CHAMPIONS LEAGUE 2019-20 ROSTERS (SPANISH CLUBS AND THEIR RIVALS) (The team squads below include the players registered at the beginning of the Champions League season; as I used them for personal reference only, they don’t show the players and coaches’ movements during the tournament) |
|||
QUALIFYING ROUND |
|||
SAN PABLO Ferran Bassas (PG) Bruno Fitipaldo (PG) Vítor Benite (G) Thad McFadden (G) Álex Barrera (G) J.P. Tokoto (F) Miquel Salvó (F) Earl Clark (PF) Augusto Lima (PF) Jasiel Rivero (PF) Javi Vega (PF) Goran Huskić (C) Coach: Joan Peñarroya |
KYÏV-BASKET Kasey Shepherd (PG) Deon Edwin (G) Illja Zaets’ (G) Ruslan Otverchenko (G) Anton Musyenko (G) Yurij Kondrakov (G) Maksym Pustozvonov (F) Aundre Jackson (F) Pavlo Krutous (F) Kyndahl Hill (PF) V'jacheslav Petrov (PF) Oleksandr Tishchenko (PF) Maksym Sandul (C) Coach: Ainars Bagatskis |
||
REGULAR SEASON |
|||
GROUP A |
|||
SIG BASKET Travis Trice (PG) Ludovic Beyhurst (PG) Lucas Beaufort (PG) Jayson Tchicamboud (PG) Jérémy Nzeulie (G) Gabe York (G) Quentin Serron (G) Boris Dallo (G) Thomas Hanquiez (G) Xavier Cooks (F) Thomas Scrubb (F) Jerai Grant (PF) Damien Inglis (PF) Essomé Miyem (PF) Ali Traoré (C) Coach: Vincent Collet |
OSTENDE Dušan Đorđević (PG) Keye van der Vuurst de Vries (PG) Simon Buysse (G) Braian Angola (G) Quinten Smout (G) Noah Gebbert (G) MiKyle McIntosh (F) Jean-Marc Mwema (F) Loïc Schwartz (F) Sam Lambrecht (F) Amar Sylla (PF) Servaas Buyschaert (PF) Sam Huurman (PF) Shevon Thompson (C) Yannick Desiron (C) Viktor Buysse (C) Coach: Dario Đerđa |
HAPOEL HOLON Yogev Ohayon (PG) Troy Caupain (PG) Harel Dadon (PG) Sagie Shetaynman (PG) Marcus Foster (G) Malachi Richardson (G) Shlomi Harush (G) Jaylen Johnson (F) Guy Pnini (F) Ryan Thompson (F) Amit Simhon (F) Timothy Joseph “T.J.” Cline (PF) Latavious Williams (PF) Richard Howell (PF) Shir Moraidi (PF) Daniel Sasson (C) Coach: Sharon Drucker |
TÜRK TELEKOM Terrance Jr. “T.J.” Campbell (PG) Şafak Edge (PG) Burak Gözeneli (PG) Ronald Jordan “R.J.” Hunter (G) Muhammed Baygül (G) Nick Johnson (G) Enes Berkay Taşkıran (G) Polat Kaya (F) Efe Beşok (F) Kyle Wiltjer (PF) Metin Türen (PF) Ercan Bayrak (PF) Moustapha Fall (C) Egemen Güven (C) Coach: Burak Gören |
BAXI MANRESA Dani Pérez (PG) Frankie Ferrari (PG) Marc Peñarroya (PG) David Òrrit (PG) Jordan Davis (G) Ryan Toolson (G) Deividas Dulkys (G) Guillem Jou (G) Pere Tomàs (F) Juampi Vaulet (F) Eulis Báez (PF) Will Magarity (PF) David Kravish (C) Jordan Sakho (C) Yankuba Sima (C) Coach: Pedro Martínez |
TWARDE PIERNIKI Chris Wright (PG) Jakub Schenk (PG) Keith Hornsby (G) Mikołaj Ratajczak (G) Kyle Weaver (F) Bartosz Diduszko (F) Karol Gruszecki (F) Damian Kulig (PF) Aaron Cel (PF) Abdul Wahab “Alade” Aminu (PF) Ignacy Grochowski (PF) Aleks Perka (PF) Coach: Sebastian Machowski |
DINAMO SASSARI Marco Spissu (PG) Curtis Jerrells (PG) Stefano Gentile (PG) Luca Sanna (PG) Michele Vitali (G) Marco Antonio Re (G) Christian Martis (G) Dwayne Evans (F) Giacomo “Jack” Devecchi (F) Dyshawn Pierre (F) Paulius Sorokas (F) Lorenzo Bucarelli (F) Jamel McLean (PF) Miro Bilan (C) Daniele Magro (C) Coach: Gianmarco Pozzecco |
LIETKABELIS Ken Brown (PG) Margiris Normantas (PG) Marius Valinskas (PG) Antanas Kareniauskas (PG) Marius Valinskas (PG) Tomas Dimša (G) Paulius Valinskas (G) Stefan Sinovec (G) Dominykas Butka (G) Tadas Vaičiūnas (G) Vytenis Lipkevičius (F) Željko Šakić (F) Tomas Lekūnas (F) Tadas Vaičiūnas (F) Gabrielius Maldūnas (PF) Martynas Sajus (C) Femi Olujobi (C) Eirinas Pilkauskas (C) Coach: Nenad Čanak |
GROUP B |
|||
RASTA VECHTA Jordan Davis (PG) Josh Young (PG) Max DiLeo (PG) Sergi García (PG) Trevis Simpson (G) Steve Vasturia (G) Michael Kessens (F) Luc van Slooten (F) Jarelle Reischel (F) Ryan Quaid (F) Robin Christen (F) Philipp Herkenhoff (F) Kamari Murphy (PF) Tim Insinger (PF) Ishmail Wainright (PF) Frederik Kramp (PF) Coach: Pedro Calles |
ANWIL Krzysztof Sulima (PG) Adam Piątek (PG) Tony Wroten (G) Chris Dowe (G) Chase Simon (G) Igor Wadowski (G) Jakub Karolak (G) Michał Sokołowski (F) Ricardo “Ricky” Ledo (F) Szymon Szewczyk (PF) Rolands Freimanis (PF) Oliwier Bednarek (PF) Milan Milovanović (C) Coach: Igor Miličić |
BANDIRMA Jaime Smith (PG) Eray Akyüz (PG) Atakan Erdek (PG) Tyler Kalinoski (G) Omar Prewitt (G) Rıdvan Öncel (G) Şehmus Hazer (G) Erkan Yılmaz (G) Erkin Şenel (G) Furkan Haltalı (F) Davon Darnell “D.J.” Shelton (PF) Emanuel Terry (PF) Ian Hummer (PF) Ragıp Berke Atar (PF) Sadık Emir Kabaca (PF) Alperen Şengün (C) Coach: Hakan Demir |
HAPOEL JERUSALEM J'Covan Brown (PG) Tamir Blatt (PG) Isaiah Cousins (G) James Feldeine (G) Bar Timor (G) Daniel Rosenbaum (G) Trent Lockett (F) Nimrod Levi (F) Alon Eppel (F) Dvir Ringvald (F) Suleiman Braimoh (PF) TaShawn Thomas (PF) Mindaugas Kupšas (C) Idan Zalmanson (C) Coach: Oded Kattash |
AEK Mario Chalmers (PG) Vassilis Toliopoulos (PG) Nikos Gikas (PG) Anastasis Spyroglou (PG) Keith Langford (G) Kendrick Ray (G) Jonas Mačiulis (F) Howard Sant-Roos (F) Nikos Rongavopoulos (F) Charis Giannopoulos (F) Marcus Slaughter (PF) Linos Chrysikopoulos (PF) Georgios Tsalbouris (PF) Stefan Janković (C) Dimitris Mavroidis (C) Dimitris Kaklamanakis (C) Coach: Ilias Papatheodorou |
PAU-LACQ-ORTHEZ Travis Leslie (PG) Ronald Moore (PG) Justin Dentmon (PG) Gérald Ayayi (PG) Tyrus McGee (G) Yohan Choupas (G) Digué Diawara (F) Florian Pouaveyoun (F) Petr Cornelie (PF) Léo Cavalière (PF) Nicolas de Jong (C) Cheikh Mbodj (C) Thibault Daval-Braquet (C) Coach: Laurent Vila |
SAN PABLO Ferran Bassas (PG) Bruno Fitipaldo (PG) Marc García (PG) Vítor Benite (G) Thad McFadden (G) Álex Barrera (G) Kareem Queeley (G) J.P. Tokoto (F) Miquel Salvó (F) Earl Clark (PF) Augusto Lima (PF) Jasiel Rivero (PF) Javi Vega (PF) Goran Huskić (C) Oliver Bieshaar (C) Coach: Joan Peñarroya |
GIANTS ANTWERP Luka Rupnik (PG) Bastiaan van den Eynde (PG) Victor Sanders (G) Dennis Donkor (G) Vrenz Bleijenbergh (F) Vincent Kesteloot (F) Hans Vanwijn (PF) Dave Dudzinski (PF) Niels de Ridder (PF) Roby Rogiers (PF) Owen Klassen (C) Ibrahima Fall Faye (C) Coach: Christophe Beghin |
GROUP C |
|||
GAZIANTEP Šarūnas Vasiliauskas (PG) Can Uğur Öğüt (PG) İsmail Cem Ulusoy (PG) Jason Rich (G) Jamarr Sanders (G) Erolcan Çinko (G) Drew Crawford (F) Batuhan Dikmen (F) Hüseyin Emre Yılmaz (F) Stevan Jelovac (PF) Metehan Akyel (PF) Ivan Buva (PF) Orhan Aydın Hacıyeva (PF) Murat Göktaş (PF) Arber Berisha (PF) Jamelle Hagins (C) Coach: Nenad Marković |
PERISTÉRI Dayshon “Scoochie” Smith (PG) Vassilis Xanthopoulos (PG) Zois Karabelas (PG) Will Hatcher (G) Steven Gray (G) Tilemachos Vissariou (G) Panagiotis Vasilopoulos (F) Brayon Blake (F) Ioannis Agravanis (F) Christos Saloustros (F) Mike Morrison (PF) Kostis Gontikas (PF) Thanasis Dobrogiannis (PF) Moses Kingsley (C) Gaios Skordilis (C) Georgios Kalianiotis (C) Coach: Elias Zouros |
VEF RĪGA Lester Medford (PG) Jānis Blūms (PG) Kristaps Mediss (PG) Xavier Thames (G) Artūrs Kurucs (G) Roberts Stumbris (F) Oskars Hlebovickis (F) Roberts Freimanis (PF) Alexander Madsen (PF) Verners Kohs (PF) Viktors Iļjins (C) Kristijan Krajina (C) Coach: Jānis Gailītis |
MORNAR Jacob Pullen (PG) Derek Needham (PG) Marko Mijović (PG) Brandis Raley-Ross (PG) Antabia Waller (G) Nemanja Vranješ (G) Marko Mugoša (G) Lazar Pavićević (G) Ivan Jelenić (G) Sead Šehović (F) Milko Bjelica (PF) Damir Markota (PF) Vukota Pavić (PF) Radoje Vujošević (C) Mirza Begić (C) Uroš Luković (C) Coach: Mihailo Pavićević |
IBEROSTAR Marcelinho Huertas (PG) Alberto Cabrera (PG) Lucca Staiger (G) Sasu Salin (G) Iffe Lundberg (G) Álex López (G) Saulo Román (G) Kyle Singler (F) Dani Díez (F) Santi Yusta (F) Mads Stürup (F) José Luis Ibáñez (F) Danilo Brnović (F) Darion Atkins (PF) Pablo Aguilar(PF) Álex Suárez (PF) Tomasz Gielo (PF) Samu Rodríguez (PF) Rihards Bērziņš (PF) Giorgi Shermadini (C) Fran Guerra (C) Coach: Txus Vidorreta |
NIZHNIJ NOVGOROD Brandon Brown (PG) Ivan Strebkov (PG) Artjom Komolov (PG) Mikhail Belenitskij (PG) Chavaughn Lewis (G) Evgenij Baburin (G) Anton Astapkovich (F) Georgij Zhbanov (F) Pavel Antipov (F) Aleksandr Gan’kevich (F) Aleksandr Chadov (F) Alec Brown (PF) Darrlyn “Darral” Willis (PF) Aleksandr Vinnik (C) Il’ja Sorokin (C) Coach: Zoran Lukić |
NYMBURK Deishuan Booker (PG) Roko Rogić (PG) Jaromír Bohačík (G) Petr Šafarčík (G) Jakub Tůma (G) Pavel Pumprla (F) Vojtěch Hruban (F) Ivan Almeida (F) Martin Kříž (PF) Martin Peterka (PF) Hayden Dalton (PF) Petr Benda (C) Zach Hankins (C) Coach: Oren Amiel |
BROSE Paris Lee (PG) Retin Obasohan (PG) Nelson Weidemann (PG) Kameron Taylor (G) Maurice Stuckey (G) Bryce Taylor (G) Moritz Plescher (G) Tre' McLean (F) Elias Harris (F) Louis Olinde (F) Christian Sengfelder (PF) Mateo Šerić (PF) Daniel Keppeler (PF) Assem Marei (C) Coach: Roel Moors |
GROUP D |
|||
TELEKOM BASKETS Branden Frazier (PG) Joshiko Saibou (PG) David Falkenstein (PG) Jonas Falkenstein (PG) Trey McKinney-Jones (G) Anthony David “T.J.” DiLeo (G) Kilian Binapfl (G) Ben Simons (F) Yorman Polás (F) Bojan Subotić (PF) Martin Breunig (PF) Benjamin Lischka (PF) Gabriel de Oliveira (PF) Stephen Zimmerman (C) Marek Mboya Kotieno (C) Coach: Thomas Päch |
CASADEMONT ZARAGOZA Rodrigo San Miguel (PG) Carlos Alocén (PG) Javi García (PG) Renaldas Seibutis (G) Nico Brussino (G) D.J. Seeley (G) Vít Krejčí (G) Jonathan Barreiro (F) Nemanja Radović (PF) Robin Benzing (PF) Fran Vázquez (C) Tryggvi Hlinason (C) Javier Justiz (C) Aitor Etxeguren (C) Coach: Porfi Fisac |
NEPTŪNAS Žygimantas Janavičius (PG) Darrin Dorsey (PG) Tadas Pažėra (PG) Tomas Delininkaitis (G) Tadas Sedekerskis (F) Deividas Gailius (F) Džiugas Slavinskas (F) Matas Jogėla (F) Osvaldas Olisevičius (F) Andre Williamson (PF) Gytis Masiulis (PF) Simas Galdikas (C) Coach: Tomas Rinkevičius |
BRINDISI Alessandro Zanelli (PG) Alessandro Guido (PG) Adrian Banks (G) Darius Thompson (G) Luca Campogrande (G) John Brown (F) Kelvin Martin (F) Iris Ikangi (F) Tyler Stone (PF) Antonio Iannuzzi (PF) Raphael Gaspardo (PF) Bogdan Radosavljević (C) Riccardo Cattapan (C) Coach: Francesco Vitucci |
PAOK JeQuan Lewis (PG) Adam Smith (PG) Apollon Tsochlas (PG) Stavros Schizas (G) Aaron Best (G) Giannis Chatzinikolas (G) Dimitris Karamanolis (G) Antwaine Wiggins (F) Vangelis Margaritis (PF) Amanze Egekeze (PF) Zane Knowles (PF) Zisis Sarikopoulos (C) Thodoris Karras (C) Kostas Iatridis (C) Coach: Kostas Charalabidis |
BEŞİKTAŞ Jordan Theodore (PG) İsmet Akpınar (PG) Ömer Utku Al (PG) Toddrick Gotcher (G) Birkan Batuk (G) Shaquielle McKissic (F) Nemanja Đurišić (F) Can Kaan Turgut (F) James Michael McAdoo (PF) Samet Geyik (PF) Çağdaş Kayabaşı (PF) Burak Can Yıldızlı (PF) Ege Cem Sun (PF) Oğuz Savaş (C) Coach: Duško Ivanović |
DIJON David Holston (PG) Axel Julien (PG) Rasheed Sulaimon (G) Mateo Landry (G) Dimitri Radnic (G) Jérémy Leloup (F) LaMonte Ulmer (F) Michael Young (PF) Abdoulaye Loum (PF) Nicolaz Dorez (PF) Richard Solomon (C) Alexandre Chassang (C) Coach: Laurent Legname |
FALCO Quinton Hooker (PG) Ron Curry (PG) Zoltán Perl (G) Olivér Bíró (G) Péter Verasztó (G) De’Quon Lake (F) Benedek Váradi (F) Bence Körmendi (F) Stefan Balmazović (F) Markó Krivačević (F) Szilárd Benke (F) Ábel Sövegjártó (F) Márkó Filipovity (F) DeVaughn Washington (PF) Juvonte Reddic (PF) Norbert Tóth (PF) Patrik Hódi (PF) Coach: Gašper Okorn |
ELIMINATION ROUNDS |
|||
XXX xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) Coach: xxx |
XXX xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) Coach: xxx |
XXX xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) Coach: xxx |
XXX xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) xxx (XX) Coach: xxx |
|
©
www.linguasport.com
Website
designed and maintained by Santiago Velasco
|