EuroChallenge 2011-12

(From 4-10-2011 to 29-04-2012)

 

 

COMPETITION SYSTEM

·          29 teams from countries affiliated to FIBA Europe are eligible to participate in the competition. A qualifying round is played first in order to reduce the number of entrants to 24, to which the 8 losers of ULEB Eurocup Qualifying Round are added to complete a final pool of 32 teams.

·          The 32 teams qualified for the Regular Season are divided into eight groups of four teams each playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats. In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final classification: 1) number of wins in one-to-one games between the teams; 2) basket average between the teams; 3) general basket average within the group.

·          The group winners and runners-up after the Regular Season qualify for the Last 16 stage, comprising four groups of four teams each playing a round-robin.

·          The group winners and runners-up after the Last 16 enter a 1/4 Final Playoff (X-pairings, best of 3 games).

·          The four winners of the 1/4 Final Playoff qualify for the Final Stage (Final Four), played at a predetermined venue. The winner gets a wild card to participate in Eurocup 2012-13.

 

 

QUALIFYING ROUND

(4-10-2011 / 11-10-2011)

BK Spartak-Primor’e [Vladivostok] (RUS) - BK Enisej [Krasnojarsk] (RUS)

75-58 (50-25)

89-66 (45-28)

BK Triumph [Ljubertsy] (RUS) - BK Krasnye Kryl’ja [Samara] (RUS)

94-71 (52-39)

80-74 (41-29)

SK Sokhumi (GEO) - BK Minsk 2006 (BLR)

94-78 (54-40)

97-63 (38-23)

Atomerőmű SE [Paks] (HUN) - UBM Arkadia Traiskirchen Lions (AUT)

70-48 (27-18)

80-85 (38-42)

Tampereen Pyrintö (FIN) - Szolnoki Olaj KK (HUN)

77-69 (38-34)

69-57 (32-28)

BYES: BK Bemaco SPU Nitra (SVK), CB Fuenlabrada (SPA), EWE Baskets [Oldenburg] (GER), SK Armia [Tbilisi] (GEO), ZZ Leiden Basketball (NED), BG Göttingen (GER), BK JIP Pardubice (CZR), BK Goverla [Ivano-Frankivs’k] (UKR), Chorale Roanne Basket (FRA), BK Khimik [Yuzhnyj] (UKR), BK Nizhnij Novgorod (RUS), CS U-Mobitelco Cluj-Napoca (ROM), Antwerp Giants (BEL), Olin Edirne Basket SK (TUR), BBC Okapi Aalstar [Aalst] (BEL), Türk Telekom SK [Ankara] (TUR), Telekom Baskets Bonn (GER), GSS Keravnós [Levkosía] (CYP), EB Pau-Lacq-Orthez (FRA).

LOSERS OF EUROCUP QUALIFYING ROUND: BK Ventspils (LAT), Artland Dragons [Quakenbrück] (GER), Beşiktaş JK [İstanbul] (TUR), Elan Sportif Chalonnais [Chalon-sur-Saône] (FRA), Pınar Karşıyaka SK [İzmir] (TUR), Norrköping Dolphins (SWE), Intercollege ETHA Éngomis [Levkosía] (CYP), BK Prostějov (CZR).

 

 

REGULAR SEASON

 

GROUP A

Competition Day 1 (8-11-2011) / Competition Day 4 (29-11-2011)

BK Bemaco SPU Nitra - EWE Baskets

72-77 (38-41)

88-79 (45-34) (*)

CB Fuenlabrada - Norrköping Dolphins

89-75 (50-38)

79-119 (40-57)

Competition Day 2 (15-11-2011) / Competition Day 5 (6-12-2011)

EWE Baskets - CB Fuenlabrada

85-66 (38-33)

77-83 (43-29)

Norrköping Dolphins - BK Bemaco SPU Nitra

82-64 (45-40)

108-78 (54-34)

Competition Day 3 (22-11-2011) / Competition Day 6 (13-12-2011)

BK Bemaco SPU Nitra - CB Fuenlabrada

75-86 (43-46)

