

71-59 (31-22)

73-75 (34-32)

Competition Day 3 (18-11-2014) / Competition Day 6 (16-12-2014)

CS Energia Rovinari - PBK Lukoil Akademik

72-67 (34-32) (a*)

97-74 (52-39)

BC Körmend - Tartu ÜSK Rock

72-79 (38-30)

81-83 (45-47)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (63-63).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Tartu ÜSK Rock

6

4

2

428

420

10

2. CS Energia Rovinari

6

3

3

428

435

9

3. BC Körmend

6

3

3

447

460

9

4. PBK Lukoil Akademik

6

2

4

447

435

8

 

GROUP C

Competition Day 1 (4-11-2014) / Competition Day 4 (2-12-2014)

Bakken Bears [Århus] (DEN) - Borås Basket (SWE)

79-86 (42-42)

90-70 (53-37)

BBC Okapi Aalstar [Aalst] (BEL) - Fraport Skyliners [Frankfurt] (GER)

94-59 (58-28)

80-58 (34-38)

Competition Day 2 (11-11-2014) / Competition Day 5 (9-12-2014)

Fraport Skyliners - Bakken Bears

74-64 (37-38) (*)

61-94 (33-53)

Borås Basket - BBC Okapi Aalstar

67-91 (29-38)

119-118 (59-54) (a)

Competition Day 3 (18-11-2014) / Competition Day 6 (16-12-2014)

Bakken Bears - BBC Okapi Aalstar

83-92 (50-47)

103-100 (50-55)

Fraport Skyliners - Borås Basket

70-72 (30-37) (*)

72-87 (40-51)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (107-107).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BBC Okapi Aalstar

6

5

1

557

507

11

2. Fraport Skyliners

6

4

2

464

421

10

3. Borås Basket

6

3

3

505

516

9

4. Bakken Bears

6

0

6

457

539

6

 

GROUP D

Competition Day 1 (4-11-2014) / Competition Day 4 (2-12-2014)

BK Avtodor [Saratov] (RUS) - Tofaş SK [Bursa] (TUR)

80-75 (37-40)

66-101 (39-53)

Astana BK (KAZ) - CSM Oradea (ROM)

80-64 (37-27) (*)

74-83 (36-44)

Competition Day 2 (11-11-2014) / Competition Day 5 (9-12-2014)

CSM Oradea - BK Avtodor

74-101 (30-49)

92-73 (40-32)

Tofaş SK - Astana BK

102-106 (47-39) (a)

73-65 (41-31) (*)

Competition Day 3 (18-11-2014) / Competition Day 6 (16-12-2014)

BK Avtodor - Astana BK

83-75 (34-36) (*)

75-73 (34-38)

CSM Oradea - Tofaş SK

69-77 (37-32)

84-75 (50-33)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (93-93).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Avtodor

6

5

1

530

438

11

2. Astana BK

6

5

1

492

461

11

3. Tofaş SK

6

2

4

469

504

8

4. CSM Oradea

6

0

6

429

517

6

 

GROUP E

Competition Day 1 (4-11-2014) / Competition Day 4 (2-12-2014)

SL Benfica [Lisboa] (POR) - Belfius Union Mons-Hainaut (BEL)

69-79 (39-36) (*)

92-63 (43-28)

Kataja BC [Joensuu] (FIN) - JSF Nanterre (FRA)

70-77 (28-40)

102-92 (54-44)

Competition Day 2 (11-11-2014) / Competition Day 5 (9-12-2014)

JSF Nanterre - SL Benfica

80-68 (44-34)

86-96 (31-54) (*)

Belfius Union Mons-Hainaut - Kataja BC

71-62 (39-37)

83-85 (39-43)

Competition Day 3 (18-11-2014) / Competition Day 6 (16-12-2014)

Kataja BC - SL Benfica

90-93 (49-42)

107-82 (53-36)

JSF Nanterre - Belfius Union Mons-Hainaut

88-68 (53-36)

94-86 (56-40)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. JSF Nanterre

6

5

1

529

478

11

2. Belfius Union Mons-Hainaut

6

5

1

489

451

11

3. SL Benfica

6

2

4

486

519

8

4. Kataja BC

6

0

6

479

535

6

 

GROUP F

Competition Day 1 (4-11-2014) / Competition Day 4 (2-12-2014)

Trabzonspor BK (TUR) - Atomerőmű SE [Paks] (HUN)

103-81 (48-36)

78-82 (38-37)

UBC Güssing Knights (AUT) - CS U-Mobitelco Cluj-Napoca (ROM)

84-77 (37-35) (*)

68-81 (29-40)

Competition Day 2 (11-11-2014) / Competition Day 5 (9-12-2014)

CS U-Mobitelco Cluj-Napoca - Trabzonspor BK

80-81 (40-31) (a)

91-72 (47-37)

Atomerőmű SE - UBC Güssing Knights

70-80 (31-37)

93-84 (44-30) (*b)

Competition Day 3 (18-11-2014) / Competition Day 6 (16-12-2014)

Trabzonspor BK - UBC Güssing Knights

80-72 (44-30)

67-77 (36-30)

CS U-Mobitelco Cluj-Napoca - Atomerőmű SE

64-73 (39-26)

68-81 (23-53)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (70-70).

(b) Overtime at the end of regulation (76-76).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Trabzonspor BK

6

6

0

514

450

12

2. UBC Güssing Knights

6

4

2

477

456

10

3. CS U-Mobitelco Cluj-Napoca

6

1

5

442

478

7

4. Atomerőmű SE

6

1

5

454

503

7

 

GROUP G

Competition Day 1 (4-11-2014) / Competition Day 4 (2-12-2014)

KTP-Basket [Kotka] (FIN) - Bonprix Pallacanestro Biella (ITA)

108-95 (53-46)

81-77 (36-45) (*)

Le Mans Sarthe Basket (FRA) - Port of Antwerp Giants (BEL)

72-66 (39-29)

78-87 (37-46)

Competition Day 2 (11-11-2014) / Competition Day 5 (9-12-2014)

Le Mans Sarthe Basket - KTP-Basket

71-52 (36-31)

62-96 (32-47)

Bonprix Pallacanestro Biella - Port of Antwerp Giants

97-96 (53-52) (*)

92-82 (44-48)

Competition Day 3 (18-11-2014) / Competition Day 6 (16-12-2014)

KTP-Basket - Port of Antwerp Giants

93-112 (42-56)

98-83 (44-51)

Bonprix Pallacanestro Biella - Le Mans Sarthe Basket

82-64 (51-32) (*)

88-74 (46-28)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Le Mans Sarthe Basket

6

5

1

478

414

11

2. Port of Antwerp Giants

6

3

3

542

514

9

3. Bonprix Pallacanestro Biella

6

3

3

511

525

9

4. KTP-Basket

6

1

5

475

553

7

 

GROUP H

Competition Day 1 (4-11-2014) / Competition Day 4 (2-12-2014)

Uşak Sportif (TUR) - BK Tsmoki Minsk (BLR)

78-59 (42-41) (*)

85-73 (50-37) (a)

KK Šiauliai (LIT) - BK Enisej [Krasnojarsk] (RUS)

93-92 (48-47)

95-79 (49-36) (*)

Competition Day 2 (11-11-2014) / Competition Day 5 (9-12-2014)

BK Enisej - Uşak Sportif

86-68 (44-35) (*)

69-84 (30-42) (*)

BK Tsmoki Minsk - KK Šiauliai

91-94 (49-51) (*)

83-80 (47-40)

Competition Day 3 (18-11-2014) / Competition Day 6 (16-12-2014)

Uşak Sportif - KK Šiauliai

79-69 (35-39) (*)

75-78 (35-35)

BK Enisej - BK Tsmoki Minsk

87-82 (48-41) (*)

76-71 (35-41)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Game played on 26-11-2014.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Enisej

6

4

2

515

467

10

2. Uşak Sportif

6

3

3

445

458

9

3. KK Šiauliai

6

3

3

493

515

9

4. BK Tsmoki Minsk

6

2

4

473

486

8

 

 

LAST 16

 

GROUP I

Competition Day 1 (13-01-2015) / Competition Day 4 (10-02-2015)

Enel New Basket Brindisi - Astana BK

74-65 (42-40)

83-75 (33-37)

CS Energia Rovinari - BBC Okapi Aalstar

93-60 (38-34)

82-84 (39-38)

Competition Day 2 (20-01-2015) / Competition Day 5 (17-02-2015)

BBC Okapi Aalstar - Enel New Basket Brindisi

86-81 (33-49)

101-66 (46-41)

Astana BK - CS Energia Rovinari

113-89 (57-45)

90-89 (30-32) (a*)

Competition Day 3 (27-01-2015) / Competition Day 6 (24-02-2015)

Enel New Basket Brindisi - CS Energia Rovinari

76-78 (40-39) (*)

67-78 (34-32)

BBC Okapi Aalstar - Astana BK

108-85 (48-41)

77-73 (42-34)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (78-78).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. CS Energia Rovinari

6

4

2

501

498

10

2. Enel New Basket Brindisi

6

3

3

485

445

9

3. Astana BK

6

3

3

512

509

9

4. BBC Okapi Aalstar

6

2

4

475

521

8

 

GROUP J

Competition Day 1 (13-01-2015) / Competition Day 4 (10-02-2015)

JSF Nanterre - Uşak Sportif

100-67 (46-35)

79-71 (35-40)

UBC Güssing Knights - Le Mans Sarthe Basket

82-65 (47-32)

93-60 (45-32)

Competition Day 2 (20-01-2015) / Competition Day 5 (17-02-2015)

Le Mans Sarthe Basket - JSF Nanterre

72-60 (26-33) (*)

85-68 (47-31)

Uşak Sportif - UBC Güssing Knights

79-77 (33-35)

91-63 (48-27) (*)

Competition Day 3 (27-01-2015) / Competition Day 6 (24-02-2015)

JSF Nanterre - UBC Güssing Knights

89-86 (50-29) (*)

62-82 (20-42)

Le Mans Sarthe Basket - Uşak Sportif

84-63 (35-45) (a)

79-82 (37-48)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) In an amazing third quarter, Le Mans outscored Usak Sportif 29-0… to complete a 35-0 run which began before halftime.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. JSF Nanterre

6

4

2

487

434

10

2. Le Mans Sarthe Basket

6

4

2

464

429

10

3. UBC Güssing Knights

6

2

4

458

471

8

4. Uşak Sportif

6

2

4

430

505

8

 

GROUP K

Competition Day 1 (13-01-2015) / Competition Day 4 (10-02-2015)

SPM Shoeters - BK Avtodor

107-108 (38-37) (a)

89-85 (45-41)

Tartu ÜSK Rock - Fraport Skyliners

62-71 (36-34)

92-73 (36-35)

Competition Day 2 (20-01-2015) / Competition Day 5 (17-02-2015)

Fraport Skyliners - SPM Shoeters

75-70 (42-37) (*)

92-94 (28-39) (c*)

BK Avtodor - Tartu ÜSK Rock

105-106 (51-49) (b)

68-91 (34-44) (*)

Competition Day 3 (27-01-2015) / Competition Day 6 (24-02-2015)

SPM Shoeters - Tartu ÜSK Rock

78-77 (40-48)

71-64 (30-32)

Fraport Skyliners - BK Avtodor

68-71 (30-41)

103-112 (48-47) (d)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Game played on 3-02-2015. Two overtimes at the end of regulation (81-81 and 97-97).

(b) Overtime at the end of regulation (94-94).

(c) Two overtimes at the end of regulation (70-70 and 80-80).

(d) Two overtimes at the end of regulation (86-86 and 96-96).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Fraport Skyliners

6

5

1

512

471

11

2. BK Avtodor

6

4

2

567

546

10

3. Tartu ÜSK Rock

6

2

4

457

501

8

4. SPM Shoeters

6

1

5

496

514

7

 

GROUP L

Competition Day 1 (13-01-2015) / Competition Day 4 (10-02-2015)

Belfius Union Mons-Hainaut - BK Enisej

71-74 (36-44)

83-88 (45-33)

Trabzonspor BK - Port of Antwerp Giants

89-79 (43-34)

72-90 (42-40)

Competition Day 2 (20-01-2015) / Competition Day 5 (17-02-2015)

Port of Antwerp Giants - Belfius Union Mons-Hainaut

82-75 (38-42)

77-84 (47-46)

Trabzonspor BK - BK Enisej

90-85 (51-41)

96-82 (53-29)

Competition Day 3 (27-01-2015) / Competition Day 6 (24-02-2015)

Belfius Union Mons-Hainaut - Trabzonspor BK

56-75 (32-39)

76-68 (44-35)

Port of Antwerp Giants - BK Enisej

78-93 (38-47)

85-86 (44-43)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Trabzonspor BK

6

5

1

502

456

11

2. BK Enisej

6

3

3

516

495

9

3. Port of Antwerp Giants

6

3

3

481

509

9

4. Belfius Union Mons-Hainaut

6

1

5

435

474

7

 

 

1/4 FINAL

(best of 3 games: 10-03-2015 / 12-03-2015 / 17-03-2015; same color means same home court)

I1-J2 (1): CS Energia Rovinari - Le Mans Sarthe Basket

84-60 (56-19)

79-68 (38-25)

79-64 (32-33)

J1-I2 (2): JSF Nanterre - Enel New Basket Brindisi

80-68 (42-37)

72-77 (33-40)

 

K1-L2 (3): Fraport Skyliners - BK Enisej

77-74 (33-36)

78-68 (46-38) (a)

85-80 (25-44)

L1-K2 (4): Trabzonspor BK - BK Avtodor

94-88 (49-42)

73-100 (23-51)

 

(a) Game played on 13-03-2015.

 

 

 

FINAL STAGE (Trabzon, Turkey)

 

1/2 FINAL

(24-04-2015)

1-4: CS Energia Rovinari - Trabzonspor BK

63-83 (31-39)

2-3: JSF Nanterre - Fraport Skyliners

84-79 (45-37)

 

PLACES 3-4

(26-04-2015)

CS Energia Rovinari - Fraport Skyliners

83-80 (36-34)

 

 

FINAL

VENUE: Hayri Gür Spor Salonu (Pelitli, Trabzon)

DATE: 26-04-2015 (19:00 h)

ATTENDANCE: 7.500

REFEREES: Neil Wilkinson (ENG), Manuel Mazzoni (ITA), Milan Nedovič (SVN)

FOULED OUT: -

SCORING BY QUARTER: 19-17 / 18-11 / 16-19 / 11-16

TOP SCORER: Dwight Hardy (16)

JSF Nanterre - Trabzonspor BK

64-63 (37-28)

JSF Nanterre (coach: Pascal Donnadieu)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# T.J. Campbell

5

3

7

2

5

3

-

1

-

-

4

3

-

32

15

# Jérémy Nzeulie

4

4

3

2

-

-

3

-

1

2

2

3

3

29

14

# Jamal Shuler

5

3

1

1

1

1

3

-

-

-

2

2

3

25

10

# Kyle Weems

3

1

7

2

-

-

5

-

2

1

2

3

3

30

8

# Mam Jaiteh

6

2

-

-

2

2

6

1

-

1

2

-

2

26

6

Joseph Gomis

1

1

2

1

2

2

2

1

-

1

1

1

1

20

7

Marc Judith

2

1

1

-

2

-

1

-

-

-

1

-

2

14

2

Laurence Ekperigin

-

-

-

-

-

-

3

1

-

-

1

1

3

10

-

Johan Passave-Ducteil

5

1

-

-

-

-

1

3

-

-

-

1

1

14

2

TOTAL

31

16

21

8

12

8

24

7

3

5

15

14

18

200

64

 

Trabzonspor BK (coach: Nenad Marković)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Dee Bost

3

3

4

1

-

-

2

-

-

1

2

1

4

26

9

# Dwight Hardy

4

2

5

2

6

6

1

-

-

1

1

6

1

37

16

# Alper Saruhan

-

-

2

-

-

-

-

-

-

1

-

-

2

12

-

# Novica Veličković

8

2

4

3

-

-

5

2

-

3

3

3

1

34

13

# Andrija Stipanović

7

5

-

-

2

-

4

1

-

1

3

1

3

30

10

Yunus Akçay

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

2

-

Can Altıntığ

1

-

3

1

-

-

1

-

-

1

3

-

1

15

3

Sean Marshall

4

1

3

1

-

-

4

-

1

-

-

4

2

28

5

Kalojan Ivanov

4

3

2

-

2

1

1

2

1

-

1

-

2

16

7

TOTAL

31

16

23

8

10

7

18

5

2

8

13

15

18

200

63

RESUMEN (SUMMARY)

En un final de infarto, el JSF Nanterre francés se ha proclamado campeón del Eurodesafío FIBA al derrotar por 64 a 63 al conjunto local Trabzonspor gracias a una increíble bandeja sobre la bocina final del base estadounidense T.J. Campbell. La canasta fue tan ajustada que los árbitros tuvieron que consultar con los cronometradores y el vídeo a la hora de decidir su validez, mientras unos y otros esperaban expectantes en la pista la decisión arbitral. Con 62-63 a favor del conjunto turco, los hombres de Pascal Donnadieu tuvieron una última posesión de 11 segundos para ganar el partido. T.J. Campbell falló el triple que parecía definitivo, aunque el pívot francés Johan Passave-Ducteil se elevó entre un bosque de brazos para atrapar un increíble rebote en la línea de fondo y asistir bajo canasta a su compañero Campbell, que había cortado por la zona para lograr una bandeja a aro pasado coincidiendo con el bocinazo final.

 

Gracias a una sólida defensa y la inspiración atacante del escolta Jérémy Nzeulie, Nanterre pudo resistir durante el primer cuarto las acometidas del Trabzonspor, apoyado por una ruidosa afición local. Aprovechando la ausencia en pista por problemas de faltas del jugador más creativo del cuadro turco, el base estadounidense Dee Bost, el conjunto francés logró abrir una pequeña brecha en el marcador en el segundo periodo (25-19, min. 13). Un parcial de 9-2 en los últimos minutos de este periodo hizo que el Nanterre llegara al descanso con la mayor ventaja hasta ese momento (37-28).

 

El conjunto francés continuó controlando el partido en el tercer periodo gracias a su mayor acierto en el lanzamiento y a un inesperado dominio reboteador (algo sorprendente en el equipo con menor altura del torneo, con una media de 1,92 m). Una bandeja de Jamal Shuler (elegido MVP de la Fase Final), tras un robo de balón de Kyle Weems, significó la máxima ventaja del Nanterre hasta ese momento (48-36, min. 25). Empujado por una grada ensordecedora, el Trabzonspor reaccionó de la mano de Dee Bost, aunque el conjunto francés logró mantener su ventaja al finalizar el tercer cuarto (53-47). En el tramo final del encuentro, el buen hacer de Novica Veličković y Kalojan Ivanov hizo que el Trabzonspor diera la vuelta al partido (56-57, min. 37), en medio del éxtasis general en las gradas del Hayri Gür. Sin embargo, el Nanterre supo mantener la cabeza fría, y gracias a dos triples consecutivos de Kyle Weems recuperó la iniciativa en el marcador (62-59 a falta de 1’02’’). Dos tiros libres de Dwight Hardy con 55 segundos por jugar garantizaron un final igualado de partido (62-61). Una nueva canasta de Hardy a falta de 13 segundos dejaba una última posesión al conjunto francés, en la que T.J. Campbell pasó de villano a héroe tras fallar el triple que parecía definitivo y anotar posteriormente la bandeja ganadora en el último segundo.

 

 

ROSTERS (FINAL FOUR)

(Numbers in blue indicate the 12 players registered for the Final Four)

JSF Nanterre

Trabzonspor BK

1. Jamal Shuler (G) USA

3. Joseph Gomis (PG) FRA

5. Marc Judith (F) FRA

9. Jérémy Nzeulie (G) FRA

14. Mouhammadou “Mam” Jaiteh (C) FRA

21. Laurence Ekperigin (PF) ENG

24. Mykal Riley (F) USA

34. Kyle Weems (F) USA

42. Johan Passave-Ducteil (C) FRA

44. Terrence Junior “T.J.” Campbell (PG) USA

93. William Mensah (PG) FRA

COACH: Pascal Donnadieu FRA

3. Demarquis “Dee” Bost (PG) USA

7. Dwight Hardy (PG) USA

8. Can Korkmaz (PG) TUR

9. Hasan Yiğit Seçkin (C) TUR

10. Yunus Akçay (G) TUR

11. Tutku Açık (PG) TUR

12. Novica Veličković (PF) SER

13. Andrija Stipanović (C) BIH

19. Alper Saruhan (F) TUR

20. Can Altıntığ (G) TUR

21. Nusret Yıldırım (PF) TUR

23. Sean Marshall (F) USA

24. Mustafa Baştürk (G) TUR

55. Kalojan Ivanov (Калоян Иванов) (PF) BUL

COACH: Nenad Marković BIH

CS Energia Rovinari

Fraport Skyliners

4. Giordan Watson (PG) USA

5. Porter Troupe (G) USA

8. Louis Darby (F) USA

9. Michal Křemen (F) CZR

10. Nemanja Milošević (PF) MON

11. Răzvan Bratoloveanu (G) ROM

12. Daniel Tudosă (PG) ROM

14. Marian Minea (PF) ROM

15. Cătălin Vlaicu (PF) ROM

20. Frankie Sullivan (G) USA

21. Tal Karpeles (טל קרפלס) (F) ISR

22. Omer Tal (עומר טל) (PG) ISR

24. Barış Aktaş (F) TUR

33. Lamont Mack (F) USA

35. Andreas Glyniadakis (Ανδρέας Γλυνιαδάκης) (C) GRE

C.: Antonis Konstantinides (Αντώνης Κωνσταντινίδης) CYP

4. Mikko Koivisto (G) FIN

7. Konstantin Klein (PG) GER

8. Tim Oldenburg (PF) GER

12. Stefan Ilzhöfer (F) GER

13. Kevin Bright (F) GER

17. Johannes Voigtmann (C) GER

20. Sean Armand (G) USA

21. Danilo Barthel (PF) GER

22. Johannes Richter (PF) GER

23. Quantez Robertson (G) USA

24. Mike Morrison (C) USA

25. Jacob Burtschi (F) USA

30. Justin Cobbs (PG) USA

41. Niklas Kiel (PF) GER

42. Aaron Doornekamp (F) CAN

55. Kyle Fossman (PG) CAN

Jules Akodo (PG) ENG

Jamin Knothe (G) GER

COACH: Gordon Herbert CAN

 

FINAL FOUR MVP: Jamal Shuler (NAN)

 

 

::::: GAME DETAILS (FINAL STAGE) :::::

 

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco