Euroleague 2019-20

(From 4-10-2019 to 24-05-2020)

 

 

COMPETITION SYSTEM

· 18 teams (top qualified clubs in domestic leagues holding long-term or annual Euroleague licences plus the Eurocup champion) enter a Regular Season, played as a single group round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats. In case of a tie between two or more teams after this group stage, the following criteria is used to decide the final classification: 1) number of wins in head-to-head games between the teams; 2) basket average between the teams; 3) general basket average at the end of the Regular Season; 4) points scored; 5) sum of quotients of points scored and points allowed.

· The top eight teams after the Regular Season qualify for the Playoffs (X-pairings, best of 5 games).

· The four winners of the Playoffs qualify for the Final Stage (Final Four), played at a predetermined venue.

 

 

PARTICIPANTS

Real Madrid CF (SPA)

FC Barcelona (SPA)

Valencia BC (SPA)

Kirolbet Baskonia [Vitoria] (SPA)

BK CSKA [Moskva] (RUS)

BK Khimki [Moskva] (RUS)

BK Zenit [Sankt-Peterburg] (RUS)

Anadolu Efes SK [İstanbul] (TUR)

Fenerbahçe Beko SK [İstanbul] (TUR)

Panathinaïkós BC [Athína] (GRE)

Olympiakós BC [Peiraiás] (GRE)

Alba Berlin BT (GER)

FC Bayern München (GER)

AX Armani Exchange Olimpia Milano (ITA)

BC Žalgiris [Kaunas] (LIT)

Maccabi Fox SC [Tel-Aviv] (ISR)

LDLC ASVEL Basket [Villeurbanne] (FRA)

KK Crvena Zvezda [Beograd] (SER)

 

 

 

REGULAR SEASON

 

Competition Day 1 (4-10-2019)

 

Competition Day 18 (10-01-2020)

BK Khimki - Maccabi Fox SC

89-83 (48-40) (*)

Alba Berlin BT - Maccabi Fox SC

89-95 (45-50) (*)

FC Bayern München - AX AE Olimpia Milano

78-64 (42-34) (*)

AX AE Olimpia Milano - Panathinaïkós BC

96-87 (44-34) (*)

LDLC ASVEL Basket - Olympiakós BC

82-63 (40-33)

Real Madrid CF - BC Žalgiris

88-82 (47-41) (*)

Real Madrid CF - Fenerbahçe Beko SK

81-77 (43-42) (*)

Kirolbet Baskonia - Fenerbahçe Beko SK

65-79 (28-42) (*)

BC Žalgiris - Kirolbet Baskonia

58-70 (30-37)

BK Khimki - BK Zenit

81-83 (37-36)

Anadolu Efes SK - FC Barcelona

64-74 (26-37)

FC Bayern München - BK CSKA

77-84 (25-41)

Alba Berlin BT - BK Zenit

85-65 (47-31)

LDLC ASVEL Basket - KK Crvena Zvezda

80-83 (49-30)

Panathinaïkós BC - KK Crvena Zvezda

87-82 (37-35) (*)

Valencia BC - Olympiakós BC

91-93 (36-39)

Valencia BC - BK CSKA

71-96 (38-50)

FC Barcelona - Anadolu Efes SK

82-86 (42-45)

Competition Day 2 (11-10-2019)

Competition Day 19 (15-01-2020)

KK Crvena Zvezda - Fenerbahçe Beko SK

68-56 (35-30) (*)

BK CSKA - Real Madrid CF

60-55 (26-33) (*)

BK CSKA - FC Bayern München

79-68 (47-40) (*)

BK Khimki - Valencia BC

75-84 (47-44) (*)

BK Zenit - FC Barcelona

63-87 (40-43)

Anadolu Efes SK - AX AE Olimpia Milano

88-68 (42-33) (*)

LDLC ASVEL Basket - Panathinaïkós BC

79-78 (40-46) (*)

Fenerbahçe Beko SK - LDLC ASVEL Basket

86-64 (49-28) (*)

Real Madrid CF - Maccabi Fox SC

86-85 (50-44) (*)

Olympiakós BC - Alba Berlin BT

86-93 (42-50) (*)

BK Khimki - Kirolbet Baskonia

79-76 (43-39)

Maccabi Fox SC - FC Barcelona

92-85 (48-41) (*)

Anadolu Efes SK - Alba Berlin BT

106-105 (43-40) (a)

BK Zenit - Kirolbet Baskonia

72-66 (39-31)

Olympiakós BC - Valencia BC

89-63 (54-30)

KK Crvena Zvezda - BC Žalgiris

70-76 (38-38)

AX AE Olimpia Milano - BC Žalgiris

85-81 (43-36)

Panathinaïkós BC - FC Bayern München

98-83 (53-53)

Competition Day 3 (18-10-2019)

Competition Day 20 (17-01-2020)

BK CSKA - BK Khimki

99-86 (54-44) (*)

BK Khimki - Real Madrid CF

102-94 (55-44) (*)

BC Žalgiris - Real Madrid CF

86-73 (38-34) (*)

Fenerbahçe Beko SK - FC Barcelona

74-80 (39-42) (*)

Fenerbahçe Beko SK - Kirolbet Baskonia

87-80 (39-36) (*)

Maccabi Fox SC - AX AE Olimpia Milano

69-63 (31-32) (*)

Maccabi Fox SC - KK Crvena Zvezda

84-69 (39-30) (b*)

BK CSKA - Kirolbet Baskonia

94-90 (52-46)

FC Bayern München - LDLC ASVEL Basket

104-63 (57-35) (*)

BK Zenit - Valencia BC

81-86 (42-46)

Panathinaïkós BC - AX AE Olimpia Milano

78-79 (38-38) (*)

Anadolu Efes SK - LDLC ASVEL Basket

101-74 (60-45)

Olympiakós BC - BK Zenit

68-77 (36-38) (c)

KK Crvena Zvezda - Alba Berlin BT

85-94 (43-39) (n)

FC Barcelona - Alba Berlin BT

103-84 (46-44)

Olympiakós BC - FC Bayern München

89-72 (37-32)

Valencia BC - Anadolu Efes SK

78-83 (46-39)

Panathinaïkós BC - BC Žalgiris

96-94 (46-49)

Competition Day 4 (25-10-2019)

Competition Day 21 (24-01-2020)

BK Zenit - Panathinaïkós BC

79-89 (38-40) (*)

BK CSKA - Valencia BC

81-70 (42-39) (*)

Anadolu Efes SK - Real Madrid CF

76-60 (29-31) (*)

BK Zenit - Olympiakós BC

91-87 (45-43) (*)

Maccabi Fox SC - Valencia BC

76-63 (33-28) (*)

FC Bayern München - Maccabi Fox SC

80-68 (35-33) (*)

FC Bayern München - BK Khimki

74-87 (37-44) (*)

Kirolbet Baskonia - BK Khimki

83-79 (47-44) (*)

KK Crvena Zvezda - FC Barcelona

65-73 (36-33) (*)

FC Barcelona - KK Crvena Zvezda

86-82 (41-42) (*)

BC Žalgiris - LDLC ASVEL Basket

70-56 (33-28)

Fenerbahçe Beko SK - AX AE Olimpia Milano

73-64 (41-31)

Alba Berlin BT - BK CSKA

66-82 (34-39)

BC Žalgiris - Alba Berlin BT

104-80 (54-27)

AX AE Olimpia Milano - Fenerbahçe Beko SK

87-74 (41-29)

Panathinaïkós BC - LDLC ASVEL Basket

100-88 (52-35)

Kirolbet Baskonia - Olympiakós BC

82-66 (41-36)

Real Madrid CF - Anadolu Efes SK

75-80 (40-43)

Competition Day 5 (30-10-2019)

Competition Day 22 (31-01-2020)

BK Khimki - Panathinaïkós BC

103-86 (50-55) (*)

BK Khimki - BK CSKA

69-78 (32-40) (*)

Anadolu Efes SK - KK Crvena Zvezda

85-70 (38-26) (*)

Alba Berlin BT - Fenerbahçe Beko SK

70-74 (41-33) (*)

Alba Berlin BT - AX AE Olimpia Milano

78-81 (33-26) (*)

Olympiakós BC - Kirolbet Baskonia

80-70 (43-37) (*)

LDLC ASVEL Basket - Kirolbet Baskonia

66-63 (30-36) (*)

Maccabi Fox SC - Real Madrid CF

77-81 (38-36) (*)

FC Barcelona - Valencia BC

83-77 (44-41)

LDLC ASVEL Basket - BC Žalgiris

74-79 (27-30) (*)

BK CSKA - Olympiakós BC

79-84 (39-43)

FC Barcelona - BK Zenit

90-72 (53-35) (*)

BC Žalgiris - BK Zenit

70-82 (28-28) (d)

KK Crvena Zvezda - Anadolu Efes SK

78-85 (30-51)

Maccabi Fox SC - Fenerbahçe Beko SK

67-55 (41-21)

AX AE Olimpia Milano - FC Bayern München

79-78 (38-45) (*)

FC Bayern München - Real Madrid CF

95-86 (41-38)

Valencia BC - Panathinaïkós BC

94-87 (55-45)

Competition Day 6 (1-11-2019)

Competition Day 23 (5-02-2020)

KK Crvena Zvezda - BK Khimki

90-78 (50-41) (*)

BK CSKA - Anadolu Efes SK

80-82 (37-41) (*)

Panathinaïkós BC - Anadolu Efes SK

86-70 (42-38) (*)

BC Žalgiris - Olympiakós BC

94-69 (46-37) (*)

AX AE Olimpia Milano - FC Barcelona

83-70 (30-37)

AX AE Olimpia Milano - Alba Berlin BT

96-102 (45-45) (*)

Valencia BC - LDLC ASVEL Basket

81-72 (35-36)

LDLC ASVEL Basket - FC Bayern München

75-65 (34-35) (*)

BK Zenit - BK CSKA

70-87 (37-48)

Real Madrid CF - Kirolbet Baskonia

70-69 (37-38) (*)

Fenerbahçe Beko SK - BC Žalgiris

76-79 (40-33)

BK Zenit - Fenerbahçe Beko SK

68-73 (32-41)

Olympiakós BC - Maccabi Fox SC

65-90 (40-45)

KK Crvena Zvezda - Panathinaïkós BC

78-73 (35-32)

Kirolbet Baskonia - FC Bayern München

93-60 (52-29)

Maccabi Fox SC - BK Khimki

80-77 (36-47)

Real Madrid CF - Alba Berlin BT

85-71 (42-38)

Valencia BC - FC Barcelona

76-77 (43-37)

Competition Day 7 (8-11-2019)

Competition Day 24 (7-02-2020)

KK Crvena Zvezda - Real Madrid CF

60-75 (27-33) (*)

Anadolu Efes SK - BC Žalgiris

96-91 (40-43) (*)

Olympiakós BC - Anadolu Efes SK

67-86 (35-53) (*)

Alba Berlin BT - Real Madrid CF

97-103 (60-50) (*)

Maccabi Fox SC - Alba Berlin BT

104-78 (52-37) (*)

Olympiakós BC - BK CSKA

72-59 (33-34) (*)

AX AE Olimpia Milano - Kirolbet Baskonia

81-74 (40-34) (*)

Kirolbet Baskonia - LDLC ASVEL Basket

79-65 (39-37) (*)

LDLC ASVEL Basket - BK CSKA

67-66 (33-30)

BK Khimki - KK Crvena Zvezda

78-72 (48-36)

BK Zenit - BK Khimki

73-87 (43-52) (*)

Fenerbahçe Beko SK - Maccabi Fox SC

77-78 (40-41)

Fenerbahçe Beko SK - FC Bayern München

90-82 (40-39)

FC Bayern München - Valencia BC

59-66 (30-24)

BC Žalgiris - FC Barcelona

86-93 (40-47)

Panathinaïkós BC - BK Zenit

96-81 (46-40)

Panathinaïkós BC - Valencia BC

91-80 (45-35)

FC Barcelona - AX AE Olimpia Milano

84-80 (36-45)

Competition Day 8 (15-11-2019)

Competition Day 25 (21-02-2020)

BK Khimki - AX AE Olimpia Milano

87-79 (47-51) (*)

BK Zenit - Alba Berlin BT

81-83 (42-38) (*)

Anadolu Efes SK - BK Zenit

90-88 (42-30) (*)

Fenerbahçe Beko SK - Real Madrid CF

65-94 (31-47) (*)

Panathinaïkós BC - Alba Berlin BT

105-106 (49-58) (e*)

Olympiakós BC - LDLC ASVEL Basket

77-68 (43-33) (*)

Real Madrid CF - FC Barcelona

86-76 (48-50) (*)

AX AE Olimpia Milano - BK Khimki

69-78 (38-39) (*)

BK CSKA - Fenerbahçe Beko SK

88-70 (39-34)

Kirolbet Baskonia - BC Žalgiris

60-74 (35-30) (*)

KK Crvena Zvezda - LDLC ASVEL Basket

72-74 (36-32) (f)

KK Crvena Zvezda - BK CSKA

81-86 (37-36)

Olympiakós BC - BC Žalgiris

83-74 (37-39)

FC Bayern München - Anadolu Efes SK

63-88 (25-37)

Valencia BC - FC Bayern München

82-56 (39-29)

Panathinaïkós BC - FC Barcelona

81-92 (45-38)

Kirolbet Baskonia - Maccabi Fox SC

83-113 (32-55) (*)

Valencia BC - Maccabi Fox SC

82-85 (38-33)

Competition Day 9 (20-11-2019)

Competition Day 26 (28-02-2020)

BC Žalgiris - Panathinaïkós BC

85-86 (33-41) (*)

BK CSKA - FC Barcelona

80-82 (40-37) (*)

Alba Berlin BT - KK Crvena Zvezda

93-80 (46-34) (*)

Alba Berlin BT - Anadolu Efes SK

86-99 (47-50) (*)

FC Bayern München - Olympiakós BC

85-82 (43-44) (*)

Maccabi Fox SC - Olympiakós BC

71-70 (39-29) (*)

LDLC ASVEL Basket - Anadolu Efes SK

84-90 (45-46) (*)

Kirolbet Baskonia - KK Crvena Zvezda

71-56 (39-28) (*)

Real Madrid CF - BK Khimki

104-76 (65-42) (*)

BK Khimki - LDLC ASVEL Basket

108-79 (65-42)

Valencia BC - BK Zenit

94-90 (33-38) (*)

BK Zenit - FC Bayern München

68-77 (36-40) (*)

AX AE Olimpia Milano - Maccabi Fox SC

92-88 (47-42) (*)

BC Žalgiris - AX AE Olimpia Milano

105-97 (53-44) (o)

FC Barcelona - Fenerbahçe Beko SK

89-63 (44-30)

Valencia BC - Fenerbahçe Beko SK

86-93 (41-47)

Kirolbet Baskonia - BK CSKA

80-70 (45-42)

Real Madrid CF - Panathinaïkós BC

96-78 (48-41) (p)

Competition Day 10 (22-11-2019)

Competition Day 27 (4-03-2020)

BC Žalgiris - KK Crvena Zvezda

59-61 (31-33) (*)

BK CSKA - BK Zenit

86-78 (46-43) (*)

Alba Berlin BT - Olympiakós BC

80-99 (38-55) (*)

BC Žalgiris - BK Khimki

96-85 (50-34) (*)

Valencia BC - BK Khimki

89-84 (51-48) (*)

Olympiakós BC - Panathinaïkós BC

81-78 (45-39) (*)

FC Bayern München - Panathinaïkós BC

75-87 (35-36)

AX AE Olimpia Milano - Real Madrid CF

73-78 (45-35) (*)

AX AE Olimpia Milano - Anadolu Efes SK

76-81 (39-41) (*)

LDLC ASVEL Basket - Valencia BC

72-65 (38-30) (*)

LDLC ASVEL Basket - Fenerbahçe Beko SK

72-88 (36-48)

Fenerbahçe Beko SK - KK Crvena Zvezda

66-63 (41-37)

FC Barcelona - Maccabi Fox SC

96-73 (43-46)

Alba Berlin BT - FC Barcelona

80-84 (46-38)

Kirolbet Baskonia - BK Zenit

70-60 (34-28)

Maccabi Fox SC - Anadolu Efes SK

77-75 (36-42)

Real Madrid CF - BK CSKA

97-81 (52-48)

FC Bayern München - Kirolbet Baskonia

71-80 (41-44)

Competition Day 11 (29-11-2019)

Competition Day 28 (6-03-2020)

Fenerbahçe Beko SK - BK Khimki

89-76 (44-49) (*)

BK Zenit - BC Žalgiris

76-75 (37-41) (q*)

KK Crvena Zvezda - Valencia BC

76-73 (37-41) (*)

Panathinaïkós BC - BK CSKA

66-97 (38-48) (*)

Alba Berlin BT - BC Žalgiris

69-62 (32-26) (*)

Real Madrid CF - LDLC ASVEL Basket

87-78 (39-38) (*)

Panathinaïkós BC - Kirolbet Baskonia

100-68 (46-36) (*)

Valencia BC - AX AE Olimpia Milano

81-83 (28-36) (r*)

Maccabi Fox SC - LDLC ASVEL Basket

93-62 (43-34) (*)

BK Khimki - Fenerbahçe Beko SK

82-68 (41-40)

BK Zenit - Real Madrid CF

71-86 (37-44)

Anadolu Efes SK - Olympiakós BC

91-79 (51-41)

Anadolu Efes SK - FC Bayern München

104-75 (57-40)

KK Crvena Zvezda - Maccabi Fox SC

92-76 (49-43)

Olympiakós BC - AX AE Olimpia Milano

91-70 (40-37)

FC Barcelona - FC Bayern München

83-80 (42-41)

FC Barcelona - BK CSKA

67-96 (38-51)

Kirolbet Baskonia - Alba Berlin BT

73-72 (29-39)

Competition Day 12 (6-12-2019)

Competition Day 29 (xxx)

BK CSKA - BC Žalgiris

85-82 (32-31) (g*)

BK CSKA - Alba Berlin BT

xxx (xxx) (*)

Maccabi Fox SC - FC Bayern München

77-55 (41-26) (*)

Anadolu Efes SK - Valencia BC

xxx (xxx) (*)

AX AE Olimpia Milano - KK Crvena Zvezda

67-77 (40-39) (*)

Maccabi Fox SC - Kirolbet Baskonia

xxx (xxx) (*)

Real Madrid CF - Valencia BC

111-99 (53-49) (*)

AX AE Olimpia Milano - Olympiakós BC

xxx (xxx) (*)

BK Khimki - FC Barcelona

94-102 (48-61)

Real Madrid CF - KK Crvena Zvezda

xxx (xxx) (*)

BK Zenit - LDLC ASVEL Basket

75-70 (30-36)

BK Khimki - FC Bayern München

xxx (xxx)

Fenerbahçe Beko SK - Alba Berlin BT

107-102 (41-40) (h)

Fenerbahçe Beko SK - Panathinaïkós BC

xxx (xxx)

Panathinaïkós BC - Olympiakós BC

99-93 (46-39) (i)

LDLC ASVEL Basket - BK Zenit

xxx (xxx)

Kirolbet Baskonia - Anadolu Efes SK

77-102 (35-55)

FC Barcelona - BC Žalgiris

xxx (xxx)

Competition Day 13 (13-12-2019)

Competition Day 30 (20-03-2020)

BK Khimki - Alba Berlin BT

104-87 (54-51) (*)

BK CSKA - LDLC ASVEL Basket

 

Fenerbahçe Beko SK - Anadolu Efes SK

73-81 (38-38) (*)

Alba Berlin BT - Panathinaïkós BC

 

KK Crvena Zvezda - Kirolbet Baskonia

64-72 (31-32) (*)

Maccabi Fox SC - BK Zenit

 

Maccabi Fox SC - BK CSKA

90-80 (45-52) (*)

FC Barcelona - BK Khimki

 

Real Madrid CF - Olympiakós BC

93-77 (41-30) (*)

Anadolu Efes SK - Kirolbet Baskonia

 

BC Žalgiris - Valencia BC

82-86 (48-47)

KK Crvena Zvezda - AX AE Olimpia Milano

 

FC Bayern München - BK Zenit

77-69 (37-35)

FC Bayern München - Fenerbahçe Beko SK

 

LDLC ASVEL Basket - AX AE Olimpia Milano

89-82 (38-45)

Olympiakós BC - Real Madrid CF

 

FC Barcelona - Panathinaïkós BC

98-86 (55-47)

Valencia BC - BC Žalgiris

 

Competition Day 14 (18-12-2019)

Competition Day 31 (25-03-2020)

BK Zenit - Maccabi Fox SC

71-82 (30-31) (*)

BK CSKA - Maccabi Fox SC

 

BC Žalgiris - Anadolu Efes SK

68-74 (43-42) (*)

BC Žalgiris - Fenerbahçe Beko SK

 

Panathinaïkós BC - Fenerbahçe Beko SK

81-78 (42-46) (*)

Olympiakós BC - KK Crvena Zvezda

 

Real Madrid CF - AX AE Olimpia Milano

76-67 (30-39) (*)

FC Bayern München - Alba Berlin BT

 

Valencia BC - Kirolbet Baskonia

105-77 (46-36) (*)

Valencia BC - Real Madrid CF

 

BK CSKA - KK Crvena Zvezda

100-74 (52-44)

BK Zenit - Anadolu Efes SK

 

Alba Berlin BT - FC Bayern München

76-77 (28-30) (j)

Panathinaïkós BC - BK Khimki

 

Olympiakós BC - BK Khimki

109-98 (49-42) (k)

LDLC ASVEL Basket - FC Barcelona

 

FC Barcelona - LDLC ASVEL Basket

80-67 (48-38) (*)

Kirolbet Baskonia - AX AE Olimpia Milano

 

Competition Day 15 (20-12-2019)

Competition Day 32 (27-03-2020)

Fenerbahçe Beko SK - BK Zenit

81-84 (43-38) (*)

Fenerbahçe Beko SK - BK CSKA

 

Maccabi Fox SC - Panathinaïkós BC

88-79 (43-46) (*)

Alba Berlin BT - Valencia BC

 

AX AE Olimpia Milano - Valencia BC

78-71 (43-43) (*)

Maccabi Fox SC - BC Žalgiris

 

Kirolbet Baskonia - Real Madrid CF

55-77 (29-45) (*)

Real Madrid CF - FC Bayern München

 

BK Khimki - BC Žalgiris

83-74 (38-33)

BK Khimki - Olympiakós BC

 

Anadolu Efes SK - BK CSKA

80-81 (47-43)

Anadolu Efes SK - Panathinaïkós BC

 

KK Crvena Zvezda - Olympiakós BC

88-81 (40-50)

KK Crvena Zvezda - BK Zenit

 

FC Bayern München - FC Barcelona

67-77 (25-39)

AX AE Olimpia Milano - LDLC ASVEL Basket

 

LDLC ASVEL Basket - Alba Berlin BT

93-81 (36-38)

FC Barcelona - Kirolbet Baskonia

 

Competition Day 16 (27-12-2019)

Competition Day 33 (3-04-2020)

BK CSKA - AX AE Olimpia Milano

78-75 (32-39) (*)

BK Zenit - AX AE Olimpia Milano

 

Anadolu Efes SK - Maccabi Fox SC

99-79 (48-41) (*)

Fenerbahçe Beko SK - Olympiakós BC

 

Alba Berlin BT - Kirolbet Baskonia

81-57 (41-26) (*)

Alba Berlin BT - LDLC ASVEL Basket

 

Panathinaïkós BC - Real Madrid CF

75-87 (34-44) (*)

FC Barcelona - Real Madrid CF

 

LDLC ASVEL Basket - BK Khimki

92-88 (50-45) (*)

BK Khimki - Anadolu Efes SK

 

BK Zenit - KK Crvena Zvezda

58-65 (40-37)

BC Žalgiris - BK CSKA

 

Fenerbahçe Beko SK - Valencia BC

98-100 (48-40) (l)

Panathinaïkós BC - Maccabi Fox SC

 

FC Bayern München - BC Žalgiris

73-98 (35-53)

FC Bayern München - KK Crvena Zvezda

 

FC Barcelona - Olympiakós BC

90-80 (40-39)

Kirolbet Baskonia - Valencia BC

 

Competition Day 17 (3-01-2020)

Competition Day 34 (10-04-2020)

BC Žalgiris - Maccabi Fox SC

73-68 (29-34) (*)

Olympiakós BC - FC Barcelona

 

KK Crvena Zvezda - FC Bayern München

93-63 (53-31) (*)

AX AE Olimpia Milano - BK CSKA

 

Olympiakós BC - Fenerbahçe Beko SK

87-96 (40-52) (*)

LDLC ASVEL Basket - Maccabi Fox SC

 

Kirolbet Baskonia - FC Barcelona

76-74 (47-31) (*)

Valencia BC - KK Crvena Zvezda

 

BK CSKA - Panathinaïkós BC

102-106 (45-49)(m)

BC Žalgiris - FC Bayern München

 

Anadolu Efes SK - BK Khimki

101-82 (47-43)

Anadolu Efes SK - Fenerbahçe Beko SK

 

LDLC ASVEL Basket - Real Madrid CF

77-87 (37-52)

Alba Berlin BT - BK Khimki

 

AX AE Olimpia Milano - BK Zenit

73-72 (41-41)

Kirolbet Baskonia - Panathinaïkós BC

 

Valencia BC - Alba Berlin BT

91-77 (37-42)

Real Madrid CF - BK Zenit

 

* Games played a day before the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (95-95).
(b) Overtime at the end of regulation (67-67).
(c) Overtime at the end of regulation (64-64).
(d) Overtime at the end of regulation (62-62).
(e) Two overtimes at the end of regulation (88-88 and 98-98).
(f) Overtime at the end of regulation (65-65).
(g) Overtime at the end of regulation (69-69).
(h) Overtime at the end of regulation (88-88).
(i) Overtime at the end of regulation (86-86).
(j) Overtime at the end of regulation (72-72).
(k) Overtime at the end of regulation (96-96).
(l) Overtime at the end of regulation (84-84).
(
m) Overtime at the end of regulation (89-89).
(
n) Overtime at the end of regulation (79-79).
(o) Overtime at the end of regulation (91-91).
(p) Game played on 24-02-2020.
(q) Overtime at the end of regulation (66-66).
(r) Overtime at the end of regulation (65-65).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. xxx

34

xx

xx

xx

xx

xx

2. xxx

34

xx

xx

xx

xx

xx

3. xxx

34

xx

xx

xx

xx

xx

4. xxx

34

xx

xx

xx

xx

xx

5. xxx

34

xx

xx

xx

xx

xx

6. xxx

34

xx

xx

xx

xx

xx

7. xxx

34

xx

xx

xx

xx

xx

8. xxx

34

xx

xx

xx

xx

xx

9. xxx

34

xx

xx

xx

xx

xx

10. xxx

34

xx

xx

xx

xx

xx

11. xxx

34

xx

xx

xx

xx

xx

12. xxx

34

xx

xx

xx

xx

xx

13. xxx

34

xx

xx

xx

xx

xx

14. xxx

34

xx

xx

xx

xx

xx

15. xxx

34

xx

xx

xx

xx

xx

16. xxx

34

xx

xx

xx

xx

xx

17. xxx

34

xx

xx

xx

xx

xx

18. xxx

34

xx

xx

xx

xx

xx

 

 

PLAYOFFS

(best of 5 games: 21-04-2020 / 23-04-2020 / 28-04-2020 / 30-04-2020 / 5-05-2020; same color means same home court)

1-8 (1): xxx - xxx

xxx (xxx)

xxx (xxx)

xxx (xxx)

xxx (xxx)

xxx (xxx)

2-7 (2): xxx - xxx

xxx (xxx)

xxx (xxx)

xxx (xxx)

xxx (xxx)

xxx (xxx)

3-6 (3): xxx - xxx

xxx (xxx)

xxx (xxx)

xxx (xxx)

xxx (xxx)

xxx (xxx)

4-5 (4): xxx - xxx

xxx (xxx)

xxx (xxx)

xxx (xxx)

xxx (xxx)

xxx (xxx)

* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

 

FINAL STAGE (Köln, Germany)

 

1/2 FINAL

(22-05-2020)

1-4: xxx - xxx

xxx (xxx)

2-3: xxx - xxx

xxx (xxx)

 

PLACES 3-4

(24-05-2020)

xxx - xxx

xxx (xxx)

 

FINAL

VENUE: Lanxess Arena (Köln)

DATE: 24-05-2020 (xxx h)

ATTENDANCE: xxx

REFEREES: xxx (XXX), xxx (XXX), xxx (XXX)

FOULED OUT: xxx

SCORING BY QUARTER: xxx / xxx / xxx / xxx

TOP SCORER: xxx

MVP: xxx

xxx - xxx

xxx (xxx)

xxx (coach: xxx)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

TOTAL

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

 

xxx (coach: xxx)

 

2P

3P

FT

Rbds

Blck

Balls

As

PF

Min

Pts.

A

M

A

M

A

M

Def

Of

ST

TO

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

# xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

xxx

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

TOTAL

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

RESUMEN (SUMMARY)

xxx.

 

 

ROSTERS (FINAL FOUR)

(Numbers in blue indicate the 12 players registered for the Final Four)

xxx (xxx)

xxx

xx. xxx (xxx) (XX) RUS

xx. xxx (xxx) (XX) RUS

xx. xxx (xxx) (XX) RUS

xx. xxx (xxx) (XX) RUS

xx. xxx (xxx) (XX) RUS

xx. xxx (xxx) (XX) RUS

xx. xxx (xxx) (XX) RUS

xx. xxx (xxx) (XX) RUS

xx. xxx (xxx) (XX) RUS

xx. xxx (xxx) (XX) RUS

xx. xxx (xxx) (XX) RUS

xx. xxx (xxx) (XX) RUS

xx. xxx (xxx) (XX) RUS

xx. xxx (xxx) (XX) RUS

COACH: xxx (xxx) RUS

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

COACH: xxx TUR

xxx

xxx

xx. xxx (XX) (xxx) SPA

xx. xxx (XX) (xxx) SPA

xx. xxx (XX) (xxx) SPA

xx. xxx (XX) (xxx) SPA

xx. xxx (XX) (xxx) SPA

xx. xxx (XX) (xxx) SPA

xx. xxx (XX) (xxx) SPA

xx. xxx (XX) (xxx) SPA

xx. xxx (XX) (xxx) SPA

xx. xxx (XX) (xxx) SPA

xx. xxx (XX) (xxx) SPA

xx. xxx (XX) (xxx) SPA

xx. xxx (XX) (xxx) SPA

xx. xxx (XX) (xxx) SPA

COACH: xxx (xxx) SPA

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

xx. xxx (XX) TUR

COACH: xxx TUR

 

EUROLEAGUE MVP: xxx (XXX)

 

ALL-EUROLEAGUE TEAM

xxx (XXX)

xxx (XXX)

xxx (XXX)

xxx (XXX)

xxx (XXX)

 

 

::::: GAME DETAILS (FINAL STAGE) :::::

 

::::: GAME DETAILS (SPANISH CLUBS - REGULAR SEASON & PLAYOFFS) :::::

 

::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::

 

::::: ROSTERS (ALL CLUBS) :::::

 

 

 

© www.linguasport.com
Website designed and maintained by Santiago Velasco