93-80 (53-44)

Norrköping Dolphins - EWE Baskets

73-95 (32-45)

106-61 (51-37)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. EWE Baskets

6

6

0

534

428

12

2. CB Fuenlabrada

6

4

2

530

477

10

3. BK Bemaco SPU Nitra

6

1

5

478

504

7

4. Norrköping Dolphins

6

1

5

448

581

7

 

GROUP B

Competition Day 1 (8-11-2011) / Competition Day 4 (29-11-2011)

SK Armia - BG Göttingen

82-76 (43-34)

61-69 (29-44)

ZZ Leiden Basketball - Beşiktaş JK

58-86 (29-44) (*)

76-69 (40-37)

Competition Day 2 (15-11-2011) / Competition Day 5 (6-12-2011)

BG Göttingen - ZZ Leiden Basketball

71-80 (31-40)

80-71 (40-28) (*)

Beşiktaş JK - SK Armia

103-82 (55-41)

75-77 (37-39)

Competition Day 3 (22-11-2011) / Competition Day 6 (13-12-2011)

SK Armia - ZZ Leiden Basketball

74-71 (36-37)

76-59 (38-24)

Beşiktaş JK - BG Göttingen

105-94 (51-48)

59-96 (24-47)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Beşiktaş JK

6

6

0

543

437

12

2. ZZ Leiden Basketball

6

3

3

434

437

9

3. SK Armia

6

3

3

441

464

9

4. BG Göttingen

6

0

6

432

512

6

 

GROUP C

Competition Day 1 (8-11-2011) / Competition Day 4 (29-11-2011)

BK JIP Pardubice - Chorale Roanne Basket

82-77 (30-31)

88-73 (47-33)

BK Goverla - BK Prostějov

75-77 (36-36)

78-64 (37-27)

Competition Day 2 (15-11-2011) / Competition Day 5 (6-12-2011)

BK Prostějov - BK JIP Pardubice

82-76 (45-41)

98-84 (53-35) (*)

Chorale Roanne Basket - BK Goverla

81-78 (41-42)

63-70 (37-26)

Competition Day 3 (22-11-2011) / Competition Day 6 (13-12-2011)

BK Prostějov - Chorale Roanne Basket

85-87 (34-40)

87-70 (32-33)

BK JIP Pardubice - BK Goverla

72-69 (40-28) (*)

76-77 (40-35)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Chorale Roanne Basket

6

5

1

490

451

11

2. BK JIP Pardubice

6

4

2

478

476

10

3. BK Prostějov

6

3

3

476

487

9

4. BK Goverla

6

0

6

425

455

6

 

GROUP D

Competition Day 1 (8-11-2011) / Competition Day 4 (29-11-2011)

Atomerőmű SE - BK Nizhnij Novgorod

83-72 (44-31)

96-51 (44-20)

BK Khimik - BK Ventspils

81-67 (42-34)

81-55 (40-26)

Competition Day 2 (15-11-2011) / Competition Day 5 (6-12-2011)

BK Ventspils - Atomerőmű SE

69-56 (30-27)

78-79 (37-34)

BK Nizhnij Novgorod - BK Khimik

85-73 (43-33)

78-87 (49-38)

Competition Day 3 (22-11-2011) / Competition Day 6 (13-12-2011)

Atomerőmű SE - BK Khimik

73-76 (28-36)

83-58 (45-27)

BK Ventspils - BK Nizhnij Novgorod

77-75 (45-35)

77-63 (41-29)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Nizhnij Novgorod

6

4

2

492

425

10

2. BK Ventspils

6

4

2

436

422

10

3. BK Khimik

6

3

3

446

451

9

4. Atomerőmű SE

6

1

5

399

475

7

 

GROUP E

Competition Day 1 (8-11-2011) / Competition Day 4 (29-11-2011)

CS U-Mobitelco Cluj-Napoca - Elan Sportif Chalonnais

81-85 (42-37)

83-74 (39-26)

BK Enisej - Antwerp Giants

76-72 (43-29)

73-69 (30-29)

Competition Day 2 (15-11-2011) / Competition Day 5 (6-12-2011)

Antwerp Giants - CS U-Mobitelco Cluj-Napoca

87-63 (40-36)

72-74 (38-38)

Elan Sportif Chalonnais - BK Enisej

87-79 (51-41)

79-80 (43-39)

Competition Day 3 (22-11-2011) / Competition Day 6 (13-12-2011)

BK Enisej - CS U-Mobitelco Cluj-Napoca

73-81 (37-37)

75-82 (30-37)

Elan Sportif Chalonnais - Antwerp Giants

65-90 (35-44)

78-79 (37-38)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Elan Sportif Chalonnais

6

5

1

479

481

11

2. Antwerp Giants

6

4

2

474

424

10

3. BK Enisej

6

2

4

458

468

8

4. CS U-Mobitelco Cluj-Napoca

6

1

5

446

484

7

 

GROUP F

Competition Day 1 (8-11-2011) / Competition Day 4 (29-11-2011)

BK Triumph - BBC Okapi Aalstar

83-78 (46-33)

83-84 (49-41)

Olin Edirne Basket SK - Intercollege ETHA Éngomis

70-82 (39-43) (*)

70-67 (33-35)

Competition Day 2 (15-11-2011) / Competition Day 5 (6-12-2011)

Intercollege ETHA Éngomis - BK Triumph

55-72 (28-41)

60-68 (25-29)

BBC Okapi Aalstar - Olin Edirne Basket SK

95-70 (57-29)

92-86 (48-43) (*)

Competition Day 3 (22-11-2011) / Competition Day 6 (13-12-2011)

BK Triumph - Olin Edirne Basket SK

70-61 (34-28)

89-82 (47-40)

Intercollege ETHA Éngomis - BBC Okapi Aalstar

61-80 (27-32)

89-73 (49-36)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Triumph

6

4

2

451

434

10

2. BBC Okapi Aalstar

6

3

3

511

463

9

3. Intercollege ETHA Éngomis

6

3

3

409

438

9

4. Olin Edirne Basket SK

6

2

4

449

485

8

 

GROUP G

Competition Day 1 (8-11-2011) / Competition Day 4 (29-11-2011)

BK Minsk 2006 - Telekom Baskets Bonn

79-71 (37-39)

93-81 (49-37) (*)

Türk Telekom SK - Pınar Karşıyaka SK

74-82 (43-38)

81-83 (44-38)

Competition Day 2 (15-11-2011) / Competition Day 5 (6-12-2011)

Pınar Karşıyaka SK - BK Minsk 2006

103-105 (35-56)

70-79 (36-38)

Telekom Baskets Bonn - Türk Telekom SK

87-80 (41-38) (*)

81-94 (41-45)

Competition Day 3 (22-11-2011) / Competition Day 6 (13-12-2011)

BK Minsk 2006 - Türk Telekom SK

74-93 (38-46)

76-78 (35-41)

Pınar Karşıyaka SK - Telekom Baskets Bonn

66-65 (36-37)

80-65 (36-27)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Telekom Baskets Bonn

6

4

2

490

452

10

2. Pınar Karşıyaka SK

6

3

3

476

477

9

3. BK Minsk 2006

6

3

3

487

515

9

4. Türk Telekom SK

6

2

4

487

496

8

 

GROUP H

Competition Day 1 (8-11-2011) / Competition Day 4 (29-11-2011)

Szolnoki Olaj KK - EB Pau-Lacq-Orthez

85-70 (45-26)

67-75 (30-39)

GSS Keravnós - Artland Dragons

81-93 (45-44)

93-75 (45-42)

Competition Day 2 (15-11-2011) / Competition Day 5 (6-12-2011)

Artland Dragons - Szolnoki Olaj KK

86-78 (48-35)

90-85 (48-44)

EB Pau-Lacq-Orthez - GSS Keravnós

83-85 (40-46)

67-70 (40-36)

Competition Day 3 (22-11-2011) / Competition Day 6 (13-12-2011)

Szolnoki Olaj KK - GSS Keravnós

81-93 (48-50)

82-91 (46-42)

Artland Dragons - EB Pau-Lacq-Orthez

87-81 (49-30)

75-76 (32-38)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Artland Dragons

6

5

1

520

480

11

2. Szolnoki Olaj KK

6

4

2

500

483

10

3. GSS Keravnós

6

2

4

483

511

8

4. EB Pau-Lacq-Orthez

6

1

5

446

475

7

 

 

LAST 16

 

GROUP I

Competition Day 1 (10-01-2012) / Competition Day 4 (31-01-2012)

EWE Baskets - BK Ventspils

77-69 (30-27)

74-61 (33-28)

ZZ Leiden Basketball - Chorale Roanne Basket

63-68 (26-34)

91-56 (45-29)

Competition Day 2 (17-01-2012) / Competition Day 5 (21-02-2012)

Chorale Roanne Basket - EWE Baskets

86-80 (46-39)

82-80 (32-31)

BK Ventspils - ZZ Leiden Basketball

69-73 (43-22)

57-60 (24-25) (*)

Competition Day 3 (24-01-2012) / Competition Day 6 (28-02-2012)

EWE Baskets - ZZ Leiden Basketball

85-62 (50-27)

76-71 (33-41)

Chorale Roanne Basket - BK Ventspils

88-89 (35-47) (a)

94-92 (39-35) (b)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (75-75).

(b) Overtime at the end of regulation (79-79).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. BK Ventspils

6

4

2

455

448

10

2. Chorale Roanne Basket

6

3

3

505

464

9

3. EWE Baskets

6

3

3

456

447

9

4. ZZ Leiden Basketball

6

2

4

387

444

8

 

GROUP J

Competition Day 1 (10-01-2012) / Competition Day 4 (31-01-2012)

Elan Sportif Chalonnais - Szolnoki Olaj KK

85-64 (37-41)

90-81 (43-40)

BBC Okapi Aalstar - Telekom Baskets Bonn

98-86 (49-33)

71-63 (41-28) (*)

Competition Day 2 (17-01-2012) / Competition Day 5 (21-02-2012)

Telekom Baskets Bonn - Elan Sportif Chalonnais

91-89 (51-50) (*)

88-66 (47-25)

Szolnoki Olaj KK - BBC Okapi Aalstar

112-76 (56-44)

86-84 (46-41) (a)

Competition Day 3 (24-01-2012) / Competition Day 6 (28-02-2012)

Elan Sportif Chalonnais - BBC Okapi Aalstar

87-72 (28-48)

84-64 (43-38)

Telekom Baskets Bonn - Szolnoki Olaj KK

89-75 (48-30) (*)

96-94 (44-50)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

(a) Game played on 7-02-2012.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Elan Sportif Chalonnais

6

3

3

494

467

9

2. Szolnoki Olaj KK

6

3

3

521

511

9

3. Telekom Baskets Bonn

6

3

3

497

509

9

4. BBC Okapi Aalstar

6

3

3

479

504

9

 

GROUP K

Competition Day 1 (10-01-2012) / Competition Day 4 (31-01-2012)

CB Fuenlabrada - BK Nizhnij Novgorod

73-70 (36-44)

70-78 (39-37)

Beşiktaş JK - BK JIP Pardubice

78-70 (44-37)

69-76 (34-35) (*)

Competition Day 2 (17-01-2012) / Competition Day 5 (21-02-2012)

BK JIP Pardubice - CB Fuenlabrada

73-79 (46-43)

85-70 (49-36)

BK Nizhnij Novgorod - Beşiktaş JK

64-75 (28-37)

82-80 (39-43)

Competition Day 3 (24-01-2012) / Competition Day 6 (28-02-2012)

CB Fuenlabrada - Beşiktaş JK

72-70 (38-31)

77-78 (40-41)

BK JIP Pardubice - BK Nizhnij Novgorod

87-80 (42-39) (*)

86-65 (41-25)

NOTE: On 10-02-2012, CB Fuenlabrada signed a sponsorship contract with the energy drink company Mad-Croc and adopted the new commercial name “CB Mad-Croc Fuenlabrada”.

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. CB Mad-Croc Fuenlabrada

6

6

0

465

430

12

2. Beşiktaş JK

6

4

2

458

433

10

3. BK Nizhnij Novgorod

6

1

5

450

460

7

4. BK JIP Pardubice

6

1

5

434

484

7

 

GROUP L

Competition Day 1 (10-01-2012) / Competition Day 4 (31-01-2012)

Antwerp Giants - Artland Dragons

63-67 (28-38)

81-71 (41-30)

BK Triumph - Pınar Karşıyaka SK

75-90 (36-44)

77-79 (31-42)

Competition Day 2 (17-01-2012) / Competition Day 5 (21-02-2012)

Pınar Karşıyaka SK - Antwerp Giants

70-51 (35-29)

89-67 (53-30)

Artland Dragons - BK Triumph

83-74 (46-31)

87-70 (43-30)

Competition Day 3 (24-01-2012) / Competition Day 6 (28-02-2012)

Antwerp Giants - BK Triumph

83-58 (52-30)

79-60 (46-33)

Pınar Karşıyaka SK - Artland Dragons

95-99 (47-47)

95-88 (46-49)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. Artland Dragons

6

5

1

495

478

11

2. BK Triumph

6

3

3

452

463

9

3. Antwerp Giants

6

2

4

417

422

8

4. Pınar Karşıyaka SK

6

2

4

487

488

8

 

 

1/4 FINAL

(best of 3 games: 13-03-2012 / 15-03-2012 / 20-03-2012; same color means same home court)

I1-J2 (1): BK Ventspils - Szolnoki Olaj KK

82-63 (40-31)

82-76 (32-36)

78-82 (38-34)

J1-I2 (2): Elan Sportif Chalonnais - Chorale Roanne Basket

75-73 (29-28)

76-78 (38-36)

 

K1-L2 (3): CB Mad-Croc Fuenlabrada - BK Triumph

75-76 (35-46)

68-78 (36-38)

65-80 (38-46)

L1-K2 (4): Artland Dragons - Beşiktaş JK

73-74 (37-35)

77-63 (44-25)

 

 

 

FINAL STAGE (Debrecen, Hungary)

 

1/2 FINAL

(27-04-2012)

1-4: Szolnoki Olaj KK - Beşiktaş JK

60-64 (30-33)

2-3: Elan Sportif Chalonnais - BK Triumph

84-69 (49-33)

 

PLACES 3-4

(29-04-2012)

Szolnoki Olaj KK - BK Triumph

87-94 (46-49)

 

 

FINAL

VENUE: Főnix Csarnok (Debrecen)

DATE: 29-04-2012 (20:30 h)

ATTENDANCE: 3.500

REFEREES: Fernando Rocha (POR), Damir Javor (SVN), Igor Dragojević (MON)

FOULED OUT: -

SCORING BY QUARTER: 27-15 / 17-25 / 13-15 / 34-31

TOP SCORER: Pops Mensah-Bonsu (26)

Beşiktaş JK - Elan Sportif Chalonnais

91-86 (44-40)

Beşiktaş JK (coach: Ergin Ataman)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Carlos Arroyo

4

-

7

3

9

6

2

-

-

1

2

8

3

36

15

# David Hawkins

9

4

1

1

2

2

3

-

-

1

1

4

4

35

13

# Serhat Çetin

-

-

1

-

-

-

-

-

-

1

4

1

2

15

-

# Pops Mensah-Bonsu

16

8

-

-

13

10

8

12

1

1

4

1

4

36

26

# Zoran Erceg

9

4

5

3

10

8

13

2

-

-

-

2

3

36

25

Mehmet Yağmur

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

2

3

4

-

Marcelus Kemp

4

2

5

1

2

1

2

1

-

1

2

2

1

30

8

Ersin Dağlı

2

2

-

-

-

-

1

1

-

-

-

1

-

8

4

TOTAL

44

20

20

8

36

27

29

16

1

5

13

21

20

200

91

 

Elan Sportif Chalonnais (coach: Gregor Beugnot)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# Steed Tchicamboud

11

4

4

3

4

2

3

2

-

1

1

7

4

33

19

# Malcolm Delaney

7

1

4

2

3

3

2

1

-

1

-

3

3

31

11

# Blake Schilb

7

2

6

2

4

2

2

2

-

1

1

6

3

30

12

# Ilian Evtimov

-

-

11

4

-

-

4

4

-

-

2

2

3

26

12

# Alade Aminu

12

6

-

-

2

1

4

4

-

-

1

-

3

20

13

Bryant Smith

1

1

1

-

2

2

-

-

-

1

-

1

2

12

4

Nicolas Lang

2

-

2

2

-

-

1

-

-

2

1

-

2

15

6

Jordan Aboudou

-

-

1

-

-

-

-

1

-

-

1

-

2

7

-

Michel Jean-Baptiste-Adolphe

3

2

-

-

-

-

1

1

-

-

-

-

4

7

4

Joffrey Lauvergne

5

2

-

-

3

1

4

4

-

-

1

-

2

19

5

TOTAL

48

18

29

13

18

11

21

19

-

6

8

19

28

200

86

RESUMEN (SUMMARY)

Dieciséis años después del último éxito de un equipo turco en Europa (aquella histórica victoria del Efes Pilsen en la Copa Korać de 1996), el Beşiktaş ha vuelto a lograr un título europeo para el baloncesto otomano al imponerse en la final del Eurodesafío FIBA al Elan Chalon por 91-86. El ala-pívot británico Pops Mensah-Bonsu (26 puntos y 20 rebotes, elegido MVP de la fase final) y el serbio Zoran Erceg (25 puntos y 15 rebotes) han resultado determinantes en la victoria del cuadro turco, que ha contado además con la experta dirección del base puertorriqueño Carlos Arroyo (15 puntos y 8 asistencias).

 

Desde la canasta inicial (una bandeja de Mensah-Bonsu), el Beşiktaş tomó la iniciativa en el marcador y la conservaría en la mayor parte del encuentro, pese a que el cuadro francés jamás se rindió y luchó hasta el final. El primer cuarto fue claramente favorable al equipo turco, que dominó a sus rivales en todas las facetas del juego y llegó a disponer de una máxima ventaja de trece puntos (18-5, min. 6) antes de cerrar el periodo con un elocuente 27-15.

 

Al comienzo del segundo periodo, el veloz juego del Beşiktaş le permitió alcanzar la máxima diferencia del partido (32-15, min. 11). Sin embargo, el equipo francés no se rindió, y de la mano de un fenomenal Tchicamboud logró llegar al descanso con un marcador que le permitía albergar esperanzas de cara a la segunda mitad (44-40).

 

La reacción esbozada por el Elan Chalon al final del segundo cuarto tuvo su continuación al comienzo del tercero, cuando no sólo llegó a igualar el marcador, sino que incluso se puso por delante tras una bandeja de Tchicamboud (53-55, min. 29), aunque el poderío interior de la pareja Mensah-Bonsu / Erceg permitió al Beşiktaş retomar el mando al final del tercer periodo (57-55).

 

Pese a que el Elan Chalon logró igualar de nuevo el marcador al comienzo del último cuarto tras una bandeja de Aminu (57-57, min. 31), ése fue el último momento en el que el cuadro francés pudo mantener sus opciones de victoria, ya que el Beşiktaş comenzó a seleccionar mejor sus ataques y, gracias a un parcial de 7-0, logró abrir una brecha importante. A falta de 3’17’’, un triple de Carlos Arroyo establecía una diferencia de trece puntos (79-66) que, a estas alturas, parecía dejar el partido prácticamente sentenciado. Pese a que los franceses no se rindieron en ningún momento y un triple de Schilb servía para poner algo de emoción en los instantes finales (86-81 a falta de 50 segundos), los turcos jugaron de forma inteligente sus últimas posesiones y el Elan Chalon no pudo culminar su remontada.

 

 

ROSTERS (FINAL FOUR)

(Numbers in blue indicate the 12 players registered for the Final Four)

Beşiktaş JK

Elan Sportif Chalonnais

4. Mehmet Yağmur (PG) TUR

5. Barış Hersek (PF) TUR

6. Kartal Özmızrak (PG) TUR

7. Zoran Erceg (PF) SER

8. Deron Williams (PG) USA

9. Semih Erden (C) TUR

10. Can Akın (PG) TUR

11. Mehmet Ali Yatağan (G) TUR

12. Adem Ören (C) TUR

15. Serhat Çetin (G) TUR

21. Marcelus Kemp (G) USA

30. Carlos Alberto Arroyo Bermúdez (PG) PUR

32. Serkan Özver (PF) TUR

33. Adam Morrison (F) USA

34. David Hawkins (G) USA

35. Ersin Dağlı (PF)* TUR

44. Pops Mensah-Bonsu (PF) ENG

COACH: Ergin Ataman TUR

* Before this American-born player adopted Turkish citizenship in 2008, his original name was Erwin Dudley.

4. Abdul Alade Aminu (PF) USA

5. Malcolm Delaney (G) USA

6. Bryant Smith (G) USA

7. Billy Yakuba Ouattara (G) FRA

8. Ulysse Adjagba (PG) FRA

9. Nicolas Lang (G) FRA

10. Jordan Aboudou (F) FRA

11. Blake Schilb (F) USA

12. Ilian Evtimov (Илиан Евтимов) (F) BUL

13. Steed Tchicamboud (PG) FRA

14. Michel Jean-Baptiste-Adolphe (C) FRA

15. Joffrey Lauvergne (PF) FRA

Clint N’Dumba-Capela (F) SWI

COACH: Gregor Beugnot FRA

BK Triumph (БК Триумф)

Szolnoki Olaj KK

5. Jerry Davon Jefferson (F) USA

6. Tywain McKee (PG) USA

7. Sergej Karasjov (Сергей Карасёв) (G) RUS

8. Artjom Kuzjakin (Артём Кузякин) (F) RUS

9. Dmitrij Kulagin (Дмитрий Кулагин) (G) RUS

10. Pavel Spiridonov (Павел Спиридонов) (F) RUS

11. Ivan Lazarev (Иван Лазарев) (PF) RUS

12. Kyle Landry (C) CAN

13. Artjom Vikhrov (Артём Вихров) (G) RUS

14. Daniil Solov’ev (Даниил Соловьев) (C) RUS

15. Evgenij Valiev (Евгений Валиев) (F) RUS

21. Lazar Trifunović (PF) SER

22. Aleksej Kurtsevich (Алексей Курцевич) (C) RUS

23. Grigorij Andreev (Григорий Андреев) (G) RUS

24. Viktor Zvarykin (Виктор Зварыкин) (G) RUS

COACH: Vasilij Karasjov (Василий Карасёв) RUS

4. Balázs Nagy (F) HUN

5. Ákos Horváth (G) HUN

6. Péter Grebenár (C) HUN

7. Gábor Soós (F) HUN

8. Márton Fodor (PG) HUN

9. Brandon Gay (F) USA

9. Mujo Tuljković (F) SER

10. Khristo Nikolov (Христо Николов) (F) BUL

11. Obie Trotter (PG) USA

12. Julien Mills (G) USA

12. Marko Đerasimović (G) SER

13. Róbert Gaál (G) HUN

13. Ádám Szögi (PG) HUN

14. Márton Báder (PF) HUN

15. Zoltán Trepák (C) HUN

COACH: Péter Pór HUN

 

FINAL FOUR MVP: Pops Mensah-Bonsu (BEŞ)

 

 

::::: GAME DETAILS (FINAL STAGE) :::::

 

::::: GAME DETAILS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: ROSTERS (OTHER CLUBS) :::::

 

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco